PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال چند سئوال ساده ی شیمی

sadeghol
15th November 2010, 10:14 AM
سلام چند تا سئوال دارم؟

1.کاتالیزور چیست آیا یک دستگاه است یا ماده چگونه باید استفاده شود از کجا میشود تهیه اش کرد؟
2.درجه حرارت بالا و فشار را چگونه باید به یک ماده ژل مانند رساند اصولا درچه حرارت بالا چه درجه ای است؟
3.خشک کردن فوق بحرانی چیست وچگونه انجام میشود؟
4.فشار به طور ناگهانی چیست و چگونه انجام میشود؟
5.فشار فوق بحرانی چیست و چگونه انجام میشود؟
6.وضعیت فوق بحرانی چیست آیا با فشار فوق بحرانی تفاوت دارد این وضعیت چگونه ایجاد میشود؟

*مینا*
15th November 2010, 10:05 PM
[QUOTE=sadeghol;185244]سلام چند تا سئوال دارم؟

1.کاتالیزور چیست آیا یک دستگاه است یا ماده چگونه باید استفاده شود از کجا میشود تهیه اش کرد؟
کاتالیزور ماده هست ...
یه نوع ماده هم نیست ... بلکه بسته به نوع واکنش می شه کاتالیزور های مختلفی رو به کار برد ...
کاتالیزور ها وارد واکنش مورد نظر می شن و بدون این که تو ماهیتشون تغییری ایجاد بشه در پایان واکنش استخراج می شن ... و سرعت واکنش رو بالا می برن ...
پس شما اول باید ببینید چه نوع کاتالیزوری برای واکنشتون مفیده ، سپس به فکر تهیه اش بیافتین ...[labkhand]
اینم یه لینک برای اطلاعات بیشتر در مورد کاتالیزور ها ، اگه علاقه مند بودید --->کاتالیزور (http://www.njavan.com/forum/showthread.php?t=15557&highlight=%DA%A9%D8%A7%D8%AA%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8% B2%D9%88%D8%B1)

2.درجه حرارت بالا و فشار را چگونه باید به یک ماده ژل مانند رساند اصولا درچه حرارت بالا چه درجه ای است؟

[nishkhand] درجه ی حرارت بالا خب متفاوت هست برای هر ماده ...
بعضی مواد هستند که با 100 درجه احتمال تخریبشون می ره اما برخی مواد دماهای بالا تری نیاز دارن تا گرما فقط وارد واکنششون کنه ...
شاید منظورتون درجه ی بالا برای ژل ها باشه ... در مورد ژلها من اطلاعاتی ندارم متاسفانه

3.خشک کردن فوق بحرانی چیست وچگونه انجام میشود؟
دمای فوق بحرانی رو می دونم ولی خشک کردن ... [tafakor]

4.فشار به طور ناگهانی چیست و چگونه انجام میشود؟
یعنی به طور ناگهانی فشار وارد بشه [nishkhand]، مثل باز شدن دریچه ی ناگهانی هوا به داخل یک پیستون

5.فشار فوق بحرانی چیست و چگونه انجام میشود؟

6.وضعیت فوق بحرانی چیست آیا با فشار فوق بحرانی تفاوت دارد این وضعیت چگونه ایجاد میشود؟

سوالای 3و5و6 رو حضور ذهن ندارم ... ولی حتما تا فردا براتون می ذارم ...

sadeghol
16th November 2010, 12:49 PM
سلام
تو اینا یک مقدار ابهام دارم.

پس شما اول باید ببینید چه نوع کاتالیزوری برای واکنشتون مفیده ، سپس به فکر تهیه اش بیافتین
ماده منظور از ریختشناسی به صورت جامد مایع و گاز یا پلاسما هست یا نوع ترکیب شیمیایی

شاید منظورتون درجه ی بالا برای ژل ها باشه
اون ژله ای که من میگم تقریبا دما باسش معنا نداره چون یه جور عایق گرمایی هست فکر نمیکنم 100 درجه کافی باشه برای این جور مواد به چه دمایی درجه حرارات بالا میگن.

سپاس

*مینا*
16th November 2010, 10:31 PM
ماده منظور از ریختشناسی به صورت جامد مایع و گاز یا پلاسما هست یا نوع ترکیب شیمیایی
هم جامد ، مایع یا گاز بودن و هم نوع ترکیب شیمیایی
چون کاتالیزور های متفاوتی داریم ...

اون ژله ای که من میگم تقریبا دما باسش معنا نداره چون یه جور عایق گرمایی هست فکر نمیکنم 100 درجه کافی باشه برای این جور مواد به چه دمایی درجه حرارات بالا میگن.
راستش من در مورد ژل ها اطلاعات خاصی ندارم [tafakor] تا حالا هم ازشون استفاده نکردیم ...
ولی یه پرس و جو می کنم از اساتیدم ، فقط شما اسم ژل رو بذارید ...

در مورد سوال 5 ...
فشار فوق بحرانی
تا اون جایی که اطلاع دارم
اگه مایعی رو در شرایط خاصی قرارش بدن ( مثلا یه ظرف در بسته تحت فشار قرارش بدن ... ) فشارش به قدر فوق العاده ای بالا می ره در این شرایط ماده نمی تونه بخار بشه ... و در حالتی بین مایع و بخار قرار می گیره که به این فشار فشار فوق بحرانی می گن
و به نظرم ماده در این حالت رو ماده ی فوق بحرانی می گم ...

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد