PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : خدایا گناهانم را ببخش

آبجی
14th August 2010, 04:42 PM
خدایا در این روز مرا از روزه داران حقیقی قرار ده و جرم و گناهانم را ببخش ...

● دعای روز اول ماه مبارک رمضان:
اللهمَّ اجعل صِیامی فیهِ صِیامَ الصائِمین
وَ قِیامی فیهِ قِیامَ القائِمین
وَ نَبِّهنی فیهِ عَن نَومَهِٔ الغافِلین
وَ هَب لی جُرمی فیهِ یا اِلهَ العالَمین
وَاعفُ عَنّی یا عافِیاً عَنِ المُجرِمین

● خدایا قرار ده روزه ام را در این ماه روزه روزه داران واقعی
و شب زنده داری ام را نیز مانند شب زنده داران
و بیدارم کن در آن از خواب بی خبران
و گناهم را بر من ببخش ای معبود جهانیان
و درگذر از من ای درگذرنده از گناهکاران

● مروری بر ابعاد دعای امروز
بهره مندی از روزه واقعی، بیداری از خواب غفلت و بخشش گناهان از مواردی هستند که مؤمنان روزه دار در دعای نخستین روز ماه مبارک رمضان از خالق هستی بخش درخواست می کنند .

● روزه واقعی
تردیدی نیست که روزه واقعی تنها به نخوردن ونیاشامیدن نیست بلکه روزه دار واقعی باید علاوه بر رعایت این موارد، تمام اعضا و جوارح خود را از هرگونه معصیت و گناه نظیر دروغ، غیبت، نگاه به نامحرم، بدگویی، کبر، غرور و .... مصون بدارد .
حضرت امام حسن عسکری (ع): لیست العبادهٔ کثرهٔ الصیام و الصلاهٔ ، و إنما العبادهٔ کثرهٔ التفکر فی أمر الله؛ عبادت پر روزه گرفتن و پر نماز خواندن نیست ، عبادت پر اندیشه کردن در امر خداست . (تحف العقول ، ص ۵۱۸)

● بیداری از خواب غفلت
غفلت که یکی از موانع سیر انسان به سوی خداست. منشأ هر آفت که از بیرون دامن گیر ما می­شود، غفلت درونی است، شک نیست اگر در درون ما قلعه اعتقاد و التفات وجود داشته باشد، آسیبی به ما نمی­رسد.

● در قرآن کریم نیز در مورد تبعات منفی غفلت از خود و آینده آمده است:
وَاقْتَرَبَ الْوَعْدُ الْحَقُّ فَإِذَا هِیَ شَاخِصَهٌٔ أَبْصَارُ الَّذِینَ کَفَرُوا یَا وَیْلَنَا قَدْ کُنَّا فِی غَفْلَهٍٔ مِّنْ هَذَا بَلْ کُنَّا ظَالِمِینَ . و وعده حق نزدیک گردد ناگهان دیدگان کسانی که کفر ورزیده اند خیره می شود [و می گویند] ای وای بر ما که از این [روز] در غفلت بودیم بلکه ما ستمگر بودیم .( سوره انبیاء، آیه ۹۷)
امام صادق (ع) نیز فرموده است: ایّاکم والغفلهٔ فانّه مَن غَفَل فانّما یَغفل عَن نَفسِه؛ از غفلت بپرهیزید همانا کسی که غفلت ورزد از نفس خویش غفلت کرده است . (بحارالأنوار، ج ۶۹ ، ص ۲۲۷)

● ضرورتها و فضایل دعا کردن
دعا به درگاه خداوند متعال از عوامل آرمش است، اینکه بدانیم همواره کسی هست که در هر شرایطی می توانیم به او رجوع کرده، از او بی هیچ منتی یاری جسته و امید به مساعد، بخشش و کرم داشته باشیم، نعمت بزرگی است .
رَبِّ اجْعَلْنِی مُقِیمَ الصَّلاَهِٔ وَمِن ذُرِّیَّتِی رَبَّنَا وَتَقَبَّلْ دُعَاء. پروردگارا مرا برپادارنده نماز قرار ده و از فرزندان من نیز پروردگارا و دعای مرا بپذیر . (سوره ابراهیم، آیه ۴۰)
إِذْ تَسْتَغِیثُونَ رَبَّکُمْ فَاسْتَجَابَ لَکُمْ أَنِّی مُمِدُّکُم بِأَلْفٍ مِّنَ الْمَلآئِکَهِٔ مُرْدِفِینَ . [به یاد آورید] زمانی را که پروردگار خود را به فریاد می طلبیدید پس دعای شما را اجابت کرد که من شما را با هزار فرشته پیاپی یاری خواهم کرد .(سوره انفال، آیه ۹)
وَقَالَ رَبُّکُمُ ادْعُونِی أَسْتَجِبْ لَکُمْ إِنَّ الَّذِینَ یَسْتَکْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِی سَیَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِینَ . و پروردگارتان فرمود مرا بخوانید تا شما را اجابت کنم در حقیقت کسانی که از پرستش من کبر می ورزند به زودی خوار در دوزخ درمی آیند .(سوره غافر، آیه ۶۰)

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد