PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال سنسور و نمایش اعداد

آریادل
9th February 2011, 12:01 AM
با سلام
آیا سنسوری هست که بدون وارد کردن نیرو به یک محور بتواند میزان چرخش آن را حس کند و آن عدد را نمایش دهد منظورم تعداد دور آن نیست
اصلا دوران کامل نیست
کورس آن در حدود 270 درجه است
مثل عقربه نمایشگر کیلومتر یا دور موتور اتوموبیل
مثلا در نظر بگیرید یک نمایشگر مکانیکی(شبیه صفحه کیلومتر اتوموبیل) را چطور میشه به صورت دیجیتالی نمایش داد.
میخواهم بر اساس موقعیت و میزان چرخش محور به جای چرخش شاخص متصل به محور بر روی صفه مدرج و نماشی عدد (شبیه صفه کیلومتر اتوموبیل) یک نمایشگر دیجیتال داشته باشم.
* کورس چرخش محور حدود 275 درجه است.
* محور بسیار حساس است و هیچ تماس و اصطکاکی نباید با آن داشت البته میتوان تا 50 گرم قطعه به آن متصل کرد .
یک بار یک قطعه باریک و بلند به محور دستگاه (عمود بر محور )نصب کردم و 35 سنسور مادون قرمز 4پایه کوچک را کنارهم به صورت مدور در مسیر چرخش محور قرار دادم
با چرخش محور آن قططه باریک جلوی یکی از سنسور ها قرار میگرفت و...
این کار دقیق نبود .
نویز داشت و سنسور ها همدیگر را تحریک میکردن.
خیلی کار میبرد و وقت گیر بود.
35 تا عدد بیشتر نمیشد نمایش داد( به تعداد سنسور هایی که نصب کرده بودم ).
از لطف شما و مشاوره شما پیشاپیش سپاس گذارم.
آریا دل
aryadel)masoud@yahoo.com
09132700604

e.einitabar
16th February 2011, 02:56 PM
سلام دوست عزیز
شما میتونی از سنسور اثر حال استفاده کنی
شما باید یه قطعه آهنربا رو در جایی که می خوای دورش رو بسنجی بچسبونی و توسط سنسور اثر حال که بر مبنای الکترومغناطیس کار می کنه اون رو اندازه بگیری
با هر بار عبور آهنربا از جلوی سنسور اثر حال در خروجی سنسور شما دارای ولتاژ می شوید که میتونید توسط پورت a/d میکروکنترلر اون رو بشمارید و بر روی lcd نمایش بدی
شروع کن ما تنهات نمیزاریم
در پناه حق

آریادل
6th March 2011, 10:48 PM
سلام بر شما سرور گرامی
لطف سوالم را یک بار دیگه بخونید
اصلاحش کردم
هدف من تعداد دور نیست
هدف تعیین زاویه چرخش است
از همراهی و همفکری شما بسیار خوشنود و مفتخرم
با تشکر
آریادل

hadi elec
7th March 2011, 10:22 AM
فکر کنم با همون اثر هال بتونی کار کنی
ولی نه اونجوری که دوستمون گفت چون فکر نمیکنم بتونه اهنربا رو حرکن بده عقربه
شما سنسور رو با عقربه سری کن بعد با توجه به جریانی که عقربه برای گردیدن میکشه میتونی زاویه رو در بیاری
البته کار خیلی حساسه و سنسور باید خیلی حساس باشه
با صحیح خطا میتونی به جواب برسی شما
موفق باشی

آریادل
25th March 2011, 06:31 PM
متشکرم از همراهی شما

e.einitabar
27th March 2011, 01:50 AM
فکر کنم با همون اثر هال بتونی کار کنی
ولی نه اونجوری که دوستمون گفت چون فکر نمیکنم بتونه اهنربا رو حرکن بده عقربه
شما سنسور رو با عقربه سری کن بعد با توجه به جریانی که عقربه برای گردیدن میکشه میتونی زاویه رو در بیاری
البته کار خیلی حساسه و سنسور باید خیلی حساس باشه
با صحیح خطا میتونی به جواب برسی شما
موفق باشی

دقیقا کاره سختی هستش

ولی شدنیه با آزمون و خطا[cheshmak]

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد