PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بحث چرا توصیه می شه از عطاری داروی گیاهی تهیه نکنید؟

AvAstiN
26th November 2010, 04:32 PM
یه تصور در بین مردم هست که عطاری سر کوچمون خیلی خوب تشخیص می ده و به اصطلاح دستش سبکه . ولی وزارت بهداشت تاکید خیلی زیادی داره که از عطاری ها داروی گیاهی تهیه نکنید .
به نظر شما اشکال تهیه دارو از عطاری ها چیه ؟ آیا شامل تمام عطاری ها می شه ؟ اگه نمی شه کدوما استثنا هستند؟

نازخاتون
26th November 2010, 05:17 PM
زیرا آنان شاید با مقدار تجویز این داروها بخوبی آشنا نباشند ... و مواد مضر این داروها مخرب تر باشد
بطور مثال در برخی داروها مانند سنبل الطیب که دارویی موقر برای آعصاب و آرامش است ...مقدار بیش از حد استفاده از این دارو باعث نالینایی و کوری می شود....
بهتر از با متخصصان طب گیاهی مشورت شود و مقدار دارو را آنان تجویز کنند....

نازخاتون
26th November 2010, 05:18 PM
البته برخی از عطارها کاملا خبره هستند و با میزان استفاده از این داروها آشنایی کامل دارند..... اونا مستثنا...

AvAstiN
26th November 2010, 06:39 PM
زیرا آنان شاید با مقدار تجویز این داروها بخوبی آشنا نباشند ... و مواد مضر این داروها مخرب تر باشد
بطور مثال در برخی داروها مانند سنبل الطیب که دارویی موقر برای آعصاب و آرامش است ...مقدار بیش از حد استفاده از این دارو باعث نالینایی و کوری می شود....
بهتر از با متخصصان طب گیاهی مشورت شود و مقدار دارو را آنان تجویز کنند....

ممنون از نظرات خوبت [khejalat][labkhand][golrooz]

البته برخی از عطارها کاملا خبره هستند و با میزان استفاده از این داروها آشنایی کامل دارند..... اونا مستثنا...

منظورت از خبره بودن چیه؟

Mercy
26th November 2010, 06:43 PM
کلا به عطاری ها بیشتر از پزشکها اعتماد دارم لطفا سو تفاهم نشه اما درمواردی رو دیدم که دارویی که یه عطار تجویز میکنه ! از دارویی که پزشک تجویز میکنه مفیدتر بوده .

گاهی هم دیدم که تشخیصشون در مورد بیماری درست بوده .

AvAstiN
26th November 2010, 07:06 PM
کلا به عطاری ها بیشتر از پزشکها اعتماد دارم لطفا سو تفاهم نشه اما درمواردی رو دیدم که دارویی که یه عطار تجویز میکنه ! از دارویی که پزشک تجویز میکنه مفیدتر بوده .

گاهی هم دیدم که تشخیصشون در مورد بیماری درست بوده .

گاهی دیدین؟ در چه مواردی مثلا؟

Mercy
27th November 2010, 03:47 PM
گاهی دیدین؟ در چه مواردی مثلا؟

نمونه اش اینکه یکی از اقواممون بهخاطر حساسیت پوستی که داشته به پزشکای مختلفی مراجعه کرده بوده ولی داروی هیچ کدوم کارساز نبودن بعد از مراجعه به یه عطاری و استفاده از داوری ایشون حساست پوستیشون تقریبا خوب میشه .

نمونه دیگه اش درد کمر یکی از آشناهامون بوده که با استفاده از داروهای عطاری کاملا خوب میشه .

یه نمونه اش هم خودم هستم که لک های پوستیم با دارویی که عطار برام تجویز کرده بود کاملا خوب شد .

AvAstiN
27th November 2010, 09:34 PM
نمونه اش اینکه یکی از اقواممون بهخاطر حساسیت پوستی که داشته به پزشکای مختلفی مراجعه کرده بوده ولی داروی هیچ کدوم کارساز نبودن بعد از مراجعه به یه عطاری و استفاده از داوری ایشون حساست پوستیشون تقریبا خوب میشه .

نمونه دیگه اش درد کمر یکی از آشناهامون بوده که با استفاده از داروهای عطاری کاملا خوب میشه .

یه نمونه اش هم خودم هستم که لک های پوستیم با دارویی که عطار برام تجویز کرده بود کاملا خوب شد .

[tafakor]
دلیل اینکه بیماری یک نفر بعد از رفتن به دکتر ، درمان نمی شه خیلی چیزا می تونه باشه ، مثلا اینکه پزشک خوب تشخیص نداده ، داروساز یه اشتباهی کرده ، خود بیمار دارو ها و اقدامات درمانی رو به خوبی پیگیری نکرده و ...

باید جامع نگر باشیم
اینکه 2 نفر ، با عطاری رفتن خوب شدن ، ایا می تونه دلیل بر خوب بودن عطاری ها باشه ؟ اگه این طوره چرا وزارت بهداشت تاکید داره که از عطاری ها خرید نکنید؟

نازخاتون
27th November 2010, 09:52 PM
ممنون از نظرات خوبت [khejalat][labkhand][golrooz]

منظورت از خبره بودن چیه؟

مثلا عطارهای قدیمی و کسانی که مویی رد این راه سپید کرده اند(با تجربگان) ....... واقعا گاهی یعنی اکثرا داروهایی تجویز می کنند که درمان قطعی یک بیماری می باشد....

ستاره ی قطبی
28th November 2010, 03:02 PM
به نظر منم عطاری ها ی خبره فقط تجربه شون تو این مورد زیاده اما پزشکی روز بهروز پیشرفت میکنه.این داروها ممکنه ثاثیر متفاوت از فردی به فرد دیگه داشته باشن.اگه بروشور داخل جعبه رو بخونیم میبینیم داروسازا بعد از کلیتحقیقات و آزمایش باز هم کلی عوارض از داروی تولیدی رو تو بروشور مینویسن...مسلما یه عطار نمیتونه تشخیص علمی رو این قضیه داشته باشه و دیدش تنها تجربه....تجربه و علم با هم پیروزن....
مثل قضیه شکسته بند و ارتوپد میمونه.شاید 1 اورتوپد نتونه با تجربه ی یه شکسته بند حرفه ای بدون تحصیلات گچ بگیره اما وقتی عوارض داد بیا و درستش کن و این عوارض همیشه غیر قابل پیش بینی هستن[shaad]

AvAstiN
28th November 2010, 08:16 PM
خب حالا من معایب عطاری ها رو بگم بعد بحث رو ادامه بدیم

1- تشخیص بیماری باید توسط پزشک انجام گیرد ، که در عطاری ها این موضوع رعایت نمی شه و عطار بر اساس تجربه بیماری رو تشخیص می ده . مثلا شما اگه به عطاری مراجعه کنین و بگین دلم درد می کنه و حالت تهوع دارم ، معمولا تشخیص شون ناراحتی گوارشی عادیه ، در حالی که همین دل درد می تونه علل مختلفی داشته باشه
از طرفی درمان باید بر اساس عامل بیماری باشه نه علائم ظاهری بیماری ( در واقع اگه عطار داروی مناسب تجویز کنه ، باز هم داره علامت بیماری رو از بین می بره و نه علت رو )

2- میزان ماده موثره در دارو های گیاهی ، تابعی از محیط کشت و شرایط کشت اون ماده است . تعیین این ماده موثره نیاز به تجهیزات داره ، شما کدوم عطاری رو دیدین که این امکانات رو داشته باشه؟!
بنابراین میزان ماده موثره تشخیص داده نمی شه در عطاری ها [tafakor]

3- مساله مهم دیگه که هست اینه که ظاهر گیاهان دارویی در بعضی موارد شبیه هم دیگه است و این امکان اشتباه رو بالا می بره

4- فساد میکروبی و قارچی گیاهان معمولا زیاده و محیط عطاری هم بسیار مستعد رشد این عوامل بیماری زاست . از قضا سکرنگبین صفرا فزود ....

5- میزان و دوز تجویزی مبهمه در عطاری ها ، یه پیمانه مشخص برای این داروها در عطاری ها نیست . از طرفی همون طور که گفتیم ، میزان ماده موثره متغیره و حتی اگه پیمانه مشخصی داشتیم ، بازهم دوز مشخصی نداشتیم

Mercy
29th November 2010, 07:59 PM
دلیل اینکه بیماری یک نفر بعد از رفتن به دکتر ، درمان نمی شه خیلی چیزا می تونه باشه ، مثلا اینکه پزشک خوب تشخیص نداده ، داروساز یه اشتباهی کرده ، خود بیمار دارو ها و اقدامات درمانی رو به خوبی پیگیری نکرده و ...

باید جامع نگر باشیم
اینکه 2 نفر ، با عطاری رفتن خوب شدن ، ایا می تونه دلیل بر خوب بودن عطاری ها باشه ؟ اگه این طوره چرا وزارت بهداشت تاکید داره که از عطاری ها خرید نکنید؟

با دلایل عدم خرید دارو از عطاری ها موافقم اما به درمانگر بودن بیشتر کار تجربیه البته این نظر منه .

در ثانی داروهای گیاهی خیلی بهتر از داروهای شیمیایی هستن و جدای از این من به پزشکها اعتماد ندارم و ترجیح میدم بعد از اینکه خودم با مطالعه از صحت تشخیص بیماریم توسط چند پزشک مختلف مطلع شدم روند درمان رو خودم پیش بگیرم ...

AvAstiN
3rd December 2010, 09:36 AM
با دلایل عدم خرید دارو از عطاری ها موافقم اما به درمانگر بودن بیشتر کار تجربیه البته این نظر منه .

در ثانی داروهای گیاهی خیلی بهتر از داروهای شیمیایی هستن و جدای از این من به پزشکها اعتماد ندارم و ترجیح میدم بعد از اینکه خودم با مطالعه از صحت تشخیص بیماریم توسط چند پزشک مختلف مطلع شدم روند درمان رو خودم پیش بگیرم ...

پزشكي اصلا كار تجربي نيست ! بلكه كاملا علميه
ابوعلي سينا ، بقراط ، جالينوس و ... همه اين ها طبابتشون بر پايه علم بوده ، ( البته جاش اينجا نيست ولي همين علم هم بر مبناي يه سري چيزا توليد شده )
تسخيص عطاري ها در اكثريت مواقع اشتباهه ، به 3 دليل درصد رضايت افراد از عطاري بالاست : اعتماد بيمار بيشتره ( دليلشو رو بحث نمي كنم ) قيمت پايين تره و از همه مهمتر چون مبناي كار بر پايه علامت درمانيه و علايم بيمار كاهش پيدا مي كنه ، در نتيجه رضايت بالا مي ره .

داروهاي گياهي خوب هستند ولي به شرطي كه به جا و درست مصرف بشن
اينم بگم داروهاي گياهي در همه مواقع نمي تونن كارايي داشته باشن [cheshmak]

اينم كه به پزشكا اعتماد نداريد بر مي گرده به يه چيزي كه نمي گم [nishkhand] ولي طبيعيه [cheshmak]

/b/
30th April 2011, 02:45 PM
تا بحال از عطاری ها دارویی گرفتید که عمل کنه من که یه دیقه هم توی عطاری تاقط نمیارم فکر میکنی زمان برگشته به عقب [khande]

اميروسوسن
30th April 2011, 06:20 PM
تا بحال از عطاری ها دارویی گرفتید که عمل کنه من که یه دیقه هم توی عطاری تاقط نمیارم فکر میکنی زمان برگشته به عقب [khande] سلام دههزار سال بشر با طب سنتي امراض خود را درمان كرده است [tashvigh]

اميروسوسن
30th April 2011, 06:40 PM
سلام حدودا ده هزار سال بشر با استفاده از طب سنتي وداروهاي گياهي توانسته برخي از بيماريهاي خود را درمان كند [labkhand]

AvAstiN
7th May 2011, 03:07 PM
سلام دههزار سال بشر با طب سنتي امراض خود را درمان كرده است [tashvigh]

به نظر من بهتره كه با بحث داروهاي سنتي افراطي يا تفريطي برخورد نكنيم

بسياري از داروهاي شيميايي كه الان تو داروخانه ها هستند ، پايه گياهي دارن و از گياهان تهيه شدن . مثالش پسودوافدرين و ديگوكسين و .... است .
ولي ايرادي كه گرفته مي شه اينه كه داروهاي گياهي بايد به صورت يكي از اشكال دارويي ( مثل قرص ، شربت و ... ) در بيان تا بشه دوز مصرفي رو تنظيم كرد .

اين تصور خيلي اشتباهه كه اكثرا فكر مي كنن كه داروهاي گياهي عوارض ندارند !

تقريبا اكثر داروهاي گياهي در دوران بارداري و كودكان منع مصرف دارند .

از طرفي طب سنتي درگير يه سري باور هاي عاميانه و نادرست هم هست .
مثلا :
تحقيقات مي گه كندر تاثيري در حافظه نداره ولي اكثرا به خانم هاي باردار توصيه مي كنند كه واسه افزايش هوش و حافظه جنينشون كندر بخورن !
يا مثلا طبق تحقيقات متعددي كه انجام شده ، شيرخشت در درمان زردي نوزادان تاثيري نداره و اتفاقا براشون مشكلات زيادي هم بوجود مياره .

به هر حال در برخورد با طب سنتي بايد تعادل رو حفظ كرد .

يه توصيه مهم هم مي كنم :
تحت هيچ شرايطي از عطاري ها خريد نكنيد .
حتي اگه به داروهاي گياهي اعتقاد بيشتري داريد ، بسياري از اونا به صورت شربت و قرص در اومدن و مي تونيد با خيال راحت و با دوز مشخص اونا رو مصرف كنيد .

اميروسوسن
10th May 2011, 04:10 PM
با عرض تشكر از مباحثي كه مطرح كرده ايد[khoobboodan]آيا جملات اخر بحث را درتضاد جمله اول نميدانيد[khoobboodan]sh_omomi76

AvAstiN
10th May 2011, 04:21 PM
با عرض تشكر از مباحثي كه مطرح كرده ايد[khoobboodan]آيا جملات اخر بحث را درتضاد جمله اول نميدانيد[khoobboodan]sh_omomi76
نه
بحث داروهاي سنتي في نفسه خوبه البته اگه به جا ، با دوز مناسب و با تشخيص مناسب مصرف بشه .
من نمي گم از داروهاي گياهي استفاده نکنيد ، مي گم از داروهاي گياهي با دوز مناسب و قابل اطمينان استفاده کنيد . عطاري ها به دلايلي که در چند تا پست قبل گفتم ، صلاحيت ارائه يه داروي گياهي مطلوب و دوز مناسب رو ندارن .

اميروسوسن
14th May 2011, 01:55 AM
با عرض سلام [golrooz]حرفهاي شما را كاملا قبول داريم و تائيد ميكنيم [golrooz]ارائه دارو از عطاريها بايد با نسخه پزشكان گياهي تحصيل كرده در دانشگاه باشد تا تركيبي از طب سنتي وطب جديد در كنار هم درهاي نويني درباب پزشكي باز شود [golrooz][shaad][shaad][golrooz]با تشكر فراوان ازمباحث عاليتان[golrooz]

Fantastic
10th October 2011, 11:21 PM
منم با نظر این دوست عزیزمون کاملا موافقم
عطارها بر اساس تجربه دارو تجویز میکنند که این تجربه همیشه درست از اب در نمیاد
برای اینکه از مکانیسم های شیمیایی دارو بی اطلاع اند و به صورت کاملا دقیق نمیدونن که بعد از خوردن دارو چه اتفاقی تو بدن رخ میده پس مطمئنا نمیتونن مشاور داروئی قابل اعتمادی باشن[hoshdar]

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد