PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : كمك:پردازش تصوير در رباتيك

semkomohamad
25th November 2010, 01:53 PM
آيا كسي در زمينه پردازش تصوير در رباتيك كار كرده من شديد به اين بحث نيازمندم
ودرضمن فكر كنم اين بحث تو اين سايت بسيار ضروري است
ممنون ميشم اطلاعاتتون رو كامل وساده در اختيار همه بگزاريد؟و از دوستاتون كه تو اين زمينه كار كردن دعوت كنيد
ممنون

hossien
26th November 2010, 12:31 AM
سلامشما در مورد ÷ردازش تصویر در رباتیک برنامه می خواهین ؟من می تونم برنامه ربات دنبال کننده خط با کمک پردازش تصویر را براتون بزارم البته در برنامه مطلب اجرا کردم.

semkomohamad
27th November 2010, 11:11 PM
سلامشما در مورد ÷ردازش تصویر در رباتیک برنامه می خواهین ؟من می تونم برنامه ربات دنبال کننده خط با کمک پردازش تصویر را براتون بزارم البته در برنامه مطلب اجرا کردم.
سلام
ممنون ميشم برام بفرستيد
البته با توضيحات كامل چون تا حالا كار نكردم

hossien
29th November 2010, 02:55 PM
سلام من براتون تا آخر هفته با توضیحات می زارم اگر کمک خواستین بگین.

سیمین علی بانی
29th November 2010, 03:08 PM
سلام
من به کتاب پردازش تصویر گنزالس نیازدارم
از کجا باید دانلود کنم

hossien
1st December 2010, 12:36 AM
بیشتر ربات های تعقیب کننده خط با استفاده از سنسور مادون قرمز درست می شن اما در این برنامه از یک دوربین استفاده میشه.
مسیر با دوربین چک میشه و به پورت موازی دستور میده . پورت موازی به دو موتور که در سمت راست و چپ هست دستور میده در صورتی که خط در وسط تصویر باشه پورت موازی 1 میشه که موتور چپ و راست هر دو روشن شده و ربات جلو میره . در صورتی که خط در سمت راست باشه پین شماره 0 پورت موازی 1 و پین 1 پورت 0 می شود و موتور چپ روشن و راست خاموش میشه و ربات به سمت راست میره و برعکس و به همین شکل ربات حرکت می کنه.

hossien
1st December 2010, 01:23 AM
%%
cam = videoinput('winvideo' , 1, 'RGB24_160x120');
preview(cam);
set(cam.source, 'Brightness',400);
pause(2);
se = strel ( 'line' , 10 , 90 ) ;
%%
for i=1:500
pic = getsnapshot(cam);
bw = im2bw(pic , graythresh(pic));
bw = bwareaopen(bw,100);
bw = imfill(bw, 'holes');
bw = imclose ( bw , se ) ;
bw = ~bw;
bw = imdilate ( bw , se ) ;
imshow(bw);
%%
up=bw(20:30,75:85);
L1=bw(30:40,55:65);
L2=bw(40:50,35:45);
L3=bw(50:60,15:25);
R1=bw(30:40,95:105);
R2=bw(40:50,115:125);
R3=bw(50:60,135:145);
up=mean(mean(up));
L(1)=mean(mean(L1));
L(2)=mean(mean(L2));
L(3)=mean(mean(L3));
R(1)=mean(mean(R1));
R(2)=mean(mean(R2));
R(3)=mean(mean(R3));
%%
left = mean (L);
if left > 0.3
left = 0 ;
else
left = 1 ;
end
right = mean (R);
if right > 0.3
right = 0 ;
else
right = 1 ;
end
if up > 0.3
left = 1 ;
right = 1 ;
end
%%
data=[left right]
dio=digitalio('parallel' ,'lpt1');
lines=addline(dio,0:1,'out');
putvalue(dio,data);
delete(dio)
end

hossien
1st December 2010, 01:30 AM
بخش اول دوربین را معرفی و نمایی از مسیر را نشون می ده.
در قسمت دوم برنامه تصویر بهینه شده و اشیای اضافی حذف و به یک تصویر باینری تبدیل میشه.
در قسمت بعدیش ناحیه مورد نظر جدا شده و در متغیرها ریخته می شه.

semkomohamad
5th December 2010, 12:56 AM
سلام
حسین جون اگه میتونی نوع دوربین و طریقه اتصال به لب تاب رو هم بزارید
ممنون

hossien
6th December 2010, 03:20 PM
از طریق usb و از دوربین معمولی حتی وب کم هم جواب می ده

semkomohamad
6th December 2010, 03:33 PM
از طریق usb و از دوربین معمولی حتی وب کم هم جواب می ده
دوربین معمولی؟!!!!!
مبایل میشه؟
بیشتر توضیح بدید
ممنون

hossien
6th December 2010, 03:55 PM
سلام
من با موبایل تست نکردم اما اگر تصویر را در مونتیور نشون بده میشه اما وب کم جواب می ده .
در ضمن الگوریتم برنامه هم در فرصتی که بشه ادامه اونو از فاز 4 به بعد براتون می زارم.

moaqfe
14th December 2010, 12:19 AM
آيا كسي در زمينه پردازش تصوير در رباتيك كار كرده من شديد به اين بحث نيازمندم
ودرضمن فكر كنم اين بحث تو اين سايت بسيار ضروري است
ممنون ميشم اطلاعاتتون رو كامل وساده در اختيار همه بگزاريد؟و از دوستاتون كه تو اين زمينه كار كردن دعوت كنيد
ممنون

از این آدرس میتونی اطلاعات مناسب رو دریافت کنی

info@iranagent.com

hossien
30th December 2010, 09:48 PM
سلام
مشکلتون حل شد؟

semkomohamad
31st December 2010, 11:34 PM
سلام
مشکلتون حل شد؟
سلام
ممنون از سر کشی که از ما میکنی
هنز دوربین رو نخریدم
نمیدونم چه دوربینی بخرم که یه خرج کمی برای شروع داشته باشد وکارمو همتا ربات های ساده حل کنه
بقیه برنامه هم که گفته بودی برام بفرست

semkomohamad
31st December 2010, 11:35 PM
راستی با برنامه cچطور کار میکنن
یعنی اتصال سیمی رو حذف کرد وسرعتو بالا برد برای پردازش و جواب گرفتن

wildsky
1st January 2011, 10:37 AM
سلام
میشه یه کتاب راهنمای کلی روباتیک رو واسم بذاری واسه دانلود

semkomohamad
2nd January 2011, 08:49 PM
اگه یه pdf یا نوشته ای در مورد شرح دستوراتی که نوشتی داری بزار تا ما درست حسابی یاد بگیریم
دمت گرم

semkomohamad
2nd January 2011, 09:37 PM
سلام
میشه یه کتاب راهنمای کلی روباتیک رو واسم بذاری واسه دانلود
این یه اطلاعاتی کلی در مورد شروع رباتیک بهت میده
Robotic_Mechatronic[Techno-Electro.com].pdf (http://www.4shared.com/document/WEcAmdtT/Robotic_MechatronicTechno-Elec.htm)

hossien
5th January 2011, 10:53 AM
سلام
چشم براتون میزارم اما چند روزی طول میکشه .
دوربین هم هر نوع دوربینی میشه یا از همینایی که به عنوان webcam استفاده می کنند هم میشه . من تا بخش چهارم برنامه را توضیخ دادم فقط سه بخش دیگه اون مونده براتون توضیح بدم.این هم در اولین فرصت کامل می کنم.

semkomohamad
29th January 2011, 04:59 PM
salam
اطلاعاتو دارم کم کم از همه جا بدست میارم
اما مشکل اساسی من در حال حاضر اینه که این پردازشی که متلب انجام میده چطوری به میکرو بفهمونم که اونم دستورات رو به چرخها بده
ممنون میشم سریعتر جواب بدید

hossien
29th January 2011, 07:05 PM
مسیر با دوربین چک میشه و به پورت موازی دستور میده . پورت موازی به دو موتور که در سمت راست و چپ هست دستور میده در صورتی که خط در وسط تصویر باشه پورت موازی 1 میشه که موتور چپ و راست هر دو روشن شده و ربات جلو میره .
با کامپیوترهای صنعتی میشه انجام داد شما در هر صورت کامپیوتر را می خواهید یا برنامه متلب را تبدیل به یک برنامه دیگه کنید.

semkomohamad
31st January 2011, 02:58 PM
سلام
چرا در دستور up=mean(mean(up دوبار میانگین گرفتیم؟

semkomohamad
31st January 2011, 03:01 PM
من الانمیخواهم همین دستورات رو با سی یا ویژوال بیسیک نوشته و توسط خود میکرو پردازش کنم باید چکا کنم؟ لطفا اگر میدونید مسیر رو برام روشن کنید
ممنون

hossien
21st February 2011, 12:37 AM
سلام
ببخشید دیر شد من تا فاز 4 را توضیح دادم حالا بقیه اونو توضیح می دم.
در بخش 4 از مقادیر درون ماتریس های این متغییر ها میانگین گرفته میشه همان طور که می دانید تصویر باینری است و در صورتی که یکی از ناحیه ها بر روی مسیر قرار گرفته باشد تمامی مقادیر ان برابر 1 خواهد بود پس با گرفتن میانگین از این مقادیر باید عدد 1 را به ما بدهد.
بخش 5 بالاترین ناحیه که در متغیر up قرار گرفته را جدا کرده و نواحی سمت راست و چپ را به ترتیب r و l نامگذاری کرده ام و از مقادیر r و l دوباره میانگین می گیریم چون در قسمت راست و چپ تصویر خر کدام سه ناحیه را جدا کرده ام در صورتی که حتی یکی از آنها 1 باشد مقدار خروجی بیشتر از 0.3 می شود با همین مقدار می توان مسیر را چک کرده و هر ناحیه ای که مقدار ان بیشتر از 0.3 باشد ربات را به همان سمت هدایت کند
برای هدایت ربات در بخش 6 پورت موازی را پیکربندی کرده و مقادیر را به پین های 0 و 1 این پورت می دهیم تا این خروجی ها موتور های ربات را کنترل کنندذ این برنامه در یک حلقه قرار گرفته که می توان تعداد ان را به دلخواه تغییر داد.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد