دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 4 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 44

موضوع: آیا میشودچیزی را که نمی توان وجودش را اثبات کرد، وجودش را رد کرد؟ (90.01.10.30)

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    دریافت تشکر: 19,740
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    kamanabroo's: جدید150

پیش فرض پاسخ : آیا میشودچیزی را که نمی توان وجودش را اثبات کرد، وجودش را رد کرد؟ (90.01.10.30)

عرض سلام و خسته نباشید به همه شرکت کنندگان در این موضوع
    و همچنین تشکر از ایجاد این تایپیک

خوب الان ایجاد یه بحث دیگه تا وقتی که این بحث به نتیجه مورد قبول نرسیده رها کردنش شاید جالب نباشه.
    ابهام ها مطرح شده اما هنوز مقداری اش روشن نشده.

نگاه های دوستان رو خوندم اون مقداری رو که فکر می کنم جا داره میگم

2. کاربرانی که از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند.

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

پیش فرض پاسخ : آیا میشودچیزی را که نمی توان وجودش را اثبات کرد، وجودش را رد کرد؟ (90.01.10.30)

انسان موجودی تک بعدی نیست! که بخوایم از یک منظر به اطرافش و مسائلی که به اون مربوط میشه توجه کنیم.

قبل از اینکه بخواهیم بحث کنیم که آیا میشه قبول کرد چیزهایی رو که نمی توانیم اثبات کنیم، باید از قابلیت های وجودی انسن یکسری حداقل ها رو بپذیریم

این قابلیت های وجودی (ابعاد انسان) رو یک عده منحصر در مادیات و عالم طبیعت می دونند :
    خوب این تبعات زیادی داره و معناش اینه که غیر از مادیات و طبیعت انسان چیز دیگری رو در عالم نمی تونه قبول کنه...چون ارتباط با این عالم از طریق حواس پنجگانه است و با این حواس بیشتر از مادیات رو نمیشه درک کرد. حالا هر چقدر هم فرضیه بدیم فایده ای نداره...

اما عقل بشر که خود این عقل یه وجود غیر طبیعی(مادی) داره، تک بعدی رو نفی می کنه و طبق تجربه به ما می فهمونه که ابعاد درک انسان خیلی بیشتر از مادیات هست.

نکته مهم دیگه اینکه:

ما وجود هر چیزی رو یا از روی آثارش میفهمیم یا از روی استدلال منطقی یا از روی تعبدات دینی مثل وحی (قرآن. دین)
    گاهی وقتی وجود یک فرضیه ایه رو نمیتونیم با آثارش اثبات کنیم روی میاریم به استدلال منطقی
    گاهی وقتی استدلال و آثار به ما یاری نمی دن از منبعی غنی و مورد اعتماد استفاده می کنیم مثل وحی ..

اما از اونجاییکه دین برپایه عقل بنا شده هر مسئله دینی (چه ماورائی و ...) یک پایه عقلی خواهد داشت که در علم کلام اسلامی ازش بحث میشه که اینجا جاش نیست.

پس ما باید ابعاد وجودی خودمون رو اول برای خودمون روشن بکنیم تا بتونیم در فرضیه ها به مورد مناسب رجوع کنیم.
    این مسئله هم هست که اگر عقل و استدلال منطقی و آثار و وحی درباره ی فرضیه ای هیچ سخنی نگفتند ما چطور می تونیم قبولش کنیم؟

این تقریبا یک بحث مبنائی فلسفی هست که می گه: ما دو نوع وجود داریم: یک وجود ذهنی ، یعنی تصوراتی که ما در ذهن خودمون بهش شکل می دیم و یک وجود خارجی : مثل همه چیزهایی که در خارج از ذهن وجود دارند (اعم از مادی و غیر مادی)

اگر فرضیه ای رو نتونیم اثبات کنیم ، چون ذهن ما قادر به تصور و شکل دادن به اون فرضیه هست ، قابلیت فکر کردن و بحث رو پیدا می کنه و لذا نفی صددرصد هم درباره اش معنا نداره.

امیدوارم روشن سخن رانده باشم

4. کاربرانی که از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند.

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

و در مورد اثبات اموری که ما نمی بینیم آنها رو یک بحث قوی فلسفی هم هست که :

ما یا در صدد اثبات امکان وجود چیزی هستیم (اثبات امکان وقوعی)
    یا در صدد اثبات وقوع چیزی هستیم (اثبات وقوع)

این دوتا با هم فرق داره . یعنی فرضیه ای هست و ما نمی تونیم اثبات کنیم که حتما هست یعنی نمی تونیم وقوعش رو اثبات کنیم در اینجا راه بر ما بسته نیست
    و می تونیم روی بیاریم به اثبات امکان وقوعی اون فرضیه.

مثلا: حرکت در بین زمان ها
    اگر دلیلی نمیتونیم بیاریم که انسان می تونه در عرض زمان سیر و حرکت داشته باشه اینجا بحث تمام نمیشه
    بلکه می تونیم روی امکان وقوعش بحث کنیم و چه بسا امکان وقوعش رو اثبات کردیم
    هر چند هنوز وقوع حتمی اش رو نتونسته باشیم اثبات کنیم.

انشاالله که روشن باشه

6. 2 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    ماشین افزار
    ارسال تشکر
    474
    دریافت تشکر: 755
    قدرت امتیاز دهی
    3947
    Array

با سلام
    در جهانی که خداوند متعال خلق کرده اسرار و رموزهایی بسیاری وجود دارد که هنوز انسان نتوانسته است به تمامی آنها دست پیدا کند وبه نظر من چیزی را که نمی توان وجودش را اثبات کرد، نمی شودوجودش را رد کردمثل نظریه انیشتن که در آن زمان چون نمی توانستند وجودش را اثبات کنند وجود آن را رد می کردند که بعدها وجود آن اثبات شد

8. کاربرانی که از پست مفید ایده پرداز سپاس کرده اند.

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    سخت افزار
    ارسال تشکر
    3
    دریافت تشکر: 29
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

ببین دوست عزیز هر چیزی که ما به چشم میبینیم دلیل به عدم وجودش نیست
    به عنوان مثال میگم همون دردی که دوستمون اشاره کرد و یا شیطان ما چرا میگیم شیطان وجود داره؟ چون ما برای کارهای اشتباهمون باید توجیهی داشته باشیم به عنوان مثال اگر ما بریم دزدی کنیم و پلیس مارو بگیره چه جوابی میدیم؟ - همیشه میگیم اشتباه کردیم و شیطون گولمون زد اما شیطون چطور تونسته گولمون بزنه؟ هااااااا؟ شیطان با ایجاد وسوسه در ما باعث میشه که ما دست به یکسری کارها بزنیم به عنوان مثال میگم مثلا مارو وسوسه میکنه که دروغ بگیم تا تنبه نشیم و تموم میشه اما دفعه ی بعد چی؟ بازم شیطون گولمون زده؟ من میگم نه دلیلمم اینه که به خاطر اینکه دعوامون نکردن و ما نیز از گفتن اون دروغ لذت بردیم دوباره میریم سراغش حالا فرض کنیم که به جای دروغ سرقت کنیم چون مقدار وجه دستمون رو میگیره پس دوباره میریم سراغ اون کار .
    بعضی وقتها هم ما از شیطان بدتر میشیم و میریم خیلی از کارهارو بش یاد میدیم. به این داستان دقت کنید دوستان تا ببینید ما انسانها بعضی وقت ها از شیطان هم بدتر میشیم:
    میگن روزی مردی اومد پیش حضرت ابراهیم (ع) و گفت یا ابراهیم من از شیطان شکایت دارم ابراهیم از او پرسید چرا؟ که حضرت ابراهیم دید شیطان هم آمد و گفت یا ابراهیم من از این مرد شکایت دارم ابراهیم از شیطان پرسید چرا؟ گفت این مرد کاری رو کرد که من تا الان بلد نبودم و از او یاد گرفتم و گناه این کار را میخواهد به گردن من بیندازد. ابراهیم از مرد پرسید چه کردی؟ مرد در پاسخ به ابراهیم گفت من سر مشکلی که با فلان کسک داشتم و چون کار من چوپانی بود صبح که رفتم گله را ببرم برای چرا شتر او را باز کردم و با یک سیخ به پشت او زدم تا فرار کند و بعد از فرار او را در بیابان یافتم و اورا سلاخی کردم و خوردم و مقداری از بدن او که مشخص نبود گرگ ندریده را به پیش صاحبش بردم و گفتم که گرگ اورا دریده است و چون صبح او را در اتبل ندیدم فهمیدم برا تو است
    میبینید بعضی وقتا ما از شیطون هم بدتر میشیم
    هیچ انسانی به خدا نمیرسد مگر آنکه خود را بشناسد

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    فیزیک
    ارسال تشکر
    1,177
    دریافت تشکر: 1,246
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط farzadsw نمایش پست ها
    وقتی شما فرض می کنید که وجود خارجی دارید ، دارای اندیشه هستید باید بپذیرید که حواس و آگاهی های شما هم وجود دارند .
    حواس همیشه از درجه اول اهمیت برخوردار نیست ، و حتی خیلی از مواقع ازش استفاده هم نمیشه کرد . مثلا خود زمان "استدلال" کردن . اما در مواردی که نیاز به شناخت پدیده های خارجی هست ، اتفاقا در درجه اول اهمیت قرار می گیره.

من فکر می کنم من و شما داریم یک حرف رو میزنیم ولی به شکلهای دیگه . مثلا خود شما گفتید که پروتون و امثالهم رو نمیشه با حواس پنج گانه دید ولی از روی آثار آنها به وجودش پی میبریم ، درسته ؟ خب من هم همین رو گفتم . فقط باید توجه کنید که این "آثار" رو هم ما از طریق حواسمون درک می کنیم . تا اینجا رو قبول دارید ؟
    حالا من گفتم که چون درک ما از اون چیز به واسطه ی آثارش هست ، ما نمی تونیم درک کاملا صحیحی از ماهیت اون چیز داشته باشیم چون ممکنه همه آثار اون رو به طور یکجا نتونیم ببینیم (مثل همون اتاق تاریک و فیل) . و البته این که ما ماهیت اون چیز رو درست پیدا نمی کنیم یه موضوع جدا هست و ربطی به اثبات وجودش نداره (قبلش وجودش اثبات شده) که شاید زیاد به موضوع بحث مربوط نمی شد و همین باعث کژکتابی شده .

در مورد پیش فرضها ، باید بگم که پیش فرضها به شرایط مختلفی بستگی داره و پیش فرض هر فردی ممکنه با بقیه فرق کنه و به طور کلی "پیشفرض جامع که همه اون رو قبول داشته باشند " وجود نداره . و از همینجا هم هست که اعتقادات مختلف به وجود میاد در صورتی که حقیقت یکی هست (البته بعضی فلاسفه معتقند که حقیقت نسبی هست و یگانه نیست ! ولی در عین احترام من این "نظریه" رو قبول ندارم ، چون نظریه است و اثبات ندارد)

از مدیر این تاپیک تقاضا دارم که موضوع بحث رو یکم باز تر کنه (یه موضوع بازتر انتخاب کنه)، چون حداقل از نظر من موضوع مورد بحث کنونی جوابی ساده داره که همه دوستان هم به اون اشاره کردند و جای بحث زیادی نمی مونه . این میشه که من و امثال من مجبور میشیم در مورد چیزهای دیگه بحث کنیم .
    من کی گفتم که حواس و آگاهی وجود ندارند که شما دلیل برای اثبات وجودشون میارید؟!

در مورد مثال هم خب وقتی آثار یک چیزی وجودش رو تایید میکنه پس اون چیز وجود داره مگر اینکه خلافش ثابت بشه یا اینکه درستی آثار یا تحلیل آثار زیر سوال بره...

پیش فرض جامع که هر عقل بی طرفی اون رو قبول داشته باشه وجود داره ولی پیش فرضی که همه اون رو قبول داشته باشند نه!!!
    چون اکثر انسانها با تعصباتی که با اونها بزرگ شدن به مسایل نگاه میکنن و نه از روی منطق...

جواب این بحث ساده است؟!؟!؟!؟

این یکی از مهمترین سوال های فلسفه است و مطمئنا بشریت حالا حالاها هم در موردش به تفاهم نخواهد رسید

ببخشید یعنی من و شما وبقیه بچه ها داریم در مورد مسایل متفرقه و جدا از موضوع اصلی بحث میکنیم؟!

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    میکروبیولوژی
    ارسال تشکر
    144
    دریافت تشکر: 356
    قدرت امتیاز دهی
    26
    Array

در مورد مکاتب حرفتون درست نیست

احتمالا شما با مکاتب و فلسفه های زیادی آشنایی نداشته باشید
    چیزی بالای ۳۰۰۰ فرقه و مکتب مختلف وجود داره
    و الا میدونستید که خیلی از اون ها اصلا به وجود خدا و جهان آخرت و ... اعتقادی ندارند
    من تازه فهمیدم اختلاف ما سر تعریف و دیدگاهمون از مکتب هست.بله شما درست می فرمایید مکاتب زیادی هستند ولی درسته که اسم این چنین عقاید رو مکتب گذاشت و مکتب بودا یا مکاتبی که اصولی در خود دارند را با چنین عقایدی مقایسه کرد!!

اون شخص فیلسوف نیست که ساده ترین مسائل را با بیان پیچیده ارائه کند بلکه فیلسوف کسی است که پیچیده ترین مسائل رو به زبان ساده و قابل فهم بیان کند
    ممنون از دوستان
    باز هم بلند شو
    ایستادن کسی که زمینش زده اند
    از کسی که به زور سر پایش نگه داشته اند
    زیباتر است . . .

12. 2 کاربر از پست مفید javadbabaei سپاس کرده اند .

همکار تالار مهندسی برق
    رشته تحصیلی
    کارشناسی ارشد مهندسی برق - مکاترونیک
    ارسال تشکر
    215
    دریافت تشکر: 647
    قدرت امتیاز دهی
    1157
    Array
    farzadsw's: جدید21

پست تکراری . لطفا حذف شود.
    ویرایش توسط farzadsw : 10th October 2011 در ساعت 11:18 PM

همکار تالار مهندسی برق
    رشته تحصیلی
    کارشناسی ارشد مهندسی برق - مکاترونیک
    ارسال تشکر
    215
    دریافت تشکر: 647
    قدرت امتیاز دهی
    1157
    Array
    farzadsw's: جدید21

smart_boy عزیر ، مگه من چی گفتم که تو جوابش کلی علامت تعجب استفاده کردید؟ اگر احساس می کنید "این موضوع" جای بحث داره و نکات ناگفته درش هست ، خب مطرح کنید تا استفاده کنیم.
    صحبت از ماوراء الطبیعه ، روح ، خدا ، شیطان و دین و .... از نظر من به موضوع مربوط نیست و برای همین گفتم که داریم در مورد چیزهای دیگه بحث میکنیم .
    موضوع تاپیک این سوال هست : " آیا میشود چیزی را که نمی توان وجودش را اثبات کرد، وجودش را رد کرد؟" . این یک گزاره منطقی هست که یک جواب ساده داره . بیان دیگر بخش اول گزاره که فرض گزاره هست اینه : "اگر وجود چیزی را نتوان اثبات کرد " و بخش دوم هم یکی از معانی زیر رو داره (جمله ابهام داره):1
    ." دلیل بر عدم وجود اون میشه ؟"
    2." آیا امکان اثبات عدم وجود آن ممکن هست ؟"
    اگر حالت 1 باشه . جوابش از نظر منطقی بدیهی هست : خیر . تمام . حالا میشه در مورد این حالت بیشتر هم بحث کرد که مثلا اگر واقعا اون چیز وجود نداشته باشه ، فلان هست و بهمان و.... ولی در نهایت جواب همین خیر هست.
    حالت 2 هم باز یه جواب بدیهی داره : بله .

اگر من منظور سوال رو بد متوجه شدم ، شما صحیحش رو بگید.

15. 4 کاربر از پست مفید farzadsw سپاس کرده اند .

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    فیزیک
    ارسال تشکر
    1,177
    دریافت تشکر: 1,246
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط javadbabaei نمایش پست ها
    من تازه فهمیدم اختلاف ما سر تعریف و دیدگاهمون از مکتب هست.بله شما درست می فرمایید مکاتب زیادی هستند ولی درسته که اسم این چنین عقاید رو مکتب گذاشت و مکتب بودا یا مکاتبی که اصولی در خود دارند را با چنین عقایدی مقایسه کرد!!
    ببين جواد جون منم كه نگفتم اون ٣٠٠٠ فرقه همشون در حد مكاتبي مثل بودا هستند ولي همون مثالي كه تو پست هاي قبل دادم، مثلاً ماركسيسم رو من بسيار برتر از بودا ميدونم و در واقعيت هم همينطور هست

درسته كه شايد هردو اشتباه باشند ولي ماركسيسم خيلي منطقي تر و عقلاني تر از بودا هستش....
    كه خب با هر آنچه كه مورد بحث ماست مخالفه پس نميشه گفت همه مكاتب قبول دارن...

نقل قول نوشته اصلی توسط farzadsw نمایش پست ها
    smart_boy عزیر ، مگه من چی گفتم که تو جوابش کلی علامت تعجب استفاده کردید؟ اگر احساس می کنید "این موضوع" جای بحث داره و نکات ناگفته درش هست ، خب مطرح کنید تا استفاده کنیم.
    صحبت از ماوراء الطبیعه ، روح ، خدا ، شیطان و دین و .... از نظر من به موضوع مربوط نیست و برای همین گفتم که داریم در مورد چیزهای دیگه بحث میکنیم .
    موضوع تاپیک این سوال هست : " آیا میشود چیزی را که نمی توان وجودش را اثبات کرد، وجودش را رد کرد؟" . این یک گزاره منطقی هست که یک جواب ساده داره . بیان دیگر بخش اول گزاره که فرض گزاره هست اینه : "اگر وجود چیزی را نتوان اثبات کرد " و بخش دوم هم یکی از معانی زیر رو داره (جمله ابهام داره):1
    ." دلیل بر عدم وجود اون میشه ؟"
    2." آیا امکان اثبات عدم وجود آن ممکن هست ؟"
    اگر حالت 1 باشه . جوابش از نظر منطقی بدیهی هست : خیر . تمام . حالا میشه در مورد این حالت بیشتر هم بحث کرد که مثلا اگر واقعا اون چیز وجود نداشته باشه ، فلان هست و بهمان و.... ولی در نهایت جواب همین خیر هست.
    حالت 2 هم باز یه جواب بدیهی داره : بله .

اگر من منظور سوال رو بد متوجه شدم ، شما صحیحش رو بگید.
    فرشاد خان شرمنده فكر نميكردم ناراحت بشي، من واقعاً قصد بدي نداشتم، ببخشيد...

و اما سوالات مطرح شده
    ببينيد اين سوال رو براي چه مسايلي مطرح كردند؟
    بزرگترين و مهمترين عامل، مسايل مذهبي هستش و بر همين اساس نميشه مسايل مذهبي رو جدا از اين سوال فلسفي دونست

و اما در جواب ساده بودن اين پرسش ،خب شما ميگي راحته و گفتي كه عدم توانايي در اثبات دليلي بر رد يك ادعا نميشه
    خب ، اگه قضيه به همينجا ختم ميشد حق با شما بود
    مثلاً شما پري دريايي رو در نظر بگير، شما چون نميتوني وجودش رو اثبات كني ولي از طرفي اين عدم تواناي در اثبات رو دليلي براي رد اون نميدوني پس ميگي شايد وجود داشته باشه و شايد هم نه.
    خب زياد براتون مهم نيست كه واقعا جواب چيه!
    ولي از طرفي اگه همين سوال در مورد مسايل مذهبي مطرح بشه نميشه راحت از كنارش گذشت
    من نميتونم بگم خب حالا خدا وجود داشته باشه يا نه، كه چي؟
    چون واقعاً اين قضيه خيلي مهمه و اصلا نميشه مثل پري دريايي از كنارش راحت رد شد
    پس زماني كه قرار باشه يكي از حالات رو (اثبات يا رد) حتماً انتخاب كنيم ديگه جواب اون سوال راحت نخواهد بود

با تشكر
    ویرایش توسط Mr.Geo22 : 11th October 2011 در ساعت 11:59 PM

17. کاربرانی که از پست مفید Mr.Geo22 سپاس کرده اند.

صفحه 4 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)