دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 10

موضوع: دردنامه یک دانشجوی نخبه دانشگاه شریف

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    biology
    ارسال تشکر
    2,896
    دریافت تشکر: 9,418
    قدرت امتیاز دهی
    339
    Array
    zolfa's: جدید134

پیش فرض دردنامه یک دانشجوی نخبه دانشگاه شریف

به گزارش فارس، یکی از دانشجویان نخبه دانشگاه صنعتی شریف در رشته فیزیک دردنامه‌ای نوشته است که متن کامل آن به شرح ذیل است:

باز هم یک سال تحصیلی خسته‌کننده در دانشکده‌ فیزیک دانشگاه شریف شروع شده است. هر سالی که می‌گذرد احساس می‌کنم یک سال دیگر از عمرم تلف رفته است. من روزگاری عاشق و شیفته‌ فیزیک بودم و در اعماق خیالاتم تصور می‌کردم که از فیزیک هم می‌توان به خدا رسید، ولی با حال و روزی که حالا دارم احساس می‌کنم که مصداق خسرالدنیا و الآخره شده‌ام. به خدا رسیدنم هیچ، آن‌قدر میل و احساسم نسبت به علم کشته شده که فقط می‌خواهم مدرکم را بگیرم و خلاص.

روزی که می‌خواستم انتخاب رشته کنم تصمیم گرفته بودم که بهترین دانشکده‌ فیزیک ایران را انتخاب کنم و بنابراین فیزیک شریف را انتخاب کردم. اسامی اساتیدی را شنیده بودم که در فیزیک ایران حرف اول را می‌زنند و تصور می‌کردم هر کدام از آن‌ها برای من پنجره‌ای به سوی حقیقت جهان هستی شوند. ولی حالا که اینجا آمده‌ام می‌بینم که اینجا حقیقت هستی معنای دیگری دارد! تمام تلاش‌ها در اینجا به این معطوف شده که جهان را در یک چارچوب خشک و مکانیکی تعبیر کنیم که در آن خدا معنایی ندارد.

بارها و بارها تا به حال به فکر خودکشی‌های هم‌کلاسی‌هایم افتاده‌ام و هر روز ترس از خودکشی مجدد یکی از آن‌ها، سراسر وجودم را می‌لرزاند. شوخی که نیست! در دنیایی که خودکشی یک دانشجوی نخبه‌ دانشگاهی، رئیس دانشگاه را مستعفی می‌کند و وزیر را برکنار می‌کند، اینجا در دانشکده‌ فیزیک دانشگاه صنعتی شریف سه خودکشی در کمتر از ۹ ماه صورت می‌گیرد و آب از آب تکان نمی‌خورد!

مسؤولان دانشکده حتی حاضر نمی‌شوند به این خاطر، نگاه منتقدانه‌ای به درون گروه بیندازند، چه برسد به اینکه خدای ناکرده، زبانم لال، از روی خالی نبودن عریضه یک استعفای صوری کنند!
    مسئولان دانشگاه هم که مانند یک ناظر کلاسیک که مشاهداتش هیچ تأثیری در سیستم ندارد(بر خلاف ناظر کوانتومی)، کناری نشسته و فقط به این سیستم فشل نگاه می‌کنند!

حالا زیاد تعجب نمی‌کنم اگر ببینم دختران معصوم هم‌کلاسی‌‌ام با هفت قلم آرایش، محیط کلاس را با پارتی‌های لاس‌وگاس اشتباه گرفته‌اند؛ چرا که استاد آنها خانمی است که در جمع مردان اجنبی آخرین پرچم بی‌اعتقادی را با کشف حجاب بالا برده است و راحت‌‌تر از خیلی نخبه‌های دیگر که برای خدمت به مملکت خود، عطای آمریکا و اروپا را به لقایش بخشیده‌اند، عضو هیئت علمی اینجا می‌شود. شاید هم حق دارد؛ چون او حاضر است با رئیس دانشکده در مهمانی‌های ... شرکت کند و با او عکس بی‌حجاب بگیرد! و یا اینکه یکی دیگر از اساتید آنها کسی است که به تازگی در خبری در مورد او - که هرگز تکذیب نشد - فاش شد که در زمانی که وزوایی‌ها در مقابل توپ و تانک‌های اسرائیلی صدام ایستاده بودند و برای مملکت می‌جنگیدند، مسؤولیت دبیر اجرایی یک کنفرانس در اسرائیل را قبول کرده است!

البته باید اعتراف کنم که برای برخی از دوستانم این محیط علاوه بر آنکه کسالت‌آور و ناامیدکننده نیست، بسیار جذاب و لذت‌بخش است. آن‌ها کارهایی را که هرگز در محیط دبیرستان جرأت انجام آن را نداشته‌اند، به راحتی اینجا انجام می‌دهند و نه هول و هراسی دارند و نه شرم و حیایی! آخر از ابتدا هدفشان چیز دیگری بوده است. ایدئولوژی ندارند که حریمی برایشان ایجاد کند که از شکسته شدن آن زجر بکشند. اصلاً با اسرائیل مشکلی ندارند که با برگزاری کنفرانس در آن مشکل داشته باشند. اگر مهلتی بیابند می‌روند کارنامه انگلیسی که به راحتی با مبلغی حدود هزار تومان در اینجا برایشان صادر می‌شود را گرفته و می‌روند به سرزمین آمال و آرزوهایشان، ینگه دنیا!

تجربه سال‌ها تحصیل در شریف، به ما ثابت کرده است که مدیرانی که نگران از دست دادن مناصب فعلی خویش هستند، حتی اگر به ظاهر اشخاص متدینی هم باشند، نمی‌توانند تغییری در این وضعیت ایجاد کنند و امروز هم که ظاهراً دور، دور عدالت و مبارزه با فساد است، این ضایعات دانشگاهی بر طرف نخواهد گردید، تا شاید وقتی دیگر...!

به یاد اخراج ۸۰ نفر از استادان دانشگاه‌های آمریکا می‌افتم که جرمشان فقط قبول نکردن نظریه تکامل داروین است و این در حالیست که ما اینجا اساتیدی داریم که نظریه ‌که هیچ، دین و وجود خدا را زیر سؤال می‌برند و توهین به ارزش‌ها هم می‌کنند و از دانشجویان هم دعوت به اغتشاش می‌کنند و با شاگردان بی‌حجاب دختر در مهمانی هم شرکت می‌کنند و از هفت دولت هم آزاد هستند و در عین حال در سر کلاس، ایران را سرکوبگر و آمریکا را دولت آزادی معرفی می‌کنند! به خدا ما از وزیر علوم انتظار تصفیه اساتید غیر ولایی و اسلامی کردن دانشگاه و تفکیک جنسیتی و متمرکز کردن کنکور دکتری و ... را نداریم، این‌ها همه پیشکش؛ فقط دلمان به حال هم‌کلاسی‌ها و شاید فردا برای خودمان می‌سوزد که بعد از نزدیک به دو دهه تحصیل با پول بیت‌المال، تحت خفقان پوچ‌گرایی در دانشکده‌ فیزیک دانشگاه شریف، خودکشی را تنها راه فرار از این گوانتاناموی خوش رنگ و لعاب ببینیم!

ای کاش می‌شد دوباره با این تجربیات به چند سال پیش برمی‌گشتم. مطمئناً دیگر این راه را نمی‌رفتم. حالا تصمیم گرفته‌ام که دیگر ادامه تحصیل ندهم. اگر پشت پاچال بازار کار می‌کردم، آنقدر افسوس روزهای از دست رفته و شور و شوق فرو خفته‌ام را نمی‌خوردم. شاید این جزای غرور بی‌دلیلم باشد، آن روزهایی که پدر پیرم را اصلاً به حساب نمی‌آوردم و او را فردی بی‌سواد می‌دانستم که تا ششم بیشتر درس نخوانده است. ولی امروز به او غبطه می‌خورم چرا که باید بعد از چند سال دوباره همان کار او را آرزو کنم؛ با این تفاوت که نگاه‌های شماتت بار مردم به یک فارغ‌التحصیل بی‌انگیزه‌ دانشگاه صنعتی شریف را نیز باید تحمل کنم.

اما سوز این زخم جان‌گداز، آن طور نیست که بتوان آرام گرفت. من به ازای تمام سال‌های عمرم و به ازای تمام عمر بشریت، از کسانی که از کلید علم، فقط برای بستن درهای معرفت استفاده می‌کنند و برای پرتاب دانشجویان با اخلاق نخبه به دره الحاد، رخت استادی به تن کرده‌اند، بیزاری می‌جویم. در ستمی که در این دانشکده بر علم و دین رفته است و خود شاهد بخشی از آن بوده‌ام مرثیه‌سرایی کم‌ترین کاری است که می‌توانم بکنم.
    خدایا ...

تا پاکم نکردی خاکم نکن...

یار همراه
    ارسال تشکر
    4,020
    دریافت تشکر: 6,802
    قدرت امتیاز دهی
    8985
    Array
    312's: جدید84

پیش فرض پاسخ : دردنامه یک دانشجوی نخبه دانشگاه شریف

خيانت فــقـر مي آورد

3. کاربرانی که از پست مفید 312 سپاس کرده اند.

همکار بخش مذهبی
    ارسال تشکر
    7,424
    دریافت تشکر: 12,850
    قدرت امتیاز دهی
    7192
    Array

منو باش که چقدر دلم می خواست زودتر از این برزخ مدرسه راحت بشم و به جهنم دانشگاه دخول پیدا کنم ...

از طلا بودن پشیمان گشته ایم ...
    مرحمت فرموده مارا مس کنید ...
    اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر

5. کاربرانی که از پست مفید طلیعه طلا سپاس کرده اند.

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    معماری
    ارسال تشکر
    7
    دریافت تشکر: 108
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

منم پشیمون شدم رفتم دانشگاه

7. کاربرانی که از پست مفید farzanh سپاس کرده اند.

همکار بخش مذهبی
    رشته تحصیلی
    کاردانی کامپیوتر-نرم افزار
    ارسال تشکر
    4,555
    دریافت تشکر: 2,776
    قدرت امتیاز دهی
    1898
    Array
    جوان ایرانی's: جدید67

دوستان از همگی معذرت میخوام میتونم بپرسم این منبعش کجاست؟؟؟؟؟
    یعنی یه دانشگاه اول هر کی میره داخل فقط آرزوی خودکشی میکنه همین!!!!!
    یعنی این دانشجوهایی که فارغ اتحصیل میشن و پژوهش میکنند و تو همون دانشگاه درس میدن همه از دم نا امید و ... هستن میدونید چیه احساس میکنم خیلی خوب دارن جوونای ما رو از درس خوندن میندازن که چی نرید دانشگاه برید اینجوری میشه
    من نمیگم دانشگاه ما پاک و مطهره و ادمه جنس خراب توش پیدا نمیشه ولی نه اینجوری،اینطوری که این میگه اونجا دانشگاه نیست مرده خونه است که هر روز خودکشی داره
    من میگم بستگی به آدمش داره اگه از بنیان درست باشه حتی اگه تو محیط مزخرف باشه یا خراب میتونه بازم رشد کنه و اگرم تو محیط خوبی باشه هم میتونه آدم بدی باشه
    اگه آدم های موفقو نمیدیدم میگفتم آخه چه دانشگاهی داریم ما ولی لجم درمیاد ذهن جوونامونو خراب میکنند بازم میگم من نمیگم آدم ها همه اونجا خوبن ولی به این افتضاحی که این دانشجو گفته نیست همون استادم اگه چندتا از شاگردا متحد باشن خیلی راحت میشه از بحث های مزخرف سر کلاس راحت کنند خودشونو
    در کل خواستم حرف دلمو بزنم چون این روزها همینجوری اسم از یه دانشجو میارن چهارتا غم نامه میذارن کنارش که جوونای ما رو از هر چی درسه بندازن
    والسلام
    امام حسین علیه‌السلام معلم مقاومت آگاهانه است.

امام خامنه ای

9. 3 کاربر از پست مفید جوان ایرانی سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    ارسال تشکر
    705
    دریافت تشکر: 3,267
    قدرت امتیاز دهی
    58
    Array

تاپیک خوبیه من میگم این ها همشون پیشکش چون من تا حالا در این حد ندیدم خداییش و چون به وجود اخبار فیک تو سایت های فارسی که با سرعت نور منتشر میشن اعتقاد دارم نه رد میکنم نه تایید اما میگم اولا این طوری در این حد ندیدم و ثانیا کاش کلاسمون طوری نبود که وقتی یه استاد یا مسئول به اصطلاح حل تمرین از بین 1000 استاد و مدرک دکتری دار دیگه اومد سر کلاس و گفت " بسم الله " هم کلاسیای خودم زمزمه وار ( بسته به درجه ی فرد ؛ گاهی یکم بلند که طرف بشنوه گاهی اروم که فقط هم کلاسیا بشنویم ) مسخره و اعتراض نکنن که " شما مطمئنید اومدین سر کلاس فلان درس این جا دانشکده ی الهیات نیست ، یعنی خدا رو فقط اونا باید بشناسن به نظر خودم که مزخرفه و نشون میده طرف خودشم هیچی بارش نیست فقط میخواد خودشو خیلی روشنفکر ( البته تو فکر و خیال خودش ) نشون بده " ، متاسفم که وقتی به نام خدایی روی تخته ی کلاسمون نوشته میشه استاد میاد و میگه " از این به بعد سر کلاسای من اینو بنویسین .... چون این کار شما ریا س !!!!! " .

اعتقاد شخصی من اینه که بین شعور و شخصیت ادما با میزان تحصیلاتشون هیچ ارتباطی وجود نداره ؛ درسته که رفتار بعضی بچه ها اونم تو همچین محیط هایی که لااقل تو کشور خودمون بنامن ادمو یاد میدونای میوه فروشی میندازه !!! اما ادم بد و خوب همه جا هست تو ام ای تی و هاروارد و ... همه از دم خوبن ؟؟؟؟؟ نه 100 % صرف وجود نداره !!!! اما اینا رم 100 % نمیشه انکار کرد همه چیز ممکنه .
    ویرایش توسط Aysajoon : 19th October 2011 در ساعت 06:58 PM
    به کسی عشق بورز که لایق عشق باشه نه تشنه ی عشق چون هر تشنه ای یه روزی سیراب میشه!
    دفتر مدیر تالار مهندسی مکانیک با عرض معذرت از تمامی دوستان پست های اسپم رو حذف میکنم !

11. 2 کاربر از پست مفید Aysajoon سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    biology
    ارسال تشکر
    2,896
    دریافت تشکر: 9,418
    قدرت امتیاز دهی
    339
    Array
    zolfa's: جدید134

ببخشید فکر کنم اولش نوشته که منبعش خبرگزاری فارس!!!
    خدایا ...

تا پاکم نکردی خاکم نکن...

13. کاربرانی که از پست مفید zolfa سپاس کرده اند.

همکار بخش مذهبی
    ارسال تشکر
    7,424
    قدرت امتیاز دهی
    7192
    Array

به به !

من آدم دمدمی مزاجی هستم ...

از هر طرف باد بیاد میرم اون ور ....

حالا با توضیحات دوستان باید بگم : آخ جون دانشگاه ،...

دانشگاه دانشگاه ما داریم میاییم ...

دو روز دیگه واسه نماز جمعه میرم دانشگاه تهران تا حداقل این جوری آرزو به دل نمونم ...

همکار بخش مذهبی
    ارسال تشکر
    7,424
    قدرت امتیاز دهی
    7192
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط farzanh نمایش پست ها
    منم پشیمون شدم رفتم دانشگاه
    آخــــــــــــی !!! چرا فرزانه جون ...

شاید چون درس معماری و ساخت و ساز خوندی این جوریه ...

گلم بیا دانشگاه ما ...

رییس دانشکده اش خودمم ...

بهترین چیزی هم که اون جا تدریس میشه تخریب که نه نیست ونابود کردنه . انرژی اساسی ای اون جا می گیری و دریافت می کنی ، که تا آخر عمرت فراموشت نمیشه ...

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    معماری
    ارسال تشکر
    7
    دریافت تشکر: 108
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

باشه شما بگو کجاس الان میام

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)