PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بحث درک ریاضیات

Maani Parvaz
6th April 2011, 01:39 PM
سلام دوستان من ترم آخر کاردانی رشته الکترونیک هستم و 20 سالمه, دوستان نمیدونم به چه زبونی بگم که عاشق ریاضیات هستم, ولی متاسفانه هیچی بهمون یاد نمیدنننننن, دوستان هر کسی هم که ادعای ریاضیات رو داشته باشه فقط حفظ کرده همین, من سخت دنبال ریاضیات و حتی فیزیک هستم و وقتی یاد گرفتم تا جایی که توان دارم و با مهارت آموزشی خودم به تمام بچه های ایرانی با استعداد کمک خواهم کرد, معذل اصلی بچه ها که از درس فرار میکنند اینه که خوب آموزش داده نمیشوند, من این مطلب رو توی تمام سایت ها میگم و تا جواب هم نگیرم بازهم تاپیک میزنم, دوستان مسئله ای که میخواهم بگم ازش ساده برداشت نکنید, مثلا وقتی میگیم مثلثات چه کاربردی داره یه سری جواب های کلیشه ای رو میشنوی که حال آدم به هم میخوره, برای درک حرفهایم خود را جای فیثاغورس یا هر کس دیگه بگذارید و فکر کنید که خودتان دارید مسئله یا فرمولی رو کشف میکنید, پس تاریخ ریاضیات لازمه و اینکه بر چه مبنایی کشف شده, باید بتوان یه فرمول رو تجسم کرد, چطوری در عمل کاربرد داره( به صورت تجسمی), بعضی وقتها هوس میکنم که در خارج ادامه تحصیل بدم ولی دوستان من می خواهم که این علم بزرگ رو درک کنم و اگه لطف میکنید جواب هم بدید ممنون.

Only Math
6th April 2011, 02:07 PM
سلام دوستان من ترم آخر کاردانی رشته الکترونیک هستم و 20 سالمه, دوستان نمیدونم به چه زبونی بگم که عاشق ریاضیات هستم, ولی متاسفانه هیچی بهمون یاد نمیدنننننن, دوستان هر کسی هم که ادعای ریاضیات رو داشته باشه فقط حفظ کرده همین, من سخت دنبال ریاضیات و حتی فیزیک هستم و وقتی یاد گرفتم تا جایی که توان دارم و با مهارت آموزشی خودم به تمام بچه های ایرانی با استعداد کمک خواهم کرد, معذل اصلی بچه ها که از درس فرار میکنند اینه که خوب آموزش داده نمیشوند, من این مطلب رو توی تمام سایت ها میگم و تا جواب هم نگیرم بازهم تاپیک میزنم, دوستان مسئله ای که میخواهم بگم ازش ساده برداشت نکنید, مثلا وقتی میگیم مثلثات چه کاربردی داره یه سری جواب های کلیشه ای رو میشنوی که حال آدم به هم میخوره, برای درک حرفهایم خود را جای فیثاغورس یا هر کس دیگه بگذارید و فکر کنید که خودتان دارید مسئله یا فرمولی رو کشف میکنید, پس تاریخ ریاضیات لازمه و اینکه بر چه مبنایی کشف شده, باید بتوان یه فرمول رو تجسم کرد, چطوری در عمل کاربرد داره( به صورت تجسمی), بعضی وقتها هوس میکنم که در خارج ادامه تحصیل بدم ولی دوستان من می خواهم که این علم بزرگ رو درک کنم و اگه لطف میکنید جواب هم بدید ممنون.
سلام
دوست عزيز فكر ميكنم گفتن اين حرف كه هر کسی هم که ادعای ریاضیات رو داشته باشه فقط حفظ کرده خيلي درست نباشه! اما يكي از مشكلات اصلي در يادگيري رياضيات حفظ كردن اون هست.
اگر ممكنه موضوع بحث رو مشخص كنيد تا دوستان ديگه هم شركت كنن و در اخر هم بتونيم نتيجه و جواب مناسبي از بحث بگيريم.
ممنون [golrooz]

ormazda
6th April 2011, 03:13 PM
با درود
دوست عزیز من هم با شما موافقم که تدریس خوب یک معلم باعث علاقه مندی دانش آموزان به آن درس می شود و میتونم بگم در مورد خودم که معلم سال سوم راهنمایی من باعث علاقه مندی من به این درس شد و تا قبل از آن من خودم از درس ریاضی فرار می کردم. و با نظر دوست عزیزم Only Math (http://njavan.ir/forum/member.php?u=2350) هم موافقم که هر کسی که ادعای ریاضیات می کند فقط آن را حفظ نکرده است.

با احترام

Maani Parvaz
6th April 2011, 09:10 PM
دوستان حرف من واضح هست, حالا یه سایتی یه چیزی بگید که بشه ریاضیات رو خوب یاد گرفت, من همونو به یه استاد سن بالا گفتم که دانشجوی قبل از انقلاب بود و گفت که برم کتابهای نظام قدیم رو بیارم چون او چیزی است که میتونی ریاضی رو یاد بگیری, حالا بیایید رو این بحث کنیم و حاشیه نریم.

azarbara
7th April 2011, 01:48 AM
با سلام خدمت دوستان من چیز زیادی از این بحث عایدم نشد اگر شما علاقه مند به ریاضیات هستید می تونید با مطالعه بیشتر و حل مسئله لذت واقعی ریاضی رو بچشید اصلا حفظ کردن جایی در ریاضیات ندارد و آفت ریاضیات است و همچنین برای مطالعه ریاضی کیفیت بر کمیت ارجحیت دارد فلذا اگر شده یک صفحه بخوانید ولی آن صفحه را خوب بخوانید و ابهامی باقی نگذارید
همچنین اگر علاقه مند به فعالیت در نت هستید می توانید به صورت تخصصی در اینجا (http://forum.mathsoft.ir/) فعالیت کنید
موفق باشید.

بانوثریا
7th April 2011, 09:46 PM
سلام
با اجازه حضار محترم[nishkhand]
عزیز جان معلم یا دبیر خوب تا اندازه ایی تاثیر داره
من وقتی یه سوال انتگرال رو به دبیر ریاضیمون نشون دادم (به خاطر غیبتی که جلسه قبل داشتم) جواب سوالمو نداد گفت میخواستی غیبت نکنی من هم یه جور لج کردن بهم دست داد
نشستم کتاب رو با دقت خوندم و رو جواب مسئله ها فکر کردم تا به جواب میرسیدم با وجود اینکه خیلی از اون ماجرا میگذره ولی من چیزهایی رو که خوندم کامل به یاد دارم
و نمره ریاضی دانشگامم از 17 کمتر نشد(با وجود اینکه پیام نوری بود و سوال تستی تشریحی داشت و هیچی حذفیات نداشت)
بنابراین هر جای دنیا بری آسمان همین رنگ است
خودت تلاش کن مطمن باش به نتیجه میرسی
موفق باشی

Maani Parvaz
7th April 2011, 10:08 PM
ثریا خانم ممنون, ولی جوب سوال منو مگه کسی مثل انشتین یا یه دانشمند بده, به هر حال باید جای دیگه جویا شد, ممنون.

Only Math
12th April 2011, 09:26 AM
ثریا خانم ممنون, ولی جوب سوال منو مگه کسی مثل انشتین یا یه دانشمند بده, به هر حال باید جای دیگه جویا شد, ممنون.
من هنوز هم سوال شما رو متوجه نشدم!!!! ممنون میشم سوالتون رو واضح تر بیان کنید که بشه دربارش بحث کرد.

Maani Parvaz
12th April 2011, 10:44 AM
سوال من راحته, فقط کمی دقت بیشتر میخواد, ببینید دوست خوب, من میخواهم برای مثال خودم رو جای کسی که مثلثات رو کشف کرد بگذارم, معیارهای لازم اینه که, اولا چه چیزی باعث کشف این عامل شده؟ چطوری آن را کشف کرده؟ و من میخواهم مثلثات رو وقتی بهش عدد میدی به صورت انیمیشن تجسم کنم, تجسم است که باعث درک موضوع میشه, من دارم وارد عمق کار میشوم, مثلا وقتی سینوس را بر کسینوس تقسیم کنم, آیا نمودار داره؟ و اصلا این تابع به چه صورتی درمیاد, بازهم دربارش بحث میکنیم, دوستان من میخواهم ضمن حل مسئله, یه تجسمی از تابع داشته باشم.

Only Math
12th April 2011, 11:23 AM
اگه درست متوجه شده باشم شما دنبال راهی برای درک درست از ریاضی هستید!
به نظر من برای اینکه بشه ریاضیات واقعا فهمید باید بدون توجه به نمره و امتحان شروع به خوندنش کرد و به جای حفظ راه و جواب باید با دلیل به دنبال راه بود حتی اگه چند ساعتم وقت بگیره!!!!!!! یعنی باید دنبال راه حل و تحلیل بود نه استفاده مستقیم از یه فرمول چون هر مسئله ممکنه چندین راه داشته باشه که اون فرمول یا راه کلیشه ای یکی از اونهاست. که البته این هم به تنهایی کافی نیست

Maani Parvaz
14th April 2011, 08:16 PM
شما تا حدی حرف منو درک کردید, ممنونم, درستشم همینه و منم همینو میخوام,خب حالا که شما دوست گرامی توانستید حرفهای منو درک کنید ولی درباره اینکه چیکار کنم چیزی نگفتید, دیدید که 95% از مردم جوابهای کلیشه ای میدهند, ولی خوشحالم که شما توانستید حرف منو درک کنید, حالا من میخوام بدونم از چی شروع کنم؟ چطوری و چگونه و با چه کتاب یا مطلبی, بازهم میگم دوستان گرامی جوابهای کلیشه ای به من ندید, این تاپیکی که گذاشتم میتونه خیلی مهم و مفید فایده باشه پس بیایید باهم همکاری کنیم و تنها چیزی که باعث پیشرفت یه کشور یا یه چیز بخصوص میشه, درک ریاضیات و فیزیک است که ما الان درباره ریاضیات حرف میزنیم, پس همینطوری نگید برو بخون و کتاب فلان سال رو بیار و زا اول بخون و .... این چیزهارو خودم میدونم و سعی کنید روش درست رو ارائه بدید, من به هیج وجه کتابهای نظام جدید رو قبول ندارم, مثلا میگن فیزیک هالیدی خوبه, میبینم تا حدی میشه فیزیک رو باهاش درک کرد, حالا یه منبع یا یه چیزهایی هم که بشه ریاضیات رو باهاش درک کرد رو دقیق معرفی کنید, من زیاد رو این مسئله بحث میکنم و شما رو به عمق مسئله میبرم, مثل این دوست عزیز آخری که تا حدی نسبت به بقیه حرف منو بهتر درک کردند.
در ضمن من امسال به نمایشگاه کتاب تهران هم میرم. 14 تا 28 اردیبهشت

Only Math
14th April 2011, 11:40 PM
الان تمامی علوم انقدر گسترده شدن که مهارت پیدا کردن و مطالعه یکی از انها به طور کامل میشه گفت ممکن نیست و ریاضیات هم استثنای این موضوع نیست. شما به عنوان کسی که علاقمند به مطالعه و درک صحیح ریاضی هستید اول باید مطالب پایه اون رو مطالعه کنید و بعد شاخه ای از ریاضی رو که بهش علاقه بیشتری دارید مشخص و براش وقت بیشتری بذارید مثل هندسه جبر و ... . البته در کنارش بنا به احتیاج باید مباحث دیگه رو هم مطالعه کنید چون ممکنه در بخش مورد نظر به کار رفته باشه.

Maani Parvaz
15th April 2011, 01:25 PM
خب دوست گرامی من ترم آخر رشته الکترونیک هستم, و در کارشناسی هم الکترونیک رو ادامه میدم و به احتمال زیاد در کارشناسی ارشد کنترل بخونم, پس من به چه نوع ریاضیاتی احتیاج دارم, البته میدونم ممکنه زیاد باشه ولی اولویت بندی بشه بهتره, من از الان بعد از مطالعه پایه, از چه چیز دیگری شروع کنم؟ و بگید برای پایه چه کتابهایی لازم است, البته نگید کتابهای دبیرستان و .... چون من به کتابهای نظام جدید اصلا معتقد نیستم, پس مطالبی یا کتابی خوب و تفسیری از ریاضیات پایه و ریاضیاتی که بعد از اون باید بخونم رو معرفی کنید تا من براش وقت بزارم و بخونم.

azarbara
15th April 2011, 06:07 PM
دوست عزیز سلام
تا جایی که من فهمیدم الان شما دانشجوی کاردانی الکترونیک هستید و علاقه شدیدی به کشفیات!! در ریاضیات دارید
و چیز دیگری که من متوجه شدم این است که الان چیزی مد نظر شما هست و اگر حرفی غیر از آن زده شود به راحتی برچسب کلیشه ای به آن مطلب خورده خواهد شد
به نظر من
اولین قدم این است، بپذیریم، نوابغی مثل انیشتین، فیثاغورث، حسابی و ... به سختی دوباره در تاریخ تکرار شوند و به نظر من حرف کلیشه ای این است که به دور از واقعیت های موجود و فضای قرار گرفته در آن گفته شود که ما چه کم از این نوابغ داریم.
چشمان باز و مطالعه درباره این افراد به ما نشان خواهد داد که ما چقدر با این افراد فاصله داریم
حتما شنیده اید که در کلاس ابتدایی گالوا چگونه جمع اعداد یک تا صد را بدست آورده یا قضیه سه دوستی که با هم رفته اند و یک ساعت 30 هزار تومانی خریده اند را از دکتر حسابی و ...
البته متذکر می شوم که در زمان ما کم نبوده اند و نیستند نوابغی مانند پروفسور شهشهانی پروفسور لطفی زاده و ...
ولی انگیزه اصلی که باعث شد در این بحث شرکت کنم این نکته بود که سعی کنیم خودمان باشیم و استعدادهای خود را بشناسیم و بعد از شناختن آن سعی کنیم بهترین بهره وری را از آن ها داشته باشیم
به نظرم شما الان استعداد های خود را یافته اید و به دنبال راهی برای شکوفایی آن می گردید
چیزی که من مطمئن هستم این است که الان کسی وجود ندارد که بداند دید دانشمندان نسبت به مسائلشان چگونه بوده و آن حالات را برای ما تو ضیح دهند و این را هم در زندگینامه اکثر دانشمندان خوانده ام که هر چه علمشان بالاتر رفته بر نادانی خود بیشتر معترف شده اند.
شما این مطلب را هم در نظر بگیرید که در حال حاضر پتانسیل علمی دانشگاه های ما طوری نیست که یک دانشجوی کاردانی یا کارشناسی یا حتی کارشناسی ارشد بتواند کاری انجام دهد که گوشه ای از علم را تکان دهد متاسفانه الان در بسیاری از علوم ما مصرف کننده محض هستیم نه تولید کننده
به نظر من شما هم برای این که بتوانید به این حسی که در وجودتان ایجاد شده پاسخ مثبت دهید این است که کتاب های موجود را مطالعه کنید(مصرف کننده باشید)
منظور از مطالعه این است که چیزی را حفظ نکنید هر مسئله ای که با آن روبرو می شوید را خود حل کنید و لذت حل مساله را بچشید
من چند منبع معرفی می کنم امیدوارم مفید باشند
برای ریاضیات عمومی توماس برای رشته های فنی منبع خوبی است و برای اینکه بخواهید یک سروگردن از دیگران بالاتر باشید پیشنهاد من این است که ریاضیات عمومی 1و 2 ایساک مارون هم مطالعه شود و برای شرکت در کنکور می توانید ریاضیات عمومی یک و دو آقاسی رو مطالعه کنید
معادلات دیفرانسیل دکتر نیکوکار و بویس کتاب های بسیار خوبی هستند
توابع مختلط چرچیل هم برای شما مفید خواهد شد (هر چند که به نظرم توابع مختلط برای رشته شما واحد مجزایی نباشد)
و ریاضیات مهندسی وایلی بسیار مفید خواهند بود
بیشتر تمرکز خود را برای یادگیری به نحو احسن انتگرال ها به کار ببرید
این مطلب را مطمئن نیستم ولی باز هم تحقیق می کنم به شما خبر میدم که سری های فوریه نیز برای شما مفید واقع خواهند شد که در کتاب ریاضیات مهندسی بررسی می شوند
ببخشید که طولانی شد

azarbara
15th April 2011, 08:01 PM
و این که توابع مختلط به عنوان واحد مجزا ارائه نخواهد شد ولی درس محاسبات عددی ارائه می شود که برای آن کتاب دکتر بابلیان پیشنهاد می شود.

Maani Parvaz
15th April 2011, 10:56 PM
با تشکر خدمت دوست گرامی, منابعی که معرفی کردید رو حتما در نمایشگاه کتاب تهران تهیه میکنم, ولی ببینید من نمیخوام که یه فرمول رو حفظ کنم شما مثلا اگه ریاضیات عمومی 1 و 2 کرایه چیان رو مطالعه کنید میبینید که جالب نیست, خواهشا منابعی که معرفی میکنید فرمولهاش یا اثباتی باشه یا طوری باشه که قشنگ مخاطب رو حالی کنه. ممنون.

azarbara
16th April 2011, 02:26 PM
این منابع منابع خوبی هستند و قرار شد شما مسائل را خودتان حل کنید لذا من کتاب مارون رو پیشنهاد دادم که شامل تمرینات بسیاری است و یه عزم جزم لازم داره برای حل کردن

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد