دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 12

موضوع: ارزش واقعی انسان به چیست؟

همکار تالار مکانیک
    ارسال تشکر
    13,417
    دریافت تشکر: 6,562
    قدرت امتیاز دهی
    6221
    Array
    homeyra's: جدید156

پیش فرض ارزش واقعی انسان به چیست؟

علامه محمدتقی جعفری (رحمة‌ الله ‌علیه) می‌گفتند:

عده‌ای از جامعه‌شناسان برتر دنیا در دانمارک جمع شده بودند تا در باره‌ی موضوع مهمی به بحث و تبادل نظر بپردازند. موضع این بود: "ارزش واقعی انسان به چیست؟"
    برای سنجش ارزش خیلی از موجودات، معیار خاصی داریم؛ مثلاً، معیار ارزش طلا وزن و عیار آن است، معیار ارزش بنزین، مقدار و کیفیت آن است، معیار ارزش پول، پشتوانه‌ی آن است. اما معیار ارزش انسان‌ها چیست.
    هر کدام از جامعه‌شناسان، صحبت‌هایی داشتند و معیارهای خاصی را ارائه کردند.

بعد، وقتی نوبت به بنده رسید، گفتم: اگر می‌خواهید بدانید یک انسان چه‌قدر ارزش دارد، ببینید به چه چیزی علاقه دارد و به چه چیزی عشق می‌ورزد.
    کسی که عشق‌اش یک آپارتمان دوطبقه است، در واقع، ارزش‌اش به مقدار همان آپارتمان است. کسی که عشق‌اش ماشین‌اش است، ارزش‌اش به همان میزان است.اما کسی که ‌عشق‌اش خدای متعال است ارزشش به اندازه‌ ی خداست.

علامه فرمودند: من این مطلب را گفتم و پایین آمدم. وقتی جامعه‌شناسان صحبت‌های مرا شنیدند، برای چند دقیقه روی پای خود ایستادند و کف زدند.
    وقتی تشویق آن‌ها تمام شد، من دوباره بلند شدم و گفتم: عزیزان! این کلام از من نبود، بلکه از شخصی به نام علی (علیه‌السلام) است. آن حضرت در نهج‌البلاغه می‌فرمایند: «قِیمَةُ کُلِّ أمْرِئٍ مَا یُحْسِنُهُ» "ارزش هر انسانی به اندازه‌ی چیزی است که دوست می‌دارد"
    وقتی این کلام را گفتم، دوباره به نشانه‌ی احترام به وجود مقدس امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) از جا بلند شدند و چند بار نام آن حضرت را بر زبان جاری کردند.
    حضرت علامه در ادامه می‌گفتند: عشق حلال به این است که انسان (مثلاً) عاشق 50 میلیون تومان پول باشد. حال اگر به انسان بگویند: «آی، پنجاه‌میلیونی!» . چه‌قدر بدش می‌آید؟ در واقع می‌فهمد که این حرف، توهین در حق اوست. حالا که تکلیف عشق حلال، اما دنیوی، معلوم شد، ببینید اگر کسی عشق به گناه و معصیت داشته باشد، چه‌قدر پست و بی‌ارزش است!

دوست جدید
    رشته تحصیلی
    Biology
    ارسال تشکر
    1,113
    دریافت تشکر: 1,362
    قدرت امتیاز دهی
    284
    Array
    SiDe's: خواهش

پیش فرض پاسخ : ارزش واقعی انسان به چیست؟

یه حقیقتی که خیلیها ازش غافلند.

فلسفه آلاکلنگ اثبات بزرگی کسی است که فرو می نشیند تا دیگری پرواز را تجربه کند…

3. 3 کاربر از پست مفید SiDe سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    ارسال تشکر
    32
    دریافت تشکر: 105
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    JODE's: جدید157

فقیر ترین شخص روی زمین !

فقیر ترین شخص روی زمین !

خیلی از ماها کم و بیش با افراد فقر و بی بزائت در منطقه خودمان آشنا هستیم ولی تا حالا این سوال برای شما به وجود آمده که فقیر ترین شخص روی زمین چه کسی می تواند باشد و چه خصوصیاتی دارد ؟
    مقدمه :

در این مقاله قصد دارم فقیر ترین انسان روی زمین رو به شما معرفی کنم شاید با خوندن این مقاله شما هم تحت تاثیر قرار گرفتید ولی اگر این طور شد همه ما دست به دست هم بدهیم و به داد این مخلوق تنها و بی چاره بشتابیم .
    در دنیا کنونی که عصر پیشرفت و تکنولوژی هست شاهد آن هستیم که روز به روز بر مشکلات بشر افزوده می شود، یکی از این مشکلات مشکل فقر و تنگ دستی در جهان کنونی می باشد فقر و تنگ دستی یکی از بزرگ ترین مشکلات جهان کنونی به شمار می رود .
    خیلی از ما ها کم و بیش با افراد فقر و بی بزائت در منطقه خودمان آشنا هستیم ولی تا حالا این سوال برای شما به وجود آمده که فقیر ترین شخص روی زمین چه کسی می تواند باشد و چه خصوصیاتی دارد ؟
    ابتدا نظر شما را به یک حدیث نبوی جلب می کنم.
    (أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ قَالَ: ” أَتَدْرُونَ مَنِ الْمُفْلِسُ” قَالُوا الْمُفْلِسُ فِینَا مَنْ لَا دِرْهَمَ لَهُ وَلَا مَتَاعَ، فَقَالَ: “إِنَّ الْمُفْلِسَ مِنْ أُمَّتِی یَأْتِی یَوْمَ الْقِیَامَةِ بِصَلَاةٍ وَصِیَامٍ وَزَکَاةٍ وَیَأْتِی قَدْ شَتَمَ هَذَا وَقَذَفَ هَذَا وَأَکَلَ مَالَ هَذَا وَسَفَکَ دَمَ هَذَا وَضَرَبَ هَذَا فَیُعْطَى هَذَا مِنْ حَسَنَاتِهِ وَهَذَا مِنْ حَسَنَاتِهِ فَإِنْ فَنِیَتْ حَسَنَاتُهُ قَبْلَ أَنْ یُقْضَى مَا عَلَیْهِ أُخِذَ مِنْ خَطَایَاهُمْ فَطُرِحَتْ عَلَیْهِ ثُمَّ طُرِحَ فِی النَّارِ)
    (آیا می‌دانی مفلس کیست؟ گفتند: مفلس نزد ما کسی است که پول و دارایی نداشته باشد. فرمود: به راستی مفلس کسی است که در روز قیامت با نماز و روزه و زکات می‌آید در حالی که به یکی توهین کرده و به یکی تهمت زده و مال دیگری را خورده و خون شخصی را ریخته و دیگری را زده، تمام اینها از حسناتش گرفته می‌شود ؛ اگر حسناتش تمام شود قبل از اینکه خطاهایش قضا شود، از خطاهای آنها گرفته می‌شود و به او منتقل می‌شود و در آتش افکنده می‌شود.)( صحیح مسلم ۴/۱۹۹۷ و رقم ۲۵۸۱ )
    به نظر من فقیر واقعی به کسی گفته می شود که با داشتن ثروت بیشمار، خود موجبات فقر خود را فراهم می کند بزرگترین ثروتی که خدا به انسان عنایت نموده ثروت عمر و مهلت برای رسیدن به واقعیت و درجات عالی انسانی می باشد، ولی ما انسانها با غفلت از این نعمت فرصت ها را تبدیل به نغمت می کنیم و آه و حسرت فقیری ابدی را برای خودمان توشعه می بریم
    (وَ لَیَحْمِلُنَّ أَثْقالَهُمْ وَ أَثْقالاً مَعَ أَثْقالِهِمْ وَ لَیُسْئَلُنَّ یَوْمَ الْقِیامَةِ عَمَّا کانُوا یَفْتَرُونَ )( آنها بار سنگین (گناهان) خویش را بر دوش مى‏کشند، و (همچنین) بارهاى سنگین دیگرى را اضافه بر بارهاى سنگین خود و روز قیامت به یقین از تهمت هایى که مى‏بستند سۆال خواهند شد! (عنکبوت :۱۳)

غفلت عامل اصلی این فقر
    (وَ اصْبِرْ نَفْسَکَ مَعَ الَّذینَ یَدْعُونَ رَبَّهُمْ بِالْغَداةِ وَ الْعَشِیِّ یُریدُونَ وَجْهَهُ وَ لا تَعْدُ عَیْناکَ عَنْهُمْ تُریدُ زینَةَ الْحَیاةِ الدُّنْیا وَ لا تُطِعْ مَنْ أَغْفَلْنا قَلْبَهُ عَنْ ذِکْرِنا وَ اتَّبَعَ هَواهُ وَ کانَ أَمْرُهُ فُرُطاً )

( با کسانى باش که پروردگار خود را صبح و عصر مى‏خوانند، و تنها رضاى او را مى‏طلبند! و هرگز بخاطر زیورهاى دنیا، چشمان خود را از آنها برمگیر! و از کسانى که قلبشان را از یاد خود غافل ساختیم اطاعت مکن! همانها که از هواى نفس پیروى کردند، و کارهایشان افراطى است. (کهف :۲۸)
    به نظر شما فقیر واقعی چه کسی هست؟
    به نظر من فقیر واقعی به کسی گفته می شود که با داشتن ثروت بیشمار، خود موجبات فقر خود را فراهم می کند بزرگترین ثروتی که خدا به انسان عنایت نموده ثروت عمر و مهلت برای رسیدن به واقعیت و درجات عالی انسانی می باشد، ولی ما انسانها با غفلت از این نعمت فرصت ها را تبدیل به نغمت می کنیم و آه و حسرت فقیری ابدی را برای خودمان توشعه می بریم .

حرف آخر
    ما همیشه باید سعی کنیم زاویه دیدمان رو وسیع بکنیم جوری نباشد که فقط جلوی پای خودمان رو ببینیم جوری نباشه که فقر و ثروت رو فقط به فقر و ثروت دنیایی خلاصه کنیم در محاسباتی که داریم دنیایی دیگر را هم در نظربگیریم نکند یک روزی فرا برسد و مشخص شود که ما فقیر ترین شخص عالم ابدیت شدیم .
    منابع :

تبیان
    گروه رهپویان قرآن

5. 11 کاربر از پست مفید JODE سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    ماشین افزار
    ارسال تشکر
    474
    دریافت تشکر: 755
    قدرت امتیاز دهی
    3947
    Array

به نظر شما املاء این جمله درست است

برای سنجش ارزش خیلی از موجودات، معیار خاصی داریم؛ مثلاً، معیار ارزش طلا وزن و عیار آن است، معیار ارزش بنزین، مقدار و کیفیت آن است، معیار ارزش پول، پشتوانه‌ی آن است. اما معیار ارزش انسان‌ها چیست.

اما در مجموع مطلب بسیار مفیدی بود برای آنان که در خواب غفلت به سر می برند و همه چیز را در این دنیا می بینند

7. 5 کاربر از پست مفید ایده پرداز سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    مهندسی شیمی
    ارسال تشکر
    23
    دریافت تشکر: 218
    قدرت امتیاز دهی
    32
    Array
    entooba72's: جدید166

عارفی را گفتند : دنیا را چگونه می بینی
    گفت : آنچنان كه بدون رضایت من برگی از درخت نمی افتد !!!
    گفتند : مگر خدایی تو
    گفت : نه ، راضی ام به رضای خدا ..

ممنون از پستتوووووووووووووووووون
    http://uma-coreacademic.blogfa.com/ افسران جوان جنگ نرم

9. 7 کاربر از پست مفید entooba72 سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    مدیریت بازرگانی
    ارسال تشکر
    2,879
    دریافت تشکر: 2,609
    قدرت امتیاز دهی
    1786
    Array
    میلاد صفری's: جدید107

ممنون قابل تامل واقعا

11. 3 کاربر از پست مفید میلاد صفری سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    تکنولوژی مخابرات. برق قدرت
    ارسال تشکر
    27
    دریافت تشکر: 58
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

ممنون از پیامی که دادین

13. 2 کاربر از پست مفید hojjsoly سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    مهندسی عمران
    ارسال تشکر
    5,516
    دریافت تشکر: 1,986
    قدرت امتیاز دهی
    11089
    Array
    H37's: جدید56

ممنون.
    شبيه كسي شده ام كه پشت دود سيگارش باخود مي گويد:ترك مي كنم....سيگار را..خانه را..زندگي را..و باز پكي ديگر مي زند...!!!

15. 2 کاربر از پست مفید H37 سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    Translation
    ارسال تشکر
    380
    دریافت تشکر: 217
    قدرت امتیاز دهی
    30
    Array

چقدر جالب!
    ممنون

17. 2 کاربر از پست مفید ali-m سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    ب قیافم چی میخوره ؟
    ارسال تشکر
    2,281
    دریافت تشکر: 3,853
    قدرت امتیاز دهی
    3942
    Array
    v.m 2020's: جدید145

جالب بود خیلی ممنون

جسمش زیر خاک قبرستان
    روحش در اوج اسمان
    صدایش در گوشمان
    و
    .
    .
    .
    یادش همیشه در قلبمان

19. کاربرانی که از پست مفید v.m 2020 سپاس کرده اند.

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)