دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.

نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: ایفای نقش در سینمای مکتب متعالی (شیعه)چطور و چگونه؟!

رأی دهندگان
1. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • نمی دانم

0 0%
  • کمی می دانم

1 100.00%
  • دانسته هایم را در قسمت نظرات بیان می کنم

0 0%
  • دانسته هایم را به شماره 30004830209309 پیامک می کنم

0 0%
نظرسنجی با انتخاب چندگانه
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: ایفای نقش در سینمای مکتب متعالی (شیعه)چطور و چگونه؟!

استعداد برتر سایت
    ارسال تشکر
    604
    دریافت تشکر: 1,415
    قدرت امتیاز دهی
    42
    Array

پیش فرض ایفای نقش در سینمای مکتب متعالی (شیعه)چطور و چگونه؟!

ایفای نقش در سینمای مکتب متعالی (شیعه)چطور و چگونه؟!

2. 8 کاربر از پست مفید nezamehadafmand سپاس کرده اند .

استعداد برتر سایت
    ارسال تشکر
    604
    دریافت تشکر: 1,415
    قدرت امتیاز دهی
    42
    Array

پیش فرض پاسخ : ایفای نقش در سینمای مکتب متعالی (شیعه)چطور و چگونه؟!

آغاز هر فعالیت ارتقا کیفیت، انتخاب موضوع آن است و این انتخاب نیاز به تفکر و برنامه‌ریزی دقیق و اولویت‌بندی مناسب دارد.

انتخاب یکی از آموزه های الهی و کاملاً تخصصی است. با توجه به این عبارت و کلمه می بینیم که در اعصار گوناگون رسالت انبیا و حرکت اولیای خدا نقش داشته و خواهد داشت، چرا که یک چنین گزینه ای از مباحث خداشناسی است. و توانِ بهترین و عالی ترین نقش را در زندگی روزمرة هر فرد و اجتماع داراست، از این رو باید به آن اهمیت خاصی داد تا در نیل به کمالات انسانی قدم برداشت.

اگر دقت کرده باشید این کلمة الهی در همة امور همچون نام، موضوع، رنگ، زمان، مکان، زبان، محصول، رشته تحصیلی، شغل، همسر، مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، شوراهای اسلامی شهر و روستا و... ایفای نقش می کند. آیا برای این مسائل که هر کدام امری تخصصی هستند، نباید چاره ای اندیشید و راهکار مناسبی برای این مهم کشف نمود، و به جامعة جهانی در ارتقای رشد و تکامل بشر تقدیم نمود.

آنچه که در مباحث خداشناسی، از قبیل: خودشناسی، محیط شناسی، شناخت استعدادها، توانمندیها و ظرفیتها را می توان برای این مهم طرح و مورد بررسی قرار داد. بنابر این، در این راه باید توجه خاصی به مسئاله و اهمیت شناخت داشت، شناخت از چه چیز؟ با توجه به موضوعات طرح شده شناخت از همه چیز. به عبارتی شناخت از حقیقت اشیاء (شناخت از دستورات الهی) تا بتوان در مسیراین مسأله مهم (انتخاب) نیز به نحو احسن قدم برداشت، اهمیت شناخت را می توان در بعد زمان و مکان در دقت و درک هر شخصی از دستورات الهی جستجو نموده و منطبق بر دستورات الهی عمل نمود.

آنچه هر شخصی از علوم می داند در طبقه بندی اطلاعات(علوم) و حقیقت شناخت از دستورات الهی تعریف شده است، و در دقت و درک هر فرد و اجتماعی قابل شهود است، و با توجه به اهمیت موضوع، در این راستا، دستورات الهی با مضامین کلام خدا و آیات قرآن ایفای نقش می کنند. در این جا قسمتی از این کلام وآیات آورده می شود:

«او کسی است که شما را جانشینهای روی زمین قرار داد»(فاطر/ 39).

«خداوند به کسانی از شما ایمان آورده اند و اعمال صالح انجام داده اند، وعده داده است که آنها را خلیفة روی زمین خواهد کرد، همان گونه که پیشینیان آنها را خلافت بخشید و دینشان را که برای ایشان پسندیده است تثبیت و مستحکم خواهدکرد»(نور/ 55).

«و هنگامی که پروردگار تو، به فرشتگان گفت من در روی زمین جانشینی (و حـاکمی) قـرار خواهــم داد»( بقره /30).

«او شما را از زمین آفریدواز شما خواست (یا به شما نیرو داد ) تا در آن به آبادانی بپردازید»(هود/61).

«و ما در (کتاب) «زبور» بعد از ذکر (تورات) نوشتیم که بندگان صالح من وارث (حکومت)زمین خواهند شد»(انبیاء /105).

«موسی به قوم خود گفت : از خدا یاری جویید و استقامت پیشه کنید که زمین از آن خداست و آن را به هر کس که بخواهد (و شایسته بداند) واگذار می کند و سر انجام (نیک) برای پرهیزکاران است»(اعراف/128).

«ارادة ما بر این قرار است که بر مستضعفان زمین نعمت بخشیم و آنها را پیشوایان و وارثان روی زمین قرار دهیم»(قصص/5).

با توجه به اهمیت این مسأله لازم دانستم نقلی را برایتان بیان کنم ، «به ابوعبدالله صادق (علیه السلام) گفتم:‌ با یک نفر ملاقات می کنم و سخن خود را با او در میان می گذارم، هنوز سخنم را تا پایان نگفته ام که مطلب را تا به آخر درک می کند. با یک نفر دیگر ملاقات می کنم و سخن خود را در میان می گذارم، موقعی که سخنم پایان گرفت، منظور مرا درک می کند و کلمه به کلمه بازگو می کند. با آن نفر دیگر ملاقات می کنم و سخن خود را در میان می گذارم، درست درک نمی کند و می گوید: سخنت را اعاده کن تا ببینم چه می گویی، ابوعبدالله صادق (علیه السلام) به من گفت: آیا ندانسته ای که چرا چنین است؟ گفتم: نه. گفت: آن نفر اول که با شروع سخن تا آخر مطلب را درک می کند، دستگاه اندیشه اش، با نطفة او در صلب پدر پیوند خورده و مانند اجزای آب و آرد درهم نفوذ کرده اند. نفر دوم که سخن را تا به آخر می شنود و بعد از پایان سخن می تواند منظور تو را دریابد و بازگو نماید، دستگاه اندیشه اش با نطفة او در شکم مادر ترکیب شده است. وآن نفر سوم که می گوید: سخنت را اعاده کن تا بفهمم، دستگاه اندیشه اش بعد از ولادت با وجود او ترکیب شده و پیوند خورده است» (گزیدة کافی، ج یک،ص 3).

می بینید که در یک چنین نظام فکری(جهان بینی)چه اشخاصی باتوانایی های علمی در ابعاد گوناگون همچون ابوعبدالله صادق (علیه السلام) وجود دارد. و چه گنجینه های علمی در ابعاد مختلف را می توان از یک چنین نظام فکری(جهان بینی) به دست آورد.

دیدگاه :

- آنچه که یک ملت را به سرمنزل مقصود می رساند، برنامه ریزی و نظارت مدبرانه بر امور است، یکی ازآن امور مسألةانتخاب است،که درکلیة امور از خود ایفای نقش می کند. ودر حقیقت شناخت از دستورات الهی، به این مسأله اهمیت داد تابتوان جامعه ای متعالی در ابعاد گوناگون داشته باشیم.

- فطرت در ابعاد مادی و معنوی همة امکانات را با توازُن وانطباق بر دستورات الهی بسیج نموده تا قدر و منزلت والای انسان را به منصة ظهور رساند. حروف واعداد هم با توازُن و انطباق بر دستورات الهی ابزاری می شوند، برای تعلیم و تربیت جهت نیل به کمالات انسانی؛ آری! اینجاست که حقیقت شناخت از دستورات الهی خود را آشکار نموده؛ معیارها و کمالات انسانی در راه رسیدن به خدا ایفای نقش می کنند.

حسینی،مقدمه ای در بعد زمان و مكان بر كتاب نظام هدفمند،صفحه49-58

ویرایش توسط nezamehadafmand : 21st March 2012 در ساعت 10:35 PM

4. 7 کاربر از پست مفید nezamehadafmand سپاس کرده اند .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)