دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 3 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 40

موضوع: **درخواست راهنمایی** جهت تهیه جزوه "جهت یابی" نجومی و غیر نجومی

دوست جدید
    رشته تحصیلی
    مهندسی فناوری اطلاعات
    ارسال تشکر
    4,046
    دریافت تشکر: 1,450
    قدرت امتیاز دهی
    789
    Array
    ^*زهرا*^'s: جدید167

پیش فرض پاسخ : **درخواست راهنمایی** جهت تهیه جزوه "جهت یابی" نجومی و غیر نجومی

برم منابع سوادمو (کتابامو) بگردم ببینم چی از توش در میااد واسه کی میخوای؟
    خدایا، به داده و نداده و گرفته ات شکر
    که داده ات نعمت است و نداده ات حکمت است و گرفته ات امتحان!

2. 3 کاربر از پست مفید ^*زهرا*^ سپاس کرده اند .

کـــــــاربر فــــعال
    رشته تحصیلی
    معماری
    ارسال تشکر
    25,003
    دریافت تشکر: 20,366
    قدرت امتیاز دهی
    2457
    Array

[quote=سونای;440265]سلام داداش ممنون
    نه داداش تایپ نکنین! حالا خودتون کم مشغله دارین که اینم اضافه شه!!!! داداش فقط اسمشو بگین کافیه..چون شاید خودم داشته باشم. ممنونم

سلام خواهش آبجی

وای این چه حرفیه ...خیلی ممنون...اسم کتابش هنر زنده ماندن در شرایط سخت...نویسنده:سید عبدالحسین جهانبخش

نه داداش نجومی هاشو بلدم البته متنی . ولی اگه نرم افزارو فیلم و ... باشه اونو میخوام

خواهش براتون نرم افزار هم گذاشتم...حالا ببینین ایشالا خوب باشه...ایشالا
    ​​

4. 2 کاربر از پست مفید وحید 0319 سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    مهندسی صنایع (ایمنی صنعتی)
    ارسال تشکر
    1,697
    دریافت تشکر: 1,246
    قدرت امتیاز دهی
    647
    Array
    Amaterasu's: جدید52

نقل قول نوشته اصلی توسط وحید-الهام نمایش پست ها
    بله درسته ولی این در صورتی هست که ما در نیمکره شمالی باشیم

ولی اگه جایی گم بشیم نمیدونیم کجا هستیم ...این روش بازم ممنون ازتون که کامل کردین
    آره دیگه برا هر دو حالت گفتم!
    اگه نیم کره جنوبی باشیم و رو به خورشید بایستیم از راست به چپ حرکت میکنه و اگه نیم کره شمالی باشیم از چپ به راست.
    ولی خب اگه چوب و اینا دم دست باشه خب تو زمان کمتری میشه تشخیص داد. این روش من حداقل یه ربع وقت میخواد. چون با چشم راحت نمیشه حرکت خورشید رو تشخیص داد
    Arsalan Peymanfar

アリガトウ ^\_/^

6. 3 کاربر از پست مفید Amaterasu سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    ارسال تشکر
    1,009
    دریافت تشکر: 1,219
    قدرت امتیاز دهی
    562
    Array
    z.000's: جدید37

شرمنده دوستم.
    یکی ازدوستام رشتش معماری هست.سوال کردم مطلبی نداشت.ببخشید

8. 3 کاربر از پست مفید z.000 سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    ارشد ژنتیک ،کارشناسی میکروبیولوژی
    ارسال تشکر
    25,976
    دریافت تشکر: 13,088
    قدرت امتیاز دهی
    24668
    Array
    سونای's: جدید81

نقل قول نوشته اصلی توسط ^*زهرا*^ نمایش پست ها
    برم منابع سوادمو (کتابامو) بگردم ببینم چی از توش در میااد واسه کی میخوای؟
    ممنون گلی .من تا آخر اسفند وقت دارم که تحویل بدم

[QUOTE=وحید-الهام;440281]
    نقل قول نوشته اصلی توسط سونای نمایش پست ها

خواهش براتون نرم افزار هم گذاشتم...حالا ببینین ایشالا خوب باشه...ایشالا
    ممنونم خیلی لطف کردین...
    نقل قول نوشته اصلی توسط banafsh255 نمایش پست ها
    شرمنده دوستم.
    یکی ازدوستام رشتش معماری هست.سوال کردم مطلبی نداشت.ببخشید
    خواهش میکنم عزیزم...من شرمندتم که وقتتو واسم گذاشتی ممنونم ازت ...

ستاره ها نهفتم در اسمان ابري
    دلم گرفته اي دوست، هواي گريه با من

10. 4 کاربر از پست مفید سونای سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    شیمی
    ارسال تشکر
    113
    دریافت تشکر: 90
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    محمد کارزار's: جدید21

شرمنده no data !!!!!
    کسی که به پشتکار خود ایمان داشته باشد برای شانس ارزشی قائل نیست.

12. 4 کاربر از پست مفید محمد کارزار سپاس کرده اند .

همكار تالار اخبار
    رشته تحصیلی
    مهندسي مديريت پروژه
    ارسال تشکر
    4,842
    دریافت تشکر: 3,026
    قدرت امتیاز دهی
    3470
    Array

سلام خانوم گل
    من لونه ی مورچه هم شنیدم
    ولی دقیقا الان یادم نمیاد
    بزار میگردم
    دلی که در دو جهان جز تو هیچ یارش نیست
    گرش تو یار نباشی جهان به کارش نیست

14. 4 کاربر از پست مفید ✿elnaz✿ سپاس کرده اند .

دوست جدید
    رشته تحصیلی
    دانش آموز
    ارسال تشکر
    457
    دریافت تشکر: 665
    قدرت امتیاز دهی
    956
    Array

روشهای جهت یابی به کمک ستارگان جهت یابیبه کمک ماه
    برای جهتیابی توسط ماه ابتدا باید بدانیم که در نیمه ی اول ماه هستیم یا نیمه یدوم ؛ روش تشخیص آن نیز به قرار زیر می باشد:
    دو سر هلال ماه را با یک خط فرضی به هم متصل می کنیم و آن خط آنقدرادامه می دهیم تا به زمین برسد اگر شکل بدست آمده از این کار p انگلیسیبود در نیمه ی اول ماه هستیم و اگر شکل بدست آمده q انگلیسی بود درنیمه ی دوم ماه قرار داریم
    _
    حال اگر در نیمه ی اول بودیم طرف کوژ (برآمده) هلال جهت مغرب را نشانمی دهد.
    _
    و اگر در نیمه ی دوم ماه بودیم طرف قعر ( تو رفتگی ) هلال مغرب رانشان می دهد.

قطب نماي ماهدر يک شب مهتابي چوبي را داخل زمين فرو کنيد. با سنگ نوک سايه را علامتبگذاريد. ده دقيقه بعد با سنگي ديگر نوک سايه جديد را علامت بگذاريد. دو نقطه را به هم وصل کنيد اين خط مسير شرق- غرب را نشان ميدهدپيدا کردن جنوب توسط ماه خطي را بين دو تيزي هلال ماه رسم کرده و آن را تا زمين امتداد دهيد. انتها يا امتداد اين خط نقطه جنوب را در موقعيت شما نشان ميدهد

موقعیت سایهها و جهت شرق

جهت یابی
    به کمکخورشید
    همانطورکه همگی می دانیم محل طلوع خورشید مشرق و محل غروب آن مغرب است . برایجهت یابی کافی است که بتوانیم یکی از جهات اصلی را پیدا کنیم آنگاه میتوانیم با استفاده از رابطه ی معروف زیر سایر جهات را بیابیم :اگر دست راست بطرف مشرق باشد؛ آنگاه دست چپ مغرب را نشان میدهد دراینحالت روبرو شمال و پشت سر جنوب خواهد بود .
    این مطلب فقط در اول بهار و پائیز صحیح است، یعنی‌ در زمانهای دیگر،محل طلوع و غروب خورشید نسبت به مشرق و مغرب مقداری انحراف دارد کهالبته به سادگی‌ قابل تصحیح است. به عنوان مثال در اول تابستان وزمستان، محل طلوع و غروب خورشید '' حداقل '' حدود 23.5 ( بیست و سه ونیم ) درجه با محل دقیق شرق و غرب فاصله دارد که این خطا به هیچ وجهقابل چشم پوشی‌ نیست

موقعیت سایهها و شرق

جهت یابی بکمکستاره هاياوريون
    کمربند ستاره هاي اوريون
    اوريون از 7 ستاره نزديک به هم کمربند ستارگان است. سه ستاره نزديک بههم کمربند ستارگان است. زمان ديدن صور فلکي اوريون وقتي است که از قسمتمشرق طلوع کرده و از مغرب غروب ميکند. در خط استوا، دو حالت زيرتقريباً از روي سر شما ميگذرد:
    از شمال عرض جغرافيايي جنوبي
    از جنوب عرض جغرافيايي شمالي

جهت یابیبه کمک ستاره قطبی

پيدا کردن ستاره قطبي
    براي پيدا کردن شمال، ستاره قطبي را پيدا کنيد.ستاره هاي ديگر به دور ستاره قطبي مي‌چرخند.آسانترين راه براي شناسايي ستاره قطبي، استفاده از مجمع الکواکب دباکبر است. (از دو ستاره جلويي دب اکبر که در انتهاي کاسه دب اکبر وجوددارند خط راستي بکشيد انتهاي آن ستاره قطبي را نشان ميدهد(فاصله ستاره قطبي حدوداً 5 برابر فاصله بين دو ستاره است.
    دقيقاً آن طرف ستاره هاي دب اکبر، مجمع الکواکب کاسيوپیا ديده ميشود. که از 5 ستاره تشکيل شده و ترکيب آنها به شکل M يا W است. ستاره قطبيدر راستاي آخرين ستاره اين مجموعه است. فاصله هر کدام از اين مجموعه هاتا ستاره قطبي تقريباً برابر است.

دو نمونهقطبنما

جهت یابیبه کمکستارگان بادبادکی
    حدود هفتيا هشت ستاره در آسمان وجود دارد که به شکل بادبادک يا علامت سوالميباشند. اين ستارگان نيز از شرق بطرف غرب حرکت ميکنند و در هر حالدنباله بادبادکى آنها بطرف جنوب است.

ستارگانبادبادک

جهت یابیبه کمک خوشه پرویندسته‌اى ستاره،حدود ده تا پانزده عدد بشکل خوشه انگور، در يک جا مجتمع هستند که به آنمجموعه خوشه پروين ميگويند. اين ستارگان مانند خورشيد از شرق به طرفغرب در حرکتند، ولى در همه حال دم آنها بطرف مشرق ميباشد.

خوشه پروین

جهت یابی
    به کمک ستارگان دب اکبر , ذات الکرسی و ستاره قطبی
    در بالاى قطب شمال (در فضا) ستاره ثابتى است بنام ستاره قطبى که اگر رو به آن بايستيد روبه شمال خواهيد بود. براى پيدا کردن اين ستاره ميتوان از ستارگان دباکبر و ذات الکرسى استفاده نمود. ستارگان دب اکبر هفت ستاره ميباشند کهبه شکل ملاقه قرار گرفته‌اند. اگر دو ستاره آخر يعنى لبه ملاقه را درنظر بگيريم و بوسيله يک خط فرضى آنها را بهم وصل نموده و پنج برابرامتداد دهيم اين خط به ستاره قطبى ميرسد. بوسيله مجموعه ستارگان ذات الکرسى نيز ميتوان ستاره قطبى را پيدا کرد. اين ستارگان به شکل W بوده که راس زاويه وسطى آن بسمت ستاره قطبىميباشد. اين دو گروه ستارگان (دب اکبر و ذات الکرسى) نسبت به ستارهقطبى تقريبا مقابل يکديگرند و اگر احتمالا يکى از آنها معلوم نبود،ديگرى حتما ديده ميشود

ستارگان دباکبر و ستاره قطبی

ستارگان ذات
    الکرسی

16. 5 کاربر از پست مفید آیو سپاس کرده اند .

همکار تالار نجوم
    ارسال تشکر
    4,170
    دریافت تشکر: 6,219
    قدرت امتیاز دهی
    16868
    Array

راستش من قبلا بر حسب علاقه یه تحقیقی کرده بودم .
    عوامل غیر نجومیش خیلی زیاد بود. راسشتو بگم حوصلم نیومد بخونم!!!
    ولی نجومیاشو خوندم. من چون کامل یادم نیست فقط می گم راجع به چی بود فکر کنم از ویکی پدیا بتونید پیدا کنید.
    یکیش ماهه. که از روی جهت هلالش فکر می کنم در زمان هایی که ماه نو داریم.( البته اصطلاح هلال ماه نو غلطه چون ماه نو اصلا در آسمان مشخص نیست)
    دومیش که خودم معمولا ازش استفاده می کنم ستاره قطبی یا پلاریسه که حالا بسته به افراد یا از روی صورت فلکی های دب اکبر یا قیفاووس که نزدیکترینه یا خط واصل ذات الکرسی با قیفاووس و یا دب اصغر پیداش می کنن و جهت شمال رو با چند درجه(فکر می کنم در حد ثانیه قوسی) اختلاف نشون می ده.
    چیزایی بود که یادمه!!!
    ولی چیزی که خودم به ذهنم می رسه اینه که فکر کنم می شه از روی حرکت سیارات مسیر رو تشخیص داد. فقط یه مقدار زمان بره. ولی تشخیص خود سیاره کار راحتیه. البته برای کسانی که مشکل چشم ندارن. جرمی که نسبت به بقیه اجرام قابل مشاهده در آسمان، پرنورتره و چشمک نمی زنه سیاره است.
    ولی
    بیخیال!!!
    ما راه ابداع نکنیم برا خودمون بهتره!!!
    مرسی

18. 4 کاربر از پست مفید kahrupay سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    مهندسی صنایع (ایمنی صنعتی)
    ارسال تشکر
    1,697
    دریافت تشکر: 1,246
    قدرت امتیاز دهی
    647
    Array
    Amaterasu's: جدید52

نقل قول نوشته اصلی توسط kahrupay نمایش پست ها
    راستش من قبلا بر حسب علاقه یه تحقیقی کرده بودم . عوامل غیر نجومیش خیلی زیاد بود. راسشتو بگم حوصلم نیومد بخونم!!! ولی نجومیاشو خوندم. من چون کامل یادم نیست فقط می گم راجع به چی بود فکر کنم از ویکی پدیا بتونید پیدا کنید. یکیش ماهه. که از روی جهت هلالش فکر می کنم در زمان هایی که ماه نو داریم.( البته اصطلاح هلال ماه نو غلطه چون ماه نو اصلا در آسمان مشخص نیست) دومیش که خودم معمولا ازش استفاده می کنم ستاره قطبی یا پلاریسه که حالا بسته به افراد یا از روی صورت فلکی های دب اکبر یا قیفاووس که نزدیکترینه یا خط واصل ذات الکرسی با قیفاووس و یا دب اصغر پیداش می کنن و جهت شمال رو با چند درجه(فکر می کنم در حد ثانیه قوسی) اختلاف نشون می ده. چیزایی بود که یادمه!!! ولی چیزی که خودم به ذهنم می رسه اینه که فکر کنم می شه از روی حرکت سیارات مسیر رو تشخیص داد. فقط یه مقدار زمان بره. ولی تشخیص خود سیاره کار راحتیه. البته برای کسانی که مشکل چشم ندارن. جرمی که نسبت به بقیه اجرام قابل مشاهده در آسمان، پرنورتره و چشمک نمی زنه سیاره است. ولی بیخیال!!! ما راه ابداع نکنیم برا خودمون بهتره!!! مرسی
    راه ابداع كردن كه بد نيست اگه درست باشه خيلي هم خوبه

- - - به روز رسانی شده - - -

نقل قول نوشته اصلی توسط kahrupay نمایش پست ها
    راستش من قبلا بر حسب علاقه یه تحقیقی کرده بودم . عوامل غیر نجومیش خیلی زیاد بود. راسشتو بگم حوصلم نیومد بخونم!!! ولی نجومیاشو خوندم. من چون کامل یادم نیست فقط می گم راجع به چی بود فکر کنم از ویکی پدیا بتونید پیدا کنید. یکیش ماهه. که از روی جهت هلالش فکر می کنم در زمان هایی که ماه نو داریم.( البته اصطلاح هلال ماه نو غلطه چون ماه نو اصلا در آسمان مشخص نیست) دومیش که خودم معمولا ازش استفاده می کنم ستاره قطبی یا پلاریسه که حالا بسته به افراد یا از روی صورت فلکی های دب اکبر یا قیفاووس که نزدیکترینه یا خط واصل ذات الکرسی با قیفاووس و یا دب اصغر پیداش می کنن و جهت شمال رو با چند درجه(فکر می کنم در حد ثانیه قوسی) اختلاف نشون می ده. چیزایی بود که یادمه!!! ولی چیزی که خودم به ذهنم می رسه اینه که فکر کنم می شه از روی حرکت سیارات مسیر رو تشخیص داد. فقط یه مقدار زمان بره. ولی تشخیص خود سیاره کار راحتیه. البته برای کسانی که مشکل چشم ندارن. جرمی که نسبت به بقیه اجرام قابل مشاهده در آسمان، پرنورتره و چشمک نمی زنه سیاره است. ولی بیخیال!!! ما راه ابداع نکنیم برا خودمون بهتره!!! مرسی
    راه ابداع كردن كه بد نيست اگه درست باشه خيلي هم خوبه
    Arsalan Peymanfar

アリガトウ ^\_/^

20. 2 کاربر از پست مفید Amaterasu سپاس کرده اند .

صفحه 3 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)