PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : فاطمه معتمد آریا :در سينماي ما گويي بمب افتاده و همه پراكنده شده‌اند

neginekimiya
2nd August 2010, 05:41 PM
فاطمه معتمدآريا در نشست خبري سفیر مهرآفرین گفت
در سينماي ما گويي بمب افتاده و همه پراكنده شده‌اند

http://www.cinemaema.com/parameters/cinemaema/images/cache/e935e6ac5748937e85554cbf40f51c60.jpg

فاطمه معتمدآريا گفت:كار فرهنگي را بايد از كودكان شروع كرد و مهم‌ترين حامي كودكان هم زنان هستند. اگر زنان جامعه ما حقوق خود را بشناسند، مي‌توانند مردان بزرگي را هم پرورش بدهند. فاطمه معتمدآريا صبح ـ 11 مرداد ماه ـ در يك نشست خبري پيرامون آخرين فعاليت‌هايش به عنوان سفير «مهرآفرين» صحبت كرد و گفت: شايد نتوانم خيلي گسترده و درباره جزييات اين موضوع حرف بزنم، چراكه كار من حرف‌زدن نيست بلكه عمل كردن است. دوستان از من دعوت كردند كه در اين موسسه فعاليت كنم و از آنجا كه كارم فرهنگي است و جز كار فرهنگي فعاليت ديگري بلد نيستم، قرار شد از اين منظر صحبت كنم.

معتمدآريا در عين‌حال خاطرنشان كرد:حضور در اين موسسه و فعاليت در مهرآفرينان براي من هيچ سود مالي و يا جنبه حقوقي كه در جامعه مورد توجه قرار بگيرم، ندارد و من تنها به يك چيز فكر مي‌كنم و در اين زمينه هم با اشتياق كامل كار كرده و هيچ‌گاه از كارم كم نمي‌گذارم.

وي ادامه داد: در اين همكاري دامنه ارتباطات من با جامعه فعال‌تر مي‌شود و حجم توان فرهنگي‌ام هم بالاتر مي‌رود. من طي اين سال‌ها در موسسات خيريه مختلفي كار كرده‌ام و پس از فعاليت در اين موسسات احساس مسووليت‌ام به مراتب بالاتر رفته است.

بازيگر فيلم‌هايي چون «روسري آبي» و «گيلانه» در بخش ديگري از اين نشست گفت: امروزه بسياري از موسسات مالي و بازرگاني هيچ توجهي به كار فرهنگي ندارند، اما شايد حضور ورزشكاران، سينماگران و ... باعث شود كه در جامعه توجه بيشتري به حقوق زنان و كودكان معطوف شود، چراكه تاكنون كمتر شاهد توجه به اين موضوعات بوده‌ايم.

معتمدآريا با تاكيد بر اينكه، نياز داريم، بهداشت،‌ درمان و بازنشستگي براي همه وجود داشته باشد،ادامه داد: اما از آنجا كه اين خلأ در جامعه ما وجود دارد و بخش دولتي نتوانسته آن را پر كند، وظيفه بخش خصوصي سنگين‌تر مي‌شود.

وي از اينكه طي دو سال گذشته به عنوان سفير «مهرآفرين» فعاليت كرده است،اظهار خرسندي كرد و گفت: اكنون هم با انتخاب مريلا زارعي، رضا صادقي و هادي ساعي ما چهار نفر شده‌ايم و اين چهار نفر تا چندي ديگر مدام افزايش خواهد يافت و در اين ميان ديگر مهم آن نيست كه چه كسي اين كار را شروع كرده، بلكه مهم آن است كه چه كساني اين راه را ادامه مي‌دهند.

معتمدآريا در بخش ديگري از اين نشست مطبوعاتي در پاسخ به صحبت‌هاي فاطمه دانشور مدير عامل موسسه «مهر آفرين» مبني بر تلاش اين موسسه براي حمايت از كودكان ايران زمين توضيح داد: من فكر مي‌كنم كه منظور خانم دانشور تنها كودكان ايراني نيست بلكه ايشان تمام كودكاني را مي‌گويند كه در ايران هستند و حتي ممكن است ايراني هم نباشند.

اين بازيگر سينما از اهالي مطبوعات براي فعاليت و همكاري با موسسه مهرآفرينان دعوت كرد و گفت: من به شخصه ارتباط زيادي با مطبوعات ندارم و بر سر برخي مسايل با آنها به مشكل برخورده‌ام و كم‌تر پيش مي‌آيد كه با آنها ارتباطي داشته باشم. اما به هرحال آنها مي‌توانند در اين موسسه به فعاليت پرداخته و كارهاي مثبتي را انجام دهند.

او معتقد است:تاكنون اكثر مواقع خبرنگاران مشغول حرفه خود و نوشتن خبرهايي مطابق با سليقه رسانه خود بوده‌اند اما به هرحال اكنون آنها هم مي‌توانند به همكاري با موسسه «مهرآفرين» بپردازند تا ارتباط ما مجددا با يكديگر از سر گرفته شود و اين همكاري دوطرفه ايجاد شود.

معتمدآريا گفت: با توجه به تأثير مطبوعات برروي جامعه بايد بگويم كه ما ياد گرفته‌ايم دايم با يكديگر بجنگيم و هيچ‌گاه به ما آموزش داده نشده كه علي‌رغم اختلاف‌نظرها در كنار يكديگر با صلح زندگي كنيم. من به شخصه فكر مي‌كنم كه مطبوعات مي‌تواند در جامعه ايجاد صلح و امنيت كنند.

وي تاكيد كرد:من تلاش دارم كه در قالب كار در اين موسسات انسان‌ها را نسبت به حقوق خود آشنا و آگاه كنم. قانون ما در برابر زنان پر از اشكال است، اما اگر زنان و كودكان ما به حقوق خود آگاه شوند و حق طبيعي خود را طلب كنند، آن‌وقت پس از مدتي حتي مي‌توان به واسطه آن‌ها قانون را هم عوض كرد. اكنون زنان معمولا نيمه حساب مي‌شوند و شايد ما بتوانيم كاري كنيم كه خود را يك فرد كامل بدانم.

معتمدآريا در پاسخ به اين سوال كه چرا تاكنون پيش نيامده كه درصدي از فروش يك فيلم به امور خيريه اختصاص پيدا كند، توضيح داد: اين امر اتفاق مي‌افتد و به عنوان مثال حسين فرح‌بخش فردي است كه بسياري از درآمدهاي شخصي خود را هم به خيريه اختصاص مي‌دهد. بسياري از سينماداران هم اين كار را مي‌كنند، اما از آنجا كه اين موضوع حالت جمعي ندارد، ‌اعلام نمي‌شود.

معتمدآريا در پايان صحبت‌هايش گفت: در دهه اخير، سينماي ما يك انسجام منظم نداشته كه حتي دو همكار بنشينند و با يكديگر درباره يك موضوع صنفي صحبت كنند. اين روزها تشتت به قدري زياد است كه اجازه اين را نمي‌دهد كه كاري جمعي انجام شود، گويي در سينماي ما بمب افتاده و همه پراكنده شده‌اند. لذا جمع‌كردن اين افراد كمي سخت است.
در اين نشست، فاطمه دانشور ـ مديرعامل موسسه مهرآفرين ـ و رضا درستكار از اعضاي اين موسسه حضور داشتند.

رضا درستكار درباره ضرورت برگزاري اين نشست گفت:در كشور ما معمولا كارهاي نيكوكارانه را پنهان مي‌كنند و حال ممكن است عده‌اي بپرسند كه در چنين شرايطي چه لزومي در برگزاري نشست مطبوعاتي براي اين موسسه است. اما بايد بگويم كه موسسه مهرآفرين در سال‌هاي اخير با تغييراتي در شرح وظايف خود سعي دارد كه صرفا در كارهاي خير وارد نشود و در كنار كارهاي نيكوكارانه مسايل فرهنگي را هم مورد توجه جدي قرار دهد. امروزه فرهنگسازي و توجه دادن جامعه، مردم و مسوولان به مشكلات اين‌چنيني از اهميت بسياربالايي برخوردار است.

فاطمه دانشور مديرعامل موسسه مهرآفرين هم در اين نشست به ذكر آمار و توضيحاتي درباره فعاليت‌هاي اين موسسه پرداخت و گفت: ساختن بناي فكري انسان‌هاي نيازمند امر مهمي است كه تاكنون كمتر نهادهاي خيريه به آن توجه كرده‌اند. لذا ما سعي كرديم كه در ابتدا به اين موضوع توجه كرده و پس از راه‌اندازي واحد فرهنگي، هنري سعي كرديم براي ريشه‌كن ساختن فقر از مسير فرهنگي وارد شويم.

وي ادامه داد: با توجه به شناخت و بررسي‌هاي فراوان واحد فرهنگي از چهره‌هاي معروف ما، فاطمه معتمدآريا را به عنوان سفير مهرآفرين انتخاب كرديم كه يكي از دلايل اين موضوع به اين بازمي‌گشت كه او ذاتا فردي نيكوكار بود و حتي قبل از ورود به اين موسسه هم در موسسات مختلف هم به همكاري پرداخته بود.

وي از سرپرستي اين موسسه از 2200 كودك بي‌سرپرست و يا بدسرپرست ياد كرد و افزود: طبق آمار مجلس ما در كشورمان پنج ميليون كودك بازمانده از تحصيل داريم كه اگر اين آمار واقعا درست باشد جامعه ما هيچگاه حركتي روبه جلو نخواهد داشت. لذا بايد همه قشرها و حوزه‌ها درباره اين موضوع احساس مسووليت كنند و به كار براي ريشه‌كني بي‌سوادي كودكان بپردازند.

مديرعامل موسسه مهرآفرين در ادامه اولويت اين موسسه را مناطق محروم كشور خواند و درباره رسالت سفير مهرآفرين گفت: سفير مهرآفرين، سفير همه بنگاه‌هاي خيريه‌اي است كه شايد توان تبليغ نداشته باشند. سفير مهرآفرين درواقع سفير ايران زمين است و ما به عنوان يك تشكل غيردولتي اعلام مي‌كنيم كه معتمدآريا سفير ايران است و ما هم با سفيران مختلف از جمله سفيران بين‌المللي مانند نمايندگان يونيسف (بهرام رادان و مهتاب كرامتي) آمادگي همه نوع همكاري را داريم.

رضا درستكار هم در اين نشست عنوان كرد: افراد مختلف جامعه سينمايي و هنري به طور مستقيم و غيرمستقيم عضويت موسسه مهرآفرين را دارند و طي اين سال‌ها حتي در موارد مختلف از چهره و شهرت خود استفاده كرده و به كمك اين موسسه آمده‌اند، ‌اگر افرادي مانند عزت‌الله انتظامي، رضا كيانيان، حسن فتحي، مجيد مجيدي و ... نبودند، شايد بسياري از تئوري‌هاي اين موسسه به عرصه ظهور نمي‌رسيد و يا فعاليت‌هاي آن تا اين اندازه وسعت پيدا نمي‌كرد.

وي ادامه داد: به هرحال جامعه هنري ما و به ويژه سينما در زمينه مهرآفريني فعاليت بسياري داشته و نه تنها با اين موسسه بلكه با بسياري موسسات ديگر هم به همكاري پرداخته‌ است.

درستكار همچنين به سهم فاطمه معتمدآريا در اتفاقات فرهنگي موسسه مهرآفرين اشاره كرد و به برخي از برنامه‌هاي فرهنگي كه اين موسسه به منظور حمايت از كودكان بي‌سرپرست در دست اقدام دارد،پرداخت.

وي در عين‌حال از تلاش براي ساخت فيلم سينمايي مهرآفرين خبر داد و گفت: تاكنون درباره‌ي ساخت اين فيلم با حسن فتحي و مجيد مجيدي صحبت‌هايي داشته‌ايم و اميدواريم كه در آينده اين فيلم كليد بخورد.

درستكار در پايان از سينماگران ديگري همچون عليرضا رئيسيان، علي‌اكبر ثقفي، قاسم قلي‌پور، حسين فرح‌بخش، سعيد تهراني، حامد بهداد، لاله اسكندري و ... به عنوان ديگر ياري‌كنندگان اين موسسه نام برد.

منبع : ایسنا

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد