PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : روش تحقیق در پایان نامه

B a R a N
2nd February 2011, 02:08 PM
از اونجایی که در مورد روش تحقیق پایان نامه م خیلی به مشکل خوردم، این تاپیک رو زدم تا شاید کمکی بشه به کسایی که در مورد روش تعیین حجم نمونه آماری، روش نمونه گیری و ... مشکل دارن.

قصد دارم مواردی رو که استفاده کردم و همچنین روش تحقیق مورد استفاده در پروپوزالم رو بگم، شاید به درد کسی بخوره و مثه من اینهمه دردسر نکشه [nishkhand]

هر دانشگاهی برای هرنوع روش تحقیق فرم پروپوزال جداگانه ای داره.

دانشکده ما، سه نوع روش تحقیق کمی، کیفی و آمیخته رو لحاظ کرده، فرمهاشون هم اینا هستن:

پژوهشهای کمی (http://uc-njavan.ir/file/do.php?id=1818)
پژوهشهای کیفی (http://uc-njavan.ir/file/do.php?id=1819)
پژوهشهای آمیخته (http://uc-njavan.ir/file/do.php?id=1820)

البته منم هنوز در مراحل اولیه هستم و هنوز وارد تحقیق میدانی نشدم
پس اگه دوستان هم لطف کنن و اشتباهاتم رو بگیرن یا درجهت تکمیل کمک کنن، بسیار سپاسگذارشون میشم

B a R a N
2nd February 2011, 02:15 PM
روش تحقیق مورد استفاده برای من، آمیخته بود:

تعريف طرح تحقیق آمیخته:

روش تحقيق آميخته چنین است که با انتخاب روش هاي تحقيق کمي و کيفي مناسب و ترکيب مطلوب آنها حاصل ميشود. به طوريکه ميان هدف تحقيق، شيوه گردآوري داده ها و تحليل آنها، براي پاسخ دادن به سوالهاي تحقيق، سازگاري لازم برقرار ميگردد. در اينصورت، علاوه بر منظور داشتن ابعاد اندازه پذير پديده هاي مورد مطالعه، ساير ابعاد اين پديده ها نيز مورد توجه قرار ميگيرد.

ابتدا با استفاده از روش مصاحبه گروههاي کانوني به گردآوري داده هاي کيفي پرداخته میشود تا بر اساس آنها حيطه هاي اصلي مشکلات شناسايي و سپس پرسشنامه طرح تحقيق تدوین شود. پس از آن، با انجام روش تحقيق توصيفي - پيمايشي، داده هاي کمي گردآوری می شود.

در قسمت سازه های پژوهش به تعریف هریک از متغیرهای تحقیق میپردازیم.
برای مثال عوامل موثر بر پیشرفت تحصیلی

در اینجا پیشرفت تحصیلی که متغیر وابسته پژوهش هست و تشریح می کنیم

B a R a N
2nd February 2011, 02:26 PM
تعریف جامعه آماری:

در اینجا باید بیایم بینیم در مراحل مصاحبه و پرسشنامه ار چه افرادی استفاده میشود، در چه محدوده جغرافیایی

البته از اونجایی که جامعه آماری مورد پژوهش در رابطه با موضوعم کم بودند، صرفا به محدوده جغیرافیایی که شهر تهران هست اشاره کردم و یعنی کلیه متخصصان (اعم ار تئوریک و تجربی) در زمینه ... در شهر تهران

(روش تحقیق آمیخته، ترکیبی از روشهای کمی و کیفی هستش، پس باید در تمامی مراحل روشهای مورد استفاده در هریک از روشهای کمی و کیفی رو ذکر کنید)

روش تعیین حجم نمونه:

حجم نمونه در بخش کیفی:

در اینجا از روش تخمین با معیار اشباع استفاده میشود. در این روش محقق با در نظر گرفتن عواملی شخصا نسبت به برآورد حجم نمونه یا تعیین درصد مشخصی از جامعه اقدام میکند.

(معیار اشباع یعنی اینکه تکراری ترین مواردی که رو که مصاحبه شوندگان ذکر میکنن در نظر میگیریم)

حجم نمونه در بخش کمی:
در اینجا از روش (فرمول) کوکران استفاده میشود.

http://www.uc-njavan.ir/images/yky6pxu77lzrcragjer5.jpg

در فرمول کوکران، n نشان دهنده حجم نمونه و N نشان دهنده حجم جمعیت آماری است، t درصد خطای معیار ضریب اطمینان قابل قبول است، p نسبتی از جمعیت که دارای صفت معین هستند، p-1 نسبتی از جمعیت که فاقد صفت معین هستند، d درجه اطمینان یا دقت احتمالی مطلوب.

B a R a N
2nd February 2011, 03:37 PM
روش نمونه گیری:

روش نمونه گیری در بخش کیفی:

از روش نمونه گیری هدفمند استفاده میشود. بدینگونه که افراد گروه کانونی با علم و شناخت و بصورت آگاهانه انتخاب میشوند و سپس با آنها مصاحبه میشود.

(از اونجایی که در این تحقیق از گروه های کانونی استفاده میشه پس روش نمونه گیری هم بر همین اساس هست. یعنی در انتخاب نمونه ها و نمونه گیری افراد متبحر (هم تئوریک و هم تجربی) را بر پایه فعالیتهای انجام داده انتخاب میکنیم)

روش نمونه گیری در بخش کمی:

از روش تصادفی ساده استفاده میشود. در اینجا به هر يك از افراد جامعه احتمال مساوي داده مي‌شود تا در نمونه انتخاب شود. به عبارت ديگر اگر حجم افراد جامعه N و حجم نمونه را n فرض كنيم، احتمال انتخاب هر فرد جامعه در نمونه مساوي n/N است.

(البته از روش خوشه ای هم در صورتی که جامعه آماری گسترده تر باشه میشه استفاده کرد که توضیحش در زیر آمده:

از روش خوشه ای استفاده میشود. از آنجا که فهرست كامل افراد جامعه مورد مطالعه در دسترس نمی باشد، افراد جامعه در دسته هايي خوشه بندي میشوند. سپس از ميان خوشه ها به تصادف نمونه گيري به عمل آورده و تمام حجم خوشه سرشماري مي شوند. براي اين منظور فهرستي از اين خوشه ها تهيه مي‌شود و از آن به عنوان چارچوب نمونه گيري استفاده مي‌شود.)

atishmaz
29th October 2012, 02:29 PM
ضمن تشکر از موضوع خوبتان . باید عرض کنم اینها فقط فرم پروپوزاله.هر دانشگاه فرم پروپوزال خاص خودشو داره ولی در کل زیاد فرقی باهم ندارند . ولی روش تحقیق در پایان نامه بحثش جداست چون محقق باید به هنگام انتخاب موضوع باید به فکر روش تحقیق و نوع آزمونهایی که باید از اونها استفاده کنه باشه. واین هم یادآمر بشم که درسته تحقیق کیفی و کمی دو مبحث جداگانه هستند ولی ما باید برای سنجش مباحث کیفی آنها را به کمی تبدیل کنیم چون ما در ایران ابزار سنجش مباحث کیفی را نداریم. البته شماها جوونید نمیخواهم روحیه تونو تضعیف کنم به طور کلی در ایران کپی برداری از یک نفر میشه تقلب ولی کپی برداری از چند نفر را میگن پژوهش.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد