دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 18

موضوع: احترام به عقاید دیگران

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    کامپیوتر
    ارسال تشکر
    1,362
    دریافت تشکر: 2,791
    قدرت امتیاز دهی
    12128
    Array
    Sabo3eur's: جدید145

پیش فرض احترام به عقاید دیگران

احترام به عقاید دیگران
    دوستان همه ی ما کم و بیش در مورد اصطلاح "احترام به عقاید دیگران" شنیده ایم.
    شما چقدر با این موضوع موافق هستید؟
    زیر همین پست نظرتان را بیان کنید.
    هر فردی اعتقادات شخصی ای برای خودش دارد. جای شکی نیست.
    اگر شخصی وارد عقیده شخص دیگری شود؛ در آن دخالت کند و سعی بر عوض کردن آن عقیده کند به اصطلاح میگوییم آن شخص به عقاید شخصی دیگران تجاوز کرده.
    اما جای تامل دارد که آیا بدون این دخالتی که عنوان شد هم میشود به عقاید شخصی دیگران تجاور کزد؟
    یک مثال بسیار بسیار ساده:
    گروهی "اعتقاد" دارند که تولید مثل بشر "باید" متوقف شود. گروهی دیگر هم اعتقاد دارند که تولید مثل بشر "باید" ادامه پیدا کند.
    این دو گروه بدون آنکه وارد اعتقادات شخصیه گروه دیگر شوند، در حال تجاور به عقاید یکدیگر هستند.
    گروه اول تولید مثل را به صورت حکم مطلق باطل میداند.
    گروه دوم جلوگیری از تولید مثل را به صورت حکم مطلق باطل میداند.
    این دو عقیده متضاد با هم هستند و هر کدام میخواهند عقیده دیگری را عوض کند.
    پس هر گروهی که ادعای احترام به عقاید دیگران را مطرح کرد و خود را پرچم دار آن نامید؛ اول باید یک نگاه به عقاید خود بکند.
    حتی عمل هایی که در طول روز و شب انجام میدهد (طبق دستورالعمل هایی که عقایدش به او تحمیل میکند).
    با کمی دقیق شدن در این مطلب متوجه این موضوع میشود که در جهات مختلف خود در حال تجاوز به عقاید دیگران است.
    همه ما در حال نقض کردن احترام به عقاید دیگران هستیم،
    گاها آگاهانه و غالبا ناآگاهانه. این نقض کردن ها تا بینهایت پیش میرود و عملا اصطلاح "احترام به عقاید دیگران" را بی معنی میکند ... .
    این نظر بنده حقیر بود. نظرات خود را زیر همین پست میتوانید بیان کنید. ممنون(sabo3eur)

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    مدیریت دفاعی
    ارسال تشکر
    5,018
    دریافت تشکر: 13,826
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    Capitan Totti's: جدید40

پیش فرض پاسخ : احترام به عقاید دیگران

ببینید سخته یکی ازین 2گروه حرفای طرف مقابل رو قبول کنند!!
    اما هنگام بحث
    ممکنه افراد خنثی رو جذب کنند
    که این خیلی مهمه

دوست جدید
    رشته تحصیلی
    علوم تربیتی- مدیریت آموزشی
    ارسال تشکر
    696
    دریافت تشکر: 281
    قدرت امتیاز دهی
    1512
    Array

سلام،خب احترام به عقاید دیگران بحثیه که خیلیا در ظاهر بهش اعتقاد دارند ومیگن ما به عقاید دیگران احترام میذاریم اما در باطن اینطور نیست،یعنی وقتی بحثی پیش میاد که عقاید اون شخص هم درگیر میشه چشم عقلش کور میشه وبدون اینکه خودش هم بخواد سعی می کنه عقاید خودش رو به دیگری تحمیل کنه،مثلا بحث اعتقادی که به شخصه هم توی دانشگاه وهم توی محیط خانواده ی خودم باهاش روبرو شدم،متاسفانه طرف فکر نمیکنه که شاید اون شخصی رو که داره به گلوله ی باورای خودش میبنده برای خودش محدوده ای داره وحق انتخاب،این اصلا خوب نیست،خوبه که حد تعادلی برای اعتقادات خودمون ودیگران قائل بشیم که نه عقاید ما زیرپا له بشن وتحریف ونه عقاید دیگران،فکر میکنم اگه این حد تعادل برقرار بشه که یه رویا بیش نیست خیلی از مشکلات جامعه ویا حتی مشکلات فردی برطرف بشه،البته این نظر من بود نمیدونم از دید شما درست باشه یا نه!

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    کامپیوتر
    ارسال تشکر
    1,362
    قدرت امتیاز دهی
    12128
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط rare24 نمایش پست ها
    سلام،خب احترام به عقاید دیگران بحثیه که خیلیا در ظاهر بهش اعتقاد دارند ومیگن ما به عقاید دیگران احترام میذاریم اما در باطن اینطور نیست،یعنی وقتی بحثی پیش میاد که عقاید اون شخص هم درگیر میشه چشم عقلش کور میشه وبدون اینکه خودش هم بخواد سعی می کنه عقاید خودش رو به دیگری تحمیل کنه،مثلا بحث اعتقادی که به شخصه هم توی دانشگاه وهم توی محیط خانواده ی خودم باهاش روبرو شدم،متاسفانه طرف فکر نمیکنه که شاید اون شخصی رو که داره به گلوله ی باورای خودش میبنده برای خودش محدوده ای داره وحق انتخاب،این اصلا خوب نیست،خوبه که حد تعادلی برای اعتقادات خودمون ودیگران قائل بشیم که نه عقاید ما زیرپا له بشن وتحریف ونه عقاید دیگران،فکر میکنم اگه این حد تعادل برقرار بشه که یه رویا بیش نیست خیلی از مشکلات جامعه ویا حتی مشکلات فردی برطرف بشه،البته این نظر من بود نمیدونم از دید شما درست باشه یا نه!
    از دید من تا جایی درسته
    ازادی یعنی توهین کردن به باورات و اعتقادات طرف مقابلت
    و اگر حد تعادل میان حرفامون باشه میشه احترام که به قول شما رویاست
    پس از حرفاتون میتونم نتیجه بگیرم که هر کس دوس داره حرف خودش به کرسی بشینه

- - - به روز رسانی شده - - -

نقل قول نوشته اصلی توسط Team Sar Dadbin نمایش پست ها
    ببینید سخته یکی ازین 2گروه حرفای طرف مقابل رو قبول کنند!!
    اما هنگام بحث
    ممکنه افراد خنثی رو جذب کنند
    که این خیلی مهمه
    هدف اینه

دوست جدید
    رشته تحصیلی
    علوم تربیتی- مدیریت آموزشی
    ارسال تشکر
    696
    دریافت تشکر: 281
    قدرت امتیاز دهی
    1512
    Array

دقیقا،توی جامعه ی ما هرکسی برای پیشبرد اهداف وعقاید خودش سعی میکنه از روی شخص رقیب وعقایدش رد بشه،براش هم مهم نیست که شاید طرف مقابل درست بگه،البته تعدادی هم هستند که واقعا برای عقاید دیگران ارزش قائل بشن اما خب انگشت شمارند وکسی که میگه من برای عقاید دیگران حد وحدود قائلم نمیشه زبونی قبول کرد

6. 9 کاربر از پست مفید rare24 سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    روانشناسی بالینی
    ارسال تشکر
    29,978
    دریافت تشکر: 25,422
    قدرت امتیاز دهی
    43643
    Array
    نارون1's: لبخند

سلام

احترام به عقاید دیگران در بحث ها به این صورت هست که در عین اینکه من عقیده خودم رو دارم بیان میکنم ، هیچ توهین و تعرضی به عقیده و شخصیت طرف مقابل نمیکنم ،

هردوطرف عقاید خود را با دلایل ارائه می دهند و در محیطی سالم ، به یک نتیجه گیری میرسن ،

چون ممکنه هرکس برای انجام امور و باورهای پذیرفته شده اش دلایل مخصوص به خود داشته باشه که ممکنه از اطلاعات دریافتی ناقص باشه و شاید مسیری که میره به اعتقاد خودش درست باشه

ولی وقتی اصولی باهم صحبت میکنن ، متوجه این اشتباه بشن و شایدم بالعکس .

به طور مثال : وقتی در یک مکالمه من داد بزنم ، طرف مقابل صداشو بالاتر میبره ، دراینجا اینقدر صداها بالا میره که اصلا کلمات شنیده نمیشن و فقط صداهای ناهماهنگ شنیده میشه

ولی وقتی تعادل رعایت بشه ، هردوطرف خرسند میشن و بازخوردشم مثبت خواهد بود .

در جامعه هرفرد اینو رعایت کنه ، مسلما اجتماع و جامعه ای مناسب و سالم خواهد بود .

اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي أَخْشَاكَ كَأَنِّي أَرَاكَ وَ أَسْعِدْنِي بِتَقْوَاكَ
    مجلـــه رویش ذهــن

همکار تالار سایر موضوعات
    رشته تحصیلی
    جغرافیا
    ارسال تشکر
    10,055
    دریافت تشکر: 1,555
    قدرت امتیاز دهی
    6633
    Array
    Dorna dordone's: جدید64

سلام به دوست گلم"sabo3eur"

ممنون از مطلبی که گذاشتین و خیلی مشتاقم که در این مورد بتونیم بحث منطقی و استدلالی داشته باشیم تا به نتیجه ی مطلوبی برسیم

بنده دیروز تو تالاری از همین سایت پستی رو دنبال میکردم که به بحث و جدال کشیده شده بود و اکثر پستا به دلیل "ایجاد مجادله و تنش" حذف شده بود!

خیلی اوقات هستش که بنده به شخصه تو خیلی از تالارها دلم میخواد بحثی رو دنبال کنم و نظرات شخصی رو با امضای شخصی بذارم اما با مشاهده ی همین بحث و جدل هایی که انتهاش ختم میشه به حذف پست یا دلخوری و سرکوب احساس درونی خیلی از افراد بیخیال بحث میشم و صفحه رو میبندم...

من خودم بارها برام پیش اومده که بخوام به دوستانم با زبان بی زبانی بگم که دوستان عزیز و گرامی من بخدا تعصب و عقاید شخصی نباید باعث تجاوز به حریم دیگران و در نهایت کدورت و سوء تعبیر و اختلاف و جبهه گیری و گروهکی شدن افراد جامعه بشه!

ما همه تو یه اجتماعی داریم زندگی میکنیم با افراد مختلف و عقاید متفاوتو گاهی نقیض هم.. امروزه مشاهده میشه که چه قدر جامعه ی انسانی دچار اختلاف و تفرقه و دو دستگی هشتش و چه قدر عنصر اتحاد و همدلی به خاطر یه سری تعصبات بی معنی شده!

من به شخصه دلم میسوزه از این همه اختلاف و دو دستگی و نظرم اینه که سر منشا خیلی از این اختلاف ها ریشه در تعصبات و جبهه گیری و القای عقاید شخصی به دیگران هستش!

گاها پیش میاد یه ارزش تو نظر یه فرد جامعه برای یه فرد یا گروه دیگه یه مشکل پایه ای محسوب میشه و اختلاف از اونجایی شروع میشه که این فرد یا گروه ها سعی دارند اعتقادات شخصی خود رو به دیگران تعمیم بدن یا بهتر بگم "تحمیل کنند"

من خودم تو یه پست تو همین سایت مطلبی رو گذاشتم و بیان کردم که هر گروهی "با اعتقاد شخصی خاص" باید احترام گروه دیگه رو حفظ کنه اما یکی از دوستان نقل قول از گفته های بنده گرفتن و بیان کردن " با این جملتون مخالفم"!!!!!!!!!

و من خیلی افسوس خوردم تو اون لحظه به خاطر وجود چنین افکاری!

و با ایجاد تنش و مشکلات جانبی که پیش آمده بود ترجیح دادم سکوت کنم!

از دید هر انسان و گروه و جامعه ای عقاید و باورهای شخصیشون درسته و حق رو به خودشون میدن.. اما با دیدگاهی چنین خودخواهانه به نظر شما دوستان عزیزم میشه به نتیجه ای رسید و توقع داشت به هم احترام بگذاریم؟!

واقعا این چنین مشکلاتی رو باید چجوری حلش کرد؟!

9. 11 کاربر از پست مفید Dorna dordone سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    جنگلشناسی
    ارسال تشکر
    2,024
    دریافت تشکر: 527
    قدرت امتیاز دهی
    441
    Array
    يمنا's: چشمک2

احترام به عقاید دیگران عالیه اما جنبه لازمه داره،فرهنگ لازم داره،زمان لازم داره.....
    اول باید از خود شروع کنیم...
    ولی واقعا موضوع لازم و حیاتی برای ارتقاء سطح فرهنگ عمومی هستش

11. 8 کاربر از پست مفید يمنا سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    کامپیوتر
    ارسال تشکر
    1,362
    قدرت امتیاز دهی
    12128
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط Dorna dordone نمایش پست ها
    سلام به دوست گلم"sabo3eur"

ممنون از مطلبی که گذاشتین و خیلی مشتاقم که در این مورد بتونیم بحث منطقی و استدلالی داشته باشیم تا به نتیجه ی مطلوبی برسیم

بنده دیروز تو تالاری از همین سایت پستی رو دنبال میکردم که به بحث و جدال کشیده شده بود و اکثر پستا به دلیل "ایجاد مجادله و تنش" حذف شده بود!

خیلی اوقات هستش که بنده به شخصه تو خیلی از تالارها دلم میخواد بحثی رو دنبال کنم و نظرات شخصی رو با امضای شخصی بذارم اما با مشاهده ی همین بحث و جدل هایی که انتهاش ختم میشه به حذف پست یا دلخوری و سرکوب احساس درونی خیلی از افراد بیخیال بحث میشم و صفحه رو میبندم...

من خودم بارها برام پیش اومده که بخوام به دوستانم با زبان بی زبانی بگم که دوستان عزیز و گرامی من بخدا تعصب و عقاید شخصی نباید باعث تجاوز به حریم دیگران و در نهایت کدورت و سوء تعبیر و اختلاف و جبهه گیری و گروهکی شدن افراد جامعه بشه!

ما همه تو یه اجتماعی داریم زندگی میکنیم با افراد مختلف و عقاید متفاوتو گاهی نقیض هم.. امروزه مشاهده میشه که چه قدر جامعه ی انسانی دچار اختلاف و تفرقه و دو دستگی هشتش و چه قدر عنصر اتحاد و همدلی به خاطر یه سری تعصبات بی معنی شده!

من به شخصه دلم میسوزه از این همه اختلاف و دو دستگی و نظرم اینه که سر منشا خیلی از این اختلاف ها ریشه در تعصبات و جبهه گیری و القای عقاید شخصی به دیگران هستش!

گاها پیش میاد یه ارزش تو نظر یه فرد جامعه برای یه فرد یا گروه دیگه یه مشکل پایه ای محسوب میشه و اختلاف از اونجایی شروع میشه که این فرد یا گروه ها سعی دارند اعتقادات شخصی خود رو به دیگران تعمیم بدن یا بهتر بگم "تحمیل کنند"

من خودم تو یه پست تو همین سایت مطلبی رو گذاشتم و بیان کردم که هر گروهی "با اعتقاد شخصی خاص" باید احترام گروه دیگه رو حفظ کنه اما یکی از دوستان نقل قول از گفته های بنده گرفتن و بیان کردن " با این جملتون مخالفم"!!!!!!!!!

و من خیلی افسوس خوردم تو اون لحظه به خاطر وجود چنین افکاری!

و با ایجاد تنش و مشکلات جانبی که پیش آمده بود ترجیح دادم سکوت کنم!

از دید هر انسان و گروه و جامعه ای عقاید و باورهای شخصیشون درسته و حق رو به خودشون میدن.. اما با دیدگاهی چنین خودخواهانه به نظر شما دوستان عزیزم میشه به نتیجه ای رسید و توقع داشت به هم احترام بگذاریم؟!

واقعا این چنین مشکلاتی رو باید چجوری حلش کرد؟!
    سلام
    من هم این روزها تو انجمن خودمون دیدم که پست ها به بسته شدن ختم میشه
    و دلیلش هم یا بی احترامی و یا زورگویی و یا هر چیز دیگه که هست
    من که بی احترامی ندیدم از بچه های این سایت
    و اومدم این پست رو گذاشتم تا یه نتیجه بگیرم

13. 11 کاربر از پست مفید Sabo3eur سپاس کرده اند .

همکار تالار علوم جانوری
    رشته تحصیلی
    Biology_علوم جانوری
    ارسال تشکر
    3,624
    دریافت تشکر: 4,561
    قدرت امتیاز دهی
    13114
    Array
    سونای69's: جدید50

سلام
    ممنون بابت مطلب و نظرتون...

اگه موضوع احترام به عقاید در بحث ها باشه خیلی جاها مشکل از اونجایی شروع میشه که ما میخواییم به یه نتیجه کلی برسیم...

به نظرم خیلی از بحث ها نیازی به نتیجه گیری نداره... اگه موضوع جذب افراد خنثی هست خب اون فرد خودش عقل و شعور داره و با خوندن دلایل هر دو طرف میتونه به یه عقیده از برسه...

یه جورایی وقتی بحث میکنیم سعی نمیکنیم عقایدمون رو با دلیل بیان کنیم در اکثر موارد سعیمون اینه که عقیده طرف مقابلمون رو رد کنیم...

اکثر ما فکر میکنیم نظر طرف مقابل یا کاملا صحیح یا کاملا غلط ... یعنی یا سفید یا سیاه ... هیچ رنگ بینابینی رو براش در نظر نمیگیریم ...

و اما در جامعه :

به نظرم خیلی جاها چون عقاید دیگران با راحتی و آسایش ما در تناقض هست پس تلاش میکنیم عقاید دیگران رو عوض کنیم و متناسب با نظریات خودمون به پیش ببریم خب اینم باعث میشه آگاه با ناخودآگاه به عقاید و نظریات دیگران تجاوز کنیم...
    فقر ، شب را “بی غذا” سر کردن نیست …
    فقر ، روز را “بی اندیشه” سر کردن است …

15. 9 کاربر از پست مفید سونای69 سپاس کرده اند .

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع