PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : فایل نفس

UniverCell
10th March 2011, 06:44 PM
تو قيامت نفس عماره هم هست؟

UniverCell
13th March 2011, 09:18 AM
ممنون از راهنماييتون . استفاده كرديم

msd21
22nd March 2011, 03:49 PM
چه فرقی میکنه که باشه یا نباشه چون در هر حال کاری از دست ما برنمیاد و نمیتونیم در کارنامه زندگیمون تغییری ایجاد کنیم پس برای من یکی فرقی نداره که باشه یا نباشه
البته به نظر من اون تو اون زمان وجود معنایی نداره چون اگه وجودی باشه پس هستی ادامه داره(داره به مسیرش ادامه میده) و این با مفهوم قیامت سازگار نیست

kamanabroo
5th June 2011, 12:39 PM

سلام
می بخشین از تاخیر

نفس عماره= نفس اماره

نفس اماره یعنی یکی از جنبه های روح که انسان رو به خطا و گناه و معصیت امر می کنه و دستور میده.

توی قیامت روح انسان هست، با تمام ویژگیهایی که در دنیا داشته.
اما فرقش اینه که در قیامت ما تکلیفی نداریم که انجام بدیم و فقط وفقط حسابرسی و رسیدن به پاداش و جزای اعمال هست.

یعنی عملا نفس اماره و فطرت خداجوی انسان در قیامت کاری ازشون بر نمیاد
بلکه باید بشینن و تماشا کنن که انتخاب هایی که در دنیا داشتند به چه نتایجی منجر شده...

در روایتی از امیر مومنان هست که می فرماید:
323: و قال ع و قد مر بقتلى الخوارج يوم النهروان- بؤساً لکم لقد ضرکم من غرکم- فقيل له من غرهم يا أمير المؤمنين- فقال الشيطان المضل و الأنفس الأمارة بالسوء- غرتهم بالأماني و فسحت لهم بالمعاصي- و وعدتهم الإظهار فاقتحمت بهم النار

حکمت 323
علل انحراف خوارج (سياسى، اعتقادى)
و درود خدا بر او، فرمود: (در جنگ نهروان هنگامى که از کنار کشتگان خوارج مى‏گذشت فرمود) بدا به حال شما آن که شما را فريب داد به شما زيان رساند.
(پرسيدند چه کسى آنان را فريفت، اى امير المؤمنين عليه السّلام فرمود):
شيطان گمراه کننده، و نفسى که به بدى فرمان مى‏دهد،
آنان را با آرزوها مغرور ساخت، و راه گناه را بر ايشان آماده کرد،
و به آنان وعده پيروزى داد،
و سرانجام به آتش جهنّم گرفتارشان کرد.

kamanabroo
5th June 2011, 12:49 PM
چه فرقی میکنه که باشه یا نباشه چون در هر حال کاری از دست ما برنمیاد و نمیتونیم در کارنامه زندگیمون تغییری ایجاد کنیم پس برای من یکی فرقی نداره که باشه یا نباشه

البته به نظر من اون تو اون زمان وجود معنایی نداره چون اگه وجودی باشه پس هستی ادامه داره(داره به مسیرش ادامه میده) و این با مفهوم قیامت سازگار نیست

ببخشید متوجه منظورتون نمیشم
چی با مفهوم قیامت سازگار نیست؟
ممنون میشم توضیح بدین حرفتون رو

* Pary *
5th June 2011, 01:29 PM

سلام
فکر می کنم منظور شما دوست عزیز ، برزخ باشه نه قیامت .
چون برزخ جایگاه موقت ارواحیه که هنوز سیر کمالشون تموم نشده منظورم اینه که در این دنیا به دنبال کسب فضایل و کمالاتی بودند که چون ناتموم مونده در برزخ بسته به درجه ی کمالشون این سیر رو ادامه می دن . که فکر نکنم در اونجا نفس اماره وجود داشته باشه .
و بد نیست بدونید که نفس اماره توسط خدا خلق نشده چون خدا هرگز بد خلق نمی کنه بلکه وجود نفس اماره عارضی و کسبیه ، که اگه مهار نشه انسان رو به سمت شر سوق می ده .

msd21
5th June 2011, 01:29 PM
شاید اینجوری بهتر باشه بگم
به نظر من تو قیامت هیچ یک از چیزهای این دنیا وجود نداره
چون اگه هر چیزی تو قیامت وجود داشته باشه پس اونجا هم تعریف میشه
پس یکی از نشانه های هستی تو قیامت وجود دارده
یعنی در حالی هستیم که هم قیامته(انتهای عالم و اعمال) وجود داره و هم هستی(ادامه عالم و اعمال)
چجوری میتونیم اسم قیامت روش بذاریم که در اون ویژگی هایی از عالم هستی وجود داره!!!!!!!!!!!!!!!!!
به یه تناقض بزرگ با قیامت میخوریم پس به نظر من هیچ یک از ویژگی ها و حالات و بقیه چیزهای عالم هستی اونجا وجود نداره

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد