دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 12 از 13 نخستنخست ... 2345678910111213 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 111 تا 120 , از مجموع 127

موضوع: آیا خواستگاری زن از مرد نادرست است ؟؟؟؟؟؟

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    فیزیک
    ارسال تشکر
    0
    دریافت تشکر: 17
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

پیش فرض پاسخ : آیا خواستگاری زن از مرد نادرست است ؟؟؟؟؟؟

سلام
    تشکر میکنم از همگی
    اما یه سوال
    ایا این موضوع غیر از عدم هماهنگی با عرف جامعه مشکل دیگه ای نداره؟
    ذات زن بر دوست داشته شدن و دلبری و مطلوب بودنه و ذات مرد بر طالب بودن. به نظر من ربطی به نگرش فرهنگی نداره. اقایون دوست دارن همسرشون رو به سختی جستجو کنن و پیداش کنن و عاشقش میشن و خانم ها روند معمول. چیزی غیر از این مطابق ذات زنانه نیست. کم پیش میاد پایدار بمونه. لطفا از استثناها حرف نزنید. دخترها نمیتونن به خواستگاری برن همه مون میدونیم

2. 2 کاربر از پست مفید zibera سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    شهرسازی
    ارسال تشکر
    0
    دریافت تشکر: 9
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط Almas Parsi نمایش پست ها

با سلام به همه کاربران عزیز
    و با آرزوی قبولی طاعات شما بزرگواران
    امروز میخوایم در خصوص اینکه آیا دختر خانم ها هم مى توانند از فرد مورد علاقه خود شون خواستگارى كنند و آیا چنین چیزی میتواند برای شرایط زندگی دختر مناسب یا نا مناسب باشد با شما عزیزان به بحث و گفتگو بنشینیم
    هر چند ممکنه در کشور ما چنین مساله ای رواج نداشته باشه ولی در برخی از کشورها از این شیوه استفاده میکنند و دختران از پسران خواستگاری میکنند
    حال با توجه به تحقیقات برخی اندیشمندان و روانشناسان میخواهیم به بررسی این مساله در جوامع بپردازیم و ببینیم چنین رویکردی در جامعه امروزی ما چگونه و چه بازتابهایی دارد و در مقایسه با سایر جوامع دارای چه محاسن و معایبی میباشد
    مساله خواستگاری دختر از پسر طبق رسم و عاداتی که ما همیشه دیدیم و شنیدیم یک عرف تو جامعه ما نیست و امر خواستگاری یک مساله فرهنگی محسوب میشه و نه یک مساله شرعی و قانونی و حقوقی ......

بر این اساس در مناطقی از کشورهندوستان رسوم ازدواج به گونه ایه که عموما خانواده دختر از خانواده پسر خواستگاری میکنند
    و از ناحیه خانواده دختر پیشنهاد میشه که آیا ما آمادگی این رو داریم که دخترمون رو به عقد پسر شما دربیاریم ....
    طبق نظریه تحلیل گران در چنین فرهنگ هایی خواستگاری زن از مرد ، از منزلت زن کم نمیکنه و در صورتیکه از طرف خانواده پسر پاسخ منفی دریافت کنند باعث سرشکستگی خانواده دختر نخواهد شد و از دیدگاه روانشناسانه برای دختر هم آثار سوء روانی و افسردگی باقی نخواهد گذاشت ....
    اما در کشورهایی مثل کشور ما که دقیقا شیوه ای بر عکس آن است و خواستگاری زن از مرد مورد علاقه ، عوارضی دارد که میتوان ازنظر روانی ، و حیثیت خانوادگی و اجتماعی و شخصیتی به آن اشاره کرد تماما به ضرر دختر تمام میشود خصوصا اینکه زن در این مساله پاسخ منفی بشنود....
    چون خانمها از لحاظ هیجانی و عاطفی در عین حال که در مقایسه با آقایان در سطح بالاتری هستند اما آسیب پذیری و شکنندگی آنها از لحاظ عاطفی بیشتر از آقایان است.
    بر همین اساس بایستی در مواجهه با چنین مسائلی با مدیریت و درایت خاصی عمل شود و رعایت نکاتی مورد توجه باشد
    از جمله اینکه فرد مورد نظر در اصول مهم زندگی و کلیات آن با دختر خانم هماهنگ باشد و با ملاکهای اولیه او سازگاری داشته باشد....
    مورد اعتماد بودن از لحاظ تعهد ، دلسوزی و رازداری واسطه ازدواج هم حائز اهمیت است ...
    شخص واسطه بایستی بصورت کاملا محرمانه پیگیر کار ها باشد و فرد مورد نظر را ترغیب و تشویق به ازدواج کند و با آمادگی و زیر ساخت های لازم در این زمینه میل و رغبت به ازدواج در شخص ایجاد و جهت دهی نماید و خانواده پسر را به سمتی هدایت کند که با رضایت از خانواده دختر خواستگاری نماید
    با این روش هم دختر از حق انتخاب خود به خوبی استفاده کرده و هم با شخص واسطه و بصورت غیر مستقیم از فرد مورد نظر خواستگاری کرده و همچنین از آسیبهای مستقیم در امان خواهد ماند.

حال دوستان با توجه به نظریات روانشناسی این دو فرهنگ چه اثرات مطلوب یا نامطلوبی دیگری ممکن است در جامعه بوجود آورد که در متن بدان ها اشاره نشده است

خواهشمندم با ارائه نظرات خود در تکمیل این تاپیک مساعدت های لازم را مبذول فرمایید
    و در تحلیل این مساله سوای از عرف رایج ، تحلیل کارشناسانه و منطقی بیشتر دارای اهمیت است ...
    با سپاس از مشارکت شما بزرگواران

کمتر بیشتر است !

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    پزشکی
    ارسال تشکر
    117
    دریافت تشکر: 824
    قدرت امتیاز دهی
    63
    Array
    مهشاد ولی's: جدید113

خیر اصلا
    مثل خواستگاری دختران شعیب از حضرت موسی
    به مترسک گفتم چرا یک پا داری؟گفت وقتی توان رفتنم نیست همین یک پا هم اضافیست...

5. 3 کاربر از پست مفید مهشاد ولی سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    شهرسازی
    ارسال تشکر
    0
    دریافت تشکر: 9
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

در مجموع خواستگاری زن از مرد مناسب نیست ، چون بعداً اگر به مشکل برخوردن، احتمالاً پسره میگه : تو اگه دختر خوبی بودی از من خواستگاری نمیکردی و یادته التماسم کردی و . . . ! ؛ اما به هر حال به نظر بنده متناسب با شرایط و موقعیت و ظرفیت طرف (اونم ضمن رعایت جوانب احتیاط) می تونه خواستگاری کنه ! پیشاپیش مبارکه
    کمتر بیشتر است !

7. 2 کاربر از پست مفید culdesac سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    منابع طبیعی_اکولوژی جنگل
    ارسال تشکر
    16
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

با سلام. ممنون از مبحث خوبی که شروع کردید.
    معذرت میخوام، بی مقدمه نظرواحساس خودم رو عرض میکنم. برای کسی هم نسخه نمیپیچم... .من به عنوان یک دختر اگه آسمون به زمین و زمین به آسمون بره، حتی چراغ سبز هم نشون نمیدم و واسطه گری هم نمیکنم.چه برسه به اینکه خواستگاری کنم!. پایان!.

9. کاربرانی که از پست مفید ام.جی سپاس کرده اند.

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    منابع طبیعی_اکولوژی جنگل
    ارسال تشکر
    16
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

البته یه خورده نسخه هم بپیچم بد نیست! .ازاونجایی که ادم رکی هستم، اول برای بعضی دخترخانم هایی که شان ماها رو هم توی جامعه پایین اوردن!. و کاری هم کردن که جرات نداری بدون منظور جیک بخوری که یه وقت پسرا خیال میکنن تو عاشقشون شدی یا...!. دوما برای اقایونی که این افکار رو دارن و سرسختانه موافق این قضیه هستند. من بر ام مهم نیست کی چطور فکر میکنه یا عمل میکنه. خودم طبق ذاتم برای خودم عمل میکنم. ولی وقتی میبینم شان من هم خودبخود درجامعه به واسطه یکسری افکار و اعمال ممکنه دست خوش تغییراتی شده باشه!، اصلا خوش ندارم!. امیدوارم از حرفهام انواع سوءبرداشت ایجاد نشده باشه. تشکر

11. 2 کاربر از پست مفید ام.جی سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    میکروبیولوژی
    ارسال تشکر
    0
    سپاس شده 5 در 1 پست
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

سلام به نظر من یه دختر این حقو داره که احساساتشو بیان کنه اما تا جایی که میتونه از بیان احساسش به یک پسر بپرهیزه چون هیچ پسری نمیتونه احساس واقعی یه دختر رو بفهمه و ممکنه دختر خانم رو از گفتن احساسش پشیمون بکنه.درسته جامعه و فرهنگ ما ایرانی ها ابراز احساس دختر به پسر رو نمی پذیره اما جدای از این کلا پسرا جنبه ندارن و حیفه یه دختر بخاطربیان کردن احساس پاکش مورد تمسخر قرار بگیره.

13. 5 کاربر از پست مفید narjes had سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    مدیریت بازرگانی
    ارسال تشکر
    433
    دریافت تشکر: 917
    قدرت امتیاز دهی
    423
    Array
    b_r's: جدید47

بستگی ب ظرفیت طرف مقابل داره ک چطور ادمی هست و در چ خانواده ای زندگی میکنه ولی درکل خاستگاری پسر از دختر بیشتر ب دل میشینه و ب نظر من بهتره ی دختر با کسی ازدواج کنه ک دوستش داره و علاقشو ابراز کرده تا کسی ک خودش نسبت بهش علاقمند شده
    ویرایش توسط b_r : 23rd November 2014 در ساعت 10:22 PM

15. 2 کاربر از پست مفید b_r سپاس کرده اند .

یار همراه
    رشته تحصیلی
    حقوق
    ارسال تشکر
    7,109
    دریافت تشکر: 7,523
    قدرت امتیاز دهی
    1519
    Array
    بلدرچین's: جدید39

در قانون اومده که ایجاب یا پیشنهاد اول برای ازدواج و علقه ی زوجیت باید توسط مرد بیان بشه و قبول که به منزله ی قبول کردن ان پیشنهاد است باید توسط زن بیان بشه،یعنی پیشنهاد اول توسط مرد و قبول یا رد ان توسط زن باید صورت گیرد،این شکل و شیوه ای است که قانون بیان کرده اما اگر به نحوه ی دیگری بیان کنیم این که ایجاب اول توسط زن صورت گیرد و قبول این ایجاب توسط مرد باشد اشکالی ندارد اما متضاد با عرف و اعتقادات است و اگر این مورد صورت گیرد به دید مردم نوعی هنجار شکنی و لگد مال کردن عرف صورت گرفته است...
    اما به نحوی صریح تر قانون جمهوری اسلامی ایران،بیان ایجاب توسط زن را منع نکرده است و ایجاب اول میتواند توسط هر کسی بیان شود چه زن و چه مرد...

کانال ایده داستان را در تلگرام دنبال کنید... ideh_dastan@

17. 3 کاربر از پست مفید بلدرچین سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    رياضي محض
    ارسال تشکر
    1
    سپاس شده 1 در 1 پست
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

چ بحث جالبی
    مردم ب یک سوزن ب چشم یک کهکشان نگاه میکنند . ابراز علاقه یک دختر ب پسر یک سوال کوتاه است . من ب شما علاقه مندم . نظر شما چی هست ؟ جواب هم یا مثبت یا منفی .
    در هر صورت اتفاق خاصی نیفتاده . در ضمن نشون میده اون دختر چقدر مرد زندگی هست . و اگر پسر اونو رد کنه ب هر دلیل دختر چیزی از دست نداده . دو نفر وقتی با هم دست میدن .
    مهم نیست کی اول دستشو جلو برد . مهم اینه ک هر دو دست دادن . مردی ک ب درخواست دختری بله بگه پس خودشم اون دختر و خواست اگ نخواست میگفت نمی خوام چرا باید بپذیره بعد بگه
    پیشقدم شما بودی . کسی ک پیشقدم هست ارزوی بدبختی ک نداره . مردی ک نمیتونه طرف خوشبخت کنه نباید جواب مثبت بده . انسانها ب هر موضوعی با نگاه بزرگ انگارانه نگاه میکنند .
    ب این کار علاقه دارند . مثلا فردی کشته شد . در همان ان انسانها میگویند اتفاق وحشتناک و غیر قابل باوری افتاد . اما دقیقه ایی بعد ک مشغول انجام کاری شد فکر میکند ک اتفاق سخت و عجیبی
    نبود . بسیار هم طبیعی بود . ابراز علاقه دختر هم یک مسئله عادی و معمولی است . که انن وحشنکاک جلوه میکند اما با یک روند معمولی این حادثه عجیب به یک روند معمولی تبدیل میشود
    ک بستگی ب ما انسانها دارد ک عکس العملمان ب بزرگتری انتخاب زندگی یک دختر چگونه باشد و شعورمان چقدر ب ما کمک کند . ایا اگر من یک مانتو شیک انتخاب کنم شما مرا تمسخر
    میکنید یا میگویید احسنت . چ انتخاب خوبی داشتی . بزرگترین انتخاب ما هم همسر است . اگر بد بود بگویید بد است اگر خوب بود بگویید افرین . زندگی کردن حق زن است و چگونه زندگی
    کردن هم بطبع حق زن است و با چ کسی زندگی کردن هم حقی بالاتر . ما با رفتارمان ب وضوح نشان میدهیم از برخورد با افرادی متنفریم و عکس ان هم چندان کار سختی نیست . چرا بزرگ جلوه میدهید .خانواده ما سه مورد خواستگاری از پسر داشته . که همه هم رد شدن . الان هم هر کدام سر زندگی خودشان هستند . یکی از دوستان هم یک خواستگاری داشت . اما طرف او او را قانع کرد ک بدرد هم نمیخورند . و الان هر کدام در زندگی خود خوشبختن . هیچ عیب و ننگی هم برای دختر نیست .

19. کاربرانی که از پست مفید 23942434267947426759 سپاس کرده اند.

صفحه 12 از 13 نخستنخست ... 2345678910111213 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)