PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : حرکت الکترونها

ardeshirdadgar
7th May 2011, 02:03 PM
با سلام من چند تا ابهام راجع به برق و حرکت الکترونها دارم لطفا من را راهنمایی کنید:
1-عامل انتقال نیروی دافعه بین الکترونها چیست؟(در جاذبه گراویتون است)
2-من مفهوم اختلاف پتانسیل را درک نمیکنم. لطفا در مورد آن توضیح دهید؟
3-چه عاملی باعث می شود که وقتی اختلاف پتانسیل بین دو نقطه صفر است جریانی بین آنها برقرار نشود؟ یعنی مثلا چه عاملی باعث می شود که کبوتری که روی سیم برق است را برق نگیرد؟چرا الکترونها نمی توانند وارد پای کبوتر شوند؟
6-وقتی الکترونها در یک جایی باشند به هم نیرو ی دافعه وارد می کنند تا از هم دور شوند تا بیشترین فاصله را از هم داشته باشند پس چرا الکترونها در روی زمین حرکت نمی کنند؟(چرا جریان الکتریکی روی زمین برقرار نیست؟)
7- آیا علت اینکه عبور جریان برق باعث مرگ انسانها می شود گرمای ناشی از حرکت الکترونها است؟
8-چرا زمین را پتانسیل صفر در نظر می گیرند؟مگر نه اینکه پتانسیل ناشی از وجود الکترون است و زمین هم سرشار از الکترون است؟

hadi elec
18th August 2011, 10:08 AM
با سلام من چند تا ابهام راجع به برق و حرکت الکترونها دارم لطفا من را راهنمایی کنید:
1-عامل انتقال نیروی دافعه بین الکترونها چیست؟(در جاذبه گراویتون است)
2-من مفهوم اختلاف پتانسیل را درک نمیکنم. لطفا در مورد آن توضیح دهید؟
3-چه عاملی باعث می شود که وقتی اختلاف پتانسیل بین دو نقطه صفر است جریانی بین آنها برقرار نشود؟ یعنی مثلا چه عاملی باعث می شود که کبوتری که روی سیم برق است را برق نگیرد؟چرا الکترونها نمی توانند وارد پای کبوتر شوند؟
6-وقتی الکترونها در یک جایی باشند به هم نیرو ی دافعه وارد می کنند تا از هم دور شوند تا بیشترین فاصله را از هم داشته باشند پس چرا الکترونها در روی زمین حرکت نمی کنند؟(چرا جریان الکتریکی روی زمین برقرار نیست؟)
7- آیا علت اینکه عبور جریان برق باعث مرگ انسانها می شود گرمای ناشی از حرکت الکترونها است؟
8-چرا زمین را پتانسیل صفر در نظر می گیرند؟مگر نه اینکه پتانسیل ناشی از وجود الکترون است و زمین هم سرشار از الکترون است؟
سلام

1-منظورت رو متوجه نشدم

2- اختلاف پتانسیل یعنی بین پتانسیل الکتریکی دو قسمت اختلافی وجود داشته باشه این معنی کلمه به کلمه بود
حالا یه مثال میزنم فرض کن دو تا ظرف رو با شیلنگ به هم وصل کردیم و هر دو اب دارند
حالا چه زمانی اب از ظرفی وارد ظرف دیگه میشه؟
مسلما زمانیکه یکی از ظرفها بالاتر از اون یکی باشه خب در این حالت میگیم انرزِ پتانسیل اب توی ظرف بالایی بیشتر و میل به کم شدن داره و به همین دلیل میره به سمت ظرف پایینی
پتانسیل الکتریکی هم دقیقا مثل همینه
توی یه قسمت الکترون زیادی جمع میشه و در قسمت دیگه ای الکترون کم میشه
انرژی پتانسیل زیاد میشه و اختلاف انرزژی پتانسیل به وجود میاد و جریان درست نیشه

3-وقتی اختلاف پتانسیل صفر هست یعنی الکترونها میل به حرکت ندارند و این میشه که جریانی به وجود نمیاد
وقتی دو طرف پای کبوتر اختلاف پتانسیل صفرهست پس عاملی وجود نداره که بتونه الکترونها رو به حرکت در بیاره و جریان درست بشه پس برق نمیگیردش

4- سوالت کو پس؟

5_سوالت کو پس؟

6-خب این دافعه چون از هر طرفی بر الکترونهاوارد میشه عملا به یه حد خنثی میرسه
یعنی الکترون از هر طرف داره بهش نیروی دافعه وارد میشه و نمیتونه حرکت کنه
جریان روی زمین بر قرار نیست چون اختلاف پتانسیل الکتریکی وجود نداره

7-یکی از دلایلش توی برق گرفتگی های شدید میتونه گرما باشه
ولی بیشتر تحریک سلسله اعصاب و قفل شدن ماهیچه ها مثل ماهیچه قلب و ......
تغییرات فیزیولوزیکی توی بدن باعث مرگ میشه

8-اینکه زمین رو صفر در نظر میگیرن یه قرار داده
ما همیشه برای اندازه گیری اختلاف پتانسیل الکتریکی باید به روش مقایسه ای عمل کنیم
وقتی میگیم این سیم 220 ولت برق داره یعنی نسبت به زمین 220 ولت برق داره
حالا اگر زمین رو صفر در نظر بگیریم عملا ولتاژ همون 220 میشه
زمین مرجعی هست برای سنجش میزان پتانسیل الکتریکی هر نقطه

موفق باشی

ardeshirdadgar

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد