مقدمه

امروز که داشتم هارد رو زیر و رو می کردم (!) به یک مطلب کوتاه و قدیمی و به قول بچه ها زیر خاکی در مورد پروژه " ایستگاه صلح " برخورد کردم.این پروژه که سفارش و تحویل گرفتن هواپیماهای با ارزش بوئینگ 707 سوخت رسان هوایی را به نیروی هوایی کشورمان شامل می شود ، تنها یکی از پروژه های خرید و تحویل گیری هواپیماهای نظامی در پیش از انقلاب بود.قرار دادها و سفارش هایی که متاسفانه هم اکنون با وجود نیاز شدیدی که نیروی هوایی در زمان حال دارد به دلایلی از جمله تحریم و کم لطفی به نیروی هوایی شاهد آن نیستیم.به هر حال شما را به خواندن این مطلب کوتاه دعوت می کنم.

در طول سال های 1974 تا 1978 ، نیروی هوایی شاهنشاهی ایران (IIAF) تعداد 4 فروند هواپیمای بوئینگ 125-707 خطوط هوایی و 14 فروند 707 (از نوع 3JC) خریداری کرد.چهار فروند بوئینگ 125-707 خریداری شده از سوی نیروی هوایی ، در اصل برای خطوط هوایی شرق ساخته شده بود.این ایرلاین بلافاصله پس از تحویل ، آن ها را به خطوط هوایی ترانس ورلد فروخت.خطوط هوایی ترانس ورلد نیز آن ها را به نیروی هوایی ایران فروخت.اما هواپیمای چهارم پیش از تبدیل شدن به هواپیمای ترابری نظامی ، به خطوط هوایی ترانس ورلد باز گردانده شد.چهارده فروند 707 جدید خریداری شده که با نام رمز " ایستگاه صلح " شناخته می شدند ، پیشتر به وسیله بوئینگ و نیروی هوایی ایالات متحده برای پشتیبانی از عملیات های مختلف استفاده می شد.از اولین دسته 6 فروندی که دارای بوم سوخت رسانی هوایی استاندارد هواپیمای KC-135A بودند ، سه فروند دارای پیکره بندی مسافربری و سه فروند دیگر نیز باربری بودند.دومین دسته شش فروندی سوخترسان های سفارش داده شده ، علاوه بر بوم دارای شلنگ سوخت رسانی در زیر بال های خود بودند که با استفاده از آن توانایی سوخت رسانی به روش Probe and Droge را داشتند.با توجه به خرید جنگنده های F-14A تامکت که از سیستم سوخت گیری خرطومی استفاده می کردند ، نیاز بود که دیگر 707 های نیروی هوایی نیز به سیستم سوخت رسانی به روش Probe and Droge مجهز شوند.بنا بر این این سیستم بر روی 6 فروند هواپیمایی که در ابتدا تحویل داده شده بود نیز نصب شد.یکی از آخرین هواپیماهای تحویلی دارای نقش VIP - ترابری بود و به جای شماره سریال استاندارد نیروی هوایی ، از شماره سریال غیر نظامی استفاده می کرد.نیروی هوایی ایران مدتی پیش از تحویل این درخواست - تعویض شماره سریال - را به شرکت بوئینگ داده بود و این کار نیز انجام شد اما این کار زمانی صورت گرفت که از هواپیماها تعدادی عکس گرفته شده بود.