PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بحث حافظ و شعراش

7raha7
10th September 2010, 06:09 AM
یه سلام گرم به بروبچ مهربون انجمن !میگم من تازگی ها شروع کردم به خوندن اشعار حافظ. اما بدبختی اینه که معنی بعضی از ابیاتو اصلا نمیفهمم. هم معنیشو هم مفهومشو! مخصوصا اون ابیاتی که توشون جملات عربی به کار رفته... وا3 همین گفتم مشکلاتمو بذارم اینجا تا دوستان صاحب نظر لطف کنن معنیش کنن( الکی که نگفتم بر و بچ مهربون!!! تو اینجور موارد اصولا باید سیاست به خرج داد![nishkhand]) که هم همگی مون یه چیزی یاد بگیریم هم از اشعار لذت ببریم. اولین مشکل من تو یکی از اشعار معروف هستش!
الا یا ایها الساقی ادر کأسا و ناولها [golrooz] که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکلها
اینجا من تو مصرع اول مشکل دارم. اصلا معنیش چی هست؟؟؟
اگه خواستین میتونیم سر مفهومش هم با هم بحث کنیم...
اینم دومیش:
در حلقه گل و مل خوش خواند دوش بلبل [golrooz] هات الصبوح هبوا یا ایها السکاری
اصلا من همش تو این تیکه های عربیش موندم... به نظرتون چرا حافظ تو اشعارش اینقد از چیزای عربی استفاده کرده؟ چون حافظ قرآن بوده؟؟؟[soal][tafakor]

7raha7
17th September 2010, 07:11 AM
عجب... بابا رفقای نخبه... پس کجایین؟؟؟ این خیلی خوبه که وقتی جوابی ندارین که بدین صادقانه بگین...
واقعا چقد ما از فرهنگ خودمون دور شدیم... طوری که همه آهنگ تیتراژ سریالا رو بلدن. اما هیشکی نمیتونه از حافظ بگه...

*مینا*
17th September 2010, 11:47 AM
الا یا ایها الساقی ادر کأسا و ناولها [golrooz] که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکلها
اینجا من تو مصرع اول مشکل دارم. اصلا معنیش چی هست؟؟؟
با سرچ به اینا رسیدم [labkhand]
الا : حرف است ؛ اینجا برای شروع سخن به کار رفته و مفید معنای تاکید و تحقق مطلب است . الساقی : مراد ، پروردگار متعال است ؛ آیه 21/ انسان و 25 / مطففین که فرمود « سقیهم ربهم شرابا طهورا » و « یسقون من رحیق (شراب ناب) مختوم (سه به مهر) » . ادر : بگردان ، فعل امر باب افعال. ناولها : عطا فرما آنرا (جام می را) مراد از از می با توجه به آیات ، عشق و محبت الهی ارزیابی می شود .

7raha7
18th September 2010, 06:20 AM
با سرچ به اینا رسیدم [labkhand]
الا : حرف است ؛ اینجا برای شروع سخن به کار رفته و مفید معنای تاکید و تحقق مطلب است . الساقی : مراد ، پروردگار متعال است ؛ آیه 21/ انسان و 25 / مطففین که فرمود « سقیهم ربهم شرابا طهورا » و « یسقون من رحیق (شراب ناب) مختوم (سه به مهر) » . ادر : بگردان ، فعل امر باب افعال. ناولها : عطا فرما آنرا (جام می را) مراد از از می با توجه به آیات ، عشق و محبت الهی ارزیابی می شود .ممنون از اینکه منو تحویل گرفتین تا یه وقت عقده ای نشم آخه روح ما نوجوونا در این سن خیلی حساسه![alaghemand]خب... از سرچتون هم ممنونم... [tashvigh][tashvigh][tashvigh]فکر کنم خودم هم برم سرچ کنم بهتره آخه اینجا کسی به این چیزا اهمیت نمیده![tafakor][tafakor][tafakor]

Z a H r A
18th September 2010, 01:06 PM
من از 7 سالگی حافظ خوندم [shaad] عزیز دلمه شعرهاش ... تا هر جایی که بلد باشم دریغ نمیکنم [khejalat] عالیه که بالاخره یکی میخواد از یه چیزی سر در بیاره نه اینکه فقط روخوانی کنه و 4 بیت شعر حفظ کنه که بگه ما هم اره ...

1 ----> الا یا ایها الساقی ادر کاسا و ناولها / که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکل ها

معنا: ای ساقی جام می را بگردان و به من برسان / چرا که عشق در ابتدای امر آسان به نظر می اید اما رفته رفته مشکل ها در وی خواهد افتاد ...

2 ---->در حلقه گل و مل خوش خواند دوش بلبل / هات الصبوح هبوا یا ایها السکاری

دیشب در جمع گل و باده (مل) بلبل اینگونه می سرود که / ای ساقی شراب صبوح ( باده ای که در صبگاه مینوشند ) بده ( هات ) و ای مستان ( یا ایها السکاری ) بیدار شوید , از خواب بیدار شوید ( هبوا )

7raha7
20th September 2010, 06:46 AM
یه دنیا ممنون!!!
یعنی اگه بازم سوالامو بذارم اینجا جواب می دین؟؟؟

Z a H r A
20th September 2010, 06:00 PM
یه دنیا ممنون!!!
یعنی اگه بازم سوالامو بذارم اینجا جواب می دین؟؟؟

خواهش میکنم . کاری نکردم ...
حتمــــــا [labkhand] اگه سوالی باشه که از پسش بر بیام خوشحال میشم در خدمت باشم و کمکی بکنم [golrooz]

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد