دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 31

موضوع: لزوم دینداری یا اخلاق(90.02.10.15)

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    میکروبیولوژی
    ارسال تشکر
    144
    دریافت تشکر: 356
    قدرت امتیاز دهی
    26
    Array

پیش فرض پاسخ : لزوم دینداری یا اخلاق(90.02.10.15)

سلام دوستان
    بنظر من قانونی که بر اساس آموزه های دینی تنظیم شود قانون کاملی است و در این جامعه فرقی بین فرد قانونمند با دیندار وجود ندارد.
    بچه ها بهتر نبست قبل از شروع بحث جدید یه نتیجه کلی درمورد بحث های قبلی داشته باشیم؟؟
    باز هم بلند شو
    ایستادن کسی که زمینش زده اند
    از کسی که به زور سر پایش نگه داشته اند
    زیباتر است . . .

2. 2 کاربر از پست مفید javadbabaei سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    مهندسی کامپیوتر - نرم افزار
    ارسال تشکر
    486
    دریافت تشکر: 220
    قدرت امتیاز دهی
    25
    Array

به نظر بنده دین یعنی تمام اخلاقیات

4. کاربرانی که از پست مفید assembeler سپاس کرده اند.

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    انسانیت
    ارسال تشکر
    9,863
    دریافت تشکر: 9,333
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    محسن آزماینده's: جدید21

من در بخش قبلي صحبتهام در مورد دين الهي صحبت كردم
    ولي برخي فرقه هاي انحرافي وجود دارند كه از دين هاي الهي نشات گرفته اند(مانند وهابيت و بهايت)كه در لازمه ورود به دين ترك اخلاق اجتماعي سالم و ايجاد طرز فكر منفي نسبت به برخي اقشار است
    در اين مورد ميبينيد كه دينداري نه تنها باعث تعالي جامعه نميشود بلكه باعث نوعي شرمندگي است
    اگر در مورد احكام بهايت اطلاعاتي داشته باشيد ميبينيد كه بهتر از فرقه شيطان پرستي نيست

بماند كه پيامبر نيز تبليغات خود را با اخلاق نيكوي مسلمانان ترويج داد
    پس شرط دينداري در هر جامعه اي وجود اخلاق است و ميشود قسمت اول(اخلاق)وجود داشته باشد ولي دين نباشد

پس جواب سركار خانمb a ha rدر مورد "لزوم دينداري يا اخلاق" به نظر من لزوم اخلاق است
    موفق باشد

6. 2 کاربر از پست مفید محسن آزماینده سپاس کرده اند .

دوست جدید
    ارسال تشکر
    130
    دریافت تشکر: 518
    قدرت امتیاز دهی
    28
    Array

من هم با312موافق هستم متاسفانه خیلی از افراد دین رو تا جای قبول دارن که به نفعشون باشه
    هر کجا هم که به نفعشون نباشه می گن دنیا رو عشق است
    متاسفانه خیلی از افراد با اینکه تحصیل کرده هستند مثل عصر یخبندان فکر می کنند
    به نظر من اگر خوب به این موضوع فکر کنیم یعنی از جنبه مثبتش می بینیم اخلاق و دین کامل کنند همدیگر هستند

8. 3 کاربر از پست مفید nika6749 سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    میکروبیولوژی
    ارسال تشکر
    144
    قدرت امتیاز دهی
    26
    Array

اینطور که من از گفته دوستان برداشت کردم این بود که:
    دین و اخلاق مکمل یکدیگراند و مقایسه دین با اخلاق درست نیست و آموزه های دینی وقتی می توانند برای انسان مفید باشد که تحریف و منفعت شخصی در آن دخیل نباشد وگرنه باعث سقوط انسان می شود!
    اگه برداشت من درست باشه اینجا یک سوال برای من پیش میاد که ما چگونه یک آموزه صحیح دینی رو با آموزه تحریف شده تشخیص بدیم درصورتی که بعضی امور هستند که اثر آن در آینده ظاهر می شود و همچنین بعضی از آموزه ها در یا حیطه عقل نیست یا هنوز عقل به درک آن نرسیده است! اگه میشه در این مورد بحثی داشته باشیم

ممنون از دوستان
    باز هم بلند شو
    زیباتر است . . .

10. 2 کاربر از پست مفید javadbabaei سپاس کرده اند .

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    انسانیت
    ارسال تشکر
    9,863
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط javadbabaei نمایش پست ها
    اینطور که من از گفته دوستان برداشت کردم این بود که:
    دین و اخلاق مکمل یکدیگراند و مقایسه دین با اخلاق درست نیست و آموزه های دینی وقتی می توانند برای انسان مفید باشد که تحریف و منفعت شخصی در آن دخیل نباشد وگرنه باعث سقوط انسان می شود!
    اگه برداشت من درست باشه اینجا یک سوال برای من پیش میاد که ما چگونه یک آموزه صحیح دینی رو با آموزه تحریف شده تشخیص بدیم درصورتی که بعضی امور هستند که اثر آن در آینده ظاهر می شود و همچنین بعضی از آموزه ها در یا حیطه عقل نیست یا هنوز عقل به درک آن نرسیده است! اگه میشه در این مورد بحثی داشته باشیم

ممنون از دوستان

از نظر ایده آل یک فرد عادی با پذیرش دین کامل به اخلاق نیکو میرسد
    ولی چون دین کاملی در حال فعلی وجود ندارد یا به احکام آن به طور کامل عمل نمی شود نمی تواند فرد را به کمال برساند
    ولی در مقابل فردی با پذیرش قوانین اجتماعی میتواند خود را به شهروند ایده آل نزدیک کند
    منظور از کمال در این تاپیک شناخته شدن فرد به عنوان شخص نمونه در زمان خودش است

نتیجه:
    دین برای مثبت جلوه کردن در جامعه نیاز به شهروند بااخلاق دارد

12. 2 کاربر از پست مفید محسن آزماینده سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    میکروبیولوژی
    ارسال تشکر
    144
    قدرت امتیاز دهی
    26
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط محسن آزماینده نمایش پست ها
    از نظر ایده آل یک فرد عادی با پذیرش دین کامل به اخلاق نیکو میرسد
    ولی چون دین کاملی در حال فعلی وجود ندارد یا به احکام آن به طور کامل عمل نمی شود نمی تواند فرد را به کمال برساند
    ولی در مقابل فردی با پذیرش قوانین اجتماعی میتواند خود را به شهروند ایده آل نزدیک کند
    منظور از کمال در این تاپیک شناخته شدن فرد به عنوان شخص نمونه در زمان خودش است

نتیجه:
    دین برای مثبت جلوه کردن در جامعه نیاز به شهروند بااخلاق دارد
    به نظر من عمل کردن کامل بستگی به خود انسان دارد و یک نکته دیگه اینکه حداقل یک دین هست که نسبت به دین های دیگه کامل هستش
    و ضمناً ما باید این رو در نظر بگیریم که تعریف اخلاق ( همانگونه که دوستان گفتند) بستگی به جامعه داره و متغیر است یعنی یک فرد می تواند در یک جامعه یک شهروند با اخلاق باشد ولی همان فرد در جامعه دیگری اینگونه نباشد...
    پس اخلاق به تنهایی نمیشه ملاک باشه.
    باز هم بلند شو
    زیباتر است . . .

14. 2 کاربر از پست مفید javadbabaei سپاس کرده اند .

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    انسانیت
    ارسال تشکر
    9,863
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

به نظر من عمل کردن کامل بستگی به خود انسان دارد و یک نکته دیگه اینکه حداقل یک دین هست که نسبت به دین های دیگه کامل هستش
    و ضمناً ما باید این رو در نظر بگیریم که تعریف اخلاق ( همانگونه که دوستان گفتند) بستگی به جامعه داره و متغیر است یعنی یک فرد می تواند در یک جامعه یک شهروند با اخلاق باشد ولی همان فرد در جامعه دیگری اینگونه نباشد...
    پس اخلاق به تنهایی نمیشه ملاک باشه.
    من هم این نکته را گفتم
    وقتی از اخلاق صحبت میکنیم ملاک ما جامعه است
    در تاپیک قبلی هم مثالهایی از کشورهای اروپایی رازدم که در آن کشورها دین وجود ندارد ولی اخلاق وجود دارد
    در مورد عمل کردن هم جامعه تا حد زیادی موثر است
    مثلا برای فردی که هنجارهای اجتماعی را رعایت نمی کند میشود جریمه در نظر گرفت و آن فرد خود نیز جریمه را قبول میکند
    ولی برای شخصی که از احکام دین پیروی نمی کند هیچ جریمه ای نیست

16. 2 کاربر از پست مفید محسن آزماینده سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    ارسال تشکر
    4,223
    دریافت تشکر: 4,799
    قدرت امتیاز دهی
    2454
    Array

اینجا یک سوال برای من پیش میاد که ما چگونه یک آموزه صحیح دینی رو با آموزه تحریف شده تشخیص بدیم درصورتی که بعضی امور هستند که اثر آن در آینده ظاهر می شود و همچنین بعضی از آموزه ها در یا حیطه عقل نیست یا هنوز عقل به درک آن نرسیده است! اگه میشه در این مورد بحثی داشته باشیم
    دوست عزیز تشخیص اموزه صحیح دینی از بدعت و تحریفی که در دین وارد شده ، ضمن اینکه با رجوع به ارکان اربعه (کتاب و سنت اجماع و عقل) خیلی مشکل نیست - اما درعین حال درصورت پیچیدگی وبغرنج بودن رجوع به کارشناس مذهبی را میطلبد (مانند انکه اشخاص برای تشخیص بیماری خود الزاما به طبیب مراجعه میکنند نه کس دیگر)

مثلا صبر یک اموزه کهن دینی واخلاقی است اما حدود و ثغور ان تا چه حد؟در مقابل ایینی که میگوید صبوری تا بی نهایت ! یعنی اگر کسی سیلی برشما زد سمت دیگر صورتتان راهم برایش اماده کنید !
    اموزه های اخلاقی اسلام این را نمیپسندد و برای میزان صبر و نوسان ان باتوجه به اوضاع و احوال پیرامونی اندازه متعارفی قائل است - تشخیص این اندازه متعارف مهم است
    توحرف مفت میزنی و من مفتی حرف میزنم و هر 2 به این تفاهم خود می بالیم !

18. 2 کاربر از پست مفید Sookoot سپاس کرده اند .

همکار بخش مذهبی
    ارسال تشکر
    7,424
    دریافت تشکر: 12,850
    قدرت امتیاز دهی
    7192
    Array

سلام :

پیش ترها همیشه فکر میکردم اخلاق از دین برخاسته است و اگر روزی به دلایلی بساط دین ورزی برچیده بشه طبعا اصول اخلاقی از میان ما انسانها رخت
    برخواهد بست ! و نتیجتا ما دچار نوعی جنون بی اخلاقی خواهیم شد که در طی آن سنگ روی سنگ قرار نخواهد گرفت ! اما بعدها دیدم که چنین نیست !
    و اخلاق و اصول اخلاقی خیلی پیش تر از دین و دیانت در بین ما آدمها وجود داشته حتی امروزه هم در بدوی ترین قبایل که نامی و صحبتی از دین و دین ورزی
    نیست باز اخلاق هست !

و این ما را به این نکته رهنمون میشه که اخلاق یک ضرورت اجتماعی میان ما انسانهاست و لزومی نداره که در یک جامعه همه دین دار باشند تا اخلاق سامان بگیره .
    البته بمونه که گاهی عرفهای اجتماعی جای دین و نیز اخلاق را میگیره و این عرفها ممکنه به لحاظ انسانی یا حقوقی به زعم ما چندان صحیح و خوشایند نباشن .
    اما دایره ی عرف های اجتماعی محدود به همان قوم و جامعه اییه که اون رو از گذشتگان خودشون به ارث برده ان ، در حالیکه اخلاق و معیارهای اخلاقی میتونه فراگیرتر
    از یک قوم و ملیت باشه و زبان عمومی تری داشته باشه که در برخوردهای انسانی برای هردو طرف قابل فهم و قابل اجراست .

از طرفی نیز عرف های اجتماعی در خیلی مواقع تاریخ مصرف محدود خودشان را دارن و ممکنه به تدریج با گسترش علم و آگاهی انسانها به مرور زمان رو به اضمحلال برون و ما جز در کتابهای تاریخی شاید نامی از اون ها نشنویم ! در حالیکه اخلاق و فضائل اخلاقی تاریخ مصرف ندارن و همیشه در بین انسانهای مختلف تازگی خودشان را در میان حفظ کرده ان و حتی میتونیم بگیم چه بسا اون قدر برجسته باشن که اساطیر گذشته را به دلیل همین فضائل اخلاقی شون جاودانه کرده ان .

از طرفی هم چنین نیست که می پنداشتم که لازمه ی حفظ اخلاق دین ورزیه چرا که ما به مدد ارتباطات گسترده ی امروز می بینیم که خیلی از جوامع ، اهل دین و
    باورهای دینی نیستند(حداقل آنطور که ما تصور میکنیم ) در حالیکه کاملا جامعه ای اخلاقی و دارای روابط بسیار سالم انسانی ان . در حالیکه بر عکس جوامع دینی و
    مذهبی هم داریم که اتفاقا بر خلاف تصور اصلا اخلاقی نیستن و تازه منبع و سرچشمه ی بی اخلاقی و ترویج بی اخلاقی و زیرپا گذاشتن اخلاقن . این نشان میده
    که اون چه که به یک جامعه ثبات میده اخلاقه و نه لزوما دیندار کردن مردم !
    چرا که اخلاق که برای حفظ سلامت یک جامعه در حکم آب حیاته خصلتی ایه که خود انسانها در زمان شکل گیری هر اجتماع و روابط انسانی خودبخود به آن میرسن و نسبت به آن متعهد میشن و نیازی به متولی یا فشار و اجباری در میان نیست چرا که نوعی قرار میان ذات انسانهاست در حالیکه اگر دینداری مبنای اخلاق قرار بگیره هم میتونه بدل به نوعی دوگانگی در رفتارهای انسانی بشه چرا که بسیاری از انسانها در رفتار، اخلاق رو وابسته به اعتقاد به دین نمیدونن و وادار کردن اون ها به دین ورزی همین یک مایه ی امید یعنی تعهد به اخلاق رو هم در روابط انسانی از اون ها میگیره و هم اینکه نهایتا با این برنامه یعنی عدم اعتقاد به دین و در عین حال وادار شدن به دینداری اونه ها رو به ریاکاری سوق میدیم و این ریاکاری و تقلب خود اخلاق رو زیر پای اعتقاداتی که ریشه ای واقعی در وجود خیلی آدمها نداره رو له میکنه و از طرفی هم باعث تردید در باور سلامت در روابط میشه که باز به معنای وقوع فاجعه و رفتن به سوی قهقرای رفتاریه .
    این مسئله این سوال را پیش می آورد که حقیقتا دایره ی کاربرد و انتظار ما از دین تا کجاست و دایره ی انتظار و کاربرد ما از اخلاق تا چه حیطه ای یه ؟
    اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر

20. 3 کاربر از پست مفید طلیعه طلا سپاس کرده اند .

صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)