PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مصاحبه با استاد کانگ فو و هنرپیشه سینما

Cista
26th September 2010, 11:25 AM
http://www.netsport-magazine.com/archives/images/kungfu_01.jpg
استاد چی یو چی لینگ
به همراه شاگردش
آشنایی مردم ما با هنرهای رزمی بیشتر یا حاصل فیلمهای تاریخ گذشته رزمی است یا افرادی که به قول معروف با خالی بندی های خود چهره ای خشن و یا چهره ای ابلهانه از رشته های رزمی را ترویج می کنند. در خوشبینانه ترین حالت ممکن هم هنرهای رزمی در حد یک رشته ورزشی معرفی می شوند.

این عدم آشنایی از دو طریق به هنرهای رزمی ضربه وارد کرده است.نخست اینکه بسیاری از افراد با دیدی منفی به این رشته ها نگریسته و از آن دوری می کنند و دوم اینکه به علت عدم شناخت کافی چه در بین مردم عادی و چه حتی در بین پاره ای از مسئولین ورزش، راه برای عده زیادی سودجو باز شده و آنان هم با تبلیغات دروغین و کذب خود آن هم به صورت کاملا قانونی! به آموزش چیزی می پردازند که هیچ شباهت و قرابتی با هنرهای رزمی ندارد!

در این میان شاید آشنایی و شنیدن سخنان استادان واقعی هنرهای رزمی تا حدودی این مسئله را بهبود ببخشد. در سطرهای زیر شما خواننده مصاحبه ما با استاد "چی یو چی لینگ" از اساتید " کانگ فو " خواهید بود.

استاد چی یو چی لینگ یکی از اساتید بنام هنرهای رزمی چینی است. وی علاوه بر مهارتش در کانگ فو (کونگ فو) و طب سنتی چینی، تا کنون در بیش از 70 فیلم سینمایی که محصول هنگ کنگ و هالیوود بوده حظور داشته است. شاید شما هم او را در فیلمهای قدیمی رزمی در تلویزیون دیده باشید. فیلمهایی چون "مار در سایه عقاب" که بنا بر سنت دیرینه به کرات از تلویزیون پخش شده!

وی همچنین همبازی و آموزشدهنده بازیگران مشهوری چون جکی چان، جت لی، سامو هانگ و … بوده و هم اکنون با بیش از 60 سال سن سروحال و سرزنده همچنان به آموزش و گسترش هنر خود در سراسر جهان مشغول است وی دعوت ما برای مصاحبه را به گرمی پذیرفت که ماحصل آن را خواهید خواند:

استاد لینگ از چه زمانی هنرهای رزمی را برای نخستین بار آغاز کردید ؟
من تمرین کانگ فو را از سه سالگی آغاز کردم!

و این موضوع علت خاصی داشت؟
انتخابی در کار نبود! همه خانواده من زیر نظر سیفو ((وونگ سای وینگ)) کانگ فو سبک ((هانگ گار)) را تمرین میکردند. او پزشکی سنتی چینی موسوم به ((دی تا)) را نیز آموخته و یک کلینیک و یک مدرسه کانگ فو دایر کرده بود. با اجبار پدرم من به همره برادرانم، همگی کونگ فو تمرین می کردیم.

وقتی بچه بودید، شده بود تصمیم بگیرید یادگیری رشته های رزمی را کنار بگذارید؟
پدرم روی فنون پایه بسیار تاکید داشت، خیلی سختگیر بود و اجازه تنبلی به ما نمی داد و اگر احساس می کرد تنبلی میکنم تنبیهم میکرد. خوب طبیعی است که من آن زمان دید مثبتی به یادگیری کانگ فو نداشتم.

می توانید از نحوه تمریناتتان در آن روزها برای ما بگویید؟
http://www.netsport-magazine.com/archives/images/kungfu_02.jpg
صحنه ای از فیلم مار در سایه عقاب
در آن زمان من با برادرانم تمرین می کردم به طور نمونه تمرینات ما شامل ایستادن پا اسبی/مشت مستقیم/تمرین با آدمک چوبی/لگد زدن / مشت زدن به کیسه شنی/ دفاع ها /تمرینات زمینی/ قل خوردن و زیرپایی کشیدن بود.

حدودا روزانه چند ساعت تمرین می کردید؟
حدودا روزی دو ساعت.

به چه طریق حس و بدنتون را با هم سازگار میکنید؟
کانگ فو معبد شائولین دارای شهرت جهانی است. که تمرکز اصلی آن وحدت بدن و فکره نمونه آن مدیتیشن. در تمرین"هونگ گار" یکی از اهداف، هماهنگ کردن نیروی فیزیکی بدن با نیروهای روحی است. اگر فقط روی یکی از اینها تمرکز کنید نمی توانید به ماهیت اصلی "هونگ گار" پی ببرید.

به نظر شما بهترین جنبه تمرینات هنرهای رزمی چیست؟
سئوال خیلی جالبی است. کانگ فو برای همه مردم در هر سنی هر جنسیتی و هر نوع وضعیت بدنی مناسب است. چرا که تمرینات می تواند مبتنی بر توان بدنی هر فرد متغیر باشد. جدا از اینکه شما چه نوع وضعیت بدنی دارید تمرینات به افزایش سلامتی و انرزی شما کمک کرده و توان روحی و روانی شما را بالا می برد.

اگر رزمی کار نمی شدید، فکر می کنید چه شغلی را برای خودتان انتخاب می کردید؟
اگر رزمی کار نمی شدم فرصت این را پیدا می کردم که به کارگردانی صحنه های مبارزه در فیلمهای رزمی بپردازم. همچنین دوست داشتم به عنوان یک پزشک سنتی چینی کار کنم. من واقعا انتخابی بیرون از هنرهای رزمی ندارم با این حال اگر این امکان را پیدا نمی کردم آنگاه یک هنرمند می شدم و به طراحی و نقاشی می پرداختم.

تا به حال آموخته هاتون رو روی یک فرد واقعی اجرا کردید؟
ما کانگ فوی سنتی را برای این هدف تمرین نمی کنیم. ما نباید از هنرهای رزمی برا قلدری و زورگویی به ضعفا استفاده کنیم. بلکه ما باید برای دیگران الگو باشیم، به عدالت کمک کرده و از ضعفا حمایت کنیم.
روح و هدف "هانگ گار" افزایش سلامتی و دفاع از خود است.

به کسانی که می خواهند هنرهای رزمی را آغاز کنند چه توصیه ای میکنید؟
http://www.netsport-magazine.com/archives/images/kungfu_03.jpg
استاد لینگ در کنار "جت لی"
هنرپیشه هالیوود
برای یادگیری هنرهای رزمی شما باید بهترین مربیان را انتخاب کنید و به اونها احترام گذاشته و درسها را مرحله به مرحله فرا بگیرید، شما نباید عجله داشته باشید. با پیروی از یک برنامه صحیح و تمرین روزانه بدن شما عاقبت قوی تر و مقاوم تر خواهد شد، و عمر شما افزایش پیدا خواهد کرد.

شما به عنوان یک استاد هنرهای رزمی دوست دارید در چهارچوب صلح جهانی چه توصیه ای به سیاست مداران جهان داشته باشید؟
من امیدوارم سیاست مداران جهان توانایی همکاری برای ایجاد حقوق بشر در راستای ایجاد زندگیی بهتر برای آیندگان، گسترش بهداشت، آزادی، صلح و کمک به کشورهای ضعیف و رفع مشکلات آنان را داشته باشند. به نظر من سازمان ملل سازمان انتخاب خوبی برای ایجاد صلح در سراسر جهان است.

شما با رزمی کاران ایرانی آشنایی دارید؟ دوست دارید چه توصیه ای به آنان داشته باشید؟
برای ترقی در کانگ فو چینی باید روشهای معتبر و صحیح آن را آموخت. من توصیه می کنم برای این هدف از اساتید واقعی چینی استفاده کنند.

توضیحات:
سی فو : در هنرهای رزمی چینی به استاد یا مربی اطلاق می شود.
شائولین: نام معبدی در چین که گفته می شود هنرهای رزمی از این معبد شروع شده اند.
هانگ گار: از سبکهای کانگ فو شائولین

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد