PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مهوش صبرکن: دوست داشتم نقش «انسیه» را بازی می‌كردم!

neginekimiya
3rd September 2010, 10:45 PM
http://www.seemorgh.com/DesktopModules/iContent2/Files/72026.jpg
زن ایرانی در هیچ كدام از مجموعه‌های ما نمی‌تواند اكشن یا جاسوس باشد. مادر ایرانی در مجموعه‌های ما سیاه سفید یا خاكستری است. به هر حال الگوی یك زن ایرانی است. من هم برای باورپذیر نشان دادن...
با مهوش صبركن، بازیگر مجموعه «جراحت»
مهوش صبركن، همسر محمود پاك‌نیت، بازیگری است كه این روزها مجموعه تلویزیونی «جراحت» با بازی او در حال پخش است. از وی در ماه رمضان سال گذشته نیز مجموعه تلویزیونی «پنجمین خورشید» از شبكه 3 سیما پخش شد. در پرونده بازیگری وی می‌توان به مجموعه‌های مختلفی همچون پس از باران، خانه‌ای در تاریكی، شب می‌گذرد و یوسف پیامبر(ع) اشاره كرد. به بهانه پخش مجموعه جراحت، با این بازیگر گفتگویی داشتیم كه حاصل آن را می‌خوانید.

چطور شد در مجموعه جراحت به ایفای نقش پرداختید؟
راستش تصمیم نداشتم كاری برای بازی بپذیرم و قصد استراحت داشتم، اما از طرف برنامه‌ریز سریال جراحت كه در ماه رمضان گذشته نیز با وی در پنجمین خورشید همكار بودم برای بازی در این سریال دعوت شدم و بعد از صحبت‌های اولیه با كارگردان و متن‌هایی كه آماده بود، نقش اقدس را در این سریال بازی كردم.

آیا كارهای مناسبتی با دیگر كارها برایتان تفاوتی می‌كند؟
درباره جراحت باید از نویسنده سوال كنید، چراكه شاید از نظر من سریال هیچ ارتباطی با این ایام به صورت مستقیم نداشته باشد. آنچه به نظرم آن را از دیگر سریال‌ها متمایز می‌كند، پرداختن به مسائل اخلاقی در خانواده‌ها و لازمه گفتن و چگونه گفتن آن است كه مساله بسیار مهمی است. فكر می‌كنم این داستان در ذهن نویسنده بوده و مختص این ایام نبوده است، بلكه شرایط ساخت و پخش آن در این ماه فراهم شده است، البته پخش سریال در ماه مبارك رمضان باعث افزایش تاثیر موضوع سریال می‌شود.

شخصیت اقدس برایتان تفاوتی با دیگر مادرهایی كه تا امروز نقششان را بازی كرده‌اید، داشت؟
این شخصیت ویژگی‌های خاصی داشت و همین باعث شد قبول كنم در یك كار مناسبتی بازی كنم، وگرنه تصمیم داشتم دیگر در مجموعه‌های مناسبتی به دلایلی بازی نكنم! ولی شخصیت اقدس در سریال جراحت، مادری مهربان و بافكر است. او رابطه خوبی با همسر و مادر شوهرش دارد كه یادآور رابطه عروس و مادرشوهر در گذشته‌هاست؛ زمان‌هایی كه صمیمیت و ارتباط بین افراد خانواده بیش از امروز بود... . از طرفی او همسر شخصیتی به نام «بزرگ» است كه رابطه صمیمانه‌ای با برادرش دارد و اینها به نظرم امروز جایشان بسیار خالی است و من دوست داشتم ایفاگر این شخصیت باشم.

این شخصیت چقدر برایتان ملموس بود؟
همیشه چنین شخصیت‌ها را دوست داشته و سعی كرده‌ام مثل آنها باشم. فیلمنامه را خواندم و چون از تئاتر وارد تلویزیون شده‌ام، شخصیت‌های مختلف را براحتی می‌توانم بازی كنم. برای همین نقش برایم ملموس و راحت بود.

به نظر می‌رسد ایفاگران نقش مادر در مجموعه‌ها از لحاظ بازی چندان با یكدیگر تفاوت ندارند و رفتارهایی شبیه هم دارند. نظر شما دراین رابطه چیست؟
به هر حال ما ایرانی هستیم و در خانواده‌های ایرانی چارچوب‌هایی خاص وجود دارد كه بازیگران نقش مادر نمی‌توانند خارج از آن بازی كنند. زن ایرانی در هیچ كدام از مجموعه‌های ما نمی‌تواند اكشن یا جاسوس باشد. مادر ایرانی در مجموعه‌های ما سیاه سفید یا خاكستری است. به هر حال الگوی یك زن ایرانی است. من هم برای باورپذیر نشان دادن نقش‌هایم سعی می‌كنم از اخلاق و رفتار مردم اطراف خود، خواندن كتاب یا دیدن فیلم الگو بگیرم و آنها را بیابم تا متفاوت بازی كنم، ولی نمی‌توانم متمایز از آنچه در جامعه مرسوم است در بازی‌ام كار خاصی انجام بدهم. من سال گذشته در مجموعه پنجمین خورشید نقش زنی آب انارفروش را داشتم كه خیلی سعی كردم متفاوت با نقش‌های قبلی‌ام درآید و برای نقش اقدس هم به دنبال تصویر خوب و مثبت زن ایرانی بودم.

تركیب بازیگران برایتان چگونه بود؟
خیلی خوب بود، البته مسائلی در نسل جوان دیدم كه نمی‌پسندم و توقع و انتظارم این است كه بازیگران جوان بهتر از این كارشان را ارائه كنند. به هر حال بازیگران جوان همیشه ایفاگر نقش‌های اصلی هستند و ای كاش همان طور كه در بیشتر موارد از الگوهای غربی استفاده می‌كنند، مانند آنها به مطالعه و تعلیم بیشتر هم توجه كنند. من اینجا از فرد خاصی حرف نمی‌زنم. این مساله درباره نسل جوان هنرمند ما صدق می‌كند.

آیا هنگام كار با كارگردان همفكری هم داشتید؟
در سریال جراحت آقای عسگرپور كار بازی را به بازیگرها واگذار كرده بود و نرم بودن ایشان امكان ارائه پیشنهاد و خلاقیت در بازی را برای بازیگران فراهم می‌كرد، البته درباره نقش اقدس به اصطلاح بازیگران، جای دست بازی نداشت در حالی كه نقش انسیه كه خانم فقیه نصیری آن را ایفا می‌كند ازجمله نقش‌هایی بود كه جای بازی داشت و من دوست داشتم این نقش را بازی كنم.

محمدمهدی عسگرپور را در دومین ساخته تلویزیونی‌اش ‌چگونه كارگردانی دیدید؟
راستش زیاد با كارهای وی آشنا نبودم، ولی در طول 5 ماهی كه برای این سریال با او همكاری می‌كردم، وی را كارگردانی بسیار عالی و كاربلد دیدم. او انسانی متین، مودب، صبور و باگذشت است كه ژست‌های الكی نمی گرفت و با همه بازیگران رفیق بود. رفتار ایشان طوری بود كه اگر هر زمان دیگر كاری به من پیشنهاد بدهد به خاطر اخلاق خاص و حرفه‌ایش می‌پذیرم.

از فعالیت‌های اخیرتان هم بگویید؟
در حال حاضر مشغول بازی در سریال «اوسنه پادشاهی» كار امرالله احمدجو هستم كه در آن نقش ملكه را ایفا می‌كنم. به نظرم به خاطر نوع ادبیات و قصه‌اش كار بسیار سختی است. از طرفی كار زیر آفتاب سوزان با لباس‌های تاریخی در منطقه‌ای به نام باغ بادران در نزدیكی اصفهان شرایط را برایمان بسیار سخت كرده است، ولی گروه تمام سعی و تلاش خود را برای ارائه كار بهتر انجام می‌دهد

منبع: jamejamonline

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد