PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بحث به نظر شما برای درد دندان، دندانپزشکا باید چی تجویز کنند؟

AvAstiN
24th November 2010, 06:24 PM
خیلی از دندانپزشکا برای تسکین درد دندان ، داروی مفنامیک اسید رو تجویز می کنند ، به نظر شما این تجویز درسته یا نه ؟ چرا؟

ساناز فرهیدوش
24th November 2010, 08:03 PM
دندان پزشک حتما باید از سابقه ی بیماری بیمار سوال نماید ، و در صورت امکان از مسکن های سادهع ی دیگری اسفاده کند چرا که این دارو با گروه وسیعی از دارو ها تداخل می کند .

AvAstiN
24th November 2010, 08:14 PM
دندان پزشک حتما باید از سابقه ی بیماری بیمار سوال نماید ، و در صورت امکان از مسکن های سادهع ی دیگری اسفاده کند چرا که این دارو با گروه وسیعی از دارو ها تداخل می کند .

به سلیقه بیمار هم ارتباط داره؟ [soal]

ساناز فرهیدوش
24th November 2010, 08:18 PM
سلیقه بیمار نه ، شایسته تر است که دندان پزشک یا حتی پزشک در مورد دارو با وی صحبت کند .بعضی دارو ها با سیستم بدنی بیماران سازگار نیستند برای مثال بیمار قبلا استفاده کرده و معده رد یا .. شده .و پزشک داروی مشابه و مناسب دیگری را برای او تجویز می کند .

AvAstiN
24th November 2010, 08:26 PM
سلیقه بیمار نه ، شایسته تر است که دندان پزشک یا حتی پزشک در مورد دارو با وی صحبت کند .بعضی دارو ها با سیستم بدنی بیماران سازگار نیستند برای مثال بیمار قبلا استفاده کرده و معده رد یا .. شده .و پزشک داروی مشابه و مناسب دیگری را برای او تجویز می کند .

ممنون ازت رکسانا جان
بیشتر مد نظرم داروی مفنامیک اسیده
که خوبه واسه دندون یا نه ؟

ساناز فرهیدوش
24th November 2010, 08:41 PM
اگر مبنی بر تجربه شخصی باشه نه ، مسکن های ساده بهتره جون عوارض کمتری داره . در عین حال اگر بخواهیم داروی ضد التهابی استفاده کنیم بروفن اثر بهتری دارد مخصوصا بعد از عصب کشی .

AvAstiN
25th November 2010, 04:11 PM
یکم دیگه صبر کنیم یا نتیجه گیری کنیم از بحث؟ [labkhand]

Himmler
25th November 2010, 07:23 PM
درد دندون شرایط خاصه و جزو دردهایی که در حد آستانه تحمل انسانه:
1. زایمان
2. درد دندان
3. درد کلیه
اما این دومی از یه جهت خاصه که نزدیکترین فاصله رو با مغز داره، طبق مطالعات برای تسکین ورم میشه از مسکنهای غیر مخدر استفاده کنید، با کاهش ورم به طور اتوماتیک درد هم کاهش پیدا می کنه اما وقتی یه دندون درد استاندارد دارید باید از مسکن مخدر استفاده کنید اون هم از نوع تزریقی نه خوراکی، بین غیر مخدرهای خوراکی ژلوفن کمک زیادی به تسکین ورم می کنه. اما بهترین ترکیب خوراکی رو 2 عدد استامینوفن کدئین 400 (به بالا500 یا 600 هم بهتر!) و یه بروفن و 2 ساعت بعد دوباره همین و 4 ساعت بعد 2 تا کدئینه. اما بهترین راه تزریق یه دگزا می باشد [esteghbal]
اما همه این راهها موقتیه، توجه داشته باشین که قبل شروع درد باید این داروها استفاده بشه و در صورتی که درد به اوج برسه دیگه خوراکیا تقریبا جواب نمیده، مصرف زیاد داروهای مسکن خوراکی فشار زیادی رو هم به معده وارد می کنه و شاید خطر عفونت رو هم افزایش بده (تاخیر در مراجعه برای درست کردن اساسی دندان) و استفاده زیاد هم از دگزا یا هر مسکن مخدر تزریقی فشار به کلیه ها و نوعی اعتیاد به همراه داره.
بهترین راه اینه که بابا یه دیقه مسواک زدن به خدا بهتر از این درد لعنتیه!
درد دندون نه تنها درده بلکه واقعا قدم زدن رو اعصاب طرف با کفش پاشنه 10 سانتی هم هست [nishkhand]
برگرفته از تجربیات و خاطرات خودم [khejalat]

AvAstiN
25th November 2010, 10:08 PM
اول اینکه تجویز آنلاین ممنوعه ، پس دوز و اینا رو نگید
بعد اینکه مزیت ضد درد های مخدر و غیر مخدر نسبت به هم چیه؟

Himmler
25th November 2010, 11:38 PM
غیر مخدر ها در کاهش ورم موثرن اما مخدر ها در تحریک اعصاب و غیر فعال کردن اونها. مخدر تزریقی بسیار بهتر از خوراکی عمل می کنه چون مستقیما وارد خون میشه اما خوراکی بسته به شرایط جذب مدت زمان بیشتری می طلبه و تاثیر کمتری هم داره.
PlaCebo (http://njavan.com/forum/member.php?u=450) مشغول الزنبه ای (نوعی مدیون بودن در حد لا لیگا ( لالیگا یعنی حد بالای کیفیت و عملکرد [bamazegi] )) اگه درست گفته باشم در حد آماتوری و امتیاز بهم ندی [nishkhand]

SaSaMc2
26th November 2010, 04:32 AM
سلام [golrooz]

به نظر من که باید یه آنتی بیوتیک قوی مستقیم بزنن به لثه تا قال قضیه رو بکنن.

مسکن هم واسه چند ساعت بیشتر به کار نمیاد.

جدی میگم.

میدونی که من دکترای خود درمانی دارم [nishkhand]

AvAstiN
26th November 2010, 11:57 AM
غیر مخدر ها در کاهش ورم موثرن اما مخدر ها در تحریک اعصاب و غیر فعال کردن اونها. مخدر تزریقی بسیار بهتر از خوراکی عمل می کنه چون مستقیما وارد خون میشه اما خوراکی بسته به شرایط جذب مدت زمان بیشتری می طلبه و تاثیر کمتری هم داره.
PlaCebo (http://njavan.com/forum/member.php?u=450) مشغول الزنبه ای (نوعی مدیون بودن در حد لا لیگا ( لالیگا یعنی حد بالای کیفیت و عملکرد [bamazegi] )) اگه درست گفته باشم در حد آماتوری و امتیاز بهم ندی [nishkhand]

فکر کنم باید یکم اول در مورد داروهای ضد درد توضیح بدم
داروهای ضد درد 2 دسته اند :
1- داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی NSAID ها ، سر دسته شون آسپیرینه ، داروهایی مثل استامینوفن و ایبوپروفن و مفنامیک اسید جز این دسته اند
این داروها هم اثر ضد دردی دارن ، هم ضد تب هستند هم ضد التهاب ( یا همون ورم ) . استثنا استامینوفنه که اثر ضد ورمی نداره ولی ضد درد و ضد تب هست .
2- داروهای ضد درد اپیوئیدی ( همونا که خیلیا به اسم مخدر می شناسنشون ) : سر دسته این گروه ، مورفین هست . داروهای کدئین و هروئین و اینا جز این دسته دارویی هستند .
مشکل این گروه دارویی ، وابستگی ای که ایجاد می کنه ( یعنی یه جورایی معتاد می کنه فرد رو [nishkhand] )

بقیه حرفامو تو پست نتیجه گیری تاپیک می گم [khande]

در کل از هیملر تشکر می کنم ، اطلاعاتت بد نیست [bamazegi] حالا می شه یکم رو امتیاز دادن فکر کرد [tashvigh]

AvAstiN
26th November 2010, 11:59 AM
سلام [golrooz]

به نظر من که باید یه آنتی بیوتیک قوی مستقیم بزنن به لثه تا قال قضیه رو بکنن.

مسکن هم واسه چند ساعت بیشتر به کار نمیاد.

جدی میگم.

میدونی که من دکترای خود درمانی دارم [nishkhand]

در اینکه باید علت اصلی رو درمان کرد که شکی نیست ولی بحث الان داروی ضد درد مناسب واسه درد دندونه
از طرفی بعضی از داروهای مسکن اثر ضد التهابی هم دارن

AvAstiN
26th November 2010, 12:05 PM
خب حالا بریم سر نتیجه گیری از تاپیک

یه تصور غلط بین بعضی از مردم هست ( وحتی بعضی از دندونپزشکا هم این طوری فکر می کنن !) که مفنامیک اسید ، داروی انتخاب اول برای دندون درده، در صورتی که با توجه به عوارضی که ای دارو داره ، منابع علمی اصلا این دارو رو توصیه نمی کنند ( این دارو عوارض گوارشی زیادی داره ، ممکنه در مواردی باعث آنمی همولیتیک بشه و .... )

برای درد هایی که خیلی شدید نیستند ، می شه از ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کرد و در موارد خیلی شدید ممکنه از استامینوفن کدئین یا حتی مورفین استفاده کنند .

البته اینم بگم که من دارم از دید یک داروساز به این قضیه نگاه می کنم اگه یک دندانپزشک هم بیاد و نظرشو بده می تونیم به نتایج بهتری برسیم

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد