دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.

نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: به نظر شما داشتن اخلاق مهندسی خوب است؟

رأی دهندگان
68. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • بله

68 100.00%
  • فرقی نمی کند داشتن یا نداشتن اخلاق مهندسی

0 0%
  • خیر

0 0%
صفحه 3 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 47

موضوع: اخلاق مهندسی یا مهندسی اخلاق

دوست آشنا
    ارسال تشکر
    4,223
    دریافت تشکر: 4,799
    قدرت امتیاز دهی
    2454
    Array

پیش فرض پاسخ : اخلاق مهندسی یا مهندسی اخلاق

1- برای هر کاری که انجام می دهیم، روش بهتری نیز وجود دارد، لازم است این روش بهتر را بیابم. این بهینه سازی یک فرایند دینامیکی بوده و باید در تمام مراحل انجام آن فعالیت ادامه داشته باشد.
    2- برای روش زندگی یی که داریم روش بهتری نیز وجود دارد، لازم است این روش بهتر را بیایم. این بهینه سازی نیز یک فرایند دینامیکی بوده و باید در تمام دوران زندگی ادامه داشته باشد.
    3- روشهای بهتر در انجام کار و یا زندگی در جهت بیشینه شدن شادی واقعی طول عمر می باشد که خداوند ما را برای آن آفریده است.
    4- بیشترین شادی درازمدت انسان، در ارائه موثرترین خدمت بی ریا به کسانی است که بیشترین نیاز را دارند.
    5- برای ارائه موثرترین خدمت لازم است سطح آگاهی و معلومات خود را در حرفه ای که انتخاب کرده ایم، بالا برده و دانش خود را همیشه بروز نگه داریم.
    6- خدمتگزاری بی ریا به کسانی که بیشترین نیاز را دارند را یک عبادت دانسته و خداوند را به خاطر چنین فرصتی که برایم فراهم نموده، همیشه سپاسگزاری نماییم.

7- اخلاق را برترین و عالیترین سرمایه بشری بدانیم.
    8- پیشرفت اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی کشور را مرهون برخورداری وافر مردم از اخلاق و ارزشهای انسانی بدانیم.

یک تعریف من دراوردی ! از اخلاق مهندسی : بنظرم فرایند رعایت درست و بجای مجموعه مقررات و شرح وظایف حرفه ای و اجرای مجموعه عملیاتی است که به راضی شدن مخاطب و مشتری می انجامد

اما مهندسی کردن اخلاقیات صحیح درون خودمان نسبت وسیع تر و بالطبع کارکرد گسترده تری دارد / ملکه شدن هر چیزی که در رسته فضائل اخلاقی جای میگیرد و زائل شدن هر چیزی که نامش رذالت است بطوراتومات این اختیاررا به انسان میدهد که با اختیار خود ونه جبر و ضرورت خلقیات و واکنش های خودرا مهندسی کندچه حرف زدن چه رفتارعملی چه ایما و اشاره چه نوشتن وصدها افعال دیگر

راهکار:

کیست که منکر فایده اخلاق خوب نباشد و متقابلا اخلاقیات زشت را نکوهش نکند؟؟هیچکس

همه قبول دارند که اخلاق صحیح ومهندسی صحیح ان پسندیده است / همیشه مشکل در اجرای مستمر ان است

یک راه : کافیست بدون در نظر گرفتن دیگران" فعل خوب را بخاطر نفس خوب بودنش انجام دهیم / بدون تاثیر پذیری از انچه معمول است اگر همکار من رشوه میگیرد و از کارش میزند منی که معتقدم کارش زشت است که حتما زشت است نباید چنان کنم/اگر هرکدام روی نقطه ای که ایستادیم درست و مطابق اخلاق عمل کنیم همه چیز درست میشود

لااقل تصور میکنیم همه چیز درست شده است ! باز هم این طرز تلقی خوب است !

توحرف مفت میزنی و من مفتی حرف میزنم و هر 2 به این تفاهم خود می بالیم !

2. 7 کاربر از پست مفید Sookoot سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    chemistry
    ارسال تشکر
    14,444
    دریافت تشکر: 12,376
    قدرت امتیاز دهی
    1152
    Array

Smile پاسخ : اخلاق مهندسی یا مهندسی اخلاق

ما که مهندس نیستیم ، ولی قاطی مهندسا شیم و چند کلمه بنویسیم

با این که این بحث مربوط به وجدان کاری هست موافقم ...

وقتی وجدان کاری نباشه ، هر چیزی که از زیر دست مهندس می ره بیرون ، امیدی به آینده اش، امیدی به کیفیت محصول و در نتیجه امیدی به پیشرفت اون سازمان نخواهیم داشت .

یک راه : کافیست بدون در نظر گرفتن دیگران" فعل خوب را بخاطر نفس خوب بودنش انجام دهیم / بدون تاثیر پذیری از انچه معمول است اگر همکار من رشوه میگیرد و از کارش میزند منی که معتقدم کارش زشت است که حتما زشت است نباید چنان کنم/اگر هرکدام روی نقطه ای که ایستادیم درست و مطابق اخلاق عمل کنیم همه چیز درست میشود
    راه کار خوبی ارائه دادید ، آیا در همه ی شرایط کفایت می کنه ؟ صادقه ؟

یه خاطره ::
    داداشِ دوستم که مهندسی مکانیک خوندن ، 5 ماه مهندس ناظر یکی از کارخانجات شدن ، هم زمان با ایشون یه مهندس عمران هم وارد این کارخونه شده بود ... فردِ اول اهلِ رشوه و این جور چیزا نبود واسه همین کار خیلی ها لنگ شده بود تو کارخونه ... زیر آبش رو زدن و انداختنش بیرون ... فرد دوم اهل رشوه بود و موند.
    الان شرکت زدن اما به کسایی پروژه ها رو می دن که سابقه کار داشته باشن ( !!! ) و قیمتِ پایین هم ارائه بدن .

خب ایشون وجدان کاری داشتن ... بقیه نداشتن ... حالا تکلیفش چیه ؟

علت این که ایرانی ها تو ایران به این وضع رانندگی می کنن و تو خارج بهتر از خودِ خارجی ها ، سازگاری با محیط هست ...دوس داریم خودمون رو با محیط سازگار کنیم نه محیط رو با خودمون !!
    ویرایش توسط *مینا* : 7th August 2011 در ساعت 11:52 PM
    مدتی در سایت نیستم، لطفا سوالات شیمیایی خود را دربخش سوالات تالار شیمی بپرسید

4. 8 کاربر از پست مفید *مینا* سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    علوم تربیتی
    ارسال تشکر
    1,120
    دریافت تشکر: 1,093
    قدرت امتیاز دهی
    28
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط محسن آزماینده نمایش پست ها
    البته اخلاق مهندسي در اينجا مربوط به اخلاق در تخصص ميشه و وجدان اخلاقي مربوط به تعهد

منظور از مهندسي فارغ التحصيل شدن از دانشكده فني نيست بلكه مهندسي شامل طراحي،نظارت و اجرا ميشه
    مهندسي اخلاق باتوجه به شغل و شخصيت فرد مورد نظر رفتار مناسب براي او طراحي كنيم و اين رفتار در جهت شادي فرد و پيشرفت جامعه ميشه

میدونید ! من با کمال احترامی که به عقیده شما می ذارم ، می خوام بگم :نظر من با دیدگاه شما یه کمی فرق میکنه .
    تصور من اینه که اخلاق یه موضوع کلی و عامه که مطلب شما رو هم تا حدی در بر می گیره.

اینکه شما عنوان کردید تخصصه یعنی هر کی تخصص علمی نداشته باشه نباید پا به یه چهار چوب خاصی بذاره و حریمی رو واسه خودش در نظر بگیره ؟
    یا بالعکس اگه فردی دارای مدارج علمی بالایی باشه ضرورت نداره ضمن کارش تعهد اخلاقی رو هم رعایت کنه؟

دقت کنیم که :در مفهوم اخلاق هم تکنیک وجود داره هم تاکتیک.

جسارتا ،فکر می کنم چون داریم مباحث اصلی و دینی خودمون رو تفکیک میکنیم مسیر رو به اشتباه میریم.
    چون با امید زنده ایم ، ارزنده ایم.

6. 5 کاربر از پست مفید deepdrip سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    علوم تربیتی
    ارسال تشکر
    1,120
    دریافت تشکر: 1,093
    قدرت امتیاز دهی
    28
    Array

داداشِ دوستم که مهندسی مکانیک خوندن ، 5 ماه مهندس ناظر یکی از کارخانجات شدن ، هم زمان با ایشون یه مهندس عمران هم وارد این کارخونه شده بود ... فردِ اول اهلِ رشوه و این جور چیزا نبود واسه همین کار خیلی ها لنگ شده بود تو کارخونه ... زیر آبش رو زدن و انداختنش بیرون ... فرد دوم اهل رشوه بود و موند.
    الان شرکت زدن اما به کسایی پروژه ها رو می دن که سابقه کار داشته باشن ( !!! ) و قیمتِ پایین هم ارائه بدن .

مینا جون چند درصد از ما واقعا معتقدیم و ایمان داریم که روزی ما فقط و فقط دست خداست.
    آیا تا به حال ندیدی آخرت و عاقبت افرادی رو که به هر دوز و کلک ،مال و منالی رو واسه خودشون جمع می کنن؟
    دعا کنیم خدا به درآمد هامون برکت بده.( این یعنی یه وقت ممکن یه قرون برکت داشته باشه اما یه میلیون نه)
    یه شعار قشنگی هست که میگه کیفیت مهمه نه کمیت!!!!!
    قبلا یه حدیثی خونده بودم یادم نمیاد از کدوم یک از معصومینه، با این مضمون که : اگه شما گناه نکنید ،روزی مقرر شده به دستتون میرسه.
    پس مهم نیست داریم چه نوع کاری انجام میدیم ، ( فوق دکترا هستیم یا خدمت گزار شهرداری)مهم اینه که اون کار رو داریم چه جوری انجام میدیم.
    ایشالا خدا به همه ی بیکاران یه شغل پاک با درآمد حللال برسونه
    چون با امید زنده ایم ، ارزنده ایم.

8. 5 کاربر از پست مفید deepdrip سپاس کرده اند .

کـــــــاربر فــــعال
    رشته تحصیلی
    مکانیک سیالات
    ارسال تشکر
    13,156
    دریافت تشکر: 21,945
    قدرت امتیاز دهی
    56319
    Array
    ریپورتر's: خوشحال2

نقل قول نوشته اصلی توسط deepdrip نمایش پست ها

مینا جون چند درصد از ما واقعا معتقدیم و ایمان داریم که روزی ما فقط و فقط دست خداست.
    آیا تا به حال ندیدی آخرت و عاقبت افرادی رو که به هر دوز و کلک ،مال و منالی رو واسه خودشون جمع می کنن؟
    دعا کنیم خدا به درآمد هامون برکت بده.( این یعنی یه وقت ممکن یه قرون برکت داشته باشه اما یه میلیون نه)
    یه شعار قشنگی هست که میگه کیفیت مهمه نه کمیت!!!!!
    قبلا یه حدیثی خونده بودم یادم نمیاد از کدوم یک از معصومینه، با این مضمون که : اگه شما گناه نکنید ،روزی مقرر شده به دستتون میرسه.
    پس مهم نیست داریم چه نوع کاری انجام میدیم ، ( فوق دکترا هستیم یا خدمت گزار شهرداری)مهم اینه که اون کار رو داریم چه جوری انجام میدیم.
    ایشالا خدا به همه ی بیکاران یه شغل پاک با درآمد حللال برسونه
    این حرفت درسته که روزی دست خداست.ادم تلاش خودش رو بکنه روزی میاد حالا شاید کمی دیر یا زود بشه

نا له پنداشت که در سینه ی ما جا تنگ است

رفت و برگشت سراسیمه که دنیا
    تنگ است

10. 4 کاربر از پست مفید ریپورتر سپاس کرده اند .

یار همراه
    ارسال تشکر
    17,332
    دریافت تشکر: 8,680
    قدرت امتیاز دهی
    15646
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط مصطفی نمایش پست ها
    سلام بحث خوبیه ...

به نظر من همه ی مهندسین هم باید اخلاق مهندسی داشته باشن و هم در مسائل کاری مهندسی اخلاق رو روی خودشون پیاده کنن.

متاسفانه مشکل ما ایرانی ها همین عدم توجه به مهندسی اخلاق در خودمون و نداشتن اخلاق مهندسیه.!

برای نمونه ...
    توی کانون بودیم ... کاری رو به ما داده بودن.
    بخشیش رو به یکی از کارمندان کانون دادم و گفتم شما که فلش کار هستی بیکارم که هستی الان بیا این بخشش رو شما کار کن.

برگشت به من گفت بلد نیستم فلش کار کنم ..!

با تعجب گفتم شما که یه ساعت پیش جلوی من داشتی کار می کردی ؟

برگشت گفت راستش رو بخوای بلد هستم ولی چون اینجا حقوقش کافی نیست برای بیرون کار می کنم نه کانون ...

نا خود آگاه تو دلم گفتم ... با داشتن چنین کارمندان و چنین دیدی مطمئنا آدم به خودش می باله و مطمئنا پله های ترقی رو سریع و پشت سر هم سپری خواهیم کرد ..!
    اتفاقا بحث قشنگی را فرمودید ؛ برای بهتر شدن این موضوع هم بهتره نگاهی به فرهنگ اخلاق مهندسی بیاندازیم .
    ویرایش توسط Joseph Goebbels : 10th August 2011 در ساعت 06:39 PM

12. 7 کاربر از پست مفید Joseph Goebbels سپاس کرده اند .

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    انسانیت
    ارسال تشکر
    9,863
    دریافت تشکر: 9,333
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    محسن آزماینده's: جدید21

نقل قول نوشته اصلی توسط deepdrip نمایش پست ها
    میدونید ! من با کمال احترامی که به عقیده شما می ذارم ، می خوام بگم :نظر من با دیدگاه شما یه کمی فرق میکنه .
    تصور من اینه که اخلاق یه موضوع کلی و عامه که مطلب شما رو هم تا حدی در بر می گیره.

اینکه شما عنوان کردید تخصصه یعنی هر کی تخصص علمی نداشته باشه نباید پا به یه چهار چوب خاصی بذاره و حریمی رو واسه خودش در نظر بگیره ؟
    یا بالعکس اگه فردی دارای مدارج علمی بالایی باشه ضرورت نداره ضمن کارش تعهد اخلاقی رو هم رعایت کنه؟

دقت کنیم که :در مفهوم اخلاق هم تکنیک وجود داره هم تاکتیک.

جسارتا ،فکر می کنم چون داریم مباحث اصلی و دینی خودمون رو تفکیک میکنیم مسیر رو به اشتباه میریم.
    من فقط تفاوت وجدان كاري را با اخلاق مهندسي گفتم
    وجدان كاري كه يك مقوله ي جدا و اثبات شده است و همه بايد داشته باشندو در اين مورد حرفي نيست ولي اخلاق مهندسي بايد براي فرد با شغل يا حرفه خاص تعريف شود

ولي در مورد تعهد و تخصص:
    فردي كه وجدان كاري دارد متعهد است ولي متخصص نيست
    ولي فردي كه تخصص دارد و اخلاق مهندسي را لازمه كار خود ميداند سعي ميكند كه كار خود را به نحو احسنت انجام دهد و در اين مورد فرد علاوه بر داشتن تخصص ،خود را در مقابل حرفه اي كه در آن تخصص دارد متعهد ميداند

فراموش نكنيد براي آباداني كشور و داشتن جامعه اي سالم وشاداب هر2شرط يعني هم تعهد و هم تخصص لازم است

14. 5 کاربر از پست مفید محسن آزماینده سپاس کرده اند .

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    انسانیت
    ارسال تشکر
    9,863
    دریافت تشکر: 9,333
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    محسن آزماینده's: جدید21

در مورد مهندسي كردن اخلاق

شادي چيزي است كه همه مردم تلاش خود را براي رسيدن به آن انجام ميدهند و ماديات را مهمترين وسيله براي رسيدن به شادي ميدانند
    و در اين ميان كار مهمترين راه براي رسيدن به ماديات است

ولي شادي چيزي دروني است و عوامل محيطي در مقدار شاد بودن موثر است و نه در شاد بودن
    اگر با اين نگرش به شغل خود نگاه كنيم و كه با كسب ماديات شادي و رفاه خود و خانواده را تامين كنيم مسلما هر روز بيشتر از ديروز احساس خستگي ميكنيم و از شادي دور خواهيم شد
    ولي اگر خود را شاد بدانيم و اين شادي را مديون شغل خود بدانيم چنان رضايتي از شغل و محيط خواهيم داشت كه آنرا با ارباب رجوع يا هركس ديگر تقسيم خواهيم كرد
    پس شاد بودن احساسي دروني است كه محيط را براي ما زيباتر ميكند و باعث ميشود شغل خود را دوست بداريم و آنرا با علاقه انجام دهيم

اولين قدم در ايجاد اخلااق مهندسي ايجاد نگرش مثبت نسبت به شغل است البته اين نظر شخصي من است و دوست دارم نظرات دوستان را هم بشنوم

16. 2 کاربر از پست مفید محسن آزماینده سپاس کرده اند .

کـــــــاربر فــــعال
    رشته تحصیلی
    مکانیک سیالات
    ارسال تشکر
    13,156
    دریافت تشکر: 21,945
    قدرت امتیاز دهی
    56319
    Array
    ریپورتر's: خوشحال2

نقل قول نوشته اصلی توسط محسن آزماینده نمایش پست ها
    در مورد مهندسي كردن اخلاق

شادي چيزي است كه همه مردم تلاش خود را براي رسيدن به آن انجام ميدهند و ماديات را مهمترين وسيله براي رسيدن به شادي ميدانند
    و در اين ميان كار مهمترين راه براي رسيدن به ماديات است

ولي شادي چيزي دروني است و عوامل محيطي در مقدار شاد بودن موثر است و نه در شاد بودن
    اگر با اين نگرش به شغل خود نگاه كنيم و كه با كسب ماديات شادي و رفاه خود و خانواده را تامين كنيم مسلما هر روز بيشتر از ديروز احساس خستگي ميكنيم و از شادي دور خواهيم شد
    ولي اگر خود را شاد بدانيم و اين شادي را مديون شغل خود بدانيم چنان رضايتي از شغل و محيط خواهيم داشت كه آنرا با ارباب رجوع يا هركس ديگر تقسيم خواهيم كرد
    پس شاد بودن احساسي دروني است كه محيط را براي ما زيباتر ميكند و باعث ميشود شغل خود را دوست بداريم و آنرا با علاقه انجام دهيم

اولين قدم در ايجاد اخلااق مهندسي ايجاد نگرش مثبت نسبت به شغل است البته اين نظر شخصي من است و دوست دارم نظرات دوستان را هم بشنوم
    محسن جان این درسته که گفتی باید نگرش مثبت داشت نسبت به شغل و البته کمی هم صبر آخه الان میخوان سر سال درآمدشون توپ بشه حالا به هر وسیله ای ولی اینو نمیدونن زیر آبی رفت تا حد کمی جواب میده بعدش به ضرر ادم هست

نا له پنداشت که در سینه ی ما جا تنگ است

رفت و برگشت سراسیمه که دنیا
    تنگ است

18. 4 کاربر از پست مفید ریپورتر سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    تولیدوبهره برداری گیاهان دارویی و معطر
    ارسال تشکر
    129
    دریافت تشکر: 147
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

به نظرم هردو باید در کنار هم باشن که شخص بتونه به طور منطقی ودرست کارهاش رو انجام بده.

20. 5 کاربر از پست مفید آزولا سپاس کرده اند .

صفحه 3 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)