PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : گرفتن عكس خوب باتلفن همراه

ساسي
2nd March 2011, 10:16 PM
چگونه با دوربین تلفن همراه، خوب عکس بگیریم

به منظور آشنایی با شیوه‌هایعکاسی خوب با دوربین تلفن‌های همراه، با شان روکو، عکاس خبری روزنامه News&Observer، نویسنده کتاب Cell Phone Photographs و استاد عکاسی خبری دردانشگاه کارولینای شمالی گفتگو کرده است.

با وجود این‌که روکو در زمان کاریخود از دوربین دو هزار و 500 دلاری Canon 5D Mark II و دیگر دوربین‌های حرفه‌ایاستفاده می‌کند، برای عکاسی شخصی‌اش ترجیح می‌دهد با یک گوشی قدیمی موتورولا عکاسیکند. وی معتقد است برای خوب عکاسی کردن نیازی نیست هزاران دلار خرج کنید. کافی استاز گوشی همراهی که در جیبتان حبس کرده‌اید استفاده کنید.

قدم اول برای گرفتنعکس‌های خوب با تلفن همراه چیست؟
اول از همه باید ابزار خود را خوب بشناسید و بامحدودیت‌ها و توانایی‌های آن کاملا آشنا شوید. در این صورت است که می‌توانید از آناستفاده کنید. من خودم از کار کردن با این موتورولای قدیمی لذت می‌برم، زیرامحدودیت‌هایش باعث خلاقیت من می‌شود و مجبورم می‌کند از زاویه‌های خلاقانه به اجسامنگاه کنم.

دقیقا از چه تلفن همراهی استفاده می‌کنی؟
گوشی من یکی ازمدل‌های قدیمی موتورولا E815 است. من دیگر از این گوشی برای تماس گرفتن استفادهنمی‌کنم. آن را از سال 2007 / 1386 تا به حال نگاه داشته‌ام و گمان می‌کنم زمانی کهآن را خریدم، تولید آن به پایان رسیده بود. اکنون گوشی جدیدتری دارم، اما دوربینگوشی جدیدم به هیچ وجه با این دوربین قابل مقایسه نیست و احساس یکسانی را در منایجاد نمی‌کند.

چه چیز دوربین، این گوشی قدیمی را برایت این‌قدر خوشایندکرده است؟
چندین دلیل وجود دارد. هر دوربین برای شما نتیجه متفاوتی در بر دارد وبه همین دلیل با استفاده از چند دوربین هرگز نمی‌توانید نتیجه مساوی از یک زاویه یاصحنه به دست آورید. وقتی من با این دوربین کوچک تلفن همراه عکاسی می‌کنم، نسبت بهزمانی که با دوربین‌های حرفه‌ای عکاسی می‌کنم احساس تازه‌تر و متفاوت‌تری دارم. نقص‌های این دوربین کوچک باعث می‌شود احساس واقعی بودن به من القا شود، زیرا کمالدوربین‌های حرفه‌ای خیلی خسته‌کننده و بی‌مزه است.

چطور با تمامیمحدودیت‌های نوری و رنگی دوربین تلفن همراه عکاسی می‌کنی؟
باید از حضور نور وبازی‌های آن بر روی ساختار موضوع آگاه باشید. دوربین‌های تلفن همراه از گزینه‌هایانتخاب رنگ برای فضاهای داخلی یا خارجی برخوردارند، اما من کار را ساده‌تر کرده‌امو این گزینه‌ها را بر روی اتوماتیک تنظیم کرده‌ام. من بیشتر به صورت سیاه و سفیدعکاسی می‌کنم، به ویژه در شرایط کم‌نور؛ زیرا عکاسی سیاه و سفید در شرایط کم نوربسیار دست و دلبازتر از عکاسی رنگی عمل می‌کند. اما گاهی متناسب با نوع موضوععکس‌های رنگی نیز می‌گیرم. گاهی اوقات رنگ‌هایی که از دوربین‌های عکاسی تلفن‌هایهمراه به دست می‌آید، احساس قدیمی بودن فیلم‌های عکاسی دهه 1970 / 1350 را القامی‌کند که استفاده از این ویژگی کاملا به موضوع عکس بستگی دارد. با این حال گاهیاوقات نیاز است که رنگ واقعی را داشته باشید. البته حتی با حرفه‌ای‌ترین دوربین‌هایعکاسی نیز نمی‌توان همیشه به رنگ واقعی دست پیدا کرد.

دوربین‌های عادیاغلب برای جبران کم‌نوری مجهز به نور فلش هستند. آیا فلش‌های دوربین تلفن‌های همراهنیز به همین خوبی قادر به جبران نور کم محیط هست؟
برخی از دوربین‌ها دارای نورفلش ال.ای.دی هستند که معمولا مانند یک فلش لحظه‌ای نیست و عملکردی مانند پرتویممتد نور، اما تاثیرگذار دارد. دوربین من فلش ندارد و به همین دلیل همیشه نور فلشال.ای.دی بر روی دسته کلیدم به همراه دارم و از آن چندین بار برای نورانی ساختنموضوعاتم استفاده می‌کنم.

دیگر تفاوت‌های مهم میان دوربین‌های عادی و دوربینتلفن‌های همراه چیست؟
با این دوربین موتورولا، نسبت تصویر شما 10 در 8 خواهد بودکه این ترکیبی کاملا متفاوت از فیلم‌های 35 میلی‌متری است که طول بیشتری دارد. اینیکی از تفاوت‌های مهم است. هم‌چنین هرگز از بزرگ‌نمایی دوربین گوشی‌ام استفادهنمی‌کنم، زیرا باعث پیکسل‌دار شدن تصاویرم می‌شود؛ در واقع از دوربینم به عنوان یکدوربین عکاسی با لنز ثابت استفاده می‌کنم. هر یک از دوربین‌ها در تلفن‌های همراهمختلف در هنگام عکاسی واکنش متفاوتی از خود نشان می‌دهند و به همین دلیل باید واقعادوربین خود را بشناسید. من همیشه به هرکس که عکاسی می‌کند، می‌گویم که تنها بایدمداوم عکس بگیرید تا دوربین خودتان را درک کنید.

وضوح و کیفیت تصویر چهمی‌شود؟
بسیاری از این دوربین‌ها دارای تنظیمات ابعاد فایل بزرگ یا کوچک و کیفیتتصاویر عالی، متوسط و پایین هستند. فکر می‌کنم اگر می‌خواهید با تلفن همراه عکاسیکنید، باید تنظیمات آن را بر روی بزرگ‌ترین حالت و پر وضوح ترین کیفیت قراردهید.

اهمیت مگاپیکسل در گرفتن عکس‌های خوب با تلفن همراه چه اندازه است؟ وچه تاثیری می‌تواند بر روی بزرگ‌نمایی یا چاپ تصاویر داشته باشد؟
فکر می‌کنم 12-10 مگاپیکسل در حال حاضر برای تلفن‌های همراه بیشترین حد به شمار می‌رود. اینمیزان از مگاپیکسل دوربین حرفه‌ای کارم در چند سال گذشته بسیار بیشتر است. دوربینموتورولای من تنها 1.3 مگاپیکسل کیفیت دارد که عکس‌های آن در فایل‌هایی به حجم 3.75مگابایت ذخیره می‌شوند. با چنین ابعادی من می‌توانم عکس‌هایی در ابعاد 60 در 76سانتی‌متر با وضوح 200 نقطه در اینچ (دی.پی.آی) چاپ کنم. این کار را با کمکدرون‌یابی (Interpolation) فتوشاپ انجام می‌دهم که نتیجه آن برای برخی از عکس‌هابسیار خوب می‌شود. با این حال باید دوربین تلفن‌های خود را بشناسید. شاید دوربین یکگوشی 10 مگاپیکسلی باشد و با کیفیت متوسط تصویر نیز بتوان به عکسی با وضوح عالی دستپیدا کرد.

نظرت درباره گوشی آی‌فون چیست؟
آی‌فون یک گوشی 3 مگاپیکسلی وفوق‌العاده است که قصد دارم به زودی یکی از آنها را بخرم. همان‌طور که می‌دانید،تصویر اول بسیاری از روزنامه‌ها از حادثه فرود هواپیما در رودخانه هادسون در سالگذشته توسط یک گوشی آی‌فون به ثبت رسیده بود.

با توجه به این‌که دوربین‌هایتلفن همراه در مقایسه با دوربین‌های سنگین و حجیم حرفه‌ای، بسیار کوچک و سبک وزنهستند؛ این ویژگی تا چه اندازه بر روی گرفتن عکس‌های خوب تاثیر خواهد داشت؟
برایعکاسی خوب اهمیتی ندارد که از چه دوربینی استفاده می‌کنید. تلاش کنید جهان را اززاویه‌ای متفاوت نگاه کنید، کمی بالاتر یا پایین‌تر. این یکی از زیبایی‌هایدوربین‌های تلفن همراه است، زیرا می‌توانید زاویه آن را بدون نیاز به خم شدن و نگاهکردن درون منظره‌یاب تغییر دهید، تنها با نگاه کردن به نمایشگر می‌توانید دوربینتانرا در هر موقعیتی نگه دارید. در این میان عکس‌هایی به نظر شما جذاب تر خواهند آمدکه از موضع تسلط شما دیده نشوند.

از نظر ساختاری چه پیشنهاد دیگری برایگرفتن تصاویر خوب با دوربین تلفن همراه داری؟
قانون یک سوم‌ها یا همان نقاططلایی. تقسیم صحنه به یک سوم‌ها یکی از مهم‌ترین‌ها به شمار می‌رود. نباید لزوماموضوعات مهم را در مرکز قرار دهید. زمانی یک عکاس خوب خواهید شد که بدانید چه چیزکارایی ندارد و تا زمانی که آن را انجام دهید، آن را نخواهید فهمید. این یکی ازخوبی‌های جهان دیجیتال است، زیرا می‌توانید هر زمان که سر ذوق بودید عکاسیکنید...

یا تا هر زمان که کارت حافظه دوربین اجازه داد! پیشنهادی برای ذخیرهبهتر عکس‌ها در تلفن همراه نداری؟
باید همیشه از آنها کپی پشتیبانی تهیه کنید. من عکس‌هایم را بر روی دو دیسک سخت ذخیره می‌کنم و بسیاری از آن‌ها نیز بر روی یکدیسک سخت سوم یا بر روی بانکی آنلاین قرار دارند. دیسک‌های سخت همیشه دچار نقصمی‌شوند و هرگز نمی‌توانم به اندازه کافی بر نیاز به داشتن چندین کپی از عکس‌هایدوربین تاکید کنم. کارت‌های حافظه نیز رو به ارزان تر شدن گذاشته‌اند و به همیندلیل داشتن تعداد زیادی از آن‌ها هزینه چندانی نخواهد داشت.

به عنوان یکعکاس، مزیت استفاده از دوربین تلفن همراه به استفاده از دوربین‌های واقعی را در چهمی‌دانی؟
زمانی که با دوربین حرفه‌ای‌ام در میان مردم هستم، افراد بیشتر احتیاطمی‌کنند و از روبه‌رو شدن با آن پرهیز می‌کنند؛ اما واکنش آن‌ها نسبت به دوربینتلفن همراه این‌گونه نیست، زیرا همه گمان می‌کنند در حال فرستادن پیام کوتاه برایدوستم هستم. دوربین تلفن‌های همراه به ویژه برای کسانی که به صورت مخفیانه عکاسیاجتماعی یا مستند می‌کنند، حسن بسیار بزرگی به شمار می‌رود؛ زیرا نه شباهتی بهدوربین‌های عکاسی دارد و نه مثل دوربین‌های حرفه‌ای در مقابل صورت افراد قرارمی‌گیرد. من عکاسی از آدم‌ها را دوست دارم. عکاسی از آن‌ها در لحظه شغل من است و درصورتی که آن‌ها از حضور من آگاه شوند، حرکت می‌کنند و کل ساختار عکس را از بینخواهد رفت.

کدام‌یک از عکس‌هایی را که به این شیوه گرفته‌ای، بیشتر دوستداری و چرا؟
من تقریبا از هر چیزی عکس می‌گیرم، ساختمان‌ها، خیابان‌ها، چهره‌ها. یکی از عکس‌های مورد علاقه‌ام که به تازگی گرفته‌ام و آن را دوست دارم، تصویر یکگاو پشت یک درخت است که کمی خنده‌دار به نظر می‌آید. تصویر تیوب درخشان بر رویشن‌های ساحل را نیز بسیار دوست دارم. خیلی زیبا است که بدون توجه به حالت روحی وموقعیتی که در آن قرار دارید، از هر چیزی عکس بگیرید؛ زیرا در انتهای عکاسی هیچ "درست یا نادرستی" وجود ندارد. اگر عکسی را دوست دارید، پس آن عکس، عکس خوبیاست.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد