PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ادعا بس است عمل باید کرد(نظر بدین)

eli20
18th August 2010, 10:56 AM
سلام به همه واقعا اینجا بحث های خوبی میشه من1سال پیش یه گروهی تشکیل دادم که حالا اعضای زیادی داره شعار اصلیشم این بود که ادعا دیگه بسه بیاین عمل کنیم یه طرحی یختیم واسه پاک سازی خودمون از همه میخوام نظر بدن که چه جوری میتونیم خودمون و جامعه رو اصلاح کنیم و از این وضع نجات بدیم همه مدعی هستیم حرفای خوب زیاد میزنیم نصیحت زیاد میکنیم اما چرا حتی خودمون رو هم اصلاح نمیکنیم؟تو سایتامون از نماز میگیمو نمازمون قضا میشه از دروغ بد میگیمو کار هر روزمون شده چرا؟شما که نخبه این شما که انقدر به فکر دینین بگین چیکار کنیم؟

moji5
18th August 2010, 12:23 PM
با سلام
به نظر من اصلی ترینش اینه که هر کسی را بهر کاری ساختن
برای هر تغییری و برای هر ایده ای نباید انتظار مقبولیت و یا پذیرفتن داشت
روابط حاکم بر دنیا و زندگی انسان پیچیدگی خاصی داره و نباید در برخی موارد واردشون شد یا تصمیم به تغییر شون گرفت
وقتی هدفی داری و فکر میکنی درسته اگه خودت نتونی انجام بدی مطمئن باش هدفت رو اشتباه انتخاب کردی
در روابط و مسائل اینچنینی یه مثال ساده میزنم
وقتی یه شامپویی برای موی خشک تو المان تجویز میشه و اثر عالی و خوبی داره
اگه بیاد ایران خوب جواب نمیده و شاید اصلا" مناسب نباشه چون شرایط المان با اینجا یکی نیست
این مورد برای روابط انسانها هم همینطوره
شرایط جواب رو عوض میکنه
برای مسائلی که عمومیت داره مثله نماز و دورغ
در موارد کمی شرایط دخیله و در موارد زیادی فلسفه
که فلسفش به واقعیت نزدیک تره ولی درکش کمی مشکل سازه
مخصوصا" برای زندگی در حال حاضر
شرایط جوری شده که شاید مسجد نری چون خجالت میکشی
خودم قبلا" این جوری بودم و این مورد رو زیاد دیدم
یا به خاطر یه مسائلی دروغ میگی که بری بقیه قابل درک نیست ولی خودت لازم میدونی دروغ بگی
در کل
یکی از موارد مشکل ساز راحت طلبی انسانهاست
و اینکه هر کسی میخواد کار خودش رو انجام بده
و از همه بدتر از بین رفتن حرمت هاست
این مورد یکی از بیشترین تاثیرات رو روی بی برنامگی انسانها داره
و تعهدشون رو زیر سوال برده
مسائلی که برای بچه های جدید گنگ و غیر قابل دست رس شده چون پدرانشون که ما باشیم داریم این مسائل رو از بین میبریم
و کم کم داریم فنا میشیم
شرمندم من یکمی قبلا" تو این بحث ها تحقیق شخصی داشتم
که حرفام بر همون اساسه
اگه مناسب نبود
شرمندم

ساناز فرهیدوش
18th August 2010, 12:54 PM
فطرت تمام انسان ها پاک است . هرکس از هر جا که نا امید بشود حتی اگر دین نداشته باشد باز به وجود موجودی برتر معتقد است.
اعتقادات دینی ما آموزشی طوطی وار است ..چرایی در ان مفهومی ندارد .در ابتدا باید به عنوان ارکان اساسی چیز هایی را در هر دین پذیرفت .سپس به بررسی فواید و آموزش چرایی آن پرداخت .
در سنین کودکی مفاهیمی که آموخته می شوند در ذهن و روح فرد حک می شوند . هر قدر که بخوانند و بنوبسند یاد نمی گیرند بلکه آنچه را که ببینندو رفتار کنند یاد می گیرند.
کودک مسیحی وقتی به کلیسا ، مسلمان به مسجد و ... برده شود یاد می گیرد نیازی به جبر و فشار نیست .
نکته ی دوم : تا سنی فرد تقلید گر خانواده و جامعه است اما در نوجوانی و جوانی آنجاست که به چرایی ها فکر می کند .برخورد محیط اطراف می تواند او را به هر راهی بکشاند خوب یا بد .
مثالی واقعی می زنم :
در خانواده ایی که در آلمان زندگی می کنند .مادر مسیحی و پدر اسما مسلمان ( حدودا بی اعتقاد )
فرزند 16 ساله ی مسلمانی دارند که نماز می خواند ، اینجا نیت می کند روزه می گیرد و دیگران به شیرینی امر به معروف می کند !
پدرو مادرش او را آزاد گذاشته اند تا دینی را که می خواهد انتخاب کند .
او اسلام اورده است چرا ؟ او با تحقیق و دلیل برهان مسلمان شده نه مثل من نوعی مسلمان زاده .
آموزش درونی شده یعنی همین .

eli20
18th August 2010, 02:35 PM
ممنون دوستان میدونین مشکل منم همینه تو گروهیم که داشتم بهش تاکید کردم جامعه3 گروه شده فاصله تو این گروه ها غوغا میکنه یه عده ادعا میکنن مذهبین یه عده از دین بیزارن یه عده هم حد وسط واقعا مومنای واقعی که انقدر کمن کجان؟چرا جای فاصله تو نسلها از این فاصله ی بزرگ که بین همین نسل سومی ها هست و برمیگرده به اعتقادات غافلیم؟

moji5
18th August 2010, 03:43 PM
نمیشه گفت غافلیم
بعضی ها خیلی خوب میدونن و خیلی خوب هم درک میکنن و حتی خیلی خوب میتونن برای بقیه تجویز کنن
اما خودشون کم میارن و به مشکل بر میخورن
جای یه چیزایی تو زندگی مون خالی شده و یه چیزایی رو با چیزای جدید عوض کردیم که برای پس گرفتنش نمیشه با حرف به جای رسید
چیزایی مثله حرمت پدر و مادر
دروغ نگفتن
تعهد
وفاداری
عشق
اینا جاشون با یه سری چیزا پر شده
باید اول اونارو پیدا کنیم و دور بریزیم تا بتونیم دوباره به این سمت بر گردیم
تا وقتی اون چیزا باشه نمیشه کاری رو انجام داد
مثلا" مهمونی های شبانه و دید و بازدید جاش با کامپیوتر و بازی پر شده
نشستن پای صحبت های بزرگترا و مادر بزرگ جاشون رو به فیلم هایی دادن که واقعا" تاثیر گزاره
و انسان ها رو از انسانیت دور میکنه
یا حتی خبر گرفتن از دوستان جاش رو با یه اسمس عوض کرده
اینا شاید به چشم نیاد
اما قطره قطره جمع میشه و میشیم اینی که هستیم
به نظر من رشد فناوری به سمتی که برای راحتی انسان باشه نبوده و بیشتر داره انسان ها رو به سمت پوچی و بی هدفی میبره
تنها راهش هم استفاده با تدبیر از این امکاناته
تا بتونیم کم کم با فرهنگ مناسب جای چیزایی که عوض شده پس بگیریم

eli20
18th August 2010, 04:06 PM
جالب بود.میدونین موضع من اینه که میخوام با هم جمع شیم و فکر چاره کنیم این قطره هایی رو که میگی به سهم خودمون جمع کنبم

moji5
18th August 2010, 05:10 PM
خب
قطره ها رو باید به شیوه جدید جمع کرد
این دو تاپیک رو بخونید
بازار سخت افزار و سیاست کاری در تولید و فروش قطعات شرکت های بزرگ (http://njavan.com/forum/showthread.php?t=71997)
دنیای نرم افزار و سیاست(کاری از نخبگان) (http://njavan.com/forum/showthread.php?t=67918)
سلطه و قدرت عجیب شرکت eset بر مدیریت اینترنت (http://njavan.com/forum/showthread.php?t=70076)

شاید متوجه ربط این تاپیک ها به هم نشید ولی وقتی ارقام و عددهایی که درامد سالیانه این شرکت هاست رو میخونید و میبینید که مردم برای فناوری چه هزینه ای رو دارن پرداخت میکنن
و اینکه نتنها راحتی نیاورده بلکه باید کار کنی و زحمت بکشی تا بتونی از فناوری استفاده کنی
پس راحتی اصلی بوجود نیومده
اینها ابتکاراتی هست که این کشور ها برای جذب مشتری و درگیر کردن مردم با دنیا به کار میبرن
تا از مقوله اصلی یعنی زندگی انسانی دور بشیم
و یادمون بره برای چی به این دنیا قدم نهاده ایم

eli20
19th August 2010, 11:43 AM
موضوع همین شیوه است ما باید یه کاری کنیم قبل اینکه چیزی از اسلام واقعی نمونه

eli20
24th August 2010, 07:07 PM
یعنی اینجا کسی نگران اسلامی که داره روز به روز با رفتار ما عوض میشه نیست؟

ساناز فرهیدوش
24th August 2010, 11:16 PM
دوست خوبم اسلام عوض نمی شود این ما ی نوعی هستیم که روز به روز رفتارمون داره تغییر میکنه .

اگر هر فردی همت کند خودش رو اصلاح کند جامعه کم کم درست می شود .درسته که ما به امر به معروفو نهی از منکر سفارش شدیم اما این کار کنبه ی منفی به خودش گرفته چون افراد اون رو با دخالت وبی جا و مثر بود ن برای انجام کاری که درسته بدون توجه به شرایط اشتباه گرفتند .
مثل همین روزه .آخه اگر من نمی تونم روزه بگیرم چند بار باید توسط دیگران بیفتم جهنم ؟

serajmostafa
25th August 2010, 04:08 AM
خیلی ببخشید که اینو میگم، یه وقت جسارت نشه ولی آخه الان اسلام 1400 ساله عوض نشده، از معجزات و تفاوتهای اسلام با ادیان دیگه اینه که در اصول اون هیچ تحریفی صورت نگرفته.
بلکه این رفتار ما به اصطلاح مسلمونها هست که به اسم دین همه کاری می کنیم و به اسم دین همه کارهامون رو توجیح می کنیم، مگه اسلام چیه؟؟؟؟[tafakor]
اسلام بهترین روش برای انسان خوب بودن. تنها چیزی که عوض شده اینه که شما اگه آدم خوبی باشی حتما مسلمانی ولی اگه مسلمان باشی دلیل نمیشه که خوب باشی، این در حالیه که در گذشته برعکس بود، کسی که مسلمان بود به هیچ عنوان دروغ نمی گفتف اگه می خواست یه خلافی انجام بده می گفت من مسلمان نیستم، اگه یه نفر یه کاره خلافی می کرد وقتی مسلمان رد میشد از سر راهش یا اونو انجام نمی داد یا می رفت قایم میشد!!!
ولی الان برعکس شده همه واسه اینکه کارایه زشتشون رو پنهان کنن و فرار کنن میرن زیر اسلام قایم میشن.
ما خودمون با رفتارامون، با دروغامون، با احساس افتخار کردن نسبت به گناهامون و .... داریم حرمت اسلام رو میشکنیم.
آخه بابا خدا که به زور نگفته بیاین مسلمان بشین!!![nadidan]
خوشت نمیاد از اسلام برو یه دین دیگه، اصلا برو لاییک شو ، چرا هی میگیم مسلمانیم ولی پشتش کارایی میکنیم که لاییکهاش هم نمی کنن. ما داریم انسانیت خودمون رو از دست می دیم ، آدمی که انسان نباشه چطور می خواد مسلمان باشه.
باز هم می گم من خدایی نکرده قصد توهین به هیچ فرقه یا دین خاصی نداشتم فقط می خواستم منظورم رو بیان کنم. اگه جسارت شد ببخشید

season_sis
25th August 2010, 08:10 AM
سلام. اول اینکه : تو دین ما ، مراجع بر این قول اتفاق نظر دارند که : " هیچ مسلمانی نمی تواند در اصول دین از کسی تقلید نماید. بلکه باید از روی دلیل -به فراخور حال خویش- آنها را بداند".
یعنی اگر مسلمان زاده هستم ، دلیلی ندارم برای مسلمان بودنم. بلکه باید با دلیل به اسلام عزیز برسم. با دلیل، به توحید، به نبوت، به معاد و غیره برسم. نه اینکه دینم رو از پدرم به ارث ببرم.
دوم اینکه اسلام در حد اعلی زیبا هست.این افراد هستند که ممکنه با حرکات غیر اسلامی اون رو زشت جلوه بدن.پس اشکال از اسلام نیست، از فرد هست
سوم : برای اینکه بدونید چطور میشه یا علی(ع) گفت و حرکت کرد، این نسخه ای که میگم شفا بخش هست : واقعا احساس کنید در محضر خدایید( عالم محضر خداست، در محضر خدا معصیت نکنید. امام خمینی (ره)).پروردگار از نیات ما هم آگاهه، از اعمال و ذره ذره کارهامون هم آگاهه.[golrooz]

eli20
25th August 2010, 03:02 PM
دوست خوبم اسلام عوض نمی شود این ما ی نوعی هستیم که روز به روز رفتارمون داره تغییر میکنه .

اگر هر فردی همت کند خودش رو اصلاح کند جامعه کم کم درست می شود .درسته که ما به امر به معروفو نهی از منکر سفارش شدیم اما این کار کنبه ی منفی به خودش گرفته چون افراد اون رو با دخالت وبی جا و مثر بود ن برای انجام کاری که درسته بدون توجه به شرایط اشتباه گرفتند .
مثل همین روزه .آخه اگر من نمی تونم روزه بگیرم چند بار باید توسط دیگران بیفتم جهنم ؟
vدرسته منظور منم عوض شدن واقعی اسلام نبود منظورم عوض شدن اون تو ذهن مردم مخصوصا جوان های امروزی بود

eli20
25th August 2010, 03:06 PM
خیلی ببخشید که اینو میگم، یه وقت جسارت نشه ولی آخه الان اسلام 1400 ساله عوض نشده، از معجزات و تفاوتهای اسلام با ادیان دیگه اینه که در اصول اون هیچ تحریفی صورت نگرفته.
بلکه این رفتار ما به اصطلاح مسلمونها هست که به اسم دین همه کاری می کنیم و به اسم دین همه کارهامون رو توجیح می کنیم، مگه اسلام چیه؟؟؟؟[tafakor]
اسلام بهترین روش برای انسان خوب بودن. تنها چیزی که عوض شده اینه که شما اگه آدم خوبی باشی حتما مسلمانی ولی اگه مسلمان باشی دلیل نمیشه که خوب باشی، این در حالیه که در گذشته برعکس بود، کسی که مسلمان بود به هیچ عنوان دروغ نمی گفتف اگه می خواست یه خلافی انجام بده می گفت من مسلمان نیستم، اگه یه نفر یه کاره خلافی می کرد وقتی مسلمان رد میشد از سر راهش یا اونو انجام نمی داد یا می رفت قایم میشد!!!
ولی الان برعکس شده همه واسه اینکه کارایه زشتشون رو پنهان کنن و فرار کنن میرن زیر اسلام قایم میشن.
ما خودمون با رفتارامون، با دروغامون، با احساس افتخار کردن نسبت به گناهامون و .... داریم حرمت اسلام رو میشکنیم.
آخه بابا خدا که به زور نگفته بیاین مسلمان بشین!!![nadidan]
خوشت نمیاد از اسلام برو یه دین دیگه، اصلا برو لاییک شو ، چرا هی میگیم مسلمانیم ولی پشتش کارایی میکنیم که لاییکهاش هم نمی کنن. ما داریم انسانیت خودمون رو از دست می دیم ، آدمی که انسان نباشه چطور می خواد مسلمان باشه.
باز هم می گم من خدایی نکرده قصد توهین به هیچ فرقه یا دین خاصی نداشتم فقط می خواستم منظورم رو بیان کنم. اگه جسارت شد ببخشید
ممنون واقعا خوب بود من اصلا منظورم عوض شدن دین نبود گفتم که عوض شدنه خودمون و افکارمون نسبت به اسلام بود

eli20
25th August 2010, 03:08 PM
سلام. اول اینکه : تو دین ما ، مراجع بر این قول اتفاق نظر دارند که : " هیچ مسلمانی نمی تواند در اصول دین از کسی تقلید نماید. بلکه باید از روی دلیل -به فراخور حال خویش- آنها را بداند".
یعنی اگر مسلمان زاده هستم ، دلیلی ندارم برای مسلمان بودنم. بلکه باید با دلیل به اسلام عزیز برسم. با دلیل، به توحید، به نبوت، به معاد و غیره برسم. نه اینکه دینم رو از پدرم به ارث ببرم.
دوم اینکه اسلام در حد اعلی زیبا هست.این افراد هستند که ممکنه با حرکات غیر اسلامی اون رو زشت جلوه بدن.پس اشکال از اسلام نیست، از فرد هست
سوم : برای اینکه بدونید چطور میشه یا علی(ع) گفت و حرکت کرد، این نسخه ای که میگم شفا بخش هست : واقعا احساس کنید در محضر خدایید( عالم محضر خداست، در محضر خدا معصیت نکنید. امام خمینی (ره)).پروردگار از نیات ما هم آگاهه، از اعمال و ذره ذره کارهامون هم آگاهه.[golrooz]

کاملا درسته ولی واسه کسی که مونده چرا مسلمون شده نمیتونیم نسخه ی عالم محضر خداست رو تجویز کنیم من میگم چه جوری جوان ها رو بکشیم تو این سمت در عین حرکت خودمون

season_sis
25th August 2010, 04:12 PM
کاملا درسته ولی واسه کسی که مونده چرا مسلمون شده نمیتونیم نسخه ی عالم محضر خداست رو تجویز کنیم من میگم چه جوری جوان ها رو بکشیم تو این سمت در عین حرکت خودمون

خب این مسئله دیگه ای هست. شما تو فرض مسئله اشاره نکرده بودید که شخص مورد بحث میدونه چرا مسلمونه یا نمیدونه. اگر ندونه ، وظیفه خودش هست که به اصل قضیه پی ببره.ضمن اینکه وظیفه ما هم هست که اسلام رو بهش بشناسونیم و دعوتش کنیم-یا کمکش کنیم که اسلام رو بشناسه-. همیشه خودسازی جزء قدم های اول هست. پس از بعد فردی ، بعد اجتماعی هست که به این مسئله میرسیم که نقش ما تو جامعه چی هست و چه کنیم که اسلام اعتلا پیدا کنه.
ببینید من نمیگم هر وقت خود سازی تموم شد، بریم سراغ جامعه ها. نه . چون خود سازی یک عمر طول میکشه. اما همه باید به حد قابل قبولی از خود سازی برسن ، وارد بعد اجتماعی بشن و جامعه رو بسازن، ضمن اونکه در بعد فردی ، به خودسازی ادامه میدن.
اگر یک مسلمان میخواد جامعه رو به سمت اسلام بکشونه ، نیاز نیست تقلا کنه. بلکه اسلام واقعی رو به نمایش بگذاره. اسلام بر مبنای فطرت هست. اگر درست بیان بشه همه دوسش خواهند داشت(مگر کسی که ندای حق تو گوشاش فرو نمیره).کافیه شما خوب درس بخونی،خوب کار کنی ، خوب ورزش کنی، دستورات دین رو به خوبی رعایت کنی ، تبدیل به الگو میشی. متاسفانه جوامع غرب سه کار اول رو کردن، اما دین رو داخل نکردن. با اینکه این اسلام هست که صریحا همچین توصیه هایی رو کرده.به همین دلیل الگو شدن. اما الگوی بی دینی. حالا ما هستیم که باید اسلام رو اونجوری که هست معرفی کنیم. مومن نخبه باشیم.مومن الگو باشیم.مومنی که تو تخصصمون اولیم.مومن شاگرد اول باشیم.منتظر واقعی امام زمان (عج) همینجوریه.( بنده اینجا اصل دعوت به اسلام و امر به معروف رو نه تنها نادیده نمیگیرم، که به عنوان آب حیات جامعه بهش اعتقاد دارم).
ضمن اینکه درس خوندن برای خدا و اعتلای اسلام ، عبادت هست. اینم از خوبیهای دینمونه.اختراع برای اعتلای اسلام عبادته. ورزش برای اعتلای اسلام عبادته.

eli20
25th August 2010, 04:24 PM
درسته دوست من منم یه ساله داشتم همینکارو میکردم ولی باید قبول کرد اوضاع جامعه ی ما دیگه از هرکس گذشته ماها باید در عین خودسازی با وحدت جوان ها رو از دین گریزی نجات بدیم نه اینکه بگیم هرکس خودش بره درسته که هرکس باید بره اما انقدر نفوذ غرب تو جامعه زیاد شده که اونا علاقه ای ندارن برن دنبالش ما اگه دعوت نکنیم اوضاع از اینم بدتر میشه

season_sis
25th August 2010, 04:47 PM
درسته دوست من منم یه ساله داشتم همینکارو میکردم ولی باید قبول کرد اوضاع جامعه ی ما دیگه از هرکس گذشته ماها باید در عین خودسازی با وحدت جوان ها رو از دین گریزی نجات بدیم نه اینکه بگیم هرکس خودش بره درسته که هرکس باید بره اما انقدر نفوذ غرب تو جامعه زیاد شده که اونا علاقه ای ندارن برن دنبالش ما اگه دعوت نکنیم اوضاع از اینم بدتر میشه

درسته. حرفتون اشکالی نداره. تو بحث هام گفتم :به دستورات دین به خوبی عمل کنیم. یکی از اونا امر به معروف هست.یکی از کارهایی که میشه برای دعوت به معروف داشت ، الگو بودنه خودمون هست. کونوا دعاه الناس بغیر السنتکم ( دعوت کننده مردم باشید به غیر زبانتون). البته تو این حدیث دعوت زبانی نهی نشده ها. بلکه خوب و خوبتر رو نشون میده.یعنی بعضی مواقع هست که دعوت زبانی کارسازه.اما دعوت عملی برد بیشتری داره.
در ضمن اشتباهم رو قبول میکنم که درست مطلب رو باز نکردم. بله ما هم نباید این جور افراد رو به حال خودشون بگذاریم.حرفتون کاملا درسته که باید تلاش کنیم این عزیزان رو به اسلام دعوت کنیم یا اسلام رو بهشون بشناسونیم.من نظرم رو ویرایش میکنم.

خودتون هم اشاره کردید که در عین خود سازی، با وحدت جوونها رو از دین گریزی نجات بدیم. خب اینم یکی از وظایف ما تو بعد اجتماعی هست. [golrooz]

eli20
25th August 2010, 07:00 PM
کاملا موافقم.اما راهکارای ما فقط در حد شعار میمونه من از کوچیک کردن میخوام شروع کنم نظرتون راجع به این چیه؟

season_sis
25th August 2010, 07:32 PM
کاملا موافقم.اما راهکارای ما فقط در حد شعار میمونه من از کوچیک کردن میخوام شروع کنم نظرتون راجع به این چیه؟

کوچیک کردن چی ؟ روشن تر میگین ؟

eli20
2nd September 2010, 02:23 PM
یعنی شعارهای بزرگ ندیم که نتونیم تحقق ببخشیم از کارای کوچیک شروع کنیم

season_sis
3rd September 2010, 02:48 PM
بالاخره هدف متعالی داشتن خوبه-لازمه- اما فراموش نکنیم که طولانی ترین راه ها با یک قدم آغاز شده. یعنی برای رسیدن به آن اهداف متعالی ( که شاید دیر بتونیم به اونها تحقق ببخشیم) باید اهداف کوچکتری که در مسیر اون هدف بزرگ هست رو تحقق ببخشیم. این نظر من هست. تا نظر شما چی باشه.
مطمئنا نقد پذیرم

eli20
8th September 2010, 06:57 PM
موافقم اما راهکار میخوام

season_sis
16th September 2010, 07:21 PM
ببینید گاهی اوقات پیش میاد که اگر به یه نفر کمک کنیم برای رضای خدا، چه تو درس چه تو مسائل مالی، خود به خود نسبت به ما احساس قرابت می کنه. این یه راهه.
گاهی وقتا اگر نخبه دانشگاه باشیم یا صاحب نظر، اون عده ای که به علم اهمیت وافر میدن با شما احساس هم دلی و نزدیک بودن می کنن.حتی اگر رقابت کنن (نه دشمنی و حسادت!)
گاهی وقتا پیش میاد که یه نفر براش سوالی در مورد دین پیش اومده و شخص دیگه ای به جای اینکه آروم و درست راهنماییش کنه یا فلسفه اون حکم رو بگه ، سریع شروع به جبهه گیری می کنه و شاید بعضی وقتا فرد رو تکفیر کنه! این باعث میشه که سوال کننده هم بی دلیل به دین بد بین بشه و خطر بزرگی هست.
گاهی وقتا هم یه عده به خیال خودشون فکر میکنن میتونن با منطق اسلامی در بیفتن و وقتی وارد مناظره میشن و شکست خوردن دو حالت دارن.یا در دل قبول می کنن یا بد تر میشن ( این دفعه بی منطق!).
راه دعوت مردم به اسلام اینه که اول خودمون به حد درستی از خود سازی برسیم.بعد میتونیم شروع به دعوت کنیم.اما به نظر من هر جور دعوتی یه جور الگو بودن رو می خواد.مثلا میخواین درسخونا رو به اسلام دعوت کنین ، درسخون باشین. فیلسوفا رو ؟ منطق و فلسفه اسلامی رو بدونین. ورزشکارا رو ؟ ورزشکار عالی باشین.تو هر زمینه که میخواین اون قشر رو دعوت کنین، سعی کنین الگو باشین.
نظر من اینه.ممکنه اشتباه داشته باشه.به هر حال معصوم از لحاظ خطا که نیستم!

kamanabroo
17th September 2010, 12:28 AM
سلام دوستان
يك ماهي بود كه نبودم
الان كه اومدم ديدم اين بحث رو راه انداختين خيلي خوشحال شدم

چون كه ديدم دغدغده دينداري، فهم دين، درك درست دين، تبليغ درست دين، عمل به دين، و ... چيزهايي هست
كه تو صحبت هاي شما به چشم مي خوره
و اينكه اسلام دين انسان سازي هست در صورتي كه بهش عمل بشه.

همه اينها يك نويد حركت رو به جلو رو داره ميده كه نگاه روشني به دينمون داشته باشيم.

hamed civil1
17th September 2010, 12:37 AM
با سلام
بحث در این مورد زیاده ولی در زمان های متوالی در اینجا حرف های خودم را قرار می دهم از نظریا ت انقلاب شناس ها گرفته تا دورویی ما ادم ها و ...

در ابتدا باید عرض شود که مملکت ما دچار یک ترمیدور ناخود اگاه شده است.

kamanabroo
17th September 2010, 12:39 AM
همونجوري كه از عنوان تايپيك هم بر مياد بايد راهكارهاي عملي رو براي همديگه نشون بديم
و واقعا تصميم بگيريم عمل كنيم

يه جوري نباشه كه فقط بگيم و رد بشيم
اگر انصافا مي خواهيم براي دينمون و براي خدا و در راه خدا قدمي برداريم
براي اينكه ذهن همه جوون ها رو نسبت به دين و مذهبمون شفاف كنيم تا راهشون رو خوب بببين و ادامه بدن
بايد خودمون داعيه دار عمل كردن باشيم
البته همه اينها رو شما هم مي دونين...
-----------
به نظر من يكي از چيزهايي كه خيلي مي تونه ما رو كمك كنه
اينه كه اول فكر خودمون رو كنترل كنيم

به هرچيزي كه مياد تو فكرمون، فكر نكنيم
ذهنمون رو آلوده به هر چيزي نكنيم

چون وقتي ذهن ما درگير مسائلي ميشه كه در مسير خدا و دينداري نيست
عمل كردن به دستورات ديني هم براي ما سخت ميشه.

به عنوان مثال وقتي يه جووني همش به اين فكر بكنه كه چجوري پولدار بشه و پول دربياره
و هيچ دغدغه ديگه اي هم نداشته باشه، مسلما تا وقتي با اسلام و دين جلو مياد كه
به هدفش (ثروت و پول) لطمه اي وارد نشه
در مقابل مي بينين يه جووني هم هست كه دستورات اسلام رو مبناي درآمد و كارش قرار داده
يعني فكر و ذكرش اينه كه از راه خدا خارج نشه حتي اگر يه سودي رو هم از دست بده

وقتي اين دو نمونه رو مقايسه كنين تاثير و تاثراتي كه اين دو نفر مي تونن روي اطرافيان و خانواده هاشون
بگذارن هم خيلي فرق مي كنه.

البته اين يه نمونه و مثال بود.
كنترل فكر و ذهن و سمت و سو دادن به اون،
به طوري كه شايسته انسان بودن و شخصيت انساني ما است
و به هدف والاي انسان كه رسيدن به خدا باشه كمك كنه
مي تونه راهكار مفيدي باشه كه به ما كمك بسياري بكنه.

season_sis
18th September 2010, 07:36 PM
سلام.
دوست خوبم (hamed_civil) به نظرم حرفتون اشتباه هست. چرا ؟ چون ترمیدور قابل تعمیم به همه انقلاب ها نیست.خصوصا اینکه بستر ها و آرمان ها و مولفه های انقلاب اسلامی تومنی هفت قرون با انقلاب های دیگه فرق داره.ثانیا انقلاب هنوز از مسیر خودش منحرف نشده ( به جز برخی دوران ها که بعضی سعی داشتن از مسیر منحرفش کنن و رهبری و مردم قاطعانه جلو گیری کردن). انقلاب اگر ریزش داشت بیشتر از اون رویش داشت.نمونه همین تاپیک و ایجاد شدن همین بحث و اومدن شما به این بحث هست. گرچه نمونه بسیار هست.انقلاب انشاءالله به دست نا اهلش و نا محرمش نخواهد افتاد.من و شما نخواهیم گذاشت.
اما اگر منظور از حرفتون انحراف جوونها از اسلام هست، در مورد بعضی جوونها صدق می کنه که معنیش کم کاری من و شما که دغدغه داریم هست.
مخصوصا با وجود افراد خبیثی مثل مرداک و بسیاری از شبکه های کثیف ماهواره ای و دشمنان مکاری چون صهیونیست ها، وظیفه ما به مراتب سنگین تر میشه.
اینجا من و شما به عنوان چریک عقیدتی باید مبارزه کنیم.sh_omomi5

eli20
21st September 2010, 05:16 PM
سلام مرسی بابت نظرها چند تا راهکار بود اما عملیاتی باید بشه من معتقدم تا عملی نشه صبر جایز نیست

season_sis
21st September 2010, 05:24 PM
موافقم. برای عملی شدن اراده لازمه. دوستان هم ماشاءالله تو ماه رمضون حسابی اراده ها رو تقویت کردن[golrooz]

eli20
21st September 2010, 09:57 PM
موافقم به شرطی که رمضان از یاد نره

season_sis
21st September 2010, 10:37 PM
اگر دانشجو هستید ، این یه راهکار خوب هست : " دانشجوی موفق کسی است که خوب درس بخواند خوب ورزش کند و خوب تهذیب اخلاق کند ( مقام معظم رهبری)".
به نظرم کار اول ما باید خودسازی خودمون باشه که تو ماه رمضون ( اگر خدا بخواد) به مقدار قابل توجهی به این مهم دست پیدا کردیم. یعنی هدف اول به نظرم گناه نکردن و رسوندنش به کمترین میزان -یعنی صفر-. هدف دوم انجام واجبات.هدف سوم تعمیق معارف اسلامی در ذهن خودمون.هدف چهارم تلاش برای الگو بودن تو زمینه کاریمون و ایستادگی در جبهه جنگ نرم به عنوان یک افسر.
یادآوری میکنم باید برای رسیدن به این اهداف باید تلاش کنیم و همزمان با هم جلو ببریمشون.یعنی در عین اینکه تلاش می کنیم گناه نکنیم ، واجبات رو انجام میدیم، به خوبی درس میخونیم و هر شب وقتی رو برای مطالعه کتب شهید مطهری(ره) میگذاریم و کم کم به حدی میرسیم که آمادگی دعوت به اسلام و نهی از منکرات رو خواهیم داشت ضمن اینکه آمادگی مقابله با شبهات رو خواهیم داشت.در طی همین دوران آمادگی مبارزه با بی فرهنگی رو هم کسب می کنیم.این راهکار من هست و اگر دوستان اشکالی رو میبینن بگن و کامل ترش کنن.

eli20
28th September 2010, 06:33 PM
حرفاتون درست شبیه افکار منه اما این بازم نمیتونه بی اعتمادی و گریز جوان های دیگه رو از بین ببره شاید چند نفر عوض شن اما من میگم چرا این همه تغییر تو چند سال واسه جوان این مملکت بوجود اومد که دوست مون تو یکی از پست ها میگه خجالت میکشم دیگه پیش بقیه صلوات بفرستم

season_sis
28th September 2010, 09:40 PM
نباید خجالت کشید. من یه مدت میدیدم یه عده تو خفا عبادت می کنن، تو جمع واسه اینکه جذب حد اکثری(!) داشته باشن ، حاضر به شنیدن انواع توهین ها میشدن. مسلمون که این نیست. تو جمع باید بلند صلوات بفرستیم تا بفهمن اسلام تو قلبمونه، بدونن فدایی اسلام زیاده. اگر صحنه خالی بشه، کار اسلام تمومه. من کلا اعتقاد دارم که دو جوریم : حق ، باطل. نوع سومی وجود نداره. اگر حق هستیم ، بگیم حرفمونو. مگه ترس داره؟ اون که نمیتونه گوش بده گوشاشو بگیره. مگه واسه خاطر خوش اومدن باطل میخوایم حرف بزنیم که مراعاتشو کنیم ؟ واسه رضای الهی حرف میزنیم. به همین خاطر تو جمع صلوات میفرستیم و خجالت هم نمیکشیم.باطل هم بره سر خودشو بکوبه به دیوار تا راحت شه![nishkhand]

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد