PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : درخواست کمک راجع به شیشه

fghdmhmmd
3rd April 2011, 10:04 AM
سلام به همگی دوستان
من ضایعات شیشه ظروف را خریداری و در یک کوره کوچک گازی در دمای حدود 1000 درجه ذوب می کنم و پس از آن با خمیر شیشه گلوله های کروی 4 میلیمتری تهیه می کنم . لطفا مرا راهنمایی کنید که اگر بخواهم سختی این گلوله ها را در مقابل سایش افزایش دهم چه نوع ماده معدنی را باید با ضایعات شیشه قبل از ذوب مخلوط نمایم ؟

محسن آزماینده
1st May 2011, 11:09 AM
سلام به همگی دوستان
من ضایعات شیشه ظروف را خریداری و در یک کوره کوچک گازی در دمای حدود 1000 درجه ذوب می کنم و پس از آن با خمیر شیشه گلوله های کروی 4 میلیمتری تهیه می کنم . لطفا مرا راهنمایی کنید که اگر بخواهم سختی این گلوله ها را در مقابل سایش افزایش دهم چه نوع ماده معدنی را باید با ضایعات شیشه قبل از ذوب مخلوط نمایم ؟

مواد شيشه اي نمونه بارز محصولاتي هستند كه به سبب ماهيت گسترده خود كاربرد وسيعي در صنعت پيدا كردهاند. امروزه از اين مواد جهت ساخت ابزار و قطعات مورد نياز در صنايعي چون اتومبيل سازي، هواپيماسازي، الكترونيك و ... استفاده مي شود كه به منظور توليد آنها فاكتورهاي متعددي چون استحكام در برابر رشد ترك و مقاومت به خراش سطحي بايستي مد نظر قرار گيرد. فرايند معاوضه يوني در سطح از جمله روش هايي است كه به منظور افزايش سختي شيشه ها مورد استفاده قرار مي گيرد. در اين روش به واسطه معاوضه بين يون هاي قليايي شيشه با كاتيون هاي بزرگ تر موجود در نمك مذاب و ايجاد تنش فشاري در سطح، خواص شيشه ارتقاء مييابد. از اين رو در پژوهش حاضر، به منظور افزايش مقاومت به خراش شيشه هاي سودالايم، قطعاتي از اين شيشه با ابعاد مشخص در داخل حمام نمك نيترات پتاسيم قرار گرفت تا از اين طريق فرايند معاوضه بين يون هاي سديم شيشه و پتاسيم موجود در نمك طي سيكل هاي مختلف دما و زمان انجام گيرد. نتايج آزمايش سختي سنجي به روش ويكرز بر سطح اين شيشه ها نشان داد كه با افزايش زمان معاوضه يوني در دماي ثابت بدليل بالا رفتن ميزان تراكم پتاسيم در لايه هاي سطحي، سختي شيشه افزايش مي يابد

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد