PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نقاشی های خودمون از منظر خودمون

تاری
17th August 2010, 10:02 AM
یارب

این تاپیک از ادامه ی تاپیک « دفتر نقاشی اعضای نخبگان » ( http://njavan.com/forum/showthread.php?t=58791. ) جدا شد تا بهتر بتوانیم نقاشی های خودمون رو مورد تفسیر و توضیح قرار دهیم و به نکاتی که هدف طراح بوده اشاره کنیم .

هدف : چقدر یک اثر نقاشی و یا اثر هنری می تونه در ارائه ی فکر هنرمند موفق باشه ؟
در چه صورت یک اثر هنری می تونه برای بیان هدفش عمومیت داشته باشه ؟
و ....

در نقاشی های ساده و یا نقاشی های پیچیده که زیاد وقت برده اگر دریافتی داشتید خوشحال می شیم همراهی نموده و به نکات جالبی برسیم .

همچنین از جناب Memar Bashy گرامی که در ایجاد این تاپیک با بنده همفکری داشتند تشکر می کنم .

با تشکر : مریم

یاعلی
[golrooz]

تاری
17th August 2010, 10:12 AM
[golrooz]

این تصاویر در یک زنگ تفریح از کار کشیده شده است .

دریافتی که از دیدن این نقاشی های پشت سر هم دارید رو می تونید بنویسید ممنون می شم.

[golrooz]

http://uc-njavan.ir/images/s3ldi5psei9g406t0fh1.jpg

+

http://uc-njavan.ir/images/xiampk6y9a0pb0c1ggh.jpg

+

http://uc-njavan.ir/images/6d09adj1q0fj49ll9ir.jpg

+

http://uc-njavan.ir/images/z7eoa6kivtnbq97csg6.jpg

+

http://uc-njavan.ir/images/odnly9s7id4p0pj3wag.jpg

+

http://uc-njavan.ir/images/o6w9g8lvbaxgigpaqst.jpg

+

http://uc-njavan.ir/images/olcniplvtu1trjyytiov.jpg

=

http://uc-njavan.ir/images/p4y9kuqhnnonf221zbkt.jpg

&

http://uc-njavan.ir/images/9dc1ar4sm535a0w18pkt.jpg

برداشت شما !؟

؟

.

.

یاعلی

ـــــــــــــــ

LaDy Ds DeMoNa
17th August 2010, 11:03 AM
خیلی سخته

برام تداعی این بود که همه ما فقط تماشاگریم !!!

آبجی
17th August 2010, 11:29 AM
یارب

این تاپیک از ادامه ی تاپیک « دفتر نقاشی اعضای نخبگان » ( http://njavan.com/forum/showthread.php?t=58791. ) جدا شد تا بهتر بتوانیم نقاشی های خودمون رو مورد تفسیر و توضیح قرار دهیم و به نکاتی که هدف طراح بوده اشاره کنیم .

چون گفتی این تاپیک ادامه همون تاپیک نقاشی هامون هست من یه سوال برام پیش اومده چرا هیچ وقت (( یعنی تا اونجایی که من دیدم )) بچه ها تو نقاشی هاشون مرزی بین زمین و اسمون نمیکشن ؟؟؟ برام یه مدته که سوال شده ، وقتی بچه ها اینقدر به خطوط اهمیت میدن چرا این یکی وجود نداره ؟؟؟

آبجی
17th August 2010, 11:32 AM
اول از همه من یه سوال دیگه میشه بپرسم نقاشی اول و دوم چرا تو نقاشی های بعدی نیست ؟؟؟ در صورتی که بقیه با هم ارتباط دارن ؟؟؟ اون دو تا جدای بقیه هستن ؟

تاری
17th August 2010, 02:23 PM
[/right]

چون گفتی این تاپیک ادامه همون تاپیک نقاشی هامون هست من یه سوال برام پیش اومده چرا هیچ وقت (( یعنی تا اونجایی که من دیدم )) بچه ها تو نقاشی هاشون مرزی بین زمین و اسمون نمیکشن ؟؟؟ برام یه مدته که سوال شده ، وقتی بچه ها اینقدر به خطوط اهمیت میدن چرا این یکی وجود نداره ؟؟؟

مرز و یا مفهوم شکلی که ما آموخته ایم رو هنوز کودک در ذهن خود یاد نگرفته تا بکشه . مرز از افق دید کودک خیلی دورتره تا کودک به اون افق برسه باید مدتی از عمرشو برای درکش طی کنه .
خط افق ، خطی است که در کشیدن خط زمین برای ما بزرگترها مفهوم پیدا می کنه ولی خود فرد در هر سنی باشه مفهومی از خط زمین به عنوان جدا کردن زمین و آسمون رو نمی خواد بپذیره و این واژه جزو تعریفات مبانی هنر می شه که مفهوم پیدا می کنه نه دید هنرمند و کسی که نقاشی می کشه.

اول از همه من یه سوال دیگه میشه بپرسم نقاشی اول و دوم چرا تو نقاشی های بعدی نیست ؟؟؟ در صورتی که بقیه با هم ارتباط دارن ؟؟؟ اون دو تا جدای بقیه هستن ؟

بله بپرسین . خدا جواباشو برسونه .
اتفاقا این تصاویر خیلی به هم مربوطه و جهشی درش دیده می شه. اگه گفتین.

LaDy Ds DeMoNa
17th August 2010, 04:19 PM
اتفاقا این تصاویر خیلی به هم مربوطه و جهشی درش دیده می شه. اگه گفتین.

فكر ميكنم اون جهش مي تونه گذر عمر باشه
چون تو تصوير اولي يه دختر بچه است
دومي يه خانم و سومي يه پيرزن[tafakor]

Memar Bashy
17th August 2010, 04:35 PM
به نام آن که جانم در دست اوست
سلام
ممنون از مریم عزیز که باز این تاپیک خوب را با کیفیت و ایده ای نو شروع کرد و ما رو به کلاسش راه داد....
بریم سراغ تحیل و تفسیر نقاشی های شما
خب در ابتدا ما شاهد یک کمپوزیسیون از تصاویر دو بعدی هستیم اما کمپوزیسیونی که از مستطیل پخ ،مستطیل،دایره، بیضی،مثلث،و شکل شکسته بسته تشکیل شده.
من وارد این که هر کدوم از این اشکال چه معنا و مفهومی دارند نمی شم فقط به اجمال مستطیل پخ:فکر همراه با آرامش،مستطیل، فکر،دایره :آرامش،بیضی:نرمی ، مثلث :خشم هست اشاره می کنم.
خب ما شاهد این هستیم که دایره و بیضی قسمت های راس مستطیل رو در بر گرفتند.که نشان میده که هنرمند می خواد با تعصب های بی جا مخلفت خودش رو ابراز کنه وبا دایره این افکار رو مهار بکنه همچنین بیضی که این نقش رو به گونه ای دیگر ایفا کرده...و مستطیل پخ هم دو مستطیل دیگر رودر بر گرفته که نشان بده می شود بدونه افکار های پیش زمینه ی ذهنی، فکر کرد و تدبیر پیشه کرد. و مثلث که گفته شد نشان از خشم هست از همه دور افتاده با رنگ تنفر زرد که می رساند که خشم و نفرت هیچ جایی در این عالم خاکی نداره ...اما خطوط شکسته ی بسته ای که در کار مشاهده می کنید به نظرم عواملی هستند که مانع از تفکر و تامل می شوند که با قرمز مشخص شده هشدار دهنده است و قسمت دیگر یا زرد که نشان از این است که این افکار غلط هستند و باید با آنها مغابله کرد.
اما از نظر ترکیب بندی هنرمند می توانست ترکیب و کمپوزیسیون بهتری ارائه کند ،استفاده از خطوط شکسته ی باز به جای خطوط بسته بهتر به نظر می رسد و حس را بهتر منتقل می کند به این صورت که از طرفی وارد و از طرف دیگر صفحه خارج شود...بهتر بود چند مستطیل که قسمتی از آن دیده می شد در کار باش و خطوط کرو که البته به کار بردن آنها بسیار فکر و تامل می خواهد و با زنگ تفریح کاری تناسبی نخواهد داشت!... باید بگم که هر کدوم دلایل خاص خودش را دارد که مطمئنا واقف هستید...
خب تصویر بعدی :تصویر قبل به صورت قابی قرار گرفته و دخترکی با یک پرده در فضایی سبز مشاهده می شود....این تصویر این طور به نظر می رسد که ما را می خواهد به تصاویر بعدی انتقال دهد به این صورت که دخترک تابلو را دیده و در تصویر بعد مشاهده می کنیم که به فضایی دیگر که گویا اتاق خود است رفته و گریه می کند اگر به خواهیم دقیق شویم هر چه هست زیر سر این تابلو هست!!!اما فکر کنم اشتباهی یا عمدی دراین که لباس دختری که در اتاق سبز است با اتاق سرمه ای متفاوت هست...که فک کنم شما توضیح بدین بهتر باشه...البته من فکر می کنم که هرسه تصویر دختر ،زن و پیر زن هر سه یک نفر هستند و این پرده ها هم نماد تاریخ و گذر زمان باشد که به این صورت لباس دختر نیز توجیح می شود که این ها خاطرات و یا اتفاقاتی است که مرور می شود که شیوه ی به کار بردن zoom in و zoom outدلالت بر این می تواند داشته باشد که همه ی این اتفاقات در طول زمان اتفاق افتاده و وقتی به جلو تر می رویم متوجه آن می شویم...
خب در تصویر بعد که بیننده غافلگیر می شود و همه ی تصاویر را در صفحه ی یک تلوزیون مشاهده می کند!!!!این کار جالبی بود چرا که بیننده با تصاویر قبل ارتباط عاطفی برقرار می کند و وقتی ملاحظه می کند که اتفاقات گذشته در تلوزیون است نفسی راحت می کشد چرا که هیچ کس دوست ندارد گریه ی بچه ای را آن هم در آن سن با آن وضع که گویا اتفاقی درد ناک برایش افتاده باور داشته باشد!!!
و در انتها دو تصویر از دو خانه ی متفاوت با دو مخاطب متفاوت ملاحضه می کنیم که مخاطب کودک ما دختر بچه ای به نظر می رسد و دومین مخاطب ما هویتی مجهول دارد به نظر بنده هنرمند ما رو وارد یک عالم دیگری می کند عالم اجتماع و این که هنر چقدر تاثیر می تواند داشته باشد و در حالیکه مخاطبین متفاوتی با شخصیت های متفاوت با سلیقه های متفاوت باید طوری خود را بیان کند که هر کس می بیند با آن ارتباط برقرار کند .

در پناه حق
التماس دعا
من موندم ما که التماس دعا می گیم ما رو دعا می کنید یا نه،یا فقط به یه تعارف تبدیل شده که باید در جواب گفت محتاج دعاییم!!!!!!

dodor
17th August 2010, 05:07 PM
جالب بود
ولی یه سوال دارم چرا توی عکس ۳ هیچ مفهومی نمیشه ازش گرفت؟
عکس ۳ دلیل خاصی داشته بذارینش؟
به نظر من یک حلقه پایان ناپذیر است که می تونه روی حرف زوم بشه.
چون هر فرد عضوی از این دنیا است و هر شخص می تونه گذر اون رو ببینیهو باز شخصی دیگر
گذر عمر قبلی...
یه جوری هم میشه عبرت گرفتن هم تعبیر کرد!

فكر ميكنم اون جهش مي تونه گذر عمر باشه
چون تو تصوير اولي يه دختر بچه است
دومي يه خانم و سومي يه پيرزن[tafakor]
موافقم.
ولی یه جوری هم گمراه کننده است.
چرا در کنار دختر بچه باید تابلوی به دیوار زده بشه که کلا با سیستم فکری بچه ها متفاوت است! یعنی ترکیب این دو با هم نمی خونه!

hamed civil1
17th August 2010, 05:10 PM
سلام

تماشای تصور زیبای خاطرات یک دختر بچه غمگین

RezaOnlinE
17th August 2010, 05:18 PM
اینا همش تو یه لحظه اتفاق افتاده . بجز دو تصویر اول که جهشش رو نفهمیدم . کلا خیلی سخته .
من اینجوری برداشت کردم که نقاش این تصاویر سعی در فهموندن موقعیت خودمون در این دنیا داره

ЛίL∞F∆R
17th August 2010, 05:40 PM
با سلام و مرسي از تاپيك بي نظيرتون با اجازه منم جسارت مي كنم و نظرمو مي گم..

اول اينكه به نظر من اين گذشت زمان نيست نقاش منظورش اين بوده كه خيلي ازاتفاقات در جريانه كه از چشم ماها دوره و ما دقتي بهش نداريم ديدهاي متفاوت رو نشون مي ده و تمام اين نقاشي ها از ديد اشخاص توشن... در ابتدا ما نقاشيو از ديد يه دختر مي بينيم و محدوده ي ديدش كه در نگاه اول تابلويي از خطوط منحني ها و مفاهيم رنگها و عناصر شكل هاست ...ولي شكل دوم نشون مي ده اين تابلو قسمتي از اتاق يه دختر بچه هستش و ما از دريچه ي نگاه اون نقاشي رو ديديم و حالا تو نقاشي سوم نقاش مياد نگاهشو دور تر مي بره و از ديد يك زن كه به اون دختر نگاه ميكنه نقاشيو توضيح مي ده ما با دريچه ي چشم اون زن همراه مي شيم (البته زن رو نمي بينيم تو نقاشي بعدي كه از ديد شخص ديگس و به عقب رفته مي فهميم كه از نگاه اون زن بوده ) تو نقاشيه چهارم ما متوجه مي شيم كه يك زن اون دخترو داره مي بينه نقاشي پنجم كمي عقب تر مي ره نشون مي ده ما با ديد شخصه ديگه اي كه اون زن رو زير نظر داره و نگاه مي كنه همراهيم و از دريچه ي چشم اون مي بينيم نقاشي ششم كمي عقب تر مي ره و ما پير زنيو مي بينيم كه تو نقاشي قبلي با ديد اون به نقاشي نگاه كرديم و اون نمي تونست اون دختر و تابلو و نقاشي هاي يك و دو رو ببينه و نقاشي ششم از ديد كساني ديگر هستش كه پير زن و زن و پنجره رو مي بينن تو نقاشي هفتم معلوم مي شه از ديد اشخاصي هستش كه پاي تلويزيون هاشون نشستن و ما با دريچه ي چشم اونها ما جرارو مي بينيم تو اين نقاشي ها نگاه هشتم وجود داره كه مايم و داريم پاي كامپيوترامون اونارو مي بينيم با اين تفاوت كه ديگه تو نقاشي هاي آخر اون دختر و تابلوش معلوم نيست چون نقاشي عقب اومده و ديگه جزئيات كامل معلوم نيست و تو نقاشي هاي آخر نقاشي هاي اول حذف شده...
و در آخر باز هم مرسي...

مهاجر
17th August 2010, 06:53 PM
خیلی سخته

برام تداعی این بود که همه ما فقط تماشاگریم !!!
سلام
و از تماشا کردن فقط تماشا کردن رو بلدیم

تاری
17th August 2010, 07:38 PM
یارب
سلام به همراهان گرامی !
نماز و روزه تون قبول درگاه الهی ، انشاءالله .
بنده با اجازه تون نکاتی که کلیدی بود بهش اشاره می کنم تا راحتتر مفهومش مطرح بشه.

به نام آن که جانم در دست اوست

سلام
ممنون از مریم عزیز که باز این تاپیک خوب را با کیفیت و ایده ای نو شروع کرد و ما رو به کلاسش راه داد....

با سلام و تشکر از حوصله ای که به خرج دادید و تحلیل کردید . بنده شاگرد این کلاسم با افکار عالی.

بریم سراغ تحیل و تفسیر نقاشی های شما

خب در ابتدا ما شاهد یک کمپوزیسیون از تصاویر دو بعدی هستیم اما کمپوزیسیونی که از مستطیل پخ ،مستطیل،دایره، بیضی،مثلث،و شکل شکسته بسته تشکیل شده.
من وارد این که هر کدوم از این اشکال چه معنا و مفهومی دارند نمی شم فقط به اجمال مستطیل پخ:فکر همراه با آرامش،مستطیل، فکر،دایره :آرامش،بیضی:نرمی ، مثلث :خشم هست اشاره می کنم.
خب ما شاهد این هستیم که دایره و بیضی قسمت های راس مستطیل رو در بر گرفتند.که نشان میده که هنرمند می خواد با تعصب های بی جا مخلفت خودش رو ابراز کنه وبا دایره این افکار رو مهار بکنه همچنین بیضی که این نقش رو به گونه ای دیگر ایفا کرده...و مستطیل پخ هم دو مستطیل دیگر رودر بر گرفته که نشان بده می شود بدونه افکار های پیش زمینه ی ذهنی، فکر کرد و تدبیر پیشه کرد. و مثلث که گفته شد نشان از خشم هست از همه دور افتاده با رنگ تنفر زرد که می رساند که خشم و نفرت هیچ جایی در این عالم خاکی نداره ...اما خطوط شکسته ی بسته ای که در کار مشاهده می کنید به نظرم عواملی هستند که مانع از تفکر و تامل می شوند که با قرمز مشخص شده هشدار دهنده است و قسمت دیگر یا زرد که نشان از این است که این افکار غلط هستند و باید با آنها مغابله کرد.
اما از نظر ترکیب بندی هنرمند می توانست ترکیب و کمپوزیسیون بهتری ارائه کند ،استفاده از خطوط شکسته ی باز به جای خطوط بسته بهتر به نظر می رسد و حس را بهتر منتقل می کند به این صورت که از طرفی وارد و از طرف دیگر صفحه خارج شود...بهتر بود چند مستطیل که قسمتی از آن دیده می شد در کار باش و خطوط کرو که البته به کار بردن آنها بسیار فکر و تامل می خواهد و با زنگ تفریح کاری تناسبی نخواهد داشت!... باید بگم که هر کدوم دلایل خاص خودش را دارد که مطمئنا واقف هستید...

آفرین ، توضیحاتتون کامل بود .
شاید ترکیب خوبی نداشته باشه به علت گذری بودن و فی البداهه بودن آن هست که می تواند در زمان بیشتری ویرایش شود و اصلاح گردد.

از مجموع دایره و مثلث و مربع ( کم استفاده شده ) به کل مبانی هنر می رسیم . رنگ قرمز و زرد و آبی باز به مجموع عناصر انتزاعی شده ی وجود هستی ( زمان ، خاک ، آسمان ، تفکر ... ) می رسیم.

اگر در مورد تصویر اول سوالی نبود برسیم به بعدی . . .

در پناه حق

التماس دعا
من موندم ما که التماس دعا می گیم ما رو دعا می کنید یا نه،یا فقط به یه تعارف تبدیل شده که باید در جواب گفت محتاج دعاییم!!!!!!

با اجازه تون این قسمت رو هم از نظر خودم پاسخگو باشم و بقیه رو بزاریم برای بعد از نظر سایر دوستان گرامی .

اتفاقا با این جمله تون ، فکر نمی کنم جای اسمتون توی جمع دعاهامون فراموش بشه. حداقل تا آخر این ماه مبارک دعاگوتون هستم اگر پیش خدا قابل باشم. ( تضمین ) [shaad] بعدش هم می تونین یاددآوری کنین تا بهانه ای برای با خدا حرف زدمون باشه.

تاری
17th August 2010, 07:52 PM
جالب بود
ولی یه سوال دارم چرا توی عکس ۳ هیچ مفهومی نمیشه ازش گرفت؟
عکس ۳ دلیل خاصی داشته بذارینش؟
به نظر من یک حلقه پایان ناپذیر است که می تونه روی حرف زوم بشه.
چون هر فرد عضوی از این دنیا است و هر شخص می تونه گذر اون رو ببینیهو باز شخصی دیگر
گذر عمر قبلی...
یه جوری هم میشه عبرت گرفتن هم تعبیر کرد!

موافقم.
ولی یه جوری هم گمراه کننده است.
چرا در کنار دختر بچه باید تابلوی به دیوار زده بشه که کلا با سیستم فکری بچه ها متفاوت است! یعنی ترکیب این دو با هم نمی خونه!

[soal]

امین_بد
17th August 2010, 08:47 PM
من دوتا برداشت دارم. اول اینکه هر کاری که میکنیم حداقل یکی هست که مارو ببینه. دوم اینکه همه ما تماشاگریم.

moji5
17th August 2010, 10:17 PM
دست بالای دست بسیار است

*مینا*
17th August 2010, 11:00 PM
برداشت من اینه که: این تصاویر نشون دهنده وسعت دید ، ریز بینی و نکته سنجی یک زن هست sh_dokhtar15

mohamadaliv
18th August 2010, 06:38 AM
اول لازم مي‌دونم كه به بچه هاي سايت به خاطر ذوقشون يه باريك بگم.
هم به تاري خانم و هم به بقيه دوستان به خاطر توصيف‌هاشون.
در مورد نقاشي‌ها علاوه بر اونچه كه گفته شد يه چيز ديگه هم به نظر من اومد؛ اون هم تفاوت بين محيط و همچنين زاويه نشستن دو بيننده‌اي هست كه در حال تماشاي تلويزيون هستند.
محيط اول از يك خونه با چيدماني شهري و مدرن حكايت داره اما محيط دوم يك خونه سنتي با مظاهر مربوط به زندگي دوست‌داشتني سنتي رو نشون مي‌ده.

تاری
18th August 2010, 10:18 AM
[shaad]

[tashvigh][tashvigh][tashvigh]

[golrooz]

kab
18th August 2010, 10:59 AM
سلام

ممنونم خیلی جالب بود

ولی من یه اشتباه کردم

قبل از پاسخ دادن تمام نوشته بچه ها رو خوندم و همین باعث شد تمرکز خودم و برداشت شخصیم رو گم کنم

سعی میکنم دوباره تو یه زمان دیگه بیام و این بار برداشت خودم رو بنویسم

ولی این دو تا خیلی برام قشنگ بود

اولی گذر زمان

و دومی جریان زندگی

[golrooz]

Memar Bashy
18th August 2010, 02:12 PM
یه چیزی که فکرم رو بهش مشغول کرده اینه که اگه گذر زمان مطرح باشه چرا دست پیرزن سیاه هستش؟!!!![tafakor]

تاری
19th August 2010, 07:11 PM
یارب
با سلام و تشکر از همراهی عزیزان ،

چندین بار که نوشته هاتونو خوندم واقعا لذت بردم ، زوایای دید کاربران سایت عالیه ، ( با کسی هم تعارف ندارم .)

نکته بردای از نظرات دوستان گرامی :

- ما فقط تماشاگریم
- گذرعمر
- از نظر ترکیب بندی هنرمند می توانست ترکیب و کمپوزیسیون بهتری ارائه کند
- در تصویر بعد مشاهده می کنیم که به فضایی دیگر که گویا اتاق خود است رفته و گریه می کند
- هر سه تصویر دختر ،زن و پیر زن هر سه یک نفر هستند و این پرده ها هم نماد تاریخ و گذر زمان باشد
- این ها خاطرات و یا اتفاقاتی است که مرور می شود که شیوه ی به کار بردنzoom in وzoom out دلالت بر این می تواند داشته باشد که همه ی این اتفاقات در طول زمان اتفاق افتاده و وقتی به جلو تر می رویم متوجه آن می شویم...
- در انتها دو تصویر از دو خانه ی متفاوت با دو مخاطب متفاوت ملاحضه می کنیم
- چون هر فرد عضوی از این دنیا است و هر شخص می تونه گذر اون رو ببینیه و باز شخصی دیگر گذر عمر قبلی...
- عبرت گرفتن
- خاطرات
- این تصاویر سعی در فهموندن موقعیت خودمون در این دنیا داره
- ما با دريچه ي چشم اون زن همراه مي شيم
- تو نقاشي هفتم معلوم مي شه از ديد اشخاصي هستش كه پاي تلويزيون هاشون نشستن و ما با دريچه ي چشم اونها ماجرا رو مي بينيم
- و از تماشا کردن فقط تماشا کردن رو بلدیم
- تصاویر نشون دهنده وسعت دید ،ریز بینی و نکته سنجی
- تفاوت بين محيط و همچنين زاويه نشستن دو بيننده‌اي هست كه در حال تماشاي تلويزيون هستند. محيط اول از يك خونه با چيدماني شهري و مدرن حكايت داره اما محيط دوم يك خونه سنتي با مظاهر مربوط به زندگي دوست ‌داشتني سنتي رو نشون مي‌ده.
- جریان زندگی
- لازم مي‌دونم كه به بچه هاي سايت به خاطر ذوقشون يه آفرین بگم.

اگر باز نظری بود دریغ نفرمایین ، اگه نگین گناهه هااااااااااااااااا !

فعلا
یاعلی

تاری
20th August 2010, 08:04 PM
یارب

با سلامی مجدد

یه چیزی که فکرم رو بهش مشغول کرده اینه که اگه گذر زمان مطرح باشه چرا دست پیرزن سیاه هستش؟!!!![tafakor]

جناب معمار باشی گرامی ! شما که به گذر زمان اشاره نمودید این سوالتون !!! [soal] ذره بین رو کنار بزارین ، فکر کنم دستای این پیرزن رو به پزشک سایت نشون بدیم ببینیم چرا سیاه شده ؟[shaad]

توضیحات دوستان کامل و جامع بود ، در ادامه برای تکمیل مطالب نکاتی را هم بنده اضافه می نمایم .

واما

تصویر اول که به زبان نمادین و مبانی هنرهای تجسمی ، ساده وار سه عنصر اصلی هنر را در خود جمع کرده و یک جا آورده است تا بگوید کل هستی در اشکال مربع و مثلث و دایره ، با روح قرمز و زرد و آبی خلاصه شده است .
تصویر دوم : سفر زندگی انسانها ، سهمی از مجموع هستی است می تونه در شروع ورودمون به زندگی ، بالا سرمون باشه به عنوان سرفصل زندگی قاب گرفته شده است و . . .
پرده به معنای مراحل زندگی است که برای دیدنش اونو با دست کنار می کشیم و جلو می ریم ، وقتی به شناخت و رشد می رسیم که برگردیم و عقب رو نگاه کنیم .
. . .
و می رسیم به صفحه ی تلوزیون که به ما می گه : زندگی فیلم و عبرتی است و تکرار می شه = می تونه بیننده اش مدرن و طرفدار زرق و برق باشه و یا ساده و بی آلایش ( برای هر دو سطح ، فیلم زندگی با تولد و مرگش حتمی است) .

باز هم از همراهی صمیمانه ی شما گرامیان تشکر می نمایم.

نقاشی بعدی رو چه کسی می زاره می تونه درادامه ی این تاپیک قرار بده . با علاقه ی زیاد همراه هستیم .

باز هم ممنون

یاعلی

Memar Bashy
29th August 2010, 06:15 PM
دوستان نقاشی ندارن بزارن استفاده کنیم...بلکه دو تا چیز بیشتر یاد بگیریم[porenerji]

تاری
2nd September 2010, 12:34 AM
دوستان نقاشی ندارن بزارن استفاده کنیم...بلکه دو تا چیز بیشتر یاد بگیریم[porenerji]

یارب

با سلام و عرض خسته نباشید.

انشاءالله لحظه لحظه ی ایام ماه مبارک رمضان را دریابیم و در غفلت نباشیم.
طاعات و عبادات عزیزان قبول درگه حق تعالی .

جناب معمار باشی گرامی، خودتون پس نقاشی نمی زارید؟

از تحلیل خوبتون معلومه اطلاعات خوبی دارید .
پس نقاشی تون هم باید عالی باشه اگه خواستید یه اثری بزارید تحلیلی پیش بریم.

یاعلی

Memar Bashy
4th September 2010, 06:02 AM
از تحلیل خوبتون معلومه اطلاعات خوبی دارید .
پس نقاشی تون هم باید عالی باشه اگه خواستید یه اثری بزارید تحلیلی پیش بریم.

سلام

حتما

همین کار و سخت میکنه

من با رایانه نمی تونم خوب بکشم

و اسکنر هم موجود نمی باشد

ولی حتما میزارم

در ضمن

یک منتقد خوب الزامن یک کارگردان خوب نیست

در پناه حق

Memar Bashy
4th September 2010, 07:12 AM
http://uc-njavan.ir/images/k293dn0e74yqa19o4o.jpg

اینم نقاشی که زیاد به طراحی توجه نکنید به طراحی دقت کنید!

منتظر نظرات خوب شما کارشناسان خودمونی هستم[esteghbal]

تاری
4th September 2010, 06:18 PM
یارب

با سلام و تشکر

سلام

حتما

همین کار و سخت میکنه

من با رایانه نمی تونم خوب بکشم

و اسکنر هم موجود نمی باشد

ولی حتما میزارم

در ضمن

یک منتقد خوب الزامن یک کارگردان خوب نیست

در پناه حق

درسته ولی !

یک منتقد خوب ، یک کارگردان عالی می تونه بسازه .

نقاشی تون که خوبه .

در اولین دید ، این جمله به ذهنم رسید : ماهی عاشق ، در این گردون هستی ، جا ندارد . ( یعنی زندگی امروزی را بلد نیست )

اگر دوستان هم نظری داشتند خوشحال می شیم از زاویه ی دیدشان بهره مند بشیم .

فعلا

یاعلی

امین_بد
5th September 2010, 02:56 PM

نقاشیتون عالیه خضاً جمله ای که زیرش نوشتین. واقعاً عالیه.

تاری
6th September 2010, 08:42 PM
یارب

با سلام و آرزوی قبولی طاعاتتون

نظری نبود ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

باز خودم :

اول باید به اشکال توجه کنیم و خطوط و بعد به رنگها و بعد از آن به ترکیب موضوعات و مفهوم . . .

اشکال
ماهی : نماد عاشق ، نماد غواص دریای بیکران ، نماد کاشف اسرار نا دیدنی ، کشف الحقیقت ، دائم الحرکت ، سکون در کارش نیست ، تا قعر دریا بی هراس می شکافد و پیش می رود ، نماد انسان هم می تونه باشه . . .
دریا : نماد وسعت ، بی مرزی ، آرامش خیال ، مفهومی از کل آفرینش ، زندگی خاکی برای انسانها . . .

. . .

خطوط
در این اثر ، خطوط صاف و شکسته استفاده شده است . خط عمود چون ستون ، استوار و پا برجاست و ترسی بر لرزان بودنش نیست . سست نیست . وقتی این خطوط به موازات هم تکرار شده ، استحکام و استواری آن نیز بالا می رود و چون دیواری حائل بن دو فضا می شود . ( تاکید )
مکعبِ در پرسپکتیو طراحی شده هم ، می تواند فضای بسته را تداعی کند . فضایی که ساخته شده است و طبیعی نیست ؛ یعنی نیروی خارجی در ایجاد آن دخالت داشته است به نوعی دخالت در طبیعت ، دنیای خاکی هم می تونه تعبیر بشه که محدوده . . .

. . .

رنگها
رنگ قرمز یعنی شور ، التهاب و هیجان و . . . در تن ماهی نماد رهرو و عاشق و دلخون . . .
رنگ آبی ، خالص نیست بلکه یه کم به رنگ تیره متمایل شده و بیشتر عرفان ( رنج و زحمت ) رو بیان می کنه .
گیاهان سبز نماد رشد و در حال حرکت .
رنگ سیاه و سفید سه تا ماهی هم تضاد رنگی در کنار هم ( مجموع رنگها ) به نوعی نماد لباس زندانی . . .

. . .

ترکیب موضوعات
دو فضا تعریف شده : یکی فضای ساختگی و محدود ، دیگری طبیعی و نامحدود .
ماهی های سیاه و سفید چون مردمانی رنگارنگ هستند که در خانه های ساختگی خود در حال گذران زندگی اند . اگر با لباس زندانی ببینیم همان محدود شدن بر خلاف میل طبیعی رو نشون می ده . عدد سه (3) رشد ، ولی اینجا رشد مردمان فقط در فضای پرسپکتیوه . (رشد مجازی )
ماهی عاشق فرای از محیط بسته و محدود ، رو به بالاست که برای ماهی غیرعادیه . ماهی وقتی غوص می کنه که رو به قعر دریا باشه در اینجا رو بالاست یعنی مرده و روی آب می ره . همچنین می تونه در بی مرزی در حال رشد و متعالی شدنش هم تعبیر بشه چون گیاهان سبز هم اونور مرزها طراحی شده است ماهی اگر چه تنهاست ولی دنیای وسیعی داره . ( رشد حقیقی ) خلاصه هر دو تعبیر برای ماهی قرمز رها شدن از بند رو نشون می ده چه مرگ و چه رشد .

مفهوم
همون جمله ی اولم در نگاه اول : ماهی عاشق در این گردون هستی جا ندارد ، رها از قید و بند .
ما هم در این دنیا به سیم و زرش اسیریم و حال ماهی عاشق را نخواهیم فهمید ؛ در این نقاشی ، ما هم جزو ماهی های زندانی هستیم چون درون همین محیطیم و میله های زندان دنیوی ما را محصور کرده است و ماهی قرمز اون ور میله هاست و از ما جداست .

. . .

حالا تحلیل خودتون رو هم بدون تاثیر گرفتن از نوشته های بنده ، اعلام کنین تا ببینیم ، دریافت بیننده با فکر طراح چگونه بوده .

با تشکر

یاعلی

Memar Bashy
7th September 2010, 02:01 PM
یارب

با سلام و آرزوی قبولی طاعاتتون

نظری نبود ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

باز خودم :

اول باید به اشکال توجه کنیم و خطوط و بعد به رنگها و بعد از آن به ترکیب موضوعات و مفهوم . . .

اشکال
ماهی : نماد عاشق ، نماد غواص دریای بیکران ، نماد کاشف اسرار نا دیدنی ، کشف الحقیقت ، دائم الحرکت ، سکون در کارش نیست ، تا قعر دریا بی هراس می شکافد و پیش می رود ، نماد انسان هم می تونه باشه . . .
دریا : نماد وسعت ، بی مرزی ، آرامش خیال ، مفهومی از کل آفرینش ، زندگی خاکی برای انسانها . . .

. . .

خطوط
در این اثر ، خطوط صاف و شکسته استفاده شده است . خط عمود چون ستون ، استوار و پا برجاست و ترسی بر لرزان بودنش نیست . سست نیست . وقتی این خطوط به موازات هم تکرار شده ، استحکام و استواری آن نیز بالا می رود و چون دیواری حائل بن دو فضا می شود . ( تاکید )
مکعبِ در پرسپکتیو طراحی شده هم ، می تواند فضای بسته را تداعی کند . فضایی که ساخته شده است و طبیعی نیست ؛ یعنی نیروی خارجی در ایجاد آن دخالت داشته است به نوعی دخالت در طبیعت ، دنیای خاکی هم می تونه تعبیر بشه که محدوده . . .

. . .

رنگها
رنگ قرمز یعنی شور ، التهاب و هیجان و . . . در تن ماهی نماد رهرو و عاشق و دلخون . . .
رنگ آبی ، خالص نیست بلکه یه کم به رنگ تیره متمایل شده و بیشتر عرفان ( رنج و زحمت ) رو بیان می کنه .
گیاهان سبز نماد رشد و در حال حرکت .
رنگ سیاه و سفید سه تا ماهی هم تضاد رنگی در کنار هم ( مجموع رنگها ) به نوعی نماد لباس زندانی . . .

. . .

ترکیب موضوعات
دو فضا تعریف شده : یکی فضای ساختگی و محدود ، دیگری طبیعی و نامحدود .
ماهی های سیاه و سفید چون مردمانی رنگارنگ هستند که در خانه های ساختگی خود در حال گذران زندگی اند . اگر با لباس زندانی ببینیم همان محدود شدن بر خلاف میل طبیعی رو نشون می ده . عدد سه (3) رشد ، ولی اینجا رشد مردمان فقط در فضای پرسپکتیوه . (رشد مجازی )
ماهی عاشق فرای از محیط بسته و محدود ، رو به بالاست که برای ماهی غیرعادیه . ماهی وقتی غوص می کنه که رو به قعر دریا باشه در اینجا رو بالاست یعنی مرده و روی آب می ره . همچنین می تونه در بی مرزی در حال رشد و متعالی شدنش هم تعبیر بشه چون گیاهان سبز هم اونور مرزها طراحی شده است ماهی اگر چه تنهاست ولی دنیای وسیعی داره . ( رشد حقیقی ) خلاصه هر دو تعبیر برای ماهی قرمز رها شدن از بند رو نشون می ده چه مرگ و چه رشد .

مفهوم
همون جمله ی اولم در نگاه اول : ماهی عاشق در این گردون هستی جا ندارد ، رها از قید و بند .
ما هم در این دنیا به سیم و زرش اسیریم و حال ماهی عاشق را نخواهیم فهمید ؛ در این نقاشی ، ما هم جزو ماهی های زندانی هستیم چون درون همین محیطیم و میله های زندان دنیوی ما را محصور کرده است و ماهی قرمز اون ور میله هاست و از ما جداست .

. . .

حالا تحلیل خودتون رو هم بدون تاثیر گرفتن از نوشته های بنده ، اعلام کنین تا ببینیم ، دریافتبیننده با فکر طراح چگونه بوده .

با تشکر

یاعلی

به نام حق

با تشکر از تاری ...[golrooz]

دوست داشتم بچه های دیگه هم بیان و نظر بدن ببینم دید اول شما رو دارن یا نه[delkhoori]
با این حال

آفرین عالی بود دقیقا منظورم رو دریافت کردید ولی با زبان هنر[tashvigh][tashvigh]
ماهی نمادی بود از انسان که اگر انسان باشدنماد عاشق ، نماد غواص دریای بیکران ، نماد کاشف اسرار نا دیدنی ، کشف الحقیقت ، دائم الحرکت ، سکون در کارش نیست ، تا قعر دریا بی هراس می شکافد و پیش می رود

هست که انسان کامل تمام این صفات نام برده شما رو داره..

همینطور دیگرچیزهایی که شما بیان کردید...و این جمله

ماهی عاشق در این گردون هستی جا ندارد ، رها از قید و بند .

من دوست داشتم این نقاشی رو به صورت انتزاعی روی بوم بکشم که فک کنم کار جالبی از آب در آد ولی حیف که نقاشی روی بوم رو بلد نیستم....[gerye]

تاری
8th September 2010, 03:13 PM
به نام حق

با تشکر از تاری ...[golrooz]

دوست داشتم بچه های دیگه هم بیان و نظر بدن ببینم دید اول شما رو دارن یا نه[delkhoori]
با این حال

................

من دوست داشتم این نقاشی رو به صورت انتزاعی روی بوم بکشم که فک کنم کار جالبی از آب در آد ولی حیف که نقاشی روی بوم رو بلد نیستم....[gerye]

با سلام

این روزا فکر کنم ماه رمضون ، حوصله ی فکر کردنو از بچه ها گرفته ، به بزرگی خودتون عفو بفرمایین .

انشاءالله اثر بعدیتون .

در ضمن نقاشیتون واقعا عالی بوداااا ، بنده که لذت بردم.

و اما در مورد نقاشی روی بوم . . .
اگر علاقمندید به شدت و می خواید بکشید ؟! آره ؟

بزار فکر کنم .

فعلا

Memar Bashy
10th September 2010, 01:07 AM
با سلام

این روزا فکر کنم ماه رمضون ، حوصله ی فکر کردنو از بچه ها گرفته ، به بزرگی خودتون عفو بفرمایین .

انشاءالله اثر بعدیتون .

در ضمن نقاشیتون واقعا عالی بوداااا ، بنده که لذت بردم.

و اما در مورد نقاشی روی بوم . . .
اگر علاقمندید به شدت و می خواید بکشید ؟! آره ؟

بزار فکر کنم .

فعلا

100%
منتظرم ببینم چی فکر می کنید...................

تاری
10th September 2010, 05:10 PM
100%
منتظرم ببینم چی فکر می کنید...................

یارب

با سلام و تبریک عید عزیز فطر
انشاءالله طاعات و عبادات همگی مورد قبول درگاه الهی باشه .

خب چرا منتظر ؟
در اولین قدم وسایلشو از لوازم التحریری تهیه کنین البته با کمترین ابزارش و ارزانترینش تا تمرینو شروع کنین .

بوم ، پالت ، قلمو دو سه تا سایز متفاوت ، رنگ و روغن ارزان قیمت ، روغن بزرک ،

یاعلی

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد