دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 22

موضوع: چرا تقلید؟

کاربر جدید
    ارسال تشکر
    90
    دریافت تشکر: 20
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

Cool پاسخ : چرا تقلید؟

درمورد مسائل عقیدتی:

با تقلید کاملا مخالفم چون قرآن صراحتا میفرماید: از چیزی که بدان علم نداری پیروی مکن که گوش وچشم وقلب مسئول هستند در برابر آنچه که انجام میدهند.

سعی میکنم در مورد مسائل فروع فقهی هم سطح مطالعاتم را تا حدی زیادی بالا ببرم اگه درمورد مسئله ای هم اطلاع نداشتم میپرسم از کسی که میداند وازش منابع ومرجع میخوام به دو دلیل: اول اینکه تشریحش من درآوردی نباشه. دوم منابعش باید قابل اطمینان باشه واگر دیدم داره از کتابی که ارزش علمی چندانی نداره نقل قول میگیره دیگه ازش سوال نپرسم.

نکته: دین تقلیدی سودی به حال انسان نداره هرکس وظیفه داره جدا از محیط خانواده و اجتماع در مورد عقایدش تحقیق کنه واز روی اختیار و علم دین و عقیده اش رو انتخاب کنه.

ویرایش توسط lindaya : 10th March 2012 در ساعت 11:22 AM

2. 8 کاربر از پست مفید lindaya سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    ریاضی بود
    ارسال تشکر
    612
    دریافت تشکر: 399
    قدرت امتیاز دهی
    24
    Array
    مهدی عباسزاده's: جدید92

پیش فرض پاسخ : چرا تقلید؟

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

نقل قول نوشته اصلی توسط SaSaMc2 نمایش پست ها
    منظورتون از تقليد در اجتهاد هست؟

يا هر گونه تقليد؟
    فکر میکنم منظور شما تقلید در احکام باشه.

فرقی نمیکنه شما میتونید هم اختصاصا نظرتون رو در مورد تقلید در احکام بگید هم نظرتون رو در مورد تقلید در تمام مسائل زندگی بگید هم هر دو رو بگید.

منتظر نظر زیبای شما هستم.

اما نظر زیبای lindaya دارای یک آیه از قرآن مجید است:

الإسراء : 36 وَ لا تَقْفُ ما لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ إِنَّ السَّمْعَ وَ الْبَصَرَ وَ الْفُؤادَ كُلُّ أُولئِكَ كانَ عَنْهُ مَسْؤُلاً

و آنچه را كه برايت بدان علمى نيست پيروى مكن، همانا گوش و چشم و قلب فروزان، همگى اينها مورد پرسش و بازخواست بوده اند.

فعلا نظرات رو نقد نمیکنیم تا لا اقل این صفحه هم پر شه اون وقت ببینیم اگه گذاشتنش توی مباحث داغ هفته که باز هم میذاریم بچه ها نظر بدن و اگه نذاشتن شروع میکنیم به بررسی نظرات.

از کسانی که شرکت کردن هم تقاضا دارم دوستانشون رو ترغیب به شرکت در بحث بکنن هر چند که نظراتشون تکراری باشه ایرادی نداره بیانها فرق میکنه خود این هم ارزش داره.

خلاصه منتظریم.

التماس دعا
    ویرایش توسط مهدی عباسزاده : 10th March 2012 در ساعت 08:26 PM دلیل: زیاد نشدن پستهای صفحه
    خدایا مگذار ما از ثقل اکبرت غافل شویم

4. 9 کاربر از پست مفید مهدی عباسزاده سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    مهندسی مکانیک
    ارسال تشکر
    747
    دریافت تشکر: 1,448
    قدرت امتیاز دهی
    38
    Array

من نمیدونم شما دقیقا منظورتون از تقلید تو چه موضوعی هست اما اونطوری که دیدم دوستان گفتن نظر خودم رو در این باره بگم که تو اسلام به نظره من نباشه نمیشه....

اما تو موارد دیگه بستگی داره که کاره خوب باشه یا بد...
    به هر حال به نظره من یه چیزه شخصی هستش هر کس بنابه اعتقاد خودش میتونه در اینباره تصمیم بگیره..
    شاید کسی باشه که اصلا یه تقلید تو اسلام هم عقیده نداشته باشه...اینا همش بسته به اعتقادات فرده..

من مثلا دوست دارم همیشه از یه آدم موفق تقلید کنم....مثلا استیو جابز وای خدای من یه حالی میده از این آقا تقلید کنی بخدا...

خلاصه از آخره حرفم بگم که من در کل تقلید رو دوست ندارم...تو مسائل اسلامی رو نمیگم تو زندگی خودم...
    هر گونه مشکل در خصوص آیفون را یه من اطلاع دهید....
    توجه کنید که برنامه هایی که توسط من آپلود شده باشند دارای پسورد www.njavan.com میباشند...
    برای تشکر از پست ها فقط از دکمه ی تشکر استفاده کنید....

6. 7 کاربر از پست مفید SaNbOy سپاس کرده اند .

دوست جدید
    ارسال تشکر
    130
    دریافت تشکر: 518
    قدرت امتیاز دهی
    28
    Array

سلام
    از نظر من اگر تقلید از یک ادم درست وحسابی باشه یعنی جامعه یا حداعقل اکتر مردم قبولش دارن چرا که نه ازش تقلید میکنیم

8. 5 کاربر از پست مفید nika6749 سپاس کرده اند .

استعداد برتر سایت
    رشته تحصیلی
    معماری
    ارسال تشکر
    10,146
    دریافت تشکر: 10,426
    قدرت امتیاز دهی
    25391
    Array
    SaSaMc2's: جدید25

سلام...

تقليد تعاريف متفاوتي داره...

در لغت كه يه چي تو مايه هاي قلاده ميشه...!

در فلسفه هم ميگن: پذيرفتن نظر كسي بدون دليل، ميشه تقليد...

در شريعت هر ديني جز پيامبر اون دين كه مستقيم سخن خداوند رو به مردم ميرسونده تقليد اشتباه است...

چون ميتونه در گذر زمان تحريف بشه...

در مورد تقليد عمومي:

يه مثال مهم بين معماران بزرگ هست كه ميگه:

يه كپي خوب بهتر از يه طرح بد هست...

ولي در كل:

چون شرايط دنيوي هست و اگر هم اشتباهي شد آسمون به زمين نمياد، زياد خطري نيست...

هرچند من فكر ميكنم در شريعت هم آسمون واسه اشتباهي به زمين نمياد...!

بســـم اللــه الرحــمن الرحـــیم...

البته اين يه نظر هست و شايد روزي فهميدم تقليد چيز ديگريست...

با تشكر...

10. 8 کاربر از پست مفید SaSaMc2 سپاس کرده اند .

یار همراه
    ارسال تشکر
    4,020
    دریافت تشکر: 6,802
    قدرت امتیاز دهی
    8985
    Array
    312's: جدید84

سمعاوطاعتا
    زمان استخدام ازم پرسيدند:لزوم دين چيه؟گفتم عمرانسان كوتاهتر از تجربه شخصي و استفاده فردي هست.يعني من توي مثلا يك عمر 70 ساله نميتونم به تنهايي از يك سالگيم شروع بكنم به فهميدن بهترين كارها براي بيشترين استفاده از عمرم.يعني ميشده كه ديگران باروشهاي مطمئن, خودشون منو بزرگ بكنندو پرورش بدهند تا زماني كه خودم بتونم به انجام بهترين روش زندگي درك پيداكنم واونقدرهم آمادگي قبلي داشته باشم كه اون روش رو براي ادامه عمرم انجام بدم.يعني خيلي محتمل هست كه يك آدم از دوران كودكي و نوجواني وميانسالي دچار ضعف تربيت باشه ونهايتا هم نتونه سر سالم به گور ببره.حالا براي اينكه پايان كاردنيايي يك نفربراش مفيدباشه بهتره كه يك دفترچه نحوه مصرف بهينه همراه اين كالا(مخلوق) از طرف سازنده وجودداشته باشه تا به خوش قلبي سازنده اطمينان پيداكرد.از نظرمن اين راهنما همون دين هست كه خالق انسان(حضرت باري تعالي جل جلاله) در طول زمان به تناوب ورژنهاي مختلف اين كاتالوگ رو با زبانهاي مختلف براي كيفيتهاي مختلف اين محصول(كه فتبارك الله احسن الخالقين هم نسبت به توليد اين محصول گفته شده)ارائه وارسال كردندوبه نظر مامسلمونها آخرين وكاملترين ورژن توسط حضرت رسول اكرم(ص) به ميان انسانها آورده شده.
    اين ورژن آخر توسط يك سري افراد موثق (ائمه12گانه)درحال توضيح در طول زمان بودتا اينكه كاربه اونجا رسيدكه مخالفان اين ورژن آخر(وحتي ورژنهاي قبلي) از امكان بيان توضيحات توسط آخرين فردموثق (حضرت مهدي صاحب الزمان(عج))جلوگيري سلبي و قهري شديد كردندو ارتباط اون امام واجب الاطاعه با عموم مردم كنسل شدو اين ارتباط به يك سري رابطين خيلي محدود(نواب اربعه)و تك وتوك افراد خاص محدود گرديد.
    طبق شرايط قابل قبول عقلي و ديني در اين زمان توضيح مسايل مرتبط با كاتالوگ آخر بعهده افرادي هست كه با كسب يك قابليتهايي ملقب به مجتهد در دين شيعه ميشوند اين افراد(مجتهدهاي تشيع) الزاما علامه دهر نيستند و در زمانهاي نيازاز متخصصين زمينه هاي مختلف علوم استفاده بهينه ميكنند تا توضيح بهتري از مسايل مرتبط ورژن پاياني براي عموم مردم وجودداشته باشه.
    من به شخصه معتقدم كه وقتي توي يك زمينه خاصي ميشه از آدم مجربتر پرسيدكه چي بيشتربه صلاح ما هست نبايداز اينكار ابا كرد.بايدبا افتخاراز فرد مجربترو آگاهتر سوال پرسيد وجوابهاروهم با اطمينان حداكثري شنيد و بكاربست.
    خاصيت ممتازدر بين مجتهدهاو مراجع تقليد(لول بالاتر مجتهدين) اين هست كه اين افراد خالصاومخلصابراي تقرب بيشتربه ذات اقدس الهي درتلاش و تكاپو هستندو درراه رسيدن به حداكثر عبوديت با هيچ بني بشري تعارف و اغماض ندارند. شاهداين قضيه اين هست كه درراه انجام احكام الهي خودشون از همه جلوتر هستندو در حدودو صغور احكام بيشترين احتياطهارو بر خودشون تحميل ميكنند.
    درباره اينكه پرسيده ميشه كه چرا بايد تقليدكرد بايدگفت به دلايل متعددعقلي;انسان بايد از به اشتباه افتادن وضرركردن پرهيزبكنه تا منابع زماني و مادي ومعنويشو از دست نده.
    ما ميتونيم توي ساختمون گلي زندگي بكنيم وبايك زلزله 3 ريشتري به فنا بريم ودر مقابل ميتونيم از دستورات يك مهندس ساختمان اطاعت وتقليدبكنيم وخونه اي بسازيم كه با زلزله 8ريشتري هم خراب نشه.
    ما ميتونيم توي يك جنگ بصورت نفر به نفر بجنگيم و خودمون رو در مقابل دشمني با تكنيك به فنا بديم ودرمقابل ميتونيم تحت دستورات يك ژنرال كاربلدبا تكنيك بجنگيم و از تكنيك دشمونمون سرتر باشيم و اونهارو شكست بديم وخودمون رو حفظ بكنيم.
    ما ميتونيم ازروش آزمون وخطا جلوبريم و خودمون رو ضعيف بكنيم وقمارباز بدي بشيم ودر مقابل ميتونيم از استقرا استفاده بكنيم واز آمارو احتمالات استفاده علمي كارشناسانه(تحت نظرات عالمين اين علوم و تحت عنوان تقليد آگاهانه) بكنيم ودر (حتي) قمار پيروز آخر بازي باشيم.
    علم سلاح هست و اين انكار شدني نيست.
    بهتره براي مسلح بودن و آسيب نديدن پيش عالمان علوم بريم و با زانوزدن به درگاه اونها خودمون رو از منفعت دنياو آخرت محروم نكنيم.
    درزمينه تقليداز يك مرجع مرحوم بايدعرض كنم اين رو هم مراجع زنده مطمئنا بهتر از ما ميدونندكه در چه مسائلي نميشه از مرجع مرحوم بهره برد ونهايتا بايداز مراجع زنده تبعيت كرد.پرسش از مراجع زنده براي بقا بر ميت به ما اجازه واطمينان ميده كه بايد براي چه مسائلي دوباره به مرجع زنده فعلي خودمون حتما رجوع بكنيم
    عذراز موجزنبودن
    سپاس از تاپيك
    خيانت فــقـر مي آورد

12. 8 کاربر از پست مفید 312 سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    ریاضی بود
    ارسال تشکر
    612
    دریافت تشکر: 399
    قدرت امتیاز دهی
    24
    Array
    مهدی عباسزاده's: جدید92

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

نقل قول نوشته اصلی توسط 312 نمایش پست ها
    درزمينه تقليداز يك مرجع مرحوم بايدعرض كنم اين رو هم مراجع زنده مطمئنا بهتر از ما ميدونندكه در چه مسائلي نميشه از مرجع مرحوم بهره برد ونهايتا بايداز مراجع زنده تبعيت كرد.پرسش از مراجع زنده براي بقا بر ميت به ما اجازه واطمينان ميده كه بايد براي چه مسائلي دوباره به مرجع زنده فعلي خودمون حتما رجوع بكنيم
    این جاش اینجا نبودا!!! انتقالش میدم به قسمت خودش و در موردش بحث میکنم اگه دوست دارید اونجا پیگیری کنید. به اینجا برید.

التماس دعا
    خدایا مگذار ما از ثقل اکبرت غافل شویم

14. 4 کاربر از پست مفید مهدی عباسزاده سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    جنگلداری
    ارسال تشکر
    2,250
    دریافت تشکر: 2,974
    قدرت امتیاز دهی
    227
    Array

اگه یه چیز خوب توی وجود یه نفر میبینی رو هوا بزن تقلید کن مگه چه اشکالی داره؟
    ولی وای به اون روز که بد بودن بخوای تقلید کنی

16. 5 کاربر از پست مفید mozhgan.z.1368 سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    chemistry
    ارسال تشکر
    14,444
    دریافت تشکر: 12,376
    قدرت امتیاز دهی
    1152
    Array

در فلسفه هم ميگن: پذيرفتن نظر كسي بدون دليل، ميشه تقليد...
    اگه تقلید اینه که من دوس ندارم تقلید کنم

من تقلید رو زمانی می پسندم که با فکر باشه ، چه از لحاظ دین چه غیر دین ، در مورد مسائل غیر دینی هم باید بگم که من دوس ندارم به طور کامل تقلید کنم ، موقع تقلید حتما باید یه قسمتیش رو عوض کنم حالا این قسمت هر چه قدر می خواد کوچیک یا بزرگ باشه ، اما زیاد دوس ندارم کارایی که قبلا انجام شده رو کامل تکرار کنم
    در مورد مسائل دینی ، به دنبال تقلید می رم
    مدتی در سایت نیستم، لطفا سوالات شیمیایی خود را دربخش سوالات تالار شیمی بپرسید

18. 5 کاربر از پست مفید *مینا* سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    پزشکی
    ارسال تشکر
    17
    دریافت تشکر: 24
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

سلام. انشاء الله که حال همگی خوبه.
    به نظر بنده الگو قرار دادن یک فرد خیلی بهتر از تقلید کردن از اونه. چون ممکنه شرایط و وضعیتی که ما تو اون قرار داریم با اون فرد فرق کنه. جامعه فرق کنه و.... .
    در کل با تقلید مخالفم حتی اگه اطلاعات کافی راجع به اون موضوع نداشته باشیم.

20. 5 کاربر از پست مفید ashkanrazi سپاس کرده اند .

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع