PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بحث قیمت واقعی بنزین در ایران

Himmler
10th August 2010, 07:25 PM
http://dc231.4shared.com/img/357779656/229b22df/s3/0.9943350472317556/100110153747_petrol2.jpg

این روزها بحث داغ همه محافل حذف یارانه بنزین و عرضه آن به قیمت آزاد است، موردی که نه تنها در اقتصاد همه اقشار جامعه دخیل است بلکه با تغییر آن فشار بسیار زیادی بر گروه زیادی از افرادی که حتی اتومبیل ندارند هم وارد خواهد کرد. تورم ناشی از این تغییر قیمت نه تنها بسیار نگران کننده تر از تصورات مردمیست بلکه تاثیر آن بر اقتصاد ورشکسته کشور بسیار فراتر از آن چیزی می تواند باشد که برای کارشناسان قابل تصور است.

در این مقاله قصد داریم به این مقوله پاسخ دهیم که در واقع پول یارانه بنزین را چه کسی می پردازد و آیا تک نرخی شدن آن به نفع خریدار است یا خیر.

صحبت امروز صحبت تک نرخی شدن بنزین با قیمتی مابین 600 تا650 تومان است رقمی که اگر محقق شود باعث خواهد شد تا نه تنها دولت مهرورز یارانه ای روی بنزین نپردازد بلکه تمام هزینه های مربوط به حمل و توزیع را نیز به دوش خریدار بیاندازد!

در واقع با این قیمت دولت هیچ سودی از بازار بنزین نخواهد داشت اما هیچگونه هزینه ای هم برای آن پرداخت نخواهد کرد.

اما مشکل کجاست؟

در صورت تحقق این هدف قیمت بنزین در ایران به سطح قیمت بنزین در منطقه خواهد رسید اما نکته فراموش شده کلمه ای غریب در ادبیات اقتصادی ایران یعنی درآمد سرانه مردم است! ایران جزو جدا نشدنی انتهای جدول درآمد سرانه در کشورهای نفت خیز منطقه است و مردم ایران پایینترین درآمد سرانه را در کشورهای نفت خیز منطقه دارند!

با توجه به این امر و قیمت تک نرخی در حقیقت هر ایرانی بیش از 3 تا 4 برابر یک قطری یا بحرینی و 6 تا 20 برابر یک اروپایی برای بنزین تک نرخی پول پرداخت می کند! حال اگر مقوله کیفیت بنزین مصرفی را هم اضافه کنیم آنگاه بهای پرداختی برای بنزین تک نرخی در ایران به چیزی حدود 20 الی 30 برابر متوسط اروپا می رسد واین جدای هزینه های تحمیلی این کالای کم کیفیت در گذشت زمان برای مصرف کننده است که در بعضی جاها هوش از سر انسان می برد!!

حتی در مقایسه با یک اقتصاد مشابه هم قضیه تا حدودی فاجعه بار است، به طور مثال درآمد سرانه ایرانی ها تا حدود زیادی نزدیک به درآمد سرانه کشور همسایه شان یعنی عراق است. قیمت بنزین هم در عراق چیزی حدود 600 تومان است و این زمینه را برای یک مقایسه قابل درکتر فراهم می کند. دولت عراق نه یارانه ای برای بنزین می پردازد و نه سودی برای آن دریافت می کند چیزی که قرار است در ایران هم اجرا شود. اما نکته کنکوری قضیه چیست؟

قیمت خودرو درایران دو و نیم برابر مدل مشابه در عراق است (این قیمت شامل قوطی حلبیها و فرغونهای تولید داخل نیست. لطفا به واژه خودرو دقت کنید.) به طور مثال قیمت تویوتا یاریس در عراق حداکثر 14 میلیون تومان است در صورتی که همین مدل با آپشن کمتر در ایران بیش از 31 میلیون تومان است! حال این 17 میلیون باقیمانده که یک شخص ایرانی می پردازد چیست؟

اگر یک خودرو به طور متوسط سالیانه 30 هزار کیلومتر مسافت طی کند و قیمت تمام شده بنزین لیتری 600 تومان و قیمت فروش آن 100 تومان باشد مصرف کننده ایرانی یارانه بنزین مصرفی 15 سال آینده خود را به دولت پرداخته است!! و چه چیز از این بهتر که شما این تفاوت قیمت تا 15 سال آینده را پیشاپیش از مشتری دریافت کنید و بعد اعلام کنید که تمام هزینه های آن را شخصا می پردازید آن هم از کیسه بیت المال!!!!

در حقیقت دولت مهرورز نه تنها بنزین را به مبلغ لیتری 600 تومان به هم وطنانش می فروشد و سود آن را در خزانه گم و گور می کند بلکه هر روزه هم بر سر آنها منت می گذارد که تمام این تفاوت قیمت ظاهری را به شخصه پرداخت می کند. انگار آقای دولت متوجه نیست که از پول بیت المال که از آن مردم است برای آنها خرج می کند و به قولی هم از کیسه خلیفه می بخشد و هم منت بر سرش می گذارد و هم از ملت پول می چاپد!!!

اگر تا کنون به هر شکلی خود را قانع می کردیم که تولیدات داخلی فاقد استاندارد و بی کیفیت و پر مصرف و پر هزینه اند اما از سوخت ارزان استفاده می کنند اکنون دیگر هیچ توجیهی برای آن نداریم!

این سوای کلیه هزینه هاییست که خودروهای داخلی از نظر استهلاک بالا، تلفات جانی و مالی، مصرف، عدم ایمنی، آلودگی محیط زیست و هزاران عیب دیگر بر اقتصاد یک ایرانی تحمیل می کنند.

moji5
10th August 2010, 11:08 PM
مگه میشه تناقض به این بزرگی وجود داشته باشه و جوابی هم نداشته باشه
مطمئنن الان هر کسی قضیه واردات خودرو و قیمت بنزین رو میدونه
اما چرا جوابی براش پیدا نمیشه

Amir
10th August 2010, 11:10 PM
افرين ..واقعيت تلخي رو گفتي كه هست و نميشه انكارش كرد ..البته جناب هيملر فراموش نكنيم كه مردم ما فوق العاده پرمصرف هستند من اينو به چشم خودم ديدم به هر حال اينو نميشه انكار كرد كه بعضيها ماشين داشته باشند اونم چند تا و پول بنزين مصرفيشون از جيب يه عده ديگه داده بشه ... اصل كار كه يارانه بنزين برداشته بشه تا مردم بدونن چه هزينه رو دارند مصرف ميكنند ..اصل كار درسته همنطور كه تو كشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه هم هست ... اما جاي سوالات زيادي مطرح هستش ... ايا اين يارانه اي كه برداشته ميشه و غير قابل انكار فشار زيادي رو به مردم تحميل ميكنه ايا به جيب اقشار كم درامد و اسيب پذير ميره يا بازم بر اثر بي مديريتي پرت و حيف ميشه ؟ مسئله خودروهاي داخل با قيمت انچناني و كيفيت پايين رو چظوري ميخان حل كنند ايا همچنان اين هزينه ها جاني و مالي بر گرده ملت خواهد بود ؟ اين هزينه حاصل از برداشتن يارانهها كجا هزينه خاهد شد و چطور ميخاد اينده ايران رو روشن كنه ايا اين براي همه ملت روشن و شفاف هستش ؟ مسئله همون مديريت كردن قضيه است كه بايد با ديد شك بهش نگا كرد

AmirR13
11th August 2010, 01:27 AM
در مورد وضع کشور های دیگه ، یه چیز دیگه هم هست که با اجازه ی استاد بزرگ هیملر اضافه کنم،اون عدم اعتماد به آینده است
که تو همین سرانه ی کم شما باید به شغل بعد از بازنشستگی و عدم اعتماد به دولت برای آینده ی کشورتون باشین.

در مورد اینکه ما پر مصرفیم ، بنزین که خوردنی نیست
وقتی شغل نیست و نصف ملت راننده اند (با ماشین شخصی) ، معلم ها با پول دریافتی در هنگام بازنشستگی تنها امیدشون به آینده خرید یه پراید و کار تو آژانسه ، وقتی ماشین فراگیر وطنی (پراید) مثل یه شرولت بنزین میخوره و ...

خوب حرفی هم که نمیشه به عوامل اصلی زد [kootak] پس BeeP

Admin
11th August 2010, 06:19 AM
متاسفانه چیزی که خودم یه شخصه دیدم اینه که کلا ما ایرانیها عادت داریم مدیران لایق رو پشتشون حرف زیاد در بیاریم.

چیزی که خودم به چشم در خیلی از ادارات دولتی دیدم اینهاست:

1. بی حوصلگی مدیران و کارمندان.
2. بی هدفی مدیران
3. حیف و میل شدن بیت المال
4. کیسه دوختن برخی برای به جیب زدن پول از خزانه بیت المال
5. دور زدن قوانین کشوری
6. هدر دادن سرمایه های دولتی برای کارهای غیر ضروری و کاملا بی اثر

البته ناگفته نماند که جدیدا کارهای خوبی در دولت انجام میشه ولی به نظر من به هیچ عنوان کافی نیست و باید فکری به حال مدیران رده بالا کرد..!

و اینکه چرا همیشه پیر و پاتالها رو مدیر می کنیم ، در حالی که مدیریت رو جوانان بهتر انجام میدن ..؟ [soal]

تنها جوابی که داره اینکه که ، عدم اعتماد به قشر جوان زیاده و همین امر باعث میشه که همیشه پیرها مسئولیتها رو در دست داشته باشن و همین باعث دیرتر پیشرفت کردن کل کشور بشه.

اگر بتونیم رویه رو عوض کنیم مطمئن باشید همه ی کشور پیشرفت می کنه ... [cheshmak]

A.L.I
11th August 2010, 08:15 AM
توی کشورهای پیشرفته اگه قیمت بنزین آزاده و به نظر ما گرون میاد عوضش قیمت خودرو خیلی ارزونه . طوری که همین 206 که اینجا 9-12 میلیونه و اینقدر فیس و افاده واسش درست کرده اند اونجا حدود 2-3 میلیونه خب اینجا چرا قیمت خودرو رو آزاد نمیکنند؟!
چرا نمیزارن مردم خودشون حق انتخاب داشته باشند ؟ به بهانه حمایت از تولیدات داخلی ؟!!؟ کدوم تولیدات داخلی؟ حرص آدم درمیاد از دست این خودروسازای داخلی که با قیمت خون باباشون ماشین بی کیفیت رو به مردم تحویل میدن !!! [asabani]
آقا من اصلا دلم میخواد بنزین لیتری یک میلیون بپردازم ولی عوضش یک ماشین درست و حسابی با قیمت منصفانه جهانی زیر پام باشه دیگه مصرفش دست خودمه نمیخوام آقا بالاسری به اسم دولت !! برام تصمیم بگیره که چقدر مصرف کنم !!!

کاوه
11th August 2010, 09:41 AM
دوستان نظرات جالبی دادن . منم نظرمو میگم :

1 . از نظر بنده هدفمند کردن یارانه ها کاملا مفیده و هیچ اقتصاد دان آگاهی با اون مخالف نیست و فقط اختلاف تو نوع مدیریت اونه !!!!!!
چرا باید از یارانه فقط افرادی که دارای خودرو هستند استفاده کنند ؟

2 . به نظر من درآمد حاصله باید صرف کمیت و کیفیت حمل و نقل عمومی بشه !

3 . من موافق واردات خودرو هستم . البته باید همزمان کیفیت محصولات داخلی بالا بره !
و کسانی که قصد خرید خودروی وطنی هستند از خریدشون پشیمون نشند !
دلیل پیشرفت ژاپن حمایت و تعصب مردم این کشور روی کالاهای داخلیشونه . ژاپن از ابتدا به ساکن کالاهایی به این کیفیت رو تولید نمیکرد اما با حمایت مردمش به اینجا رسید !
البته باید کیفیت کالاهای داخلی بالاتر بره تا کسانی که قصد خرید کالای داخلی رو دارند تاوان ندانم کاری یه عده رو ندند !
و به نظر من حمایت از محصول با کیفیت داخلی باید تبدیل به یه فرهنگ بین مردم بشه و نباید تنها نام تجاری خارجی اون محصول ملاک باشه .
متاسفانه معزل خیلی از تولید کنندگان با کیفیت بالای داخلی همینه که اگه نام ایرانی روشون باشه یعنی عدم فروش مناسب و اگه یه محصول بی کیفیت وارداتی یه مارک خارجی رو بزنه مساویه با فروش بالا و امیدوارم این موضوع در ایران فرهنگ سازی بشه !!!

موفق باشید

Himmler
11th August 2010, 02:26 PM
خب!!!
همون طوری که حدس میزدم باز کسی مطلب رو مطالعه نکرد.
هر کس فقط نظر خودشو داده!!!
بحث سر این موضوع نبود که قیمت خودرو در ایران بالاست یا کیفیتش پایینه!!
بحث سر این قضیست که دولت قیمت واقعی بنزین مصرفی شما رو تا 15 سال آینده پیشاپیش گرفته و سپس از پول خود ملت دوباره بهش یارانه بسته و حالام داره ادعا می کنه که حاضر نیست پول ملتو بهشون بده!!! حالا اینکه این پول کجا گم و گور شده خدا داند و بس!

کاوه
12th August 2010, 12:12 AM
خب!!!
همون طوری که حدس میزدم باز کسی مطلب رو مطالعه نکرد.
هر کس فقط نظر خودشو داده!!!
بحث سر این موضوع نبود که قیمت خودرو در ایران بالاست یا کیفیتش پایینه!!
بحث سر این قضیست که دولت قیمت واقعی بنزین مصرفی شما رو تا 15 سال آینده پیشاپیش گرفته و سپس از پول خود ملت دوباره بهش یارانه بسته و حالام داره ادعا می کنه که حاضر نیست پول ملتو بهشون بده!!! حالا اینکه این پول کجا گم و گور شده خدا داند و بس!

شما میخوای روی چیزی بحث کنیم که هنوز اتفاق نیوفتاده ؟
وقتی همچین اتفاقی افتاد روش بحث میکنیم !!![cheshmak]

AmirR13
12th August 2010, 01:33 AM
دوستان لطفا پست هاتون ارزش و حرفی برای گفتن داشته باشه.
امیدوارم با رعایت بحث علمی و حرفه ای ، کار منو برای ویرایش پست ها کم کنید
با تشکر

serajmostafa
12th August 2010, 02:58 AM

سلام ببخشید ولی چرا ما ایرانی ها همیشه میذلزیم یه خبری بشه بعد تازه یادمون میفته که بهش فکر کنیم؟؟؟ اینکه میشه نوش دارو پس از مرگ سهراب!!![tafakor]
چیزی که هست اینه که این کار در حقیقت قشر فقیر رو فقیرتر که می کنه هیچ بلکه قشر متوسط جامعه هم فقیر می کنه چرا که کسی که یه ماشین 100 میلیونی زیر پاش هست فکر می کنین ذره ای هم واسش اهمیت داره که بنزین لیتری 1000 تومان هم بخره!!!!![soal]
یا حاضره بخاطره نبود بنزین ماشینشو توی خونه بخوابونه؟؟؟؟
مشکل مملکت ما اینجاست که بیشتر سران مملکتمون خودشون از سهام داران اصلی شرکت های خودروسازیمون هستن و همینطور که رئیس اسبق شرکت ایران خودرو گفتن باید رضایت این دوستان رو در هر شرایطی جلب کنن، به نظر شما این چطوری ممکنه؟؟؟؟؟[soal]
یک زمانی دولت برای دریافت مقدار زیادی از یارانه سوخت از شرکتهای خودروسازی بازا هر خودرو مالیات تقریبا پایاپای با یارانه می گرفت و قیمت خودرو همراه قیمت جهانی سوخت گرون میشد اما بعد گفتن جهت حمایت از خودرو سازان داخلی این مالیات رو حذف می کنیم و مثل شرکتهای معمولی سود می گیریم، با این تفاوت که دیگه خودرو سازان که مزه پول زیر دندوناشون بود حاضر نشدن قیمت خودرو را بیارن پایین و انواع و اقسام توجیهات روواسه کارشون آوردن، از اونجایی هم که آقایون خودشون سهام دار بودن، قیمت خودرو به همین شکل بالا موند و ادامه پیدا کرد تا امروز....

کاوه
12th August 2010, 04:25 AM
کسی که یه ماشین 100 میلیونی زیر پاش هست فکر می کنین ذره ای هم واسش اهمیت داره که بنزین لیتری 1000 تومان هم بخره!!!!![soal]
یا حاضره بخاطره نبود بنزین ماشینشو توی خونه بخوابونه؟؟؟؟

دقیقا من به همین دلیل موافق هدفمند کردن یارانه ها هستم !
اون فقیری که پول خرید ماشین رو نداره چرا باید از جیبش برای بنزین یارانه ببرند ؟
امیدوارم منظورمو برسونم !
اینجا کی مخالف هدفمند کردن یارانه هاست ؟ و اگه هست چرا ؟

AmirR13
12th August 2010, 09:32 AM
الله و اکبر
خوب بعد شما معتقید اون فقیر گرامی کرایه تاکسی نمیده؟ گوشت کیلو خدا تومن که هیچ تخم مرغ نمیخوره؟
نون نمیخوره؟ پول آب و برق نمیده؟
ببینید ما وقتی شایعه ی گرونی بنزین میشد ، همه چیز گرون میشد حتی بلیط اتوبوس!
دولت هم تو این چند سال نشون داده نمیتونه قیمت چیزی رو کنترل کنه (مرغ در جایی که ما هستیم در یک ماه گذشته 600 تومن و گوشت 6000 تومن گرون شده ) و کرایه ماشین در اهواز ظرف یکسال گذشته دو برابر شده

البته نبود یارانه در یک اقتصاد سالم و یک دولت سالم و شفاف بودن هزینه ها کاری کاملا عقلانی است.

اما ....beep

حالا اونی که ماشین نداره واسش فرقی نداره ، با حذف یارانه ها چی گیرش میاد؟

من در شرایط کنونی مخالف حذف یارانه ها یا هر اسم دیگه ای روشم
دلیلشم عمومی نمیتونم بگم چون گوشمو روئسا میکشن

Himmler
12th August 2010, 09:43 AM

ببخشید من داشتم روزه می خوندم؟
اینکه گفتم واسه یه ماشین 14 تومنی 31 تومن میدی بعدا قراره اتفاق بیفته؟؟!!
یا اینکه این 17 میلیون پول کجا گم و گور میشه هنوز اتفاق نیفتاده؟
اینکه یه پژو آشغال مدل دهه 80 رو به قیمت تویوتای روز می خری آیندست؟
یا اینکه بنزین آشغالیو که بیرون مرز ما 100 تومنم نمی خرن (دلیلشم دیگه همه الان فهمیدن) دارن به ما میدن 600 تومن آیندست؟
بنده خدا تو همون موقع که ماشینتو خریدی اینا پول بنزین مصرفی 15 سال بعدو چه مصرف بکنی چه نکنی ازت گرفتن! حالا اگه سوبسیدارم بردارن میشه 1100 تا 1200 تومن قیمت واقعیی که داری می پردازی!! درسته الان بنزین آزادو می خری 400 ولی 500 تومن بقیشو بابت هر لیتر و به ازای 30 هزار کیلومتر مصرف متوسط سالیانه تا 15 سال آینده دادی و این یعنی اینکه هر لیتر بنزین آزادو 900 داری میخری، یعنی 300 گرونتر از بنزین به اصطلاح سوپر عراق پول واسه بنزین معمولی تو ایران میدی!!
تازه به فرض اینکه یارانه ها رو بردارن... ما که از خدامونه... بنزینو می خریم 600 ولی به جای اینکه برم پراید بخرم 9 میلیون میرم بنز می خرم 9 میلیون، شایدم فورد فوکوس، اصلا چرا راه دور برم؟ همین کره ایها که نمردن!
کاویان جان فقط برنگرد بگو قراره بعد سهمیه بندی کیفیت پراید با اوپتیما یکی بشه بعدا در موردش حرف می زنیم!!
این جدای فشار وحشتناکیه که به اقتصاد مردم میاد. چرا؟
چون ما زیر ساخت راه آهن نداریم!!!! (اگه کفتون برید برین با دو تا کشور معمولی مقایسه کنین دستتون میاد چرا ما راه اهن نداریم)
ما مترو تو خیلی از شهرا نداریم.
ما حتی سیستم حمل و نقل عمومیمون تو مراکز استانها اساسا لنگ میزنه چه برسه به شهرستانا که دیدن داره!!
هنوز حجم وسیعی از حمل و نقل کشور رو دوش پیکانهاییه که صدی 16 تا 17 لیتر بنزن می مکن!!!
میدونی چرا خودروی دیزلی تو ایران تولید نمیشه؟
دلیلش فقط این نیست که ما تکنولوژی تولید گازوئیل نداریم (اون چیزی که در ایران به اسم گازوئیل تولید میشه اساسا به هم اسم اروپایی امریکایی خودش متفاوته!!!) یا آلودگی محیط زیست و این حرفا...
دلیلش اینه که گازوئیل شاهرگ حیاتی بقای اقتصاد ایرانه!
ما با تمام توان در حال تولید این ماده حیاتی هستیم چون اگه فقط یک لحظه در تولیدش مشکل به وجود بیاد تمام نیروگاهها و سیستم حمل و نقل کشور از کار می افته و این یعنی بی برقی، بی آبی، بی گازی، بی تلفونی و و و و
و این حادثه تو تهران حتی برای یک روز فاجعه به بار میاره
و چون بیشتر از یک حد خاص نتونستیم تولید کنیم بقیه مسئولیت رو دادیم به بنزین و حالا بنزین هم نقش دستیار گازوئیل رو پیدا کرده!
از بحث منحرف شدیم، نتیجه اینکه الان بنزین حکم بقای اقتصادی خیلی از خانواده ها رو بازی می کنه و 10 تومن بالا پایین شدنش واسه خیلیا فاجعست.
درسته من و تو ماشین نداریم اما من که هر روز باید برم سر کار به جای 1000 تومن مجبورم 2000 تومن کرایه بدم!
تویی که گوشت می خری کیلویی 20 هزار تومن چون اون گوشت با یه نیسان گاویی میاد که صدی 20 تا بنزین می مکه میشه کیلویی 30 هزار.
هیچ کس هم نمیتونه بگه این اتفاقات نمیفته، اردیبهشت 86 یادتون نره که همین دولت مردان ما قسم می خوردن آب از آب تکون نمی خوره!
قیمتا همه دو برابر شد و این جدای صفهای طولانی و اتلاف وقت مردم بود که واسه ماشین سوار شدن باید منتظر می موندن چون آقایون یادشون رفته بود سهمیه آزاد بدن!!!
کاویان جان:
اینجا ایرانه، ایران

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد