دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: نظریه ی دکتر حسابی در مورد ذرات

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    ریاضی فیزیک
    ارسال تشکر
    93
    دریافت تشکر: 92
    قدرت امتیاز دهی
    31
    Array

پیش فرض نظریه ی دکتر حسابی در مورد ذرات

دکتر حسابی یکبار تابستان برای مدت کوتاهی به ایران بازگشت و در خانه ای متعلق به آقای جمارانی تابستان را سپری می کرد و در همین ایام در حین مطالعات به این فکر افتادند که علت وجود خاصیتهای ذرات اصلی باید در این باشد که این ذرات بی نهایت گسترده اند و هر ذره ای در تمام فضا پخش است و نیز هر ذره ای بر ذرات دیگر تاثیر می گذارد. به این ترتیب به فکر آزمایشی افتاد که این نظریه را اثبات و یا نفی کند . او با خود فکر کرد اگر این تئوری صحیح باشد باید چگالی یک ذره مادی به تدریج با فاصله از آن کم شود و نه اینکه یک مرتبه به صفر برسد و نباید ذره مادی شعاع معینی داشته باشد. پس در اینصورت نور اگر از نزدیکی جسمی عبور کند باید منحرف شود و پس از اینکه محاسبات مربوط به قسمت تئوری این نظریه را به پایان رسانید پس از بازگشت به امریکا به راهنمایی پرفسور انیشتین در دانشگاه پرنیستون به تحقیقات در این زمینه پرداخت. پرفسور انیشتین قسمت نظری تئوری را مطالعه کرد و دکتر حسابی را به ادامه کار تشویق کرد. دکتر حسابی به راهنمایی پرفسور انیشتین به تکمیل نظریه پرداخت سپس یک سال دیگر در دانشگاه شیکاگو به کار پرداخت و آزمایشهایی در این زمینه انجام داد. وی با داشتن یک انتر فرومتر دقیق توانست فاصله نوری را در عبور از مجاورت یک میله اندازه بگیرد و چون نتیجه مثبت بود آکادمی علوم آمریکا نظریه دکتر حسابی را به چاپ رسانید. برخی همکاران از نامأنوس بودن و جدید بودن این فکر متعجب شدند و برخی از این نظریه استقبال کردند.

اطلاعات بیشتر:
    http://atcce.com/%D8%B9%D9%84%D8%A7%...D8%AF_-371.htm

2. 9 کاربر از پست مفید mohammadmehdi123 سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    ریاضی فیزیک
    ارسال تشکر
    93
    قدرت امتیاز دهی
    31
    Array

پیش فرض پاسخ : نظریه ی دکتر حسابی در مورد ذرات (ایرانی باشی وندانی ننگه!!!)

راستی اخیرا دعواها در مورد این که دکتر حسابی با انیشتین رابطه داشته یا نه بالا گرفته که از نظر من دکتر حسابی برای ثابت شدن احتیاجی به انیشتین نداره او از لحاظ شخصیت ویا حتی علم از نظر من بسیار بسیار از انیشتین برتر و به خصوص از نظر شخصیت که خوب خیلی از دانشمند بودن مهم تر است به دوستان توصه می کنم کتاب استاد عشق نوشته ی ایرج حسابی فرزند دکتر حسابی رو که در مورد زندگینامه وشخصیت این بزرگوار است مطالعه کنن به امید آن که بتوانیم این انسان هارو هر چه بیشتر بشناسیم و الگوی زندگی خود قرار دهیم

4. 5 کاربر از پست مفید mohammadmehdi123 سپاس کرده اند .

همکار تالار بیماریها
    ارسال تشکر
    8,328
    دریافت تشکر: 9,716
    قدرت امتیاز دهی
    64605
    Array
    sr hesabi's: جدید38

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammadmehdi123 نمایش پست ها
    راستی اخیرا دعواها در مورد این که دکتر حسابی با انیشتین رابطه داشته یا نه بالا گرفته که از نظر من دکتر حسابی برای ثابت شدن احتیاجی به انیشتین نداره او از لحاظ شخصیت ویا حتی علم از نظر من بسیار بسیار از انیشتین برتر و به خصوص از نظر شخصیت که خوب خیلی از دانشمند بودن مهم تر است به دوستان توصه می کنم کتاب استاد عشق نوشته ی ایرج حسابی فرزند دکتر حسابی رو که در مورد زندگینامه وشخصیت این بزرگوار است مطالعه کنن به امید آن که بتوانیم این انسان هارو هر چه بیشتر بشناسیم و الگوی زندگی خود قرار دهیم
    سلام
    اول ممنون بابت ایجاد این پست و اینکه پروفسور حسابی رو باید بیشتر از اینها قدر بدانیم

دوم اینکه من به شخصه بیش از 5 بار کتاب استاد عشق رو خوندم
    در مورد رابطه نمیدونم دقیق منظورتون چیه؟؟
    ولی طبق همون کتاب ،انیشتین خیلی در سیر علمی استاد تاثیر داشته،و جای انکار نداره
    تمامی این تحقیقات با پشتیبانی انیشتین بوده و حتی زمان ارائه طرح هم انیشتین خیلی کمک کرده
    ولی استاد اگه تمامی زمان تحصیلی خود رو بر روی یک رشته گذاشته بود ،حتما و قطعا الان صاحب یکی از بزرگترین کرسی های دنیا می بود
    البته از خودگذشتگی ایشون در بازگشت به وطن خود ارزش والایی داره
    شاید ....

6. 6 کاربر از پست مفید sr hesabi سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    ریاضی فیزیک
    ارسال تشکر
    93
    قدرت امتیاز دهی
    31
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط sr hesabi نمایش پست ها
    سلام
    اول ممنون بابت ایجاد این پست و اینکه پروفسور حسابی رو باید بیشتر از اینها قدر بدانیم

دوم اینکه من به شخصه بیش از 5 بار کتاب استاد عشق رو خوندم
    در مورد رابطه نمیدونم دقیق منظورتون چیه؟؟
    ولی طبق همون کتاب ،انیشتین خیلی در سیر علمی استاد تاثیر داشته،و جای انکار نداره
    تمامی این تحقیقات با پشتیبانی انیشتین بوده و حتی زمان ارائه طرح هم انیشتین خیلی کمک کرده
    ولی استاد اگه تمامی زمان تحصیلی خود رو بر روی یک رشته گذاشته بود ،حتما و قطعا الان صاحب یکی از بزرگترین کرسی های دنیا می بود
    البته از خودگذشتگی ایشون در بازگشت به وطن خود ارزش والایی داره

اخیرا افراد نااگاهی همچون دکتر منصوری در برخی از سایت ها مطالبی رو منتشر کردن که من خودم از خواندنش به شدت ناراحت شدم که چرا ما با دانشمندانمان اینگونه بر خورد می کنیم در حالی که در خوارج از کشور انیشتین پرستش می شود انیشتینی که به نظر من نظریه ی دکتر حسابی خیلی خیلی بهتر از فضازمان انیشتین علت شکست نور در نزدیکی اجسام چگال را توصیف می کند
    این لینک همون مقاله ی دکتر منصوری تو تبیان:
    http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=93391

8. 2 کاربر از پست مفید mohammadmehdi123 سپاس کرده اند .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع