PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تصویر نظرتون در مورده این عکس چیه؟؟؟؟

ستاره کویر
11th June 2011, 01:19 PM
http://www.ashpazonline.com/weblog_photos/yasaman1390_ashpazonline_weblog_1305055746.jpg

[golrooz]لطفا نظر بدهید ... [golrooz]

متاسفانه نتونستم دوستان بیشتری رو دعوت کنم به پست!!!
خودتون نظر بدید لطفا

0014
11th June 2011, 01:27 PM
ممنون
بسيار زيباست
حيف كه بعضي ها بجاي خريدن اين چتر كه قيمتش هم ناچيزه همه ژولهاشون رو روژلب ميخرن

فقط يك سوال:
چرا اين خانومه ابروهاش رو ورداشته؟؟؟[nishkhand][nishkhand][nishkhand]

NameEly
11th June 2011, 01:36 PM
برداشت های زیاد میشه کرد
یکیش اینه که میشه بارون رو بخاطر شکلی که الان توی این عکس داره به چشم تشبه داد که در پی نگاه کردن هستند به فرشته خانم [khande]

Artmis.
11th June 2011, 01:37 PM
نظر من اینه که این عکس اشکال داره !
چون این دختر خانوم چادر سرشه و هدف عکس هم به نظر میاد همینه
ولی من عقیده دارم که حجاب فقط به چادر نیست آدم باید خیلی از خصوصیات اخلاقی رو داشته باشه تا بشه یه آدم خوب و قابل قبول
من با حجاب چادر مخالف نیستم اما در عرض مدت کوتاهی خیلی چیزا به چشمم دیدم که باعث شده این عقیده رو پیدا کنم
دختر خانوم چادر سرش می کنه می ره زیر همون نقابش و پوششش هر کاری که عشقش می کشه انجام می ده و اصلا براش مهم نیست که حرمت چادر و چادر پوشیدن رو نگه نداشته
در کل آدم اگه نجابتش رو حفظ کنه و سر به راه باشه انگار همین چتر رو بالای سرش گرفته
و اگر میخواین بگین که ما باید چادر سرمون کنیم تا جنس مخالف تحریک نشه، باید بگم جنس مخالف نجیب باشه تحریک نمی شه و گناه هم نمی کنه و سرش به کار خودشه

عجب طوماری نوشتما [nishkhand]

*atusa*
11th June 2011, 01:39 PM
خیلی قشنگه........
متاسفانه خیلی ها که عاشق بارونن خوششون میاد زیر این مدل بارونا هم قدم بزنن.........................[sootzadan][sootzadan][sootzadan]..............

amin_745
11th June 2011, 02:16 PM
ممنون
بسيار زيباست
حيف كه بعضي ها بجاي خريدن اين چتر كه قيمتش هم ناچيزه همه ژولهاشون رو روژلب ميخرن

فقط يك سوال:
چرا اين خانومه ابروهاش رو ورداشته؟؟؟[nishkhand][nishkhand][nishkhand]

بعضیا که میگفتن ما از این چیزا سر در نمیاریم[khande][bamazegi]

NameEly
11th June 2011, 02:18 PM
من هم کاملا با دوست عزیز موافقم

همه چیز چادور نیست مطمئن باشید

NameEly
11th June 2011, 02:21 PM

اره امین جان بعضیا دستشون رو شد [nadidan][nishkhand]

Rez@ee
11th June 2011, 02:32 PM
ولی من عقیده دارم که حجاب فقط به چادر نیست آدم باید خیلی از خصوصیات اخلاقی رو داشته باشه تا بشه یه آدم خوب و قابل قبول
من با حجاب چادر مخالف نیستم اما در عرض مدت کوتاهی خیلی چیزا به چشمم دیدم که باعث شده این عقیده رو پیدا کنم
دختر خانوم چادر سرش می کنه می ره زیر همون نقابش و پوششش هر کاری که عشقش می کشه انجام می ده و اصلا براش مهم نیست که حرمت چادر و چادر پوشیدن رو نگه نداشته
در کل آدم اگه نجابتش رو حفظ کنه و سر به راه باشه انگار همین چتر رو بالای سرش گرفته
و اگر میخواین بگین که ما باید چادر سرمون کنیم تا جنس مخالف تحریک نشه، باید بگم جنس مخالف نجیب باشه تحریک نمی شه و گناه هم نمی کنه و سرش به کار خودشه

فک نکنم منظور نقاش هم صرف چادر بوده.وگرنه خانومه باید روش روهم می گرفت.
من پیام زیبایی همراه با عفت رو گرفتم.

در ضمن اوناییکه هر کاری می خوان می کنن ،از بحث ما خارجن.خانوم واقا ،چادری وغیره هم ندارن.

NameEly
11th June 2011, 02:42 PM
فک نکنم منظور نقاش هم صرف چادر بوده.وگرنه خانومه باید روش روهم می گرفت.
من پیام زیبایی همراه با عفت رو گرفتم.

در ضمن اوناییکه هر کاری می خوان می کنن ،از بحث ما خارجن.خانوم واقا ،چادری وغیره هم ندارن.

میشه منظورتونو یکم واضح تر بگید ؟

انریکه
11th June 2011, 03:47 PM
حجاب مناسب=حفاظت[shaad]

Admin
11th June 2011, 04:05 PM

به قول امام خمینی : اگر یک آخوند بد بود نباید بگوییم آخوندها بدند ، بلکه باید بگوییم آن (آخوند بد) دزدی است در لباس روحانیت !!!

و در جایی دیگر به نقل از مرحوم کلباسی ...

وقتی به آن مرحوم گفتند:"آخوندی دزدی کرده." فرمود:"خیر! بگویید دزدی آخوند شده مگر آخوند یا عابد یا زاهد یا مقرب خدا به لباس است؟ اگر لباس مخصوص نباشد قدرش در نزد خدا کمتر می شود یا خدا او را اشتباه می کند؟"

در اینجا هم اگر یک فرد بدی لباس مقدسی رو بپوشه معنیش این نیست که با اون لباس همه بد میشن ..!

*yas*
11th June 2011, 04:42 PM
به قول امام خمینی : اگر یک آخوند بد بود نباید بگوییم آخوندها بدند ، بلکه باید بگوییم آن (آخوند بد) دزدی است در لباس روحانیت !!!

و در جایی دیگر به نقل از مرحوم کلباسی ...

در اینجا هم اگر یک فرد بدی لباس مقدسی رو بپوشه معنیش این نیست که با اون لباس همه بد میشن ..!

عالی گفتین [golrooz]
نمیگم اونی که چادر نداره حجاب نداره داره شایدگاهی وقتا برتر از چادری ها به قول دوستمون بعضی ها چادرینو به اسم چادر خیلی کارها میکنن
و این حجاب برتر و تو ذهن مردم خراب کردن

اما برا هر چیزی یه بهترینی وجود داره بهترین حجاب هم به نظر من چادره
کلا یه دیوارِِبین یه خانم و اون نگاه هایی که ...............

Artmis.
11th June 2011, 04:54 PM
من میخوام بگم در هر چیزی میانه روی و حفظ اعتدال بهتر از همه س
نه اون خانومی که به بهانه چادر پوشیدن همه کار می کنه و همه فند و مکرا رو به کار می بره خوبه
نه اون خانومی که شرم و حیا رو خورده یه آبم روش
من نه میگم چادر بده نه میگم اونی که بی حجابه یا بد حجابه بده
به قول شاعر که می فرماید:
تن آدمی شریف است به جان آدمیت
نه همین لباس زیباست نشان آدمیت

0014
11th June 2011, 05:14 PM

اره امین جان بعضیا دستشون رو شد [nadidan][nishkhand]

سلام دوستان
براي چي بايد دستم رو بشه؟؟؟ مگه من دروغ گفته بودم؟؟؟

خوب واقعا هم سر در نمي آوردم،امين جون با اون پست آموزنده شون به ما ياد دادن كه همچين چيزايي هم هست![bamazegi][bamazegi][bamazegi]

ستاره کویر
11th June 2011, 05:18 PM

Artmisعزیزم...من کاملا با شما موافقم....ولی هدف این عکس که توسط یک گرافیست ایــــــــرانی کشیده شده فقط نشان دادن حجاب کامل است...برای اینکه افرادی از کشیدن مانتو بد برداشت نکنند چادر را انتخاب کرده ان ...
حرف شما متین ... اما...با یک گل بهار که نمیشه!

نارون1
11th June 2011, 05:48 PM
همانطور که چتر فرد رو از خیس شدن توسط بارون حفظ می کنه ، حفظ حجاب هم انسان را از نگاه بد در امان نگه میدارد . البته فقط خانمها تنها نیستند که حجاب رو باید رعایت کنن برای آقایونم هم وضع به همین ترتیبه البته به شکل دیگر . چادر یک سمبل حجابه ، وگرنه پوشش همراه با رعایت دیگر اصول دین و ایمان هم حجاب محسوب میشه .

[golrooz][golrooz][golrooz]

ستاره کویر
11th June 2011, 05:53 PM
چادر یک سمبل حجابه ، وگرنه پوشش همراه با رعایت دیگر اصول دین و ایمان هم حجاب محسوب میشه .

[golrooz][golrooz][golrooz]

[shaad][golrooz][golrooz][golrooz]دقیقا...موافقم..

PiXiE
11th June 2011, 06:09 PM
میشه گفت : حجاب چتریست در مقابل چشم های فراوان پاک و ناپاکی که همواره به سمت مان همچون بارون میبارد ...[golrooz]

به به ! چی گفتم هم اکنون ...[nishkhand]

Me121
11th June 2011, 06:42 PM
میشه گفت : حجاب چتریست در مقابل چشم های فراوان پاک و ناپاکی که همواره به سمت مان همچون بارون میبارد ..

میخواسته نجابت و حیا و عفت رو در کل موضوع برسونه که روی پوشش چادری خیلی تاکید کرده ولی به نظر من خیلی چیزای مهمتری هم هست که نجابت و عفت رو تحت تاثیر قراره میده مثل در کل برخورد و نوع شخصیت خود آدم که البته یکی از نشانه های نجابت ، داشتن پوشش مناسبه که فقط این چادر نیست که مناسبه

NameEly
11th June 2011, 07:29 PM
سلام دوستان
براي چي بايد دستم رو بشه؟؟؟ مگه من دروغ گفته بودم؟؟؟

خوب واقعا هم سر در نمي آوردم،امين جون با اون پست آموزنده شون به ما ياد دادن كه همچين چيزايي هم هست![bamazegi][bamazegi][bamazegi]

خوب ناقلا خودت توی اون تاپیک گفتی من از چیزی شر در نمیارم [nishkhand][khande][hoshdar]

0014
11th June 2011, 07:32 PM
خوب ناقلا خودت توی اون تاپیک گفتی من از چیزی شر در نمیارم [nishkhand][khande][hoshdar]

خوب همون طوري كه گفتم اين امين جون ما رو آوردن تو كار!!![khejalat][khejalat][khejalat]

NameEly
11th June 2011, 07:41 PM
خوب همون طوري كه گفتم اين امين جون ما رو آوردن تو كار!!![khejalat][khejalat][khejalat]

امان از دست رفیق ناباب [taajob][gooshnakardan][esteghbal][nishkhand]

من درباره چادر نظری ندارم
ولی خودم به شخصا معتقد هستم اون نجابت و سنگینی که دختر باید داشته باشه خودش از چادر هم بالاتر هستش
چون ببخشید ها کسی که چادر سرش کنه و یکم سبک بازی در بیاره خیلی از همه نظر پایین تره تا کسی که مانتو تنش کنه و کاملا سنگین و نجیب باشه ( البته نوع ظاهر خیلی مهمه منظور من هم ظاهر معمولی است نه .............)

0014
11th June 2011, 07:45 PM
امان از دست رفیق ناباب [taajob][gooshnakardan][esteghbal][nishkhand]

من درباره چادر نظری ندارم
ولی خودم به شخصا معتقد هستم اون نجابت و سنگینی که دختر باید داشته باشه خودش از چادر هم بالاتر هستش
چون ببخشید ها کسی که چادر سرش کنه و یکم سبک بازی در بیاره خیلی از همه نظر پایین تره تا کسی که مانتو تنش کنه و کاملا سنگین و نجیب باشه ( البته نوع ظاهر خیلی مهمه منظور من هم ظاهر معمولی است نه .............)

دقيقا!!!

Sookoot
11th June 2011, 10:02 PM
http://www.ashpazonline.com/weblog_photos/yasaman1390_ashpazonline_weblog_1305055746.jpg

درمقابل این همه
چشمای درشت و ریز اونم از نوع هیز

چترتو بازکن انقد هم قر نریز

شعر شد[nishkhand]

sheri khoshgele
11th June 2011, 11:15 PM
عکس خیلی پر مفهومیه.واقعا هرکسی نمیتونه درک کنه ک حجاب واسه خوددخترخوبه.البته پسرای امروزه هم نیاز ب حجاب دارن!!

SaNbOy
11th June 2011, 11:25 PM
یا خدا این چیه دیگه d:

باستان شناس
12th June 2011, 01:19 AM

[golrooz]لطفا نظر بدهید ... [golrooz]

متاسفانه نتونستم دوستان بیشتری رو دعوت کنم به پست!!!

خودتون نظر بدید لطفا

تركيب رنگ بسيار زيبايي هست و بسيار پرمعني هست ولي چادر تنها اطمينان ي زن براي حفظ دين و ايمانش هرگز نخواهد بود...

چه بسا عده اي فرصت طلب چادر رو فقط و فقط براي تمام مفاهيم غير از معني اصلي به كار ميبرن....

مطمنا همه ما به چشم ديده ايم....[negaran][negaran]

ستاره کویر
12th June 2011, 10:04 AM
تركيب رنگ بسيار زيبايي هست و بسيار پرمعني هست ولي چادر تنها اطمينان ي زن براي حفظ دين و ايمانش هرگز نخواهد بود...

چه بسا عده اي فرصت طلب چادر رو فقط و فقط براي تمام مفاهيم غير از معني اصلي به كار ميبرن....

مطمنا همه ما به چشم ديده ايم....[negaran][negaran]

فکرکنم همه بچه ها با گفته ی باستان شناس عزیز موافق باشن ...
چادر معیار نیست .. ولی هستند بسیاری که معیاری بدون فکر برای بچه های خودشون مشخص می کنند ...[hoshdar]
چیزی که معقول به نظر میاد عرف جامعه هست .. که میشه گفت در شهرهای مختلف متفاوت است ...
رعایت عرف می تونه همون چتر باشه ... اما ما گفتیم که حتما چادر ملاک نیست و همهشون خوب نیستند ولـــــی همه جا خوب و بد هست!درسته!!؟
تو شهرما خیابونی هست که یه چادری اونجا انگشت نماست[hoshdar]...حالا اغرار نباشه ! ولی خیلی خوشایند نیــــــست

با سپاس[golrooz][golrooz]

warrior
12th June 2011, 01:12 PM
عکس قشنگیه.
ولی فکر کنم هر کس برای خودش تعبیرش کنه بهتر باشه.!

تووت فرنگی
12th June 2011, 06:18 PM
باسلام خدمت شکوفه هاي باغ زندگي زندگي:!:[nishkhand]
باتشکراز بي ستاره عزيزم!...

خيلي عکس جالبيه ب نظرمن ميخواد بگه که اون چترو بالا سرت بگير تا از ديد چشم هاي کثيف درامون باشي[nadidan]يعني اون چترو محافظ نجابتت کن!!!
واينکه دوستان ميگن چادر باعث ميشه از ديد هرزگان جامعه در امون اينطور نيست اينقد الان آدما کثيف شدن که اگه با 100تاپوشش بري بيرون چشما قورباغه ايي شون[nishkhand]ولت نميکنه!!!!...

ستاره کویر
12th June 2011, 06:23 PM
باسلام خدمت شکوفه هاي باغ زندگي زندگي:!:[nishkhand]
باتشکراز بي ستاره عزيزم!...

خيلي عکس جالبيه ب نظرمن ميخواد بگه که اون چترو بالا سرت بگير تا از ديد چشم هاي کثيف درامون باشي[nadidan]يعني اون چترو محافظ نجابتت کن!!!
واينکه دوستان ميگن چادر باعث ميشه از ديد هرزگان جامعه در امون اينطور نيست اينقد الان آدما کثيف شدن که اگه با 100تاپوشش بري بيرون چشما قورباغه ايي شون[nishkhand]ولت نميکنه!!!!...

با سپاس از نیلوفر عزیز ... [golrooz]
آفرین...درسته
ولی همه که نه!!!!! همیشه بد و خوب بوده ... مگه نه!

تووت فرنگی
12th June 2011, 06:34 PM
با سپاس از نیلوفر عزیز ... [golrooz]
آفرین...درسته
ولی همه که نه!!!!! همیشه بد و خوب بوده ... مگه نه!

گلي گفتم ديدگان هرزگان!

sadkfafjn
12th June 2011, 07:54 PM
هنتای بومی شده ی اسلامی ایرانی [sargije]

*FATIMA*
12th June 2011, 11:43 PM
خب بذارین از دید کشاورزی بهش نگاه کنیم !
بارون باعث رشد و زندگی گیاهان و زمینه ولی چشم هیز باعث افت و پسرفت جامعه است !
اگه نظر من رو بخواین اصلاً تشبیه قشنگی نیست !
ولی اگه بخواین واقعاً از دید جامعه در مورد حجاب بحث کنیم :
باید بگم این حجاب نیست که باعث سنگینی یک زن میشه بلکه رفتار و حرکات زنه که باعث وقار و سنگینی یک زن میشه !
هیچوقت نباید به یک زن به چشم ظاهر نگاه کرد ! اون سیرته که به زن عزت و بزرگی میده !

NameEly
12th June 2011, 11:49 PM
باید بگم این حجاب نیست که باعث سنگینی یک زن میشه بلکه رفتار و حرکات زنه که باعث وقار و سنگینی یک زن میشه !
هیچوقت نباید به یک زن به چشم ظاهر نگاه کرد ! اون سیرته که به زن عزت و بزرگی میده !

اینجا باید گفت باریک
کاملا درسته [tashvigh]

تووت فرنگی
13th June 2011, 01:33 AM
منم بافاطيماعزيز کمي موافقم ولي اگه اينطور نگاه کنيم يعني اگه درون پاکي داشته باشيم ديگه احتياج نيست به بيرونمون توجه کنيم [negaran]مسلمآ کسي که ظاهر خوبي نداره درونشم خوب نيست آخه کسي که با ي ظاهر زشت (!)مياد بيرون يعني عزت نفس نداره يعني اول اون عزت در درونش شکسته که تونسته با اون وضع بياد بيرون..[nadidan]و شاعرميگه که[nishkhand]:از کوزه همون برون تراود که در اوست!!!!!
[labkhand]
کلا تو همه چيز اعتدال خوفه!! کسي که عفت داشته باشه اول تو درونش پرورش ميده و باعث ميشه نزاره باهرقيافه ايي اون بياد بيررون.[sootzadan]

*FATIMA*
13th June 2011, 02:39 AM
منم بافاطيماعزيز کمي موافقم ولي اگه اينطور نگاه کنيم يعني اگه درون پاکي داشته باشيم ديگه احتياج نيست به بيرونمون توجه کنيم [negaran]مسلمآ کسي که ظاهر خوبي نداره درونشم خوب نيست آخه کسي که با ي ظاهر زشت (!)مياد بيرون يعني عزت نفس نداره يعني اول اون عزت در درونش شکسته که تونسته با اون وضع بياد بيرون..[nadidan]و شاعرميگه که[nishkhand]:از کوزه همون برون تراود که در اوست!!!!!
[labkhand]
کلا تو همه چيز اعتدال خوفه!! کسي که عفت داشته باشه اول تو درونش پرورش ميده و باعث ميشه نزاره باهرقيافه ايي اون بياد بيررون.[sootzadan]
عزیزم ، این حرفی که شما میزنید برمیگرده به تعریفی که هرکسی از حجاب میکنه !
یکی به ظاهر اهمیت نمیده ولی درونش پاک پاکه !
یکی به ظاهر اهمیت میده ولی درونش ناپاکه !
یکی نه ! هر دو مورد براش مهمه !
من منکر حرف شما نمیشم ، ولی میگم نباید زود در مورد آدمها قضاوت کرد !
من خیلی ها رو دیدم و باهاشون رفیق بودم که به قول شما چندان حجاب خوبی ندارن ، ولی رفتار و حرکاتشون از 100 تا از این باحجابا برتر بود و باعث نمیشدن نگاه های هرز به دنبالشون بیاد و همچنین نظاره گر برعکسش هم بودم و هستم !
همچنین شاهد باحجابای خوب هم هستم !!! از حرفم بد برداشت نکنید !
من میگم هر کسی با هر تیپی که هست مهم نیست ! مهم رفتار پاکه ! نگاه های هرز به دنبال حجاب نیست ، به دنبال رفتارهای یک انسانه !
درست میگم یا نه !!![tafakor]

NameEly
13th June 2011, 02:47 AM
منم با دوست عزیز موافقم
رفتار هر کس نشان دهنده عفت اونه نه حجاب فرد

ashkan
14th June 2011, 02:19 PM
این عکس یعنی اینکه ، بجای آموزش و با فرهنگ بودن ، گرگ هارو آزاد کنیم و بره هارو مخفی کنیم
عواقب این کار هم اینجوره که اون بره بلاخره یه روزی به دست یه گرگ گرفتار میشه ...
دختری که انقدر خودشو از جامعه محفوظ کنه نمیتونه در برابر سختی ها و مشکلات کنار بیاد و با کوچکترین تلنگر خورد میشه ...
اینکه حجاب ابزاری برای حفظ زن از مرد هست یه فلسفه ی غلط هست ، ای کاش این امت حجاب رو طور دیگه تفسیر میکردن ، حجاب اسلامی نیست ، حجاب یک معقوله مسیحی هست که از زمان مریم مقدس وجود داشته ، من حجاب جمهوری اسلامی رو به کلی رد میکنم ، آیا اون قدیسه ای که در صومعه بدور از هر مردی حجاب خودشو رعایت میکنه دلیلی برای این کار نداشته ؟
حجاب یک زن بیشتر ازین که برای دوری از مرد باشه ، برای دوری از متعلقات جسمی هست ، برای اینکه پوششی بین خود و خدا ایجاد بشه و فرد قلبا با خدا رابطه داشته باشه

Rez@ee
14th June 2011, 02:31 PM
این عکس یعنی اینکه ، بجای آموزش و با فرهنگ بودن ، گرگ هارو آزاد کنیم و بره هارو مخفی کنیم
عواقب این کار هم اینجوره که اون بره بلاخره یه روزی به دست یه گرگ گرفتار میشه ...
دختری که انقدر خودشو از جامعه محفوظ کنه نمیتونه در برابر سختی ها و مشکلات کنار بیاد و با کوچکترین تلنگر خورد میشه ...
اینکه حجاب ابزاری برای حفظ زن از مرد هست یه فلسفه ی غلط هست ، ای کاش این امت حجاب رو طور دیگه تفسیر میکردن ، حجاب اسلامی نیست ، حجاب یک معقوله مسیحی هست که از زمان مریم مقدس وجود داشته ، من حجاب جمهوری اسلامی رو به کلی رد میکنم ، آیا اون قدیسه ای که در صومعه بدور از هر مردی حجاب خودشو رعایت میکنه دلیلی برای این کار نداشته ؟
حجاب یک زن بیشتر ازین که برای دوری از مرد باشه ، برای دوری از متعلقات جسمی هست ، برای اینکه پوششی بین خود و خدا ایجاد بشه و فرد قلبا با خدا رابطه داشته باشه

نظرتون محترم،ولی ما توی دنیای وحوش زندگی نمی کنیم که گرگ وبره باشیم. دنیای ماهرچی سالم تر باشه امنیت مون بیشتره.یقینا در سایه برهنگی و بی قیدی ،سلامت جامعه به خطر می افته.ارتباطی هم به جمهوری اسلامی نداره.حجاب ریشه در فرهنگ ما داره.

Rez@ee
14th June 2011, 02:44 PM
پوشش و حجاب در ایران قبل از اسلام (http://www.gera100.mihanblog.com/post/13)

نویسنده: نجوا

زنان ایرانی قبل از اسلام و حتی قبل از زرتشت و حتی در قدیمترین تمدنهایی كه بدست ما رسیده ، دارای پوشش و حجاب بودند .
در مورد پوشش زنان ایران باستان، مطالب زیادی در تاریخ وجود دارد. ویل دورانت درباره پوشش زنان ایران باستان و اینکه حجاب بسیار سختی در بین آنان رایج بوده است، می گوید: «زنان طبقات بالای اجتماع جرأت آن را نداشتند که جز در تخت روان روپوش دار از خانه بیرون بیایند. هرگز به آنان اجازه داده نمی شد که آشکارا با مردان آمیزش (اختلاط) کنند. زنان شوهر دار حق نداشتند هیچ مردی را، ولو پدر یا برادرشان باشد، ببینند. در نقش هایی که در ایران باستان بر جای مانده، هیچ صورت زن دیده نمی شود و نامی از ایشان به نظر نمی رسد.»1
از دائره المعارف لاروس نیز به دست می آید که حجاب در بین مادها و پارس ها وجود داشته است.2 همچنین در تفسیر اثنی عشری3 آمده است: «تاریخ نشان می دهد که حجاب در فرس قدیم وجود داشته است». در کیش «مازدیسنی» نامه شت مهاباد، آیه 90 گوید: زن خواهید و جفت گیرید و هم خوابه دیگری را نبینید و بر او منگرید و با او میامیزید.»

نصوصی که بیانگر حجاب زنان ایران باستان است، نشان می دهد که زنان در دوره های مختلفی چون دوره مادها، پارسی ها (هخامنشیان)، اشکانیان و سامانیان دارای حجاب و پوشش بوده اند،
پی نوشت:
1- ویل دورانت، تاریخ تمدن، ص 437 به نقل از مقاله تاریخچه حجاب و عفاف در ادیان و اقوام گذشته ، مجله شمیم یاس آ ابان 1384 ، شماره 32
2- به نقل از دایره المعارف القرن العشرین، 1923به نقل از همان
3- تفسیر اثنی عشری، ج 10، ص 490 به نقل از همان

دوره مادها

در کتاب «پوشاک باستانی ایرانیان» آمده: «اصلی که باید در نظر داشت، این است که طبق نقوش برجسته و مجسمه های ما قبل میلاد، پوشاک زنان آن دوره (مادها) از لحاظ شکل (با کمی تفاوت) با پوشاک مردان یکسان است.»1

وی در ادامه برای توضیح نقوش بر جای مانده می نویسد: «مرد و زن به واسطه اختلافی که میان پوشش سرشان وجود دارد، از هم تمیز داده می شوند. به نظر می رسد که زنان پوششی نیز روی سر خود گذارده اند و از زیر آن گیسوهای بلندشان نمایان است.»2

دوره پارسی ها (هخامنشیان)

هخامنشیان كه با غلبه بر مادها بروی كار آمدند از نظر لباس همانند مادها بودند. در مورد پوشاک خاص زنان این دوره آمده است: «از روی برخی نقوش مانده از آن زمان، به زنان بومی برمی خوریم که پوششی جالب دارند. پیراهن آنان پوششی ساده و بلند یا دارای راسته چین و آستین کوتاه است. به زنان دیگر آن دوره نیز برمی خوریم که از پهلو به اسب سوارند. اینان چادری مستطیل بر روی همه لباس خود افکنده و در زیر آن، یک پیراهن با دامن بلند و در زیر آن نیز، پیراهن بلند دیگری تا به مچ پا نمایان است.»3

پی نوشت :
1- ضیاءپور، پوشاک باستانی ایرانیان، ص 51به نقل از مقاله تاریخچه حجاب و عفاف در ادیان و اقوام گذشته، همان

2ـ همان، ص54.

3- همان، ص 56.
دوره اشکانیان

در این دوره نیز همانند گذشته، حجاب زنان ایرانی کامل بوده است. در این باره چنین می خوانیم: «لباس زنان اشکانی پیراهنی بلند تا روی زمین، گشاد، پرچین، آستین دار و یقه راست بوده است. پیراهن دیگری داشته اند که روی اولی می پوشیدند و قد این یکی نسبت به اولی کوتاه و ضمناً یقه باز بوده است. روی این دو پیراهن چادری سرمی کردند.»1
در جای دیگر آمده است: «چادر زنان اشکانی به رنگ های شاد و ارغوانی و یا سفید بوده است. گوشه چادر در زیر یک تخته فلزی بیضی منقوش یا دکمه که به وسیله زنجیری به گردن افکنده شده، بند است. این چادر به نحوی روی سر می افتاده که عمامه (نوعی کلاه زنانه) را در قسمت عقب و پهلوها می پوشانیده است.»2
در کتاب «پارتیان» نیز آمده است: «زنان عهد اشکانی قبایی تا زانو بر تن می کردند، با شنلی که بر سر افکنده می شد و نیز نقابی داشتند که معمولاً به پس سر می آویختند.»

پی نوشت :

1- جلیل ضیاء پور، پوشاک زنان ایرانی، ص 194 ، به نقل از مقاله تاریخچه حجاب و عفاف در ادیان و اقوام گذشته
2- همان، ص 197

دوره ساسانیان

در این دوره اردشیر پسر بابک با استفاده از ضعف اشکانیان، سلسله ساسانیان را بنیان نهاد و دین زرتشت را دین رسمی کشور قرار داد. اوستا را ترجمه و آتشکده های ویران را بازسازی نمود. زنان در این دوره که احکام دینی زرتشتیان در کشور اعمال می شده است، همچنان دارای حجاب کامل بودند. در مورد پوشاک زنان چنین آمده است: «چادر که از دوره های پیش مورد استفاده بانوان ایران بوده است، در این دوره نیز به صورت مختلف مورد استعمال داشته است.»1
حجاب زنان در این دوره چنان اهمیتی داشت که «حتی لباس هنرپیشگان زن، مانند لباس های بلند سایر بانوان، تا پشت پا کشیده شده است.»2
برای اثبات توجه زنان در این دوره به حجاب، کافی است این نقل تاریخی را از منابع اسلامی مرور کنیم: هنگامی که سه تن از دختران کسری، پادشاه ساسانی، را با ثروت فراوانی از اموال، برای عمر آوردند، شاهزادگان ایرانی را در برابر عمر در حالی که با پوشش و نقاب، خود را پوشانده بودند، ایستاندند، خلیفه دستور داد، با آوازی بلند بر آنان فریاد کشند که: پوشش از چهره برگیرید تا مسلمانان آنها را ببینند و خریداران پول بیشتری به پای آنها بریزند. دوشیزگان ایرانی از برهنه کردن صورت خودداری کردند و مشت بر سینه نماینده عمر زدند و آنان را از خود دور ساختند. خلیفه خشمناک شد و خواست با تازیانه آنان را بیازارد، در حالیکه شاهزادگان ایرانی می گریستند. حضرت علی(علیه السلام) به عمر فرمودند: در رفتارت مدارا کن؛ از پیغمبر خدا(صلی الله علیه وآله) شنیدم که می فرمود : «بزرگ و شریف هر قومی را که خوار و فقیر شده، گرامی بدارید». عمر پس از شنیدن فرمایش حضرت علی (علیه السلام) آتش خشمش فرو نشست. سپس حضرت اضافه کرد: «با دختران ملوک نباید معامله دختران بازاری (کنیزان) کرد.»3
لذا زنان ساسانی نیز از پوشش و حتی نقاب برای پوشاندن چهره استفاده میكردند .

پی نوشت :

1- جلیل ضیاء پور، پوشاک زنان ایرانی، ص 114، به نقل از مقاله تاریخچه حجاب و عفاف در ادیان و اقوام گذشته
2- علی سامی، تمدن ساسانی، ج1، ص 186
3- السیرة الحلبیه، ج 2، ص 234

http://up.iranblog.com/images/m1v1weose9x0dnv6ci6q.jpg

ashkan
14th June 2011, 03:01 PM
من فلسفه حجاب رو عرض کردم ، که عمدتا برای یک رابطه معنوی هست
شما دقت کنید به عکس و حرف من ، اون عکس یک سری چشم خشمگین کشیده با یه دختر خیلی مظلوم ، من اونو به گرگ و بره تشبیه کردم ، این ها مردم رو وحشی خطاب کردن نه من ... .

Rez@ee
14th June 2011, 03:09 PM
دیدگاه ها چقدرفرق می کنن .از دید من چشمها توی اون عکس ،تمثیلی از نگاه الوده و مریضه.

ashkan
14th June 2011, 07:02 PM
شما چقدر سخت فکر میکنی ! همه دنیا این نگاه های آلوده رو با کلمه گرگ خطاب میکنن انگار تابحال همچین واژه ای رو نشنیدید که میگن گرگ زیاده !
این همه حرفو ول کردین به چه چیز سطحی ای بحث میکنید .

ستاره کویر
14th June 2011, 08:06 PM
شما چقدر سخت فکر میکنی ! همه دنیا این نگاه های آلوده رو با کلمه گرگ خطاب میکنن انگار تابحال همچین واژه ای رو نشنیدید که میگن گرگ زیاده !
این همه حرفو ول کردین به چه چیز سطحی ای بحث میکنید .

دوست عزیز...برداشت های متفاوتی وجود دارد ... و علت درج این تاپیک تبادل هست نه تعادل!!!!!
هر دو نظر جای تشکر دارد .... [golrooz]
ولی میشه این چشم ها رو حتی چشم ها فرد کاملا معمولی جامعه نیز حساب کرد .. که این موضوع هم جای بحث داره!![tafakor][dooa]

ashkan
16th June 2011, 01:18 AM
با اون چتری که اون خانوم داره ، تعبیری بهتر ازون چشما نمیشه داشت
به هر حال تا وقتی حجابو وسیله ای برای فرار از مرد ها بدونن و خدا رو نادید بگیرن هیچ پیشزفتی حاصل نمیشه ، راحت میشه فهمید که حجاب خانوم های با خدا خیلی زیباتر از حجاب خانوم های دیگه هست ...

نمونش در تاپیک زیر
http://www.njavan.ir/forum/showthread.php?t=77919

اميروسوسن
16th June 2011, 10:37 AM
سلام به نظر مياد حجاب مثل يه چتر ميمونه در مقابل نگاههاي شوم

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد