دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 1 از 7 1234567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 70

موضوع: آیا میدانید مکانیزم عمل خودرانها (segway) چگونه است ؟؟؟

کـــــــاربر فــــعال
    رشته تحصیلی
    اقتصاد
    ارسال تشکر
    21,844
    دریافت تشکر: 45,916
    قدرت امتیاز دهی
    82822
    Array
    Almas Parsi's: جدید94

smilee1 آیا میدانید مکانیزم عمل خودرانها (segway) چگونه است ؟؟؟

با سلام به همه دوستان پر تلاش سایت
    دوستان عزیز مدتیه دلم میخواد اطلاعات جامعی از مکانیسم عمل دستگاه های خودران (SEG WAY) بدست بیارم هم داره
    این هم نمونه هایی از تصاویر این صنعت و تکنولوژی جالب و شگفت انگیز که در دنیا از اونها استفاده میشه و کاربردهای متفاوتی

شاید دیده باشید چند سالیه که این صنعت رو ما در برخی بوستانها از جمله بوستان آب و آتش شاهد بودیم
    البته پیش از هر چیز به وارد کننده این دستگاه باید تبریک گفت چون بیزینس من موفقی به نظر میرسه چون با توجه به کرایه های این خوردران در زمان 15 دقیقه با یک حساب سر انگشتی میشه به ماهیت درآمدزایی اون پی برد
    نتیجه اخلاقی اینکه برای در آمد داشتن فقط و فقط کافیه کمی فکرمون رو به کار بندازیم....
    و اما خودران ها من فقط از شمای ظاهری این صنعت احتمالاتی رو تو ذهنم پدید آوردم ولی دلم میخوادبدونم که چطوری این مکانیسم عمل میکنه که میتونه با استفاده از دو چرخ و بوسیله یک اهرم مرکزی بایسته
    البته در نمایشگاه پارسال روباتیک، تیمی از ایران موفق به ساخت نوعی ربات در مقیاس یک کف دست کرده بودند که احتمال میدم اون هم عملکردش اینچنینی بوده باشه
    من تصویری رو از اون ربات براتون در زیر قرار دادم
    و عذر خواهی میکنم اگر کیفیت تصویر باب میل نیست چون به صورت کاملا آماتور با موبایل عکاسی کردم شرمنده

فقط از دوستان خواهش میکنم نظراتشون رو به دور از کپی پیست انجام بدن و با زبان ساده و کاملا علمی این وسیله رو برامون تشریح کنند
    هدف از ایجاداین تاپیک به چالش کشوندن ذهن برای این نوع صنعت و تکنولوژی به کار رفته از اون هست
    و پیشاپیش ممنونم از دوستانی که در این بحث مشارکت میکنند
    براتون آرزوی موفقیت دارم
    ویرایش توسط روابط عمومی سایت : 31st August 2013 در ساعت 12:51 PM

2. 12 کاربر از پست مفید Almas Parsi سپاس کرده اند .

استعدادهای برتر
    رشته تحصیلی
    تخصص=ایده پردازی +ارزیابی محصول
    ارسال تشکر
    18,873
    دریافت تشکر: 9,270
    قدرت امتیاز دهی
    11669
    Array
    حسین متقی's: پر حرف

پیش فرض پاسخ : آیا میدانید مکانیسم عمل خودرانها (segway) چگونه است ؟؟؟

در عملکرد روبات تکنولوژی خیلی خاص و دور از دسترسی وجود نداره
    مشکل اساسی کاربردی کردن اون بوده که در این محصول پیاده شده
    البته قیمت مدل شهری این وسیله نقلیه حدود10 هزار دلار هست
    یعنی معادل 30 میلیون تومان
    به اندازه یه پرشیا یا ماشین مشابه

برای اینکه از چگونگی عملکرد این وسیله نقلیه مطلع بشیم لازمه چند اصل علمی رو بدونیم
    - نیرو - شتاب -شتاب جاذبه - اینرسی - اینرسی حرکتی - اینرسی جسم ساکن
    و شاید لازم نباشه عملکرد دقیق ژیروسکوپ یا شتابسنج رو بدونیم اما بد نیست بدونیم میشه باهاش هرگونه تغییرات زاویه ای رو با توجه به شتاب وارده محاسبه کرد(با دقت های متفاوت)

این کلمات و موضوعات رو در سایت خودمون یا در سایت ویکی پدیا اگر جستجو کنید بهتره چون پیش نیاز لازم برای توضیح عملکرد سگوی هست

دستگار رو در حالت عمود بر زمین و تعادل(مثال ) روشن میکنیم
    اولا چطور تعادل رو خود به خود حفظ میکنه؟
    با استفاده از ژیروسکوپ زاویه ی ایستادنشو محاسبه میکنه که در واقع داره شتاب رو اندازه گیری میکنه الان داره مثلا به عقب میفته (با از عقب میفته یا از جلو دیگه!)
    خب این عقب افتادن با شتاب خاصی انجام میشه (به مقدار َa) که حداکثر معینی داره (حداکثر معادل شتاب جاذیه(سقوط آزاد)
    برا اینکه به عقب نیوفته
    هردوچرخ با سرعت برابر شروع به حرکت میکنند و به سگوی به سمت عقب شتاب میدن(سرعت نه - شتاب)(به مقدار b)
    این شتاب (b) رو به عقب اگر معادل شتاب(a) یاشه سگوی به سمت عقب حرکت میکنه اما زمین نمیخوره( چه با وزن چه بی وزن سرنشین!)
    اگر کمتر باشه به سمت عقب حرکت میکنه ولی بعد از طی مسیر کوتاهی به زمین میخوره
    اگر بیشتر باشه باعث میشه بعد از طی مسیر کوتاهی سگوی دوباره به تعادل برسه و ایستا بشه
    در حرکت رو به جلو هم به همین شکل
    حالا سگوی انقدر رو به جلو و عقب نیرو وارد میکنه(شتاب میگیره) که به حالت تعادل برسه
    البته به هرجهت حرکت کنه و شتاب بگیره نیرو در جهت عکس وارد میشه که این همون قانون اینرسی سکون و اینرسی حرکتی هست

در صورتی که یک نفر روی سگوی بایسته و فرمان و وزن خودشو رو یه جلو متمایل کنه
    سگوی برای حفظ تعادل و جلوگیری از برخورد با زمین به سمت جلو شتاب میگیره پس به سمت عقب نیرو وارد میکنه و این نیرو رو انقدر زیاد میکنه تا بر نیرویی که جاذبه داره وارد میکنه و سرنشین و سگوی رو میخواد به زمین بزنه غلبه کنه
    یعنی اگر رو به جلو خم بشی سگوی به جلو حرکت میکنه و شتاب میگیره تا زمین نخوره
    و اگر به عقب خم بشی هم برعکس به عقب حرکت میکنه و شتاب میگیره تا نیروی عکس باعث بشه دوباره به تعادل برسه و زمین نخوره

برای چپ و راست هم اگر خودتو متمایل به هر سمتی کنی چرخ مخالف با سرعت بیشتری نسبت به چرخ موافق در جهتی که خودتو خم کردی حرکت میکنه و باعث دور زدن و پیچیدن سگوی میشه

این یه توضیح مختصر و خیلی خیلی بد بود - دیگه ببخشید - بهتر از این وقت نشد بنویسم

اگر بخوایم این دستگاه رو در ایران بسازیم قطعا گرانتر از سگوی و با عملکرد بسیار ضعیف خواهد بود
    چون نه چرخش داخل ایران ساخته میشه - نه موتورهای قدرتمند الکتریکیش و نه باتری لیتیوم یونی که داره و نه ژیروئسکوپ و نه حتی ریز ترین قطعات الکترونیکی و نه حتی پیچ و مهره هاش!
    همشو باید وارد کرد!

http://news.iranema.ir/ سامانه هوشمند جمع آوری و انتشار اخبار روز ایران

4. 13 کاربر از پست مفید حسین متقی سپاس کرده اند .

همکار تالار مهندسی برق
    رشته تحصیلی
    کارشناسی ارشد مهندسی برق - مکاترونیک
    ارسال تشکر
    215
    دریافت تشکر: 647
    قدرت امتیاز دهی
    1157
    Array
    farzadsw's: جدید21

البته در نمایشگاه پارسال روباتیک، تیمی از ایران موفق به ساخت نوعی ربات در مقیاس یک کف دست کرده بودند که احتمال میدم اون هم عملکردش اینچنینی بوده باشه
    کلا این نوع وسایل خیلی وقت پیش به نام سیستم "پاندول معکوس" روشون کارهای تئوری انجام شده (دهه 70-80 میلادی) و به هیچ عنوان وسیله جدید یا پیچیده ای نیستند. تو همین ایران من 6-7 سال پیش نمونه هایی دیده بودم که تو ابعاد کوچیک ساخته شده بود (ابعاد کوچیک هزینه کمتری می خواد).
    عملکردش رو آقا حسین توضیح دادند، درواقع این وسیله وضعیت خودش (زاویه و شتاب نسبت به سطح افق) تشخیص میده و با جلو و عقب رفتن (شتاب گرفتن) وضعیتش رو تصحیح می کنه. تو ابعاد کوچیک از صفر تا 100 حدود 1-2 ماه زمان ساختش میشه و هزینه ساختش هم بسته به ابعادش از 200 هزار تومن تا 1 ملیون تومن هست (ابعاد زیر نیم متر).
    تو ابعد سگوی باتوجه به سازه، موتورها و باتری مورد نیاز قیمتش خیلی بیشتر میشه. مثلا اگر موتور آلمانی مناسب استفاده بشه هر موتور (مثلا) حدود 5 ملیون تومن قیمتش هست.

کـــــــاربر فــــعال
    رشته تحصیلی
    اقتصاد
    ارسال تشکر
    21,844
    قدرت امتیاز دهی
    82822
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط حسین متقی نمایش پست ها

اگر بخوایم این دستگاه رو در ایران بسازیم قطعا گرانتر از سگوی و با عملکرد بسیار ضعیف خواهد بود
    چون نه چرخش داخل ایران ساخته میشه - نه موتورهای قدرتمند الکتریکیش و نه باتری لیتیوم یونی که داره و نه ژیروئسکوپ و نه حتی ریز ترین قطعات الکترونیکی و نه حتی پیچ و مهره هاش!
    همشو باید وارد کرد!
    سلام جناب آقای متقی عزیز
    ممنونم از توضیحات کامل و بی نقص شما یک دنیا سپاس
    ببخشید در هدایت موتورهای این وسیله چه تعداد پردازنده استفاده شده ؟؟
    یعنی چه تعداد پردازنده نیاز داره؟؟
    وقتی جسمی روی سگوی قرار میدیم (بجز انسان) این جسم با حرکت سگوی تکان میخوره چون مثل انسان سطح اتکا مثلا به دسته ها رو نداره و مرکز ثقل اون تغییر میکنه و با جابجایی جسم این خطا صورت میگیره که حسگرها احساس میکنند فرمانی صادر شده در صورتیکه چنین نیست
    برای رفع این اشکال چه راهکاری به نظر شما میرسه؟؟؟؟؟
    سوال بعدی اینکه
    با در نظر گرفتن یک محور بر روی دو چرخ این وسیله چند موتور داره؟؟؟
    البته من خودم فکر میکنم با توجه به توضیحی که فرمودید در خصوص چرخش به چپ و راست که هر کدام از چرخها به تنهایی عمل میکنند و سرعت چرخششون متغییره باید دو موتور داشته باشه (البته امیدوارم اشتباه نکرده باش)عموما سگوی ها از پستی و بلندی ها به راحتی عبور میکنند ولی امکان حرکت از پله با این وسیله نیست یعنی احتمالا نمیشه در جاهایی که ناهواری شدید هست مانع واژگونی این وسیله شد
    به نظر شما
    بهترین راهکاربرای جلو گیری از واژگونی در سطوحی مثل پله چیه؟؟؟

ممنونم از اینکه با حوصله و دقت سوالات رو پاسخ میدید

7. 8 کاربر از پست مفید Almas Parsi سپاس کرده اند .

کـــــــاربر فــــعال
    رشته تحصیلی
    اقتصاد
    ارسال تشکر
    21,844
    قدرت امتیاز دهی
    82822
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط farzadsw نمایش پست ها
    کلا این نوع وسایل خیلی وقت پیش به نام سیستم "پاندول معکوس" روشون کارهای تئوری انجام شده (دهه 70-80 میلادی) و به هیچ عنوان وسیله جدید یا پیچیده ای نیستند. تو همین ایران من 6-7 سال پیش نمونه هایی دیده بودم که تو ابعاد کوچیک ساخته شده بود (ابعاد کوچیک هزینه کمتری می خواد).
    عملکردش رو آقا حسین توضیح دادند، درواقع این وسیله وضعیت خودش (زاویه و شتاب نسبت به سطح افق) تشخیص میده و با جلو و عقب رفتن (شتاب گرفتن) وضعیتش رو تصحیح می کنه. تو ابعاد کوچیک از صفر تا 100 حدود 1-2 ماه زمان ساختش میشه و هزینه ساختش هم بسته به ابعادش از 200 هزار تومن تا 1 ملیون تومن هست (ابعاد زیر نیم متر).
    تو ابعد سگوی باتوجه به سازه، موتورها و باتری مورد نیاز قیمتش خیلی بیشتر میشه. مثلا اگر موتور آلمانی مناسب استفاده بشه هر موتور (مثلا) حدود 5 ملیون تومن قیمتش هست.

سلام دوست عزیز ..
    ممنونم که در این بحث حضور و مشارکت دارید
    با توجه به توضیحاتی که فرمودید در سیستم های پاندول معکوس آیا سیستم های رباتیک که در جنگ امریکا و افغانستان برای شناسایی معبر و مناطق غیر قابل دسترس استفاده میشد از این نوع بودند ؟؟؟
    در زمینه قسمت دوم پاراگراف توضیحاتتون فرمودید برای استفاده در ابعاد بزرگتر و سگوی میشه با تغییرات موتورها و باطری اون رو طراحی کرد ولی با توجه به اینکه سگوی ها بر اساس محاسبه حسگرها وزن و تعادل رو محاسبه میکنند در این صورت این ربات تفاوت های ساختاری با انواع سگوی ها که قادر به جابجایی اجسام و افراد هستند دارند...

با تشکر از شما وراهنمایی هاتون

9. 5 کاربر از پست مفید Almas Parsi سپاس کرده اند .

استعدادهای برتر
    رشته تحصیلی
    ارسال تشکر
    18,873
    قدرت امتیاز دهی
    11669
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط almas parsi نمایش پست ها
    سلام جناب آقای متقی عزیز
    ممنونم از توضیحات کامل و بی نقص شما یک دنیا سپاس
    ببخشید در هدایت موتورهای این وسیله چه تعداد پردازنده استفاده شده ؟؟
    یعنی چه تعداد پردازنده نیاز داره؟؟
    وقتی جسمی روی سگوی قرار میدیم (بجز انسان) این جسم با حرکت سگوی تکان میخوره چون مثل انسان سطح اتکا مثلا به دسته ها رو نداره و مرکز ثقل اون تغییر میکنه و با جابجایی جسم این خطا صورت میگیره که حسگرها احساس میکنند فرمانی صادر شده در صورتیکه چنین نیست
    برای رفع این اشکال چه راهکاری به نظر شما میرسه؟؟؟؟؟
    سوال بعدی اینکه
    با در نظر گرفتن یک محور بر روی دو چرخ این وسیله چند موتور داره؟؟؟
    البته من خودم فکر میکنم با توجه به توضیحی که فرمودید در خصوص چرخش به چپ و راست که هر کدام از چرخها به تنهایی عمل میکنند و سرعت چرخششون متغییره باید دو موتور داشته باشه (البته امیدوارم اشتباه نکرده باش)عموما سگوی ها از پستی و بلندی ها به راحتی عبور میکنند ولی امکان حرکت از پله با این وسیله نیست یعنی احتمالا نمیشه در جاهایی که ناهواری شدید هست مانع واژگونی این وسیله شد
    به نظر شما
    بهترین راهکاربرای جلو گیری از واژگونی در سطوحی مثل پله چیه؟؟؟

ممنونم از اینکه با حوصله و دقت سوالات رو پاسخ میدید
    میشه برای هر موتور یه آی سی گذاشت و .... یا....
    اون دیگه کمی دست طراح هست که چطور طراحی کنه و من سگوی رو باز نکردم اما حداقل 3آی سی و 1میکرو میخواد دیگه فکر کنم
    البته من الکترونیک.... اطلاعاتم در حد 0 هست!
    پردازندش هم مثل پردازنده ی کامپیوتر نیست و خیلی ساده تر از این حرفاس - در حد یه ماشین حساب یا کمتر!
    مسئله ی مهم سرعت پاسخگویی این وسیله ی نقلیه هست که طراح سریع و ایمنترین حالت رو انتخاب میکنه یعنی تعداد پردازشگر کمتر ولی قویتر

خب سگوی اصلا حرکت نمیکنه در حالت تعادل
    باید یه نفر بهش نیرو وارد کنه تا حرکت کنه
    فرقی هم نمیکنه که جسم چی باشه (فقط محدودیت وزن تا 120 کیلوگرم داره در این محصول خاص)- سگوی در حالت تعادل میمونه
    شتاب دادن - نیرو وارد کردن میتونه با کمترین حرکت در حد میلیمتر باشه و لازم نیست سگوی حتما حرکت خیلی محصوصی داشته باشه تازمین نخوره
    اما در رابطه با اینکه یه جسم با مرکز ثقل متفاوت با وسیله نقلیه روش باشه چیزی به ذهنم نرسید
    چون هیچوقت سوار این وسیله نشدم! و رباتش هم بدون بار هست!
    اما احتمال میدم دستگیره - یا نوعی ضامن یا شاسی وجود داره که فرق انسان و بار رو تشخیص بده
    یا اگر سرنشین از وسیله به هرنحوی افتاد بفهمه و ادامه نده حرکتش رو!
    اما راستش نمیدونم!

ربات های اینچنینی همه 2موتوره هستند تا راحت تر قابل اجرا باشند
    اما 2-3جا خوندم که سگوی فقط یک موتور داره
    پس با یه گیربکس متغییر احتمالا سی وی تی یا حتی دیفرانسیل با کمک یه سیستم مشابه کنترل لغزش دیفرانسیل در اتوموبیل کار میکنه
    چون احتمالا ارزونتر تموم میشده اینکارو کردن!
    البته شاید هم این نظر من بر اساس چند اشتباه تایپی بوده باشه

راستی اصلاح میکنم برای چرخیدن لازم نیست به چپ و راست خم بشیم - فقط فرمان سگوی رو باید بچرخونیم (سوتی دادم)

این وسیله نقلیه برای کاربرد داخل شهری و داخل محل محدود و کنترل شده ساخته شده
    مدل آفرود آن هم نهایتا شرایط گل و لای و خاکی رو تحمل میکنه و کمی سراشیبی بیشتر
    مسئله ی مهم و محدود کنننده
    نسبت قدرت به وزن هست که باید حداقل به میزان کافی باشه
    مثلا اگر یک سگوی خیلی بزرگ و سنگین درست کنیم میتونه از موانع رد بشه اما خب اگر اینطور باشه با توجه به قیمت بهتره یه موتورسیکلت بخریم و روش بشینیم تا اینکه بایستیم و قابلیت های بیشتر رو استفاده کنیم
    این وسیله هم از پله قدرت بالا رفتن رو نداره وگرنه تعادل داره

هدف مخترع کاهش استفاده از سوختهای فسیلی - راحتی در جابه جاییهای داخل شرکتها و کارخانه جات و در کل حمل و نقل بهینه هست
    همه چیز به هدف و بهره وری اقتصادی بستگی داره

11. 7 کاربر از پست مفید حسین متقی سپاس کرده اند .

کـــــــاربر فــــعال
    رشته تحصیلی
    اقتصاد
    ارسال تشکر
    21,844
    قدرت امتیاز دهی
    82822
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط حسین متقی نمایش پست ها
    میشه برای هر موتور یه آی سی گذاشت و .... یا....
    اون دیگه کمی دست طراح هست که چطور طراحی کنه و من سگوی رو باز نکردم اما حداقل 3آی سی و 1میکرو میخواد دیگه فکر کنم
    البته من الکترونیک.... اطلاعاتم در حد 0 هست!
    پردازندش هم مثل پردازنده ی کامپیوتر نیست و خیلی ساده تر از این حرفاس - در حد یه ماشین حساب یا کمتر!
    مسئله ی مهم سرعت پاسخگویی این وسیله ی نقلیه هست که طراح سریع و ایمنترین حالت رو انتخاب میکنه یعنی تعداد پردازشگر کمتر ولی قویتر

خب سگوی اصلا حرکت نمیکنه در حالت تعادل
    باید یه نفر بهش نیرو وارد کنه تا حرکت کنه
    فرقی هم نمیکنه که جسم چی باشه (فقط محدودیت وزن تا 120 کیلوگرم داره در این محصول خاص)- سگوی در حالت تعادل میمونه
    شتاب دادن - نیرو وارد کردن میتونه با کمترین حرکت در حد میلیمتر باشه و لازم نیست سگوی حتما حرکت خیلی محصوصی داشته باشه تازمین نخوره
    اما در رابطه با اینکه یه جسم با مرکز ثقل متفاوت با وسیله نقلیه روش باشه چیزی به ذهنم نرسید
    چون هیچوقت سوار این وسیله نشدم! و رباتش هم بدون بار هست!
    اما احتمال میدم دستگیره - یا نوعی ضامن یا شاسی وجود داره که فرق انسان و بار رو تشخیص بده
    یا اگر سرنشین از وسیله به هرنحوی افتاد بفهمه و ادامه نده حرکتش رو!
    اما راستش نمیدونم!

ربات های اینچنینی همه 2موتوره هستند تا راحت تر قابل اجرا باشند
    اما 2-3جا خوندم که سگوی فقط یک موتور داره
    پس با یه گیربکس متغییر احتمالا سی وی تی یا حتی دیفرانسیل با کمک یه سیستم مشابه کنترل لغزش دیفرانسیل در اتوموبیل کار میکنه
    چون احتمالا ارزونتر تموم میشده اینکارو کردن!
    البته شاید هم این نظر من بر اساس چند اشتباه تایپی بوده باشه

راستی اصلاح میکنم برای چرخیدن لازم نیست به چپ و راست خم بشیم - فقط فرمان سگوی رو باید بچرخونیم (سوتی دادم)

این وسیله نقلیه برای کاربرد داخل شهری و داخل محل محدود و کنترل شده ساخته شده
    مدل آفرود آن هم نهایتا شرایط گل و لای و خاکی رو تحمل میکنه و کمی سراشیبی بیشتر
    مسئله ی مهم و محدود کنننده
    نسبت قدرت به وزن هست که باید حداقل به میزان کافی باشه
    مثلا اگر یک سگوی خیلی بزرگ و سنگین درست کنیم میتونه از موانع رد بشه اما خب اگر اینطور باشه با توجه به قیمت بهتره یه موتورسیکلت بخریم و روش بشینیم تا اینکه بایستیم و قابلیت های بیشتر رو استفاده کنیم
    این وسیله هم از پله قدرت بالا رفتن رو نداره وگرنه تعادل داره

هدف مخترع کاهش استفاده از سوختهای فسیلی - راحتی در جابه جاییهای داخل شرکتها و کارخانه جات و در کل حمل و نقل بهینه هست
    همه چیز به هدف و بهره وری اقتصادی بستگی داره
    سلام حسین آقا ممنونم از توضیحاتتون
    این توضیحاتتون شایستگی امتیاز داره که حتما تقدیم میکنم

البته در تکمیل توضیحات مربوط به این وسیله میزان سرعت 5 کیلومتر در ساعت داره و با هر بار شارژ میتونه مسافتی حدود 20 کیلو متر رو طی کنه البته این توضیحات اپراتور این وسیله بود که چقدر میتونه صحت داشته باشه نمیدونم
    در مورد حرکت این وسیله از رو پله آیا میشه درصورتیکه اندازه پله رو از نصف شعاع چرخ کمتر در نظر بگیریم امکان پذیربشه ؟

با تشکر

13. 5 کاربر از پست مفید Almas Parsi سپاس کرده اند .

همکار تالار مکانیک
    رشته تحصیلی
    مکانیک سیالات و انتقال حرارت
    ارسال تشکر
    9,142
    دریافت تشکر: 6,504
    قدرت امتیاز دهی
    12964
    Array

مکانیزمش رو آقای متقی به درستی توضیح دادن. بنظر من مشابهش رو با کمی تغییرات میشه ساخت. بجای موتور الکتریکی هم میشه یه موتور 50 سی سی بنزینی استفاده کرد. اینجوری مشکل شارژ و ... رو هم نداره.
    سختیه اصلیش توی برد الکتریکیه. البته دوستانی که رباتیک و الکترونیک وارد هستند؛ باید نظر بدند.

15. 6 کاربر از پست مفید ab.bb سپاس کرده اند .

کـــــــاربر فــــعال
    رشته تحصیلی
    اقتصاد
    ارسال تشکر
    21,844
    قدرت امتیاز دهی
    82822
    Array

با سلام به همه دوستان
    من نمونه جدیدی از نسل ارتقا یافته این وسیله رو البته با مکانیزمی متفاوت در این قسمت قرار میدم
    تقدیم بع علاقمندان این مبحث

تویوتا این بار با مدل Winglet خود به پیاده روهای ژاپن آمده است. این وسیله یک ربات همراه شخصی دوچرخ می باشد که همانند یک Segway (سِگْوی) مینیاتوری به نظر می رسد. آزمایش های اولیه برای تست ایمنی و کاربردی بودن Winglet در جهان واقعی طراحی شده است و در منطقه آزمایشی ربات های همراه شهر تسوکوبا (منطقه ای که فقط برای این گونه عملیات ها ساخته شده) در حال انجام است. این حرکت برای ربات مذکور که تاکنون فقط به صورت یک طرح مفهومی بوده، نشان دهنده تجاری سازی احتمالی آن در آینده می باشد.

Winglet در سه مدل مختلف کوچک،متوسط و بزرگ ساخته شده است.

اولین مرحله این تست که متمرکز بر ایمنی و سازگاری با عبورو مرورها و ترافیک ها است، از ۲۴ام همین ماه شروع شده و تا مارس ۲۰۱۴ ادامه خواهد داشت.
    تعداد ۸۰ تست از سوی شهرداری های محلی و موسسه ملی علوم صنعتی پیشرفته و فناوری (AIST) بر روی هشت مدل Winglet Long انجام می شود.
    این مدل برای بزرگسالان طراحی شده در حالی که تویوتا نسخه کوچک تری از آن را نیز برای نوجوانان و کودکان در نظر گرفته است.

کسانی که برای این مدل ثبت نام کرده اند، می توانند این ربات ها را در پیاده روها برانند و تجربه های خود را گزارش دهند.
    به نظر می رسد که این وسایل نسبت به قوانین جاده ای و ترافیکی پایبند می باشند. پس از این آزمون ها، تویوتا میزان قابلیت و راحتی کلی وینگْلت و وجود و یا عدم وجود تقاضا برای آن را تعیین خواهد کرد.

ممکن است که سگوی ها (وسایل نقلیه شخصی خودمتعادل که با دو چرخ حرکت می کنند)، دنیای نقل و انتقالات شخصی را کنترل نکنند و یا شاید بازار هدف را اشتباه گرفته اند.
    با این حال، وینگْلت تویوتا که تنظیمات مورد نیازی را به طرح خود افزوده است، در صورت گذراندن تست ها، می تواند در مراکز شهری پرجمعیت ژاپن موفق عمل کند.
    این وسیله یکی از خودروهای انگشت شمار سازگار با محیط زیست می باشد و البته در کنار رقیب خود از شرکت هوندا یعنی ربات UNC-CUB می باشد که برای طی مسافت های کوتاه طراحی شده است.

قوانین استفاده از این وسایل نقلیه در ژاپن یا هر جای دیگری، قبل از شروع استفاده از آن ها نیاز به گسترش دارند. اما به نظر نمی رسد که قوانین مانع از نوآوری ها شوند و اگر این وسیله ها مورد آزمون های بیشتر قرار بگیرند، قطعا کاربر نهایی است که از مزایای آن ها بهره مند خواهد شد.
    همچنین در کشور چین نیز یک شرکت با نام روبواستپ روبوتیکس، ربات سگوی-مانند خود با عنوان روبین-M۱ را توسعه داده که این ربات دارای توانایی پیمودن ۲۰ کیلومتر و سرعت ۱۵ کیلومتر/ساعت و رقابت با دیگر رقبا با قیمت حدود ۲۰۰۰ دلار می باشد.
    این ربات در حال حاضر برای استفاده در خیابان های شهر آماده است.

و این تنها ربات ساخته شده نیست. ربات چِگْوی توسط شرکت سرمایه گذاری پکنی فوچنگ وِیْجینگ و یاناتای ریجیانگ الکتریک، همچنین ربات ویندْرانر توسط آپْتِک ربوتیکس از دیگر رقبای چینی می باشند.
    تویوتا اگر به حالت سکون خود برای مدت طولانی ادامه دهد، ممکن است بازار بالقوه و پرسودی را از دست بدهد.

ضمنا افرادی نیز وجود دارند که فکر می کنند وینگْلت که آزمون های بر روی آن تا سال ۲۰۱۶ طول خواهد کشید، زمان زیادی برای نشان دادن خود داشته باشد.

http://ipnuforum.ir

17. 6 کاربر از پست مفید Almas Parsi سپاس کرده اند .

استعدادهای برتر
    رشته تحصیلی
    ارسال تشکر
    18,873
    قدرت امتیاز دهی
    11669
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط almas parsi نمایش پست ها
    سلام حسین آقا ممنونم از توضیحاتتون این توضیحاتتون شایستگی امتیاز داره که حتما تقدیم میکنم البته در تکمیل توضیحات مربوط به این وسیله میزان سرعت 5 کیلومتر در ساعت داره و با هر بار شارژ میتونه مسافتی حدود 20 کیلو متر رو طی کنه البته این توضیحات اپراتور این وسیله بود که چقدر میتونه صحت داشته باشه نمیدونم در مورد حرکت این وسیله از رو پله آیا میشه درصورتیکه اندازه پله رو از نصف شعاع چرخ کمتر در نظر بگیریم امکان پذیربشه ؟ با تشکر
    خب سگوی - اولین با قابلیت حمل انسان بوده(تجاری) ولی لزوما تنها نمونه نیست هر کارخانه ای با توجه به نیازسنجی مشتریانش تولید میکنه که 2-3 تا کمپانی تا الان تولید داشتند اما سرعت 5کیلومتر یعنی سرعت پیاده روی با سرعت معمولی یک انسان! سرعت سگوی 20.1کیلومتر بر ساعت و حداکثر مسافت قابل پیمایش با 1بار شارژ نهایتا تا 38 کیلومتر خواهد بود یعنی تقریبا کمتر از 2ساعت با حداکثر سرعت

19. 4 کاربر از پست مفید حسین متقی سپاس کرده اند .

صفحه 1 از 7 1234567 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)