PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مشکل سله در زراعت

*مرتضی
4th July 2010, 11:12 AM
وقتی که کشاورز از طبیعت میخورد!
سله بستن خاک از عواملی است که از خروج جوانه ها از خاک برای رسیدن به نور جلوگیری میکند.
سخت وغیر قابل نفوذ شدن آب و ریشه گیاه درلایه سطحی خاک را میتوان یکی از تعاریف سله بیان کرد .
یکی از مشکلات کشاورزان در بعد کاشت در خاکهایی با بافت رسی این مشکل بوجود می آید که گاهی دست خود کشاورز است (آبیاری بعد کاشت) وگاهی هم دست او نیست و دست طبیعت است(بارندگی سنگین در بعد کاشت).
این تصویر امروز در غرب استان گلستان است ، شما مشاهده کنید که چطور جوانه از میان لایه سخت خاک خودشو بیرون کشیده !، حالا کلی از بذور نتوانستند جوانه خودشونو بدلیل سله از خاک بیرون بفرستند و از بین رفتند .http://up.iranblog.com/Files/c09de9cbc69040e784ed.JPG

حالا عده ای از بذور جوانه زده ولی هنوز در زیر خاک زنده اند .
،شما توی عکس پایینی میتونین جوانه هایی که زیر خاک بدون رسیدن نور وکمبود کلرفیل زرد و کمرنگ شدند رو ببینید. http://up.iranblog.com/Files/96642dd091d54dd99221.JPG

اینجاست که با یک مدیریت صحیح زارع میتونه از دستاوردهای انسانی با این مشکل مبارزه کنه و با ادوات کشاورزی سله را از بین ببره ،اسم این وسیله هرس یا دندانه است و از نوع میخی ثابت است.
http://up.iranblog.com/Files/dab3b3cfd8e6494ea1a8.JPG

moji5
4th July 2010, 11:33 AM
با بیرون اومدن جوانه ها مشکلی پیش نمیاد

*مرتضی
4th July 2010, 12:00 PM
با بیرون اومدن جوانه ها مشکلی پیش نمیاد

مجتبی جان مشکل فقط بیرون آمدن جوانه ها نیست چون اگه سله بعد از جوانه زنی هم اتفاق بیوفته ریشه ها نمیتونن برای گرفتن مواد غذایی تحرک داشته باشند برای همین فقط به جوانه زنی ختم نمیشه .
البته اینجا مدیریت مزرعه میتونه کمکی برای حل این مسئله باشه ،چون بیشتر مواقع آبیاری غلط باعث بوجود آمدن این مشکل میشه که با مدیریت صحیح این مشکلم از بین میره .
استفاده از ادوات مناسب این نوع خاکها برای کاشت ،اضافه کردن کود حیوانی و مواد آلی میتونه خاک رو تغییر بده و از بسته شدن سله جلوگیری کنه.

سوالی داری بپرس جواب میدم.

moji5
4th July 2010, 08:21 PM
برای وضع موجود زمین های کشاورزی منطقه گلستان چه اینده ای میبینید
جهت اطلاع
خیلی از زمین ها مجبور به چپ کردن زراعت کاشته شده و کشت مجدد سویا شدن
و اب چاه ها دارن خشک میشن
راهی هست که ضرر کمتری داشت.

*مرتضی
6th July 2010, 08:53 PM
برای وضع موجود زمین های کشاورزی منطقه گلستان چه اینده ای میبینید
جهت اطلاع
خیلی از زمین ها مجبور به چپ کردن زراعت کاشته شده و کشت مجدد سویا شدن
و اب چاه ها دارن خشک میشن
راهی هست که ضرر کمتری داشت.
مجتبی جان راه زیاده ولی مشکل یکی دو تا نیست!
ببین شما میتونین از روشها یا ادوات جدید ،مثلا کشت No tillege(کشت بدون خاکورزی)بطوری که کاه (بقایای ساقه غلات بطور افقی)و کلش(بقایای ساقه غلات بصورت عمودی)در زمین باقی مانده و ردیفکار طوری طراحی شده که شما قادرید بدون بهم زدن خاک بوسیله ادوات خاکورزی(گاوآهن برگردان،پنجه غازی،...)که باعث از بین رفتن رطوبت و سله بستن خاک بعد از آبیاریها میشود ،بذر را درون لایه زراعی خاک کنید.
حالا شما برای از بین بردن مشکل هرساله سله بستن خاک از کودهای حیوانی در رمینتون استفاده کنین ،چون کودهای آلی ساختمان خاک رو عوض میکنند.
برای خشک شدن آبهای زیرسطحی چاهها هم که توی شرایط فعلی کشور باید از کشت گیاهان آبدوست مثل برنج جدا خودداری کنید ،چون بارندگیهایی هم که تو استان داریم به علت موثر نبودن (تعریف باران موثر:مقدار نزولات آسمانی که بعد از نفوذ در دسترس ریشه گیاه بوده و گیاه میتواند رطوبت مورد نیاز خود را از آن دریافت کند) یا به اندازه ای هست که مورد نیاز گیاه نیست یااونقدر زیاده که همراه جاری شدنش حتی لایه های سطی خاک(لایه زراعی)را هم میشوره و باعث فرسایش خاک میشه ،البته نکته ای که اینجا لازم میدونم بگم اینه که برای تغذیه چاها ما نیاز داریم که از کوهپایه آب به درون زمین نفوذ کنه تا منابع زیرزمینی آب پر بشه ،حالا من واست میگم که چی باعث شده که آب چاههای استان خصوصا شرق استان همینجور رو به کاهشه.
اینجا برای توضیحش باید از برو بچ منابع طبیعی و آبخیزداری کسب اجازه کنم،چون این مربوط به رشته اونها میشه و اگه کسی هم از دوستان بیشتر میدونه خوبه که جملات منو کامل کنه.

قضیه از چرای دام و اضافه کردن زمینها از سیستم طبیعی(جنگل)به زمین زراعی شروع شد.
متاسفانه مسئولین بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از لحاط محیط زیست و مرتعداری خیلی ضعیف عمل کردند و قانون رو سفت وسخت اجرا نکردند،بطوریکه کشاورزی که حاشیه جنگل زمین داشت بطور شبانه بصورت غیر قانونی درختان جنگل حاشیه زمینشو میکند و بعد از اینکه یه فضایی برای کشت پیدا میکرد هر ساله یکی دوتا درخت رو میکند وفضا رو برای زراعت زیاد میکرد،اینطوری شد که کوههای طرف شما و علی آباد و اون منطقه الان دیگه جنگلی نیست.
خوب به این صورت کوهپایه از پوشش گیاهی پاک شد،حالا توضیح میدم که چطور این به نفوذ آب و پر شدن چاها ربط پیدا میکنه.
شما میدونین که قطرات باران انرژی جنبشی در خودشون دارند که با برخورد به زمین این انرژی تخلیه میشه،اینجا وقتی زمین از پوشش گیاهی پاک باشه با برخورد قطرات باران به زمین، خاکدانه ها از هم جدا شده و روی زمین همراه آب جاری میشوند و یک لایه غیر قابل نفوذ رسی رو بوجود میارن ، در همین حین سیلابها و بلایایی که بطور مستقیم خود انسان رو به خطر میندازه هم روی میده!
حالا این لایه دیگه برای بارانهای بعدی هم به این ترتیب عمل میکنه و دیگه آبی به داخل زمین نفوذ نمیکنه یا یا اگر هم بکنه خیلی کمه.
ولی اگه زمین پوشش گیاهی خوب داشته باشه با فرود قطرات باران انرژی جنبشی توسط شاخ وبرگ گیاه گرفته شده و آب به آرامی به زمین برخورد میکنه و به درون زمین نفوذ میکنه.
در حالت بعدی کوهپایه هایی که بصورت مرتعی بوده یعنی گیاهان مرتعی در اون وجود دارند (درختچه وبوته هایی از قبیل اورس و دم روباهی و...)،اگه مرتعی مدیریت درست نشه با مشکلات زیادی مواجه میشه که خیلی طولانیه و نمیخام زیاد وقتتو بگیرم،کوتاه میگم که در حال حاضر 2تا 3برابر گنجایش مراتع ما از دامها برای چرا استفاده میکنیم و زمان چرا و نوع دام که قدیم بیشتر به اون توجه میشد و حائز اهمیته الان تازه به اون بها داده شده و اجرا میشه . که این مدیریت غلط باعث از بین رفتن پوشش گیاهی شده وفرسایش خاک و...(در قسمت قبل مضرات نبود پوش گیاهی رو توضیح دادم).
مجتبی جون اینطوریه که ما هر سال با خطر سیل و کمبود آب چاهها تو استان مواجه میشیم.
این بلاییه که خود ما آدما سر خودما آوردیم.
ببخشید که از بحث اولیه بیرون رفتم ،میخاستم عمقی از قضیه مطلعت کنم که چی شده وباید چطور باهاش کنار بیاییم.
راهکارایی که میتونی اجرا کنیم الان همون اضافه کردن کود حیوانی به زمین و کشت همراه با کاه وکلشه ،حالا من بیشتر تحقیق میکنمو سعی میکنم از راهکارای جدید هم با خبرت کنم .
اگه سوالی واست پیش اومده بپرس.

moji5
6th July 2010, 10:28 PM
خب از لحاظ علمی درسته
ولی اینکه الان در حدود 50 ساله فقط گندم کشت میشه بعد لوبیا یا شالی
یعنی واقعا" تاثیر نداشته
تعداد باغ هایی که تو مطقه ما وجود داشت تقریبا" داره به صفر میرسه
چیزی در حدود 150 هکتار باغ رو تقریبا" 6 سال پیش به زمین کشاورزی تبدیل کردن و از اون زمان به همین ترتیب داره کشت میشه
و هر سال بازده کمتری داره
شانسی که بود ما طرح ابیاری مکانیزه رو داریم پیاده سازی میکنیم
البته خود سازمان ها تمایل به همکاری ندارن و الان بعد از یک ماه از تکمیل شدن تیر چراغ ها و خرید کنتور هنوز برای راه اندازی کنتور اقدامی نکردن
و اب این سد که از قنات تامین میشه رو داریم با پمپ تراکتوری استفاده میکنیم
وگرنه چیزی مثله فاجعه رو شاهد بودیم
بیشترین گندمی که در منطقه برداشت شده 3.5 تن بوده
و برخی زمین ها حتی 1.5 هم رسید

*مرتضی
6th July 2010, 11:06 PM
خب الان من به شما میگم آیا شما کاه و کلش گندم و آتیش میزنین؟
اگه میزنین کلی به خشک شدن زمین در کشت بعدی کمک میکنین مواد آلی خاک و کم میکنین ، کمک به رسیدن نور به بذر علف هرز و در نتیجه جوانه زدنشم میکنین.

نمیدونم از این ردیف کارهای جدید برای کشت دیم اونجا هم استفاده میشه یا نه ولی اگه بشه خیلی تاثیر خوبی داره.
ترکیه با استفاده از این روشهایی که بهت گفتم از 500کیلو به 2تا3تن در هکتار تولید گندمشو افزایش داد.

moji5
7th July 2010, 10:16 AM
اخه زمین های ما ابیه
و اینکه وقتی کاه و کلش رو اتیش نمیزنیم برای کشت لوبیا و شالی با مشکل مواجه میشیم
البته تاثیر اتیش بر از بین رفتن افات رو نمیشه نادیده گرفت
یه طرحی هست که کشاورز از سیستم کشاورزی کنار میره و نیروی متخصص میاد روی کار
اگه بشه عملیش کررد خیلی خوب میشه
من با مسئولین استان صحبت کردم
گفتن دو سال پیش خواستیم انجام بدیم اما نشد
توصیه کردن طرح جدید رو ببرم وزارت خونه
اگه حمایت کنن خیلی خوب میشه و بهتر میتونیم از منابع منطقه استفاده کنیم

*مرتضی
7th July 2010, 11:06 PM
میشه در مورد طرحی که داری یه توضیحی بدی؟

moji5
7th July 2010, 11:53 PM
یه سیستم نرم افزاریه
که بانکی از اطلاعات کشت داشت برداشت و مسائل مربوطه ایجاد میشه تا بشه برای سال بعد از اون استفاده کرد
البته این کلیاتشه
جزعیات زیادی داره که از حوصله بحث خارجه و بعد از مراجعه به وزارت خونه حتما" یه پست واسش میزنم

moji5
8th July 2010, 09:10 AM
با کشاورزهای سنتی که صحبت کردم میگن اگه کاه گندم رو جمع نکنی نمیشه زمین رو شخم زد یا برای شالی اماده کرد
اگه فقط کلش یا ساقه باقیمانده هم تو زمین باشه میگن احتمال اینکه سویا سبز نشه زیاده

*مرتضی
8th July 2010, 12:26 PM
نه مطمئن باش کلش هیچ مشکلی نداره .
ببین این چیزایی که گفتم همه توی شرایط خاص مشکل سازم میشه ها!
مثلا اگه بخای بعد گندم نشاء برنج مکانیزه باشه مشکل کاهها رو باید با تیلر زدن در اتمام کار ،
قبل نشاء حل کرد .
در مورد برنجکاری هم اینو بگم که برای آماده سازی زمین نباید از شخم گاوآهن برگردان استفاده کنی چون عمق زیاد باعث دیرتر گرفتن (سبز شدن ) و سرعت بخشیدن به بیماری بلاست (به علت ضعیف بودن بوته)میشه .
شما که مشکل بارندگی در آماده سازی ندارین،با دیکس میتونین تا 12سانتیمتری عمق خاک رو برگردونین و محصول بهتری هم بگیرید.
نکته قابل عرض اینه که در کشت برنج چون بصورت غرقابی اجرا میشه و آب باعث شستشوی عناصر غذایی به عمق پایینتر میشود و در نتیجه اگه عمق خاکورزی اولیه کم باشد قدرت نفوذ به علت سفت بودن و تخلخل کمتر(نسبت به شخم عمیق)عناصر در دسترس ریشه بوده وگیاه از پنجه ها و سطح برگ بیشتر ،در نتیجه محصول بیشتری برخوردار میشود.

moji5
8th July 2010, 03:08 PM
میشه کمی واضح تر بگید
یعنی فقط زمین رو دیکس بزنیم و بعد پل کشی و عملیات گلکاری رو انجام بدیم

*مرتضی
9th July 2010, 05:54 PM
یه سیستم نرم افزاریه
که بانکی از اطلاعات کشت داشت برداشت و مسائل مربوطه ایجاد میشه تا بشه برای سال بعد از اون استفاده کرد
البته این کلیاتشه
جزعیات زیادی داره که از حوصله بحث خارجه و بعد از مراجعه به وزارت خونه حتما" یه پست واسش میزنم

حتما یک پست بزار خیلی واسم جالبه.
واست دعا میکنم موفق بشی،.
راستی کار کیه این نرم افزار؟

*مرتضی
9th July 2010, 05:58 PM
میشه کمی واضح تر بگید
یعنی فقط زمین رو دیکس بزنیم و بعد پل کشی و عملیات گلکاری رو انجام بدیم
بهتره که قبل از کرت بندی(پل کشی)زمین رو دیکس بزنید،تا شخم.
صورت کلیش اینه که عمق گل 10 تا 12 سانت باشه.
سرم شلوغه وگرنه میخام یه سری اطلاعات جدید در مورد کشت برنج تو یک تاپیک بنویسم ،سعی میکنم کمکت کنم تا بیشترین محصول رو در واحد سطح بگیرید.[golrooz]

moji5
9th July 2010, 06:28 PM
خب ما هم بر طبق همین اصول(دیکس زدن)شالی رو کشت کردیم
و اینکه نشا محصول بهاره داره خشک میشه که میگن بخاطر کرمه و میخوایم سم رو در ابتدای ورودی اب بریزیم تا کرم ها از بین برن
راجع به نرم افزار هم
ایده و طرحش از خودمه
و در صورت جلب رضایت وزارت خونه برای عملی شدن مطمئنن از منطقه خودم(مینودشت) پیگیری و شروع میشه

*مرتضی
9th July 2010, 09:20 PM
[QUOTE=moji5;151649]خب ما هم بر طبق همین اصول(دیکس زدن)شالی رو کشت کردیم
و اینکه نشا محصول بهاره داره خشک میشه که میگن بخاطر کرمه و میخوایم سم رو در ابتدای ورودی اب بریزیم تا کرم ها از بین برن

از سم گرانول همراه کود پاشی استفاده کن
سمومی که استفاده میکنی سعی کن تا حد امکان سیستمیک باشه.
واسه نرم افزارت خیلی دعا میکنم واسه من خیلی افتخار داره هم استانی[tashvigh][golrooz]

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد