نخست‌وزیر سنت‌وینسنت وگرنادیس از قول مساعد جمهوری اسلامی ایران برای همکاری در پروژه‌ احداث فرودگاه و نیز بحث پذیرش دانشجویان این کشور در ایران خبر داد.

«رالف اوراد گونسالس» نخست‌وزیر «سنت‌وینسنت وگرنادیس» در کنفرانس خبری مشترک با معاون اول رییس جمهور کشورمان هدف کلی از سفر خود را تقویت بیشتر روابط کشورش و دیگر کشورهای حوزه‌ی دریای کارائیب با جمهوری اسلامی ایران که از سال گذشته روابط دیپلماتیک با کشورمان را آغاز کرده است عنوان و خاطر نشان کرد: «ما هشتمین کشور در جامعه‌ کارائیب هستیم که با ایران رابطه برقرار کرده‌ایم و سال گذشته در ماه سپتامبر و در جریان مجمع عمومی سازمان ملل متحد افتخار ملاقات با رییس جمهور ایران را داشتم که وی از من دعوت به سفر به ایران کرد».

به گفته‌ وی، سال گذشته نیز در جریان اجلاس وزرای خارجه‌ عدم تعهد در تهران نیز وزیر خارجه و نماینده‌ دائم این کشور در سازمان ملل متحد به تهران سفر کردند.

نخست‌وزیر سنت‌وینسنت وگرنادیس، اضافه کرد: «روز گذشته نیز سفیر سنت‌وینسنت وگرنادیس به عنوان سفیر اکردیته استوارنامه‌ خود را تقدیم کرده است«.

گونسالس اضافه کرد: «مذاکرات با رییس جمهور و معاون ایشان بسیار خوب بود و در مذاکرات با مقامات وزارت راه و ترابری، جمهوری اسلامی ایران سخاوتمندانه قبول کرد که در این پروژه ما را یاری کند که بزرگ‌ترین پروژه از زمان حضور نیروهای استعماری در کشورمان است».

وی همچنین از کمک کشورهای کوبا، ونزوئلا، مکزیک، چین، ترینیداد و توباگو و ترکیه در این پروژه خبر داد و اظهار داشت: «ما به دلیل کمبود زمین مسطح پروژه بزرگی را آغاز کرده‌ایم که برای ساختن آن سه تپه‌ بزرگ را باید جابجا کنیم و دو دره را پر و روی یک رودخانه پل بزنیم و خوشبختانه متخصصین و مهندسان ایرانی تجربه‌ گسترده‌ای در این زمینه دارند».

نخست‌وزیر سنت‌وینسنت وگرنادیس، همچنین از پیشنهاد سخاوتمندانه‌ی دیگر ایران برای ارایه بورس به دانشجویان این کشور برای تحصیل در رشته‌های مهندسی و پزشکی خبر داد و اضافه کرد: «در این سفر یک پدر روحانی در هیات ما حضور داشت که مذاکراتی را برای گفت‌وگو بین اسلام و مسیحیت داشته‌اند و من پیش از سفر به تهران با پاپ بندیکت شانزدهم دیدار داشته‌ام که مواضع ایشان بسیار خوب بود و من دستاوردهای ملاقات با دکتر احمدی‌نژاد را به وی ابلاغ خواهم کرد».

وی در پایان گفت: «من به عنوان یک کاتولیک خواستار گفت‌وگوهای بین اسلام و مسیحیت هستم و کشور سنت‌وینسنت وگرنادیس اگرچه کشور کوچکی است اما می‌تواند نقش بزرگی در این زمینه ایفا کند».

ایسنا