PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال تولید صدا به وسیله یک مدار

Arash.All
17th August 2010, 02:36 PM
سلام دوستان .
خسته نباشید .
سوالی رو در خصوص یک مدار الکترونیکی داشتم .

من نیازمند یک مدار / کیت و یا هر چیز دیگه هستم که بتونم باهاش یک صوت رو تولید بکنم .
به صورتی که وقتی یک دکمه فشرده میشه اون صدا از یک Speaker کوچک و به نسب قوی خارج بشه .

و حالا سوال دیگم این هست ، که چطور میشه انواع صداها رو تولید کرد به وسیله چنین کیت / مداراتی ... .
اگه دیده باشید اگر کارمند یک شرکت باشید وقتی میخواهین کارت بزنین یک صدا از دستگاه خارج میشه وقتی کارت شما رو شناسائی میکنه ، این ممکنه توی دستگاه های مختلف متفاوت باشه.
میخوام بدونم چطور میشه انواع صداها رو تولید کرد؟

ممنون .
[shaad]

moji5
17th August 2010, 02:53 PM
یعنی میخواید بگید صدایی که از دستگاه های کارت خوان
مثلا" صدای بیپ در میاد رو مدار ایجاد میکنه و بلندگو نیست
؟
میشه واضح تر بگید
صداهای روی اسباب بازی ها که مد نظرتون نیست؟

Arash.All
17th August 2010, 02:58 PM
یعنی میخواید بگید صدایی که از دستگاه های کارت خوان
مثلا" صدای بیپ در میاد رو مدار ایجاد میکنه و بلندگو نیست
؟
دقیقاً همین موردی که شما گفتین مد نظرم هست ، میخوام این کیت یا مدار همون صدائی که کارت خوان میده رو تولید کنه ، حالا نمیدونم از کجا بیرون میاد ولی میخوام صدای نسبتاً بلندی داشته باشه ، حالا اگه با یک بلندگوی کوچیک بشه این صدا رو بلندتر کرد که چه بهتر ... خلاصه دقیقاً همین مدنظرم هست .

moji5
17th August 2010, 03:27 PM
خب این اصلا" تخصص نمیخواد
یه اسباب بازی ارزون قیمت بگیرید و استفاده کنید
البته جهت اطلاع بگم که اساس کار این موارد در اسباب بازی های کنترلی بوسیله میکروکنترلر هست
و در مواردی که باید انتخاب داشته باشی میکروکنترلر این کار رو انجام میده
و باید براش برنامه بنویسی
در این حد اصلا" سخت نیست فقط ابزار میخواد
و اگه بخوای چند صدا داشته باشی باید یه میکروکنترلر هم بگیری
اگه یه صدا لازم داری که چیزی نمیخواد جز یه باطری و یه بلندگو همراه با وسایل یه اسباب بازی
معمولا" بچه های فامیل اسباب بازی های خراب زیاد دارن
برای منکه خیلی مفیدن

Arash.All
17th August 2010, 06:36 PM
سلام مجدد .
ممنون بابت راهنمائی .
اندازه تمامی قطعات که سر هم میشن باید محدود باشه مثلاً نصف کف دست .
باید یه چیز استاندارد باشه ، اسم اون مدار / کیت یا میکروکنترلری که باید تهیه کنم رو بگید ممنون میشم .

مرسی .

hengameh
17th August 2010, 09:37 PM
سلام دوستان البته تا جایی که من بلدم تو این دستگاه ها از بازر استفاده میشه (بلن گوهای کوچولوی 8 اهمی)
که از این بازر ها تو همین آتاری دستیای قدیمیم استفاده شده شما میتونین از اونجام پیداشون کنین و خیلی کوچیکتر از کف دستن[labkhand]

hengameh
17th August 2010, 09:39 PM
اینم یه مدار بازر با صداهای مختلف:

http://usera.imagecave.com/sqr/Buzzer.JPG

که با تغییر دادن ظرفیت خازن صدای تولیدیم تغییر می کنه

moji5
17th August 2010, 09:54 PM
میکروکنترلر های معمول رو میتونید با نام ات مگا انتخاب کنید
روش کار به این شکله که با برنامه تایین کدوم پایه خروجی داشته باشه
بسته به تعداد پایه ها و برنامتون میتونید خروجی داشته باشید و هر خروجی یه اهنگ رو پخش کنه
اگه ساری بودید دقیق میگفتم کجا برید
اخه یه پاساژ هست که کلی کیت اماده داره و برنامه میکروکنترلر شونم کامله
الانم ببینید از کجا میتونید این کیت های اماده رو تهیه کنید
بعد خودتون میتونید لهیم کنید و تحویل بدید
یا میتونید روش تغییرات ایجاد کنید
برای شروع هم خوبه
بعد از دیدن محتویات چند اسباب بازی
برید چندتا کیت نصب کنید
مطمئنم جذب این کار میشید و خیلی زود میتونید کارای بهتری بکنید
من پروژه ریزپردازندم رو خودم ساختم
با همین روش
یه ساعت دیجیتال ساختم
البته با کمک مدارهای کپی و فقط پروگرم کردم و تحویل دادم

maysam.z
18th August 2010, 02:23 PM
سلام

مطالب گفته شده توسط دوستان كاملا درسته در ادامه تكميل اين مطالب وتاييد صحبتهاي آقا مجتبي و هنگامه خانوم در حد كمي كه من ميدونم ميشه گفت اسم اين مدار بازريا"مولتي ويبراتور"هست ودقيقا شكل مدار بالا است با اين تفاوت كه ميتوني سر راه منبع تغذيه يه كليد فشاري قرار مي گيره كه هر موقع فشار ميدي صداي بوق درمياد.مدار با همين كارايي با ميكرو هم ميشه ساخت با IC555كه يه آي سي 8پايه كوچيكه دوتا پايه تغذيه وبه يكي از پايه ها خازن و پايه ديگه مقاومت و پايه خروجي به بلندگو متصل ميشه كه به نظر من همون مدار بالا بهتره وكم هزينه تر ه تازه بايد برنامه آي سي هم بنويسي.

اما در مورد تنظيمات صدا: بايد يك سيگنال الكتريكي با دامنه(ولتاژ) وفركانس معين به بلندگو بديم اين بلند گو ميتونه مثل بلند گو اسباب يازي پيزوالكتريك ويا يك بلند گو با آهن رباي دائم وسيم پيچ باشه مثل بلند گوي ماشين يا ضبط.(كه براي شيطوني تو شركت بزرگه[nishkhand][cheshmak])خاصيت پيزو الكتريك اينه كه فقط فركانس بالا توليد ميكنه ,مثل بوق ساعت مچي يا صداي مادر برد كامپيوتر هنگام روشن شدن كه ميتوني از بلند گو مادر برد هم استفاده كنيدبلندي صدا توسط فركانس تنظيم ميشه كه با تنظيم مقدار خازن ومقاومت ميتوني اين كارو انجام بديد الان اگر تو فروشگاههاي الكتريكي بريد مولتي ويبراتور با بلندي صداي دلخواه
ميتوانيد پيدا كنيد هزاران نقشه مولتي ويبراتور بستگي به نياز مشتري در بازار موجوده.

shahrouz.shakeri
8th June 2011, 12:12 AM
سلام همع مطالبي كه دوستان گفتن كاملا درستع ولي اگه فقط به يك صداي صوت نياز داشته باشيد يعني فركانس اسيلاتور براتون مهم نيست يه سري بازر buzzer اسيلاتور دار تو بازار هست كه فقط نياز به يك ولتاژ dc داره كه در 2 نوع 12 و 5 ولت هست قيمتش هم 150 تومان هست اندازهش هم به قظر 10mm ولي دقت كنيد كه اكثر بازر هاي تو بازار بدون اسيلاتور هستند و بايد يك راه اند از اسيلاتوري داشن پس از فروشنده بخواين با يه باطري واستون تست كنه

e.einitabar
17th June 2011, 11:22 PM
سلام دوست من
شما میتونی با یک atmega8 و یه بازر با تغییر فرکانس در خطوط برنامه ی خودت با آزمون و خطا به صدای مطلوب خودت برسی
در پناه حق

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد