PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال سوال در مورد ld50

m0na
27th October 2010, 06:36 PM
چرا در مورد برخي از سمومLD50 انها بصورت يك Range(محدوده)بيان شده است؟
مثلا LD50 300-4000

*FATIMA*
28th October 2010, 12:36 AM
راه‌های مختلف اندازه گیری سمیت مواد شیمیائی توسعه یافته است و اندازه گیری این فاکتور شامل دز کشنده صددرصد یا ld50 است . واژه ld50 بیان می کند شدت سمیتی که از طریق جذب پوستی و دهانی برای کشتن 50% کل حیوانات تحت آزمایش نیاز است. معمولاً اطلاعات حاصله از مطالعات آزمایش ها طبقه بندی آفت کش را در ارتباط با درجه سمیت فراهم می کند که آفت کش های خیلی سمی ld50 خیلی کمتری دارند .هرچندآن بایستی ارزشش از ld50 گفته شود ولی بهتر بود از روی احتیاط تفسیر گردد ، نظرباینکه تفاوت وسیعی در پاسخ بین گونه‌های موجودات زنده وجود دارد.
دز آفت‌کش ، تاحدودی برآمد مسمومیت ایجادشده بوسیله سم را تعیین می‌کند. اگر دز بیشتری از سم جذب بدن شده باشدمسمومیتی‌که بوجودمی‌آید نه تنها درترکیبات نسبتاً سمی بلکه برای ترکیبات با سمیت پایین نیزجدی خواهد بود .کنترل دز،اساس ایمنی استفاده از آفت کش‌هاست خیلی مهم است که توجه داشته باشیم که چه مقدار دزی از یک ماده مضره معمولاً کشنده است ، بطوردیگر دز خیلی پایین اغلب آفت کش های سمی بدون تأثیر است.

m0na
30th October 2010, 07:09 PM
سلام.ممنونم.اما من منظورم براي جمعي از افات و حيوانات نبوده.مي خوام بدونم كه هدف از اينكه براي يك موجود خاص يا يك خانواده مثلا موش صحرايي LD50 300-4000 بيان ميشه چيه!منظور از اين تفاوت چيه؟چرا در بعضي از موش هاي صحرايي 300 برخي 400 برخي 500 و....................برخي 4000 .دليل اين تفاوت در Range و اثر گذاري متفاوتش روي يك موجود چيست؟ايا سيستم ايمني متفاوت بدن و يا نحوه ي تاثير سم ميتونه دليل اين تفاوت در يك خانواده باشه؟

*FATIMA*
31st October 2010, 12:54 AM
اندازه مصرف آفت کش نیز در مسمومیت ایجاد شده بوسیله سم تعیین کننده است. اگر مقدار بیشتری از سم جذب بدن شده باشد مسمومیت حاصله از سموم با سمیت پایین نیز جدی خواهد بود.
ببخشید دوست عزیز ، ولی هنوز اطلاعات جامعی در مورد این تفاوت بیان نشده ولی شاید بتونید از سایت های خارجی اطلاعاتی کم و بیش در این مورد بدست بیارید [negaran]

m0na
31st October 2010, 05:36 PM
ممنونم.حتما جوابو بزودي پيدا مي كنم و در سايت قرار ميدم[shaad]

*مرتضی
31st October 2010, 07:00 PM
سلام.ممنونم.اما من منظورم براي جمعي از افات و حيوانات نبوده.مي خوام بدونم كه هدف از اينكه براي يك موجود خاص يا يك خانواده مثلا موش صحرايي ld50 300-4000 بيان ميشه چيه!منظور از اين تفاوت چيه؟چرا در بعضي از موش هاي صحرايي 300 برخي 400 برخي 500 و....................برخي 4000 .دليل اين تفاوت در range و اثر گذاري متفاوتش روي يك موجود چيست؟ايا سيستم ايمني متفاوت بدن و يا نحوه ي تاثير سم ميتونه دليل اين تفاوت در يك خانواده باشه؟
سلام دوست عزیز ببین این جواب قانع کننده هست واست:
درجه سميت سموم شيميايي را با ال دي فيفتي نمايش مي‌دهند و عبارتست از مقدار سمي که براي کشتن پنجاه در صد جانور آزمايشگاهي مثل موش بعنوان (پستاندار) مورد نياز مي‌باشد (ميلي‌گرم بر کيلوگرم وزن بدن).
یعنی ما میخواهیم ببینیم که این سم برای ما چقدر سمیت داره یا بطور کلی بفهمیم که چه سمی رو واسه مبارزه استفاده کنیم تا به ما کمتر آسیب برسونه.
ld50درعلفکشها همواره عددی بیشتر از حشره کشها وقارچکشها داره درواقع کشاورز با این تفکر که هرچه درجه سمیت بیشتر باشه اثر بر بیماریی یا علف یا آفت بیشترهست ،ولی اینجا باید عرض کنم که این عدد به هیچ عنوان مربوط به کیفیت کشندگی آفت یا علف یا بیماری نداره بلکه درصد ماده موثره هست که نشان دهنده اثربالا یا بلعکس را نشان میدهد.
چون سیستم دفاعی بدن موش به انسان نزدیکتره از موش استفاده میکنند.
اگه سوالی داری یا من خوب توضیح ندادم بگی ممنون میشم.
موفق باشی

m0na
1st November 2010, 11:04 PM
سلام.ببينيد اين سوالو يه دكتر حشره شناس كه استادمم هست از من پرسيده و به اين جواب ها قانع نيست.من دنبال يه جواب كامل و علمي در اين مورد هستم.از راهنماييتون واقعا ممنونم سعي ميكنم از جملات مفيدتون حتما استفا ده كنم.متشكرم[shaad]

*مرتضی
2nd November 2010, 02:38 PM
[QUOTE=m0na;183048]سلام.ببينيد اين سوالو يه دكتر حشره شناس كه استادمم هست از من پرسيده و به اين جواب ها قانع نيست.من دنبال يه جواب كامل و علمي در اين مورد هستم.
من رشته تخصصیم زراعته ولی شاید اگه خلاصه بخام بگم میشه اینطور گفت که بسته به شرایط محیطی ممکنه دز کشندگی سمی در هوای گرم و یا اختلات با سموم مسی یا ... بیشتر بشه ! به هر حال این سوال باید جوابی داشته باشه که هرکسی تونست جواب درستو زودتر بزاره.
موفق باشید[golrooz]

*FATIMA*
3rd November 2010, 12:56 AM
میزان سمی بودن یک ماده (http://prochemistry.blogfa.com/post-6.aspx)

میزان سمی بودن یک ماده با کمیتی به نام LD50 بیان می شود و عبارت است از مقدار سم(بر حسب گرم)به ازای یک کیلوگرم جرم جاندار که بتواند نیمی از آنها را بکشد.بنابرین هر چه LD50 کم تر باشد سم قوی تر می باشد چون مقدار کمتری برای نابودی جاندار نیاز است.به طور مثال LD50 سدیم سیانید ۲-۱۰×۱.۵ گرم بر کیلوگرم است. جرم جاندار×LD50 = مقدارسم مورد نیاز برای نابودی جاندار
اینم یه مقدارکمی از اطلاعات دیگه . امیدوارم به دردتون بخوره

m0na
20th November 2010, 07:11 PM
سلام.ممنونم.[tashvigh]بستگي به ماده ي موثره ي سم داره وعلاوه بر اون به ميزان مقاومت سيستم ايمني بدن موجود بستگي داره كه در موجودات مختلف اين ميزان متفاوته.

m0na
10th December 2010, 11:37 PM
راه‌های مختلف اندازه گیری سمیت مواد شیمیائی توسعه یافته است و اندازه گیری این فاکتور شامل دز کشنده صددرصد یا ld50 است . واژه ld50 بیان می کند شدت سمیتی که از طریق جذب پوستی و دهانی برای کشتن 50% کل حیوانات تحت آزمایش نیاز است. معمولاً اطلاعات حاصله از مطالعات آزمایش ها طبقه بندی آفت کش را در ارتباط با درجه سمیت فراهم می کند که آفت کش های خیلی سمی ld50 خیلی کمتری دارند .هرچندآن بایستی ارزشش از ld50 گفته شود ولی بهتر بود از روی احتیاط تفسیر گردد ، نظرباینکه تفاوت وسیعی در پاسخ بین گونه‌های موجودات زنده وجود دارد.

دز آفت‌کش ، تاحدودی برآمد مسمومیت ایجادشده بوسیله سم را تعیین می‌کند. اگر دز بیشتری از سم جذب بدن شده باشدمسمومیتی‌که بوجودمی‌آید نه تنها درترکیبات نسبتاً سمی بلکه برای ترکیبات با سمیت پایین نیزجدی خواهد بود .کنترل دز،اساس ایمنی استفاده از آفت کش‌هاست خیلی مهم است که توجه داشته باشیم که چه مقدار دزی از یک ماده مضره معمولاً کشنده است ، بطوردیگر دز خیلی پایین اغلب آفت کش های سمی بدون تأثیر است.

بروز علائم سمی آفت کش ممکن است ‌چندان هم تنها به دز بستگی نداشته باشد بلکه به مدت قرارگیری در معرض سم نیز بستگی داشته باشد.برای اکثر آفت‌کشها اثرات سمی مشاهده شده از تماس کم با سم ممکن است کاملاً متفاوت از تماس های تکراری با سم باشد.

بیشتر علائم تماسهای تکراری با سم به آرامی توسعه می یابند ودربیشتر موارد ممکن است علائم مسمومیت مشابه با علائم بیماریهای مزمن باشد که تشخیص اینکه مورد مسمومیت است یا بیماری را با مشکل مواجه می‌سازد.

تعیین‌کننده نهائی برآمد مسمومیت ایجاد شده توسط سم ، مسیر ورود سم به بدن است ، مسمومیت از طریق آفت کش از طریق خوردن ، استنشاق یا جذب از راه پوست می باشد.بیشتر مواد شیمیائی بعنوان مثال ،سم مالاتیون توسط هرسه روش تماس با سم در دزبالای سم بطوریکسان ایجاد مسمومیت می‌کند و توسط هرسه روش تماس با سم صرفنظر از مدت قرارگیری در معرض سم و مقدار دز سم بطور یکسان ایجاد مسمومیت نمی کند.

تماس و نفوذ پوستی عمومی ترین راه نفوذ سم به بدن می باشد و اگر مقدار معینی از آفت کش به بدن وارد شده باشد اثرات سمی بطور عادی دیده خواهند شد. رویهمرفته تعدادی از آفت کش های شناخته شده از طریق پوست در مقدار بیشتری جذب شوند تقریباً کم است،اثرات مشاهده شده در اکثر حالات معمولاً محدود به پوست با علائمی همچون خارش و حساسیت پوست می باشند

ghasedak2014
5th February 2016, 11:24 PM
سلام. میزان سمیت بسته به عوامل مختلف میتونه تغییر کنه به همین خاطر ld50 بعضی سموم اینجوره. حتی در زمان آزمایشات ld50 بر روی هر دو جنس نر و ماده آزمایش میشه که میزان سمیت در دو جنس مختلف نیز ارزیابی بشه.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد