دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 44

موضوع: آیا میشودچیزی را که نمی توان وجودش را اثبات کرد، وجودش را رد کرد؟ (90.01.10.30)

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    داروسازی
    ارسال تشکر
    4,102
    دریافت تشکر: 8,277
    قدرت امتیاز دهی
    2253
    Array
    ارغنون's: جدید11

پیش فرض آیا میشودچیزی را که نمی توان وجودش را اثبات کرد، وجودش را رد کرد؟ (90.01.10.30)

سلام
    خوش اومدین.
    با اینکه دوست نداشتم با موضوع خودم باشگاه افتتاح شه.اما بحث اول رو گذاشتم تا همه بیشتر با اهداف اشنا شن.

90.01.10.30
    این یعنی سال نود بحث اول
    حداقل زمان تا شروع بحث بعدی 10 و حداکثر سی روز
    بحث بعد رو هر کی شروع کرد کدگذاری هم بکنه.

هدف از این بحث سنجش حدود قدرت تفکر انتقادیه.

هنوز میتونید پیشنهاد ارائه کنید.نسبت به موضوع بعدی.
    با تشکر

شروع کنیم:
    نظرتون رو بگید با دلیل و اثبات:
    ر

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    computer-software
    ارسال تشکر
    5,235
    دریافت تشکر: 5,016
    قدرت امتیاز دهی
    218
    Array
    NameEly's: جدید19

پیش فرض پاسخ : آیا میشودچیزی را که نمی توان وجودش را اثبات کرد، وجودش را رد کرد؟ (90.01.10.30)

با سلام به دوستان گلم :
    به نظر من وقتي يك چيزي وجود دارد دليل دارد براي وجود داشتنش يعني خود اون چيز معلوم است كه به وجود امده پس اگه واقعا وجود داشته باشد بايد با استفاده از دليل اون بشه اثباتش كرد كه وجود دارد
    به عنوان مثال ساده ترين چيز جهان معلول است پس يك علتي دارد براي وجود امدنش پس ميشود با استفاده از علتش اون رو اثبات كرد
    من يك نوشته اي خواندم كه يكي از دوستان از انيشتن گذاشته بود توي سايت و اون اين بود (‌خلاصش)

شاگردش از استادش ميپرسه كه ايا شيطان وجود دارد استاد ميگه بله در صورتي كه دليلي براي وجود شيطان نيست جزء اينكه خدا در قران فرموده كه يكي از فرشتگانش را از درگاهش بيرون كرده و و و
    شيطان به معني اهريمن و امثال ان است ولي ايا شيطان واقعا وجود دارد
    شيطان مكاني وجود دارد كه خدا نباشد اونجا پس اگه زندگي يك شخص سرشار از ياد خدا باشد شيطان وجود ندارد

ما براي چيزهاي بزرگ دليل موجهي به نام قران داريم پس نميشود چيزهاي بزرگ مثل كهكشان هاي ديگر و امثال اون رو رد

من يك سوال دارم از دوستان
    ايا بهشت و جهنم وجود دارد ؟
    جواب خودم من اين است كه چون ما دليل هاي محكمي داريم براي ما وجود دارد
    ولي براي شخصي كه از دليل هاي ما سر در نمي اورد شايد بهشت وجهنم وجود نداشته باشد

و نكته ي مهمي كه الان بهش ميرسيم از كلي جرف از ديدگاه هاي مختلف اين است كه هيچ وقت نميشود هيچ چيزي رو كه دليل واسه اون نداريم رد كنيم چون ممكنه ما اطلاعاتي و دليل براي اثبات اون نداشته باشيم چون ما محدود هستيم
    پس توي دنيا هيچ چيز 100 درصد نيست
    فقط خدا 100 درصد است و چيزي كه ما وجودش را با چشمانمان ميبينيم
    ارام تر سکوت کن : ... !
    صدای بی تفاوتی هایت ازارم می دهد
    کلاس های برنامه نویسی ( اموزش )
    کلاس های برنامه نویسی سایت ( اطلاعیه )

3. 11 کاربر از پست مفید NameEly سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    میکروبیولوژی
    ارسال تشکر
    144
    دریافت تشکر: 356
    قدرت امتیاز دهی
    26
    Array

پیش فرض پاسخ : آیا میشودچیزی را که نمی توان وجودش را اثبات کرد، وجودش را رد کرد؟ (90.01.10.30)

سلام
    اول باید منظورتون رو از اثبات کردن می فرمودید! من اینجا می خوام از دو بعد بگم
    1- وجود دارد ولی قابل روئیت نیست ( معنوی=درک کردن):
    من میخوام یه مثل از زیست شناسی بزنم
    شما بیاید یک سوزن به انگشتان خود بزنید چه اتفاقی می افتد! قطعاً درد می گیرد، ولی ما که قادر به دیدن درد نیستیم پس باید گفت درد وجود ندارد ولی در اصل درد حاصل تحریک نورون ها است.
    2- وچود دارد ولی وجود داشتن آن وابسته است( در نبود یک چیز= مادی) : به عنوان مثال تاریکی و روشنایی، ما زمانی تاریکی رو بیان می کنیم که روشنایی نباشد به زبان ساده روشنایی برابر است با حضور نور ولی تاریکی عدم حضور نور است

و نکته ای که قبل از هرچی باید بگم که بعد جسمانی انسان کاملاً با بعد روحانی فرق دارد ولی از بعد جسمانی می توان به بعد روحانی رسید.
    حالا اصل موضوع که بحث روحانی است:
    ما قبول داریم که خداوند وجود دارد ( اثبات خداوند در همه ادیان بیان شده است که دوستان بهتر از من با دلایل آشنا هستند)
    حالا خداوند خبر از وجود ابلیس داده پس شیطان وجود دارد بزارید یک مثال ساده بزنم شما وقتی بیمار می شوید به پزشک می روید و پزشک به شما می گوید بیماری شما از یک نوع ویروس است، چون شما پزشک را قبول دارید پس وجود آن ویروس رو قبول دارید و یا مثال وجود نوترون و پروتون در فیزیک.( این مثال ها به زبان ساده برای درک مطلب بیان شد)
    پس اگر ما خداوند رو قبول داشته باشیم باید وجود ابلیس ، وجود بهشت و جهنم و مسائل مربوط به آخرت رو هم قبول داشته باشیم
    اگر دوستان مایل بودند دلایل اثبات خداوند هم بیان خواهم کرد
    باز هم بلند شو
    ایستادن کسی که زمینش زده اند
    از کسی که به زور سر پایش نگه داشته اند
    زیباتر است . . .

5. 13 کاربر از پست مفید javadbabaei سپاس کرده اند .

یار همراه
    ارسال تشکر
    4,020
    دریافت تشکر: 6,802
    قدرت امتیاز دهی
    8985
    Array
    312's: جدید84

ممنون از بحث
    پرسش بحث:آیا میشودچیزی را که نمی توان وجودش را اثبات کرد، وجودش را رد کرد؟

حاشيه اينجانب:
    1.بله ميشود:

الزامي وجود ندارد كه همه كساني كه در پي اثبات يا رد چيزي هستند منطق را بدانند و با استدلالهاي منطقي مجاب شوند.ممكن است (بطور مثال) يك ديوانه دنبال درك چرايي يك چيز باشد وتوضيحات يك انسان( يا موجود) منطقي نتواند آن ديوانه را به يقين برساند.از يك منظر ديگر ميشود گفت:شايد منطق هاي ذهن يك پرسشگر با منطقهاي تفكر يك پاسخگو در يك استاندارد قرار نگيرند و استدلال پاسخگو براي قالبهاي پذيرشي پرسشگر تعبيه نشده باشد.
    2.بله ميشود:

الزامي وجود ندارد و اطميناني نيست كه چيزي را كه دليلي براي اثباتش بدست نيامده حتما وجود داشته باشد. ميتواند وجود هم نداشته باشد ولي درباره اثبات آن گمانه زني شود.در اين حالت استدلال براي ثبوت يك چيز باعث بوجود آمدن يك چيز نخواهد شد.
    3.جواب عادي:نه نميشود:

ممكن هست كه چيزي وجود داشته باشد ولي سطح استدلالها به اثبات وجود آن چيز نرسيده باشد.در اينصورت صحيح نيست كه با اطمينان پذيرفت كه حتما آن چيز وجود ندارد.
    از لكنت عذر.از تحمل سپاس
    ویرایش توسط 312 : 6th October 2011 در ساعت 06:30 PM
    خيانت فــقـر مي آورد

7. 10 کاربر از پست مفید 312 سپاس کرده اند .

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    انسانیت
    ارسال تشکر
    9,863
    دریافت تشکر: 9,333
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    محسن آزماینده's: جدید21

با سلام
    با تشکر از دوستان

ما موجودات حس هایی داریم
    حواس پنج گانه+حس ششم

چیزی را که به وسیله اینها حس کنیم ،وجود دارد

در این سوال منظور از وجود داشتن چیزی نامعلوم است

آیا منظور سوال این است که وجود دارد و حس نمیشود ؟ یا وجود ندارد ولی حس میشود؟

9. 10 کاربر از پست مفید محسن آزماینده سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    داروسازی
    ارسال تشکر
    4,102
    قدرت امتیاز دهی
    2253
    Array

یه ابهامی که پیش اومده...
    منظور این نبودکه چیزی که نمیبینیم مثل خدا یا بهشت و اینا رو رد کنیم چون اینا اثبات میشن.

منظور اینه که اگه چیزی رو نشد اثبات کنیم وجود داره درسته رد کنیم وجودش رو؟؟؟

متن سوال رو با دقت بخونین عزیزان

11. 6 کاربر از پست مفید ارغنون سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    میکروبیولوژی
    ارسال تشکر
    144
    دریافت تشکر: 356
    قدرت امتیاز دهی
    26
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط b A h A r نمایش پست ها
    یه ابهامی که پیش اومده...
    منظور این نبودکه چیزی که نمیبینیم مثل خدا یا بهشت و اینا رو رد کنیم چون اینا اثبات میشن.

منظور اینه که اگه چیزی رو نشد اثبات کنیم وجود داره درسته رد کنیم وجودش رو؟؟؟

متن سوال رو با دقت بخونین عزیزان

خب مثل وجود الکترون و نوترون و پروتون در فیزیک ما نمیتویم اثبات کنیم که این ذرات وجود دارند ولی بر اساس بعضی از قوانین و فرضیات وجود چنین ذرات رو انکار نمی کنیم
    اگه باز هم اشتباه متوجه شدم خوشحال میشم با یک مثال راهنمایم کنید
    باز هم بلند شو
    ایستادن کسی که زمینش زده اند
    از کسی که به زور سر پایش نگه داشته اند
    زیباتر است . . .

13. 7 کاربر از پست مفید javadbabaei سپاس کرده اند .

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    انسانیت
    ارسال تشکر
    9,863
    دریافت تشکر: 9,333
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    محسن آزماینده's: جدید21

گه بودنش حس بشه نميشه رد كرد استدلال شهودي يكي از قويترين استدلالهاست

15. 5 کاربر از پست مفید محسن آزماینده سپاس کرده اند .

همکار تالار مهندسی برق
    رشته تحصیلی
    کارشناسی ارشد مهندسی برق - مکاترونیک
    ارسال تشکر
    215
    دریافت تشکر: 647
    قدرت امتیاز دهی
    1157
    Array
    farzadsw's: جدید21

از اینکه تاپیکهایی اینچنینی ایجاد می کنید خیلی ممنون هستم .
    اینکه وجود خدا ، بهشت ، روح و این جور چیزا اثبات میشه یا نه ، من تو این تاپیک بحث نمی کنم ولی اگر تو یه تاپیک دیگه در مورد اثبات این موارد صحبت بشه خیلی خوب میشه.
    من فرض میکنم که این "وجود" که شما در سوالتان مطرح کرده اید وجود خارجی است و نه وجود نظری (مثل ریاضیات) :

اگر از طریق یکی از حواس پنج گانه بتوان با چیزی ارتباط برقرار کرد می توان گقت آن چیز وجود دارد . همچنین اگر معلول های آن چیز هم قابل حس باشند ، می توانند به عنوان دلیل برای اثبات مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال ، ما از طریق حواس 5 گانه خود قادر به به درک میدان گرانشی یا میدان مغناطیسی نیستیم اما از طریق آثار (معلولهای) آنها که در حقیقت نیروی جاذبه و نیروی مغناطیسی هستند می توانیم وجود یک ماهیتی به نام میدان گرانشی و میدان مغناطیسی را اثبات کنیم .
    باید توجه کرد در این حالت(استناد به آثار) ماهیت و چگونگی موجود مفروض ، محدود به درک ما از آثار آن موجود است . به عبارت دیگر درک ما از هر موجودی محدود به توانایی شناخت ما از نمود های خارجی آن است.حال اگر نتوان وجود چیزی را اثبات نمود ، تنها دو حالت قابل تصور است :
    1. یا درک ما از آن موجود نقص دارد
    2. یا اساسا وجود خارجی ندارد
    تشخیص اینکه کدام یک از موارد بالا در مورد مفروض مصداق دارد از لحاظ منطقی میسر نیست ! در نتیجه عدم توانایی در اثبات وجود یک چیز ، دلیل بر عدم وجود آن نمی گردد .(هرچند که این یک گزاره بدیهی در منطق است و نیازی به توضیحات جانبی ندارد !) .

در چنین مواردی هست که اعتقادات به وجود می آید تا انسان بتواند فراتر از محدوده حواس پنج گانه اش عمل کند و تصمیم بگیرد . از اعتقاد یک بازرس در مقصر بودن یک متهم که مدارکی بر علیه او وجود ندارد ، تا اعتقاد به روح و ماوراءالطبیعه همگی در این دسته قرار می گیرند .

*اگر منظور شما این بوده که :
    اگر وجود چیزی قابل اثبات نباشد ، آیا وجود نداشتن آن (توسط مفروضات دیگه) قابل اثباته ؟
    این هم باز خیلی ساده میشه گفت: وجود نداشتنش ممکنه اثبات بشه و ممکن هم هست اثبات نشه ! اگر واقعا وجود نداشته باشه ، وجود نداشتنش قابل اثبات هست و اگر واقعا وجود داشته باشه ، وجود نداشتنش قابل اثبات نیست.

17. 6 کاربر از پست مفید farzadsw سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    داروسازی
    ارسال تشکر
    4,102
    قدرت امتیاز دهی
    2253
    Array

شب به خیر
    مثلا من میگم سیمرغ وجود داره شما میگید باثبات!

من میگم اثبات نمیشه حسم نمیشه نشونه هم نداره

الان شما حق دارید ردش کنید؟

چرا به من جواب میدید بین خودتونم میشه بحث کنید.
    از حضورتون هم ممنون

19. 6 کاربر از پست مفید ارغنون سپاس کرده اند .

صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)