PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بحث پرسش و پاسخ در مورد نجوم !

alternative
24th May 2011, 11:58 PM
اگه به اینترنت دسترسی نداشته باشیم و بخوایم بدونیم ستاره مورد نظرمون کجاست یا مسیر یک سیاره کدوم سمته باید چکار کنیم؟بهتره بگم محیط خارج شهری

Only Math
27th May 2011, 01:21 PM
سلام
لطفا سوالات نجوم خود را در این تاپیک مطرح کنید. امیدوارم بتونیم از نظرات دوستان استفاده کنیم [golrooz]

Rez@ee
27th May 2011, 02:53 PM
بشر مدت های مدیدی فکر میکرد که خورشید بدور زمین در گردش است . آنها مسیر حرکت ظاهری خورشید نسبت به ستارگان را در طی یکسال به 12 بخش تقسیم میکردند وبه هر بخش صورت فلکی معینی را (که در آن قسمت اسمان دیده می شود ) منسوب می ساختند وبدین طریق بود که تقویم ساخته شد.
این صورت های فلکی اکثراً اسامی حیوانات را دارند و «برج» نامیده می شوند و مسیر حرکت ظاهری خورشید درمیان ستارگان به دایره ی کسوف و خسوف یا دایره البروج مشهور است .
اسامی 12 برج به ترتیب عبارتند از حمل ، ثور ، جوزا ، سرطان ، اسد ، سنبله ، میزان ، عقرب ، قوس ، جدی ، دلو و حوت که همان ترتیب ماه های ایرانی را دارند.
در شب های تاریک و به خصوص دور از نور شهر ، تشخیص صورت های فلکی به علت پدیدار شدن ستارگان زیادی در کره ی اسمانی دشوار است . حتی اگر موقعیت یک صورت فلکی را بیا بید از میان تعداد زیادی ستاره ، تشکیل فرم آن مشکل است .
نیاکان ما این مشکل را با انتخاب حدود 500 ستاره ی نورانی و نادیده گرفتن بقیه حل کرده بودند و بدین طریق موفق به یافتن صورتهای فلکی میشدند .
اما حال ما برای یافتن صورت فلکی دلخواه باید به کدامین قسمت آسمان نگاه کنیم؟ به عبارت دیگر چگونه میتوان یک صورت فلکی را دید ؟ مثالی سا ده برای این کار می آوریم .
فرض کنید با دوستتان در باغی قدم می زنید ، ناگهان پرنده ی زیبایی رادر روی درختی می بینید و می خواهید آن را به دوستتان نیز نشان دهید ؛ چه می کنید ؟ اول مجبورید به همان درخت رو کرده و با دستتان مستقیماً به آن پرنده اشاره کنید . جهت وزاویه دست شما پرنده را نشان خواهد داد.
در نجوم نیز یافتن ستاره ها و صور فلکی تقریبا به این شکل ممکن می گردد یعنی ابتدا بایستی سمت وارتفاع ستاره مشخص شود . این روش یکی از روش های ابتدایی برای یافتن موقعیت اجرام آسمانی است .

Rez@ee
27th May 2011, 02:55 PM
به عبارت دیگه اول باید شما نقشه اسمان را بلد باشی.یا صور فلکی رو بشناسی.به اینترنت هم احتیاج نیست.

alternative
27th May 2011, 06:41 PM
تلسکوپهای کمی بهتر یک دستگاهی مثل کنترل تلوزیون دارن که به تلسکوپ وصل هست کارش چیه اصلا چیز جالبی میشه با یه تلسکوپ نسبتا خوب توی آسمون بیرون شهری دید

Rez@ee
27th May 2011, 07:50 PM
تلسکوپ های اماتوری بزرگنمایی زیادی ندارن اجرام اسمانی را کمی برزگتر نشان می دهند.

جوان ایرانی
13th November 2011, 01:17 PM
سلام دوستان عزیز
سوالی که برام پیش اومده اینه ما وقتی رو زمین هستیم باید به سمت بالا نگاه کنیم تا ماه و ببینیم ولی اگه در ماه باشیم باید به چه سمتی نگاه کرد تا زمین و دید؟[tafakor]
ممنون از پاسخ هایی که میدهید[golrooz]

hadi elec
13th November 2011, 03:33 PM
سلام دوستان عزیز
سوالی که برام پیش اومده اینه ما وقتی رو زمین هستیم باید به سمت بالا نگاه کنیم تا ماه و ببینیم ولی اگه در ماه باشیم باید به چه سمتی نگاه کرد تا زمین و دید؟[tafakor]
ممنون از پاسخ هایی که میدهید[golrooz]

شک نکن که باز هم باید سرتو بگیری بالا تا بتونی زمین رو ببینی
کلا چون بالا و پایین یه چیز نسبی هست و به نسبت سطح سیاره گفته میشه
وقتی روی ماه وایسادی و پات روی ماهه برای اینکه بتونی زمینو ببینی باید بالا رو نگاه کنی چون اگر پایین و ببینی مثل موقعی میمونه که رو زمین وایسادی و پایینو نگاه میکنی
چی میبینی؟(صد در صد زمین زیر پاتو میبینی دیگه)

Joseph Goebbels
13th November 2011, 03:49 PM
به علت حرکت ماه به دور زمین ، وضعیت ماه در هر چرخش تغییر می کنه . بنابر این اگه شما هر کجای ماه باشی ، باید نسبت به دفعه قبل در جای دیگری قرار بگیری تا زمین رو ببینی . مثل وضعیت ماه از شب اول تا مثلا شب 14 [golrooz]

Joseph Goebbels
13th November 2011, 03:52 PM
http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2011/01/605921_orig.jpg

مسیر 8 مانند ماه در مکانهای مختلف

اطلاعات بیشتر : http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1222115 (http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1222115)

جوان ایرانی
13th November 2011, 04:43 PM
دوستان ممنون از جوابهای عالیتون [golrooz]

Easy Bug
17th December 2011, 11:10 AM
سلام ؛
دوستان به نظر شما انسان خواهد توانست روزی بوسیله کرمچاله ها در زمان سفر کند ؟ یا اینکه با وجود پارادوکس هایی از قبیل پارادوکس پدربزرگ ها این کار غیر ممکن است .

برای اطلاعات بیشتر به صفحه 3 بروید

Mr.Geo22
2nd January 2012, 04:54 PM
در مورد سفر در زمان (به صورت گذشته و آینده) بهتون بگم که فعلا بشر واقعا نمیدونه!!!

اگه کتاب فیزیک ناممکن های پروفسور کاکو رو بخونید میتونید متوجه بشید که دسته بندی علم به صورت کامل به چه شکل هست (انتشارات مازیار)

خلاصه بخوام بگم بعضی از مباحث کاملا شدنی هستند و فقط زمان میبره که فناوری به اون حد از پیشرفت برسه بعضی هم در کمال تعجب نشدنی هستند و (حداقل فعلا) با دانش ما در تضاد هستند و بعضی هم نمیدونیم فعلا!

سفر در زمان (به طور مثال به وسیله کرمچاله ها) اگه هم بشه مدت خیلی زیادی زمان نیازه تا به اون حد از پیشرفت برسیم که بتونیم انجامش بدیم شاید در حد هزاران و یا حتی میلیون ها سال!!!

ولی در مورد پارادوکس ها باید بگم همین الانش هم جهان های موازی کاملا میتونه این پارادوکس رو توجیه کنه و مسئله فعلا اثبات این فرضیه است که اگه بشه دیگه پارادوکس پدربزرگ مطرح نخواهد بود...

البته من خودم یه پارادوکس رو مطرح کردم که حتی جهان های موازی هم نمیتونه توجیهش کنه http://uc-njavan.ir/images/cfi56afdnv2b8l93vn3.gif
با استادم مطرح کردم گفت من نمیتونم کمکت کنم, حالا میخوام یه ایمیل بفرستم برای پروفسور کاکو [alaghemand] تا نظر ایشون رو در این مورد بدونم

البته خودم یه جواب هم براش پیدا کردم که اسمش رو گذاشتم فرضیه حلقه های زمان!!!
پشتوانه ی ریاضی درست و حسابی نداره ولی واسه یه دانشجو فک کنم خوب باشه (ما هم وسعمون همینه دیگهhttp://uc-njavan.ir/images/5bkuu9ifjyraliwo0gc.gif)
اونم براش میفرستم ببینم چی میگه . . . http://uc-njavan.ir/images/emwrxo2fxzl59b3a5q6n.gif

شه پری
2nd January 2012, 07:30 PM
جابجایی شاید امکان پذیر باشد اما سفر به زمان خیر....

نازخاتون
2nd January 2012, 07:30 PM
سلام ؛
دوستان به نظر شما انسان خواهد توانست روزی بوسیله کرمچاله ها در زمان سفر کند ؟ یا اینکه با وجود پارادوکس هایی از قبیل پارادوکس پدربزرگ ها این کار غیر ممکن است .

در جایی خوندم که هر مطلب و آرزویی که از ذهن انسان بگذرد، روزی به تحقق می پیوندد.
جدای از این مطلب معتقدم که این امر شدنی است ... چه بسا شاید در همین نزدیکی ها باشد....
[cheshmak]

Easy Bug
2nd January 2012, 10:24 PM
البته من خودم یه پارادوکس رو مطرح کردم که حتی جهان های موازی هم نمیتونه توجیهش کنه
با استادم مطرح کردم گفت من نمیتونم کمکت کنم, حالا میخوام یه ایمیل بفرستم برای پروفسور کاکو تا نظر ایشون رو در این مورد بدونم

البته خودم یه جواب هم براش پیدا کردم که اسمش رو گذاشتم فرضیه حلقه های زمان!!!
پشتوانه ی ریاضی درست و حسابی نداره ولی واسه یه دانشجو فک کنم خوب باشه (ما هم وسعمون همینه دیگه)
اونم براش میفرستم ببینم چی میگه . . .

درود بر متفکر ؛
اگه دوست داشتید بگید تا ما هم با پارادوکس های جدید آشنا بشیم . [shaad]

Easy Bug
2nd January 2012, 10:31 PM
جابجایی شاید امکان پذیر باشد اما سفر به زمان خیر....

منظورتون رو متوجه نشدم !
پیشنهاد میکنم مطلب زیر رو مطالعه کنید :
جهان هاي موازي (http://www.njavan.com/forum/showthread.php?110803-جهان-هاي-موازي)

به نظر شما طی مسافت 280^10 در زمانی کم ، سفر در زمان نیست ؟

Easy Bug
2nd January 2012, 10:36 PM
در جایی خوندم که هر مطلب و آرزویی که از ذهن انسان بگذرد، روزی به تحقق می پیوندد.

من هم این موضوع رو قبول دارم (ولی نه هر مطلبی) .

جدای از این مطلب معتقدم که این امر شدنی است ... چه بسا شاید در همین نزدیکی ها باشد....

فکر نکنم حالا حالاها شدنی باشه !! [tafakor]

شه پری
2nd January 2012, 10:41 PM
اینها که گفتید همه نطریه هستند و در عمل ثابت نشده اند
..............
بر فرض که انتفال زمانی از طریق کرم چاله امکان پذیر باشه...
شما میتونید از درون یک کرم چاله رد بشید؟
جهان های موازی یعنی زندگی در ابعاد مختلف یک جسم...
زمان یکی از اون بعد هاست...
زمان هر جسم با توجه به خودش مشخص میشه... شما نمیتونی با زمان خودت حرکت کنی . بعد بگی من رد زمان سفر کردم...

Easy Bug
2nd January 2012, 11:21 PM
بر فرض که انتفال زمانی از طریق کرم چاله امکان پذیر باشه...

منظور شما اینه که در کرمچاله ها زمان مطرح میشه !؟

شما میتونید از درون یک کرم چاله رد بشید؟

الآن این امکان وجود نداره ولی ممکنه در آینده ................... .

زمان هر جسم با توجه به خودش مشخص میشه... شما نمیتونی با زمان خودت حرکت کنی . بعد بگی من رد زمان سفر کردم...

پس چرا اگه به سرعت نور برسید زمان افراد دیگر کندتر میشه !؟

بعد از چند وقت هم از آینده سر در میاریم .

مگه ما با اونها همزمان نبودیم !؟

پس در کل جواب شما به این سؤال منفیه ؛ درسته ؟

با تشکر

شه پری
3rd January 2012, 12:12 AM
الان زمانی که من دارم نسبت به زمان شما فرق میکنه...
اگه من به سرعت نور برسم زمان نسبت به من تغییری نمیکنه...
اگه ناظر با سرعت نور حرکت کنه اجسام ثابت به نظر میرسن ....
زمان من با زمان شما فرق میکنه چون هر کدوم در جای متفاوتی قرار داریم...؟
..........................
...............................................
پاسخ من که همون اول هم منفی بود شما خواستی بحث کنی....
........................
..................................................
این ویژگی هیچ وقت بوجود نمیاد ...
کی میتونه چنین تجهیزاتی داشته باشه که اجسام رو به فلان ذره یا انرژی تبدیل کنه و به درون یک کرم چاله بفرسته
و تازه احتمال میدن که امکان سفر زمانی امکان پذیره....
حالا بر فرض چنین تجهیزاتی ساخته شد و چنین سفری امکان پذیر شد...
معلوم نیست اون بعد کرم چاله در کجا قرار داره....
توی این مسائل اونقدر ابهامات وجود داره که خودشون هم نمیدونن چی میگن و فقط میگن.....
حالا جالب اینجاست که حرف های همه هم درسته ....
جالب تر اینه که حرفاشون با هم تناقض داره....
معلوم نیست کی راست میگه و کی غلط....
چند تا نظریه رشته ها یا ابر ریسمان ها وجود داره؟
کدوم درسته؟
بلاخره هر کسی نطری داره... شما نباید انتظار داشته باشی همه مثل شما فکر کنن...نطرات متفاوته و شما باید پذیرای همه نطرات باشی....

Easy Bug
3rd January 2012, 12:18 AM

من منظورتون رو نفهمیدم ؛ پس دیگه ادامه نمیدم .

بلاخره هر کسی نطری داره... شما نباید انتظار داشته باشی همه مثل شما فکر کنن...نطرات متفاوته و شما باید پذیرای همه نطرات باشی....

بله ؛ دقیقاً همینطوره و خواهد بود .

بدرود

Mr.Geo22
3rd January 2012, 01:20 PM
درود بر متفکر ؛
اگه دوست داشتید بگید تا ما هم با پارادوکس های جدید آشنا بشیم . [shaad]

درود [golrooz]

خیلی ممنون از لطفتون

بهتره که فعلا نگم
اجازه بدید وقتی ایمیل زدم اگه درست از آب دراومد براتون اینجا میزارمش [shaad]
میخوام قبلش یه سری مطالعات تخصصی در مورد جهان های موازی داشته باشم که اول خودم مطمئن شم بعدش اگه پروفسور کاکو هم تایید کردن که درسته براتون میزارمش اینجا [golrooz]

الان زمانی که من دارم نسبت به زمان شما فرق میکنه...
اگه من به سرعت نور برسم زمان نسبت به من تغییری نمیکنه...
اگه ناظر با سرعت نور حرکت کنه اجسام ثابت به نظر میرسن ....
زمان من با زمان شما فرق میکنه چون هر کدوم در جای متفاوتی قرار داریم...؟
..........................
...............................................
........................
..................................................
این ویژگی هیچ وقت بوجود نمیاد ...
کی میتونه چنین تجهیزاتی داشته باشه که اجسام رو به فلان ذره یا انرژی تبدیل کنه و به درون یک کرم چاله بفرسته
و تازه احتمال میدن که امکان سفر زمانی امکان پذیره....
حالا بر فرض چنین تجهیزاتی ساخته شد و چنین سفری امکان پذیر شد...
معلوم نیست اون بعد کرم چاله در کجا قرار داره....
توی این مسائل اونقدر ابهامات وجود داره که خودشون هم نمیدونن چی میگن و فقط میگن.....
حالا جالب اینجاست که حرف های همه هم درسته ....
جالب تر اینه که حرفاشون با هم تناقض داره....
معلوم نیست کی راست میگه و کی غلط....
چند تا نظریه رشته ها یا ابر ریسمان ها وجود داره؟
کدوم درسته؟
بلاخره هر کسی نظری داره... شما نباید انتظار داشته باشی همه مثل شما فکر کنن...نظرات متفاوته و شما باید پذیرای همه نظرات باشی....

با سلام به شما دوست عزیز:

ما نمیتونیم به سرعت نور برسیم (هر چقدر هم که تکنولوژی و تجهیزات ما پیشرفته باشه)
ولی اگه سوالات شما رو با سرعت نزدیک به سرعت نور دوباره مطرح کنیم:

زمان نسبت به شما تغییری نمیکنه بلکه سرعت گذر زمان برای شما تغییر میکنه
یعنی ساعت شما درست کار میکنه و ساعت منی که ساکن هستم هم درست کار میکنه
زمان یک ثانیه برای من و شما هم به یک اندازه برای هرکدوم طول میکشه ولی نکته اینجاست که زمان برای شما کش میاد (تغییر نمیکنه) که این کش اومدن زمان باعث میشه که تفاوت زمانی پیش بیاد

چون احتمال میدم که زیاد علاقه ای به بحث فرمولی این موضوع نداشته باشید (البته اگه بخواید میتونم کامل براتون بررسی فرمولیش کنم) همین رو میگم که http://www.codecogs.com/eq.latex?T=\gamma {T}_{0} که اون گاما ضریب لورنتس هست و برابر http://www.codecogs.com/eq.latex?\frac{1}{\sqrt{1-\frac{{u}^{2}}{{c}^{2}}}} هستش که میبینید که کاملا به سرعت شما (u) بستگی داره و هرچقدر به سرعت نور نزدیک تر بشید همون میزان زمان بیشتر برای شما کش میاد...

در مورد درستی این فرمول ها و در واقع آزمایش اونها آزمایشات خیلی زیادی انجام گرفته و من فقط به یکیشون اشاره میکنم که دو هواپیما رو در دو طرف کره زمین به پرواز درآوردن و دو ساعت اتمی رو در هر کدوم قرار دادن ولی زمانی که هواپیماها (که سرعتشون برابر بود) به هم رسیدند ساعت ها با هم تفاوت داشتند (البته به میزان خیلی خیلی کمی)

در مورد تجهیزات که سفر در زمان در صورتی که امان پذیر باشه ما هزاران یا حتی ممکنه میلیون ها سال با اون فاصله داریم
فکر نمیکنم هیچ کدوم از تجهیزات امروز ما برای انسانهای نئاندرتال قابل باور باشن!
یا بهتر بگم اصلا نمیتونن تصور چنین تجهیزاتی رو بکنن!

در مورد معلوم بودن مقصد و اینکه ابهامات چطور قراره برطرف بشه:
خب مگه تمام محاسباتی که امروز فیزیکدانا دارن انجام میدن رو من و شما فهمیدیم که انتظار داریم اونا رو هم بتونیم همین الان خودمون به دست بیاریم؟!

الان میتونن از طریق بررسی طیف یه سیاره تقریبا تمام ویژگی های اون سیاره رو به دست بیارن, من که سهله, بهتون قول میدم یه دکترای فیزیک هم تا زمانی که نره و در اون مورد چندین سال تحقیق نکنه و تجهیزات فوق العاده پیشرفته ای رو نداشته و با اونها مدت ها کار نکرده باشه هم نمیتونه براتون توضیح کامل و دقیقی از نحوه انجام این کار بده یا اینکه خودش مشخصات یه سیاره رو به دست بیاره!
ما و شما فقط داریم بررسی سطحی از موضوع انجام میدیم و فقط میدونیم که چه کارهایی رو میشه انجام داد وگرنه در مورد اینکه چطور میشه انجام داد اصلا نمیتونیم نظر بدیم
پس اگه به نظرتون خیلی سخت و عجیبه این ابهامات بزارید پای بی سوادیمون (در این زمینه) و نه امکان ناپذیر بودن...

در مورد متناقض بودن فرضیه ها باید بگم که بیشتر مکمل هستند تا متناقض ولی خب اون تناقضاتی هم که وجود داره همه به خاطر رسیدن به جواب نهاییه
میدونید برای توصیف نمودار حرارتی جسم سیاه چقدر نظریه جورواجور داده شد؟
نتیجه هم رسیدن به جوابی کامل و جامع و دقیق بود...

در مورد عجیب بودن این بحث هم کاملا بهتون حق میدم
کلا فیزیک جدید خیلی خیلی حرف های عجیبی میزنه
همین نسبیت: خود شما فکرش رو بکنید چطور ممکنه در هر سمتی و با هر سرعتی که سرعت نور رو اندازه بگیریم جواب همیشه یکسان باشه؟
ولی نسبیت کاملا ثایت شده است و ماهواره های GPS هم بر همین اساس دارن کارشون رو انجام میدن...!

صد البته که هر کسی هر اشکالی به ذهنش میرسه کاملا حق داره که اون رو مطرح کنه [golrooz]

Easy Bug
4th January 2012, 09:59 AM
سلام ؛
از آنجایی که بحث در مورد این سؤال جالب بود ؛ از شما دعوت میشه تا توضیح جامع و تقریباً کاملی رو در این زمینه مطالعه نمایید .

کسانی که علاقه مندند ؛ روی اینجا (http://www.njavan.com/forum/showthread.php?5003-کرم-چاله-ها،-تونل-های-زمان&p=308180#post308180)کلیک نمایند .

بدرود

Amaterasu
31st August 2012, 09:10 PM
تلسکوپهای کمی بهتر یک دستگاهی مثل کنترل تلوزیون دارن که به تلسکوپ وصل هست کارش چیه اصلا چیز جالبی میشه با یه تلسکوپ نسبتا خوب توی آسمون بیرون شهری دید

سلام
به اون دستگاه میگن موتور جستجوگر. کارش اینه که روی تلسکوپ نسب میشه و بعد از خطی کردن و قطبی کردن تلسکوپ با برنامه و نرم افزاری که روش نسب شده جای ستاره ها رو با توجه به تاریخ تشخیص میده و اون هارو پیدا میکنه. اگه درست تنظیم شده باشه خیلی راخت میشه حتی اجرام خیلی کم نور رو هم باهاش پیدا کرد. کار اصلی اون ردیابی و دنبال کردن اجرام هست ، اگه دقت کرده باشین وقتی از تلسکوپ به یک جسم نگاه می کنید کم کم از دید خارج میشه کار این وسیله دنبال کردن اونه و نمیذاره از دید خارج بشه.
بدی این وسیله هم اینه که تنظیم اون کمی سخته و بعضی اوقات تا جسم رو بخواد پیدا کنه وقت می گیره!

در جواب سوال دوم هم باید بگم که اگه یه تلسکوپ 6 یا 8 اینچی نیوتونی داشته باشید بیرون شهر جایی که آلودگی نوری نباشه خیلی چیزای زیادی می تونید ببینید. برای دیدن سحابی ها هم کافیه 2 3 تا فیلتر خوب داشته باشید!

سونای
6th September 2012, 09:53 PM
اگه به اینترنت دسترسی نداشته باشیم و بخوایم بدونیم ستاره مورد نظرمون کجاست یا مسیر یک سیاره کدوم سمته باید چکار کنیم؟بهتره بگم محیط خارج شهری

باید نقشه ی آسمون رو داشته باشی ، و کار باهاش رو هم بلد باشین (آسونه)
صورت فلکی ها رو یاد بگیرین
سمت و ارتفاع سنجی رو هم یاد بگیرید
بعد مثلا یه ستاره مد نظرتون هست ، ساعت رو ثبت میکنید ، سمت و ارتفاشم ثبت میکنید
این میشه آدرس دادن ستاره
اما اینکه فقط ستاره مورد نظرتون رو پیدا کنید(شخص خودتون) همون دونستن صورت فلکی کافیه

سیاره خب قضیش یکم فرق میکنه جای ثابتی نسبت به ستاره های دیگه ندارن واسه همین هر ماه جاشون توی صورت فلکی خاص توو نقشه ها ذکر میشه
اما اگه ساعت و دقیقه ی طلوع و غروب یا مکانش توی ساعتی رو میخواین باید از نرم افزار (استاری نایت) استفاده کنید
توی اون نرم افزار ساعت رو جلو میبرید و مشاهداتون رو یادداشت میکنید واسه شبی که قراره برید خارج از شهر ( در ضمن مشخصات اون مکانی که میخواید برید رو به نرم افزار میدین)
اما اگه نه همینجوری خودتون میخواید بدونید بدون کمک از نرم افزار
مسیرشو .. خب باید کتاب نجوم کروی(و.م اسمارت) رو خوب بلد باشید ، مکانیک کلپنر هم به درکتون کمک میکنه و کتابای پایه هم که خب .....
اما خیلی باید پشتکار داشته باشید
و شبهای رصدی زیاد..
موفق باشید

سونای
14th September 2012, 06:02 PM
در جواب سوال دوم هم باید بگم که اگه یه تلسکوپ 6 یا 8 اینچی نیوتونی داشته باشید بیرون شهر جایی که آلودگی نوری نباشه خیلی چیزای زیادی می تونید ببینید. برای دیدن سحابی ها هم کافیه 2 3 تا فیلتر خوب داشته باشید!
سخت نگیرین![cheshmak] کسی که داره تازه شروع میکنه با تلسکوپ 2/5-3 اینچ هم تو آلودگی نوری (بالا سقف خونه یا توو کوچه) هم میشه خیلی چیزا رو ببینه
توو گرفتن و دیدن اینا مهارت پیدا کردیم بعد هزینه میکنیم واسه خارج از شهر رفتن
[golrooz]

Amaterasu
14th September 2012, 06:09 PM
سخت نگیرین![cheshmak] کسی که داره تازه شروع میکنه با تلسکوپ 2/5-3 اینچ هم تو آلودگی نوری (بالا سقف خونه یا توو کوچه) هم میشه خیلی چیزا رو ببینه
توو گرفتن و دیدن اینا مهارت پیدا کردیم بعد هزینه میکنیم واسه خارج از شهر رفتن
[golrooz]

درسته توخونه هم خیلی چیز ها رو میشه دید. حتی با یه دوربین دو چشمی نجومی! ولی من منظورم سحابی ها و خوشه های ستاره ای و کهکشان ها بود که تو شهر هایی مثل تهران امکان نداره بتونید اونها رو تشخیص بدین. [tashvigh][nishkhand]

سونای
14th September 2012, 07:44 PM
درسته توخونه هم خیلی چیز ها رو میشه دید. حتی با یه دوربین دو چشمی نجومی! ولی من منظورم سحابی ها و خوشه های ستاره ای و کهکشان ها بود که تو شهر هایی مثل تهران امکان نداره بتونید اونها رو تشخیص بدین. [tashvigh][nishkhand]
سلام دوست آسمونی
ممنون از اینکه نظارت دارید رو پاسخ ها
ستاره پشت تلسکوپ که همون ستارست ! تنها گاهی دوتایی و.. بودن و رنگ و غیرش بیشتر مشخص میشه
منم منظورم دقیقا همون اجرام مسیه، ان جی سی ها، سحابی ها خوشه ها بود + سیارات
توو تهران تا حالا امتحان نکردم! ولی فکر نمیکنم (امکان نداره) باشه! استاد سختگیری نکن[cheshmak] ولی توو خیلی از شهر ها امتحان کردم همین دو شب پیش یجای صنعتی بودم بدتر از شهر و خونه ی ما!( از نظر آلودگی نوری )تعجب میکردم از اینکه انقـــــــــــــــــــــد برق مصرف میشه واسه روشن کردن شب! جوری که از آرنج تا کف دستمو میزاشتم رو افق و گاهی بالا تر که بتونم آسمونو ببینم! اما اونجا هم تونستم جرم بگیرم[nishkhand](با روس!!!!!!!)
سختیش اینه که تلسکوپو میزون کنی روو اون قسمت از آسمون چون دیدت رو آسمون کمه اما نشد نیست [kootak]
اینکه گفتید 6 & 8 اینچ درست راهنمایی کردید منم این 2/5 3 اینچ رو واسه این گفتم که کسی باا این امکانات نا امید نشه! چون اونم دقیقا خیلی از همون چیزارو میبینه[tashvigh] اما خب کیفیتش کمتره که طبیعیه... ولی میشه دید.
بازم ممنون از کمکتون [golrooz]

Amaterasu
14th September 2012, 10:38 PM
سلام دوست آسمونی
ممنون از اینکه نظارت دارید رو پاسخ ها
ستاره پشت تلسکوپ که همون ستارست ! تنها گاهی دوتایی و.. بودن و رنگ و غیرش بیشتر مشخص میشه
منم منظورم دقیقا همون اجرام مسیه، ان جی سی ها، سحابی ها خوشه ها بود + سیارات
توو تهران تا حالا امتحان نکردم! ولی فکر نمیکنم (امکان نداره) باشه! استاد سختگیری نکن[cheshmak] ولی توو خیلی از شهر ها امتحان کردم همین دو شب پیش یجای صنعتی بودم بدتر از شهر و خونه ی ما!( از نظر آلودگی نوری )تعجب میکردم از اینکه انقـــــــــــــــــــــد برق مصرف میشه واسه روشن کردن شب! جوری که از آرنج تا کف دستمو میزاشتم رو افق و گاهی بالا تر که بتونم آسمونو ببینم! اما اونجا هم تونستم جرم بگیرم[nishkhand](با روس!!!!!!!)
سختیش اینه که تلسکوپو میزون کنی روو اون قسمت از آسمون چون دیدت رو آسمون کمه اما نشد نیست [kootak]
اینکه گفتید 6 & 8 اینچ درست راهنمایی کردید منم این 2/5 3 اینچ رو واسه این گفتم که کسی باا این امکانات نا امید نشه! چون اونم دقیقا خیلی از همون چیزارو میبینه[tashvigh] اما خب کیفیتش کمتره که طبیعیه... ولی میشه دید.
بازم ممنون از کمکتون [golrooz]

خیلی ممنون؛ بالاخره باید جواب سوال ها رو هم یکی بده دیگه[cheshmak][khande]

کاملا درسته ! با یه تلسکوپ 3 اینچی خیلی راحت دوتایی ها و سیارات و ماه رو میشه دید ولی مثلا کهکشانی مثل آندورمدا که حتی در آسمان از ماه هم از نظر قطر ظاهری بزرگتر هست یا سحابی جبار که نسبتا بزرگ است رو با یه تسکوپ کمتر از 5 اینچ نمیشه درست دید یا نهایاتا چیزی شبیه به ستاره میبینیم![soal] من هم به دوستان پیشنهاد میکنم که اگه می خوان تلسکوپ خریداری کنند و تجربه های خوبی تو رصد داشته باشن مقداری بیشتر پول جمع کنند و یه تلسکوپ حداقل 6 اینچی بخرن.
من خودم با 5،6 نوع تلسکوپ از 3 اینچ گرفته تا 12 اینچ کار کردم ولی هیچ چیزی جای یه تلسکوپ خوب بیشتر از 6 اینچ مثلا 8 اینچ رو نمیگیره. با قیمتی حدود 500000 تومان میشه یه همچین تلسکوپی خرید. ارزش اون خیلی بیشتر از یه تلسکوپ 3 اینچیه! [shademani2]

زهرا قربانی
15th September 2012, 12:10 AM
سلام دوستان میشه توضیح بدین پدیده مهمل دو قاو ها چیه؟ خیلی وقت پیشا خوندمش که تون موقع خوب درک نکردم و متاسفانه الان کتابش در دسترسم نیست[entezar2]

yasaman hedayati
15th September 2012, 01:51 AM
سلام دوستان میشه توضیح بدین پدیده مهمل دو قاو ها چیه؟ خیلی وقت پیشا خوندمش که تون موقع خوب درک نکردم و متاسفانه الان کتابش در دسترسم نیست[entezar2]

ببخشید من اول فکر کردم من نمیدونم این پدیده چیه ولی تو گوگل سرچ کردم و متوجه شدم باید اشتباه تایپی باشه...
فک کنم منظورتون دوقلوهاست...

زهرا قربانی
15th September 2012, 08:53 AM
ببخشید من اول فکر کردم من نمیدونم این پدیده چیه ولی تو گوگل سرچ کردم و متوجه شدم باید اشتباه تایپی باشه...
فک کنم منظورتون دوقلوهاست...
بله[khejalat]
کیبوبرد جدیدمون خیلی با قبلی فرق میکنه به خاطر همین خیلی اشکال تایپی دارم

Amaterasu
15th September 2012, 01:42 PM

سلام به شما دوست عزیز

من تا حالا در مورد نشنیدم یا حداقل به اسم نمیشناسم[nadanestan]! منظورتون محمل دوقلوهاست یا مهمل دوقلوها ؟؟ چون دومی تقریبا بی معنی هستش! اگه چیزی از موضوعش یادتون هست یه توضیح مختصری راجع به اون بدین شاید من یا کسی تونست کمکتون کنه [tafakor][soal]. یا مثلا اسم اون کتاب رو بگین شاید کسی داشته باشه

زهرا قربانی
15th September 2012, 01:58 PM
سلام به شما دوست عزیز

من تا حالا در مورد نشنیدم یا حداقل به اسم نمیشناسم[nadanestan]! منظورتون محمل دوقلوهاست یا مهمل دوقلوها ؟؟ چون دومی تقریبا بی معنی هستش! اگه چیزی از موضوعش یادتون هست یه توضیح مختصری راجع به اون بدین شاید من یا کسی تونست کمکتون کنه [tafakor][soal]. یا مثلا اسم اون کتاب رو بگین شاید کسی داشته باشه
خیلی دقیق یادم نیست
اما فکر کنم در مورد این بود که اگر 2 برادر دوقلو که دقیقا همزمان به دنیا اومدن یکیشون تو ساحل دریا و اون یکی تو ارتفاعات خیلی بلند کوهستان زندگی کنه،اونی که تو ارتفاعات هستش چند ثانیه ای جوون تره
حالا من علتش رو میخوام بدونم
اسم کتاب هم مروری بر تاریخ زمان نوشته استیفن هاوکینگه

Amaterasu
15th September 2012, 02:09 PM
خیلی دقیق یادم نیست
اما فکر کنم در مورد این بود که اگر 2 برادر دوقلو که دقیقا همزمان به دنیا اومدن یکیشون تو ساحل دریا و اون یکی تو ارتفاعات خیلی بلند کوهستان زندگی کنه،اونی که تو ارتفاعات هستش چند ثانیه ای جوون تره
حالا من علتش رو میخوام بدونم
اسم کتاب هم مروری بر تاریخ زمان نوشته استیفن هاوکینگه

فهمیدم!! کتابش رو دیدم ولی نخوندم[nishkhand]. احتمال خیلی زیاد به این دلیله که چون در ارتفاع بالاتر زندگی میکنه فاصلش از مرکز زمین بیشتره و سرعت چرخش اون بیشتر از کسی میشه که در ارتفاع پایین زندگی میکنه؛ در نتیجه هر چه سرعت بیشتر شود و به سرعت نور نزدیک تر شود زمان دیرتر برای اون میگذره!! یه فرمولی هم هست که رابطه بین سرعت نور و سرعت ما و زمان سپری شده رو نشون میده که هرچه سرعت ما به سرعت نور نزدیک میشه زمان برای کمتر میشه. اون رابطه رو هم الآن یادم نیست.[tafakor]

Amaterasu
4th October 2012, 07:03 PM
منظور شما اینه که در کرمچاله ها زمان مطرح میشه !؟

الآن این امکان وجود نداره ولی ممکنه در آینده ................... .

پس چرا اگه به سرعت نور برسید زمان افراد دیگر کندتر میشه !؟

بعد از چند وقت هم از آینده سر در میاریم .

مگه ما با اونها همزمان نبودیم !؟

پس در کل جواب شما به این سؤال منفیه ؛ درسته ؟

با تشکر

به نظر من به هیچ وجه نمیشه به آینده رفت چون هنوز وجود نداره.
نه با سرعت نور و نه با بیشتر از اون

این رو هم که میگی اگه به سرعت نور نزدیک بشیم زمان برای ما کندتر میگذره این نیست که ما به آینده رفتیم ما فقط یه جورایی داریم زمان رو کش میدیم و اون رو نگه میداریم و تو اون حرکت میکنیم و یا به جای اول خودمون برمیگردیم.

nafise khanom
2nd December 2012, 03:34 PM
سلام.یه سوال؟!میشه بگین قضیه ی این 3-5 دی چیه؟حقیقت داره؟!تاریکی کاملوازاینجورچیزا؟دلیلشم بگین لطفا!!ممنون میشم.مرسی...[golrooz]

ESTVE
2nd December 2012, 04:34 PM
nazereton dar morede en jomle chie har che jerm sangin tar bashad zaman saritar keshide mishavad. aya jerm va zaman rabete mostagim baham daran

- - - به روز رسانی شده - - -

?

Amaterasu
2nd December 2012, 04:46 PM
سلام.یه سوال؟!میشه بگین قضیه ی این 3-5 دی چیه؟حقیقت داره؟!تاریکی کاملوازاینجورچیزا؟دلیلشم بگین لطفا!!ممنون میشم.مرسی...[golrooz]

سلام دوست عزیز

باید بگم چندان جای نگرانی نیست.چون این تفاسیری که جاهای مختلف اینترنت میبینید با بزرگنمایی خیلی زیاد هستش!! دقت کرده باشین در جایی از این توضیحات درباره تغییر ابعاد و نابودی زمین حرف زدن که چندان هم درست نیست . مرکز کهکشان راه شیری میدان مغناطیسی و جاذبه شدیدی دارد و خورشید هم به دلیل نزدیک بودن به زمین جاذبه نسبتا قوی و میدان مغناطیسی قوی ای میتواند ایجاد کند. هر سال هم در اواخر آذر و اوایل دی ماه خورشید به انقلاب زمستانی یعنی نقطه ای در نزدیکی راستای مرکز کهکشان راه شیری میرسد ولی چون در طی هزاران سال خورشید از آن نقطه فاصله گرفته است( در حدود 6 درجه یعنی قرص کامل ماه) با مرکز کهکشان در یک راسته قرار نگرفته است . ولی امسال این اتفاق می افتد و میدان مغناطیسی و جاذبه خیلی شدید تری به زمین وارد میشود و چون بشر جدید تا بحال با این موضوع مواجه نشده است عواقب و پیامد های آن را نمیداند. به همین دلیل این مطالب در مورد این چند روز گفته میشه که فکر نمیکنم چندان هم جای نگرانی باشه!![khande][cheshmak]

Amaterasu
2nd December 2012, 04:52 PM
nazereton dar morede en jomle chie har che jerm sangin tar bashad zaman saritar keshide mishavad. aya jerm va zaman rabete mostagim baham daran

?

سلام به شما

نمیدونم شما چقدر در مورد فضا و زمان اطلاعات دارید؟! من خودم هم خیلی اطلاعات ندارم ولی تا حد خوبی چیز هایی میدونم.
در فضا و جهان زمان مثل یه صفحه میمونه که اجسام روی اون قرار دارن.حال هر چی چگالی یک جسم بیشتر باشه فشار بیشتری به این صفحه وارد میکنه و روی اون صفحه فرو رفتگی عمیق تری ایجاد میکنه. در واقع توانایی ایجاد انرژی بیشتر برای تغییر زمان رو داره. مثلا یک سیاه چاله که جرم بسیار زیادی دارد میتواند به میزان خیلی شدیدی این صفحه را خم کند . به همین دلیل میشه گفت که سیاه چاله ها وسیله ای برای سفر در زمان هستند.

Amaterasu
2nd December 2012, 06:32 PM
ممنون از امتیازتون

ولی احتمال اینکه قطعی برق خیلی بیشتر بشه هست. اون هم به خاطر میدان های مغناطیسی قوی وارد شده بر زمین! منظور از تاریکی هم این میتونه باشه[cheshmak]

kahrupay
3rd December 2012, 08:36 PM
سلام دوست عزیز

باید بگم چندان جای نگرانی نیست.چون این تفاسیری که جاهای مختلف اینترنت میبینید با بزرگنمایی خیلی زیاد هستش!! دقت کرده باشین در جایی از این توضیحات درباره تغییر ابعاد و نابودی زمین حرف زدن که چندان هم درست نیست . مرکز کهکشان راه شیری میدان مغناطیسی و جاذبه شدیدی دارد و خورشید هم به دلیل نزدیک بودن به زمین جاذبه نسبتا قوی و میدان مغناطیسی قوی ای میتواند ایجاد کند. هر سال هم در اواخر آذر و اوایل دی ماه خورشید به انقلاب زمستانی یعنی نقطه ای در نزدیکی راستای مرکز کهکشان راه شیری میرسد ولی چون در طی هزاران سال خورشید از آن نقطه فاصله گرفته است( در حدود 6 درجه یعنی قرص کامل ماه) با مرکز کهکشان در یک راسته قرار نگرفته است . ولی امسال این اتفاق می افتد و میدان مغناطیسی و جاذبه خیلی شدید تری به زمین وارد میشود و چون بشر جدید تا بحال با این موضوع مواجه نشده است عواقب و پیامد های آن را نمیداند. به همین دلیل این مطالب در مورد این چند روز گفته میشه که فکر نمیکنم چندان هم جای نگرانی باشه!![khande][cheshmak]
قانع کننده بود.
ممنون

Easy Bug
17th January 2013, 07:54 PM
سلام دوستان
بنظر شما زمان چیه ؟
زمان چیست ؟

Amaterasu
18th January 2013, 09:16 PM
سلام دوستان
بنظر شما زمان چیه ؟
زمان چیست ؟

به نظر من خوردنی ای است غیر قابل خوردن [khande]
شوخی کردم

به نظر من زمان نوعی مسافت هستش
فاصله هر چیزی رو تو دنیا میشه با زمان سنجید
خودم میدونم منظورم چیه ولی نمیدونم چی جوری بگم[narahatishadid]sh_omomi48

kahrupay
25th April 2013, 02:32 PM
سلام به همگی
انشاالله که خوب و سرزنده باشید
راستش دوستان در تالار فیزیک موضوعی با عنوان سوال فیزیک آسون آسونه گذاشتن که از سوالات آسون شروع کردن و به سخت رسیدن که بنده هم خیلی درخشان ظاهر شدم!!!
فکر می کنم کار بسیار شایسته ای انجام دادن
تصمیم گرفتم یه همچین چیزی رو هم تو تالار خودمون ایجاد کنم.

با یه سری سوال آسون شروع می کنیم و به جاهای سخت سخت می رسیم.
نکته این که لطفا با راه حل بگید می تونید راه حل رو به خاطر سخت نوشته شدندش توضیح بدید.
در ضمن من تا حدود ۱۰سوال مطرح می کنم کسانی که بیشترین تعداد رو همون طور که گفتم با راه حل درست جواب بدن از من امتیاز می گیرن و بعد می تونیم دوباره دوره های ده تایی رو ادامه بدیم.
هر سوال با توجه به میزان دشواریش زمان خاصی برای حل داره که اگر تا اون زمان حل نشه پاسخ به نمایش در میاد.

هر سوالی هم داشتید در خدمتم.

نفرات پاسخ دهنده به سوال ۱ : farshadghasemi

نفرات پاسخ دهنده به سوال 2 : پاسخی دریافت نشد

نفرات پاسخ دهنده به سوال 3 : Amaterasu

۱. سرعت مداری هابل با ارتفاع حدودی ۵۰۰ کیلومتر رو محاسبه کنید. (زمان : ۲ روز نهایتا ۳ روز)

ثوابت مورد نیاز : جرم زمین ۵.۹۷ * ۱۰ به توان ۲۴ کیلوگرم
ثابت گرانش ۶.۶۷ * ۱۰ به توان ۱۱- واحدش طولانیه!!!

Amaterasu
25th April 2013, 03:43 PM
خب خودم اولیش رو بگم؟؟[tafakor]

نه فعلا صبر میکنم بقیه بگن

farshadghasemi
25th April 2013, 04:32 PM
اگر مدار هابلو دایروی بگیریم,انرژی مدار باید برابر با GmM/r^2 باشه که اون هم باید با mv^2/r برایر باشه که دا نتیجه سرعتش sqrt(GM/r) میشه که برایره با 28291m/s (در ضمن جرم زمین 6 ضربدز 10 به توان 24 هستش)

اگر مدار هابلو دایروی بگیریم,انرژی مدار باید برابر با GmM/r^2 باشه که اون هم باید با mv^2/r برایر باشه که دا نتیجه سرعتش sqrt(GM/r) میشه که برایره با 28291m/s (در ضمن جرم زمین 6 ضربدز 10 به توان 24 هستش)

kahrupay
25th April 2013, 11:12 PM

بله
اول اینکه اصلاح شد. شرمنده ام به دلیل تداخل ثوابت در افکار بنده است اون ۱ اضافی بود!!!
به هر حال
پاسخ شما دقیق نیست ولی درسته
خیلی از شرکتتون ممنونم

اما دوستان می تونن از فرمول سرعت مداری هم استفاده کنن که برابر با رادیکال Gm به روی فاصله یا همون d هست که تمام ثوابت به شما داده شده بود. در ضمن بگم کل کسر زیر رادیکاله.

kahrupay
25th April 2013, 11:23 PM
۲. طبق مشاهدات هابل عمر عالم حدود ۱۳.۷ میلیارد سال نوری است. چگالی عالم را حدودی و البته با راه حل تخمین بزنید. (زمان : حداکثر ۳ روز)
اطلاعاتی که می تونم بهتون بدم اینه که فکر کنید عالم از ۱۰ به توان ۲۲ ستاره خورشید سان تشکیل شده.
ثوابت : جرم خورشید ۱.۹۹ در ۱۰ به توان ۳۰ کیلوگرم

یه چیزه دیگه اینکه چگالی محیط میان ستاره ای ۱۰ به توان ۲۵- گرم بر سانتی متر مکعب هست. عددی رو که به دست اوردید با این عدد مقایسه کنید و خودتون به عجایب خلقت پی ببرید.

farshadghasemi
26th April 2013, 11:38 PM
۲. طبق مشاهدات هابل عمر عالم حدود ۱۳.۷ میلیارد سال نوری است. چگالی عالم را حدودی و البته با راه حل تخمین بزنید. (زمان : حداکثر ۳ روز)
عمر عالم 13.7 میلیارد سال نوریه؟! سال نوری که واحد مسافته!!!!![tafakor][tafakor]

kahrupay
27th April 2013, 09:30 AM
عمر عالم 13.7 میلیارد سال نوریه؟! سال نوری که واحد مسافته!!!!![tafakor][tafakor]
البته ولی وقتی می گیم 13.7 میلیارد سال نوری عمر داره درواقع حد حرکت نور رو گفتیم نمی دونم منظورم رو فهمیدید یا نه.
یعنی از آغاز عالم نور چه مسافتی رو می تونه طی کنه که ما اون رو سال نوری بیان می کنیم.
اگه بیشتر توضیح بدم یکی از دوقسمت اصل سوال رو براتون گفتم. فکر کنم فهمیده باشید. درواقع امیدوارم!!!

kahrupay
29th April 2013, 12:01 PM
دوستان عزیز زمانتون تموم شد.
پاسخ 10 به توان 27- گرم بر سانتی متر مکعب هست.
این سوال دو نکته ی اصلی داشت :
1. وقتی عمر عالم رو با واحد مسافت بیان می کنیم یعنی نور از زمان تشکیل عالم تا به الان چه مسافتی رو طی کرده که می شه شعاع عالم
3. باید عالم رو کروی در نظر بگیریم و حجم رو هم حجم کره
دیگه بعد از اون جرم رو هم که بهتون داده بودم. 10 به توان22 ضربدر جرم خورشید که باز هم داده شده بود.
چگالی هم از نسبت جرم به حجم به دست میاد.
و بنابراین تخمین عددی می شه که گفتم.

حالا میریم سراغ سوال 3
این سوال رو از این جهت در مرتبه ی 3 قرار دادم چون رابطه ای داره که همه نمی دونن.
سوال 3 : ثا بت خورشیدی یعنی میزان انرژی که در هر ثانیه به سطح زمین در واحد مترمربع می رسه محاسبه کنید. ( زمان : 4 روز)
ثوابت : سیگما : 5.67 در 10 به توان 8-
شعاع خرشید 6.96 در 10 به توان 8 متر
دمای خورشید 5780 کلوین
فاصله ی زمین تا خرشید 1.496 در 10 به توان 11 متر

آسمانتان پر ستاره

ahmad2015
3rd May 2013, 02:59 PM
از رمی صورت های فلکی میتونیم این کارو بکنیم

Amaterasu
4th May 2013, 11:15 PM
دوستان عزیز زمانتون تموم شد.
پاسخ 10 به توان 27- گرم بر سانتی متر مکعب هست.
این سوال دو نکته ی اصلی داشت :
1. وقتی عمر عالم رو با واحد مسافت بیان می کنیم یعنی نور از زمان تشکیل عالم تا به الان چه مسافتی رو طی کرده که می شه شعاع عالم
3. باید عالم رو کروی در نظر بگیریم و حجم رو هم حجم کره
دیگه بعد از اون جرم رو هم که بهتون داده بودم. 10 به توان22 ضربدر جرم خورشید که باز هم داده شده بود.
چگالی هم از نسبت جرم به حجم به دست میاد.
و بنابراین تخمین عددی می شه که گفتم.

حالا میریم سراغ سوال 3
این سوال رو از این جهت در مرتبه ی 3 قرار دادم چون رابطه ای داره که همه نمی دونن.
سوال 3 : ثا بت خورشیدی یعنی میزان انرژی که در هر ثانیه به سطح زمین در واحد مترمربع می رسه محاسبه کنید. ( زمان : 4 روز)
ثوابت : سیگما : 5.67 در 10 به توان 8-
شعاع خرشید 6.96 در 10 به توان 8 متر
دمای خورشید 5780 کلوین
فاصله ی زمین تا خرشید 1.496 در 10 به توان 11 متر

آسمانتان پر ستاره

با استفاده از فرمول زیر ثابت خورشیدی بدست میآید:

http://www.uc-njavan.ir/images/uzv7dgihjyv5awfgvawy.png

که این ثابت تقریبا برابر میشود با 1370 وات بر متر مربع

kahrupay
5th May 2013, 12:03 AM
با استفاده از فرمول زیر ثابت خورشیدی بدست میآید:

http://www.uc-njavan.ir/images/uzv7dgihjyv5awfgvawy.png

که این ثابت تقریبا برابر میشود با 1370 وات بر متر مربع

کاملا صحیح

زمان لازم برای پاسخ هم تموم شد
در رابطه با موضوعی که از روی صورت فلکی فرمودید راستش متوجه منظورتون نشدم
اگر باز کنید خوش حال می شم(ahamd2015)

و حالا سوال شماره 4
4. اگر ستاره ای دارای دمای 7000 کلوین و شعاع دوبرابر خورشید باشد، در صورت قرار گرفتن در فاصله ی 50 پارسکی از ما در آسمان شب از چه قدری دیده می شود؟ (زمان : 6 روز)
ثوابت مورد نیاز :
هر پارسک = 3.086 در 10 به توان 16 متر
راهنمایی : در این مساله می تونید برای ساده تر شدن کار از پاسخ سوال قبل استفاده کنید.

آسمانتان پر ستاره

Amaterasu
5th May 2013, 12:05 AM
کاملا صحیح

زمان لازم برای پاسخ هم تموم شد
در رابطه با موضوعی که از روز صورت فلکی فرمودید راستش متوجه منظورتون نشدم
اگر باز کنید خوش حال می شم

و حالا سوال شماره 4
4. اگر ستاره ای دارای دمای 7000 کلوین و شعاع دوبرابر خورشید باشد، در صورت قرار گرفتن در فاصله ی 50 پارسکی از ما در آسمان شب از چه قدری دیده می شود؟ (زمان : 6 روز)
ثوابت مورد نیاز :
هر پارسک = 3.086 در 10 به توان 16 متر
راهنمایی : در این مساله می تونید برای ساده تر شدن کار از پاسخ سوال قبل استفاده کنید.

آسمانتان پر ستاره

روز صورت فلکی؟ یادم نیست کدوم رو میگی؟[soal]

kahrupay
5th May 2013, 11:39 PM
روز صورت فلکی؟ یادم نیست کدوم رو میگی؟[soal]
بابت صورت فلکی خطاب بنده به جناب ahmad2015 بود.
اشتباهی در نقل قول از شما ذکر کردم. ببخشید!!!

kahrupay
7th May 2013, 11:52 PM
دوستان با توجه به این که فکر می کردم تاپیک مورد استقبال قرار بگیره موفق نبود حالا یا به دلیل سطح پایین اطلاعات و یا نداشتن حوصله برای حل، تصمیم گرفتم تاپیک رو در همین جا ببندم.
اگر سوال و یا جوابی خواستید درخدمتم.
در ضمن به دلیل تعداد کم شرکت کنندگان و برابری تعداد، امتیازی به هیچ فردی تعلق نمی گیره.
موفق باشید

ahmad2015
13th May 2013, 05:36 PM
سلام سوال من این هستش که چجوری از کهکشان راه شیری عکس میندازنند و اصلا آیا تا به حال عکسی انداختند[soal][tafakor]

Amaterasu
13th May 2013, 07:14 PM
سلام سوال من این هستش که چجوری از کهکشان راه شیری عکس میندازنند و اصلا آیا تا به حال عکسی انداختند[soal][tafakor]

سلام عزیز

کهکششان راه شیری شبیه به یک دیسک میمونه که وسط اون برآمده هستش و شعاع اون هم حدود 50000 سال نور هستش و زمین هم جایی در حدود 35000 سال نوری از مرکز اون یعنی در نزدیکی لبه های اون قرار داره . وقتی که به آسمون نگاه میکنیم به دو صورت کهکشان رو میبینیم:
یا داریم به مرکز اون نگاه میکنیم یا به لبه های بیرونی اون
اگر بخواهیم به مرکز کهکشان نگاه کنیم باید به سمت صورت فلکی قوس و عقرب نگاه کنیم واگر میخواهیم لبه های اون رو ببینیم باید به طرف آندرومدا و ثور نگاه کنیم
البته این چیزی که ما مبینیم از داخل کهکشان هست دیگه!
این رو میشه شبیه سازی کرد و فرض کرد از بیرون درحال تماشای اون هستیم
و تا الآن هم عکسی از بیرون راه شیری از راه شیری گرفته نشده.
دور ترین وسیله ساخت بشر همان وویجر است که تازه از منظومه شمسی خارج شده است! و برای رسیدن به لبه راه شیری حدود 15000 سال نوری باید حرکت کند که تا الآن فقط 1/10000000 اون رو طی کرده!!!!
و باید 10 میلیون بار بیشتر این مسافت را طی کند تا به لبه راه شیری برسد

arash b
15th June 2013, 03:04 PM
سلام...شما میتوانید از نقشه آسمان استفاده یا از نرم افزار هایی از جمله:Stellarium , starry nightکه برای ویندوز مورد استفاده قرار میگیرد , میتوانید محل دقیق سیاره یا ستاره را در هر ساعت به دقت پیدا کنید.نرم افزار هایی هم هست که برای مبایل مورد استفاده قرار میگیرد.

arash b
15th June 2013, 04:01 PM
از اون جایی که مدت زمانه گردش ماه به دور خود با به دور زمین یکیست , یعنی دوره ی وضعی و انتقالی 27.32 روز است . اما به دلیله چرخش زمین کسانی که ساکن زمین هستن , ماه هر 29.53 روز به دوره زمین میگردد! پس ما به این دلیل یک طرف ماه را میبینیم! در نتیجه اگر در آن طرفی که سمته زمینه قرار بگیریم همیشه میتوانیم زمین را ببینیم اما اگر در آن سمتی که پشته زمین است قرار بگیریم زمین قابله مشاهده نیست!!! اگر در موقعیتی از ماه باشیم که زمین دیده شود,زمین تقریبا در آسمان ثابت است و همیشه دیده میشود حتی در روز!!! چون ماه جو یا اتمسفر ندارد پس در روز ستارگان و سیارات دیده میشوند!!! راستی زمین از روی ماه همانند ماه از روی زمین , دارایه هلال است است یعنی زمین نیمه کامل , کاملو... میشود!!!

Easy Bug
15th June 2013, 06:04 PM
سلام...شما میتوانید از نقشه آسمان استفاده یا از نرم افزار هایی از جمله:Stellarium , starry nightکه برای ویندوز مورد استفاده قرار میگیرد , میتوانید محل دقیق سیاره یا ستاره را در هر ساعت به دقت پیدا کنید.نرم افزار هایی هم هست که برای مبایل مورد استفاده قرار میگیرد.

از اون جایی که مدت زمانه گردش ماه به دور خود با به دور زمین یکیست , یعنی دوره ی وضعی و انتقالی 27.32 روز است . اما به دلیله چرخش زمین کسانی که ساکن زمین هستن , ماه هر 29.53 روز به دوره زمین میگردد! پس ما به این دلیل یک طرف ماه را میبینیم! در نتیجه اگر در آن طرفی که سمته زمینه قرار بگیریم همیشه میتوانیم زمین را ببینیم اما اگر در آن سمتی که پشته زمین است قرار بگیریم زمین قابله مشاهده نیست!!! اگر در موقعیتی از ماه باشیم که زمین دیده شود,زمین تقریبا در آسمان ثابت است و همیشه دیده میشود حتی در روز!!! چون ماه جو یا اتمسفر ندارد پس در روز ستارگان و سیارات دیده میشوند!!! راستی زمین از روی ماه همانند ماه از روی زمین , دارایه هلال است است یعنی زمین نیمه کامل , کاملو... میشود!!!

سلام
بهتره مشخص کنید پستهاتون در جواب به کدوم سؤال و پست میباشد
و از ارسال پست تکرای خودداری کنید

موفق باشید

mohammadmehdi123
31st July 2013, 07:12 PM
یه سوال اساسی :
همه می دونیم که جهان در حال انبساط وانرژی این انبساط رو هم انرژی تاریک تامین می کنه حالا شتاب این انبساط با گذر زمان کمتر می شه یا بیشتر یا نه اصلا ثابت؟

kahrupay
1st August 2013, 03:11 PM
یه سوال اساسی :
همه می دونیم که جهان در حال انبساط وانرژی این انبساط رو هم انرژی تاریک تامین می کنه حالا شتاب این انبساط با گذر زمان کمتر می شه یا بیشتر یا نه اصلا ثابت؟
سلام
ببینید به همین سادگی که می گید نیست
3 تا حالت براش هست
اول اینکه جهان با سرعت ثابت در حال گسترشه که شتاب صفره
دوم اینکه جهان با شتاب فزاینده در حال گسترشه
و سوم اینکه شتاب گسترش در ثانیه های آغازین زیاد و هر چی بگذره کمتر می شه که شتاب اول مثبت و بعد منفیه
حالا اینا خودشون با توجه به چگالی جهان و چگالی بحران باز توضیح دارن که اگه اطلاعات دارید در این زمینه بگید تا توضیح بدم چون مبحث سنگینه.
مرسی از سوال

mohammadmehdi123
1st August 2013, 05:53 PM
ازاین که جواب دادید ممنون اما در این که جهان باشتاب درحال گسترش شکی نیست حتی یکی از مواردی که فیزیک کلاسیک رو به لرزه درآورد همین موضوع بود چون طبق قوانین نیوتون همون طور که خودتون می دونید پس از انفجار بزرگ کهکشان ها باید با سرعت ثابت از هم دور می شدندچون تنها نیروی همراه جسم شتاب تولید می کنه حال آن که نیرویی به کهکشانها وارد نمی شه!! دانشمندان فعلا! برای توجیح این تناقض گفتن که انرژی مورد نیاز برای ایجاد این شتاب از انژی تاریک که حدود 75 ذرصد جهان رو تشکیل میدهد
حالا سوال این جاست این شتاب ثابت یا افزاینده یا کاهنده؟ که البته خیلی پرسوجوکردم اما فعلا چیزی گیرم نیامده
بازم ممنون

kahrupay
1st August 2013, 07:02 PM
ازاین که جواب دادید ممنون اما در این که جهان باشتاب درحال گسترش شکی نیست حتی یکی از مواردی که فیزیک کلاسیک رو به لرزه درآورد همین موضوع بود چون طبق قوانین نیوتون همون طور که خودتون می دونید پس از انفجار بزرگ کهکشان ها باید با سرعت ثابت از هم دور می شدندچون تنها نیروی همراه جسم شتاب تولید می کنه حال آن که نیرویی به کهکشانها وارد نمی شه!! دانشمندان فعلا! برای توجیح این تناقض گفتن که انرژی مورد نیاز برای ایجاد این شتاب از انژی تاریک که حدود 75 ذرصد جهان رو تشکیل میدهد
حالا سوال این جاست این شتاب ثابت یا افزاینده یا کاهنده؟ که البته خیلی پرسوجوکردم اما فعلا چیزی گیرم نیامده
بازم ممنون

اون 3 موردی که گفتم رو میزه
ولی چیزی که فعلا فک می کنن دانشمندان بزرگوار اینه که جهان با شتاب فزاینده در حال حرکته.
برای اطلاعات بیشترتون می گم که قرآن گفته حاالت سومیو که گفتم گفته تو دو آیه. گفته جهانو پهن می کنیم بعد جمع می کنیم!!! که در حال سوم وقتی شتاب کاهنده می شه جاذبه غلبه می کنه و جهان دوباره جمع می شه.
برای بازهم اطلاعات بیشترتون پیشنهاد می کنم کتاب آشنایی با کیهان شناسی نوین نوشته اندرو لیدل و ترجمه غلامرضا شاه علی رو بخونید
تازه ترجمه شده، خیلی کتاب خوبیه
به سوالتون پاسخ داده شد عایا!؟!؟[nishkhand]

mohammadmehdi123
1st August 2013, 07:20 PM
ولی چیزی که فعلا فک می کنن دانشمندان بزرگوار اینه که جهان با شتاب فزاینده در حال حرکته.
برای اطلاعات بیشترتون می گم که قرآن گفته حاالت سومیو که گفتم گفته تو دو آیه. گفته جهانو پهن می کنیم بعد جمع می کنیم!!! که در حال سوم وقتی شتاب کاهنده می شه جاذبه غلبه می کنه و جهان دوباره جمع می شه.
برای بازهم اطلاعات بیشترتون پیشنهاد می کنم کتاب آشنایی با کیهان شناسی نوین نوشته اندرو لیدل و ترجمه غلامرضا شاه علی رو بخونید

بله ممنون

mohammadmehdi123
3rd August 2013, 05:02 PM
یه سوال دیگه چرا کاهش سرعت نور موجب شکسته شدن مسیرش می شه[tafakor]

mohammadmehdi123
3rd August 2013, 08:03 PM

رفیق هرچی می گردم جایی نظر شما رو که گفتیدجهان با شتاب فزاینده ای در حال حرکته پیدانمی کنم !!

امیدوارم ناراحت نشده باشید
[negaran]

البته تقریبا تمام منابع علمی مقدار این شتاب رو 20کیلومتر بر ثانیه به ازای هریک میلیون سال نوری اعلام کرده اندفقط همین!!!

kahrupay
4th August 2013, 11:25 PM
رفیق هرچی می گردم جایی نظر شما رو که گفتیدجهان با شتاب فزاینده ای در حال حرکته پیدانمی کنم !!

امیدوارم ناراحت نشده باشید
[negaran]

البته تقریبا تمام منابع علمی مقدار این شتاب رو 20کیلومتر بر ثانیه به ازای هریک میلیون سال نوری اعلام کرده اندفقط همین!!!

من شتاب فزاینده!؟؟!؟
من که دانشمند نیستم!!!![nishkhand]
چه توقعاتی از کیهان دارید شما!!!! همینشم تازه خیلی کوتاه اومده!!!! برید خدارو شکر کنید!!!

faezehz
28th August 2013, 12:41 AM

اگه منجم حرفه اي باشي بدون نقشه صورت فلكي ها وسيارات راتشخيص مي دي
من خودم ديگه آسمونا مثل كف دستم بلدم درضمن هرسياره اي نورخاصي داره يابهتره بگم آلبدو ي خودش راداره وبين صورت فلكي هاي خاصي قرار مي گيره[nishkhand]

faezehz
28th August 2013, 12:48 AM
سلام ؛

برای اطلاعات بیشتر به صفحه 3 بروید

مشكل اصلي ما درسفربه كرم چاله ها اينكه طول به بي نهايت ميل ميكند وجرم انقباض ميابد يابه بيان ساده تربدن حالت آدامس پيدامي كنه[nishkhand]

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد