PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : لیلة الرغائب _ شب آرزوها

روابط عمومی سایت
8th June 2011, 06:50 PM
http://www.uc-njavan.ir/images/g0cvh8p9r6l10yprxlv4.gif

ماه رجب، زندگی و تولـدی دوباره را بـه عاشقان نوید می دهد. رجب فصل جدیدی در کتاب زندگی می گشاید که از عطر دل انگیز نیایش سرشار است، آنان که در وادی مراقبه و شهود در محضر خدای متعال گام بر می دارند به خوبی قدر چنین ایامی را دانسته و بسیار سخت تر، هوشیارتر و جدی تر از دنیا طلبان در پی بهره گیری از این فرصت ارزشمند هستند .

http://www.uc-njavan.ir/images/0woaz3hh14cnsj7y5m.jpg

یکی از نورانی‌ترین ماههای خداوند رجب است که ما را به دعا و نیایش و بهره‌گیری از لحظه‌های ناب فرا می‌خواند و در این میان اولین پنجشنبه این ماه، لیلةالرغائب جایگاه و ارزشی ویژه دارد.

پیامبر مکرم اسلام (ص) فرموده است: هرکس یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، موجب خشنودی خدا می‌شود، غضب الهی را از خود دور می‌کند و دری از درهای جهنم به روی او بسته می‌شود.

همچنین از رسول گرامی اسلام نقل است: ماه رجب، ماه استغفار امت من است. پس در این ماه بسیار طلب آمرزش کنید که خدا آمرزنده و مهربان است.

همه زمانهای ماه رجب پرخیر و برکت هستند اما زمانهایی هستند که ارزش معنوی بیشتری داشته، بهتر می توان از آنها بهره مند شد. اولین شب جمعه که "لیلة الرغائب(شب آرزوها)" نامیده می شود،
این ماه یکی از این فرصتهای طلایی است.

انشاالله آرزوهای همگی برآورده شود
[golrooz]التماس دعا [golrooz]

ستاره کویر
8th June 2011, 07:07 PM
http://www.irupload.ir/images/pevjz0h1p5kp0k5exkl.jpg

لیلة الرغائب شب آرزوها شبی که آسمانش پر از برق ستارگان است
در آن شب هر دعایی ستاره ای خواهد شد
و در پهنه­ی آسمان خواهد نشست
بیا ستاره های هم را نظاره کنیم
و بر هر کدام آمین بگوئیم ... [golrooz]

*مینا*
8th June 2011, 09:37 PM
http://www.uc-njavan.ir/images/aqkar6fn45aj8p5vqccz.jpg

پیامبر اكرم(صلی الله علیه و آله) فرمود: ماه رجب، ماه استغفار امت من است. پس در این ماه بسیار طلب آمرزش كنید كه خدا آمرزنده و مهربان است.

اولین شب جمعه ماه رجب را لیلة الرغائب نامند.

در این شب ملائك بر زمین نزول می كنند. برای این شب عملی از رسول خدا(صلی الله علیه و آله) ذكر شده است كه فضیلت بسیاری دارد و بدین قرار است:
روز پنج شنبه اول آن ماه - در صورت امكان و بلا مانع بودن - روزه گرفته شود.

چون شب جمعه شد مابین نماز مغرب و عشاء دوازده ركعت نماز اقامه شود كه هر دو ركعت به یك سلام ختم می شود و در هر ركعت یك مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره قدر، دوازده مرتبه سوره توحید خوانده شود. و چون دوازده ركعت به اتمام رسید، هفتاد بار ذكر" اللهم صل علی محمد النبی الامی و علی آله" گفته شود. پس از آن در سجده هفتاد بار ذكر "سبوحٌ قدوسٌ رب الملائكة والروح" گفته شود. پس از سر برداشتن از سجده، هفتاد بار ذكر "رب اغفر وارحم و تجاوز عما تعلم انك انت العلی الاعظم" گفته شود. دوباره به سجده رفته و هفتاد مرتبه ذكر "سبوح قدوس رب الملائكة والروح"گفته شود. در اینجا می توان حاجت خود را از خدای متعال درخواست نمود. ان شاء الله به استجابت می رسد.

پیامبر اكرم( صلی الله علیه و آله) در فضیلت این نماز می فرماید: كسی كه این نماز را بخواند، شب اول قبرش خدای متعال ثواب این نماز را با زیباترین صورت و با روی گشاده و درخشان و با زبان فصیح به سویش می فرستد. پس او به آن فرد می‌گوید: ای حبیب من، بشارت بر تو باد كه از هر شدت و سختی نجات یافتی.

میّت می‌پرسد تو كیستی؟ به خدا سوگند كه من صورتی زیباتر از تو ندیده‌ام و كلامی شیرین تر از كلام تو نشنیده‌ام و بویی، بهتر از بوی تو نبوئیده‌ام. آن زیباروی پاسخ می‌دهد: من ثواب آن نمازی هستم كه در فلان شب از فلان ماه از فلان سال به جا آوردی. امشب به نزد تو آمده‌ام تا حق تو را ادا كنم و مونس تنهایی تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور دمیده شود و قیامت بر پا شود، من سایه بر سر تو خواهم افكند.

Bad Sector
8th June 2011, 09:55 PM
http://www.animaatjes.nl/plaatjes/k/kaarsen/blomst114.gif

معناشناسي ليله الرغائب

در فرهنگ قرآني اسلامي، براي برخي از زمان ها و مكان ها اقتدار و خصوصيات ويژه اي گفته شده است.

از اين رو برخي از سرزمين ها چون بيت المقدس و مكه جايگاه قداست معنوي خاصي دارند و اعمال در آن مكانها از پاداش و ارزش ويژه اي برخوردار مي باشد.

برخي از زمان ها نيز چون سحرگاهان و فجر و ليله القدر از چنين ويژگي هاي خاص بهره مند هستند و خداوند در آيات و حتي سوره هايي به ارزش و جايگاه ويژه آنها اشاره كرده است و درباره شب قدر آن را برابر با هزار ماه كه به اندازه عمر آدمي است دانسته است.

اين ويژگي را مي توان درباره برخي از ماهها چون ماه رمضان و يا ماه رجب برشمرد كه از ويژگي هاي انحصاري برخوردار مي باشند. از جمله ويژگي هاي انحصاري ماه رجب، ليله الرغائب است.

كلمه «رغائب» جمع «رغيبه» به معناي چيزي كه مورد رغبت و ميل است و نيز به معناي عطا و بخشش فراوان مي باشد. بنابراين معناي اول «ليله الرغائب» يعني شبي كه ميل و توجه به عبادت و بندگي در آن فراوان است و بندگان خوب و شايسته خداوند دراين شب تمايل زيادي به رفتن به درخانه خداوند و ارتباط و انس با معبود خويش دارند.

بنابر معناي دوم، «ليله الرغائب» يعني شبي كه در آن عطاء و بخشش خداوند فراوان است و بندگان مخلص خداوند با روآوردن به بارگاه قدس ربوبي و خاكساري در برابر عظمت حق شايسته دريافت انعام و عطا و بخشش بي كرانه حق مي گردند.

عظمت و ارزش ليله الرغائب

درباره فضيلت و ارزش و عظمت آن مي توان دو جهت زير را بيان كرد: 1- از اين جهت كه اصولا شب جمعه، خود داراي ويژگي و ارزش خاصي است و اعمال عبادي فراواني در آن وارد شده و زمان عبادت و مناجات و عرض حاجات با قاضي الحاجات است.

2- ماه رجب اولين ماه از ماههاي حرام (ماه هاي حرام عبارتند از: رجب، ذي القعده، ذي الحجه، محرم) و ماه خدا و هنگام عبادت و دعا و استغفار است و رحمت الهي در اين ماه در حال ريزش و نزول است، به همين جهت اين ماه را رجب الاصب گويند، چون «صب» به معناي ريختن است. پس ليله الرغائب، شرافت و ارزش شب جمعه و ماه رجب هردو را درخود جمع نموده و ارزشي دوچندان دارد.

شيخ المحدثين عباس قمي در كتاب شريف مفاتيح الجنان درباره اين شب مي نويسد: بدان كه شب جمعه اول ماه رجب را ليله الرغايب گويند و از براي آن عملي از حضرت رسول(ص) با فضيلت بسيار واردشده كه سيدبن طاووس در كتاب اقبال و علامه مجلسي در اجازه نبي زهره آن را نقل كرده اند.

ازجمله فضيلت هايي كه براي آن برشمرده اند اينكه به سبب شرافت اين شب گناهان بسيار از كساني كه اعمال خاصي را انجام دهند آمرزيده مي شود.

از جمله اعمال اين شب نمازي است كه اگر شخص آن را به جا آورد، پس از مرگ هنگامي كه در قبر گذاشته شود خداوند تبارك و تعالي ثواب نمازش را به سوي او به بهترين صورت مي فرستد تا همدم او شود و او را از تنهايي بيرون آورد.

اين شخص با روي گشاده و درخشان و زباني شيوا و فصيح به او مي گويد: اي حبيب و دوست من! بشارت باد تو را كه از هر شدت و سختي نجات يافتي.
ميت مي پرسد: تو كيستي؟ بخدا سوگند كه من چهره اي بهتر از روي تو نديده ام و كلامي شيرين تر از كلام تو نشنيده ام و بويي بهتر از بوي تو نبوئيده ام.

آن شخص مي گويد: من ثواب آن نمازم كه در فلان شب از فلان ماه از فلان سال به جا آوردي. امشب نزد تو آمده ام تا حق تو را ادا كنم ومونس تنهايي تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور رستاخيز دميده مي شود من درعرصه قيامت، سايه بر سر تو خواهم افكند. پس خوشحال باش كه هرگز خير از تو معدوم نخواهدشد.

Bad Sector
8th June 2011, 09:57 PM

مناجات در لیلة الرغائب

اِلهی اَتَرانی ما اَتَیتُکَ اِلاّ مِنْ حَیْثُ الْامال.

خدایا! مرا ببین!
تنها به خاطر آرزوها و امیدهایم به درگاه تو آمده‌ام.

سپاس، از آن ِپروردگار آرزوها و امیدهاست.

خداوند مهربانی که هرقدر از او بخواهیم، خسته نمی‌شود

و هرقدر عطا کند، از اقیانوس بی‌کران نعمت‌هایش کاسته نخواهد شد.

خداوندا! درهای رحمت تو همواره به روی خواهندگان باز است

و دست عطایت گشاده.

بندگان تو هر زمان که صدایت کنند، پاسخ می‌دهی

و اگر خالصانه آرزو کنند، ‌می‌بخشى.

امشب اما شب دیگری است؛ شب آرزوهاست.

امشب، من تمام دعاها و آرزوهای عمرم را یک‌جا به درگاهت آورده‌ام.

امشب، در پی آنم که به اندازه یک عمر از تو طلب کنم.

تو تنها کسی هستی که وقتی آرزوهایم را با او در میان می‌نهم،

احساس خفت و حقارت نمی‌کنم.

تنها تویی آن‌که دوست دارم

تمام غم‌هایم را برایش مو به مو شرح دهم.

تو هرگز به آرزوهایم نمی‌خندى.

هرگز حاجت‌های مرا به سخره نمی‌گیرى.

مرا به خاطر آرزوهایم تحقیر نمی‌کنى.

من در حضور تو حتی از کوچک‌ترین آرزوهایم چشم نمی‌پوشم.

از رؤیاهای خویش هرقدر پیش پا افتاده

در حضور تو شرمگین نمی‌شوم.

همه را، همه را برای تو می‌گویم.

همه رؤیاهایم را، خواسته‌هایم را، هرقدر کوچک،

هرقدر هم که کودکانه، به تو می‌گویم.

تو به من آموخته‌ای خواستن و طلب کردن را؛

که همیشه نیکی‌ها را طلب کنم؛

که تنها از تو بخواهم و از غیر تو هیچ نخواهم.

پروردگارا! گنج‌های تو نامتناهی‌است

و هرقدر عطا کنى، کاستی نمی‌یابد.

پس، از تو روزافزون طلب می‌کنم

و تمام خیرها و خوبی‌ها را یک‌جا از تو می‌خواهم.

خدایا! کمکم کن تا آرزوهایم شایسته و روا باشند.

کمکم کن بهترین‌ها را آرزو کنم.

من با آرزوهای خویش زنده‌ام.

یاری‌ام کن آرزوهایم ارزش خواستن

و با آنها زندگی کردن را داشته باشند.

به من بیاموز چیزی را آرزو کنم که تو دوست می‌دارى،

چیزی را طلب کنم که مرا به تو نزدیک‌تر سازد.

به من بیاموز در راه رسیدن به آرزوهایم صبور باشم

و تن به قضا و قدر تو بسپارم.

بیاموز که برای کسب نیکی‌ها، شکیبایی پیشه کنم.

در راه استجابت دعاهایم، هرگز ناامید نشوم

و هرگز در مهر تو تردید نکنم.

خدایا! مباد ابلیس در آرزوهایم مرا راهبر شود.

مباد دل به وعده‌های دروغ او ببندم

و وعده‌های راستین تو را از یاد ببرم.

مباد هنگام دل‌بستن به لطف تو، او مرا از وعده‌هایت ناامید کند.

مباد تأخیر در رسیدن به آرزوهایم،‌

رشته الفت مرا از تو ببرد

و دوستی‌ام را با شیطان محکم کند.

کمکم کن خالق مهربان! ...

تا هرگز صبر و امیدم را از دست ندهم

و هرگز به درگاه تو جز با خوش‌بینی روی نیاورم.

خدایا! مرا به آرزوهایم برسان؛

آرزوهایی که خیرند و امید به رسیدنشان،

امید به قرب توست.

دعاهایم را مستجاب کن

تا ایمان و عشقم به تو روز به روز افزون‌تر شود

و ابلیس حیله‌گر به خاک سیاه بنشیند.

Bad Sector
8th June 2011, 10:01 PM

اولين شب جمعه ي ماه رجب را ليلة الرغائب مينامند

اين نام گذاري به اين جهت است که هنگامي که يک سوم از شب گذشت هيچ فرشته اي در آسمانها و زمين نمي ماند مگر اينکه در کعبه و اطراف آن جمع مي شوند.آنگاه خداوند به طور غير منتظره اي بر آنان وارد شده و مي فرمايد:اي فرشتگانم!هر چه مي خواهيد از من درخواست کنيد.فرشتگان عرض مي کنند:حاجت ما اين است که از روزه داران رجب درگذري.خداوند مي فرمايد:اين کار را انجام دادم.-بهتر است کسي که اين حديث را مي شنود،در اين شب،زياد بر فرشتگان صلوات فرستاده تا تکليفي را که آيه ي تحيت به عهده ما گذاشته به اندازه ي توانايي انجام داده باشد.
براي اين شب عملي از رسول خدا صلي الله عليه و آله ذکر شده است که فضيلت بسياري دارد و بدين قرار است:روز پنج شنبه اول آن ماه - در صورت امکان و بلا مانع بودن- روزه گرفته شود. چون شب جمعه شد، ما بين نماز مغرب و عشاء دوازده رکعت نماز اقامه شود که هر دو رکعت به يک سلام ختم مي شود و در هر رکعت يک مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره قدر، دوازده مرتبه سوره توحيد خوانده شود. و چون دوازده رکعت به اتمام رسيد، هفتاد بار ذکر "اللهم صل علي محمد النبي الامي و علي آله" گفته شود. پس از آن در سجده هفتاد بار ذکر "سبوح قدوس رب الملائکة و الروح" گفته شود. پس از سر برداشتن از سجده، هفتاد بار ذکر "رب اغفر وارحم و تجاوز عما تعلم انک انت العلي الاعظم" گفته شود. در اينجا مي توان حاجت خود را از خداي متعال درخواست نمود. ان شاء الله به استجابت مي رسد.پيامبر اکرم صلوات الله عليه در فضيلت اين نماز مي فرمايد: کسي که اين نماز را بخواند، شب اول قبرش خداي متعال ثواب اين نماز را با زيباترين صورت و با روي گشاده و درخشان و با زبان فصيح به سويش مي فرستد. پس او به آن فرد مي گويد: اي حبيب من، بشارت بر تو باد که از هر شدت و سختي نجات يافتي. ميّت مي پرسد تو کيستي؟به خدا سوگند که من صورتي زيباتر از تو نديده ام و کلامي شيرين تر از کلام تو نشنيده ام و بويي، بهتر از بوي تو نبوئيده ام. آن زيباروي پاسخ مي دهد: من ثواب آن نمازي هستم که در فلان شب از فلان ماه از فلان سال به جا آوردي. امشب به نزد تو آمده ام تا حق تو را ادا کنم و مونس تنهايي تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور دميده شود و قيامت بر پا شود، من سايه بر سر تو خواهم افکند.سپس رسول خدا فرمودند:قسم به کسي که جانم در دست اوست؛هيچ بنده يا کنيزي-از بندگان خدا-اين نماز را بجا نمي آورد،مگر اينکه خداوند گناهان او را مي بخشد گرچه گناهان او مثل کف دريا و بعدد شن و به وزن کوهها و بعدد برگهاي درختان باشد و روز قيامت هفتصد نفر از خويشان خود را که همگي سزاوار آتش باشند شفاعت مي کند.
مراقبات در اين ماه
رسول خدا فرمود:هر کس در ماه رجب صد مرتبه بگويد:اَسْتَغْفِرُ اللّهَ الَّذى لا اِلهَ اِلاّ هُوَ وَحْدَهُ لا شَريکَ لَهُ وَاَتُوبُ اِلَيْهِ و در پايان صدقه اي بدهد،خداوند کارش را به رحمت و مغفرت پايان دهد و هر کس چهارصد مرتبه آن را بگويد فضيلت شهيدان را دارد
همچنين رسول خدا صلوات الله و سلاامه عليه فرمود:
کسي که در ماه رجب هزار مرتبه«لا اله الا الله» بگويد،خداوند براي او حسنات فراواني مي نويسد.در «اقبال»فضيلت فراواني براي خواندن سوره ي «توحيد»در ماه رجب نقل شده است؛از جمله از رسول خدا صلوات الله و سلامه عليه روايت کرده است:هرکس با نيّت پاک در ماه رجب،ده هزار مرتبه سوره ي توحيد را بخواند،وارد عرصه ي قيامت شود در حالي که از گناه پاک باشد مانند روزي که از مادر متولد شده است،و هفتاد فرشته به استقبال او مي آيند و به وي بشارت بهشت را مي دهند.همچنين آن حضرت براي هزار بار خواندن سوره ي توحيد و حتي صد بار نير پاداش زيادي ذکر کرده است.
زيارات
عمره ي رجبيّه:انجام«عمره»،در ماه رجب فضيلت فراوان دارد.طبق روايات اهل بيت عليهم السلام«عمره»در ماه رجب فضيلتي هم رديف حج دارد.در روايتي از امام صادق عيه السلام آمده است:«با فضيلت ترين عمره،عمره در ماه رجب است.»در روايتي آمده است که حضرت زين العابدين عليه السلام در ماه رجب به عمره رفته بود و شبانه روز،در کنار کعبه نماز بجا مي آورد و پيوسته در سجده بود،و در حال سجده اين ذکر را مي گفت:«عظم الذنب من عبدک،فليحسن العفو من عندک»و در آن مدّت،چيزي افزون بر اين ذکر نمي گفت!همچنين زيارت امام رضا عليه السلام در ماه رجب مستحب است و در روايتي از امام جواد عليه السلام زيارت آن حضرت در ماه رجب مورد تاکيد قرار گرفته است.
پيامبر اکرم صلوات الله و سلامه عليه فرمودند:
«کسي که سي روز از ماه رجب را روزه بگيرد،مناديي از آسمان صدا مي زند:اي بنده ي خدا!گذشته ات بخشيده شد؛در بقيه عمر عمل خود را از نو شروع کن.وخداوند متعال در تمام بهشتها در هر بهشتي،چهل ميليون شهر از طلا به او مي دهد؛در هر شهر،چهل ميليون کاخ،در هر کاخ چهل ميليون خانه،در هر خانه،چهل ميليون سفره از طلا،بر هر سفره يک ميليون سيني بزرگ،در هر سيني چهل ميليون رنگ غذا و نوشيدني،بار رنگ جداگانه ي هر کدام از غذاها و نوشيدنيها مي باشد؛و در هر خانه اي چهل ميليون تخت از طلا است که هزار ذراع{2} در هزار ذراع،است؛به هر تختي کنيزي از حورالعين هست که هر کدام سيصد هزار زلف نوري دارند و هر کدام از اين زلف ها را يک ميليون دختر خدمتکار خردسال حمل نموده و با مشک و عنبر پوشانده اند تا روزه دار رجب پيش او بيايد.اينها براي کسي است که تمام رجب را روزه بگيرد.

*yas*
8th June 2011, 10:12 PM
سلام به همه عزیزان
اومدم بگم تو شب آرزوها فراموش نکنین آرزو کنیم
هیچ سفره ای خالی نباشه
هیچ خونه ایی بی مهر نباشه
تو هیچ دلی کینه نباشه
سلامتی برا همه باشه
دست یاری نایاب نباشه
هیچ قهری بی آشتی نمونه
هیچ دلی گرفته نباشه
هیچ زوجی منتظر اولاد نمونن
شادی تو همه خونه ها پر بکشه
چشمای منتظر بیشتراز این انتظار نبینه برسه برسه روزی که بیاد[golrooz]

Sookoot
8th June 2011, 10:36 PM
در لیله الرغائب رجب المرجب

تورامیخوانم
مانند دیروز

اول
برای (او........) که این روزها بیش از پیش به لطفت نیازمند است

سپس فرج مولای منتظران را خواهم سرود

گویا این روزها خود مولا نیز بی قرار و منتظر است[golrooz]

S.A.H.A.N.D
8th June 2011, 10:42 PM
http://www.ayehayeentezar.com/gallery/images/50473548994417277249.gif (http://www.ayehayeentezar.com/gallery/images/50473548994417277249.gif)

آرزو مي کنم آدمها ترک کنند عادت ظلم را

آرزو مي کنم فاصله ها بمیرند

آرزو مي کنم حکايت تنهایی دست ها تمام شود

آرزو مي کنم آفتاب وصال طلوع کند

آرزومي کنم خدا به دادمان برسد

و آن يار سفر کرده

از فراسوي جاده هاي انتظار برسد

http://www.askquran.ir/gallery/images/5405/1_40_p.gif

sadkfafjn
8th June 2011, 11:13 PM
این شب واقعیه من تاحالا اسمشو نشنیده بودم [tashvigh]

CALCIUM
8th June 2011, 11:54 PM
من از خدا براي همه اول آبرو دوم سلامتي و سوم هر چيز خوبي كه تو دلاتونه رو مي خوام اميدوارم به همه آرزوهاي خوبمون برسيم حالا فرقي نمي كنه چه ليله الرغائب باشه چه يه شب ديگه.

غزل بارون
9th June 2011, 07:56 AM
ماه رجب، زندگی و تولـدی دوباره را بـه عاشقان نوید می دهد. رجب فصل جدیدی در کتاب زندگی می گشاید که از عطر دل انگیز نیایش سرشار است، آنان که در وادی مراقبه و شهود در محضر خدای متعال گام برمی دارند به خوبی قدر چنین ایامی را دانسته و بسیار سخت تر، هوشیارتر و جدی تر از دنیا طلبان در پی بهره گیری از این فرصت ارزشمند هستند .

http://img.tebyan.net/big/1388/11/21322262183863131901872169622425243121132.jpg
کوچک که بودی برای داشتن بهترین اسباب بازی های دنیا دعا می کردی.برای خانه ای پر از خوراکی ،برای کمی بیشتر تاپ سواری ...یادت هست؟ بزرگ تر که شدی آرزو برایت قبول شدن امتحان و دانشگاه رفتن،کار و در آمد بود.به یاد داری؟ امروز هم... نمی دانم.نمی دانم دنیای آرزوهایت امروز تا کجا فکر می کند و دلداده کدام آیین است،نمی دانم حواس دلت امروز زمام دار چه کسانی است ..تا کجا تقوا دارد و چقدر مهربان است....اما لیلةالرغائب را مراقب آرزوهایت باش...
راه آسمان، خدا، اجابت، بخشش شاید در نظرت سخت بیاید.طولانی. دست نیافتنی. اما امشب که عاشق شوی پیاده هم می شود تمام آن مسیر طولانی را ساده به پایان رساند بی هیچ سخنی از رنج و کم طاقتی بندگان. می شود کوله بار دنیا را هر قدر هم سنگین از شانه هایت پایین بکشی تا دل کوچکت را به بی کران آسمان گره بزنی، برای ثانیه ای خدا...
امشب از هر کجای این دنیای بزرگ که در بزنی، صاحبخانه برای استقبال می آید.با طبقی از آرزوهایی که می خواهی...امشب ..لیلة الرغائب ...مراقب آرزوهایت باش...

امشب چه سیاه باشی و چه سپید،هر چه قدر که نا امید،هر چه که بخواهی از خدا ،امیدوار باش به اجابت...
امشب اعانت جستن به فضل و کرمش برای آنکه امید دارد،مباح است...
امشب تمام فرشته ها از ثلث شب که بگذرد در میان کعبه به خدا برای بخشش بندگان روزه دار رجب دعا می کنند...
لیلة الرغائب تو مختاری برای انتخاب آنچه می خواهی،برای داشتن گوشه ای از تقدیری که آرزویش داری، برای آنچه می خواهی باشی...
گریزی به اعمال این شب و نیم نگاهی به دعا ها و معانی درد دلت با خدا می ارزد به تجربه حس گوش دادن کسی به تمام آنچه می خواهی ،بیشتر از همیشه و هر روز...می ارزد به یک دل سیر دعا...به لذت گفتن یک طومار آرزو...
امشب می شود خیلی چیزها از خدا خواست. دنیا و آخرت را، ثروت و تملک را ،بندگی،قدرت،گذشت،آرامش و ... خودخودخود خدا را...

وقتى یک سوم از شب گذشت، هیچ فرشته اى نیست مگر اینکه در کنار کعبه مشرفه آید آنگاه خداوند نظر مرحمت به آنان کند و فرماید: فرشتگانم! هر چه خواهید از من بخواهید. فرشتگان گویند: بارالها حاجت و خواسته ما آن است که روزه داران ماه رجب را بیامرزى، خداوند متعال فرماید: آمرزیدم

ماه عاشقانه زیستن، را دریابیم!

ماه رجب، زندگی و تولـدی دوباره را بـه عاشقان نوید می دهد. رجب فصل جدیدی در کتاب زندگی می گشاید که از عطر دل انگیز نیایش سرشار است، آنان که در وادی مراقبه و شهود در محضر خدای متعال گام برمی دارند به خوبی قدر چنین ایامی را دانسته و بسیار سخت تر، هوشیارتر و جدی تر از دنیا طلبان در پی بهره گیری از این فرصت ارزشمند هستند .
گر چه تمام ماه رجب، نزد خداوند و اولیاء الهی عزیز و ارجمند است اما برخى از اوقات آن، فضیلت ویژه اى دارد مثلا اولین شب جمعه ماه رجب، داراى امتیازى بزرگ است. پیامبر اسلام(صلی الله علیه وآله) مى فرماید: از اولین شب جمعه ماه رجب غافل نشوید، فرشتگان آن را «لیلة الرغائب» مى نامند. چرا که وقتى یک سوم از شب گذشت، هیچ فرشته اى نیست مگر اینکه در کنار کعبه مشرفه آید آنگاه خداوند نظر مرحمت به آنان کند و فرماید: فرشتگانم! هر چه خواهید از من بخواهید. فرشتگان گویند: بارالها حاجت و خواسته ما آن است که روزه داران ماه رجب را بیامرزى، خداوند متعال فرماید: آمرزیدم. اگر هیچ حادثه اى در ماه رجب رخ نمى داد، باز هم رجب ارزش خاص و ویژگى استثنائى خود را داشت، اما حوادثى در آن از جمله لیلة الرغائب موجب شرافت و کرامت مضاعف این ماه شده است.
http://img.tebyan.net/big/1390/03/1121695719519515497169427114632361092338.jpg (http://www.njavan.com/bigimage.aspx?img=http://img.tebyan.net/big/1390/03/1133926216715413614523315777431591297751.jpg)
لیلة الرغائب چه شبی است؟

در فرهنگ قرآنی اسلامی، برای برخی از زمان ها و مكان ها اقتدار و خصوصیات ویژه ای گفته شده است. از این رو برخی از سرزمین ها چون بیت المقدس و مكه جایگاه قداست معنوی خاصی دارند و اعمال در آن مكانها از پاداش و ارزش ویژه ای برخوردار می باشد. برخی از زمان ها نیز چون سحرگاهان و فجر و لیله القدر از چنین ویژگی های خاص بهره مند هستند و خداوند در آیات و حتی سوره هایی به ارزش و جایگاه ویژه آنها اشاره كرده است و درباره شب قدر آن را برابر با هزار ماه كه به اندازه عمر آدمی است دانسته است.
این ویژگی را می توان درباره برخی از ماهها چون ماه رمضان و یا ماه رجب برشمرد كه از ویژگی های انحصاری برخوردار می باشند. از جمله ویژگی های انحصاری ماه رجب، لیله الرغائب است.
كلمه «رغائب» جمع «رغیبه» به معنای چیزی كه مورد رغبت و میل است و نیز به معنای عطا و بخشش فراوان می باشد. بنابراین معنای اول «لیله الرغائب» یعنی شبی كه میل و توجه به عبادت و بندگی در آن فراوان است و بندگان خوب و شایسته خداوند دراین شب تمایل زیادی به رفتن به درخانه خداوند و ارتباط و انس با معبود خویش دارند.
بنابر معنای دوم، «لیله الرغائب» یعنی شبی كه در آن عطاء و بخشش خداوند فراوان است و بندگان مخلص خداوند با روآوردن به بارگاه قدس ربوبی و خاكساری در برابر عظمت حق شایسته دریافت انعام و عطا و بخشش بی كرانه حق می گردند.
اولین شب جمعه ماه رجب را لیلة الرغائب نامند ،شبى است بسیار مهم و هم? اساتید تأكید داشتند بر این كه شاگردانشان اعمال شب لیلة الرغائب را بجا بیاورند.

كلمه «رغائب» جمع «رغیبه» به معنای چیزی كه مورد رغبت و میل است و نیز به معنای عطا و بخشش فراوان می باشد. بنابراین معنای اول «لیله الرغائب» یعنی شبی كه میل و توجه به عبادت و بندگی در آن فراوان است و بندگان خوب و شایسته خداوند دراین شب تمایل زیادی به رفتن به درخانه خداوند و ارتباط و انس با معبود خویش دارند

اعمال شب جمعه اوّل ماه رجب ( لیلة الرغائب)

از جمله اعمال این شب نمازی است كه اگر شخص آن را به جا آورد، پس از مرگ هنگامی كه در قبر گذاشته شود خداوند تبارك و تعالی ثواب نمازش را به سوی او به بهترین صورت می فرستد تا همدم او شود و او را از تنهایی بیرون آورد.
این شخص با روی گشاده و درخشان و زبانی شیوا و فصیح به او می گوید: ای حبیب و دوست من! بشارت باد تو را كه از هر شدت و سختی نجات یافتی.
میت می پرسد: تو كیستی؟ بخدا سوگند كه من چهره ای بهتر از روی تو ندیده ام و كلامی شیرین تر از كلام تو نشنیده ام و بویی بهتر از بوی تو نبوئیده ام.
آن شخص می گوید: من ثواب آن نمازم كه در فلان شب از فلان ماه از فلان سال به جا آوردی. امشب نزد تو آمده ام تا حق تو را ادا كنم ومونس تنهایی تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور رستاخیز دمیده می شود من درعرصه قیامت، سایه بر سر تو خواهم افكند. پس خوشحال باش كه هرگز خیر از تو معدوم نخواهدشد.
در روایت داریم كه اگر كه شخصى ماه رجب بر او داخل بشود و پنجشنبه اوّل آن ماه را روزه بگیرد؛ پنجشنبه‏اى كه شب جمعه آن، اوّلین شب جمعه ماه رجب است و در شب جمعه، بین نماز مغرب و عشاء، دوازده ركعت نماز دارد؛ شش تا دو ركعت، مثل نماز صبح در هر ركعتى بعد از سوره حمد، سه مرتبه سوره إنا أنزلناه و دوازده مرتبه سوره (قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ) و بعد از تمام شدن این دوازده ركعت (تفصیلش را در همین مفاتیح نوشته، رفقا مى‏توانند نگاه كنند) هفتاد مرتبه: أللهمَّ صَلِّ عَلى مُحَمّدٍ النَّبّىِ الامّىِّ وَ عَلى آلِه، بعد سر به سجده مى‏گذارند، هفتاد مرتبه: سُبوحٌ قُدوّس رَبُّ المَلائكة وَ الرّوح، دوباره سر بر مى‏دارد، هفتاد مرتبه: رَبِّ اغْفِرْ وَارْحَمْ وَ تَجاوَز عَمّا تَعلَم إنَّكَ أنْتَ العَلىُّ الأعَظَم، دوباره سر به سجده مى‏گذارد و هفتاد مرتبه: سُبوحٌ قُدّوس رَبُّ المَلائِكَة وَ الرّوح و داریم كه خداوند تمام گناهان او را مى‏آمرزد و هر حاجتى را كه بخواهد، خداوند به او عطا مى‏كند. زمان انجام این اعمال بین نماز مغرب و عشاء است (در مفاتیح هم موجود می باشد .)
امید آن است كه در پایان این نماز با فضیلت، محتاجان به دعا را فراموش نكنید و ما را نیز از دعای خیر خود محروم ننمایید.

Rez@ee
9th June 2011, 08:02 AM
http://up.iranblog.com/images/9j12ox0ve38d6mmjhrf.jpg (http://shervin8060.persiangig.com/darhami.htm)

دعا در حق دیگران را فراموش نکنیم

نارون1
9th June 2011, 09:07 AM
http://www.najafabad.gov.ir/Portals/8/%D9%84%DB%8C%D9%84%D9%87%20%D8%A7%D9%84%D8%B1%D8%B A%D8%A7%D8%A6%D8%A8.jpg

خدایا به حق این شب عزیز همه رو به آرزوهاشون برسون.
خدایا ما را آن ده که آن به.

خدایا شیرینی بخشش و محبتت را به ما بچشان.
[dooa][dooa][dooa]
اگه امشب دلت شکست ، اشکت روان شد ، دلت تا یه جاهایی پرکشید ما رو هم از یاد نبر! [golrooz][golrooz]

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد