PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بحث چگونه مسلمان شدیم؟؟؟؟

مسلم لله
10th January 2011, 09:42 AM
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام رحمه الله
عزیزان مسلمان لطفا پاسخ دهند.قصد دارم در این باره بحث کنیم.
چگونه دین اسلام را انتخاب کردیم؟دلیلش چی بود؟
لطفا پاسخ خود را بنویسید که ببینیم هر کس چه دلیلی برای انتخاب دین اسلام دارد.حتی اگر دلیلی هم برای انتخاب این دین ندارید،این را هم بنویسید.

Sookoot
10th January 2011, 05:07 PM
چگونه دین اسلام را انتخاب کردیم؟دلیلش چی بود؟وعلیکم سلام و رحمه الله

خب عزیزم عقل حکم میکنه که آپ تو دی باشیم وهر چیزی رو باورژن جدیدش دراختیار بگیریم [nishkhand]در واقع اونایی هم که از مسیحیت و یهودیت و...به دین مبین اسلام تشرف پیدا میکنند دراصل دین شونو اپدیت کردندمگر نه اینکه انما الدین عندالله الاسلام (همانا دین برتر نزد خداوند اسلام است)و مگر نه اینکه اسلام اخرین ورژن از ایین های مختلف اسمانی است؟

سنت الهی براین است که ایین ارسالی مطابق خلقیات و تاب و توان انسانها در اعصار و قرون مختلف نازل میشود دینی غیر از اسلام به انسان پیچیده امروز نه سعادت میبخشد و نه فطرت خداجوی وی را ارضا میکند

اگر یهودیت مبنایش دنیاگرایی محض و مال دوستی افراطی در قالب اومانیسم به همراه پاره ای اداب نامانوس است و تمام افتخارشان پیغمبر کشی است

واگر مسیحیت مبنایش رهبانیت محض و اجلال نبی تا استانه خدایی و تثلیث است و همه افعال دینی را درون کلیسا زندانی نموده و بر ان قفل محکمی زده تا صرفا هر یکشنبه این قفل شکسته و در گشوده گردد............اما

اما اسلام بر خوردار از دستورات ناب و بکر در تمامی حوزه ها اعم از فردی و اجتماعی "حقوق / کسب و کار و تجارت /علم اموزی و معرفت /بهداشت روان /نحوه تعامل اشخاص و وظایف حاکمیت و.........صدها نکته اسمانی دیگراست که بشارت از جامعیت این دستورالعمل الهی میدهدو در یک کلام متضمن سعادت ابدی و خیر دنیا و اخرت " مومنین حقیقی بدان است "

چگونه مسلمان شدیم ؟؟؟؟؟
اصولا دین همانند توارث بما میرسد پدر و مادر مامسلمان بودند لذا ما هم مسلمانیم این فی نفسه ایرادی در خود ندارد اما مسلما به موازات رشد و افزایش قدرت تمیز و تشخیص ما " به همان میزان عمق گرایش و عمل به دستورات دینی نیز اشکار میگرددچه بسا مسلمانی که دین دیگر اختیار نماید و بالعکس

اگر بدرستی و با اشراف کامل به دستورات اسلام عمل نماییم پس اگاهانه ان را انتخاب نموده ایم و اگر از ان استنکاف کنیم دیگر چه تفاوتی میکند فقط نام مسلمانی در اوراق هویت ماست

کسی که مسلمان خوبی نباشد حتما مسیحی و یهودی خوب نیز نخواهد بود[golrooz]

مسلم لله
11th January 2011, 08:51 AM
بسم الله الرحمن الرحیم

انما الدین عندالله الاسلام (همانا دین برتر نزد خداوند اسلام است)

عرض به حضور شما که منظور از جمله بالا،یقینا این نیست که دین اسلام نزد خداوند برتر است،ممکن است منظور از اسلام،تسلیم شدن در برابر خداوند متعال باشد.

صولا دین همانند توارث بما میرسد پدر و مادر مامسلمان بودند لذا ما هم مسلمانیم

لکن درباره این جمله:
این جمله شما کاملا نامعتبر است البته در دنیای باقی،زمانی انسان حساب پس میدهد باید پاسخ دهد که این چیز هایی که بلد است و میداند را از کجا یاد گرفته است ، اگر انسان پاسخ دهد که از پدر و مادرم یاد گرفته ام،از انسان قبول نمیکنند(کتاب سیاحت غرب یا سرنوشت ارواح پس از مرگ نوشته آقای آقانجفی قوچانی)
انسان باید دین خود را بعد از بلوغ،خود انتخاب کند،لا اکراه فی الدین(در انتخاب دین اجباری درکار نیست).
بنا بر این باید تحقیقاتی درباره دین خود به عمل بیاوریم که در دنیای باقی بتوانی روسفید باشیم و به سوالات پاسخ درست دهیم.

مسلم لله
11th January 2011, 09:46 AM
الله اکبر

33بار این موضوع مشاهده شده اما فقط 1نفر پاسخ داده.

سکوت شب
11th January 2011, 12:05 PM
سلام سوال جالبیه واقعا چه جوری شاید این سرنوشت ما بوده شایدم...................

مسلم لله
11th January 2011, 01:13 PM
الله اکبر

سوال که سواله جوابش خیلی مهمه!

مسلم لله
11th January 2011, 01:20 PM
الحمدلله

خواهش میکنم وقتی وارد میشوید،پاسخ بدهید.

tarannom101
11th January 2011, 01:27 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

عرض به حضور شما که منظور از جمله بالا،یقینا این نیست که دین اسلام نزد خداوند برتر است،ممکن است منظور از اسلام،تسلیم شدن در برابر خداوند متعال باشد.

لکن درباره این جمله:
این جمله شما کاملا نامعتبر است البته در دنیای باقی،زمانی انسان حساب پس میدهد باید پاسخ دهد که این چیز هایی که بلد است و میداند را از کجا یاد گرفته است ، اگر انسان پاسخ دهد که از پدر و مادرم یاد گرفته ام،از انسان قبول نمیکنند(کتاب سیاحت غرب یا سرنوشت ارواح پس از مرگ نوشته آقای آقانجفی قوچانی)
انسان باید دین خود را بعد از بلوغ،خود انتخاب کند،لا اکراه فی الدین(در انتخاب دین اجباری درکار نیست).
بنا بر این باید تحقیقاتی درباره دین خود به عمل بیاوریم که در دنیای باقی بتوانی روسفید باشیم و به سوالات پاسخ درست دهیم.

JustGOD5(عرض به حضور شما که منظور از جمله بالا،یقینا این نیست که دین اسلام نزد خداوند برتر است،ممکن است منظور از اسلام،تسلیم شدن در برابر خداوند متعال باشد.)

به نظر من هم حرف کاملا درستیه پس باید دید کدام دین تسلیم خداونده

یهودیت که عزیر رافرزند خدا میدانند(توبه آیه 29)

یا مسیحیت که عیسی رافرزند خدا میدانند(توبه آیه 29)

یا اسلام که روزی چند بار در نماز میگوید شریکی برای خدا نیست ومحمد (ص) بنده وفرستاده خداست

حق انتخواب باشما[golrooz]

tarannom101
11th January 2011, 01:28 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

لکن درباره این جمله:

JustGOD5(عرض به حضور شما که منظور از جمله بالا،یقینا این نیست که دین اسلام نزد خداوند برتر است،ممکن است منظور از اسلام،تسلیم شدن در برابر خداوند متعال باشد.)

به نظر من هم حرف کاملا درستیه پس باید دید کدام دین تسلیم خداونده

یهودیت که عزیر رافرزند خدا میدانند(توبه آیه 29)

یا مسیحیت که عیسی رافرزند خدا میدانند(توبه آیه 29)

یا اسلام که روزی چند بار در نماز میگوید شریکی برای خدا نیست ومحمد (ص) بنده وفرستاده خداست

حق انتخاب باشما[golrooz]

مسلم لله
12th January 2011, 07:33 AM
لا اله الا الله

داریم از بحث دور میشیم
حقیر عرض نکردم عقیده کدام دین درست است.
بنده عارض شدم،فقط پاسخ دهید از روی چه ملاکی دین خود را انتخاب کردید؟
اصلا دین خود را خودتان انتخاب کردید؟
که دوستان عزیز ما خواهش بنده رو ندیده میگیرند و هیچ جوابی نمیدهند.
حتی اگر جوابی ندارید بنویسید نمیدانم. همین
تا مشخص شود چه کسی دین خود را خودش انتخاب کرده و بعد برسیم به ادامه بحث.
لطف کنید پاسخ دهید.

tarannom101
13th January 2011, 01:00 AM
لا اله الا الله

داریم از بحث دور میشیم
حقیر عرض نکردم عقیده کدام دین درست است.
بنده عارض شدم،فقط پاسخ دهید از روی چه ملاکی دین خود را انتخاب کردید؟
اصلا دین خود را خودتان انتخاب کردید؟
که دوستان عزیز ما خواهش بنده رو ندیده میگیرند و هیچ جوابی نمیدهند.
حتی اگر جوابی ندارید بنویسید نمیدانم. همین
تا مشخص شود چه کسی دین خود را خودش انتخاب کرده و بعد برسیم به ادامه بحث.
لطف کنید پاسخ دهید.

سلام

عقل هر انسان عاقلی حکم میکنه که بهترین وکامل ترین چیزهارو انتخاب کنه ودردین هم باید

بهترین وکامل ترین را انتخاب کنیم تا بهترین استفاده رو ازش ببریم

من با تحقیقی که کردم به این نتیجه رسیدم دین اسلام تمام اون چیزهای که بخوام رو میتونه

بهم بده[golrooz]

مسلم لله
13th January 2011, 07:57 AM
الله اکبر

سلام علیکم

پس شما دین ات را خودت انتخاب کردی؟ از پدر و مادر به ارث نبردی؟
شما چه جور دینی رو دوست داشتی؟ ملاک ات برای انتخاب دین چه بود که اسلام را برگزیدی؟

مسلم لله
13th January 2011, 08:04 AM
الحمدلله

فکر نمیکنم به صحبت بین دو نفر بشه گفت بحث!
میشود؟!
یا از قسمت مذهبی این سایت کم بازدید میکنید؛ یا خواهش بنده رو نمیپذیرید.
که هر دو کار ناشایستی است.

Sookoot
13th January 2011, 09:51 PM
الحمدلله

فکر نمیکنم به صحبت بین دو نفر بشه گفت بحث!
میشود؟!
یا از قسمت مذهبی این سایت کم بازدید میکنید؛ یا خواهش بنده رو نمیپذیرید.
که هر دو کار ناشایستی است.

عزیزم
نه امار کم بازدید از قسمت مذهبی " کار ناشایستیه و نه نپذیرفتن خواهش شما
ضمن اینکه گاهی صحبت و محاوره بین دو نفر حاوی اموزنده ترین بحث هاست

فکر نمیکنید شیوه شما علیرغم نیت خوبتان در اداره بحث کمی مشکل دارد ؟؟[golrooz]

مسلم لله
14th January 2011, 07:08 AM
الله اکبر

یه سوال:
چرا بیشتر مردم گنه کار اند؟

ارغنون
14th January 2011, 07:31 AM
الله اکبر

یه سوال:
چرا بیشتر مردم گنه کار اند؟

دو تا دلیل مهم داره
1.گناه شیرینه حداقل در وهله ی اول

2.تو دنیا خیلی مشخص نیست که کار خوب منجر به خوبی میشه به خاطر همین با یه نگاه اجمالی هر کی میبینه گناهکارا وضعشون بهتره و زیاد به آینده فکر نمیکنه گناه رو ترجیح میده تا اینکه خودشو بندازه تو رنج وسختیه ثواب

مسلم لله
15th January 2011, 07:55 AM
دو تا دلیل مهم داره
1.گناه شیرینه حداقل در وهله ی اول

2.تو دنیا خیلی مشخص نیست که کار خوب منجر به خوبی میشه به خاطر همین با یه نگاه اجمالی هر کی میبینه گناهکارا وضعشون بهتره و زیاد به آینده فکر نمیکنه گناه رو ترجیح میده تا اینکه خودشو بندازه تو رنج وسختیه ثواب

الحمدلله

یعنی مردم ترجیح میدهند که برای همیشه در آتش بسوزند اما در دنیا راحت باشند؟
بسیار خوب از این بحث بگذریم. . .

مسلم لله
15th January 2011, 08:03 AM
بسم الله الرحمن الرحیم

حالا بحث دیگری را آغاز میکنیم.من صریح حرفمو میزنم چون و دوست دارم صریح و واضح جوابمو بگیرم.
این ها که میپرسم سوالا تی بی جواب است که فقط ذهن را اشغال کرده.
بریم سر بحث
چرا خیلی از مردم هر مسئله ای را ربط به علمای دین میدهند؟
فقط منتظرند اتفاقی بیافتد و به روحانیون فحاشی کنند؟چرا؟
مگر روحانیون چه هیزم تری به ما فروخته اند؟ (البته روحانیون هم خوب و بد دارند.منظور حقیر این نیست که همه روحانیون اهل تقوا هستند،عده ای هم به دنبال جاه و مقام هستند.لکن در هرصورت همه که اینگونه نیستند.)
سوال رو مطرح کردم بار دیگر هم مطرح میکنم:
چرا هر چیزی که به ضرر ما است زیر سر علمای دینی است؟
چرا دیگر به علما نیگویند روحانی؟میگویند آخوند و نام آنها را با بی احترامی یاد میکنند؟
کسی میتواند به این سوال پاسخ دهد؟

Sookoot
16th January 2011, 02:30 PM
بااجازه

چرا خیلی از مردم هر مسئله ای را ربط به علمای دین میدهند؟
چون بسیاری از مسائل اجتماعی (درست و یا غلط)به دین گره خورده است
فقط منتظرند اتفاقی بیافتد و به روحانیون فحاشی کنند؟چرا؟
خب فحش(با همه بدیش) کمترین واکنش یه ادم عصبانیه"بنده های خدا فحش ندن چیکار کنن؟؟
مگر روحانیون چه هیزم تری به ما فروخته اند؟ (البته روحانیون هم خوب و بد دارند.منظور حقیر این نیست که همه روحانیون اهل تقوا هستند،عده ای هم به دنبال جاه و مقام هستند.لکن در هرصورت همه که اینگونه نیستند.)
روحانیون زیر ذره بین دقیق عموم مردم قرار دارن بازتاب رفتار خوبشون چند برابر و تاثیرات کارهای بدشون هم چند برابره ضمن اینکه عموما به عنوان یک قشر شناخته میشن یعنی صرفنظر از تفاوت های شخصی "مثلا اگه یک روحانی دنیا طلبی کنه ویا فعل زشتی رو مرتکب بشه تصور عموم مردم تلقی از یک رفتار سازمانی و همه گیر است و میگن اخوندا اینجورین و اونجورین البته این موضوع در مورد حرفه ها " قومیت ها و اشخاص مختلف هم صادقه مثلا میگن پزشکا فلانن و یا وکلا بهمان.....
سوال رو مطرح کردم بار دیگر هم مطرح میکنم:
چرا هر چیزی که به ضرر ما است زیر سر علمای دینی است؟
بعید میدونم این نظر شما معتبر باشه !! نفرمایید !
چرا دیگر به علما نیگویند روحانی؟میگویند آخوند و نام آنها را با بی احترامی یاد میکنند؟
اخوند کلمه بدی نیست مگر اینکه به قصد بی احترامی خطاب شودهمین الان حضرات ایات مراجع معظم مانند مرحوم بهجت و یا نوری همدانی و مکارم شیرازی و یا مقام معظم رهبری با عنوان آیت الله و حضرت آیت الله معمولا مورد خطاب قرار میگیرندچون به لحاظ تقوی نزد مردم شان و اعتبار ویژه دارند وگرنه در مورد اخوند دنیا طلب و فتنه گر همان کلمه اخوند هم حیف است
کسی میتواند به این سوال پاسخ دهد؟ [nadidan]

مسلم لله
29th January 2011, 06:30 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

سوال بعد:
چرا هنگامی که با جنس مخالف خود صحبت میکنیم از دنیا غافل می شویم اما وقتی به نماز می ایستیم و با پروردگار خود سخن میگوییم حواسمان به همه دنیا است الا نماز؟علت چیست؟

sadeghol
30th January 2011, 09:24 PM
چون کاملترینه و بقیه رو رد میکنه مسلمون شدم[soal]

مسلم لله
1st February 2011, 03:05 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

آفرین،احسنت
جواب قشنگی دادید.
اسلام ادیان دیگر را رد نمیکند،بلکه هم یهود و هم مسیح را قبول دارد.
اسلام با ادیان دیگر کامل میشود.نه اینکه خودش به تنهایی کامل است.
تا به حال انجیل یا تورات را مطالعه کرده اید؟قرآن را چطور؟
پس از پاسخ دادن به سوال فوق،ان شاء الله اینبار شما میپرسید و بنده جواب میدم البته نه اینکه بحث کنیم.
میخواهم این بحث را تمام کنیم و در مورد تورات و انجیل و قرآن بحث کنیم لکن نه در باره خود آن ها بلکه در مورد مسائل موجود در آن ها.
در ضمن بنده پیرو حضرت ابراهیم حق گرا هستم و به همین دلیل در حال حاضر هم تورات را مطالعه میکنم هم انجیل را و هم قرآن را البته قرآن حفص از عاصم که در ایران است.
سعی دارم قرآن های دیگر را نیز به دست بیاورم و مطالعه کنم ان شاء الله تعالی.

از شما ممنون میشوم اگر شروع کنید.

sadeghol
1st February 2011, 04:05 PM
چرا یکی که از دین مبین اسلام خارج میشه رو باید بکشیم[nadidan]

محسن آزماینده
1st February 2011, 06:22 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

.
چگونه دین اسلام را انتخاب کردیم؟دلیلش چی بود؟.

البته مي بخشين كه رك پاسخ ميدم
چون انتخاب ديگه اي نداشتيم
پدر و مادرمون مسلمان بودن ما هم به ناچار مسلمان شديم
كه اگه نمي شديم حكممون معلومه...
اما اينكه چطوري اسلام به ايران اومد
اينم كه معلومه
عربها زورشون بيشتر و شمشيرشون تيزتر بود
به همين دليل بزرگها مينويسند:((من اسلام را در ايران ديدم،مسلمان را در اروپا))

محسن آزماینده
1st February 2011, 06:24 PM
چون کاملترینه و بقیه رو رد میکنه مسلمون شدم[soal]

اسلام هيچ ديني را رد نميكنه و به پيروان بقيه اديان احترام ميزاره

sadeghol
2nd February 2011, 02:24 PM
اسلام هيچ ديني را رد نميكنه و به پيروان بقيه اديان احترام ميزاره

[khabalood][taajob]

E
بقیه هم همینو میگن [taajob]

بنظرم هیچ عقیده ای به هیچ عقیده ی دیگه ای واقعا احترام نمیزاره بلکه اون اشخاص معدود و خاص پیرو یک عقیده ان که این خصوصیت عالی رو دارن[golrooz]

مسلم لله
5th February 2011, 02:00 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

جناب/سرکار sadeghol عزیز
اگر شخصی دین اسلام یا مسیح یا یهود یا زرتشت که الهی نیست را انتخاب کند سپس از دین بازگردد باید کشته شود که البته هر دین و هرگونه بازگشت از دین احکام خاص خود را دارند.

فرض بفرمایید اشخاصی برای توطئه،صبح یک روز اسلام را بپذیرند و غروب خارج شوند!
در اینصورت مسلمین به دین اسلام شک خواهند کرد و پیروان ادیان دیگر هم همینطور پس اسلام آسیب میبیند.

اگر علاقه مند بودید بنده نحوه مجازات مرتد را در دین یهود برای شما بنویسم که مطمئن شوید این حکم تنها مختص اسلام نیست.

مسلم لله
5th February 2011, 02:04 PM
سبحان الله

جناب محسن آزماینده عزیز
ازتون ممنونم که صریح پاسخ دادید.
شما مخیر بودید هر دینی که عقلتان میپذیرفت انتخاب کنید کسی حق اجبار به شما نداشت و ندارد.
در ضمن به هیچ کس ربطی ندارد که شما چه دینی انتخاب میکنید.
انسان پس از بالغ شدن باید دین خود را انتخاب نماید.
شما از مجازاتی ترس داشتید که برای افراد مرتد بود نه برای انتخاب کنندگان!
البته الان که اسلام را برگزیدید حق تغییر دین ندارید.

sadeghol
5th February 2011, 06:42 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

جناب/سرکار sadeghol عزیز
اگر شخصی دین اسلام یا مسیح یا یهود یا زرتشت که الهی نیست را انتخاب کند سپس از دین بازگردد باید کشته شود که البته هر دین و هرگونه بازگشت از دین احکام خاص خود را دارند.

فرض بفرمایید اشخاصی برای توطئه،صبح یک روز اسلام را بپذیرند و غروب خارج شوند!
در اینصورت مسلمین به دین اسلام شک خواهند کرد و پیروان ادیان دیگر هم همینطور پس اسلام آسیب میبیند.

اگر علاقه مند بودید بنده نحوه مجازات مرتد را در دین یهود برای شما بنویسم که مطمئن شوید این حکم تنها مختص اسلام نیست.

مرسی
سلام اگه کسی رو دیدم همچین کار زشتی کرد حکمش چیه[nadanestan]
من که اصلا یه همچین نادونایی روتحمل نمیکنم[khastegi]
مگه شهر هرته

مسلم لله
6th February 2011, 08:24 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

بهتر است کاری نکنیم تا در دین خود دیندار باشد نه اینکه پیرو اسلام باشد اما دیندار نباشد.

درضمن این سوال شما از احکام بود،دوست داشتم از کتب مقدس تورات و انجیل و قرآن سوال بفرمایید.

مسلم لله
13th February 2011, 10:36 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

جناب کمان ابرو یک درخواست:
لطف میکنید آدرس آیه شریفه ای را که در آن دستور به برپا داشتن نماز قضا داده شده را بدهید؟!

با تشکر

محسن آزماینده
14th February 2011, 10:05 AM
ما مسلمان نيستيم
پيامبر(ص)فرموده اند:
هر كس صداي مسلماني را بشنود و به او كمك نكند از ما نيست
البته خيلي به كمك مسلماناي كشورهاي ديگه رفتيم كه ما رو مسلمان به حساب نميارن اما مردم كشور خودمون (كه تو هر شهر و محله اي هستتن )و به كمك احتياج دارن را اهميتي نمي ديم
سئوال من اينه:چطور صداي مردم لبنان و فلسطين را از چند هزاركيلومتري ميشنويم ولي صداي همسايه چند متري را نميشنويم

0014
14th February 2011, 10:22 AM
محسن جان بحث رو سیاسیش نکن!
خدایا !...
به من بگو تو خود چگونه میبینی؟...
چگونه قضاوت میکنی؟...
آیا عشق ورزیدن به اسمها "تشییع " است؟؟؟...

مسلم لله
14th February 2011, 07:42 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

جناب محسن آزماینده،رحمة خداوند بر شما
آحسنت
عجب حرف قشنگی
باهاتون موافقم
آفرین
جناب/سرکار 0014 هیچ مشکلی نیست،حرف حق است.
نمیدانم از نظر شما حرف حق سیاسی است یا حرف سیاسی ای که ایران میزند حق است؟
کدام؟
در ضمن اگر سوال خاصی دارید مطرح کنید.اگر میخواهید بحث کنید،شروع کنید،بنده هستم.

مسلم لله
14th February 2011, 07:44 PM
لا اله الا الله

در ضمن جناب/سرکار 0014 منظورتان کدام اسم است؟
حرفتان را واضح بزنید که جواب بگیرید.

مسلم لله
14th February 2011, 08:33 PM
الحمد لله

از جناب کمان ابرو تقاضا دارم پست 31 بنده را پاسخ دهند.

LaDy Ds DeMoNa
14th February 2011, 09:38 PM
سلام به همه دوستان
من به جناب مسلم الله حق میدم که با وسواس خاصی سعی دارند مطالبی رو برای ما روشن کنند

در رابطه با سوال اول شما :

من دین اسلام رو انتخاب نکردم !
و این آغاز غلطه . . .

و نتیجه می گیرم :

یک آغاز اشتباه نمی تونه باعث یه پایان درست بشه

من هرگز یک مسلمان مومن پرهیزکار نخواهم شد . . .

kamanabroo
15th February 2011, 12:49 AM
بسم الله الرحمن الرحیم

لطف میکنید آدرس آیه شریفه ای را که در آن دستور به برپا داشتن نماز قضا داده شده را بدهید؟!
با تشکر

الحمد لله

از جناب کمان ابرو تقاضا دارم پست 31 بنده را پاسخ دهند.

با سلام خدمت همه شما بزرگواران

پاسخ به سوال شما نیاز به چند مقدمه دارد:
( فرض ما برای جواب دادن این هست که مسلمان هستیم یک سری اعتقاداتی داریم...)
1. اولا همه احکام اسلام به صراحت توی قرآن نیامده. و نیازی هم نیست که بیاد چون قرآن برای بیان کلیات دین هست.
2. طبق اعتقادات دینی ما, ائمه علیهم السلام چون معصوم هستند و وصل به منبع فیض و علم الهی, لذا بیان کننده تمام ابعاد دین، احکام دین, و مسائل دین و ... و مفسرین قرآن نیز ائمه هستند.
3. در فقه اسلامی ما چهار منبع برای رسیدن به احکام الهی داریم:
قرآن
سنت: گفته ها و عمل ها و تاییدات معصومین علیهم السلام
عقل
اجماع: اینکه تمام فقها و علماء دین بر مطلبی اتفاق نظر داشته باشند و اختلافی در آن نباشد.

اما پاسخ:
در قرآن در آیات بسیاری بر اقامه نماز امر شده که انسانها باید نماز رو اقامه کنند... بعنوان نمونه:

الف) وَأَقِیمُوا الصَّلَاةَ وَآتُوا الزَّكَاةَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ«النور/56» و نماز را برپا دارید، و زکات را بدهید، و رسول (خدا) را اطاعت کنید تا مشمول رحمت (او) شوید.
ب) وَأَقِیمُوا الصَّلَاةَ وَآتُوا الزَّكَاةَ وَارْكَعُوا مَعَ الرَّاكِعِینَ«البقرة/43»
و نماز را بپا دارید، و زکات را بپردازید، و همراه رکوع کنندگان رکوع کنید (و نماز را با جماعت بگزارید)!

و...

و از آنجاییکه اقامه نماز بر انسان یک تکلیف الهی است, حتما باید آن را انجام بدهد.
اما انجام دادن این تکلیف الهی چند حالت دارد:

یا در وقتی که برای این نماز معرفی شده نماز اقامه می شود: که گفته می شه نماز رو در وقت خودش خواند و اداء کرد.(مثل اینکه نماز صبح رو از هنگام اذان صبح تا وقت طلوع آفتاب باید بخواند)

یا در خارج از وقت خودش خوانده می شود( به هر دلیلی:فراموشی، باطل بودن نماز اداء): که در اینجا گفته می شود نمازش را قضاء کرده.

چیزی که اینجا مسلم است این است که نماز باید خوانده شود و این تکلیف الهی به هر صورت ( اداء یا قضاء) بجا آورده شود.

اما نکته مهم این است که خداوند, نماز رو در وقت خودش از ما می خواد و هر کسی کوتاهی کند و در وقت خودش نماز رو اقامه نکنه معصیت کرده هر چند باید حتما قضائش رو بجا بیاورد.

ولذا است که در خود قرآن آمده است و بعنوان نمونه وقت بعضی از نماز ها بیان شده:
أَقِمِ الصَّلَاةَ لِدُلُوكِ الشَّمْسِ إِلَى غَسَقِ اللَّیلِ ...«الإسراء/78»
نماز را از زوال خورشید (هنگام ظهر) تا نهایت تاریکی شب [= نیمه شب‌] برپا دار... .

و در یکجای دیگر هم تاکید کرده که حتما نماز در وقت خودش خوانده شود:
حَافِظُوا عَلَى الصَّلَوَاتِ وَالصَّلَاةِ الْوُسْطَى وَقُومُوا لِلَّهِ قَانِتِینَ«البقرة/238»
در انجام همه نمازها، (به خصوص) نماز وسطی [= نماز ظهر] کوشا باشید! و از روی خضوع و اطاعت، برای خدا بپاخیزید!

و همچنین از آنجاییکه احکام و ابعاد دین ما رو بعد از پیامبر خدا امامان ما بیان می کنند
در روایات نسبت به بجا آوردن قضای نماز بسیار تاکید شده که حتما انجام شود:
بعنوان مثال:
زراره از امام صادق ع نقل می کند: از امام سوال شد که اگر کسی بدون طهارت(وضو یا غسل) نماز بخواند یا فراموش کند نمازش را در وقت بخواند یا خواب ماند باید چه کند؟
امام صادق ع فرمود: باید قضای نماز را بجا آورد در هر ساعتی که توانست چه شب چه روز و .... .
( الكافي ج : 3 ص : 293و 292) (متن عربی روایت رو اگر کسی خواست می گذارم )

امیدوارم به پاسخ دست پیدا کرده باشید.
نه تنها نماز بلکه جزئیات اکثر مسائل دین ما از روایات معصومین و سیره اهل بیت بدست می آید.

یاحق

kamanabroo
15th February 2011, 12:54 AM
چند تذکر هم بدم:

- سعی کنیم که بحث ها مون در محدوده موضوع تایپیک باشه که اگر قرار هست بحثمون فایده داشته باشه باید دارای نتیجه باشه و با پراکنده گویی و خروج از موضوع بحث نتیجه ای هم نداریم و فقط وقتمون تلف شده. خواهشا برای وقت همدیگه ارزش قائل باشیم.

- اگر فکر می کنیم نسبت به موضوعی حرف داریم یا سوال یا... در تایپیک مخصوص به خودش مطرح کنیم.
- همون قدر که اینجا می تونیم حرفامون رو بزنیم و در پی حقیقت باشیم خیلی خوبه اما باید سعی کنیم احترام همدیگه و ادیان و مذاهب و ... حفظ بشه.

باتشکر از همه دوستان گل

kamanabroo
15th February 2011, 01:04 AM
و این آغاز غلطه . . .
و نتیجه می گیرم :

( این نقل قول جهت قرار گرفتن در سیر بحث هست, و برای پاسخ دادن به این نقل قول نیست)

اینکه ما چگونه مسلمان شدیم رو باید به خودمون رجوع کنیم که چرا و چگونه این راه رو انتخاب کردیم.
آیا اصلا انتخاب کردیم یا نه؟

بله من قبول دارم کسی که اسلام رو انتخاب نکرده باشه بخاطر اینکه در جامعه مسلمین هست و ... احکام مسلمان بر اون شخص بار میشه اما ایمان حقیقی و اسلام حقیقی
از روی درک و فهم و انتخاب هست.

حتی در روایات هم هست که خداوند اسلام کورکورانه رو از انسان قبول نمی کنه
بلکه از اون دلیل قانع کننده می خواد

ما وقتی فهمیدیم دینی به نام اسلام وجود داره اگر تحقیق و بررسی نکردیم و نرفتیم بفهمیم که این چه دینی هست آیا همونی هست که خدا از ما می خواد یا .... خودمون مسئولیم
نه هیچ فرهنگ و شخص و ... .

حداقل به عنوان مسلمان مبتدی, باید خودمون بریم و بفهمیم و باور کنیم دینمون رو.
و اگر بعد از تحقیق و بررسی درست و کامل متوجه شدیم راه اسلام راه خوب و درستی نیست! و این نتیجه از روی عقل و تحقیق بود پیش خدا جواب داریم.
اما اگر بدون تحقیق و بررسی اسلام رو انکار کردیم علاوه بر اینکه کاری غیر عقلانی کردیم پیش خداهم باید جواب پس بدیم
اگر بدون تحقیق و بررسی اسم ما شد مسلمان باز هم پیش خدا مسئولیم و باید جواب پس بدیم

و خداوند از ما باور و اعتقاد می خواد.
این یعنی در مرحله اول تلاش برای درک کردن و فهمیدن
و در مرحله بعد ملتزم بودن و عمل کردن.

Sookoot
15th February 2011, 01:15 AM
ما مسلمان نيستيم
پيامبر(ص)فرموده اند:
هر كس صداي مسلماني را بشنود و به او كمك نكند از ما نيست
البته خيلي به كمك مسلماناي كشورهاي ديگه رفتيم كه ما رو مسلمان به حساب نميارن اما مردم كشور خودمون (كه تو هر شهر و محله اي هستتن )و به كمك احتياج دارن را اهميتي نمي ديم
سئوال من اينه:چطور صداي مردم لبنان و فلسطين را از چند هزاركيلومتري ميشنويم ولي صداي همسايه چند متري را نميشنويم
عزیزم پیامبر فرموده اند هرمسلمانی برای کمک به دیگر مسلمانان همت نگمارد فلیس مسلم(مسلمان نیست)کمک کردن با همت گماردن دو موضوع متفاوت است.

چه خوب است به هرصدایی که از نیازمندی بلند میشود لبیک اجابت گفته شود مسلمان و غیرمسلمان/دور / نزدیک همسایه/هموطن....اما انچه مسلم است کسی که صدای کوتاه نزدیک خودرا نمیشنودحتما صدای دور را نیز نخواهد شنیدضمن انکه چراغی که به خانه رواست همیشه به مسجد حرام نیست !

خدایا !...
چگونه قضاوت میکنی؟...

مسلما نه دوست من /تشیع کانون محبت و عشق ورزی به الگوهای والایی است که اسامی کمترین وچوه و امتیاز انان است ایا اگر من بگویم عاشق نام علی ام کافیست بدون معرفت و شناخت حقیقی و از ان مهم تر تاسی به شیوه عملی ان بزرگواران است که از ما شیعه راستین میسازد وگرنه چه فرقی بین شیعه و گبر و نصارا؟؟؟بقول ان درویش هر کس به کسی نازد ما هم به علی نازیم / نازیم به منش و ایمان علی نه صرفا بر نام ایشان

سلام به همه دوستان
من به جناب مسلم الله حق میدم که با وسواس خاصی سعی دارند مطالبی رو برای ما روشن کنند
و این آغاز غلطه . . .
و نتیجه می گیرم :

و بالعکس ممکنه یک اغاز درست تبدیل به اشتباه غیر قابل جبران شود

اسلام به ذات خود ندارد عیبی / هر عیب که هست از نوع مسلمانی ماست

دوست عزیز"همین وسواس شما نسبت به اینکه تردید دارید که ایا مومن پرهیزگار خواهید بود یا خیر با رجوع به فطرت خداخواهی علامت مناسبی برای طی طریق است
یا زنگی زنگ یا رومی روم....انتخاب با شما نیست بگذارید فطرتتان تصمیم بگیرد....

Sookoot
15th February 2011, 01:34 AM
بسم الله الرحمن الرحیم

با تشکر

با اجازه جناب کمان ابرو

عزیزم جملگی ایات قران دلالت بر اقم صلوه است یعنی برپا دارید نماز را " در وقت خویش که البته افضل ان نماز اول وقت است خب صراحت ایات با تاکیدی که بر ادای نماز دارد در تضاد با این است که خداوند بین نماز ادا و قضا تفاوتی قائل نشود

امر به ادای نمازقضا در ادامه اصل وجوبی نماز از جانب شارع مقدس بدینصورت است که:

کسی که نماز واجب خود را در وقت آن نخوانده باید قضای آن را بجا آورد، اگرچه در تمام وقت نماز خواب مانده یا به واسطه سستی، نماز نخوانده باشد ولی نمازهای یومیه ای را که زن در حال حیض یا نفاس نخوانده قضا ندارد.
اگر بعد از وقت نماز بفهمد نمازی را که خوانده باطل بوده باید قضای آن را بخواند.

بعبارت دیگر همانطور که نماز ادا واجب است به طریق اولی قضای ان نیز واجب است اصولا همینکه مقرر شده که کسی که بهر دلیلی نتوانسته نماز در وقت مقرر برپا دارد مکلف به قضای ان است نشان از اهمیت ان در میزان بندگی انسان است

محسن آزماینده
15th February 2011, 05:37 PM
خدایا !...
چگونه قضاوت میکنی؟...

سلام
وقتي كه رهبران ديني و سياسي ما يكي هستند ديگه لازم نيست دين را از سياست جدا كرد
بعدشم همين رهبرها گفته اند:سياست ما ديانت ماست
اي كاش از من مي پرسيدي چگونه مي بينم و...
من در مورد چيزي كه مي بينم و بيست سال است كه باهاش زندگي مي كنم نمي تونم فكر كنم چه برسه به قضاوت
چرا؟نمي دونم
البته نمي تونم بگم

0014
15th February 2011, 05:38 PM
مسلم جان الان به گونه ای است که از اسلام چیزی جز یک پوسته ی توخالی برجای نمانده پس حرفی برای گفتن باقی نمیماند و بحث کردن بیفایده است
ما فقط عاشق اسامی هستیم .در ماه محرم رو ماشین ها مون مینیسیم " یا حسین " بعد با همون ماشین برا دخترای مردم بوق میزنیم . زنگ گوشی هامون نوحه است و داخل گوشی ها مون فیلم سوپر. من اهل مشهدم و یک کاسب دور حرم هستم من نمی خوام به زوار آقا امام رضا توهین کنم ولی هر وقت زوار ایرانی میاد مشهد باید حواسم رو جمع کنم و چهار تا شاگرد بگیرم تا مالم رو ندزدند،چون از هر 10 نفر 6 نفر دستشون کجه ولی وقتی زوار خارجی ( عراقی،بحرینی،سعودی،...) تو مشهد زیاد میشه یک نفره مغازه رو میگردونم.و...
به نظر شما این چه معنی رو میده؟؟؟
در جواب محسن عزیز هم باید بگویم دینی باقی نمونده که از سیاست جدا بشه!!!

مسلم لله
15th February 2011, 08:04 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

چه طور قرآن نگفته قضا نماز به جا بیاورید اما گفته قضای روزه به جا بیاورید و . . .

جناب کمان ابرو سعی کنید پست هایتان کوتاه باشد که حوصله خواندنش را داشته باشیم.
بگذریم. . .

قرآن فرموده پیرزن سالخورده ای که از ازدواج مایوس شده میتونه چادرش رو برداره اما اینکه خودشو بپوشونه براش بهتره.
چرا علما دینی نگفتند؟

قرآن در بعضی مواقع به مرد حق کتک زدن زن را داده
چرا علما دینی نگفتند؟

قرآن گفته خداوند اینچنین آیات خود را روشن بیان کرده باشد که عقل خود را به کار گیرید
چرا علما تفسیر میکنند و بهش اضافه میکنند؟

کجای قرآن فرموده که ارتباط بین دختر و پسر مشکل دارد؟
علما این را از کجا آورده اند؟
پس جوان ازدواج کند و بعد رابطه بر قرار کند،اگر نخواست طلاق دهد؟

و . . .

مسلم لله
15th February 2011, 08:14 PM
لا اله الا الله

شب 22 بهمن (21 بهمن شب) اعلام کردند که مبارک از مصر فرار کرده در حالی که هنوز در مصر بود.
اسلام اجازه دروغ داده؟

مسلم لله
15th February 2011, 08:21 PM
الله اکبر

چند روز پیش از یکی از اساتید شنیدم در دنیای باقی درمورد جمهوری اسلامی از انسان سوال میشود.این آدم درس دینی تدریس میکند.

در سایت گفتگوی دینی (Askdin.com) انیشتین را شیعه معرفی کردند که به حول و قوه الهی من دهنشان را بستم.

در سایت گفتگوی قرآنی (Askqoran.com) نوشته بودند جنیفر لوپز مسلمان شد.

اگر یک نامسلمان ببیند مسخره نمیکند.

مسلم لله
15th February 2011, 08:24 PM
الحمد لله

خوب از بحث فاصله نگیریم و وارد بحث سیاسی نشویم بهتر است.
چون امنیت ندارد.
نمیتوانیم چشممان را ببندیم،همه ما میدانیم اگر بر علیه حکومت جمهوری ایران صحبت کنیم،جای ما دیگر در جامعه نیست.
بگذریم. . .

مسلم لله
15th February 2011, 08:26 PM
سبحان الله

یک سوال
چرا بعضی مطالب که در قرآن هست را نمیگویند و بالعکس بعضی مطالب هم در قرآن نیست و به ما گفتند!
علت چیه؟

محسن آزماینده
15th February 2011, 09:09 PM
سبحان الله

یک سوال
چرا بعضی مطالب که در قرآن هست را نمیگویند و بالعکس بعضی مطالب هم در قرآن نیست و به ما گفتند!
علت چیه؟

جواقش را از آدمايي بپرسين كه كارشون تبليغ دينه
شايد هم ميخوان ما بيشتر قرآن بخونيم

حالا من يه سوال مي پرسم
به نظرت چرا اكثر روحانيا كه(از مزاياي حوزه استفاده كامل را ميبرن)شغل اصليشون تبليغ دينه دنبال كار دفتري ميگردن؟
مثلا :مدير فلان اداره؛معاون فلان بخش
اين به نظر شما ضربه اصلي را به اسلام نميزنه؟
وقتي شيطان پرستها وبقيه فرقه ها بين جوانان ما تا اين حد نفوذ كردن به چه برنامهخ اي نياز داريم تا جلوشون را بگيريم؟

مسلم لله
15th February 2011, 09:25 PM
هو الباقی

احسنت محسن جان
ان شاء الله به جواب برسیم.

مسلم لله
15th February 2011, 09:36 PM
هوالمتکبر

یه سوال
چرا نماز را به زبان خودمان نمیخوانیم؟
من عربی بلدم و میفهمم چی میگم،کسی که عربی بلد نیست انگار داره هزیون میگه!

مسلم لله
15th February 2011, 09:40 PM
هوالسلام

البته از جناب کمان ابرو معذرت میخوام
قصد بنده این نیست که علما را کوچک کنم یا . . .
همین جا اعلام میکنم،با این بحث هایی که میکنیم
ارادت همچنان باقی است.
نمیخواهیم به نزاع بپردازیم؛داریم بحث میکنیم.
از جناب کمان ابرو و بقیه دوستان میخوام منو حلال کنن،من قصد بدی ندارم.

یا الله

Sookoot
15th February 2011, 10:53 PM
چه طور قرآن نگفته قضا نماز به جا بیاورید اما گفته قضای روزه به جا بیاورید و . . .
مسلم جان پاسخ در پست قبلی حقیر مستتر بود "چون اگر خداوندصراحتا به قضای نماز توصیه مینمودبا تاکیدش بر برپای داشتن نماز در ابتدای اوقات مخصوص به خود در تضاد بود با اینحال نظر شارع بر وجوب نماز قضا است.
بگذریم. . .
قرآن فرموده پیرزن سالخورده ای که از ازدواج مایوس شده میتونه چادرش رو برداره اما اینکه خودشو بپوشونه براش بهتره.
چرا علما دینی نگفتند؟
با اجازه جناب کمان ابرووالبته در حد حوصله :

قران فرموده بر سالخوردگان حرجی نیست نه پیرزن مایوس از ازدواج/مکررا علما فلسفه موضوع را تشریح کرده اندخب طبیعی است یک سالخورده یائسه جذابیت یک دوشیزه و زن جوان را ندارد
چرا علما دینی نگفتند؟
خیر غیر از این است"انچه فرموده تادیب است نه کتک زدن که البته کاملا استثنایی و با لحاظ شرایط و در صورت سر پیچی عمدی زن و فرزند صورت میپذیرد/ این را هم علما بارها گفته اند ...
قرآن گفته خداوند اینچنین آیات خود را روشن بیان کرده باشد که عقل خود را به کار گیرید
خب عالم و مفسری که اشراف دارد کارش موشکافی ایات و روایاتی است که عموما به اشاره و کنایه بیان شده است / اگر مفسرین نبودند ما چیز زیادی دستگیرمان نمیشد الا کلیات که فهمش عموما سخت است /خود شما بارها برداشت خودرا در قالب تفسیربیان کرده اید/غیر از این است؟؟
بدینصورت که شما میگویید هیچ جا!حرمت ارتباط ناصحیح بین غیر محارم توصیه و تاکید شده است که حتما عقلانی وبجاست / مجال توضیحش در اینجا نیست.
خب خیر/ راستش متوجه نشدم شما طرفدار ارتباط هستید یا خیر!
و . . .

لا اله الا الله

شب 22 بهمن (21 بهمن شب) اعلام کردند که مبارک از مصر فرار کرده در حالی که هنوز در مصر بود.
اسلام اجازه دروغ داده؟

خب منبع اعلام خبرهمان شب رویتر و سی ان ان بود( حتما میدانید3 دوربین انحصاری مستقر در میدان تحریر متعلق به خبر گزاری های غربی و اروپایی بود)البته دروغ برای همه بد است چه کاتولیک و چه پروتستان و چه یهودی و اشوری و....
ضمن انکه در عالم رسانه اصلی بنام ژورنالیسم داریم بدیهی است شکست خفت بارمزدور سر سپرده ای چون نامبارک نیز ازین قاعده اطلاع رسانی خارج نیست.

ضمنا مسلم جان توصیه میکنم مکاتبات انیشتن با ایت الله بروجردی را مطالعه نمایید/ شیعه بودن انیشتن امتیازی فی نفسه برای ما نیست اما بهر حال تاثیر پذیری وی از غنای محتوایی اسلام در حالیکه گرایش افراطی به یهودیت داشت در نوع خود جالب است.[golrooz]

...................

kamanabroo
15th February 2011, 11:09 PM
مسلم جان الان به گونه ای است که از اسلام چیزی جز یک پوسته ی توخالی برجای نمانده پس حرفی برای گفتن باقی نمیماند و بحث کردن بیفایده است
ما فقط عاشق اسامی هستیم .در ماه محرم رو ماشین ها مون مینیسیم " یا حسین " بعد با همون ماشین برا دخترای مردم بوق میزنیم . زنگ گوشی هامون نوحه است و داخل گوشی ها مون فیلم سوپر. من اهل مشهدم و یک کاسب دور حرم هستم من نمی خوام به زوار آقا امام رضا توهین کنم ولی هر وقت زوار ایرانی میاد مشهد باید حواسم رو جمع کنم و چهار تا شاگرد بگیرم تا مالم رو ندزدند،چون از هر 10 نفر 6 نفر دستشون کجه ولی وقتی زوار خارجی ( عراقی،بحرینی،سعودی،...) تو مشهد زیاد میشه یک نفره مغازه رو میگردونم.و...

فقط می تونم بگم

نا آگاهی خودمون و عمل نکردن یه عده بظاهر مسلمانها رو, به نبودن دین تعبیر نکنیم.
اینقدرم بزرگ نیست که اینجوری میگین
من فکر می کنم این نوع بیان شما توهین به تمام مسلمانانی هست که برای دینداری چیزی کم نگذاشتن
و کم هم نیستن ...

وقتی بحث دینداری از مباحث دیگه جدا بشه و دین یک مسئله فردی تلقی بشه
اونوقت نمی تونی توقع داشته باشی که همه چیزهایی که برای من دیندار یا شمای دیندار ارزش هست برای بقیه هم ارزشمند و قابل احترام باشه
اونوقت شاید یکی نخواد دیندار باشه و چون دینداری مسئله فردی هست نمی تونی اعتراض کنی و ... .

اما اگه همه اینطور فکر کنند و عمل کنند که دین نه تنها فردی نیست که اجتماعی است و همگانی است و در همه عرصه های زندگی اجتماعی نمود و بروز داره؛
اگه همه اینطور بیاندیشند, برای تربیت فرزندانشون, برای تربیت شاگردانشون, برای تربیت هم صنفی هاشون, دوستانشون و ... اهمیت بیشتری قائل میشن...

Sookoot
16th February 2011, 02:03 AM
هوالمتکبر

یه سوال
................

هرکس به زبانی صفت حمد تو گوید-بلبل به غزلخوانی و قمری به ترانه...

اتصال کلمه خواندن پس از نماز همواره این اشتباه را پدید می اورد که گویا این فریضه صرفا با خواندن ادا میشود/ خیر/خواندن صرفا یک صفت تفعیلی است

روح نماز برقراری ارتباط کاملا شخصی مخلوق با خالق است و ایات و سور و اذکار صرفا نقش واسط این رابطه اند...نماز یعنی سخن گفتن باخداو شارع مقدس اداب این سخن را منحصر به لسان واحد و با معنای واحد نموده حتما میدانید که در ترجمه تحت اللفظی لغات " ماهیت ساده ترین کلمات نیز متغیر میشودواگر قرار بود هر کس به لسان بومی خود نماز گذارد صرفنظر از نیت در ارائه نوع سخن و منظور دچار چند گانگی محض میگردید/ولابد این نیز قابل تصور بود که اساسا اقوال به سکوت بر گزار شود لذا برای پرهیز از تشتت و یکپارچگی این فریضه الهی فعل واحد با قول واحدمناط اعتبار است و لا غیر
پس ما نماز را از زبان خود میخوانیم که این فرای بازبان خود است هرچه در نمازحضور قلب بیشتر زبان دل گویا تر....

با عرض پوزش با این گفته شما که به عربی اشنایید لابدبکاربردن هر زبانی دیگرغیر از عربی توسط شما هذیان جلوه میکنددر حالی که حتما چنین نیست

...................

kamanabroo
16th February 2011, 02:39 AM
بسم الله الرحمن الرحیم

بگذریم. . .

من دربرابر این نوع سوالات شما دو تا مسئله رو باید بگم:

1. گاهی ما نسبت به مسائل دینی اطلاعاتی داریم و در عین اینکه مسلمان هم هستیم دوست داریم اطلاعات دینی ما بیشتر بشه و از حکمت بعضی از مسائل مطلع بشیم
خوب سوال کردن خیلی هم خوبه, اگه به جوابش رسیدیم که دلمون قرص تر می شه اگر هم نرسیدیم در ایمان و دینمون تاثیری نمی گذاره و همچنان اعتقاداتمون سرجاش هست.

2. گاهی ما در پی کسب اطلاع نیستیم
یعنی هر چقدر هم حقیقت و واقعیات دینی رو به ما نشون بدن باز هم
بر چیزی که بودیم پافشاری می کنیم و این معنای دیگری میده که جواب دادن به اینجور سوالات هیچ اثری نداره و فقط وقت خود و دیگران رو تلف کردنه.

اما بنده به حسب وظیفه سعی می کنم تا جایی که بلدم پاسخگو باشم
امیدوارم که سوالات از دسته اول باشند.

-------------

شاید علت اینکه خداوند نسبت به قضای روزه در قرآن سخن گفته این باشه که
روزه در سال یک دوره بیشتر نیست. و زمان معین و مخصوص خودش رو داره.
و برای انسان سوال میشه که کسی که نتونست انجام بده و سال گذشت و به روزه سال بعد رسید آیا روزه سال گذشته رو باز هم باید انجام بده یا نه؟
و چون زمان مخصوص به خودش رو داره (یعنی ماه رمضان) این سوال شاید پیش بیاد که در غیر از ماه رمضان واجب نیست روزه ی ماه رمضان رو گرفت!
و روزه هایی که به هر دلیل گرفته نشده و باید در ماه رمضان گرفته میشد, آیه میشه در غیر ماه رمضان هم گرفت؟

این سوالاتی هست که هنوزم که هنوزه در بین مسلمانان هست...
اما این نحوه سوال نسبت به نماز در بین مسلمانان ایجاد نمیشه
و همچنین نماز یه واجب روز مره (یومیه) است و هر روز باید انجام داده بشه
و حالت روزه رو از این جهاتی که گفتم نداره.

لذا خداوند نسبت به روزه ای که در ماه رمضان گرفته نشده می فرماید
در روزهای دیگر (غیر از رمضان ) بگیرد:

َیامًا مَعْدُودَاتٍ فَمَنْ كَانَ مِنْكُمْ مَرِیضًا أَوْ عَلَى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِنْ أَیامٍ أُخَرَ وَعَلَى الَّذِینَ یطِیقُونَهُ فِدْیةٌ طَعَامُ مِسْكِینٍ فَمَنْ تَطَوَّعَ خَیرًا فَهُوَ خَیرٌ لَهُ وَأَنْ تَصُومُوا خَیرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ«البقرة/184»

چند روز معدودی را (باید روزه بدارید!) و هر کس از شما بیمار یا مسافر باشد تعدادی از روزهای دیگر را (روزه بدارد) و بر کسانی که روزه برای آنها طاقت‌فرساست؛ (همچون بیماران مزمن، و پیرمردان و پیرزنان،) لازم است کفاره بدهند: مسکینی را اطعام کنند؛ و کسی که کار خیری انجام دهد، برای او بهتر است؛ و روزه داشتن برای شما بهتر است اگر بدانید!

kamanabroo
16th February 2011, 03:00 AM
قرآن فرموده پیرزن سالخورده ای که از ازدواج مایوس شده میتونه چادرش رو برداره اما اینکه خودشو بپوشونه براش بهتره.چرا علما دینی نگفتند؟

این حرف شما واقعا عجیبه!!
شما به رساله های عملیه مراجعه کنین
و استفتاء کنین اگر جز این گفتند شما بگید چرا
آنچه مراجع می گویند از قرآن و روایات هست

قرآن در بعضی مواقع به مرد حق کتک زدن زن را داده چرا علما دینی نگفتند؟

دین اسلام نسبت به کتک زدن خیلی هم حساس عمل کرده
که اگر بر اثر زدن حتی پوست شخص, سرخ بشه یا کبود بشه براش مجازات و دیه تعیین کرده
چطور اسلام حق کتک زدن برای کسی قائل شده؟
حتی در تفسیر همان آیه ای که می فرماید "و اضربوهن" پیامبر گرامی اسلام می فرماید:
"و اضربوهن ضربا غیر مبرح" یعنی زدنی که شدید نباشد و اثری از خودش در بدن به جای نگذارد ( هر اثری مثل کبودی سرخی و ...)
یعنی زدن در آیه نوعی اعلام خطر برای زن بحساب می آید. نه حق کتک زدن او را به همسر داده باشد.

در حالی که در آیاتی دیگر اینچنین با کرامت رفتار می کند:

«... وَعَاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ فَإِنْ كَرِهْتُمُوهُنَّ فَعَسَى أَنْ تَكْرَهُوا شَیئًا وَیجْعَلَ اللَّهُ فِیهِ خَیرًا كَثِیرًا«19نساء»
و با آنان، بطور شایسته رفتار کنید! و اگر از آنها، (بجهتی) کراهت داشتید، (فورا تصمیم به جدایی نگیرید!) چه بسا چیزی خوشایند شما نباشد، و خداوند خیر فراوانی در آن قرار می‌دهد!

و اسلامی که زن را برای مرد اینچنین می داند:
وَمِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْكُنُوا إِلَیهَا وَجَعَلَ بَینَكُمْ مَوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِی ذَلِكَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یتَفَكَّرُونَ«روم ,21»
و از نشانه‌های او اینکه همسرانی از جنس خودتان برای شما آفرید تا در کنار آنان آرامش یابید، و در میانتان مودت و رحمت قرار داد؛ در این نشانه‌هایی است برای گروهی که تفکر می‌کنند!

تمام این مسائل رو علماء دقیق و ریز بیان کرده اند خواهشا مطالعه و تفکر کنید!...

چرا در قرآن ، اجازه تنبیه بدنی زنان داده شده است؟ (http://njavan.com/forum/showthread.php?goto=newpost&t=87646)
تنیبه بدنی زن از دیدگاه قرآن (http://njavan.com/forum/showthread.php?goto=newpost&t=87645)
کتک زدن زنان از نظر قرآن ! (http://njavan.com/forum/showthread.php?goto=newpost&t=87644)

kamanabroo
16th February 2011, 03:27 AM

فرض سوال شما درست نیست
چون معنای تفسیر کردن, اضافه کردن نیست.
ما باید اول معنای تفسیر قرآن رو خوب درک کنیم بعد ...
و ببینیم که آیا تفسیر قرآن با خود قرآن منافات داره یا نه؟

از آنجاییکه تفسیر قرآن سیره معصومین بوده معلوم میشه که اشکالی نداره.
اما اگر تفسیر به رای و نظر خود نشه...

لذا برای تفیسر قرآن یکسری شرایط هست. که مهمترینش اینه که قرآن رو از روی فهم و درک خودش تفسیر نکنه بلکه از آیات و روایات دیگر و سیره معصومین و شان نزول و ...

لذا مفسرین چیزی از خودشون نمی گن.

و . . .

من فکر می کنم اگر همین جوری که شما سوال می پرسین من هم از شما بپرسم بد نباشه!

سوال من اینه که شما دنبال چی هستین؟
شما قرآن می خونید؟ شما که مسلم لله هستین, قرآن خدا رو چند بار حداقل ترجمه اش رو خوندین؟ اگر در ماه های رمضان فقط یکبار هم خونده باشین حتما به این آیات مواجه شدین:

قُلْ لِلْمُؤْمِنِینَ یغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَیحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذَلِكَ أَزْكَى لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا یصْنَعُونَ«نور,30»

به مؤمنان (مردان) بگو چشمهای خود را (از نگاه به نامحرمان) فروگیرند، و عفاف خود را حفظ کنند؛ این برای آنان پاکیزه‌تر است؛ خداوند از آنچه انجام می‌دهید آگاه است!

وَقُلْ لِلْمُؤْمِنَاتِ یغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَیحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا یبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْیضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُیوبِهِنَّ وَلَا یبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلَّا لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبَائِهِنَّ أَوْ آبَاءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنَائِهِنَّ أَوْ أَبْنَاءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِی إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِی أَخَوَاتِهِنَّ أَوْ نِسَائِهِنَّ أَوْ مَا مَلَكَتْ أَیمَانُهُنَّ أَوِ التَّابِعِینَ غَیرِ أُولِی الْإِرْبَةِ مِنَ الرِّجَالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذِینَ لَمْ یظْهَرُوا عَلَى عَوْرَاتِ النِّسَاءِ وَلَا یضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیعْلَمَ مَا یخْفِینَ مِنْ زِینَتِهِنَّ وَتُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِیعًا أَیهَ الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ«نور.31»

و به آنان (زنان) با ایمان بگو چشمهای خود را (از نگاه هوس‌آلود) فروگیرند، و دامان خویش را حفظ کنند و زینت خود را -جز آن مقدار که نمایان است- آشکار ننمایند و (اطراف) روسری‌های خود را بر سینه خود افکنند (تا گردن و سینه با آن پوشانده شود)، و زینت خود را آشکار نسازند مگر برای شوهرانشان، یا پدرانشان، یا پدر شوهرانشان، یا پسرانشان، یا پسران همسرانشان، یا برادرانشان، یا پسران برادرانشان، یا پسران خواهرانشان، یا زنان هم‌کیششان، یا بردگانشان [=کنیزانشان‌]، یا افراد سفیه که تمایلی به زن ندارند، یا کودکانی که از امور جنسی مربوط به زنان آگاه نیستند؛ و هنگام راه رفتن پاهای خود را به زمین نزنند تا زینت پنهانیشان دانسته شود (و صدای خلخال که برپا دارند به گوش رسد). و همگی بسوی خدا بازگردید ای مؤمنان، تا رستگار شوید!

ّ«.....وَلَا مُتَّخِذَاتِ أَخْدَانٍ ....»(نساء-25)
(زنان و دختران) دوست پنهانی نگیرند!

آیا همه این آیات معنایش این نیست که زنان و دختران به جز به محارمی که گفته شده برای دیگران نباید زینت و .... خود را آشکار کنند
و معنای دوست دختر و دوست پسر داشتن, آیا مخالفت با این آیات نیست؟!

kamanabroo
16th February 2011, 03:33 AM

حالا من يه سوال مي پرسم
به نظرت چرا اكثر روحانيا كه(از مزاياي حوزه استفاده كامل را ميبرن)شغل اصليشون تبليغ دينه دنبال كار دفتري ميگردن؟
وقتي شيطان پرستها وبقيه فرقه ها بين جوانان ما تا اين حد نفوذ كردن به چه برنامهخ اي نياز داريم تا جلوشون را بگيريم؟

سلام محسن جان
منظورت از اکثر روحانیا رو نمی فهمم
بنده خودم طلبه هستم و در قم دارم درس می خونم و زندگی می کنم
این چیزی که شما می گی رو من حتی در یک دهم طلبه ها هم نمی بینم!!!!

مهم انجام وظیفه است در حد توان و استعدادی که انسان دارد
شاید بنده توان اجرایی هم دارم و می خواهم در اون نقش به تبلیغ دین بپردازم
و خلاء های موجود در اون مسیر رو پر کنم
آیا این اشکال داره؟
آیا اشکال داره که در تمام سیستمهای اجرایی و ... روحانی که هم متخصص بحث دین هست
و هم از پس اون کار بر میاد باشه که در کنار اون به وظیفه اصلیش یعنی تبلیغ دین بپردازه؟

و بنده ندیدم که روحانیون حرص و طمع مدیریت ادارات و ... رو داشته باشند...

انکار نمی کنم که شاید باشند تک و توک کسانی که از انجام وظیفه شونه خالی کردند...

در ضمن باز هم منظورتون از مزایای کامل حوزه رو هم نمی فهمم!
مزایا؟

kamanabroo
16th February 2011, 03:44 AM
هوالمتکبر

یه سوال

ما در دین اسلام یه بخشی داریم به نام عبادات

و این عبادات بعضی از عبادات هستند که دقیقا همونطور که به ما رسیده باید انجام بدیم
مثل نماز که باید تمام اجزا و شرایطش رو رعایت کنیم.

به این نوع عبادات می گن توقیفی, یعنی همانطور که خدا برای ما نازل کرده باید انجام بگیره.

و عبادات از فروع دین هستند, و هنگامی که ما اصول دین رو با استدلال پذیرفتیم نسبت به پذیرش فروع دین هیچ مشکل و سوالی برامون پیش نمیاد چون مبانی اعتقادی و دینی رو با استدلال پذیرفتیم و اینک که نوبت به فروع دین می رسه مطیع محض می شیم.

اما جالبه که به بخش " عبادات توقیفی هستند" از این مقاله توجه کنین:

عبادت ! (http://njavan.com/forum/showthread.php?t=87647)

kamanabroo
16th February 2011, 03:50 AM
هوالسلام

البته از جناب کمان ابرو معذرت میخوام
قصد بنده این نیست که علما را کوچک کنم یا . . .
همین جا اعلام میکنم،با این بحث هایی که میکنیم
ارادت همچنان باقی است.
نمیخواهیم به نزاع بپردازیم؛داریم بحث میکنیم.
از جناب کمان ابرو و بقیه دوستان میخوام منو حلال کنن،من قصد بدی ندارم.

یا الله

خواهش می کنم
ما هم وظیفه مون اطلاع رسانی و در حد توان پاسخگویی هست که سعی می کنیم انجام بدیم

این رو هم بگم که هیچ کسی نمی تونه علماء رو کوچک کنه...

«... وَلِلَّهِ الْعِزَّةُ وَلِرَسُولِهِ وَلِلْمُؤْمِنِینَ وَلَكِنَّ الْمُنَافِقِینَ لَا یعْلَمُونَ»«المنافقون/8»

عزت مخصوص خدا و رسول او و مؤمنان است؛ ولی منافقان نمی‌دانند!

امیدوارم که شما هم بنده رو حلال کنید

مسلم لله
16th February 2011, 02:21 PM
هو الشافی

من گفتم ارتباط بین دختر و پسر؛نگفتم هرزگی و کثافت کاری.
قرآن گفته نگاه ناروا ندوزیم ؛ من هم نگفتم بدوزیم.
بگذریم. . .

الان حجاب اجباری است:
چه نیازی به اجباری بودن است؟
دستور خداست؟
بالاخره باید بین من مسلم با کسی که اسلامی نیست فرقی باشد یا نه؟
اینطور که شما میگید ارتباط بین دختر و پسر مشکل داره،از ریشه.
پس این همه ادارات زن و مرد مشترکا کار میکنند!
همه گناه کارند؟
دین اسلام دین عقل است.
اگر از یک مسیحی بپرسی خدا که واحد است چگونه میتواند هم اب باشد هم ابن و هم روح القدس؟
یا پاسخ نمیدهد یا میگوید ایمان با عقل تفاوت دارد.
اما دین اسلام دین عقل است.
روایت است:زن و مرد نامحرم بایکدیگر خلوت نمیکنند مگر آنکه نفر سوم شیطان باشد.
این کاملا عقلایی است،چون انسان ممکن است در این لحظه وارد گناه شود.
و خیلی چیز های دیگر که با عقل جور در می آید.

وظیفه مفسران این است که شان نزول آیات را پیدا کنند،نه اینکه آیه را بشکافند و چیزی در آن بگنجانند.

مسلم لله
16th February 2011, 02:25 PM
هو المصور

همانطور که عارض شدم دین اسلام دین عقلایی است.
حال شما که فکر میکنید عقل علما خیلی کار میکند؛ میتوانید پاسخ دهید که چرا نماز ظهر را هنگام ظهر میخوانند و نماز عصر را نیز هنگام ظهر میخوانند؟
نماز مغرب را هنگام مغرب میخوانند،در عین حال نماز عشا(شام) را نیز هنگام مغرب میخوانند؟

Sookoot
16th February 2011, 09:19 PM
جناب مسلم بجای فرافکنی و بیان عباراتی که محلی از اعراب ندارد انتظار میرود مستدل بحث کنید/سوال خوب هم در نوع خود هنر است .....چنانچه در پی پاسخ هستید به جواب ان نیز عنایت کنید

نام کاربری و اواتارتان تداعی کننده پاسخگویی به شبهات دینی است حال انکه ظاهرا خود علاقه فراوانی به ایجاد شبهات انهم از نوع مصنو عی اش داریدو با پوزش چقدر هم ناشیانه عمل میکنید !!

ای صددله دل یکدله کن.............

مسلم لله
16th February 2011, 09:34 PM
هو الحق

من شبهه ایجاد نمیکنم.
خوب از همه بگذریم. . .
فرض میکنیم بحث جدیدی آغاز شد. . .
از پست 64 شروع کنید و پاسخ داده همچنین به پست 65
تا برویم به ادامه بحث

مسلم لله
16th February 2011, 09:38 PM
هو المتعالی

من شبهه ایجاد نمیکنم.
تعریف از خودم نباشد لکن کسانی هستند که به قدری به من اعتماد دارند که اگر شبهه ای برایشان پیش بیاید از من سوال میکنند.

برای ایجاد شبهه ، یقه ی کس دیگری را باید بگیرید.(برای مثال کسانی که در همین سایت هستند و میگویند ذوالقرنین (نعوذباالله) کوروش است.)

سعی کنید به سوال پاسخ دهید،صورت سوال را پاک نکنید.

Sookoot
16th February 2011, 10:28 PM
هو المتعالی

من شبهه ایجاد نمیکنم.
تعریف از خودم نباشد لکن کسانی هستند که به قدری به من اعتماد دارند که اگر شبهه ای برایشان پیش بیاید از من سوال میکنند.
خب عزیزم همین اعتماد بشما که حتما هم بجاست "مسئولیت پاسخگویی را دوچندان میکند تا خدای ناکرده ناخواسته با وارونه جلوه دادن دین موجبات دلزدگی و بیزاری سوال کننده ازهر چی دین و خدا پیغمبره "فراهم نشود

برای ایجاد شبهه ، یقه ی کس دیگری را باید بگیرید.(برای مثال کسانی که در همین سایت هستند و میگویند ذوالقرنین (نعوذباالله) کوروش است.)
اینکه ایا اشاره قران در سوره کهف به ذوالقرنین به کورش باستانی ویا اسکندر مقدونی بر میگردد یا خیر بهرحال بعنوان یک شبهه تاریخی محل بحث است /
جمعی از مفسران برجسته شیعه و اهل سنت با ذکر دلایل مفصل ذوالقرنین را همان کورش میداند این نظریه موافقانی نیز دارد از طرفی جمعی دیگر از مفسران کورش را مصداق مورد اشاره قران نمیدانند و این صفت رامنتسب به دیگری منجمله اسکندرنموده اند

انچه مسلم است من حیث المجموع دربین مصادیق ذوالقرنین شامل : اسکندرمقدونی و کورش هخامنشی " کورش سنخیت مناسب تری با ذوالقرنین دارد چرا که اسکندر سردارخونریز رومی و نه چندان خوشنام بود لکن کورش تنها ایرانی است که نامش در سه کتب قران تورات و انجیل امده و از تمکن و قدرت مورد نظردر ایه مبارکه نیز برخوردار بوده است و تلاش وی برای عمران و ابادانی بلاد و رعایت حال رعیت مورد اتفاق است ضمن انکه تواریخ طول عمر وی را نیز به ثبت رسانده اند
من کی پاک کردم ؟[nadidan]

...............

kamanabroo
16th February 2011, 11:03 PM
هو الشافی

بگذریم. . .

الان حجاب اجباری است:
دستور خداست؟
همه گناه کارند؟
دین اسلام دین عقل است.
اگر از یک مسیحی بپرسی خدا که واحد است چگونه میتواند هم اب باشد هم ابن و هم روح القدس؟

وظیفه مفسران این است که شان نزول آیات را پیدا کنند،نه اینکه آیه را بشکافند و چیزی در آن بگنجانند.

هو المصور

حال شما که فکر میکنید عقل علما خیلی کار میکند؛ میتوانید پاسخ دهید که چرا نماز ظهر را هنگام ظهر میخوانند و نماز عصر را نیز هنگام ظهر میخوانند؟
نماز مغرب را هنگام مغرب میخوانند،در عین حال نماز عشا(شام) را نیز هنگام مغرب میخوانند؟

هو المتعالی

من شبهه ایجاد نمیکنم.

خیلی معذرت می خوام که مجبورم اینجوری پاسخ بدم:

شما که ادعا می کنید که دیگران از شما سوال می پرسند و ...
این سوالات ابتدایی و ... چیه که می پرسید در حالی که اگر فقط ذره ای، ذره ای در راه مسلمانی مطالعه می داشتید می فهمیدید که
وقت مخصوص نماز ظهر به اندازه چهار رکعت از اول وقت هست و ....
و خیلی جوابهای خیلی خیلی ساده که اصلا معضلی هم نیست.

و با کمترین مراجعه به رساله توضیح المسائل مراجع عظام برطرف میشه.

در ضمن وظیفه مفسرین رو ما تعیین نمی کنیم، در حدی نیستیم که وظیفه مفسرین قرآن رو ما تعیین کنیم.
وقتی ما هنوز نمی دونیم تفسیر قرآن یعنی چی!!! چطور می آییم و تعیین تکلیف می کنیم...

بنده از همین الان می گم
بحث ناراحتی و ... نیست . احترام هر کسی در جای خودش باقی است.
این قدر شما از اسلام عقلایی حرف می زنید در حالی که اگر به سوالات خودتون نگاه عقلایی بکنین....

بنده هیچ نیازی نمی بینم که به این نوع سوالات شما پاسخ داده بشه.
چون الان می بینم که سوالات برای فهمیدن نیست.
بنده هم به شما و به تمام کاربران و به همه مسلمانان و به همه هم وطنانم ارادت کامل دارم
دست همه شما رو هم می بوسم
اما احساس می کنم این بحث ها ادامه دادنش وقت تلف کردنه
اگه نیاز بشه برای جلوگیری از ضایع شدن وقت کاربران تایپیک بسته میشه.

از Sookoot عزیز هم کمال تشکر رو دارم که همکاری میکنند و کمک می کنند.[golrooz]

محسن آزماینده
17th February 2011, 09:30 PM
خب بهترين راه براي جلو بر دن بحث به نظر من ايجاد يك ميز گرد است
كساني كه موافق هستند اعلام كنند

kamanabroo
17th February 2011, 09:36 PM
توجه
این تایپیک رو بستیم بخاطر اینکه:
1. در اینجا اهانت به مقدسات شد..
2. بی احترامی به دیگران شد..
3. بی احترامی به عقاید دیگران و ...شد..
4. سوالاتی پرسیده شد که بیشتر از اینکه معنای سوال داشته باشه، معنای مسخره کردن و ... داشت..
5. نوع بحث و سوالات، و پاسخگویی غیر از وقت تلف کردن چیزی رو در بر نداشت..
6. اعتراض کاربران به نوع ارائه بحث و سوالات و ...

و ...
باید یاد آور بشم که تنها چیزی که باعث میشه که ما بحث راه بیاندازیم و تبادل نظر داشته باشیم

ایجاد یک فضای باز و قابل کنترل برای ارائه نظرها و آراء و اعتقادات هست، و همیشه از این فضا استقبال کردیم و می کنیم و هیچ ضعف و ترسی هم نداریم .

اما این فضای باز و ایجاد بحث و گفتگو یکسری شرایطی داره که اگر نباشد، اون شش مورد بالا که ذکر کردم
پیش می یاد و هیچ کسی راضی به اون موارد نیست.

شرایط:
1. کمال ادب و احترام به عقاید و آراء و نظرهای یکدیگر رعایت شود.
2. این رعایت احترام در مطرح کردن سوال، در پاسخگویی، در نقد، در ... باید رعایت شود.
3. سوالات جنبه استهزاء و کوچک بینی و .. نداشته باشد. (واقعا برای فهمیدن مطرح شود)
4. برای وقت کاربران ارزش قائل باشیم و از ارائه سوالات بی محتوا و ... خودداری کنیم.
5. سوالات و پاسخها باید مستدل، منطقی، و در چهارچوب خردورزی باشد.

ممنونم از همه عزیزانی که این موارد رو رعایت می کنند.
عدم رعایت منجر به بسته شدن تایپیک می گردد.
یا علی

مسلم لله
17th February 2011, 10:44 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام بر حجة بن الحسن و یاران پاک آن حضرت
به خورشید و روشنایی آن قسم یاد میکنم که این تاپیک نتیجه خوبی در پی خواهد داشت ان شاء الله.

یا الله

مسلم لله
17th February 2011, 11:00 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

بسم الله الرحمن الرحیم

با تشکر

با سلام خدمت همه شما بزرگواران

پاسخ به سوال شما نیاز به چند مقدمه دارد:
( فرض ما برای جواب دادن این هست که مسلمان هستیم یک سری اعتقاداتی داریم...)
1. اولا همه احکام اسلام به صراحت توی قرآن نیامده. و نیازی هم نیست که بیاد چون قرآن برای بیان کلیات دین هست.
2. طبق اعتقادات دینی ما, ائمه علیهم السلام چون معصوم هستند و وصل به منبع فیض و علم الهی, لذا بیان کننده تمام ابعاد دین، احکام دین, و مسائل دین و ... و مفسرین قرآن نیز ائمه هستند.
3. در فقه اسلامی ما چهار منبع برای رسیدن به احکام الهی داریم:
قرآن
سنت: گفته ها و عمل ها و تاییدات معصومین علیهم السلام
عقل
اجماع: اینکه تمام فقها و علماء دین بر مطلبی اتفاق نظر داشته باشند و اختلافی در آن نباشد.

اما پاسخ:
در قرآن در آیات بسیاری بر اقامه نماز امر شده که انسانها باید نماز رو اقامه کنند... بعنوان نمونه:

الف) وَأَقِیمُوا الصَّلَاةَ وَآتُوا الزَّكَاةَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ«النور/56» و نماز را برپا دارید، و زکات را بدهید، و رسول (خدا) را اطاعت کنید تا مشمول رحمت (او) شوید.
ب) وَأَقِیمُوا الصَّلَاةَ وَآتُوا الزَّكَاةَ وَارْكَعُوا مَعَ الرَّاكِعِینَ«البقرة/43»
و نماز را بپا دارید، و زکات را بپردازید، و همراه رکوع کنندگان رکوع کنید (و نماز را با جماعت بگزارید)!

و...

و از آنجاییکه اقامه نماز بر انسان یک تکلیف الهی است, حتما باید آن را انجام بدهد.
اما انجام دادن این تکلیف الهی چند حالت دارد:

یا در وقتی که برای این نماز معرفی شده نماز اقامه می شود: که گفته می شه نماز رو در وقت خودش خواند و اداء کرد.(مثل اینکه نماز صبح رو از هنگام اذان صبح تا وقت طلوع آفتاب باید بخواند)

یا در خارج از وقت خودش خوانده می شود( به هر دلیلی:فراموشی، باطل بودن نماز اداء): که در اینجا گفته می شود نمازش را قضاء کرده.

چیزی که اینجا مسلم است این است که نماز باید خوانده شود و این تکلیف الهی به هر صورت ( اداء یا قضاء) بجا آورده شود.

اما نکته مهم این است که خداوند, نماز رو در وقت خودش از ما می خواد و هر کسی کوتاهی کند و در وقت خودش نماز رو اقامه نکنه معصیت کرده هر چند باید حتما قضائش رو بجا بیاورد.

ولذا است که در خود قرآن آمده است و بعنوان نمونه وقت بعضی از نماز ها بیان شده:
أَقِمِ الصَّلَاةَ لِدُلُوكِ الشَّمْسِ إِلَى غَسَقِ اللَّیلِ ...«الإسراء/78»
نماز را از زوال خورشید (هنگام ظهر) تا نهایت تاریکی شب [= نیمه شب‌] برپا دار... .

و در یکجای دیگر هم تاکید کرده که حتما نماز در وقت خودش خوانده شود:
حَافِظُوا عَلَى الصَّلَوَاتِ وَالصَّلَاةِ الْوُسْطَى وَقُومُوا لِلَّهِ قَانِتِینَ«البقرة/238»
در انجام همه نمازها، (به خصوص) نماز وسطی [= نماز ظهر] کوشا باشید! و از روی خضوع و اطاعت، برای خدا بپاخیزید!

و همچنین از آنجاییکه احکام و ابعاد دین ما رو بعد از پیامبر خدا امامان ما بیان می کنند
در روایات نسبت به بجا آوردن قضای نماز بسیار تاکید شده که حتما انجام شود:
بعنوان مثال:
زراره از امام صادق ع نقل می کند: از امام سوال شد که اگر کسی بدون طهارت(وضو یا غسل) نماز بخواند یا فراموش کند نمازش را در وقت بخواند یا خواب ماند باید چه کند؟
امام صادق ع فرمود: باید قضای نماز را بجا آورد در هر ساعتی که توانست چه شب چه روز و .... .
( الكافي ج : 3 ص : 293و 292) (متن عربی روایت رو اگر کسی خواست می گذارم )

امیدوارم به پاسخ دست پیدا کرده باشید.
نه تنها نماز بلکه جزئیات اکثر مسائل دین ما از روایات معصومین و سیره اهل بیت بدست می آید.

یاحق

با اجازه جناب کمان ابرو

عزیزم جملگی ایات قران دلالت بر اقم صلوه است یعنی برپا دارید نماز را " در وقت خویش که البته افضل ان نماز اول وقت است خب صراحت ایات با تاکیدی که بر ادای نماز دارد در تضاد با این است که خداوند بین نماز ادا و قضا تفاوتی قائل نشود

امر به ادای نمازقضا در ادامه اصل وجوبی نماز از جانب شارع مقدس بدینصورت است که:

کسی که نماز واجب خود را در وقت آن نخوانده باید قضای آن را بجا آورد، اگرچه در تمام وقت نماز خواب مانده یا به واسطه سستی، نماز نخوانده باشد ولی نمازهای یومیه ای را که زن در حال حیض یا نفاس نخوانده قضا ندارد.
اگر بعد از وقت نماز بفهمد نمازی را که خوانده باطل بوده باید قضای آن را بخواند.

بعبارت دیگر همانطور که نماز ادا واجب است به طریق اولی قضای ان نیز واجب است اصولا همینکه مقرر شده که کسی که بهر دلیلی نتوانسته نماز در وقت مقرر برپا دارد مکلف به قضای ان است نشان از اهمیت ان در میزان بندگی انسان است

سلام
وقتي كه رهبران ديني و سياسي ما يكي هستند ديگه لازم نيست دين را از سياست جدا كرد
بعدشم همين رهبرها گفته اند:سياست ما ديانت ماست
اي كاش از من مي پرسيدي چگونه مي بينم و...
من در مورد چيزي كه مي بينم و بيست سال است كه باهاش زندگي مي كنم نمي تونم فكر كنم چه برسه به قضاوت
چرا؟نمي دونم
البته نمي تونم بگم

بسم الله الرحمن الرحیم

بگذریم. . .

چرا علما دینی نگفتند؟

چرا علما دینی نگفتند؟

و . . .

لا اله الا الله

اسلام اجازه دروغ داده؟

الله اکبر

چند روز پیش از یکی از اساتید شنیدم در دنیای باقی درمورد جمهوری اسلامی از انسان سوال میشود.این آدم درس دینی تدریس میکند.

در سایت گفتگوی دینی (askdin.com) انیشتین را شیعه معرفی کردند که به حول و قوه الهی من دهنشان را بستم.

در سایت گفتگوی قرآنی (askqoran.com) نوشته بودند جنیفر لوپز مسلمان شد.

اگر یک نامسلمان ببیند مسخره نمیکند.

حالا من يه سوال مي پرسم

هو الشافی

بگذریم. . .

الان حجاب اجباری است:
دستور خداست؟
همه گناه کارند؟
دین اسلام دین عقل است.

هو المصور

مسلم لله
17th February 2011, 11:09 PM
هو العلی

از جناب کمان ابرو ممنونم که دوباره تاپیک را باز کردند.
من مطالب مهم در این چند صفحه بحث را به صورت نقل قول در همین صفحه آوردم که اگر خواستیم،یکبار مرور کینم.

kamanabroo
18th February 2011, 09:42 AM
هو العلی

از جناب کمان ابرو ممنونم که دوباره تاپیک را باز کردند.
من مطالب مهم در این چند صفحه بحث را به صورت نقل قول در همین صفحه آوردم که اگر خواستیم،یکبار مرور کینم.

.
.
.

باز همون سوالات....
بدون اینکه حتی به پاسخ های داده شده توجهی شده باشه

هر کس می خواد از سیر بحث اطلاع پیدا کنه
لطف کنه و از اول خودش صفحات قبلی رو نگاهی بیاندازه
این نقل قول ها یک طرفه است

kamanabroo
18th February 2011, 09:48 AM
برای اینکه زودتر به نتیجه برسیم همون میز گرد خیلی خوب بود که پیشنهاد آقامحسن بود.

یک موضوع مطرح میشه درباره اش بحث میشه و تمام که شد موضوع بعدی ...

اینطور خیلی بهتره.

مسلم لله
18th February 2011, 02:13 PM
هو العظیم

نه من نخواستم اون سوالات را دوباره بپرسم.
اون سوالات را بی جواب گذاشتم که در آخر خودم پاسخگوی آن ها شوم و یک چیز را ثابت کنم.
در ادامه هم چند سوال میپرسم که بی جواب بمونه.
در ضمن بعضی از نقل قول ها سیاسی بود که من با اونا کاری ندارم.

قرآن فقط خوردن و آشامیدن چیز های مست کننده و گوشت سگ و خوک را حرام کرده.
بقیه چیز ها از کجا آمده؟

قرآن فقط امر و نهی کرده؛مستحبات و مکروهات از کجا آمده؟

kamanabroo
18th February 2011, 02:32 PM
قرآن فقط خوردن و آشامیدن چیز های مست کننده و گوشت سگ و خوک را حرام کرده.
بقیه چیز ها از کجا آمده؟
قرآن فقط امر و نهی کرده؛مستحبات و مکروهات از کجا آمده؟

در قرآن حکم یک سری از خوردنی و آشامیدنی های حرام دیگر هم اومده مثل:

«انَّمَا حَرَّمَ عَلَیكُمُ الْمَیتَةَ وَالدَّمَ وَلَحْمَ الْخِنْزِیرِ وَمَا أُهِلَّ بِهِ لِغَیرِ اللَّهِ»(بقره-173)

خداوند، تنها (گوشت) مردار، خون، گوشت خوک و آنچه را نام غیر خدا به هنگام ذبح بر آن گفته شود، حرام کرده است.
----------------

منظورتون از بقیه چیزها چیه؟
بقیه خوردنی ها و آشامیدنی ها
یا هر چیز دیگه ای که حرامه؟
----------------

درباره مستحبات هم در قرآن آمده به عنوان نمونه:

1. «فَاسْتَبِقُوا الْخَیرَاتِ أَینَ مَا تَكُونُوا یأْتِ بِكُمُ اللَّهُ جَمِیعًا»(148بقره)

در نیکی‌ها و اعمال خیر، بر یکدیگر سبقت جویید! هر جا باشید، خداوند همه شما را (برای پاداش و کیفر در برابر اعمال نیک و بد، در روز رستاخیز،) حاضر می‌کند؛

2. «فَاسْتَبِقُوا الْخَیرَاتِ إِلَى اللَّهِ مَرْجِعُكُمْ جَمِیعًا »(مائده48)

پس در نیکیها بر یکدیگر سبقت جویید! بازگشت همه شما، به سوی خداست؛

3. «فَاقْرَءُوا مَا تَیسَّرَ مِنَ الْقُرْآنِ »(مزمل20)

به هر اندازه‌ای که برای شما ممکن است ازقرآن تلاوت کنید

4. «َأَقْرِضُوا اللَّهَ قَرْضًا حَسَنًا وَمَا تُقَدِّمُوا لِأَنْفُسِكُمْ مِنْ خَیرٍ تَجِدُوهُ عِنْدَ اللَّهِ هُوَ خَیرًا وَأَعْظَمَ أَجْرًا وَاسْتَغْفِرُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِیمٌ»(مزمل 20)

به خدا «قرض الحسنه» دهید [= در راه او انفاق نمایید] و (بدانید) آنچه را از کارهای نیک برای خود از پیش می‌فرستید نزد خدا به بهترین وجه و بزرگترین پاداش خواهید یافت؛ و از خدا آمرزش بطلبید که خداوند آمرزنده و مهربان است!

و ...

که همه این آیات امور مستحبی را بیان می کند.

مسلم لله
18th February 2011, 02:35 PM
هو المتعالی

خوب
جناب کمان ابرو،یک پاسخ کلی وجود دارد که میتوان به همه این سوالات داد.
وقتی سوالات پرسیده شود،ان شاء الله بنده آن جواب کلی را عارض میشوم.
همان طور که عرض کردم بنده قصد دارم یک چیز را ثابت کنم.

kamanabroo
18th February 2011, 02:38 PM
قرآن برای بیان کلیات دین هست

هر چند به عنوان نمونه بعضی از مسائل جزئی و مهم در اون ذکر شده
اما مسائل بیشتر به ائمه علیهم السلام سپرده شده که برای ما بیان کنند.

و لذا حضرت علی ع هم تمام آیات قرآن رو تفسیر کرد و شان نزول و بطون مختلفش رو نوشت
اما حکومت وقت اجازه تدریس و پخش نداد...
و این علم سینه به سینه به امامان دیگر منتقل شد و احکام جزئی در تمام ابعاد دین بصورت ملاک یا صریحا
به مومنین و مسلمانان گفته می شد.

با وجود اینکه گاهی آنقدر ائمه تحت فشار بودند که مسلمانان در پوشش میوه فروش به خانه ایشان نزدیک می شدند و سوال می پرسیدند و می رفتند.

امور مستحبی و مکروه و همچنین واجبات و محرماتی که ظاهرا در قرآن نیامده اما در دین ما می باشد
همه برگرفته از روایات اهل بیت علیهم السلام می باشد.
که ایشان مفسرین واقعی قرآن می باشند، چرا که معصوم هستند و به سرچشمه وحی الهی متصل و از علم لدنی برخوردارند.

kamanabroo
18th February 2011, 02:39 PM
هو المتعالی

خوب
جناب کمان ابرو،یک پاسخ کلی وجود دارد که میتوان به همه این سوالات داد.
وقتی سوالات پرسیده شود،ان شاء الله بنده آن جواب کلی را عارض میشوم.
همان طور که عرض کردم بنده قصد دارم یک چیز را ثابت کنم.

درخدمتیم
شما پاسخ کلی خودتون رو هم بیان کنید
و برامون بگید که در پی اثبات چه چیزی هستید

و ما به بحث می نشینیم...

مسلم لله
18th February 2011, 02:53 PM
هو الحق

شما عزیزی جناب کمان ابرو
لکن الآن سلاح نمیبینم که پاسخ بدهم اجازه دهید دوست بزرگوارم محسن خان تشریف بیارند.
ببینیم اگر سوالاتی تقریبا شبیه به این سوالات نداشتند بنده پاسخ میدهم ان شاء الله.
بنده به خورشید و روشنایی اش قسم یاد کردم که این تاپیک نتیجه خوبی خواهد داشت به حول و قوه الهی.

مسلم لله
19th February 2011, 09:03 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

پاسخ کلی عقل بود.

یک سری از سوالاتی که از من پرسیده میشود را به همین صورت پاسخ میدهم.
به این صورت که وقتی سوال خود را مطرح میکنند میگویم: ببین عقلت چی میگه؟
پاسخ خود را میگویند.
میگویم: حال ببین اگر این جواب را به خدا بدهی از تو قبول میکند؟
با این کار خود شخص به جواب سوالش میرسد بدون هیچ اجباری.

من میخواستم ثابت کنم اسلام دین عقلائی است نه دین اجبار و . . .
عقل میگوید نماز واجب است و باید انجام دهی اگر نتوانستی به وقتش انجام دهی در یک وقت دیگر قضای آن را بجای آور.
همین. . .

جناب کمان ابرو:

به خورشید و روشنایی اش قسم یاد کردم که این تاپیک نتیجه خوبی خواهد داشت به حول و قوه الهی.

یادتان است؟
این هم نتیجه.

خوب حالا بحث دیگری را شروع میکنیم به حول و قوه الهی

مسلم لله
19th February 2011, 09:42 PM
لا اله الا الله

این که عرض میکنم ایجاد شبهه نیست،و قصد من ثابت کردن یک موضوع دیگر است.

آیه شریفه ششم سوره مبارکه المائده:(در مورد وضو است)
و دست هایتان را تا آرنج بشویید . . .

حال میخواهم بدانم تفسیر شما از این آیه چیست؟
آیا از آرنج به سمت نوک انگشتان یا از انگشتان به سمت آرنج یا فرق نمیکند؟

تعداد کمی از فقهای شیعه فرموده اند فرقی نمیکند.
اکثر فقها شیعه گفته اند از آرنج به سمت سر انگشتان.
فقهای اهل تسنن فرموده اند فرقی نمیکند،اما در شرایطی مستحباتی دارد درباره اینکه از آرنج به سر انگشتان باشد یا از سر انگشتان به سمت آرنج.

لطفا بی تعصب پاسخ دهید و کاری به دیگران و فقها نداشته باشید.
نظر خود را بگویید.
از کتب مختلف تفسیر (نور-المیزان-نمونه و . . .) چیزی ننویسید.
خودتان در این آیه تفکر کنید و نظر خود را اعلام کنید.

مسلم لله
19th February 2011, 09:56 PM
هو الغفور

همانطور که به حول و قوه الهی ثابت کردم اسلام دینی است که تمام کارهایش بر اساس عقل است.
پس با عقل خود پاسخ میدهیم.
اول از همه اینو بگم که در قرآن چیزی به نام مرجع تقلید نیست.تمام شد و رفت.
مگر خودمان عقل نداریم؟

خوب من از سر انگشتان به آرنج دست خود را میشویم.
چرا که میبینم در آن آیه نوشته دست های خود را تا آرنج بشویید.
اگر در این آیه منظور مقدار شستشو باشد؛لذا از هر طرف که بشوییم درست است.(بحث سر تفسیر الی است)
اما اگر بگوییم همراه با مشخص کردن مقدار شستشو جهت را نیز مشخص کرده ، لذا باید از سر انگشتان به سمت آرنج بگیریم.
من در یک سخنرانی که در تلوزیون پخش میشد متوجه این موارد شدم.
آیه را مطالعه کردم و عقل خود را به کار گرفتم و ترجیح دادم از سر انگشتان به سمت آرنج بشویم.

نظر شما چیست؟

kamanabroo
20th February 2011, 01:05 AM
بسم الله الرحمن الرحیم

پاسخ کلی عقل بود.

یک سری از سوالاتی که از من پرسیده میشود را به همین صورت پاسخ میدهم.
به این صورت که وقتی سوال خود را مطرح میکنند میگویم: ببین عقلت چی میگه؟
پاسخ خود را میگویند.
میگویم: حال ببین اگر این جواب را به خدا بدهی از تو قبول میکند؟
با این کار خود شخص به جواب سوالش میرسد بدون هیچ اجباری.
من میخواستم ثابت کنم اسلام دین عقلائی است نه دین اجبار و . . .
عقل میگوید نماز واجب است و باید انجام دهی اگر نتوانستی به وقتش انجام دهی در یک وقت دیگر قضای آن را بجای آور.
همین. . .
جناب کمان ابرو:
یادتان است؟
این هم نتیجه.
خوب حالا بحث دیگری را شروع میکنیم به حول و قوه الهی

هو الغفور

همانطور که به حول و قوه الهی ثابت کردم اسلام دینی است که تمام کارهایش بر اساس عقل است.
پس با عقل خود پاسخ میدهیم.
اول از همه اینو بگم که در قرآن چیزی به نام مرجع تقلید نیست.تمام شد و رفت.
مگر خودمان عقل نداریم؟

در جواب این فرمایشات شما باید بگم که:

این استدلال رو بخونین:
مقدمه 1: دیوار موش داره
مقدمه 2: موش هم گوش داره
نتیجه : پس دیوار گوش داره!

از نظر منطقی، شکل این قیاس، نوع اول و بهترین نوع استدلال هست.
اما همچنانکه خودتون هم فهمیدین نتیجه اش درست نیست! چون دیوار که گوش نداره.

این یه نوع مغالطه تو بیان استدلال و نتیجه گیری هست که از مقدمات درست نتیجه نادرست گرفته میشه و به خورد مخاطب داده میشه... (عزیزانی که اهل منطق هستن دقت کنند)

تو بحث عقل و دین هم گاهی همین اشتباه صورت می گیره
یعنی مقدمات درست کنار هم چیده میشن؛ مثل دین اسلام دین عقل است، احکام اسلام بر خلاف عقل نیست، هر حکمی دین بده عقل هم همون رو میگه
بعد نتیجه نادرست هم می گیرند: که حالا که دین اسلام بر اساس عقل است اصلا چرا دین داشته باشیم
ازهمون اول با عقلمون همه چیز رو می فهمیدیم و ..
دیگه چرا دین؟

اما نکته دقیقش اینجاست که این دو گزاره از هم جداست و با هم فرق دارند:
هر چیزی که دین بگوید عقل هم همان را می گوید
اما هر چیزی را که عقل بگوید، اینطور نیست که حتما دین هم همان را بگوید.

یعنی اگر دین رو یه دایره فرض کنیم، عقل با همه بزرگی و قدرتش درون این دایره است
و نقاطی از دین هست که عقل به اون دسترسی نداره.
http://www.uc-njavan.ir/images/wkvw1e7cwzrqhlayzv.jpg
که محدوده ای که عقل به اون دسترسی نداره رو ما از طریق وحی و تعبد به خداوند به اون میرسیم.

نکته اصلی که می خوام بگم اینه که:
دین اسلام بر پایه عقل بنا شده!
اما کجای دین اسلام رو باید با عقل پذیرفت و عقلانی نگاه کرد
و کجای دین اسلام رو نمیشه با عقل نگاه کرد (چون به نتیجه درستی نمیرسیم)

دین اسلام از دو بخش تشکیل شده
اصول دین (توحید،عدل، نبوت، امامت، معاد)
فروع دین (نماز،روزه، خمس، زکات، امربه معروف، نهی از منکر، جهاد، و...)

آنچه که خداوند از ما می خواد که با عقل های خودمون بهش برسیم اصول دین ماست.
و وقتی ما اصول دین رو با عقل هامون پذیرفتیم در فروع دین دیگر نیازی به بحث تعقل نداریم
چون خداوند رو با صفاتش، عدالتش شناختیم (باعقل)
ضرورت وجود و ارسال و معصومیت پیامبر و امامان رو هم پذیرفتیم(باعقل)
وجود حسابرسی در قیامت رو هم پذیرفتیم ( باعقل)

بعد از همه اینها می دانیم که هر چی دین ما بگه برای ما مفیده و خواسته خداست
وقتی خداوند به ما دستور نماز میده، چون از طرف خداست به دیده منت می پذیریم...

اما باز هم راه عقل بسته نیست چون اگر دلایل علمی و ... هم به کمک ما بیان و بگن که نماز این خواص رو داره اعتقاد و دین ما راسخ تر و محکم تر میشه.
با همه اینها گاهی عقل نمی تواند حکمت بعضی از دستورات دینی رو درک کند
که مثلا ما چرا نماز صبح رو دو رکعت می خونیم، چرا نماز ظهر چهار رکعته...
---------------------------------

حالا این کاربر "مسلم لله"!!! بحث مرجع تقلید رو پیش کشیدند
حتما تا الان جوابتون رو گرفتین
اما این رو هم بدونین که
چطور شما برای دکتر رفتن، به متخصص رجوع کردن از قرآن اجازه نگرفتین؟
نگفتین که مثلا در کجای قرآن اومده که حتما برای مشکل دندان باید به دندانپزشک مراجعه کرد؟ یا هر تخصص دیگه ای ؟

اما در بحث دین که کاملا بحثی تخصصی است و باید به اهل دین و دین شناسان (علما و مراجع ) مراجعه کرد، دنبال این هستین که در قرآن حرفی از مرجع تقلید نیومده؟

راه شناخت دین بر هیچ کسی بسته نیست، همونطور که همه می تونن متخصص در یک رشته پزشکی بشن و محل رجوع خلق الله باشند
همه می توانند متخصص امور دینی و احکام الهی باشند و محل رجوع مردم... .

همون آیه ای که شما (جناب مسلم لله!!!) در یه تایپیک دیگه بهش اشاره کردین و خودتون رو
از مصادیق اون دونستید اینجا جواب خودتون رو می ده که :

فاسئلوا اهل الذکر...
از اهل ذکر (معرفت و دانش) بپرسید
این یعنی در هر کاری از اهل همون کار بپرسید..
حتی در دین هم از اهل علم دین(علما و مراجع عظام)

kamanabroo
20th February 2011, 01:19 AM
اولین کسی که با عقل خودش در برابر خداوند ایستاد و مخالفت کرد

ابلیس بود.

چون عقلش می گفت که آتش بر خاک لجن آلود برتری داره
و حالا که خداوند گفته بر حضرت آدم سجده کن
درحالی که ابلیس از آتش و آدم از خاک ... بود
پس عقل میگه که جنس عالی نباید بر جنس پایینتر سجده کند...

با عمل به آنچه عقلش گفته بود از درگاه خداوند رانده شد.

مسلم لله
22nd February 2011, 07:15 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

فسئلو اهل الذکر انکنتم لا تعلمون
از اهل ذکر بپرسید اگر نمیدانید
چو دانی و پرسی سوالت خطا است.

باید اول خودمان به قرآن مراجعه کنیم،اگر نفهمیدیم بپرسیم.نه اینکه مراجعه به قرآن نکنیم بعد بگیم نمیدانم.خوب وقتی رساله هست دیگه چرا قرآن عربی که درک معنای فارسی آن ها کمی سخت است را قرائت کنیم؟!
مانند استادی که به شاگردش بگه بچه ها باید کتاب درسی خودتونو بخونید اما این جزوه رو هم میدم چون درکش راحت تره!!
یقینا شاگرد نمیاد کتاب را مطالعه کنه هرجا نفهمید به جزوه مراجعه کنه.چه کاریه؟ مستقیم جزوه را میخونه!
بعد سوال های دیگه ای میاد در امتحان میگه اینا اصلا تو جزوه نبود،میگن مگه کتاب نداشتی؟

اینم جریان همینه:
از رساله بخونیم که قرآن نخونیم اون دنیا گفتن این کار را اشتباه انجام دادی،علت چیه؟
باید پاسخ دهد در رساله بود!
میگن مگه کتاب قرآن در اختیارت نبود؟ مگه عقل نداشتی؟

kamanabroo
24th February 2011, 10:16 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

فسئلو اهل الذکر انکنتم لا تعلمون
از اهل ذکر بپرسید اگر نمیدانید
چو دانی و پرسی سوالت خطا است.

باید اول خودمان به قرآن مراجعه کنیم،اگر نفهمیدیم بپرسیم.نه اینکه مراجعه به قرآن نکنیم بعد بگیم نمیدانم.خوب وقتی رساله هست دیگه چرا قرآن عربی که درک معنای فارسی آن ها کمی سخت است را قرائت کنیم؟!
مانند استادی که به شاگردش بگه بچه ها باید کتاب درسی خودتونو بخونید اما این جزوه رو هم میدم چون درکش راحت تره!!یقینا شاگرد نمیاد کتاب را مطالعه کنه هرجا نفهمید به جزوه مراجعه کنه.چه کاریه؟ مستقیم جزوه را میخونه!بعد سوال های دیگه ای میاد در امتحان میگه اینا اصلا تو جزوه نبود،میگن مگه کتاب نداشتی؟

اینم جریان همینه:
از رساله بخونیم که قرآن نخونیم اون دنیا گفتن این کار را اشتباه انجام دادی،علت چیه؟
باید پاسخ دهد در رساله بود!
میگن مگه کتاب قرآن در اختیارت نبود؟ مگه عقل نداشتی؟

جناب مسلم جان
مثل اینکه من نتونستم خوب توضیح بدم

ببینید جایگاه عقل در دین اسلام قبل از تعبد(فرمانبری محض از خدا و اهل بیت) هست.

و عقل هم (همونطور که در پستهای قبلی گفته شد) در یکسری مواردی حتما باید وارد بشه:
مثل اصول دین
و جاهایی که ما هیچ دلیل معتبری (قرآن،قول و فعل و تقریر معصومین) نداریم

در نتیجه اینکه شما می فرمایید که سوال میشه چرا اشتباه کردی؟ باید پاسخ داد در رساله بود!!!
این یعنی اینکه جایگاه عقل در دین براتون واضح نشده هنوز.

رساله توضیح المسائل؛ یک کتاب احکام شرعیه عملیه هست. که متخصص دین شناس و عالم دینی از روایات و قرآن استخراج می کنه و به ما تحویل میده. (یه چیزی مثل نسخه دکتر)

احکام شرعیه و دینی ما هم از فروع دین هست که قبلا هم گفته شد، و نیازی نیست که با عقل به سراغ اونها بریم.

یه مثال بزنم تا روشن بشه:

فرض کنید شخصی ادعا می کنه که از شخص دیگری ارث می بره
ما با این شخص مدعی چطور رفتار می کنیم؟
نمی گیم نه شما ارث نمی بری، تو تا الان نبودی کجا بودی و ...
بلکه میگیم:
شما نسبت خودت رو (مثلا پدرو فرزندی) رو اثبات کن
اگر تونستی اثبات کنی دیگه نیازی نیست داد بزنی که ارث می برم ما به راحتی قبول می کنیم و به اندازه سهمت از اموال بهت می دیم.

بحث عقل و دین هم همینه:
ما اصول دین رو که با عقل برای خودمون اثبات می کنیم و می پذیریم
بعدش فروع دین مثل لازمه اصول می مونه
یعنی هر کس اصول رو پذیرفت حتما باید نسبت به فروع دین پیروی محض (بدون چون و چرا و اثبات عقل) داشته باشه.

امیدوارم تونسته باشم تبیین کنم.

مسلم لله
24th February 2011, 10:37 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

ابلیس بود.

این را هم بگویید که ابلیس فکر میکرد باید بر جسم انسان سجده کند(خداوند از روح خود به ما دمیده است) ابلیس فکر این را نکرد که باید بر روح ما که روح خداست سجده کند.

در ضمن ابلیس از دستور خدا سرپیچی کرد،عقل که نمیگوید از دستور خدا سرپیچی کن!

در ضمن من امروز متوجه موضوعی شدم:
این قرآنی که در دست ما است،در آن نوشته شده دست های خود را تا آرنج بشویید(وضو)(الی المرافق)
در حالی که طبق روایتی از اما صادق: این آیه شریفه که نازل شده است اصل آن (( من المرافق )) بوده نه (( الی المرافق ))!

پس به کرات نگویید که انجیل تحریف شده،تورات تحریف شده و . . .
نمیگم قرآن تحریف شده،لکن قرآنی که در دست ما است اصل قرآن نیست.

یا الله

kamanabroo
25th February 2011, 11:43 PM
این را هم بگویید که ابلیس فکر میکرد باید بر جسم انسان سجده کند(خداوند از روح خود به ما دمیده است) ابلیس فکر این را نکرد که باید بر روح ما که روح خداست سجده کند.

آنچه که از صریح قرآن بر میاد اینست که خداوند خواست که به خود آدم سجده کند و این یک دستور الهی بود...

وَلَقَدْ خَلَقْنَاكُمْ ثُمَّ صَوَّرْنَاكُمْ ثُمَّ قُلْنَا لِلْمَلَائِكَةِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلَّا إِبْلِیسَ لَمْ یكُنْ مِنَ السَّاجِدِینَ
ما شما را آفریدیم؛ سپس صورت بندی کردیم؛ بعد به فرشتگان گفتیم: «برای آدم خضوع کنید!» آنها همه سجده کردند؛ جز ابلیس که از سجده‌کنندگان نبود.«الأعراف/11»

و ....

در ضمن ابلیس از دستور خدا سرپیچی کرد،عقل که نمیگوید از دستور خدا سرپیچی کن!

عقل نمی گوید از دستور خدا سرپیچی کن
اما گاهی عقل استدلالی می چیند که نتیجه اش مخالفت با حکم خداست!

وَإِذْ قُلْنَا لِلْمَلَائِكَةِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلَّا إِبْلِیسَ قَالَ أَأَسْجُدُ لِمَنْ خَلَقْتَ طِینًا«الإسراء/61»

(به یاد آورید) زمانی را که به فرشتگان گفتیم: «برای آدم سجده کنید!» آنها همگی سجده کردند، جز ابلیس که گفت: «آیا برای کسی سجده کنم که او را از خاک آفریده‌ای؟!»

استدلال ابلیس:
من از آتش خلق شده ام
آدم از خاک
آتش از خاک برتر است
پس من از آدم برترم
پس بر او سجده نمی کنم!

می بینید که استدلال عقلی ابلیس مخالفت با حکم خداست!

sadeghol
2nd March 2011, 01:37 PM
[taajob]
کدوماتون اسم خودتونو میزارین مسلمون اگه به نمازو بعضی چیزا(حتی حج)هم اعتقاد نداشته باشین بازم میگین مسلمونیم [nadidan]

کسی که مثلا فقط روزه رو قبول داشته باشه هم مسلمونه به نظرتون یا نه [nadanestan]

فرق این آدم با کافرا چیه اگه مسلمون نیست [soal][khande]

sadeghol
2nd March 2011, 02:31 PM
[tamaskhor] اصلا فرقی هم احساس میکنید [khande] sh_omomi110

kamanabroo
2nd March 2011, 11:01 PM
[taajob]
کدوماتون اسم خودتونو میزارین مسلمون اگه به نمازو بعضی چیزا(حتی حج)هم اعتقاد نداشته باشین بازم میگین مسلمونیم [nadidan]

فرق بین مسلمان و کافر در نماز خوندنه

هر چند خیلی ها نماز خواندن و نخواندنشون فرقی نداره

کسی که ادعای مسلمانی داره باید تمام ابعاد اسلام رو داشته باشه
هم ظاهر رو و هم باطن رو
یعنی هم اعمال دینی رو انجام بده (واجبات)
و محرمات رو هم ترک کنه و اخلاق اسلامی داشته باشه...

kamanabroo
2nd March 2011, 11:02 PM
[tamaskhor] اصلا فرقی هم احساس میکنید [khande] sh_omomi110
نظر خودت چیه؟

محسن آزماینده
3rd March 2011, 12:17 PM
ببینید دوستان بعصی از کارا برای مسلمان شدن لازمه ولی کافی نیست
مثلا نماز خوندن یا گفتن کلمه شهادت
اما با نماز خوندن کسی مسلمان واقعی نمیشه...

تووت فرنگی
6th March 2011, 02:33 PM

درسته http://www.millan.net/minimations/smileys/explanation.gif

ولی باورکنید که همین نمازم خیلی خوبه و کارسازhttp://www.millan.net/minimations/smileys/balloons.gif

مسلم لله
8th March 2011, 08:12 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

[taajob]

درسته
ببین دوست عزیز کافر از ریشه کفر میاد که به معنای پوشاندن است.
کافر بر وزن فاعل است و اسم فاعل که انجام دهنده کار است.
کافر یعنی پوشاننده.این پوشاننده به معنای آن است که حق را میپوشاند،مانند خیلی ها در زمان حال.

فرق بین مسلمان و کافر در نماز خوندنه

هر چند خیلی ها نماز خواندن و نخواندنشون فرقی نداره

کسی که ادعای مسلمانی داره باید تمام ابعاد اسلام رو داشته باشه
هم ظاهر رو و هم باطن رو
یعنی هم اعمال دینی رو انجام بده (واجبات)
و محرمات رو هم ترک کنه و اخلاق اسلامی داشته باشه...
بزرگوار حق با شماست.
ببینید،ما باید از نظر ظاهری ظاهر اسلامی داشته باشیم.
پیغمبر فرمودند:مو های خود را رنگ کنید و خود را به شکل یهودیان در نیاورید.
یعنی اسلام به ظاهر اهمیت داده است.

اما اگر ظاهر این باشد و باطن آن،اینکه مسلم نیست.
کسی که شهادتین را بر زبان جاری کند مسلمان نیست.
روایت است که هیچ عملی پذیرفته نیست الا به تقوا.
پس باید پس از جاری کردن شهادتین بر زبان ، به دستورات خداوند هم عمل کنیم.

مسلم لله
8th March 2011, 08:14 PM
لا اله الا الله

حق با برادر محسن است

محسن آزماینده
9th March 2011, 02:10 PM
درسته http://www.millan.net/minimations/smileys/explanation.gif

ولی باورکنید که همین نمازم خیلی خوبه و کارسازhttp://www.millan.net/minimations/smileys/balloons.gif

حق با شماست
وقتي نماز ميخونيم به احترام همون نماز چند ساعتي خودمون را از گناه كردن بازميداريم
البته به فرموده امام صادق (ع)نماز 2نوع است
1 عادت
2 عبادت

اگه نمازهاي ما واقعا عبادت باشه بهترين مسلمانهاي دنيا ميشديم ولي افسوس كه نمازهاي ما يا عادت هستش يا ريا كاري

تووت فرنگی
15th March 2011, 08:49 AM
حق با شماست
وقتي نماز ميخونيم به احترام همون نماز چند ساعتي خودمون را از گناه كردن بازميداريم
البته به فرموده امام صادق (ع)نماز 2نوع است
1 عادت
2 عبادت

اگه نمازهاي ما واقعا عبادت باشه بهترين مسلمانهاي دنيا ميشديم ولي افسوس كه نمازهاي ما يا عادت هستش يا ريا كاري[/QUOTE]

چه بسا الان انسان هایی هستند که چهره بسیار خوب و مومنی دارند ولی نمازشون باطل چون فقط ریا داره و .... [afsoorde]

مسلم لله
15th March 2011, 09:22 AM
سبحان الله

تشخیص اینکه نماز کسی قبول میشه یا نه با ما نیست.

تووت فرنگی
15th March 2011, 09:25 AM
بعضی ها هم اینقدر بدبخت هستند که واسه پدر مادرشون میخونن

مسلم لله
15th March 2011, 09:32 AM
الحمدلله

لطف کنید در این تاپیک مسائل مهم رو مطرح کنید نه جمله های کوتاه و بیهوده.
اگر بحث مهمی دارید بفرمایید.
من در مورد این تاپیک حساسیت بسیاری نشان میدهم.این تاپیک برای من بسیار مهم است.

مسلم لله
15th March 2011, 12:33 PM
هوالغنی

[golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz]

تووت فرنگی
15th March 2011, 12:56 PM
[golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz]

محسن آزماینده
15th March 2011, 04:39 PM
هوالغنی

[golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz]
و

[golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz]

بعضی ها هم اینقدر بدبخت هستند که واسه پدر مادرشون میخونن
و

الحمدلله

لطف کنید در این تاپیک مسائل مهم رو مطرح کنید نه جمله های کوتاه و بیهوده.
اگر بحث مهمی دارید بفرمایید.
من در مورد این تاپیک حساسیت بسیاری نشان میدهم.این تاپیک برای من بسیار مهم است.

اینا یعنی چی ؟
خواهش میکنم به عنوان بحث دقت کنید
چگونه مسلمان شدیم؟

محسن آزماینده
15th March 2011, 04:44 PM
چه بسا الان انسان هایی هستند که چهره بسیار خوب و مومنی دارند ولی نمازشون باطل چون فقط ریا داره و .... [afsoorde]

این آدمها برای حق نماز نمی خونن که قبول و باطل شدن نماز براشون مهم باشه
اینها ثواب نمازشون را همون لحظه می گیرن و چیزی برای آخرت نمی برن
وقتی کسی برای ریا نماز میخونه همون لحظه ما فکر میکنیم که آدم خوبیه و این تفکر و نگرش ما پاداش نماز خوندن اوست

مسلم لله
16th March 2011, 07:23 AM
هوالممیت

احسنت داداش محسن خودم
موافقم

تووت فرنگی
16th March 2011, 08:04 AM
این آدمها برای حق نماز نمی خونن که قبول و باطل شدن نماز براشون مهم باشه
اینها ثواب نمازشون را همون لحظه می گیرن و چیزی برای آخرت نمی برن
وقتی کسی برای ریا نماز میخونه همون لحظه ما فکر میکنیم که آدم خوبیه و این تفکر و نگرش ما پاداش نماز خوندن اوست

[negaran] چه بسا افرادیهم فکر میکنند نمازشون مورد قبول حق تعالی است![negaran]

مسلم لله
16th March 2011, 08:25 AM
الله اکبر

[negaran] چه بسا افرادیهم فکر میکنند نمازشون مورد قبول حق تعالی است![negaran]
برادرم محسن جان پاسخ دادند.این حرفی که شما میفرمایید کمی اشکال دارد.
ببینید: کسی که برای ریا نماز بخواند،خودش میداند که برای ریا نماز میخواند،لذا چنین تفکری ندارد که نماز مورد قبول واقع می شود.
لکن
کسی که سعی دارد برای خدا نماز بخواند میداند که نمازش مورد قبول خداوند متعال واقع می شود.

ممنون میشوم اگر لطف بفرمایید به صفحات قبل مراجعه فرموده و مشاهده کنید بحث مارا که راجع به چه موضوعاتی است.
تا به الآن ما در خصوص مسائل مهم دینی از جمله: نبودن مرجع تقلید در قرآن،عدم دستور قرآن به نماز قضا و . . . بحث کردیم.
که به حول و قوه الهی به پاسخ رسیدیم.

باتشکر

مسلم لله
3rd April 2011, 02:01 PM
الله اکبر

یه سوال:
مگه تلوزیون ، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نیست؟
پس چرا آیت الله بهجت تلوزیون را حرام کرد؟

kazim
3rd April 2011, 05:48 PM
اول اندیشیدن با عقل فرف دارد عقل یعنی تشخیص
اما اندیشیدن یعنی فکر کردن یعنی تحیق کردن وفتی چیزی را به ما می گن می رویم تحقیق می کنیم نه ناقص بلکه کامل بعد فکر کردن استدال کنیم اینقدر روش فکر کنیم که اثباط شه غلط یادرسته باور اعتفاد یعنی هیچی نباید نطرت عوض کنه
نه اینکه به فکر خودم بگم غلط بدون فکرن کنی
اما نکته وجود عشق تا عاشق خدا نباشی نمی تونی عمل کنی اگر ببینی حتی با اندیشیدن اثبات بشه تغییر نمی کنه همه منابع امامان گفتن فکرکنید حتی خدا گفته هیچ وقت امام هرچیزی سوال می شد نمی گفت حتی جزییات هر چیزی بیان می کردند
اما چرا نما ز صبح دورکت ..... چون میزان غفلت انسان در طول روز متفاوت برای همین میزان غفلت تعدا رکت برای نماز متفاوت صبح روح انسان کمتر ......اگر می رفتید تحقق کرده بودید می دونستید چون امام صادق جواب داده بودند

ابلیس بود.

عقل باعث سجده نکردن شیطان نشد غروربود اگر فکر می کرد اینطور نمی شد
شیطان به فکر خود عمل کرد با فکر کردن فرف داره این تفاوت دارند
مسلمان کسی دستورات خدا عمل می کنه اما نماز نماز یعنی اینکه جوری بخونیش نتونی مال حرام بیاری وغیره کسانی چنیین نمی شه تقلید عمل تفلید انجام متفاوت فرق زمانی این باور رسیدی خدا مالک جهان غیره مسلمان نماز زمانی فقط کلمات بیان می کنیم خیلی نماز نمی خوانن بلکه کاری روی اجبار یا تقلیدی انجام می دهند ولی خیلی انجام می دهند ما عالم نیستیم

مسلم لله
7th April 2011, 01:28 PM
الله اکبر

آهاااااااااااااااا
همینه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

خوب حالا بریم یه سوال دیگه گرچه کاملا به جواب سوال قبل نرسیدیم:
اگر فرقی بین مرد و زن نیست چرا خداوند به مردان حق تسلط بر زنان داده؟ حالا که فرقی نیست (نعوذبالله) مرد با مرد تزویج کند زن با زن اشکال نداره دیگه!

محسن آزماینده
7th April 2011, 01:47 PM
خدا به مرد اجازه تسلط داده چون عقلش از زن کامل تره وردر مقابل زن احساسات لطیف تری داره

مسلم لله
7th April 2011, 06:22 PM
الله اکبر

پس مشخص شد مرد و زن با هم تفاوت دارند.
و اینکه مرد و زن با هم تفاوت ندارند دروغی بسیار بزرگ است.
بازم به جواب کامل این سوال نرسیدیم.

سوال بعد:
چرا ایرانی ها ازدواج دوم و سوم و چهارم را بد میدانند؟

محسن آزماینده
7th April 2011, 07:49 PM
الله اکبر

پس مشخص شد مرد و زن با هم تفاوت دارند.
و اینکه مرد و زن با هم تفاوت ندارند دروغی بسیار بزرگ است.
بازم به جواب کامل این سوال نرسیدیم.

سوال بعد:
چرا ایرانی ها ازدواج دوم و سوم و چهارم را بد میدانند؟

آخه این چه ربطی به مسلمان شدن داره؟

uody
8th April 2011, 12:35 AM
چرا خدا همون اول همراه آدم 2تا یا 3تا حوا نیافرید؟
به همین دلیل ایرانی ها یا بهتر بگم زن ها ازدواج دوم یا سوم رو بد میدونن بد نمیدون میگم اصلا قبول ندارن
همینه که باعث شدهبعضی از افراد یا جنس مخالف خودشون رو برتر بدونن
میگم چرا این ایرانی ها البته بعضی هاشون وقتی بی پولن و ندارن اونقدر دور زن اولشون میگردن و با هم دارا میشن حالا که یه پولی اومد دستشون هوس زن گرفتن به سرشون میزنه[sootzadan]
چرا همون اول نمیان 2تا یا 3تا زن نمیگیرن[nishkhand]
اصلا یه چیزه دیگه معذرت اینو میگم شما خوشتون میادهمسرتون 4تا شوهر داشته باشه که زنا خوششون بیاد همسرشون 4تا زن داشته باشه خوب نه دیگه[khande]
میگین زن حس لطیفی داره و خیلی از کارای جامعه رو نمیزارین انجام بده اما میان قانون میزارین همسرش 4تا زن بگیره واقعا این تناقض نداره!!!!!!!!!!!!!!!!!![soal]
جناب مسلم الله چرا نمیخواین قبول کنین که زن و مرد برا هم دیگه آفریده شدن
برا اینکه درکنار هم باشن تا آرامش داشته باشن [esteghbal]
چرا میخواین همیشه بگین ......برترن!!!!!!!!!!!!!![tafakor]
خدا نگفته چه اصراریه .......حتی تو قرآن هم به تعداد برابر اسم هر دوتا رو آورده تا بگه فرقی ندارن

به این تاپیک هم مراجعه کنید ممنون میشم[golrooz]
http://njavan.com/forum/showthread.php?t=92983

من نمیگم شبیه به هم هستن یه فرقایی باهم دارن ولی برهم برتری ندارن این یادتون باشه[golrooz]
جفتشون یه کم و کاستی دارن که درکنار هم میشن یکی و کامل اینم به ذهنتون بسپارین [golrooz]
خواهشا دیگه این بحثا رو پیش نیارین به قول دوستمون این تاپیک ...............
مث اینکه اگه دختر بودین میومدین و میگفتین دخترا برترن[nishkhand]
آقا -برادر- خانم -خواهر-خداچه زن رو چه مرد رو هر دوتاشون رو دوست داره [golrooz]
برا مردااون دنیا حوری گذاشت برا ما ها هم قلمان تا اون دنیا هم زن یا مرد نگه ما برتریم

مسلم لله
8th April 2011, 06:26 AM
الله اکبر

زبان دین اسلام و زبان اصلی عربی است.
عرب های زمان قدیم معمولا به یک زن اکتفا نمیکردند و هیچ کدام از زنان جرئت دخالت در کار مرد را نداشت.
بعد از ... زنان را بردند بالا و با مردان یکی کردند.احادیث ائمه و پیامبر را به مردم نگفتند.بعضی آیات قرآن را به مردم نگفتند؛مردم هم که قرآن را باز نمیکنند ببینند آخه خدا این کتابو فرستاده تو این کتاب چی گفته.
قرآن در بعضی مواقع اجازه کتک زدن زن را به مرد داده،چرا نگفتند؟
بگذریم . . .
یه حدیث میگم که مثل خیلی از احادیثی که از شما پنهان کردند این حدیث رو هم پنهان کردند.
با این حدیث شما متوجه یکسان نبودن زن و مرد میشید.

ابن بابویه از حضرت امام حسن علیه السلام محتبی در آیه (( الرجال قوامون علی النساء )) فرمود شخص یهودی نزد پیغمبر آمد و مسائلی چند پرسید از آن جمه این بود: چیست فضیلت برتی مردان بر زنان؟
پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود برتری مردان بر زنان مانند برتری آسمان است بر زمین و یا اهمیت آب است بر خاک که به واسطه وجود آب،زمین زنده می شود و اگر مرد نبود خداوند زن را نمی آفرید و این آیه را تلاوت فرمود.
یهودی گفت این فضیلت برای چیست؟
فرمود خداوند آدم را از گل آفرید و از زیادی گل آدم حوا را خلق نمود،اول کسی که از زنان اطاعت کرد آدم بود لذا او را از بهشت خارج نمودند و خدا فضیلت مردان را بیان نموده است.آیا نمیبینی چگونه زنان حیض میشوند و نمیتوانند خدا را عبادت کنند و مرد ها اینطور نیستند.
یهودی گفت ای محمد راست میگویی.

تفسیر جامع جلد 2 صفحه 68 و 69

مسلم لله
8th April 2011, 06:27 AM
لا اله الا الله

خوب بریم سوال بعد:
چرا ایرانی ها متعه را بد میدونند در حالی که ائمه خیلی به این کار سفارش کردند؟(البته من شیعه هستم و این سوال فقط مربوط به شیعیان است.)

*alien*
8th April 2011, 01:51 PM
الله اکبر

زبان دین اسلام و زبان اصلی عربی است.
عرب های زمان قدیم معمولا به یک زن اکتفا نمیکردند و هیچ کدام از زنان جرئت دخالت در کار مرد را نداشت.
بعد از ... زنان را بردند بالا و با مردان یکی کردند.احادیث ائمه و پیامبر را به مردم نگفتند.بعضی آیات قرآن را به مردم نگفتند؛مردم هم که قرآن را باز نمیکنند ببینند آخه خدا این کتابو فرستاده تو این کتاب چی گفته.
قرآن در بعضی مواقع اجازه کتک زدن زن را به مرد داده،چرا نگفتند؟
بگذریم . . .
یه حدیث میگم که مثل خیلی از احادیثی که از شما پنهان کردند این حدیث رو هم پنهان کردند.
با این حدیث شما متوجه یکسان نبودن زن و مرد میشید.

ابن بابویه از حضرت امام حسن علیه السلام محتبی در آیه (( الرجال قوامون علی النساء )) فرمود شخص یهودی نزد پیغمبر آمد و مسائلی چند پرسید از آن جمه این بود: چیست فضیلت برتی مردان بر زنان؟
پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود برتری مردان بر زنان مانند برتری آسمان است بر زمین و یا اهمیت آب است بر خاک که به واسطه وجود آب،زمین زنده می شود و اگر مرد نبود خداوند زن را نمی آفرید و این آیه را تلاوت فرمود.
یهودی گفت این فضیلت برای چیست؟
فرمود خداوند آدم را از گل آفرید و از زیادی گل آدم حوا را خلق نمود،اول کسی که از زنان اطاعت کرد آدم بود لذا او را از بهشت خارج نمودند و خدا فضیلت مردان را بیان نموده است.آیا نمیبینی چگونه زنان حیض میشوند و نمیتوانند خدا را عبادت کنند و مرد ها اینطور نیستند.
یهودی گفت ای محمد راست میگویی.

تفسیر جامع جلد 2 صفحه 68 و 69

در قرآن اومده اگه زن یه کاراشتباهی مرتکب شد ابتدا با صحبت بعد اگه جواب نداد با همسر حرف نزنه تا متوجه اشتباهش بشه و دوباره اگه نتیجه نداد ترک.........بعد اون هم اگه نتیجه نداد زدن به صورتی که بدن قرمز یا کبود نشود قابل توجه به خانم هم همچنین اجازه ای داده نه فقط آقایان[nishkhand]
خب بگم ما عرب نیستیم در دوره هخامنشیان یه روز از سال برا خانم ها بود ویا حتی حقوقشون سه برابر مرد ها بود و در آن زمان ایرانی ها دختر زنده بگور نمیکردن فرهنگ ما خیلی بالاتر از عرب ها بود و هست ولی عرب چی دختر زنده بگور میکردن به زن بها نمیدادن .......
د رایران اون زمان ها چند همسری نداشتیم ولی در اعراب الا ماشالله[taajob]
اگه ایرانی هستین فرهنگتون اینه [sootzadan]

در ضمن ما جعل حدیث فراوون داریم حتی علما ماهم تو تمیز و تشخیص صحیح بعضی از حدیث ها موندن در ضمن هر حدیثی براساس یه پایه و ماجراییه

مث اینکه در آیه ای از قرآن اومده روزه نگیرین اما قبلش یه پیش زمینه ای هست که چرا نگیرین بعضــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ــــی ها فقط اون نگیرین رو میبینن نه اون پیش زمینه یا قبل آیه رو[hoshdar]

مسلم لله
9th April 2011, 12:23 PM
الله اکبر

به خانم هم همچنین اجازه ای داده نه فقط آقایان
خیر همچین چیزی نیست.

خوب بریم برا یه سوال جون دار:
نظرتون در باره اراجیفی که در (( ظهور نزدیک است )) گفته میشه چیه؟

محسن آزماینده
9th April 2011, 01:18 PM
الله اکبر

خیر همچین چیزی نیست.

خوب بریم برا یه سوال جون دار:
نظرتون در باره اراجیفی که در (( ظهور نزدیک است )) گفته میشه چیه؟

نظری ندارم
تایید یل تکذیب هم نمی کنم

مسلم لله
11th June 2011, 07:04 PM
الله اکبر

د رایران اون زمان ها چند همسری نداشتیم ولی در اعراب الا ماشالله
مرحبا به قوم عرب

اگه ایرانی هستین فرهنگتون اینه
فرهنگ ایران برای من قرانی ارزش ندارد

در ضمن ما جعل حدیث فراوون داریم حتی علما ماهم تو تمیز و تشخیص صحیح بعضی از حدیث ها موندن در ضمن هر حدیثی براساس یه پایه و ماجراییه
حدیث معنی اش روش است و نیازی به تفسیر و ... ندارد.
در ضمن، هر سخنی از ائمه که مخالف با قرآن باشد، جعلی می باشد. این هم راه تشخیص حدیث جعلی

در قرآن اومده اگه زن یه کاراشتباهی مرتکب شد ابتدا با صحبت بعد اگه جواب نداد با همسر حرف نزنه تا متوجه اشتباهش بشه و دوباره اگه نتیجه نداد ترک.........بعد اون هم اگه نتیجه نداد زدن به صورتی که بدن قرمز یا کبود نشود
لطفا آدرس آیه را بفرمایید ( آدرس ندارد؛ چون چنین آیه ای در قرآن کریم نیست)
لطفا با سند صحبت کنید و چیزی را از رساله ها برای من ننویسید، فقط قرآن.

فرهنگ ما خیلی بالاتر از عرب ها بود و هست ولی عرب چی دختر زنده بگور میکردن به زن بها نمیدادن .......
کار درستی می کردند که به زن بها نمی دادند؛ مگر در ایران که به زن بها داده میشود چه شده است؟
جز این که بیش از حد به زن بها می دهند و مخالف دستور اسلام عمل می کنند؟

زمان آقای رفسنجانی کسی جرئت نداشت بی حجابی و امثال این کثافت کاری ها را کنه، اما وقتی آقای خاتمی آمد، (چه اشکال داره، دختر و پسر با هم صحبت کنند؟) این شد که الان رو زیاد شد، پسر زیر ابرو برمیداره، موهاشو میبنده و ...
دختر هم که دیگه نگم بهتره

مسلم لله
11th June 2011, 07:09 PM
الله اکبر

سوال بعد:
چرا حضرت آیت الله العظمی بهجت رحمة الله علیه ، تلوزیون که مربروط به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است را حرام اعلام فرمودند؟!

مگر اسلامی نیست؟
پس چرا حرام؟

Sookoot
11th June 2011, 09:56 PM
الله اکبر

سوال بعد:
چرا حضرت آیت الله العظمی بهجت رحمة الله علیه ، تلوزیون که مربروط به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است را حرام اعلام فرمودند؟!

مگر اسلامی نیست؟
پس چرا حرام؟

مسلم گرامی مستند این جمله خودرا لطفا ذکر کنید

چه در رساله ایشان و چه در استفتاتائات مرحوم بهجت

چون سیما یا بقول شما تلوزیون نماز جماعت معروف ایشان را درایام ماه مبارک مرتب نمایش میدهد

tarannom101
12th June 2011, 01:05 AM
الله اکبر

لطفا با سند صحبت کنید و چیزی را از رساله ها برای من ننویسید، فقط قرآن.

سلام

ميشه اول براي همه مشخص كنيد چه چيزهاي رو قبول داريد تا طبق اون باهم بحث كنيم دوست عزيز

فقط قرآن يا احاديث رو هم قبول داريد[golrooz][golrooz][golrooz][tafakor]

مسلم لله
12th June 2011, 06:55 AM
الله اکبر

مسلم گرامی مستند این جمله خودرا لطفا ذکر کنید

چه در رساله ایشان و چه در استفتاتائات مرحوم بهجت

چون سیما یا بقول شما تلوزیون نماز جماعت معروف ایشان را درایام ماه مبارک مرتب نمایش میدهد

لطفا رساله ایشان را مطالعه فرمایید.
لطفا استفتاء کنید. چون نمیدانید دلیل بر این نیست که من دروغ می گم.

ان شاء الله تا چند وقت آینده یه مقاله می نویسم تو سایتم تحت عنوان ترویج ظاهر غیر اسلامی توسط صدا و سیما

مسلم لله
12th June 2011, 06:58 AM
لا اله الا الله

سلام

علیکم السلام

ميشه اول براي همه مشخص كنيد چه چيزهاي رو قبول داريد تا طبق اون باهم بحث كنيم دوست عزيز

تمام کتب آسمانی ( قرآن کریم ، انجیل و تورات )

فقط قرآن يا احاديث رو هم قبول داريد

روایت فقط از نهج البلاغه و تفسیر جامع که آن هم از جاهای دیگر نقل کرده.

مسلم لله
12th June 2011, 07:18 AM
الحمدلله

بریم سر بحث های دیگر:

شیعیان که الآن اسم خودشونو گذاشتن شیعه، هنوز عقلشون نمیرسه، نماز ظهر را باید ظهر خواند و عصر را زمان عصر، همچنین مغرب را زمان غروب و عشاء را شب!
آدم خنده اش میگیره
اون از وضع احادیث، انقدر شیعه کثافت کاری می کنه که بعد مجبور میشه احادیث رو پنهان کنه.
از یه طرف میره مکه، اون جا هم کثافت کاری می کنه، که اهل سنت کنار قبر پیغمبر به ریش علی می خندند. بنده خدا، کثافت کاری های من و تورو تو سر علی می زنن، حواستو جمع کن.
از یه طرف بی حجابی می کنه، بعد میاد چادر سرش میکنه نماز بخونه.
از یه طرف دست و بال من بسته است نمیتونم چیز زیادی بگم. تو این مدت هم خیلی به مدیر سایت زحمت دادم و سایتش رو بهم ریختم.

(یکی از نشانه های آخر الزمان این است که مؤمنین گناه را می بینند اما نمیتونن چیزی بگن، چون میدونن اگر بگن کتک می خورن یا چند نفر طرف منکر رو می گیرند.)
منم اگر الان چیزی بگم ممکنه خیلی راحت پیدام کنن و چوب تو ...

پس اگر چیز زیاد نگفتم، فکر نکنید که تو بحث با من موفق شدید و حق با شما است.

اگر هم الان یه مقداری از این حرف های دلم را می نویسم، دارم به دستور خدا عمل می کنم.

( کسانی که گفتند پروردگار ما الله است سپس استقامت کردند، نه ترسی برا آنان است و نه اندوهگین می شوند. )

از بحث دین گذشته، شما که انقدر فرهنگ ایران را دوست دارید بدانید:
همین فرهنگ های شما باعث میشه آدم وقتی میره یه کشور دیگه، روش نمیشه بگه من ایرانی هستم.
میخوای بری تو رستورانشون، میبینی به فارسی نوشتن لطفا دزدی نکنید!!
اون جا آدم آب میشه بره تو زمین، تنها به فارسی نوشتن! چرا؟ چون ایرانی جماعت دزده.
لطفا فکر نکنید دارم توهین میکنم.

این سخنرانی رو دانلود کنید و گوش کنید.
سخنرانی استادم در مورد دزدی کردن ایرانی ها:

دزدی کردن ایرانی ها (http://www.farshad7.com/akhbar5/sokhanrani/10.zip)

فعلا سخنرانی بالا رو گوش بدید و هرهرهر ، کرکرکر بخندید به ایرانی ها.

ادامه بحث شیعه:
مرحبا به اهل سنت
مرحبا

شیعه هنوز عقلش نمیرسه باید رو خاک سجده کنه نه رو مهر
خودش میگه مهر، نمیگه خاک؛ اما روش سجده می کنه
میگه مهر از جنس خاکه
خوب انسان هم از جنس خاکه، میشه من رو انسان سجده کنم؟ اصلا این حرف خنده داره.
مهر رو می تراشی میشه خاک، میشه رو اون خاک سجده کرد. انسان هم که میپوسه میشه خاک، رو اون خاک هم میشه سجده کرد. اما در زمانی که انسان است نمیشه روی آن سجده کرد، مهر هم همچنین.

دلیل از این واضح تر؟!!!!!!!!

لطفا رد نکنید، هر عقلی مطالب بالا را قبول می کند.

مسلم لله
12th June 2011, 07:22 AM
سبحان الله

موضوع بعدی که می خوام اشاره کنم:
زمان پیغمبر اسلام، در بین اعراب، چند شوهری هم برای زنان بود.
اما در اون زمان پیغمبر اسلام پاک بودند.
به همین دلیل که ایشان پاک بودند، کسی نمیتوانست اشکالی از ایشان بگیرد، لذا تنها حرفی که برای رد کردن پیغمبر اسلام میتوانستند بزنند این بود که (نعوذبالله) ایشان دیوانه است.

حکایت الآن ما است.
حدیث معتبر می آوریم، چون هیچ دلیلی برای رد کردن آن ندارند، میگویند جعلی است.
در حالی که کاملا معتبر بوده و هیچ تضاد و تعارضی با قرآن ندارد.

مسلم لله
12th June 2011, 07:31 AM
هوالمتکبر

هر عقلی قبول می کند:
سجده بر خاک صحیح است.
حدیث تفسیر ندارد، چرا که واضح برای انسان ها فرموده شده است.

خود را گول نزنید.

( یُخادِعونَ اللهَ وَ الَّذینَ ءامَنو وَ ما یَخدَعونَ اِلّا اَنفُسَهُم وَ مایَشعُرون ) ( می خواند تا الله و اهل ایمان را فریب دهند ، در حالی که جز خود را فریب نمی دهند، و این را از سفاهت نمی دانند. )

ریپورتر
12th June 2011, 10:08 AM
الحمدلله

بریم سر بحث های دیگر:

شیعیان که الآن اسم خودشونو گذاشتن شیعه، هنوز عقلشون نمیرسه، نماز ظهر را باید ظهر خواند و عصر را زمان عصر، همچنین مغرب را زمان غروب و عشاء را شب!
آدم خنده اش میگیره
اون از وضع احادیث، انقدر شیعه کثافت کاری می کنه که بعد مجبور میشه احادیث رو پنهان کنه.
از یه طرف میره مکه، اون جا هم کثافت کاری می کنه، که اهل سنت کنار قبر پیغمبر به ریش علی می خندند. بنده خدا، کثافت کاری های من و تورو تو سر علی می زنن، حواستو جمع کن.
از یه طرف بی حجابی می کنه، بعد میاد چادر سرش میکنه نماز بخونه.
از یه طرف دست و بال من بسته است نمیتونم چیز زیادی بگم. تو این مدت هم خیلی به مدیر سایت زحمت دادم و سایتش رو بهم ریختم.

(یکی از نشانه های آخر الزمان این است که مؤمنین گناه را می بینند اما نمیتونن چیزی بگن، چون میدونن اگر بگن کتک می خورن یا چند نفر طرف منکر رو می گیرند.)
منم اگر الان چیزی بگم ممکنه خیلی راحت پیدام کنن و چوب تو ...

پس اگر چیز زیاد نگفتم، فکر نکنید که تو بحث با من موفق شدید و حق با شما است.

اگر هم الان یه مقداری از این حرف های دلم را می نویسم، دارم به دستور خدا عمل می کنم.

( کسانی که گفتند پروردگار ما الله است سپس استقامت کردند، نه ترسی برا آنان است و نه اندوهگین می شوند. )

از بحث دین گذشته، شما که انقدر فرهنگ ایران را دوست دارید بدانید:
همین فرهنگ های شما باعث میشه آدم وقتی میره یه کشور دیگه، روش نمیشه بگه من ایرانی هستم.
میخوای بری تو رستورانشون، میبینی به فارسی نوشتن لطفا دزدی نکنید!!
اون جا آدم آب میشه بره تو زمین، تنها به فارسی نوشتن! چرا؟ چون ایرانی جماعت دزده.
لطفا فکر نکنید دارم توهین میکنم.

این سخنرانی رو دانلود کنید و گوش کنید.
سخنرانی استادم در مورد دزدی کردن ایرانی ها:

دزدی کردن ایرانی ها (http://www.njavan.com/forum/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.farshad7.com%2 Fakhbar5%2Fsokhanrani%2F10.zip)

فعلا سخنرانی بالا رو گوش بدید و هرهرهر ، کرکرکر بخندید به ایرانی ها.

ادامه بحث شیعه:
مرحبا به اهل سنت
مرحبا

شیعه هنوز عقلش نمیرسه باید رو خاک سجده کنه نه رو مهر
خودش میگه مهر، نمیگه خاک؛ اما روش سجده می کنه
میگه مهر از جنس خاکه
خوب انسان هم از جنس خاکه، میشه من رو انسان سجده کنم؟ اصلا این حرف خنده داره.
مهر رو می تراشی میشه خاک، میشه رو اون خاک سجده کرد. انسان هم که میپوسه میشه خاک، رو اون خاک هم میشه سجده کرد. اما در زمانی که انسان است نمیشه روی آن سجده کرد، مهر هم همچنین.

دلیل از این واضح تر؟!!!!!!!!

لطفا رد نکنید، هر عقلی مطالب بالا را قبول می کند.

قابل توجه شما
ببين نماز ظهر و عصر رو هم ميشه با هم خوند و هم جدا پس اجباري وجود نداره و اگر شما عقل نداري با شيعه خودت رو جمع نبند
حرف شما در مورد مهر شبيه حرف ادمهاي بي سواد هست
ببينم شما سوار اتومبيل ميشي و ميگي سوار اتومبيل شدم و طبق گفته شما بايد گفت سوار تكه اهن شدم[tafakor]
ببين دوست عزيز خاك يكي از اشكالش كه ميشه بهش سجده كرد مهر هست و افكار منحرفت رو به شيعه ربط نده كه شيعه از اين افكار متحجر پاك هست[nishkhand]
قابل توجه شما دوست عزيز اگر زماني واقعا به هيچ وجه به مهر دسترسي نباشه انسان ميتونه روي دست خودش سجده كنه و سرش رو بزاره و دوست دارم اقاي كمان ابرو هم بيان و درست يا غلط بودن حرف منو بگن.
قبلا هم گفتم افكار شما شبيه خوارج هست همون كساني كه قران سر نيزه رو به حضرت علي قران ناطق ترجيح دادن.

ریپورتر
12th June 2011, 10:16 AM
الله اکبر

مرحبا به قوم عرب

فرهنگ ایران برای من قرانی ارزش ندارد

جز این که بیش از حد به زن بها می دهند و مخالف دستور اسلام عمل می کنند؟

زمان آقای رفسنجانی کسی جرئت نداشت بی حجابی و امثال این کثافت کاری ها را کنه، اما وقتی آقای خاتمی آمد، (چه اشکال داره، دختر و پسر با هم صحبت کنند؟) این شد که الان رو زیاد شد، پسر زیر ابرو برمیداره، موهاشو میبنده و ...
دختر هم که دیگه نگم بهتره
اول اينكه فرهنگ ايران كجا و فرهنگ عرب سوسمار خور كجا[nishkhand]
و دوم خيلي جالبه ها شما فتوا ميدي و ميگي خوبه زنده به گور ميكردن و بها نميدادن.از يك طرف قران رو به سينه ميزنه از يك طرف روي افكار منحرفت اسكي ميري[nishkhand]
اگر قران رو قبول داري كه اين كار اعراب رو به شدت نكوهش كرده و گفته بايد بسيار مقام زن رو گرامي داشت پس خواهش نظريه نيوتني نده[nishkhand]
ببين دختر يا پسر چه خوب و چه بد باشند دليل نميشه كه بهشون احترام نذاشت و گفت بهشون بها نداد.مهم تربيت و طرز تفكر ادم هست .پس اينجور نگو نبايد بهشون بها داد مگر زن جزو انسانها حساب نميشه نكنه تفكر شما شبيه طالبان هست كه ميشه زن انسان نيست و نوكر و حكم مال ادم رو داره و ميشه خريد و فروشش كرد

Admin
12th June 2011, 11:06 AM
این موضوع به دلیل خارج شدن از بحث اصلی قفل شد...

موفق باشید

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد