PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : انتصاب 50 زن به عنوان امام جماعت!!!

LaDy Ds DeMoNa
1st July 2010, 11:13 PM
1389/04/10

http://www.seemorgh.com/DesktopModules/iContent2/Files/65386.jpg براي نخستين بار در کشورهاي اسلامي، 50 زن به عنوان امام جماعت زنان در کشور مغرب (مراکش) منصوب شدند...

این زنان که به آنها عنوان «مرشد دینی» نیز داده شده است به تعلیم مسایل دینی در مساجد، مدارس، بیمارستان‌ها و زندان‌ها خواهند پرداخت و اجازه اقامه نماز جمعه را نخواهند داشت.

کریمه عرجیلی یکی از این 50 بانوی مبلغه است که 26 سال سن دارد و معتقد است که انتصاب او به این منصب، مسئولیت بزرگی را بر دوش او گذاشته است.

وی در گفت‌وگو با روزنامه کویتی «الوطن» گفت: در نظر دارد با انجام وظایف خود در راستای تغییر نگاه منفی نسبت به اسلام تلاش کند و روحیه رحمت و گشایش در دین اسلام را معرفی نماید.

خاطرنشان می‌شود؛ گروهی از فقهای مسلمان اعم از شیعه و عامه معتقدند که زنان می‌توانند امامت جماعت برای زنان را با رعایت شرایط برعهده بگیرند.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ

مسلم لله
7th January 2011, 07:53 AM
بسم الله الرحمن الرحیم

بنا بر دین مقدس اسلام،زن نمی تواند پیش نماز مرد شود حتی اگر پیش نماز هم نباشد نمیتواند جلوتر از مرد بایستد و نماز بخواند لکن زن میتواند برای همجنس خود پیش نماز شود.
زن حتی از نظر عقلی از مرد کمتر است لذا هر حرفی که بر زبان می آورند را نباید به درستی پذیرفت فلذا این عمل زنان که سرپیچی از دستور خداست به معنی ارتداد است،بنا بر همین حکم این زنان مرتد شمرده می شوند و جزاء آن ها مرگ است که باید اعدام شوند.

Z a H r A
7th January 2011, 12:57 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

زن حتی از نظر عقلی از مرد کمتر است لذا هر حرفی که بر زبان می آورند را نباید به درستی پذیرفت فلذا این عمل زنان که سرپیچی از دستور خداست به معنی ارتداد است،بنا بر همین حکم این زنان مرتد شمرده می شوند و جزاء آن ها مرگ است که باید اعدام شوند.

[bietena][khandeshadid][khandeshadid]
بارالهـــــــــــــــــــ ــــــا !!!
جناب به کدوم حکم شما صریحا به این نحو سخن میگین ! خدا هم به اون عظمت و بزرگی اینجوری که شما در این یک جمله "زن حتی از نظر عقلی از مرد کمتر است لذا هر حرفی که بر زبان می آورند را نباید به درستی پذیرفت" فرمودین شان انسانیت زن رو زیر سوال نبرده . به حکم برگرفته شدن از خاک و دمیده شدن روح خدایی به کالبد ما تمامی انسان ها از سیاه و سفید تا زن و مرد دارای یکسانی های زیادی هستیم که به هیچ وجه نمیشه ناقض اون شد . این بحث که زنان برای صرفا بعضی اعمال به کار برده نمیشن دلیل بر این نیست که عقل اونها دچار نقص باشه . مگر نه اینکه در همین روایات ذکر شده که 50 تن از یاران امام زمان زنان هستند ؟!
خدا را هزار مرتبه شاکرم که شما به این راحتی می تونین در مورد سرنوشت یک انسان !! اینچنین حکم بفرمایین و اعدام رو جایز بشمارین هر چند که خود اعدام سالیان سال هستش زیر سوال هست . آیا تحریفاتی که به نحو گوناگون داره مستقیما باعث تخریب دین اسلام میشه همه حل شدن که شما به این سادگی حکم مرگ میدین ؟ از این عمل دفاعی نمیکنیم و در ذمش هم حرفی نمیزنم اما بهتر نیست کمی منصفانه تر سخن بگین ! [naomidi]

و من الله توفیق !!!!

Himmler
7th January 2011, 08:32 PM

راس میگه [negaran] منم قبول دارم.
دیگه پشت سر زن جماعت نماز نمی خونم. وسلام. [nishkhand]
اصرارم نکنین اصلا فایده داره میدم همتونو اعدام کنن [bamazegi]

ساناز فرهیدوش
7th January 2011, 10:21 PM
ببخشید در کجای قران امده عقل زنان از مردان کمتره ؟
من قبول دارم مردان در نماز باید جلوتر از مردان باایستند . اما لطفا با منبع موثق صحبت کنید .

مسلم لله
8th January 2011, 07:40 AM
بسم الله الرحمن الرحیم

من در سایت مذهبی اسک دین فعالیت دارم و تقریبا اکثر دوستان من طلبه و روحانی هستن.
اولا که تمام حرف های من کاملا درسته و به استناد کتابی معتبر صحبت میکنم.
ثانیا اگر واقعا علاقه دارید بدانید،اسناد و مدارک آن را برایتان فراهم میکنم و سعی میکنم از کتاب مقدس فرقان باشد.
ثالثا من که با خواهران گرامی دشمنی ندارم چنین حرف هایی بزنم لکن کتاب مقدس دین من گفته درفتارم با زنان باید درست باشه فلذا من هم سعی در انجام آن دارم.

مسلم لله
8th January 2011, 07:52 AM
لا اله الا الله

اولا زن از دنده چپ مرد آفریده شده نه اینکه خودش یک خلقت جدا داشته باشد.

ثانیا زمانی که ابلیس گمراه شد از خداوند متعال چند خواسته داشت که به یکی از آن ها اشاره میکنم:
ابلیس عرض کرد برای من وسیله شکار قرار بده که بتوانم با آن مردم را شکار کنم.
خداوند متعال فرمود زنان را وسیله شکار تو قرار دادم.

ثالثا در تاریخ بسیار مشاهده شده که زن ،مرد را وارد جهنم کرده باشد.برای مثال ابن ملجم لعنة الله به قدری نماز خوانده بود که پیشانی وی پینه بسته بود لکن یک زن باعث شد که ابن ملجم مرادی لعنة الله ، حضرت امام علی علیه الصلوت و السلام را به شهادت برساند.

مسلم لله
8th January 2011, 08:00 AM
الله اکبر

عرضم به حضور شما: اینجا محل مناظره نیست.
اگر خیلی علاقه مند هستید که مطمئن شوید که زن از مرد پایین تر است میتوانید در همان سایت اسک دین یک تاپیک ایجاد کنید و سوال خود را مطرح کنید،ان شاءالله تعالی خود بنده و دیگر دوستان عزیز من پاسخ شما را خواهند داد.

مسلم لله
8th January 2011, 08:09 AM
بسم الله الرحمن الرحیم

در ضمن،آن حکم باقی است و آن زنان مرتد هستند و باید اعدام شوند.

مجتبی
8th January 2011, 10:34 AM
والا اینو منم قبول دارم که این کار خیلی احمقانه هست !
اصلا به رساله نگاه کنید گفته که مرد نباید پش یه زن نماز بخونه ! اگه بخونه کلا نمازش باطله!
ولی اینکه اینا رو باید اعدام کرد و این چیزاش رو باید مراجع تشخیص بدن ! ما در حدی نیستیم که این چیز ها رو تشخیص بدیم !
و در ضمن اینکه این دوست ما گفته که
زن حتی از نظر عقلی از مرد کمتر است به نظز من یجورایی درست نتونسته منظورش رو بیان کنه ! اینجور که ایشون گفتن به نظر میرسه زن ها همه احمق هستن ! ( البته دور از جون [nishkhand]) بهتر بود ایشون یکم درست تر منظورشون رو بیان میکردن ! مثلا اینکه زن ها برای اینکه از احساس و عواطف بیشتری نسبت به مرد ها برخوردار هستن و معمولا این احساس ها رو تو تصمیم گیری هاشون دخالت میدن برای همین ممکنه کاری که زن ها انجام میدن با کار مرد ها کمی اختلاف داشته باشه ! و ممکن باعث بشه یک کار رو به درستی انجام ندن !
ولی اینکه زن ها از نظر عقلی از مرد ها پایین تر هستن رو قبول ندارم ! به نظر من که خدا به مرد و زن به طور یکسان عقل داده ! ولی به زن ها عواطف و احساسات بیشتر داده که همین باعث اشکال تو تصمیم گیری ها و کارهای یک زن میشه !
امیدوارم منظورم رو درست رسونده باشم .

ساناز فرهیدوش
8th January 2011, 01:46 PM
ببخشید قصد جسارت ندارم
ولی اگر شما مسلمان هستید کاری به شاخه ی دینی شما ندارم به عنوان یک اصل مشترک لطفا از کتب قابل قبول منبع معرفی کنید .
هدف ما یک بحث کاملا جهت داره نه محکوم کردن عقاید هم .
به شکل دوستانه بحث می کنیم و اگر نتیجه نداشت بحث مختومس ! .
قران کریم مورد قبول همه ی ماست از تفسیر های مربوط با ذکر مدرک مستدل بهره ببرید لطفا .
سوال دوم من از شما ک خداموند آدم و حوا رو طبق اعتقاد من مسلمان جدا جدا افریده و از روح خود دمیده .

و به سوی او همه باز می گردیم .
طبق اموزش هایی دینی که به ما دادند این طور یاور دارم .
دلیل شما دال بر افرینش زن از دنده ی مرد چیست ؟

ساناز فرهیدوش
8th January 2011, 01:53 PM
دوست گرامی حوزه و دانشگاه در جامعه ی حاضر با هم همکاری بسیاری پیدا کردند .
شما می تونید به سایت علمی و مذهبی حوزه و دانشگاه مراجعه کنید .
اصول دین که کلی هستند رو همه قبول داریم و در جزئیات هرکس طبق نظر مرجع خودش رفتار می کنه .
دومین نکته اینکه ما مراجع هر فرقه ایی در مورد هر چیز نظر میدن .
اینجا هدف فقط یک بحث نتیجه داره ، یعنی از داشته هامون در جهت ارتقا دانش خود و دیگران استفاده می کنیم .
جاست گاد عزیز شما با ادامه ی روند مطالعه تون ما رو هم یاری کنید .
مثلا کتاب نهج البلاغه ص.... موضوع ...
قران ایه ... سوره ...

Rez@ee
8th January 2011, 02:25 PM
از رسول گرامي اسلام چنين نقل شده عقل نوري است كه درقلب واقع مي شود وانسان بواسطة آن حق را از باطل تشخيص مي دهد.

مرحوم خواجه نصيرطوسي آنگاه كه اوصاف نيك يك زن خوب را برمي شمارد ، در رأس همه عقل را ذكر مي كند :" وبهترين زنان زني بود كه درعقل و ديانت وعفت وفطنت وحياء ورقّت و..."

« يكي اززناني كه تفكر فيلسوفي قوي داشت والبته آن را با عرفان عجين كرده ودر پانزده جلد تفسير ارزشمند خود ارائه نموده بانو مجتهده امين (ره) است .
شهيد مطهري در جريان ملاقات خود با اين بانوي بزرگوار ، سؤال مشكل فلسفي را مطرح مي كند وهنگامي كه پاسخ عقلاني وفلسفي بانو را مي شنود شگفت زده شده ومدتي بعد در جمع شاگردان خود مي فرمايد : « از بانو مجتهده امين سؤالي كردم ، وقتي او شروع به پاسخ گويي كرد ديدم كه من بايد دست وپاي خود را جمع كنم »

Rez@ee
8th January 2011, 02:35 PM
جای بسی شگفتی است که قران عزیز وقتی راجع به هبوط صحبت می کند ضمایر را مثنی (یعنی هر دو)به کار می برد
اماکسانی که داعیه دین دارند انرا همانطور که دوست دارندبیان می کنند

اگر ابن ملجم تاابد ملعون مرده شده فقط به این دلیل بودکه از روی عادت عبادت می کرد و ولایت نداشت. هر کس را به عمل خودش جزا می دهند. این عین عدالت است.

موضوع دنده چپ هم غیر علمی وبی اساس است که
زراره می گوید : از امام صادق (ع) از آفرینش حوا سؤال شد که برخی می گویند : خداوند حوا را از دنده پایین و چپ آدم آفرید ،
امام (ع) فرمود : خدا منزه و برتر است از این نسبت ، آن کس که چنین می گوید می پندارد که خداوند قدرت نداشت برای آدم همسری از غیر دنده اش بیافریند !
شما حق ندارید با غرض ورزی،مسایل بی ربط راباهم جمع کنید پیشنهاد می کنم تا زمانی که مطالعات کافی ندارید از صحبت در زمینه دین پرهیز کنید.

مسلم لله
8th January 2011, 02:44 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

برادر جان،آقا مجتبی.
من همان طور که عرض کردم در سایت مذهبی اسک دین فعالیت دارم،مدت زیادیه.من همیشه حرف خودمو صریح و واضح میزنم و اهل تعارف نیستم.
حرف حق رو میزنم اما نه با دعوا و خشونت!
حرفم رو آرام میزنم کسی خواست قبول میکنه کسی هم نخواست قبول نمیکنه،اما اگر حرف من خلاف میلش بود و نخواست قبول کنه نباید بگوید من حرفم اشتباه است.
و اگر کسی چنین حرفی به من بزنه سند حرف های خودمو از معتبر ترین کتب اهل تشیع خواهم داد ان شاءالله.
عرض به حضور شما : سخن شما متین است برادر،زن بیشتر از عواطف و احساسات پیروی میکنه نه از منطق لکن مرد بیشتر از منطق پیروی میکنه نه از احساسات و عواطف.
اما از نظر عقلی،هر دو نفر زن برابر است با یک نفر مرد.
چه خواهران عزیز قبول کنند چه نکنند همین است.فلذا نباید از زنان پیروی کرد که عاقبت در موارد زیادی گرفتاری است یا در دنیا و یا در آخرت و یا در هردو.لکن منظور این نیست که احمق هستند.
لکن در احادیث و حتی قرآن سفارش شده با زنان رفتار خوبی داشته باشیم که بحمدالله من سعی میکنم داشته باشم.

Rez@ee
8th January 2011, 02:58 PM
justgodمحترم
صرفا فعالیت در یک سایت نشان دهنده تبحر درآن موضوع نیست
نظر هر کس هم محترم شمرده می شود. اماشما با نظر محدود خود برای اسلام ومسلمین حکم صادر می کنید
دین ما از اینگونه تند روی ها وجهالت ها کم لطمه ندیده ، کمی با ملا حظه تر ......

مسلم لله
9th January 2011, 07:31 AM
بسم الله الرحمن الرحیم

از تمامی دوستان عذر خواهی میکنم.
اطلاعات بنده کمی با هم تداخل پیدا کرده بود،من که دیروز کتاب مقدس فرقان رو مطالعه میکردم و با یکی از دوستان روحانی خودم مشورت کردم.به این نتیجه رسیدم.

بنده عارض شده بودم که از نظر عقلی،هر دو زن برابر با یک مرد است.درحالی که این تداخلی بود که در اطلاعات من ایجاد شده بود.
از نظر ارث بردن هر دو زن برابر با یک مرد است که این هم فقط قسمتی از احکام است که در کتاب الله آمده.

بقیه صحبت من درسته.
در ضمن اینکه زن کمتر از مرد است درست نیست،مرد قدرت تسلط بر زن را دارد،اصل موضوع این بود.
خداوند در آیه شریفه 34 سوره مبارکه النساء خطاب به مردان فرموده است:و شما را بر زنان قدرت تسلط دادیم.

به خاطر اون داخل اطلاعات از دوستان عذر خواهی میکنم.

مسلم لله
9th January 2011, 07:44 AM
بسم الله الرحمن الرحیم

ابتدا باید از آقای ارضایی به خاطر توهینشون تشکر کنم.
درضمن اگر در پست قبلی توجه کنید،عرض کردم که اطلاعات بنده با هم تداخل پیدا کرده بود و الآن تصحیح کردم.

لکن برسیم به صحبت خانم رکسانا.
عرض میکنم: چون به شما اینگونه آموزش داده شده دلیل بر آن نیست که چیزی که به شما آموزش داده شده درست است.

چشم اگر مسلمان هستید از قرآن مدرک می آورم اما اگر یهود یا نصارا هستید از کتب خودتان.
آیه اول سوره مبارکه النساء فرموده: آن خدایی که شما را از یک تن بیافرید و سپس از او جفتش را خلق کرد.
آیه ششم سوره مبارکه الزمر می فرماید: او شما را از یک تن (آدم) آفرید و از او جفتش (حوا) را آفرید.

اگر یهودی یا نصارا هستید اطلاع دهید که از کتاب خودتان ثابت کنم.
در ضمن اگر سنی هم هستید بفرمایید که ببینم اگر توانستم از کتب معتبر خودتان مدرک بیاورم که البته اهل تسنن هم قرآن را قبول دارند پس همین کافی است.

مسلم لله
9th January 2011, 07:50 AM
الله اکبر

و اما برویم سر بحث ارتداد این خانم های مرتد.

اولا که تشخیص ارتداد و مرتد دست علماء نیست،آن ها هم از دستورات اسلام مقدس پیروی می کنند
ثانیا اگر معنی ارتداد را نمیدانید دلیل بر این نیست که بنده دروغ میگویم.

این سایت یک سایت علمی است نه مذهبی که دارید با من درباره این مسائل بحث میکنید.لکن بنده موظف هستم به این شبهات پاسخ بدهم.

لطفا بفرمایید ارتداد یعنی چه و مرتد به چه کسی میگویند؟(منتظر نیستم بفرمایی به کسی که از دین برگردد مرتد میگویند،لطفا بفرمایید چگونه از دین برمی گردند؟)
و حکم مرتد چیست؟

اگر پاسخ سوالات فوق را بدانید دیگر نیازی به توضیح بنده نیست.

مسلم لله
9th January 2011, 07:57 AM
بسم الله الرحمن الرحیم

راستی جناب ارضایی،از توهین شما ناراحت نشدم،باشد که این توهین شما بر علم من بیافزاید.شما که مطالعات کافی دارید لطفا سند آن حدیث که از حضرت صادق علیه السلام است و شما فرمودید را ذکر کنید.

یقین بدانید اگر از تمام امتیازات در طی 24 ساعت گذشته استفاده نکرده بودم به جناب ارضایی و سرکار رکسانا امتیاز میدادم اما چه کنم که از آن ها استفاده کرده ام.

مسلم لله
9th January 2011, 08:02 AM
[quote=دین ما از اینگونه تند روی ها و جهالت ها کم لطمه ندیده ، کمی با ملا حظه تر ......[/quote]

لا اله الا الله

لطفا به سوالاتی که مطرح کردم پاسخ دهید، ان شاء الله این موضوع هم روشن میشه.

در ضمن یکی از توهین های شما به بنده همین بود.

مسلم لله
9th January 2011, 08:21 AM
[b]بسم الله الرحمن الرحیم

این حرکت هم (معذرت میخوام اینو میگم) یعنی من دارم زر میزنم.(خیلی ببخشید)
این کارها شان خودتان را پایین می آورد نه مرا.

Rez@ee
9th January 2011, 08:28 AM
آیا زن ازدنده چپ مرد آفریده شده است؟
در تمام مذاهب و ادیان الهی آمده است که زن و مرد از « نفس واحده » آفریده
شده اند . اما آیا تصور و توهم آفریده شدن زن از دنده چپ مرد از کجا ناشی
شده است ؟
در تمام مذاهب و ادیان الهی آمده است که زن و مرد از
« نفس واحده » آفریده شده اند . اما آیا تصور و توهم آفریده شدن زن از
دنده چپ مرد از کجا ناشی شده است ؟

در اینجا به اختصار نگاه ادیان " اسلام – مسیحی و یهودی " برای پاسخ به سوال فوق مورد بررسی قرار می گیرد :

۱) نظر قرآن

در اسلام زن از نظر آفرینش در بعد روحی و جسمی
از همان گوهری آفریده شده که مرد آفریده شده است و هر دو جنس در جوهر و
ماهیت یکسان و یگانه اند و تمایز و فرقی در حقیقت و ماهیت میان زن و مرد
نیست .

قرآن با کمال صراحت در آیات متعددی میفرماید که زنان را از جنس مردان و از سرشتی نظیر سرشت مردان آفریده ایم.

▪ یا ایها الناس اتقوا ربکم الذی خلقکم من نفس واحدة و خلق منها زوجها...

ای مردم از پروردگارتان که شما را از نفس واحدی
آفرید و جفتش را (نیز) از او آفرید و از آن دو زنان و مردان بسیاری
پراکنده کرد، پروا دارید.۱
▪ هو الذی خلقکم من نفس واحدة و جعل منها زوجها لیسکن الیها ؛

او است آن کس که شما را از نفس واحدی آفرید و جفت وی را از آن پدید آورد تا بدان آرام گیرد .۲

▪ خلقکم من نفس واحده ثم جعلَ منها زوجها.

شما را از نفس واحد آفرید ، سپس جفتش را از آن قرار داد. ۳

بنابراین زن در آفرینش از همان جوهر و گوهر مرد
است و اندیشه یکسانی و یگانگی ماهوی زن و مرد ، اندیشه قرآنی است که از
آیات الهی به روشنی به دست می آید .
البته مفسران اهل تسنن نوعا می گویند : معنای
" و خلق منها زوجها " این است که خداوند حوا را از قطعه ای از بدن آدم
افریده است . در این مورد هم گروهی مانند قرطبی به ذکر دنده آدم (علیه
السلام ) اکتفا می کنند اما بیشتر انها مانند طبری و فخر رازی و شیخ محمد
عبده و مراغی می گویند حضرت حوا را از دنده چپ حضرت آدم آفرید .
لیکن در این نظر به برخی از حادیث استناد شده است که در حدیثی از امام صادق (ع) مردود شمرده شده است.

زراره می گوید : از امام صادق (ع) از آفرینش حوا سؤال شد که برخی می گویند : خداوند حوا را از دنده پایین و چپ آدم آفرید ،

امام (ع) فرمود : خدا منزه و برتر است از این
نسبت ، آن کس که چنین می گوید می پندارد که خداوند قدرت نداشت برای آدم
همسری از غیر دنده اش بیافریند ! ۴

بنابراین ، اسلام ، زن را مانند مرد برخوردار
از روح کامل انسانی و اراده و اختیار می داند و او را در مسیر تکامل که
هدف خلقت است می بیند و هر دو را در یک ردیف قرار داده و با خطاب یا «
ایّها النّاس و یا ایّها الّذین آمنوا » مخاطب ساخته است.

۲) نظر تورات

در تورات آمده وقتی خداوند آدم را آفرید و در
بهشت ساکن شد ، خداوند دید آدم تنهاست و گفت خوب نیست آدم تنها باشد پس
برای او یک یار بسازم که همراه او باشد، سپس او را از دنده چپ آدم آفرید و
آدم نام او را حوا یعنی زندگی نامید .

▪ پس از آن که خداوند خواب را بر آدم مستولی
کرد یکی از دنده هایش را گرفت زنی بنا کرد و نزد آدم آورد ، و آدم گفت این
است استخوانی از استخوان هایم و گوشتی از گوشتم ، از این رو ، نساء نامیده
شد؛ زیرا از انسان گرفته شده است . ۵

▪ خداوند این نکته را مورد توجه قرار داد که زن
را از کدامین عضو آدم بیافریند ، او فرمود :...... من زن را از قسمتی از
بدن آدم که همواره پوشیده و نهفته است می آفرینم تا آنکه موجودی محجوب و
عفیف به بار آید .۶

بنابراین بر اساس تعالیم تورات ، حوا از بخشی
از بدن مرد آفریده شده است و تبعا ، این یکی از دلایل ایجاد تصور خلقت زن
از دنده چپ مرد در بین مردمان در طول تاریخ شده است .

۳) نظر انجیل

در اناجیل مختلف هم قصّه آدم و حوّا آمده است.

در انجیل برنابا ، مثل همین داستان که در تورات
آمده ذکر شده است : پس چون خدا آدم را تنها دید فرمود خوش نیست این که
تنها باشد پس از این رو او را به خواب کرد و گرفت دنده را از سوی دل و آن
جا را از گوشت پر کرد و از آن دنده ، حوا را آفرید و زن برای آدم گردانید.
۷

قرآن کریم عاری از داستان هایی است که در تورات
و انجیل برای تحقیر زنان جعل گردیده اند ، و در آن کوچک ترین اشاره نشده
که ارزش اوّلین زنی که خداوند خلق فرمود کمتر از اوّلین مرد بوده یا این
که زن از یکی از دنده های مرد به وجود آمده یا زن در خلفت تبعی و طفیلی
مرد است .
برعکس، قرآن در محیطی که برای زن هیچگونه
استقلال در زندگی قائل نبود ، و هیچ گونه حق و حقوقی برای او نمی دید ،
حرمت و شرافتی برای او جُز حرمت و شرافت خانواده نمی شناخت و دختران را
زنده به گور می کردند ، با بیان رسا و منطق محکم ، اعلام می دارد ، زن از
نظر خلقت مانند مرد و فرد ی از افراد انسان است که در ماده و عنصر پیدایشش
دو نفر انسان نر و ماده شرکت و دخالت داشته و هیچ یک از این دو بر دیگری
ترجیح و برتری ندارد ، و در نتیجه ، تمام افراد بشر چه زن باشد یا مرد
امثال یکدیگرند و اگر ترجیح و برتری هم باشد در اصل خلقت آنها نیست بلکه
به واسطه کسب فضائل اخلاقی و کمالات نفسانی است که آنها بدست آورده اند
چون :
زن و مرد از یک پدر و مادر بوجود آمده است . آنجا که می فرماید :

« یا ایّها النّاس انّا خلقناکم من ذکرٍ و انثی و جعلناکم شعوباً و قبائل لتعارفوا انّ اکرمکُم عند اللّه اتقاکم »
ای مردم! ما شما را از یک مرد و زن آفریدیم و
شما را تیره ها و قبیله ها قرار دادیم تا یکدیگر را بشناسید ( اینها ملاک
امتیاز نیست ،) گرامی ترین شما نزد خداوند با تقواترین شماست ، خداوند
دانا وآگاه است

مسلم لله
9th January 2011, 08:29 AM
لا اله الا الله

ان شاء الله زمانی که مسائل مربوط به ارتداد را توضیح بدهم دیگر در این تاپیک پست نمیزنم،احساس میکنم داره بین ما تفرقه می اندازد.
لازه در این پست از جناب ارضایی،جناب مجتبی،سرکار رکسانا و سرکار زهرا عذر خواهی کنم که ابتدا اطلاعات غلط دادم.
و با این توهین هایی که شد اسکال ندارد و ارادت همچنان باقیست،درسته که جناب ارضایی با من کمی تند صحبت کردند اما من هنوز دوستشون دارم و باید خدمتتون عارض بشم در دین من خشونت در این جور مسائل درست نیست.
اما در هر صورت ارادت همچنان باقی است.[golrooz][golrooz][golrooz][golrooz]
[cheshmak] [shaad][cheshmak]

Rez@ee
9th January 2011, 08:37 AM
اجرای حکم ارتداد که از اختیارات حاکم اسلامی است، در مورد "مرتد" با توجه به یک سری شرایط و ارزیابی مصلحت ها و مفسده ها جاری می گردد. مرتد چه کسی است و چه شرایطی دارد؟در تعریف مرتد بسیاری از فقیهان شیعی و سنی گفته اند:"مرتد کسی است که اوّل مسلمان بود، سپس از دینش دست کشیده یا به پیامبر(ص) دشنام داده، و یا احکام اسلامی را به مسخره گرفته است".[1]
سید مرتضی، علم الهدی در تعریف مرتد می گوید:مرتد کسی است که بعد از پذیرش اسلام کفر را برگزیند.[2] انکار خدا، انکار پیامبر اسلام(ص)، انکار معاد، انکار ضروری دین و سبّ و بی احترامی به مقدسات دین اسلام موجب ارتداد است.
فرد مرتد با وجود شرایط:بلوغ، عقل، اختیار، قصد، اقرار به ایمان در حال بلوغ و ... حکم ارتداد را پیدا می کند.
از برخی تعابیر فقیهان فهمیده می شود که ارتداد به معنای تغییر عقیدة‌ تنها نیست، بلکه در آن برپا کردن عَلَم کفر و انکار خودخواهانة حقیقتی که روشن است. نقش دارد. آنان در معنای مرتد قید حجود را آورده اند.[3]
جاحد کسی است که با وجود علم به حقانیت (یا لااقل شک در آن) با وجود اتمام حجت، باز انکار می کند.[4] پس در ارتداد اظهار کفر یا شعار شرک، جحد یعنی چیزی که قلباً قبولش دارد ولی انکارش می کند، لازم است. حال اگر کسی مطلبی را که با استدلال علمی و از سر عقیده قلبی به آن رسیده باشد، جحد نیست و در زمرة مرتدان قرار نمی گیرد.[5]
[1] الفقه علی المذاهب الاربعه، ج 5، ص 423 -‌422.
[2] سلسله الینابیع الفقهیه، ج 4، ص 22؛ سیف الله صرامی، احکام مرتد از دیدگاه اسلام و حقوق بشر، ص 213.
[3] همان، ج 9، ص 171، به نقل از احکام مرتد، همان، 253.
[4] احکام مرتد در اسلام، همان، ص 228 و 281.
[5] همان، ص 254.

Rez@ee
9th January 2011, 08:45 AM
باعرض پوزش از همه دوستان که این موضوع اینقدر طولانی شد .
من اصلا قصد اهانت به شما را نداشتم فکر می کنم باقی دوستان هم چنین منظوری نداشته اند.
ما با هم فکری وبا استناد به احادیث موثق وایات قران یک بحث عقیدتی وعلمی را با پایان رساندیم فکر می کنم دلیلی هم نداره بیشتر ادامه پیدا کنه .

Admin
9th January 2011, 08:46 AM
دوست من آقای JustGOD5 (http://njavan.com/forum/member.php?u=121086) کسی قصد توهین به شما رو نداره.

شما اول کمی محکم اومدین و حرفهایی رو زدین و برای خیلی ها خوش نیومد و بخصوص خانم ها توهین تلقی کردن.

آقای ارضایی هم از دوستان خوب و همراه همیشه ی سایت هستند و تنها شما رو به مطالعه و تحقیق بیشتر در مورد مبحثی که بیان کردید تشویق کردند که خودتون هم در مباحث متوجه اشتباهی که کردید شدید.

خب به نظر شما اگه این بحث و جواب های این عزیزان نبود شما به اشتباه خودتون پی می بردید ؟

خوبی این مباحث برای اینه که اگه کسی مطلبی رو بلد نیست یاد بگیره و اگر کسی مطبی بلده رو هم به دیگران آموزش بده...

موفق باشید

مسلم لله
9th January 2011, 08:52 AM
بسم الله الرحمن الرحیم

جناب ارضایی پس خودتون ثابت کردید که حوا از دنده چپ حضرت آدم علیه السلام آفریده شده.

مسلم لله
9th January 2011, 08:58 AM
الحمدلله

اما در مورد مسئله ارتداد باید عرض کنم:
ارتداد از ریشه <رده> می آید و به معنای باز گشت است و در دین به معنای بازگشت از دین.
و مرتد به کسی گفته میشود که دین خود حلالی را حرام بداند،حرامی را حلال بداند،به نبوت پیغمبر و به واحد بودن خداوند (نعوذباالله) شک کند.

این زنان نیز به همین صورت از حرامی را حلال دانسته و از دستور خدا سرپیچی نموده اند.

بحث تمام شد بحمدالله

و صلی الله علی سیدنا و نبینا و حبیبنا و شفیعنا محمد و آله الطاهرین

مسلم لله
9th January 2011, 08:59 AM
لا اله الا الله

از دوستان عزیز سپاسگزار هستم که سبب شدند این تداخل اطلاعات بنده برطرف شد.

Admin
9th January 2011, 09:26 AM
الحمدلله

اما در مورد مسئله ارتداد باید عرض کنم:
ارتداد از ریشه <رده> می آید و به معنای باز گشت است و در دین به معنای بازگشت از دین.
و مرتد به کسی گفته میشود که دین خود حلالی را حرام بداند،حرامی را حلال بداند،به نبوت پیغمبر و به واحد بودن خداوند (نعوذباالله) شک کند.

این زنان نیز به همین صورت از حرامی را حلال دانسته و از دستور خدا سرپیچی نموده اند.

بحث تمام شد بحمدالله

دوست من در مورد حکم ارتداد و نحوه ی دادن حکم و اجرای اون به این مقاله دقت کنید.

معنای مرتد و احکام آن در اسلام (http://njavan.com/forum/showthread.php?t=82493&highlight=%D8%AD%DA%A9%D9%85+%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8 %AF%D8%A7%D8%AF)

چون مرتد خواندن یک فرد و صدور و اجرای حکم اون به همین راحتی ها هم نیست.

موفق باشید

مسلم لله
9th January 2011, 04:45 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

میدانم که ارتداد برچند قسم است و در کدام توبه پذرفته است و غیره.
اما حکم مرتد همان است که عرض کردم،عزیز برادر.[cheshmak]

AmirR13
9th January 2011, 05:36 PM
خیلی خوشحالم که کسی پیدا شده و مارو با اسلام واقعی و خارج از بصرف و نصرف های روزمره ی دنیوی آشنا میکنه.
آقای فقط خدای 5 دم شما گرم
باشد که در دنیای دگر به پاداش این عمل خود برسید

ایاتای
7th May 2011, 09:06 AM
بسم الله الرحمن الرحیم

بنا بر دین مقدس اسلام،زن نمی تواند پیش نماز مرد شود حتی اگر پیش نماز هم نباشد نمیتواند جلوتر از مرد بایستد و نماز بخواند لکن زن میتواند برای همجنس خود پیش نماز شود.

شما ميدونيد اگر بانو خديجه نبود دين اسلام هم نبود؟ اين خديجه بود كه از هر نظر حضرت محمد رو ياري كرد تا به اوج برسه و در سايه كمك مالي و معنوي بانو خديجه بود كه حضرت تونست دين اسلام رو گسترش دهد... پس اين حرف شما از روي جهله و فاقد ارزش.

در ضمن اينو هم بدون كه خدا بالاترين ارزش رو به زن داده... هم از نظر هوش هم از نظر درايت و كارداني... مرداني هم در طول تاريخ بوده اند كه از روي كين و حسد خواستن ارزش زن رو پايين بيارن به نام دين و غيره...

ایاتای
7th May 2011, 09:11 AM
بسم الله الرحمن الرحیم

من در سایت مذهبی اسک دین فعالیت دارم و تقریبا اکثر دوستان من طلبه و روحانی هستن.
ثانیا اگر واقعا علاقه دارید بدانید،اسناد و مدارک آن را برایتان فراهم میکنم و سعی میکنم از کتاب مقدس فرقان باشد.
ثالثا من که با خواهران گرامی دشمنی ندارم چنین حرف هایی بزنم لکن کتاب مقدس دین من گفته درفتارم با زنان باید درست باشه فلذا من هم سعی در انجام آن دارم.

طلبه و روحاني بودن دليل بر دانايي نيست.. و كسي هم مجبور نيست كه چرنديان انان رو قبول كنه.. انهايي اين چرنديات رو قبول ميكنن كه برده حلقه به گوش انها باشند...
در ضمن مهم نيست كه دين تو چي گفته! مهم اينه كه خود زنان چي فكر ميكنن...

ایاتای
7th May 2011, 09:22 AM
مسلم لله

اولا زن از دنده چپ مرد آفریده شده نه اینکه خودش یک خلقت جدا داشته باشد.تا انجايي كه ما ميدونيم و حقيقت هم همينه اونم اينه كه مرد از زن متولد شده... همانطور كه شما از مادرتون متولد شدين.. بقيه هم از وجود باارزش مادرشون پا به اين جهان گذاشتن نه از دنده پدرشون!!!!!

ثانیا زمانی که ابلیس گمراه شد از خداوند متعال چند خواسته داشت که به یکی از آن ها اشاره میکنم:
ابلیس عرض کرد برای من وسیله شکار قرار بده که بتوانم با آن مردم را شکار کنم.
خداوند متعال فرمود زنان را وسیله شکار تو قرار دادم.
پس بنازم به قدرت زنان... بنازم به هوش و ذكاوتشون كه همه جوره باعث شكست مردان بوده اند... اونم با اينهمه ادعا كه اقايون دارن!!!

ثالثا در تاریخ بسیار مشاهده شده که زن ،مرد را وارد جهنم کرده باشد.برای مثال ابن ملجم لعنة الله به قدری نماز خوانده بود که پیشانی وی پینه بسته بود لکن یک زن باعث شد که ابن ملجم مرادی لعنة الله ، حضرت امام علی علیه الصلوت و السلام را به شهادت برساند.دلم براي مردا سوخت... [fardemohem]
بي خود نيست كه من هميشه به زن بودنم افتخار ميكنم... و ازينكه خدا اينهمه خرد و شعور به زن هديه داده از خداي مهربون قدرداني ميكنم...

ایاتای
7th May 2011, 09:31 AM
بسم الله الرحمن الرحیم

میدانم که ارتداد برچند قسم است و در کدام توبه پذرفته است و غیره.
اما حکم مرتد همان است که عرض کردم،عزیز برادر.[cheshmak]

ميدونيد! مرتد بودن و به جهنم رفتن بسي شايسته تر است تا در بهشت با هم چون تويي هم جوار بودن... من كه دايم دعا ميكنم تا در جهنم با بزرگان باشم تا در بهشت با.........

kamanabroo
7th May 2011, 11:15 AM

طلبه و روحاني بودن دليل بر دانايي نيست.. و كسي هم مجبور نيست كه چرنديان انان رو قبول كنه.. انهايي اين چرنديات رو قبول ميكنن كه برده حلقه به گوش انها باشند...

خانم ایاتای گرامی
خوشحالم از اینکه به زن بودن خودتون افتخار می کنید.
یه نکته رو لازم دونستم بگم که سوء تفاهمی ایجاد نشه.
اینکه:
جناب مسلم لله هویت اعتقادی شون و .... برای سایت معلوم شده وقابل تایید نیست.
اگر جناب مسلم لله اعتقادات عجیب و غریب و برداشت های شخصی شون رو از دین، به اسلام و حرف طلبه و روحانی ها مستند می کنه، دلیل نمیشه که حتما درست و راست گفته باشه. چه بسا برای تخریب چهره روحانیت از این ترفند دارند استفاده می کنند.
چرا که در جاهای دیگه در همین سایت، جناب مسلم لله نظر کاملا منفی شون رو نسبت به روحانیت ابراز داشتند. پس دلیلی نداره بخاطر انتسابهای جعلی و کاذبی که به روحانیت می دهند شما هم به روحانیت بد بین بشید و یا بخواهید چیزی بگید.
می دونم که این نوع دفاع از دین که مسلم لله داره انجام می ده همه رو نسبت به دین و روحانیت و ... بدبین می کنه.
اما ما باید حواسمون جمع باشه
ممنونم

جناب مسلم لله
نه شما نه هیچ کس دیگه ای تا وقتی به حد مرجعیت دینی و اجتهاد نرسیده باشند
شانیت فتوا دادن ندارند
همین

برادر جان،آقا مجتبی.
من همان طور که عرض کردم در سایت مذهبی اسک دین فعالیت دارم،مدت زیادیه.من همیشه حرف خودمو صریح و واضح میزنم و اهل تعارف نیستم.
حرف حق رو میزنم اما نه با دعوا و خشونت!

پیشنهاد میدم که برید و همونجا به فعالیتتون ادامه بدین

و اما برویم سر بحث ارتداد این خانم های مرتد.
اولا که تشخیص ارتداد و مرتد دست علماء نیست،آن ها هم از دستورات اسلام مقدس پیروی می کنند
ثانیا اگر معنی ارتداد را نمیدانید دلیل بر این نیست که بنده دروغ میگویم.
این سایت یک سایت علمی است نه مذهبی که دارید با من درباره این مسائل بحث میکنید.لکن بنده موظف هستم به این شبهات پاسخ بدهم.
لطفا بفرمایید ارتداد یعنی چه و مرتد به چه کسی میگویند؟(منتظر نیستم بفرمایی به کسی که از دین برگردد مرتد میگویند،لطفا بفرمایید چگونه از دین برمی گردند؟)
و حکم مرتد چیست؟

اگر پاسخ سوالات فوق را بدانید دیگر نیازی به توضیح بنده نیست.

معنای ارتداد، حکم ارتداد و ... رو باید علمای دین که آگاه به همه جنبه های دین از نظر قرآن و روایات هستند بگن.
چند تا چیزی که بین مردم از این مفاهیم هست تمام مطلب نیست.
به جای اینکه مدام حرف خودتون رو تکرار کنید دنبال منابع باشید و کتب اسلامی حقوق و جزای اسلامی و مبانی دینی و اعتقادی رو مطالعه بفرمایید.
و ضمنا اگر مرجع تقلید دارید به رساله بیشتر مراجعه کنید.

ایاتای
7th May 2011, 11:24 AM
خانم ایاتای گرامی
اینکه:
اگر جناب مسلم لله اعتقادات عجیب و غریب و برداشت های شخصی شون رو از دین، به اسلام و حرف طلبه و روحانی ها مستند می کنه، دلیل نمیشه که حتما درست و راست گفته باشه. چه بسا برای تخریب چهره روحانیت از این ترفند دارند استفاده می کنند.
چرا که در جاهای دیگه در همین سایت، جناب مسلم لله نظر کاملا منفی شون رو نسبت به روحانیت ابراز داشتند. پس دلیلی نداره بخاطر انتسابهای جعلی و کاذبی که به روحانیت می دهند شما هم به روحانیت بد بین بشید و یا بخواهید چیزی بگید.
می دونم که این نوع دفاع از دین که مسلم لله داره انجام می ده همه رو نسبت به دین و روحانیت و ... بدبین می کنه.
ممنونم

بله، از مطالب ايشون پيداست كه قصدش تخريب دين اسلام است... اما بدبيني من هيچ ربطي به پست هاي ايشون نداره.. من اعتقادي به اديان ندارم و با مطالعه به اين نتيجه رسيدم.

kamanabroo
7th May 2011, 11:28 AM
بله، از مطالب ايشون پيداست كه قصدش تخريب دين اسلام است... اما بدبيني من هيچ ربطي به پست هاي ايشون نداره.. من اعتقادي به اديان ندارم و با مطالعه به اين نتيجه رسيدم.

خوشحال میشم اگر مسیر و سیر رسیدن به این نتیجه رو بدونم.
حتما باید جالب باشه و دقیق..

Rez@ee
7th May 2011, 05:31 PM
اما ما باید حواسمون جمع باشه.

جانا سخن از زبان مامی گویی ........

ایاتای
7th May 2011, 09:17 PM
خوشحال میشم اگر مسیر و سیر رسیدن به این نتیجه رو بدونم.
حتما باید جالب باشه و دقیق..

دوست عزيز، براي شناخت اديان، اول بايد خدايي رو بشناسيم كه توسط اديان و بانيان ديني معرفي شده.. خدایی که معرف حضور ما انسان هاست، بقدري آشنا و قابل نقد هست که اگه میگفتن که عامل خلقت جهان و هر چیزی که در اونه محصول یک ویژگی کاملا سازگار با اجزا جهان هستی است که بر اثر اتفاقات قابل انجام رخ داده و این اتفاق هر موقع و در هر زمان و مکان میتونه دوباره اتفاق بی افته، قابل قبولتر بود. موجودیت خدا یا هر چیزی که در بوجود آمدن جهان نقش داشته، لزوما نباید مثل ما فکر کنه و کنترل هر چیزی رو هم از طریق خصوصیات انسانی به دست بگیره...

ایاتای
8th May 2011, 12:25 AM
امیدوارم بادیدی بازوبدون پیش فرض های ذهنی به عقایدوباورهایمان بنگریم وبعدازتحقیق وتفکر درصورت لزوم آنهارا اصلاح کنیم.فکرمی کنم وقت آن رسیده که دست ازفریب دادن خودمان بکشیم و باخودمان روراست باشیم. سپاسگذارم.البته بيشتر خانمها هيچ اهميتي به حرف و حديث هايي كه در بالا به ان اشاره كرديد نميدهند و ميدانند كه حقيقت در عماق فكر و انديشه سالم نهفته است... نظر بانيان ديني و روحانيون هم برا خودشون محترمه ما مجبور به قبول نظر انها نيستيم...

خردبین
8th May 2011, 12:39 AM
البته بيشتر خانمها هيچ اهميتي به حرف و حديث هايي كه در بالا به ان اشاره كرديد نميدهند و ميدانند كه حقيقت در عماق فكر و انديشه سالم نهفته است... نظر بانيان ديني و روحانيون هم برا خودشون محترمه ما مجبور به قبول نظر انها نيستيم...

اما من نظری عکس نظرشمارادارم. چراکه خانوم های مسلمان سایت بادیدن اینکه مولای شیعیان درموردشان چه سخنانی می گوید دچاردوگانگی وتضادمی شوند.نمی دانند قبول کنند که ناقص الخلقه هستند یابپذیرند که دین شان اشتباه می کند.پلیسی به نام تعصب های دینی در درون مسلمانان است که می تواند آنهارامجبورمی کند که بپذیرند.اجباربیرونی وجودندارداما اجباردرونی وجوددارد! مگراینکه براین اجباردرونی غلبه کنندکه این همان کاری است که من انتظاردارم انجام دهند!

kamanabroo
8th May 2011, 12:40 AM
جناب خردبین
اصرار شما بر تکرار یکسری حرفهایی که جوابشون داده شده بی معناست.
در یک کلام برای اهمیت اسلام به زنان و نوع نگاه اسلام به زنان می توان به حضرت زهرا س توجه کرد. که جهان به طفیلی ایشان خلق شده و بهانه خلقت هستند.

حتی در قرآن هم ما آیات متشابه داریم که تاویل می شوند. چه برسد به احادیث که جای تاویل را به طریق اولی دارند.
در صورت تکرار پست های معنی دار ضد دینی، حتما برخورد میشه.

ایاتای
8th May 2011, 12:42 AM
می بینیدکه صراحتا حضرت علی عنوان می کند که عقل زن ناقص است ومی بینید برای اینکه زن پررو نشود وتوقعش بالا نرود می گوید حتی در امور پسندیده هم ازآنهاپیروی نکنید! ومی گوید که حتی ازخوبهای آنها هم برحذرباشید! به گونه ای درموردزنان صحبت می کندکه زنها موجوداتی ناقص الخلقه هستندوبایدهمواره مراقب آنهابود تافتنه ای درست نکنند و نباید بااطاعت کردن ازآنها مقدمات پررو شدن وپرتوقع شدن آنهارافراهم کرد. همچنین این پست (http://www.njavan.com/forum/showpost.php?p=223861&postcount=12) بنده را برای اطلاعات بیشتر مورد مطالعه قراردهید.

همچنین در افسانه ادیان زن از مرد درست شده است و زن عامل بدبختی وسیه روزی مردبوده.زن مرد را تشویق کرد تا به حرف شیطان گوش دهد و از درخت ممنوعه بخورد و ازبهشت به زمین نزول کند.

.

آدم حضرت خديجه و فاطمه را بشناسد و بعد بگويد عقل زن ناقص است بايد به صداقتش شك كرد..! وجود بانو فاطمه به تنهايي كافي بود براي ستايش علي از زن...

بله در اديان به انسانيت زن خيلي توهين شده و همواره حق و حقوقش پايمال شده است
گيريم كه زن مرد رو تشويق كرده كه به حرف شيطان گوش كند!! مرد كه عقل كل است چرا گوش داده؟!!! اينهمه ادعا دارن! اينهمه دم از برتري ميزنن! خدا و اديان و مردان ديني همه حامي مرد هستن... با اين حال از زن فريب ميخورن!! پس خدا در افرينش مردان شايسته و مومن موفق نبوده و همواره نگران است كه اقايون توسط خانم ها فريب بخورن!! عجب داستان حقيري ساختن..!!

خردبین
8th May 2011, 12:51 AM
جناب خردبین
اصرار شما بر تکرار یکسری حرفهایی که جوابشون داده شده بی معناست.
در یک کلام برای اهمیت اسلام به زنان و نوع نگاه اسلام به زنان می توان به حضرت زهرا س توجه کرد. که جهان به طفیلی ایشان خلق شده و بهانه خلقت هستند.

چه جالب! ایشان بهانه خلقت هستند؟! بزرگوار! چنین سخنانی حاکی ازجزمیت اندیشی گوینده است.شما هیچ دلیل عقلی برای این حرف خود ندارید.نمی دونستم که همه جهان هستی فقط به بهانه حضرت زهرا به وجود آمده.

حتی در قرآن هم ما آیات متشابه داریم که تاویل می شوند. چه برسد به احادیث که جای تاویل را به طریق اولی دارند.

بزرگوار! شما ابتدا باید ثابت کنید که حدیث متشابه است وبعدچنین سخنی رامطرح کنید.
متاسفانه تعصبات دینی شما اجازه نمی دهد درست بیندیشیدوبه فکرتوجیه موضوع هستید.بابا بنده خدا بایدبه چه زبونی باشماصحبت کنه که شمامتوجه بشید داره میگه زن ناقص العقله؟!! داره رک وپوست کنده وشفاف وروشن نظرش رومیگه شما برای توجیه حرف ازآیات متشابه قرآن میزنی؟!

در صورت تکرار پست های معنی دار ضد دینی، حتما برخورد میشه.

متاسفانه شمانشان می دهید که اصلا تلرانس شنیدن نظرات مخالفین راندارید.پست معنی داریعنی چی؟مگه قراره همه دینی ومطابق عقایدماصحبت کنند؟شمادین راقبول داریدوبنده قبول ندارم.حالابه جرم قبول نداشتن دین می خواید بامن برخوردکنید؟! کمی احترام به نظروعقیده واندیشه دیگران هم بدنیست. من دارم کلام مولای شماروبراتون میگم شماجواب میدیدبامن برخورمیکنید؟! بزرگوار! اگرباکسی میخوایدبرخوردکنید بایدبا حضرت علی برخوردکنید نه بنده. من فقط سخنان ایشان رو نقل کردم.

kamanabroo
8th May 2011, 12:52 AM
اما من نظری عکس نظرشمارادارم. چراکه خانوم های مسلمان سایت بادیدن اینکه مولای شیعیان درموردشان چه سخنانی می گوید دچاردوگانگی وتضادمی شوند.نمی دانند قبول کنند که ناقص الخلقه هستند یابپذیرند که دین شان اشتباه می کند.پلیسی به نام تعصب های دینی در درون مسلمانان است که می تواند آنهارامجبورمی کند که بپذیرند.اجباربیرونی وجودندارداما اجباردرونی وجوددارد! مگراینکه براین اجباردرونی غلبه کنندکه این همان کاری است که من انتظاردارم انجام دهند!

تعصب رو کسانی دارند که بدون اینکه حرف دیگران رو گوش بدهند فقط حرف خودشون رو تکرار می کنند.
حتی برای ترجمه کردن یک متن عربی باید اونقد مسلط به همه معانی الفاظ و ... بود تا حق متن ادا شود.
غیر از اینکه باید توجه داشت کلمات در زمانی که گوینده آنها را گفته در عرف و ... چه معنایی داشته اند.
کسانی که دین شناسند و به تمام ابعاد دین مسلط هستند می تونند درباره این نوع عبارات و احادیث نظر بدهند. نه نگاه سطحی و کوتاه ... .

ایاتای
8th May 2011, 12:54 AM

منم اشاره كردم كه بيشتر خانمها (نگفتم همشون) اهميتي به اين حديث ها نميدهند... بله خانم هايي هم هستن كه در بين اين دو راه بلاتكليف موندن!

kamanabroo
8th May 2011, 01:30 AM
چه جالب! ایشان بهانه خلقت هستند؟! بزرگوار! چنین سخنانی حاکی ازجزمیت اندیشی گوینده است.شما هیچ دلیل عقلی برای این حرف خود ندارید.نمی دونستم که همه جهان هستی فقط به بهانه حضرت زهرا به وجود آمده.

قرار نیست دلیل عقلی گفته بشه
وقتی معنای بهانه خلقت بودن رو بفهمیم اونوقت راحت براتون جا می افته.
البته قبلش باید با عقل اصول دین رو پذیرفته باشین (توحید،عدل،نبوت،امامت، معاد)

بزرگوار! شما ابتدا باید ثابت کنید که حدیث متشابه است وبعدچنین سخنی رامطرح کنید.
متاسفانه تعصبات دینی شما اجازه نمی دهد درست بیندیشیدوبه فکرتوجیه موضوع هستید.بابا بنده خدا بایدبه چه زبونی باشماصحبت کنه که شمامتوجه بشید داره میگه زن ناقص العقله؟!! داره رک وپوست کنده وشفاف وروشن نظرش رومیگه شما برای توجیه حرف ازآیات متشابه قرآن میزنی؟!

وقتی می گم باید کسی در این زمینه نظر بده که اهل فن باشه بخاطر اینجاست.
کلمه ناقص در این روایات به اون معنای فارسی که از ناقص استفاده میشه معنا نمیشه!
که به معنای نقص داشتن یعنی کسر داشتن کامل نبودن و ... است.
و کلمه عقل یعنی چه نوع عقلی؟ عقل نظری یا عملی ...

همه اینها وقتی معلوم بشه شک و شبهه ها هم معلوم میشه.
و اگر اهل تحقیق باشین به جوابش می رسید.
نخواستم اینجا بحث طولانی بشه.
می بینی که بحث تعصب دینی و این حرفا نیست
بلکه بحث روی عدم اطلاع کافی شما از مسئله ای هست که درباره اش دارید حرف میزنید

متاسفانه شمانشان می دهید که اصلا تلرانس شنیدن نظرات مخالفین راندارید.پست معنی داریعنی چی؟مگه قراره همه دینی ومطابق عقایدماصحبت کنند؟شمادین راقبول داریدوبنده قبول ندارم.حالابه جرم قبول نداشتن دین می خواید بامن برخوردکنید؟! کمی احترام به نظروعقیده واندیشه دیگران هم بدنیست. من دارم کلام مولای شماروبراتون میگم شماجواب میدیدبامن برخورمیکنید؟! بزرگوار! اگرباکسی میخوایدبرخوردکنید بایدبا حضرت علی برخوردکنید نه بنده. من فقط سخنان ایشان رو نقل کردم.

مخالف دو جور داریم:
مخالف معاند ( کسی که از روی عمد مسائلی رو کنار هم جمع می کنه تا هم مخالفت خودش رو نشون بده و هم شک و شبهه ای ایجاد کنه وقصد تخریب داره)
مخالف منتقد ( کسی که از روی دلیل معتبر و عقلی قبول نمی کنه و به دنبال کشف حقیقت هست و تعصب گرا و یک جانبه گرا نیست و همواره حرف خودش رو نمی زنه)

نوع ادبیات و پست های شما ازنوع اولی هست...
و گرنه اینجا هر گونه اظهار نظر در چهار چوب خودش بلااشکال هست.

*yas*
8th May 2011, 03:32 AM

جناب شما میگین ناقص الخلقه
مگه ممکنه خدا چیزی رو با عیب و نقص خلق کنه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!

کدوم آفریده خدا نقص داره که شما به زن میگین ناقص الخلقه

ما خدامون رو کامل مطلق میدونیم و میدونیم همه آفریده هاش رو بی نقص آفرید وبرا همین هرگز قبول نمیکنیم زن ناقص الخلقه است

amin_745
8th May 2011, 03:58 AM
این حرف ها رو برای کسانی بگو که حداقل وجود خدا رو قبول داشته باشن!! نه برای آدمهایی که فکر میکنن جهان به این عظمت با این نظم و دقت و این وسعت بی انتها بر اثر یه جرقه بوجود اومده و همینطوری کشکی وبی صاحب است. "لکم دینکم ولی دین" مگر اینجا کسی قصد داره چیزی رو به شما تحمیل کنه سروران گرمی عاجزانه خواهش میکنم ما رو درجهل و نادانی خودمان رها کنید. ما یک میلیارد آدم هستیم که به قول امثال شما نمیفهمیم و اگر نافهمی این است ما میخواهیم در نافهمی خودمان بمانیم شما که همه چیز را فهمیده اید برای ما بس است.

A M S E T I S
8th May 2011, 07:23 AM
خانم ایاتای گرامی
اینکه:
ممنونم

جناب مسلم لله
نه شما نه هیچ کس دیگه ای تا وقتی به حد مرجعیت دینی و اجتهاد نرسیده باشند
شانیت فتوا دادن ندارند
همین

پیشنهاد میدم که برید و همونجا به فعالیتتون ادامه بدین

معنای ارتداد، حکم ارتداد و ... رو باید علمای دین که آگاه به همه جنبه های دین از نظر قرآن و روایات هستند بگن.
چند تا چیزی که بین مردم از این مفاهیم هست تمام مطلب نیست.
به جای اینکه مدام حرف خودتون رو تکرار کنید دنبال منابع باشید و کتب اسلامی حقوق و جزای اسلامی و مبانی دینی و اعتقادی رو مطالعه بفرمایید.
و ضمنا اگر مرجع تقلید دارید به رساله بیشتر مراجعه کنید.

خوشحالم که بلاخره جناب کمان ابرو اینجا اومدن...دوستان عزیز اگه قرار باشه شبهاتی برطرف بشه و شفاف سازی بشه باید با اهل فن مناظره کرد نه با کسانی که هنوز فهم دقیقی از دین و هدف آفرینش ندارند...

بعضی از دوستان در اینجا بیش از حد صحبت میکنند و ممکنه این حرف های منحرف روی بعضی از انسان ها تاثیر بذاره....بحث با انسان هایی که حرف هیچکس رو قبول ندارند و خودشون رو به اشتباه کامل فرض میکنند کاملا بی فایده است..

خردبین
8th May 2011, 01:45 PM
قرار نیست دلیل عقلی گفته بشه
وقتی معنای بهانه خلقت بودن رو بفهمیم اونوقت راحت براتون جا می افته.
البته قبلش باید با عقل اصول دین رو پذیرفته باشین (توحید،عدل،نبوت،امامت، معاد)

بزرگوار! عقلانی به مسائل نگاه کنید تامجبورنشوید هرچی راکه می خوانید باورکنید.
خواهش می کنم ادعاهای عجیب وغریب وسنگینی رومطرح نکنید که بعدمجبوربشید پای توحید وعدل و... رووسط بکشید.اینقدر هم سعی نفرمایید مقام الوهیت به کسی بدهید.بعد مجبورمی شوید برای توجیه اش همه چیز را انکارکنید.مثل همین سخنان حضرت علی.

وقتی می گم باید کسی در این زمینه نظر بده که اهل فن باشه بخاطر اینجاست.

خب حالا که سخنان شفاف وروشن حضرت علی تمامی راه های فرار روبرشمابسته طبیعتا من انتظارداشتم که شمابگید باید اهل فن صحبت کنه! مانمی فهمیم! بایدبه متخصص رجوع کنیم! حالا متخصص کیه؟ مرجع تقلید! روحانی شیعه! واون هم که معلومه بهت چی میگه.وبه این شکل افرادمقلدی همانند شمادریک دورباطل گیرافتادند.هرچی روکه باعقلشون جوردرنمیادمیگن مانمی فهمیم باید سراغ فلان روحانی بریم وبعدهم که اون معلومه بهش چی تحویل میده.خواهش می کنم ازاین دورباطل خودتون رو رهایی ببخشید.تاکی می خوایدیک مقلد تمام وکمال باشید؟ تاکی خردگریزی وعقل ستیزی و تقلید همه جانبه؟

کلمه ناقص در این روایات به اون معنای فارسی که از ناقص استفاده میشه معنا نمیشه!
که به معنای نقص داشتن یعنی کسر داشتن کامل نبودن و ... است.
بزرگوار! وقتی سخن اززبان عربی میشه باید به متخصصین زبان عربی و فرهنگ لغت عربی رجوع کرد ودید ناقص ومشتقات آن به چه معناست.این مرزبندی رو شمافقط برای توجیه سخن حضرت علی درست کرده اید.هرجمله ای که از زبان مردی عربی خارج می شود ماباید به ترجمه آن رجوع کنیم.نه اینکه هرجابه صلاحمون نبود بگیم خب این روایت ترجمه اش میشه فلان.
درقرآن هرجا ازنقص ومشتقات آن استفاده شده به معنای کمبود وکاستی بوده.مثال ها بی شمارهستند.به فرهنگ لغت هم مراجعه کنید همواره معنای اصلی ومهم آن کمبودوکاستی می باشد.حالا اگرشمانظری غیرازاین دارید باید دلیل قانع کننده ای داشته باشیدکه چرا ماباید ازمعنای مهم واصلی نقص صرفنظرکنیم ومعناهای دیگر رامدنظرقراردهیم.تازمانی که دلیلی برای صرف نظرازمعنای بدیهی نقص وجود نداردپس ماهم همینگونه ترجمه می کنیم.ضمن اینکه متخصصین هم آن را ناقص وناکامل ترجمه کرده اند همانگونه که خواهیم دید.

و کلمه عقل یعنی چه نوع عقلی؟ عقل نظری یا عملی ...

همه اینها وقتی معلوم بشه شک و شبهه ها هم معلوم میشه.

ببین بزرگوار! حضرت علی بعدازجنگ برای سپاهیانش که یک عده آدم عادی وساده و بی سواد وکم سوادبودندسخنرانی می کنه.دیگه حضرت علی وقتی داره بایک یه عده آدم عامی و عموما بی سواد صحبت میکنه وقتی میگه ناقص یعنی ناقص! وقتی میگه عقل یعنی عقل! حضرت علی وقتی داره برای مردم صحبت میکنه نمیاد بحث های کلامی پیچیده بکنه! من توی خیابون به شما میگم ناقص العقل! شماازمن به دادگاه شکایت می کنید به جرم توهین به شما.من هم توی دادگاه میگم نه منظورمن ازعقل،فلان چیز بوده! منظور من ازناقص که اون معنای توی ذهن شمانیست!
می بینید چقدرمسخره وبی معناست؟متاسفانه وقتی همه چیزشفاف وروشنه چون این شفافیت به نفع دین نیست پس باید تاجایی که میشه اون روپیچوند وپیچیده کرد تا معنای حرفهای طرف روتغییردادودستخوش تحریف کرد.

و اگر اهل تحقیق باشین به جوابش می رسید.
نخواستم اینجا بحث طولانی بشه.
می بینی که بحث تعصب دینی و این حرفا نیست
بلکه بحث روی عدم اطلاع کافی شما از مسئله ای هست که درباره اش دارید حرف میزنید

دقیقابحث سرتعصباته دوست من! این موضوع هرگزبحث پیچیده وتخصصی نیست که شماداریدسعی می کنید اینگونه نشانش دهید! شخصی رفته بالای منبروبه زبان ساده وعامیانه برای مردم عامیانه وکم سواد صحبت کرده.بالای منبرکه برای یک عده بی سوادبحث های کلامی وعلمی پیچیده نکرده! حالا من به تنهاچیزی که نیازدارم یک مترجم خوبه تاحرفهایش روبرای من ترجمه کنه. همین! که تمامی مترجمان هم ازعلمای خودتشیع هستند! مثلا متنی که من ترجمه اش روبرای شماگذاشتم متنی بود که توسط استاد حسین انصاریان ترجمه شده بود.دیدیدکه حتی نام خطبه در مذمت زنان بود.ترجمه آقای شهیدی روهم شماملاحظه بفرمایید.بازعنوان خطبه نکوهش زنان می باشد.متن ترجمه شده توسط آقای شهیدی روهم ملاحظه بفرمایید:

خطبه 079-نكوهش زنان

و از خطبه هاى آن حضرت است پس از پايان نبرد جمل، در نكوهش زنان. مردم! ايمان زنان ناتمام است، بهره آنان ناتمام، خرد ايشان ناتمام. نشانه ناتمامى ايمان، معذور بود نشان از نماز و روزه است به هنگام عادتشان، و نقصان بهره ايشان، نصف بودن سهم آنان از ميراث است نسبت به سهم مردان، و نشانه ناتمامى خرد آنان اين بود كه گواهى دو زن چون گواهى يك مرد به حساب رود. پس از زنان بد بپرهيزيد و خود را از نيكانشان وا پاييد، و تا در كار زشت طمع نكنند، در كار نيك از آنان اطاعت ننماييد.

فقط دشتی به جای ناقص وناتمام کلمه را متفاوت ترجمه کرده.که درپاورقی درتوضیح اینکه چرااینگونه ترجمه کرده می نویسد: ظاهراین خطبه وکلمه نواقص مخالف آیات قرآن کریم،عقائد وفلسفه اسلامی است.اگربگوییم که خدا نیمی ازانسان هارا ناقص آفرید) تنهاراه جمع آن است که در واژه نواقص تصرف کنیم ومعنای آن را تفاوت واختلاف بدانیم.که درلغت وواژه های قرآن نیزبه جای دیگراستعمال شده اند.آنگاه تضاد ظاهری این خطبه باقرآن کریم ومبانی اعتقادی برطرف می شود.کلمه نواقص دراینجایعنی تفاوت وتفاوت درآیه 3 سوره ملک "ماتری من تفاوت" یعنی نقص وکاستی.

می بینیدکه دشتی هم اشاره می کند که چون خطبه بامبانی اعتقادی درتضاداست معنای آن راعوض کرده ونه به خاطراینکه ترجمه صحیح آن به این شکل است.بلکه دشتی تعصبات ودیدگاه خودش راواردموضوع کرده وچون او امام علی را امام معصوم می داند پس نمی تواندبپذیردکه او نصف انسان ها راناقص القعل خطاب کرده باشد.برای همین معنای ناقص رابه متفاوت تغییرمی دهد! امادرپایان اضافه می کند که نواقص دراینجایعنی تفاوت و درآیه 3 سوره ملک تفاوت یعنی نقص وکاستی!

خب این هم سخن متخصصین زبان عربی! شایدهم شماخودتان رابالاترازاین افرادمی دانیدکه به خودشهامت این رامی دهیدکه باآنهامخالفت کنید.خواهش می کنم دست ازلجاجت برداریدو همانگونه که متخصصینی همانند دشتی وشهیدی وانصاریان این کلمه را ناقص و ناکامل و نقص و کاستی معناکرده اند شما هم سخن ایشان رابپذیرید و سعی درگریزازحقیقت نداشته باشید.

مخالف دو جور داریم:
مخالف معاند ( کسی که از روی عمد مسائلی رو کنار هم جمع می کنه تا هم مخالفت خودش رو نشون بده و هم شک و شبهه ای ایجاد کنه وقصد تخریب داره)
مخالف منتقد ( کسی که از روی دلیل معتبر و عقلی قبول نمی کنه و به دنبال کشف حقیقت هست و تعصب گرا و یک جانبه گرا نیست و همواره حرف خودش رو نمی زنه)

نوع ادبیات و پست های شما ازنوع اولی هست...
و گرنه اینجا هر گونه اظهار نظر در چهار چوب خودش بلااشکال هست.

بزرگوار! بازهم ادعای بدون دلیلی رامطرح کردید.تنهاکاری که من کردم این بودکه باآوردن سخنان امام علی نشان دادم که دیدگاه ایشان ودین درمورد زنان چه می باشد.من نه سخنی رادستکاری کردم ونه جایی راتحریف کردم وسخنان نامربوطی به کسی نسبت دادم. من برای اینکه برای حرفم دلیل بیاورم نیازداشتم تامستندصحبت کنم وبرای اینکارهم باید سخنان حضرت علی رامی نگاشتم.البته درک می کنم که شمابه هرحال باید برای توجیه اینکه چراپست من راپاک کردید یک سری سخنان نامربوط رابه من نسبت دهید.فکرمی کنم این شماهستیدکه فقط یک سری ادعاهای بدون دلیل را ازروی تعصب کور مطرح می کنید وحاضرنیستید این همه شواهد روشن وواضح رابپذیرید:

بخشی از نامه امام علی به امام حسن:

درامورسیاسی کشورازمشورت بازنان بپرهیز که رای آنان زودسست می شود وتصمیم آنان ناپایداراست. درپرده حجاب نگاهشان دار تانامحرمان راننگرند.بیرون رفتن رنان بدترازاین نیست که افرادغیرصالح رامیانشان آوری واگربتوانی به گونه ای زندگی کنی که غیرتورانشناسندچنین کن! کاری که برترازتوانایی زن است به اووامگذارکه زن گل بهاری است نه پهلوان سخت کوش. مبادا درگرامی داشتن زن زیاده روی کنی که اورابه طمع ورزی کشانده برای دیگران به نارواشفاعت می کند... ترجمه آقای دشتی

خطبه 79 نهج البلاغه:

وَ مِنْ خُطْبَة لَهُ عَلَيْهِ السَّلامُ
از سخنان آن حضرت است
بَعْدَ فَراغِهِ مِنْ حَرْبِ الْجَمَلِ فى ذَمِّ النِّساءِ
پس از پايان جنگ جمل در مذمّت زنان
مَعاشِرَ النّاسِ، اِنَّ النِّساءَ نَواقِصُ الاْيمانِ، نَواقِصُ الْحُظُوظِ،
اى مردم، زنان از نظر ايمان و ارث
نَواقِصُ الْعُقُولِ. فَاَمّا نُقْصانُ ايمانِهِنَّ فَقُعُودُهُنَّ عَنِ الصَّلاةِ
و عقل ناقصند. اما نقصان ايمانشان به اعتبار معاف بودن از نماز و روزه
وَالصِّيامِ فى اَيّامِ حَيْضِهِنَّ. وَ اَمّا نُقْصانُ حُظُوظِهِنَّ فَمَواريثُهُنَّ
در ايام قاعدگى است. اما نقصان ارثشان به اعتبار اينكه سهم ارث آنان
عَلَى الاَْنْصافِ مِنْ مَواريثِ الرِّجالِ. وَ اَمّا نُقْصانُ عُقُولِهِنَّ فَشَهادَةُ
نصف سهم ارث مردان است. اما نقصان عقلشان، به اعتبار اينكه شهادت دو زن
امْرَاَتَيْنِ كَشَهادَةِ الرَّجُلِ الْواحِدِ. فَاتَّقُوا شِرارَ النِّساءِ، وَ كُونُوا مِنْ
برابر شهادت با يك مرد است. از بَدان آنان بترسيد، و از خوبانشان
خِيارِهِنَّ عَلى حَذَر، وَلاتُطيعُوهُنَّ فِى الْمَعْرُوفِ حَتّى لايَطْمَعْنَ
بر حذر باشيد، و در امور پسنديده از آنان پيروى نكنيد تا در اعمال ناشايسته طمع
فِى الْمُنْكَـرِ.
پيروى نداشته باشند. ترجمه آقای انصاریان

برای من یک سوال بزرگ وجود دارد: حضرت علی باید چگونه با شماحرف بزند تاشمابفهمیدکه منظورش چیست؟! چگونه بگوید که اعتقاد دارد ایمان وعقل زن ناقص است؟چگونه بگوید که سعی کنید زن راحتی الامکان درخانه محبوس کنید تاکسی رانبیند؟چگونه بگوید که از زن حتی درخواسته های نیکوپیروی نکنید تا پرتوقع نشود؟ چگونه بگوید که درامورسیاسی باهاش مشورت نکنید چرا که زود ازحرفهایش برمی گردد وتصمیمات سستی می گیرد؟ چگونه...؟ براستی چگونه باید با شماحرف می زد که حرفش رابپذیرید وباورکنید؟! من که فکرنکنم راهی وجود داشته باشد که شماحرف امام علی رابپذیرید!

البته شما باحذف پست قبلی بنده نشان دادید که تا چه اندازه تحمل حقیقت را دارید و مسلما ازشما انتظارقبول حقیقت راندارم چراکه به خوبی با اعمال وحرفهایتان نشان دادیدکه بحث باشمابیهوده است.این سخنان را هم برای دوستان حقیقت جو بیان می کنم.البته چون شما مدیربخش مذهبی هستید بنده انتظاراین عکس العمل را ازشماداشتم چراکه اصولا دین دربرابرمخالفان خودش روشی سرکوبگرانه رادرپیش می گیرد وهمواره سعی می کند تاصدای مخالفان راخفه کند.دین هرکسی که با اومخالفت کند بلافاصله به اوبرچسب هایی همانند کافر،منافق فتنه گر و مرتد و...می زند وبرای حذف او تلاش می کند.در دین چیزی به نام آزادی عقیده وآزادی بیان و شنیدن وتحمل نظرمخالفین وجود ندارد.
این هم آخرین پست بنده دراین ارتباط بود چراکه فکرمی کنم همینگونه پیش برود همانگونه که اشاره کردند بامن برخوردکنند و احتمالا اخراجم کنند! به هرحال قضاوت رابه عهده دوستان می گذارم.به امید اینکه روزی بتوانیم فارغ ازتعصبات وجزمیت اندیشی وایمان بلادلیل و پیش داوری های ذهنی آزادانه بیندیشیم وحقیقت راببینیم.امیدوارم همواره دیدی انتقادی جستجوگرانه وبی طرفانه داشته باشیم.
ما میمون دست آموزنیستیم که کورکورانه تقلیدکنیم.من ازدوستان خواهش می کنم بدون پیش داوری و پیش زمینه ذهنی خودشان بیندیشند و تحقیق کنند. سپاسگذارم.

مسلم لله
13th May 2011, 08:44 AM
لا اله الا الله

جناب خردبین
در مورد این چیزا باهاشون بحث نکن
به نظر من جواب نمیده.

میدونی اینا چیا رو باور میکنن؟
وقتی خطیب جمعه قم میگه: آقای خامنه ای زمانی که به دنیا آمد گفت یاعلی
اینا،اینجور چیزا رو باور میکنن.

آقای خردبین بگذر

مسلم لله
13th May 2011, 08:47 AM
الله اکبر

به به جناب خرد بین،خدا از شما راضی باشه

خطبه 79 نهج البلاغه:

از سخنان آن حضرت است
وَالصِّيامِ فى اَيّامِ حَيْضِهِنَّ. وَ اَمّا نُقْصانُ حُظُوظِهِنَّ فَمَواريثُهُنَّ
عَلَى الاَْنْصافِ مِنْ مَواريثِ الرِّجالِ. وَ اَمّا نُقْصانُ عُقُولِهِنَّ فَشَهادَةُ
امْرَاَتَيْنِ كَشَهادَةِ الرَّجُلِ الْواحِدِ. فَاتَّقُوا شِرارَ النِّساءِ، وَ كُونُوا مِنْ
فِى الْمُنْكَـرِ.
پيروى نداشته باشند. ترجمه آقای انصاریان

این چیزا تو کتشون نمیره

من از تفسیر جامع حدیث میارم،حدیث معتبر
قبول نمیکنن

این که نهج البلاغه است.
حالا دیگه چی میگید؟ نکنه اینم (نعوذبالله) جعلیه؟

msd21
13th May 2011, 02:05 PM
سلام به همه دوستان
در این تاپیک دوستان از آوردن حدیث و آیه برای اثبات حرفشون استفاده کردن که به مزاج بعضی از خانم ها خوش نیومد و اونا هم براشون دلیل آوردن که باور ندارن یا مخالفن

برای به نتیجه رسیدن یادتون باشه که که در چه حالتی بحث می کنید "درون دینی" یا "برون دینی"
در بحث های برون دینی معمولا بحث به جایی میرسه که اکثریت قبول دارن و نه همه
در بحث های درون دینی ممکنه به جایی برسه که خیلی ها موافق نباشن و یا حتی بیشتر افراد یا همه مخالف بشن بجز عده ای اندک که از آنان با نام یاران واقعی یاد شده
برای روشن تر شدن مرد و زن رو در دو قالب برون دینی بررسی میکنیم

الف)برون دینی میگه
مرد و زن دارای حقوق برابر هستند
در مجازات دارای احکام یکسان هستند
معیشت زندگی وظیفه هر دوتاس و هر دو مسئول کسب درآمد هستند
در ارث بردن ارث برابر می برند
و مهم تر از همه اینکه مهریه برای زن تعریف نمیشه چون با هم زندگی رو شروع می کنند و اگر از هم جدا بشن هر کی راه خودشو بره
هر دو طرف حق طلاق دارند
این قوانینی هست که حقوق بشر میگه و قوانین کشورهای غربی بر این اساسه

ب)درون دینی میگه(درون دینی یعنی خدا رو قبول داری و نبوت و معاد پس گفته هاشو قبول داری هرچند که به ضررت باشه)
مرد و زن دارای حقوق مساوی هستند ولی این به معنای حقوق یکسان و برابر نیست یعنی هر کدوم اندازه ظرف وجودی خودش
زن نصف مرد ارث میبره
احکام مجازاتی اونا با هم فرق داره
معیشت زندگی وظیفه مرد هستش نه دوتا و زن میتونه بخاطرش شکایت هم کنه
برای زن مهریه تعریف میشه و در صورت طلاق مرد باید این مهریه رو به زن بده
فقط مرد حق طلاق داره و زن حق طلاق نداره
نماز و روزه پدر و مادر بر عهده پسر بزرگتره نه دختر بزرگتر
بهشت زیر پای مادر تعریف شده

مشکل بعضی خانوما اینه که دوست دارن حق طلاق رو داشته باشن و برابر ارث ببرن و از اون طرف هم میخوان مهریشون سنگین باشه و وظیفه امرار معاشو نداشته باشن و خانوم خونه باشن ولی این دوتا با هم اصلا جور نمیشه باید یک طرفو انتخاب کنن

msd21
13th May 2011, 02:18 PM
اول اینکه که مرجع تقلید من تو رسالش گفته که مرد نمیتونه پشت سر زن نماز بخونه یا زن جلوی مرد حتی یک قدم! مگر اینکه بین آنها حایلی(دیواری) باشه و گرنه اونی که نمازشو دوم شروع کرده باطله و در این امر هیچ استثنایی نیست
این حکم هم کلیه و همه مراجع قبولش دارن هرکی هم مخالفه بره با اونا صحبت کنه شاید چیزی بگه که اونا قانع بشن و نظرشون عوض بشه و فتوا جدید بدن
البته این از احکام اسلامه و برای همه برقراره حتی برای "حضرت فاطمه و حضرت علی" یا "حضرت پیامبر و خدیجه" پس با همه عظمت حضرت فاطمه هیچگاه حضرت علی پشت سرشون نماز نخوندن و هم چنین هیچ مرد مسلمان دیگه ای (جالب توجه اونایی که برای مثال زدن بزرگی زن حضرت فاطمه و خدیجه رو مثال زدن)

من خودم تو قصص الانبیا خوندم که زن از مرد خلق شده و حوا از آدم بهمین خاطر قامت آدم 70 ذرع بود و حوا 35 ذرع
در حدیثی حضرت علی میگه: و خداوند زنان را بدون عقل و عورت آفرید پس عقل آنها را با در خانه گذاشتن و عورت آنها را با پوشانیدن بپوشانید.کتاب هزار حدیث از امام علی(عربی اونو هم اگه خواستید)
در این حدیث هم صراحتا به ضعف در تفکر(یا همون ناقص بودن عقل) زنان اشاره شده و اینا رو باید قبول کرد مثل خیلی از گفته های دیگه اسلام که شاید براتون ناخوشایند باشه چون اسلام یعن دین تسلیم در برابر خدا

مسلم لله
14th May 2011, 07:29 AM
الله اکبر

بله حق با جناب msd21 است.

مسلم لله
14th May 2011, 07:32 AM
لا اله الا الله

ما چی میگیم جناب کمان ابرو چی میگن

کلمه عقل یعنی چه نوع عقلی؟ عقل نظری یا عملی ...
عقل هم دو قسمت شد،نظری عملی
تا الآن عقل یه قسمت بود،وقتی حدیث و روایت آوردیم شد دو قسمت،آیه بیاریم میشه سه قسمت،بحث ادامه پیدا کنه،قسمت های دیگه ای از عقل هم پیدا میشه

مسلم لله
14th May 2011, 07:39 AM
هوالغنی

البته جناب msd21

برای به نتیجه رسیدن یادتون باشه که که در چه حالتی بحث می کنید "درون دینی" یا "برون دینی"
برون دینی و درون دینی نداریم،هرچه هست باید از دین باشد.

بسیار خوب

مشکل بعضی خانوما اینه که دوست دارن حق طلاق رو داشته باشن و برابر ارث ببرن و از اون طرف هم میخوان مهریشون سنگین باشه و وظیفه امرار معاشو نداشته باشن و خانوم خونه باشن ولی این دوتا با هم اصلا جور نمیشه باید یک طرفو انتخاب کنن
در خصوص این موضوع آیه داریم
الرجال قوامون علی النساء (آیه شریفه 34 سوره مبارکه انساء) (مردان بر زنان تسلط دارند)

(البته لازم به ذکره که تسلط = تسلط ؛ تقسیم بندی هم نمیشه به دو دسته نظری و عملی و امثالهم)

مسلم لله
14th May 2011, 07:41 AM
هوالباقی

اگه قرار باشه شبهاتی برطرف بشه و شفاف سازی بشه باید با اهل فن مناظره کرد نه با کسانی که هنوز فهم دقیقی از دین و هدف آفرینش ندارند...
خواهر بزرگوار
اهل فن،منظورتان روحانیون تحصیل کرده در قم است؟
این روحانیون،انیشتین که نیستند،یه آدم ساده اند.

البته دقت داشته باشید که شبهه باید برطرف بشه،نباید پنهان بشه!

مسلم لله
14th May 2011, 07:52 AM
هوالمصور

البته این از احکام اسلامه و برای همه برقراره حتی برای "حضرت فاطمه و حضرت علی" یا "حضرت پیامبر و خدیجه" پس با همه عظمت حضرت فاطمه هیچگاه حضرت علی پشت سرشون نماز نخوندن و هم چنین هیچ مرد مسلمان دیگه ای (جالب توجه اونایی که برای مثال زدن بزرگی زن حضرت فاطمه و خدیجه رو مثال زدن)
بله کاملا درسته جناب msd21

من خودم تو قصص الانبیا خوندم که زن از مرد خلق شده و حوا از آدم بهمین خاطر قامت آدم 70 ذرع بود و حوا 35 ذرعبرادر چرا راه دور بریم
قرآن کریم که هست،اگثریت هم قبولش داریم.
در قرآن کریم به صراحت بیان شده: کسی که شما را از یک تن بیافرید و سپس از او جفتش را آفرید. (سوره مبارکه النساء آیه شریفه 1)

اینم یه حدیث معتبر
ابن بابویه به سند خود در کتاب علل از حضرت صادق علیه السلام روایت کرده:
فرمود خداوند آفرید حوا را از زیادی طینت و گل پهلوی چپ آدم و از این جهت مردان یک استخوان دنده و پهلو از زنان کمتر دارند.(تفسیر جامع جلد دوم صفحه 9 و 10)

جناب msd21 مشکل این جا است که آرام و عقلائی بحث نمی کنند.خیلی مسائل را پنهان میکنند.

خطبه 79 نهج البلاغه:

از سخنان آن حضرت است
فِى الْمُنْكَـرِ.
پيروى نداشته باشند. ترجمه آقای انصاریانمتن فوق از نهج البلاغه است،نهج البلاغه را اکثریت یا بهتر است بگیم همه شیعیان قبول دارند.

میخواید بدونید چطور حق را پنهان میکنند؟
اسم حضرت آیت الله العظمی صانعی را شنیده اید؟ از مراجع بزرگوار تقلید است که در قم سکونت دارد.
اگر دوست داشتید یه سر به سایت وی بزنید. www.saanei.org (http://www.njavan.com/forum/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.sanei.org)
البته برای ورود به سایت ایشان باید فیلتر شکن داشته باشید.

متوجه شدید؟
سایت یکی از مراجع بزرگوار تقلید اهل تشیع فیلتر است.

این پنهان کردن حق نیست؟

Rez@ee
14th May 2011, 12:43 PM
نقل قول:
لطفا اگه دوست داشتید به سایتش یه سر بزنید. www.sanei.org (http://www.njavan.com/forum/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.sanei.org)
راستی اگه خواستید سر بزنید،باید فیلتر شکن داشته باشید.
سایت رسمی مرجع عالقدر شیعه،محل زندگی در قم،محل تولد ایران،محل تحصیل ایران،فیلتر است.

یه سوال دیگه
چرا سایت این مرجع بزرگوار فیلتره؟

میبینید،پس نمیشه به هر کتابی اعتماد کرد.حقایق پنهان می شود.

مصطفی (http://www.njavan.com/forum/member.php?u=1)
مدیر کـــــــل ســــایت
دوست من مسلم الله
شما باز دارید فرا فکنی می کنید ...

این سایتی که دادین هم فیلتر نیست دامینش تمام شده. ( Expired شده )

اینکه میگم شما هر تصوری که از دین و خلقت زن و مقام بشر و ... که دارید فکر می کنید درسته همینه.

اگه نیاز داشتید برای اثبات پایان اعتبار این دامین اطلاعات whois رو هم بخواید اینجا میذارم که شکتون بر طرف بشه.

این تذکر آخر بود ...

مسلم لله
16th May 2011, 07:33 AM
الله اکبر

جناب ask
آدرس رو اشتباهی داده بودم.
آدرس درست اینه www.Saanei.org

با اون پستی که زدید چیو میخواستید بگید؟
که دستم رو شد؟
خیر،من کاری نکردم که دستم بخواد رو بشه.
احادیث هم معتبره.
آیات هم در قرآن هست.
برای مثال، آیه شریفه 1 سوره مبارکه النساء

مراجعه کنید اگر خواستید.
چون من اگه اینجاها زیاد پست بزنم ممکنه اخراج بشم.

ریپورتر
16th May 2011, 07:40 AM
لا اله الا الله

جناب خردبین
در مورد این چیزا باهاشون بحث نکن
به نظر من جواب نمیده.

میدونی اینا چیا رو باور میکنن؟
وقتی خطیب جمعه قم میگه: آقای خامنه ای زمانی که به دنیا آمد گفت یاعلی
اینا،اینجور چیزا رو باور میکنن.

آقای خردبین بگذر

اخه نوكرتم اين حرفا و جكها چيه ميگي مرد و زن هيچكدوم برتري ندارن نسبت به هم .
بعدشم بهتر مواظب حرف زدنت باشي و الكي به افراد بزرگ توهين نكني چون در اندازه اينها نيستي.افكار شما متاسفانه بسيار مشكل داره خيلش شبيه وهابيت ميزنه افكارت.بهتره قشنگ بري دين رو بشناسي و با خوندن معني يك ايه و يك حديث الكي تفسير نكني معني با تفسير يك ايه كلي فرق داره.والا بزرگهاي اين راه هنوز نميتونن ادعا كنند كه اينجور شما داري براي خودت فتوا ميدي و نظر ميدي.برادر به ظاهر ديني من دچار كج روي مزمن شدي بهتره كمي مطالعات خودت رو عميق كني تا همينجوري حرف نزني بدون هيچ فكري

ریپورتر
16th May 2011, 07:44 AM
هوالمصور

بله کاملا درسته جناب msd21

برادر چرا راه دور بریم
قرآن کریم که هست،اگثریت هم قبولش داریم.
در قرآن کریم به صراحت بیان شده: کسی که شما را از یک تن بیافرید و سپس از او جفتش را آفرید. (سوره مبارکه النساء آیه شریفه 1)

اینم یه حدیث معتبر
فرمود خداوند آفرید حوا را از زیادی طینت و گل پهلوی چپ آدم و از این جهت مردان یک استخوان دنده و پهلو از زنان کمتر دارند.(تفسیر جامع جلد دوم صفحه 9 و 10)

جناب msd21 مشکل این جا است که آرام و عقلائی بحث نمی کنند.خیلی مسائل را پنهان میکنند.

متن فوق از نهج البلاغه است،نهج البلاغه را اکثریت یا بهتر است بگیم همه شیعیان قبول دارند.

میخواید بدونید چطور حق را پنهان میکنند؟
اسم حضرت آیت الله العظمی صانعی را شنیده اید؟ از مراجع بزرگوار تقلید است که در قم سکونت دارد.
اگر دوست داشتید یه سر به سایت وی بزنید. www.saanei.org (http://www.njavan.com/forum/redirector.php?url=http%3a%2f%2fwww.sanei.org)
البته برای ورود به سایت ایشان باید فیلتر شکن داشته باشید.

متوجه شدید؟
سایت یکی از مراجع بزرگوار تقلید اهل تشیع فیلتر است.

این پنهان کردن حق نیست؟

ببين از كي تا حالا اقاي صانعي شده مرجع عاليقدر؟
جامع مدرسين قم ايشون رو فاقد صلاحيت براي مرجعيت اعلام كرد همونجور كه زماني ايشون رو مرجع اعلام كردن.ايشون هم در طي زمان دچار كج روي مزمن شد كه باعث شد نظريات نيوتني بده.شما اگه از راه دور ايشون رو ميشناسي بنده با ايشون رفت و امد داشتم پس شك نكن كه منحرف شدن.

مسلم لله
16th May 2011, 08:09 AM
الله اکبر

مواظب حرف زدنت باش
جناب مصطفی،من چیزی نگفتما

آقای محترم شما بهتر میدونی مرد و زن تفاوت دارند یا ائمه و پیغمبر اسلام و قرآن و تورات و انجیل؟
انجیل که تحریف شده
تورات که تحریف شده
قرآن که تفسیر داره
حدیث که جعلیه
عقل که دو قسمت شده
و ...

نهج البلاغه معتبر نیست؟
ابن بابویه از راویان معتبر نیست؟

مسلم لله
16th May 2011, 08:23 AM
لا اله الا الله

در ضمن شما حق نداری به کسی توهین کنی
مخصوصا روحانیونی بزرگواری مثل حضرت آیت الله العظمی صانعی و امثالهم (علامه شیخ فضل الله،حضرت آیت الله العظمی سیستانی،حجت الاسلام و المسلین استاد دانشمند،حضرت آیت الله مجتهدی تهرانی،حضرت آیت الله العظمی بهجت و ...)

شما هم فکر نکن من از روحانیون بدم میاد.
من از کسایی بدم میاد که حق رو پنهان میکنن.

در ضمن عزل یک مرجع به علما قم ربطی نداره،اگر دو نفر عاقل و بالغ بگن میشه از کسی تقلید کرد،میشه و اگر بگن نمیشه پس نمیشه. (میتونی با شماره 09640 تماس بگیری و بپرسی)

در خصوص افکار من هم باید بگم: هر اسمی دوست داری رو من بذار.فرضا من وهابی هستم.مسلمانم،مگه نمیگید شیعه و سنی با هم برادرند.وهابی ها باسنی ها مشکلی ندارند،پس با شیعه برادرند!

در خصوص مطالعه باید عارض بشم: شما کتاب پیدا کن من مطالعه کنم.
چه کتابی مطالعه کنم؟ کتاب درست و حسابی پیدا نمیشه.
کتاب زنان پیغمبر اسلام نوشته جناب آقای عمادزاده (که فکر کنم یا مربوط به زمان محمد رضا بوده یا اوایل انقلاب،کتاب قدیمیه.به نظرم کتاب خوبیه. حالا شما برو ببین میتونی جایی پیدا کنی بخریش؟! یا کتب دکتر شریعتی،جایی پیدا کردی بخر یا سایت خوب پیدا کردی که فیلتر نبود،آدرسشو به من بده)

مطالعه میکنم،کتاب های مذهبی ای مطالعه میکنم که بر اساس سخنان ائمه و پیغمبر اسلام و قرآن کریم باشه.

عدشم بهتر مواظب حرف زدنت باشي و الكي به افراد بزرگ توهين نكني چون در اندازه اينها نيستي.
به کسی ربطی نداره من در اندازه کس دیگه هستم یا نه. در ضمن،اون چیزی که من نوشتم رو خطیب جمعه قم گفت. از خودم که در نیاوردم. شما ها باید همینا رو باور کنید.

ریپورتر
16th May 2011, 08:27 AM
الله اکبر

مواظب حرف زدنت باش
جناب مصطفی،من چیزی نگفتما

آقای محترم شما بهتر میدونی مرد و زن تفاوت دارند یا ائمه و پیغمبر اسلام و قرآن و تورات و انجیل؟
انجیل که تحریف شده
تورات که تحریف شده
قرآن که تفسیر داره
حدیث که جعلیه
عقل که دو قسمت شده
و ...

نهج البلاغه معتبر نیست؟
ابن بابویه از راویان معتبر نیست؟

ببين دوست عزيز شما اولا در حدي نيستي كه بگي درست صحبت كنم يا نه چون بنده اصلا به شما بي احترامي نكردم.[nishkhand]

دوما ببين حرف شما درسته قران تحريف نشده و تنها كتاب اسماني هست كه تحريف نشده اما براي درك و منظور قران نياز به تفسير هست و نميشه از روي معنيش فتوا و نظر داد.وگرنه بيكار نبودن بشينن تفسير بنويسن تا بقيه بتونن بفهمن منظور ايات قران رو.شما از يك ديد به نوشته نهج البلاغه نگاه ميكني در صورتي كه بايد از زوايايي بيشتري به تك تك نوشته هاش نگاه كرد و فكر كرد در موردش به صرف معني نميشه نظر قطعي داد و اينم بايد از اساتيد در اين زمينه بپرسي تا بهت ياد بدن و گرنه هر كسي ميشد متخصص دين و نظر ميداد در مورد نوشته ها و ايات.

مسلم لله
16th May 2011, 08:42 AM
الله اکبر

فقط بدون تعصب بخونید
من که خندم میگیره

شما ميدونيد اگر بانو خديجه نبود دين اسلام هم نبود؟ اين خديجه بود كه از هر نظر حضرت محمد رو ياري كرد تا به اوج برسه و در سايه كمك مالي و معنوي بانو خديجه بود كه حضرت تونست دين اسلام رو گسترش دهد... پس اين حرف شما از روي جهله و فاقد ارزش.

در ضمن اينو هم بدون كه خدا بالاترين ارزش رو به زن داده... هم از نظر هوش هم از نظر درايت و كارداني... مرداني هم در طول تاريخ بوده اند كه از روي كين و حسد خواستن ارزش زن رو پايين بيارن به نام دين و غيره...

البته این مطالب رو از سرکار ایاتای نقل کردم،منو اخراج نکنید.

تا انجايي كه ما ميدونيم و حقيقت هم همينه اونم اينه كه مرد از زن متولد شده... همانطور كه شما از مادرتون متولد شدين.. بقيه هم از وجود باارزش مادرشون پا به اين جهان گذاشتن نه از دنده پدرشون!!!!!

اینجیل چی میگه،تورات چی میگه،قرآن چی میشگه(آیه شریفه1 سوره مبارکه النساء: کسی که شما را از یک تن آدم بیافرید،سپس از او جفتش را آفرید.)
خداوند متعال در قرآن کریم چه گفته،حضرت علی علیه السلام و حضرت صادق علیه السلام چه گفته اند.
سرکار خانم چه میگن(نقل قول بالا)

پس بنازم به قدرت زنان... بنازم به هوش و ذكاوتشون كه همه جوره باعث شكست مردان بوده اند... اونم با اينهمه ادعا كه اقايون دارن!!!

دلم براي مردا سوخت... [fardemohem]
بي خود نيست كه من هميشه به زن بودنم افتخار ميكنم... و ازينكه خدا اينهمه خرد و شعور به زن هديه داده از خداي مهربون قدرداني ميكنم...

ميدونيد! مرتد بودن و به جهنم رفتن بسي شايسته تر است تا در بهشت با هم چون تويي هم جوار بودن... من كه دايم دعا ميكنم تا در جهنم با بزرگان باشم تا در بهشت با.........

از مدیرت سایت تقاضا دارم حتما حتما یکبار با دقت بسیار،نقل قول های بالا را مطالعه کنند.
بعد اگر خواستم منو اخراج کنند...
لطفا اول مطلب بالا را مطالعه کنید،بعد متوجه میشید که اخراج شدن من دلیلش روشنگری است نه زیر پا گذاشتن قوانین.

ریپورتر
16th May 2011, 08:57 AM
لا اله الا الله

در ضمن شما حق نداری به کسی توهین کنی
مخصوصا روحانیونی بزرگواری مثل حضرت آیت الله العظمی صانعی و امثالهم (علامه شیخ فضل الله،حضرت آیت الله العظمی سیستانی،حجت الاسلام و المسلین استاد دانشمند،حضرت آیت الله مجتهدی تهرانی،حضرت آیت الله العظمی بهجت و ...)

شما هم فکر نکن من از روحانیون بدم میاد.
من از کسایی بدم میاد که حق رو پنهان میکنن.

در ضمن عزل یک مرجع به علما قم ربطی نداره،اگر دو نفر عاقل و بالغ بگن میشه از کسی تقلید کرد،میشه و اگر بگن نمیشه پس نمیشه. (میتونی با شماره 09640 تماس بگیری و بپرسی)

در خصوص افکار من هم باید بگم: هر اسمی دوست داری رو من بذار.فرضا من وهابی هستم.مسلمانم،مگه نمیگید شیعه و سنی با هم برادرند.وهابی ها باسنی ها مشکلی ندارند،پس با شیعه برادرند!

در خصوص مطالعه باید عارض بشم: شما کتاب پیدا کن من مطالعه کنم.
چه کتابی مطالعه کنم؟ کتاب درست و حسابی پیدا نمیشه.
کتاب زنان پیغمبر اسلام نوشته جناب آقای عمادزاده (که فکر کنم یا مربوط به زمان محمد رضا بوده یا اوایل انقلاب،کتاب قدیمیه.به نظرم کتاب خوبیه. حالا شما برو ببین میتونی جایی پیدا کنی بخریش؟! یا کتب دکتر شریعتی،جایی پیدا کردی بخر یا سایت خوب پیدا کردی که فیلتر نبود،آدرسشو به من بده)

مطالعه میکنم،کتاب های مذهبی ای مطالعه میکنم که بر اساس سخنان ائمه و پیغمبر اسلام و قرآن کریم باشه.

به کسی ربطی نداره من در اندازه کس دیگه هستم یا نه. در ضمن،اون چیزی که من نوشتم رو خطیب جمعه قم گفت. از خودم که در نیاوردم. شما ها باید همینا رو باور کنید.
من به آقاي صانعي توهين نكردم ايشون دچار انحراف شدن بد نيست كمي رساله ايشون رو بخونيد و نظريات جديد رو ببينيد اونوقت ميبينيد دچار انحراف شدن.و بايد بدوني مرجع اعلام صلاحيت مراجع جامع مدرسين قم هست كه تخصصي ترين نهاد در اين موضوع هست.هر رشته اي يك مركز تاييد داره و جامع مدرسين هم مركز تاييد صلاحيت مراجع هست .
به به اينم مدل جديد از اعلام مرجع تقليد دو نفر بگن درسته ماشالله كسي هم كه نميگه عاقل نيست[nishkhand]
اين سبكي كه شما ميگي شبيه زمان تير كمون شاه هست[nishkhand]
ببين كتابهاي دکتر شريعتي و صحبتهاش رو اگر ميخواي بيرون هست مقداريشم من دارم پس نگو نيست بگو نگشتم.
اين كه دليل نميشه خيلي از كتابهاي ديگر تجديد چاپ نشدن حتي كتابهاي مهندسي پس چون چاپ نشدن نميشه گفت اينا رو پنهان كردن ولي خب قبول دارم كمياب هست بعضي كتابها.
شما در مورد خطيب چيزي شبيه جك و يا دروغ سيزده نوشتي[nishkhand]
و بايد بگم ادم بايد با عقلش مسائل رو بررسي كنه نه اينكه همينجور حرف بزنه.

Admin
16th May 2011, 09:45 AM
از مدیرت سایت تقاضا دارم حتما حتما یکبار با دقت بسیار،نقل قول های بالا را مطالعه کنند.
بعد اگر خواستم منو اخراج کنند...
لطفا اول مطلب بالا را مطالعه کنید،بعد متوجه میشید که اخراج شدن من دلیلش روشنگری است نه زیر پا گذاشتن قوانین. دوست من ، مسلم الله ...

روشنگری با اینکه بخوای اعتقادات خودت رو به دیگران تحمیل کنی خیلی فرق داره.
کسانی که نظر شما رو قبول کنند میشن مسلمان و باقی هم کافر ..!

من بارها به شما نسبت به این برخوردتون با دیگر کاربران و دسته بندی تذکر دادم که البته با تذکر بعدی باید از شما برای همیشه خداحافظی کنیم.

شما در این فضا می تونی آزادانه نظرت رو بدون انجام اعمال زیر بگی:

1. تحمیل عقاید خودت
2. توهین و نسبت دادن القاب به دیگران
3. توهین به نظام مقدس جمهوری اسلامی و مقامات دولتی و رهبریت
4. توهین به مقدسات و ادیان آسمانی
5. نشر اکاذیب و مطالب بدون منبع موثق یا معتبر ( سایت های فیلتر شده منبع معتبری نمیباشد )

لطفا رعایت کنید تا در خدمت شما باشیم.

در مورد مواردی هم که نقل قول کردید تصمیم با ماست که چگونه برخورد کنیم نه شما ...

وقتی شما به فردی توهین می کنی انتظار واکنش مقابل به مثل هم باید داشته باشید.

در مورد آقای صانعی هم شما در یک جا می گی که علما رو قبول نداری و در اینجا میگی ایشون رو قبول داری ، فکر می کنم همین موضوع هدف از ارائه چنین بحث هایی توسط شما رو نشون بده ... بخصوص اینکه در بین تمامی مباحثی که میکنید موارد ضد و نقیض با اهداف خیلی خاص بسیار مشهوده ..!

در صورتی که این بحث همچنان بی هدف دنبال بشه بسته خواهد شد.

موفق باشید

مسلم لله
17th May 2011, 06:24 AM
لا اله الا الله

بسیار خوب

روشنگری با اینکه بخوای اعتقادات خودت رو به دیگران تحمیل کنی خیلی فرق داره.
کسانی که نظر شما رو قبول کنند میشن مسلمان و باقی هم کافر ..!
لطفا به اعتقادات ربط نده
من حدیث میارم،آیه میارم،این که اعتقاد من نیست.
در ضمن کارفر از ریشه کفر میاد به معنای پنهان کردن،کافر بر وزن فاعل،و اسم فاعل است،به معنای انجام دهنده کار.
کافر= پوشاننده،در دین اسلام به معنای پوشاننده حق

3. توهین به نظام مقدس جمهوری اسلامی و مقامات دولتی و رهبریت
من هیچ توهینی نکردم و نخواهم کرد.

اين سبكي كه شما ميگي شبيه زمان تير كمون شاه هست
جناب دیجی مهدی،منگر من به نظام فعلی ایران توهین کردم که شما به نظام پهلوی توهین میکنی؟
نمیخوام به حرف مدیر بی احترامی کرده باشم.اما به اندازه کافی دلیل دارم که نظام فعلی رو ببرم زیر سوال،اینجا هم جای بحثش نیس چون عرض کردم،نمیخوام به مدیر بی احترامی کرده باشم.
خیلی دوست داشتی در مورد نظام بحث کنی،بیا سایت خودم.
شما هم حق توهین به نظام محمد رضا (خدابیامرز) نداری.

4. توهین به مقدسات و ادیان آسمانی
جناب مدیر،من توهین به مقدسات کردم یا شما که اون کتب رو قبول ندارید؟
من اون کتب رو قبول دارم.

5. نشر اکاذیب و مطالب بدون منبع موثق یا معتبر ( سایت های فیلتر شده منبع معتبری نمیباشد )
سایت رسمی جناب صانعی می باشد و فیلتر است.(لطفا یه سر به این لینک بزنید: http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%D9%87%D8%B1%D8%B3%D8%AA_%D9%85%D8%B1%D8%A7% D8%AC%D8%B9_%D8%AA%D9%82%D9%84%DB%8C%D8%AF_%D8%B4% DB%8C%D8%B9%D9%87

وقتی شما به فردی توهین می کنی انتظار واکنش مقابل به مثل هم باید داشته باشید.

من توهینی به زنان نکردم،مشکل از شما است که آیات قرآن کریم و روایات رو توهین برداشت میکنید.

در مورد آقای صانعی هم شما در یک جا می گی که علما رو قبول نداری و در اینجا میگی ایشون رو قبول داری
من اکثر روحانیون ایرانی را قبول ندارم،اما در بین این ها موارد اندکی هست که قبول دارم.

در صورتی که این بحث همچنان بی هدف دنبال بشه بسته خواهد شد.
میدانید مشکل شما چیه؟
اینه که در مباحث دیگه اجازه بحث میدید و بی تعصب بحث میکنید اما بحث مذهبی که میرسد...

مسلم لله
17th May 2011, 06:35 AM
الله اکبر

خطبه 079-نكوهش زنان

و از خطبه هاى آن حضرت است پس از پايان نبرد جمل، در نكوهش زنان. مردم! ايمان زنان ناتمام است، بهره آنان ناتمام، خرد ايشان ناتمام. نشانه ناتمامى ايمان، معذور بود نشان از نماز و روزه است به هنگام عادتشان، و نقصان بهره ايشان، نصف بودن سهم آنان از ميراث است نسبت به سهم مردان، و نشانه ناتمامى خرد آنان اين بود كه گواهى دو زن چون گواهى يك مرد به حساب رود. پس از زنان بد بپرهيزيد و خود را از نيكانشان وا پاييد، و تا در كار زشت طمع نكنند، در كار نيك از آنان اطاعت ننماييد.

معتبره دیگه درسته؟

در حدیثی حضرت علی میگه: و خداوند زنان را بدون عقل و عورت آفرید پس عقل آنها را با در خانه گذاشتن و عورت آنها را با پوشانیدن بپوشانید.کتاب هزار حدیث از امام علی

درامورسیاسی کشورازمشورت بازنان بپرهیز که رای آنان زودسست می شود وتصمیم آنان ناپایداراست. درپرده حجاب نگاهشان دار تانامحرمان راننگرند.بیرون رفتن رنان بدترازاین نیست که افرادغیرصالح رامیانشان آوری واگربتوانی به گونه ای زندگی کنی که غیرتورانشناسندچنین کن! کاری که برترازتوانایی زن است به اووامگذارکه زن گل بهاری است نه پهلوان سخت کوش. مبادا درگرامی داشتن زن زیاده روی کنی که اورابه طمع ورزی کشانده برای دیگران به نارواشفاعت می کند...

آقای صدرالمتالهین درکتابش اسفاراربعه سخنی زشت درموردزنان داردوآقای ملاهادی سبزواری درحاشیه نوشته است که بله ایشان زنان رادرعداد حیوانات آورده است وبرای اینکه زنان ازجنس حیوانات هستندوفقط صورت انسان به آنهاداده شده است تامردان ازآنان مشمئزنشوندودرنکاح باآنان رغبت کنند.زنان به دلیل ضعف عقل وادراک جزییات ومیل به زیورهای دنیا،حقاوعدلا درحکم حیوانات زبان بسته اندولی به آنهاصورت انسان داده شده است تامردان ازمصاحبت باآنان متنفرنشوندودرنکاح باآنان رغبت ورزندوبه همین دلیل درشرع مطهر مردان رادرکثیری اراحکام مثل طلاق ونشوز و...برزنان چیرگی داده اند...

فرمود خداوند آفرید حوا را از زیادی طینت و گل پهلوی چپ آدم و از این جهت مردان یک استخوان دنده و پهلو از زنان کمتر دارند.(و شاید این حدیث اشاره باشد به اینکه جهت جسمانیت و حیوانیت در زنان قویتر از جسمانیت در مردان و جهت روحانیت در مردان بیشتر است از روحانیت زنان زیرا یمین و راست کنایه است از عالم ملکوت و روحانی و شمال و چپ اشاره است از عالم ملک جسمانی استخراج شده از باطن آدم و گردیده ماده خلقت حوا پس این حدیث اشاره می باشد به اینکه جهت ملکوت به امر در مردان قوی تر است از جهت ملک و خلق در زنان به عکس این میباشد چه ظاهر به عنوان باطن است و این معنی سر ناقص بودن بدن های مردان است از زنان و به اسرار الهی نرسد کسی به جز اهل سر.)

تفسیر جامع جلد دوم صفحه 9 و 10

امیدوارم توهین برداشت نکنید.

آیه شریفه 1 سوره مبارکه النساء: کسی که شما را از یک تن آدم بیافرید و سپس از او جفتش حوا را بیافرید.

امیدوارم توهین برداشت نکرده باشید.

اینم حدیث و آیه معتبر
پس بحث تمام شد.
حالا میتونید تاپیک را ببنید.
دیگه حرفی هم نمیشه زد.
تمام شد.

سعی کنید موفق باشید.

تووت فرنگی
17th May 2011, 06:39 AM
چقدر بحث میکنیـــد بابا [negaran] آخر یکی اخراج میشه و . . . [nishkhand]
میدونید توی این مباحث آخرش دعوا میفته و از هم ناراحــــت میشید ! [esteress]
بهتــــره بحث های عقیدتی و مذهبی و . ... نکنید آخه ....هرکی یک نظری داره [hoshdar]
موفق باشیـــــــــــــد [golrooz]

Admin
17th May 2011, 06:55 AM
لطفا به اعتقادات ربط نده

متاسفانه شما استدلالی از هر چیزی که دارید کاملا سطحی و غیر قابل منطقیه ...

اگر دین اسلام اون چیزی بود که شما اینجا دارین معرفی می کنین مطمئن باشید من مسلمان نمی شدم.

اسلامی که اینجا معرفی می کنید متاسفانه به قول دی جی مهدی اسلام طالبانی و وهابیته که بدون تفکر فقط برداشت سطحی از هر نکته بخصوص آیات قرآن دارن..!

من هیچ توهینی نکردم و نخواهم کرد

یه نمونه رو که خودم حذف کرده بودم ( توهین به رهبری و دولت ) براتون یه بار پیام خصوصی کردم.

شما هم حق توهین به نظام محمد رضا (خدابیامرز) نداری

اینکه میگم شما برداشت سطحی از همه چی داری در همین جمله ات به راحتی مشهوده ..!

شما معتقدی که برخی کاربران آواتار های نامناسب استفاده می کنن در حالی که در اینجا از منبع فساد در 30 سال قبل دفاع می کنی.

ناگفته نماند خانواده ی پهلوی از مفسد ترین خانواده های شاهنشاهی ایران بودند که سابقه ی تاریخی فساد مالی ، معنوی و ... اونها بر هیچ کسی پوشیده نیست.

در نتیجه اینکه شما که اسم سایتت رو گذاشتی خداشناس چرا از توهین به یه آدم خدا نشناس ناراحت میشی ؟ [tafakor]

ایت رسمی جناب صانعی می باشد و فیلتر است.(لطفا یه سر به این لینک بزنید: http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%...8C%D8%B9%D9%87 (http://www.njavan.com/forum/redirector.php?url=http%3A%2F%2Ffa.wikipedia.org%2 Fwiki%2F%25D9%2581%25D9%2587%25D8%25B1%25D8%25B3%2 5D8%25AA_%25D9%2585%25D8%25B1%25D8%25A7%25D8%25AC% 25D8%25B9_%25D8%25AA%25D9%2582%25D9%2584%25DB%258C %25D8%25AF_%25D8%25B4%25DB%258C%25D8%25B9%25D9%258 7)

ویکیپدیا یک دانش نامه ی رایگانه که هر فردی می تونه مطلبی به رایگان درونش به اشتراک بذاره .!

وقتی حوزه ی علمیه ی قم که خودش متولی دادن مقامات حوزویه خلع درجه ی مرجعیت تقلید آقای صانعی رو منتشر کرده دیگه اینکه در یه سایتی گفته شده ایشون مرجع تقلید هستن چه اعتباری داره ؟

شما یا باید اصل و کانون رو قبول داشته باشی یا نه ..!

من توهینی به زنان نکردم،مشکل از شما است که آیات قرآن کریم و روایات رو توهین برداشت میکنید

وقتی هر برداشتی که دلتون می خواد از قرآن میکنید و به زنان نسبت میدین یعنی توهین به مقام زن که در اسلام هم اتفاقا به مقام مادر و زن بسیار احترام گذاشته شده و در دین اسلام حقیقی زنان ستایش شده اند و مقام زن حتی بالاتر از مرد ذکر شده است.

اینکه میگم بهشت زیر پای مادران است هم از داخل همون احادیث بیرون آمده منتها شما قبول نداری ...

من اکثر روحانیون ایرانی را قبول ندارم،اما در بین این ها موارد اندکی هست که قبول دارم

اگر به همین جمله خود شما بدون تعصب نگاه کنی انگاری بری دین اسلام رو قبول کنی بگی من قبول ندارم نماز صبح رو چون سخته در عوض دو رکعت روی نماز ظهر میذارم تا جبران بشه.

دین دل به خواهی نیست که شما بگی نصفش رو قبول دارم و نصفش رو نه ...

حجاب رو قبول ندارم ولی روزه رو بله ...

دین از هم نا گسستنیه.

یا باید کل دین رو قبول داشته باشی یا نه ...

میدانید مشکل شما چیه؟
اینه که در مباحث دیگه اجازه بحث میدید و بی تعصب بحث میکنید اما بحث مذهبی که میرسد...

این بحثی که شما می کنید اکثرا توهینه.

من و سایر مدیران ارشد موظف هستن با گزارشات و شکایات رسیده از سمت و سوی کاربران دیگه واکنش نشان داده و مباحث مشکل دار رو باهاش برخورد بکنن.

موفق باشید

Admin
17th May 2011, 07:03 AM
علت سخن حضرت علی (ع) در مورد اینکه زنان ناقص العقل و الارث و الایمانند

پرسش:
سوال من این بود که چرا حضرت علی در خطبه 80 نهج البلاغه فرمودند زن ناقص العقل ناقص الارث وناقص الایمان است؟

پاسخ:

این جواب برگرفته ازمقاله "آیا عقل ما زنان ناقص است؟"در مجله پیام زن :: فروردین 1379، شماره 97 می باشد:

این گونه روایات تنها از علی(ع) نقل نشده است بلکه حضرت رسول(ص) نیز روایاتی بدین مضمون دارند(1) ولی یقینا مراد از این روایات این نیست که تمامی زنان در همه اعصار و امکنه دارای عقلی ناقص و در تفکر

و تدبیر ضعیف می باشند.

علی(ع) در کلامی دیگر می فرماید: «من هانت علیه نفسه فلا ترج خیره»؛(2) کسی که ارزش خویش را کم یافت امیدی به خیر او نداشته باشید.

به یقین امیرالمؤمنین(ع) هرگز خود مبادرت به تحقیر انسانها نمی نماید. آن هم نیمی از جمعیت بشر در طول تاریخ که همان زنان می باشند. اگر باور فردی این باشد که توان فهم مسایل را ندارد این اعتقاد مجوز هر نوع عمل خطایی از جانب او خواهد بود و نیز عشق به تلاش و امید به صعود را نیز از او خواهد گرفت. حال آنکه این انسان کامل، همواره بشر را تشویق به سرعت و سبقت در کمالات نموده است.

خداوند نیز خطاب به زنان، چون مردان، امر نموده است که: «فاستبقوا الخیرات»؛(3) در خیرات سبقت بگیرید. و یا فرموده است: «السابقون السابقون اولئک المقربون»؛(4) سبقت گیرندگان مقرّبان درگاه الهی اند.

جالب توجه اینکه پیامبر عظیم الشأن اسلام(ص) در بیان مصداق سبقت گیرندگان زنی را با نام فاطمه(س) معرفی نموده است: «یا سلمان انّ ابنتی لفی الخیل السوابق»؛(5) ای سلمان! دخترم فاطمه در زمره سبقت گیرندگان است.

این بانو چنان سبقتی گرفته است که امام حسن عسکری(ع) طبق نقلی می فرمایند: «نحن حجة اللّه و فاطمة حجة علینا» ما امامان حجت خدا بر شما مردم هستیم و فاطمه بر ما حجت است.» چه زیباست که زنی حجت و برهان بر تمام امامان می گردد. پس بدان خواهرم که بیش از آنکه ما دل در گرو مهر خلایق نهاده باشیم، علی(ع) است که به انسانها عشق می ورزد و فارغ از جنسیت آنها، آنان را تشویق به قرب الی اللّه ، آن کمال بی نهایت می نماید.

کلام علی(ع) در بیان نقص عقل زنان، مشتمل بر بیان ظرایفی است که اگر به آن توجه شود به حقانیت آن اذعان خواهیم کرد لذا جهت روشن شدن مطلب باید به چند نکته توجه نماییم:

1 در روایات، عقل با معانی مختلفی به کار رفته است. حضرت علی(ع) می فرمایند: «العقل عقلان عقل الطبّع و عقل التّجربه ...»(6) «عقل دو نوع است: عقل طبیعی فرد و عقل تجربه.» حال چه بسا در روایات نقص عقل، مراد ضعف عقل تجربه زن باشد. خداوند با خلق انسان اراده نمود که با تداوم نسل او، هرچه بیشتر اشرف موجودات، مسجود ملائک، پا به عرصه هستی گذارد. هر چند در تولید مثل هر فرد از آدمیان پدر و مادر سهمی یکسان دارند ولی خداوند طبیعت را به گونه ای قرار داده تا تأثیر مادر در شکل گیری شخصیت فرزند و رشد و تعالی او بیشتر باشد. فرزند، 9 ماه از ابتدای هستی خود را که مهمترین بخش زندگیش در شکل گیری وجودی او می باشد، در جسم مادر قرار دارد و از حالات و رفتار او اثر می پذیرد. پس از تولد نیز خداوند غذای انحصاری کودک را در بدن مادر قرار داده است. علاوه بر آن به دلیل آنکه خداوند ساختار وجودی زن را به گونه ای قرار داده که عاطفه بسیار دارد و صبر فراوان، لذا در سالیان اولیه زندگی کودک که هر اثر تربیتی چون نقشی بر روی سنگ به یادگار خواهد ماند کودک دایما از مادر تأثیر پذیرفته و شخصیتش شکل می پذیرد. مادران مسؤولیت تربیت نسل بشر را بر عهده می گیرند و پدران مسؤولیت تأمین نیازهای اقتصادی خانواده را دارند. لذا زن با خانه انس بیشتری می یابد و مرد در صحنه اجتماع حضور بیشتری دارد. این امر چه بسا موجب کمبود تجارب اجتماعی در زنان می گردد ولی در عوض سبب می شود تا زنان نقش مادری خود را بهتر ایفا نمایند و بدان مرتبت نایل آیند که بهشت در زیر پای آنان قرار گیرد.(7)

به وضوح روشن است که نقص در عقل تجربه، ضعف چندانی برای زنان محسوب نمی گردد. چرا که هرگاه لازم دید، جهت ازدیاد تجارب در صحنه جامعه حضور جدی می یابد و هر گاه این حضور را مخلّ به مسؤولیتهای دیگر خود نیابد در صدد جبران این نقص برخواهد آمد.

2 این گونه نیست که زنان به صورت کلی ناقص العقل معرفی شده باشند. حضرت علی(ع) در سخنی، زنانی را که تجربه شده اند، شایسته مشورت می داند:

«ایاک و مشاورة النساء الاّ من جرّبت بکمال عقل ...»(8) «برحذر می دارم تو را از مشورت با زنان مگر آن زنانی که به دارا بودن کمال عقل تجربه شده اند.»

3 در روایات، عقل مردان نیز همواره کامل به حساب نیامده است. حضرت علی(ع) می فرماید: «من استمتع بالنساء فسد عقله»؛(9) مردی که در طلب کامجویی از زنان است، دچار فساد عقل می شود.»

4 امام صادق(ع) فرموده اند: «أنقص الناس عقلاً من ظلم دونه و لم یصفح عمّن اعتذر الیه»؛(10) «کم عقل ترین افراد کسانی هستند که به غیر خود ظلم می نمایند و از آنان که عذر خویش به نزدشان می آورند، نمی گذرند.»

نگاهی گذرا بر صفحات تاریخ، به وضوح نمایان خواهد ساخت که این کتاب مملو از نام مردان ظالم و ستم پیشه است و به ندرت به نام زنی برجسته در جنایت و ستم برمی خوریم. مردانی که به فرموده امام صادق(ع) ناقص العقل ترین افراد بشر از زن و مرد می باشند. در کلامی دیگر پیامبر(ص) فرموده اند: «انقص الناس عقلاً اخوفهم للسّلطان و اطوعهم له»؛(11) «کم عقل ترین انسانها افرادی هستند که از حاکمان ستم پیشه بیشتر می ترسند و اطاعت ایشان بیشتر می نمایند.»

تاریخ مالامال از نام زنانی است که در مقابل ظلم و ستم حکام استوار ایستاده اند و در آن هنگام که مردان فراوان از ترس اهل جور، مهر سکوت بر لبها نهاده بودند با کلام یا عمل خود مخالفت خویش را با اهل ستم نشان دادند. نگاهی گذرا به تاریخ اسلام نمونه های فراوان را در معرض دید ما خواهد گذاشت. از آن زمان که در اسلام اولین شهید مسلمان یک زن گشت تا آنجا که عالمان صادق به ما خبر دادند در مقابل جور فراگیر تمام زمین اگر آن موعود ظهور نماید، در زمره 313 صحابی خاص او، 50 زن قدرت پوشالی هرچه ابرقدرت است را به سخره می گیرند و استوارتر از کوه، مردان دیگر را نیز به قیام فرا می خوانند.

امام باقر(ع) فرموده اند: «... انّه ینادی باسم القائم و اسم ابیه حتی تسمعه العذراء فی خدرها فتحرّض اباها و اخاها علی الخروج»؛(12) «ندایی ملکوتی به گوش می رسد که به اسم قائم [آل محمد(ص)] و نام پدرش ندا سر می دهد، به گونه ای که دختران در پرده نشسته نیز شنیده و پدر و برادران خویش را بر خروج و همراهی وی تشویق می نمایند ...»

حال مطابق کلام پیامبر(ص) آیا مردان خائف از جور جائرین عقلشان کامل است و زنان مؤمنه و شجاع طول تاریخ دچار نقصان عقلند؟

5 در روایات اگر نقصان عقل زن مطرح شده علت آن نیز بیان گردیده است. در روایتی از حضرت علی(ع) علت نقص عقل برخی زنان و در نتیجه نهی از مشورت با این گروه از زنها، چنین بیان شده است: «فانّ رأیهن یجرّ الی الافن و عزمهنّ الی وهن»(13) «بدرستی که رأی آنان رو به ضعف دارد و اراده شان سست می باشد.» آن حضرت تغییر و تحول سریع و بدون منطق در رأی و اراده را نشانه نقصان عقل زنان بیان می کنند. پس لزوما، اگر زنان مانع از غلبه احساسات و هیجانات روحی بر تفکر و عمل سنجیده خویش شوند، نه تنها ناقص العقل نخواهند بود بلکه در برابر مردان بسیاری که به دلایلی دیگر دچار نقصان عقل گردیده اند، دارای عقلی کاملتر خواهند بود.

لذا آن حضرت در روایتی دیگر می فرمایند: «کیفیة الفعل تدلّ علی کمیة العقل»؛(14) «چگونگی عمل نشان دهنده مقدار عقل است.» پس زنان با عمل صحیح خود یا به تعبیری با انجام عمل صالح و نه اعمال برخاسته از احساسات زودگذر و بدون مبنای دین و عقل، دارای عقلی کامل خواهند بود.

در احادیث حضرت رسول(ص) نیز نوع عمل برخی زنان دلیل بر عقل ناقص آنها شمرده شده است. آن حضرت خطاب به زنی فرمودند: «زنان کم خردند زیرا زیاد لعن می کنند و خوبیهای بستگان را نادیده می گیرند چرا که شما زنان ده سال یا بیشتر با مردی با مسالمت زندگی می کنید و همسر به شما نیکی نموده و نعمتها به شما عرضه می دارد ولی آنگاه که فشار مالی بر مرد وارد شد و تنگدست گردید، هنوز مدت اندکی از تنگدستی او نگذشته به او می گویید: هرگز از تو خیری ندیده ام.»(15) پیامبر(ص) در این کلام، قضاوت بر اساس هیجانات آنی را در برخی زنها، نشانه نقص عقل آن زنان بیان کرده اند.

در حدیثی دیگر بیان شده که پیامبر(ص) از کنار زنانی گذشتند و آنان را چنین خطاب کردند: «ای زنانی که عقلتان ناقص است و عقول صاحبان خرد را نیز ضایع می نمایید.»(16) البته در روایات مشخص نیست که نحوه حضور این زنان در جامعه چگونه بوده است که ضایع کننده عقول صاحبان خرد نامیده شده اند.

شاید این تعبیرات اشاره به نحوه حضور برخی از زنها دارد که با جلوه گریهای زنانه خویش در انظار، سعی در جلب توجه مردان به سمت خود می نمایند و با این عمل موجب می گردند برخی، به جای توجه به کمالات انسانی و به جای تدبیر و تلاش سازنده، معطوف به امور شهوانی شده و سبب نزول شخصیت خود در مراتب پست حیوانی گردند. پرواضح است که توجه به امیال جنسی و امور شهوانی سبب ضایع شدن تعقّل و تفکر مردان می گردد. همان گونه که علی(ع) فرموده اند: «عدوّ العقل الهوی»؛(17) هوی و هوس دشمن عقل می باشد.

6 جملاتی دیگر از حضرت علی(ع) مؤید این معناست که بشر با رفتارهای ارادی خود قادر است عقل خویش را تکامل بخشیده و نقص آن را برطرف سازد. از آن حضرت روایت شده که: «العلم یدل علی العقل، فمن عقل علم، فمن علم عقل»(18)؛ علم دلالت بر عقل می کند، پس هر که عاقل است علم دارد و هر که عالم است صاحب عقل می باشد.

با توجه به اینکه مطابق کلام پیامبر(ص) طلب علم بر هر زن و مرد مسلمانی واجب شمرده شده است،(19) اگر زنان به فرمان رسول خدا(ص) گوش سپرند و علم آموزند عاقل نیز خواهند بود. روایات بسیار دیگری نیز معیار سنجش عقل انسانها را اموری چون میانه روی، اطاعت الهی، تقوا و حلم قرار داده که زن و مرد در کسب آن یکسان می باشند. حسن ختام این بخش را این روایت علی(ع) قرار می دهیم که فرمودند: «حد العقل الانفصال عن الفانی و الاتّصال بالباقی»؛(20) «بالاترین میزان عقل، انفصال از فانی و اتصال به باقی است.» اگر نگوییم که زنان به دلیل لطافت روحی خویش، استعداد بیشتری در «فصل» از فانی و «وصل» به بقا دارند باید گفت زنان و مردان در این امر دارای استعدادی یکسان می باشند. گاه مصداق این عقل به بشر معرفی شده است. از جمله امام حسین(ع) که در وصف دختر خود سکینه فرمودند: «و اما سکینة فغالب علیها الاستغراق مع اللّه »؛(21) «سکینه غرق در خداست.» حال باید توجه داشت که عقل این گونه زنان چه میزان است؟

7 همه افراد باید متوجه این امر باشند که حیات دنیوی آنها زمینه ای است تا خویش را بسازند و اگر از عالم خاک سر برآورده اند به افلاک سر کشند. هر که در این سیر تعمق بیشتری در درون داشت و نقایص خویش را دقیق تر دریافت، بهتر به جبران ضعف خویش خواهد پرداخت و اوج بیشتری خواهد یافت. به همین جهت حضرت علی(ع) خطاب به تمام مردان و زنان جهان می فرماید: «اتهموا عقولکم فانّه من الثقّة بها یکون الخطاء»؛(22) «عقل خویش را متهم سازید؛ بدرستی که خطا و اشتباه به جهت اطمینان به عقلهاتان، حاصل می شود.»

پس به همگان توصیه شده است که هرگز خود را کامل عقل نپندارند و خطای تعقل خویش را نادیده نگیرند تا بدین وسیله از اشتباه در امان مانند.

نکته ظریف آنکه پس از این هشدار، آن حضرت راه کامل شدن عقل را به ما زنان یاد داده است. او می فرماید: «العقل غریزة تزید بالعلم و التجارب»؛(23) «عقل سرشت و طبیعتی است که به وسیله علم و تجربه زیاد می شود.»

در حقیقت آن حضرت می فرماید که اگر ما زنان بکوشیم تا بر علم خود افزوده و تجارب خویش را نیز گسترش دهیم کاستی جبران خواهد شد. فرزند بزرگوار آن حضرت امام حسین(ع) نیز می فرمایند: «لایکمل العقل الاّ باتباع الحقّ»؛(24) «عقل کامل نمی شود مگر با پیروی از حق». پس هرگاه ما زنان سعی کنیم تا به جای تبعیت از هوسها، احساسات خالی از تعقل و خرافات ذهنی، تابع حق گردیم عقلهامان از مردانی که به چنین مرتبتی نایل نیامده اند نیز کامل تر خواهد گشت.

زنی که وجود شریفش مالامال از حق گشته و تابع محض او است احساسش آنچنان ارزشمند است که پیامبر گرامی اسلام(ص) خطاب به او می فرماید: «یا فاطمة! ان اللّه تبارک و تعالی لیغضب بغضبک و یرضی لرضاک.»؛(25) ای فاطمه غضب تو غضب خداست و خشنودیت رضای او ...

خلاصه:

الف حضرت علی(ع) هرگز به زنان اهانت نمی نماید.

ب به نظر می رسد مقصود از عقل در این روایات، قدرت تعقل ذاتی زنان نباشد.

ج آن حضرت برخی زنان را کامل عقل معرفی می نماید.

د برخی مردان نیز نه تنها ناقص العقل بلکه فاسدالعقل به شمار می آیند.

ه··· میزان عقل زنان تابع رفتارهای ارادی و اختیاری آنهاست.

و علت کاستی عقل برخی زنان که ضعف در تعقل دارند بیان شده است.

ز این امر فضیلت اخلاقی محسوب می شود که هیچ کس خود را دارای عقل کامل نپندارد.

ح راه و روش جبران ضعف عقل برخی زنان به آنان آموزش داده شده است.

جهت آشنایی بیشتر می توانید از لینک های زیر نیز بهره ببرید:

فرمایش حضرت امیر(ص) در مورد زنان

خرد ورزی زن در اندیشه امام علی علیه‏السلام

زن و نقصان؛ در کلام امیرالمؤمنین (علیه السلام)

عقل و ایمان زنان در کلام امام علی (ع)

شبهه نقصان عقل زن

پی نوشت ها:

1 وسائل الشیعه، ج14، ص18، ج18، ص198.

2 غررالکحم و دررالکلم، نشر مکتب الاعلام الاسلامی، محقق: مصطفی درایتی، ص263.

3 سوره بقره، آیه 148، سوره مائده، 48.

4 سوره واقعه، آیات 1، 11.

5 بحارالانوار، ج8، ص303.

6 بحارالانوار، ج78، ص9.

7 حضرت رسول(ص): الجنّة تحت اقدام الامّهات؛ بهشت زیر پای مادران قرار دارد. کنزالعمال، ح45439.

8 نهج البلاغه صبحی صالح نامه 31 بحار، ج100، ص253.

9 غرر و درر، ص408.

10 بحارالانوار، ج78، ص228.

11 همان، ج77، ص154.

12 معجم احادیث المهدی، ج3، ص254.

13 بحارالانوار، ج100، ص253؛ نهج البلاغه، صبحی صالح، نامه 31.

14 غرر و درر.

15 انکنّ تکرن اللحن و تکفرن للعشیر تمکث احداکنّ عند الرّجل عشر سنین فصاعدا یحسن الیها و ینعم علیها نازا ضاقت یده یوما اوساعة خاصة قالت، ما رأیت منک خیرا، وسائل الشیعه، ج18، ص198.

16 وسائل، ج14، ص18.

17 بحارالانوار، ج78، ص12.

18 غرر و درر، ص43.

19 طلب العلم فریضة علی کل مسلم و مسلمة، بحارالانوار، ج1، ص177.

20 غرر و درر، ص51.

21 نورالابصار، ص21.

22 غرر و درر، ص56.

23 همان.

24 بحارالانوار، ج78، ص127.

25 امالی صدوق، ص230، دلائل الامامة

تووت فرنگی
17th May 2011, 07:05 AM
من طی سخرانی که دیروز از تلویزیون شنیدم و ازشبکه 3 ،گفتند که اگر اون خانوم صلاحیت داشته باشنـــــد و اینکه مردی نباشه ایرادی نداره که امام جماعت بشن !!![delkhoori][bamazegi]
اصلا مگه خانوما چشونه که نشه ؟ [negaran][sokoot][ghahr]

Admin
17th May 2011, 07:13 AM
نکته ی پایانی در مورد مقاله ای که در ارسال #78 (http://www.njavan.com/forum/showpost.php?p=231134&postcount=78) گذاشتم...

اگر استدال هر فردی در مورد زنان همچنان با توجه به دلایل و مدارکی که از کتب معتبر دینی آوردم هنوز همان ناقص العقلی زن است ... باید به عقل اون فرد کمی شک کرد ...

این بحث رو تموم شده میدونم ...

موفق باشید

مسلم لله
17th May 2011, 08:58 AM
الله اکبر

من طی سخرانی که دیروز از تلویزیون شنیدم و ازشبکه 3 ،گفتند که اگر اون خانوم صلاحیت داشته باشنـــــد و اینکه مردی نباشه ایرادی نداره که امام جماعت بشن
سرکار
درست است،تلوزیون حرام است،اما متاسفانه بعضی وقتا منم نگاه میکنم.
اون هم سخنرانی نبود
پرشس سوالات شرعی بود.
در ضمن بهتره کامل توضیح بدید.
مگر شما آقای خمینی را قبول ندارید؟ طبق فتوای این بزرگوار: حتی زن هم نمی تواند به زن اقتدا کند.

مسلم لله
17th May 2011, 09:04 AM
الله اکبر

لعنت خدا بر شیطان
جناب مدیر! رو حرف ائمه حرف میزنید؟
ائمه بهتر تشخیص میدهند یا شما؟
حرف ائمه رو رد میکنید.

نعوذبالله

حرف ائمه را رد میکنییید؟!

بر خدا پناه میبرم از اینکه حرف ائمه را در کرده، حرفی دیگر میزنید.

بله بحث تمام شود بهتر است.
لعنت بر شیطان
لعنت بر شیطان

به امید ظهور حضرت بقیة الله که ایشان ظهور کنند هرچه سریعتر و مسلمین ظاهری که اسم ائمه و اسلام و پیامبر را برچسبی کرده اند برای دور کردن ذهن مردم از حقیقت. در حالی که قرانی برای سخنان آن بزرگواران ارزش قائل نیستند و حرفی مخالف آنان میزنند را از بین ببرند.

بحث تمام شد.
الآن اعلام میکنم: اینجا دیگه منو زیر سوال نبرید که جواب نمیدم.
پس پست نزنید بعد بگید مسلم عقب نیشینی کرد. اینطور نیست.
مدیر محترم قوانینی به من متذکر شد،من هم سعی میکنم رعایت کنم.

A M S E T I S
17th May 2011, 01:31 PM
الله اکبر

سرکار
درست است،تلوزیون حرام است،اما متاسفانه بعضی وقتا منم نگاه میکنم.
اون هم سخنرانی نبود
پرشس سوالات شرعی بود.
در ضمن بهتره کامل توضیح بدید.
مگر شما آقای خمینی را قبول ندارید؟ طبق فتوای این بزرگوار: حتی زن هم نمی تواند به زن اقتدا کند.

[nishkhand][nishkhand][nishkhand][khande][khande][khande][khande][nishkhand][nishkhand][nishkhand]

ریپورتر
18th May 2011, 09:48 AM
لا اله الا الله

بسیار خوب

لطفا به اعتقادات ربط نده
در ضمن کارفر از ریشه کفر میاد به معنای پنهان کردن،کافر بر وزن فاعل،و اسم فاعل است،به معنای انجام دهنده کار.
کافر= پوشاننده،در دین اسلام به معنای پوشاننده حق

من هیچ توهینی نکردم و نخواهم کرد.

جناب دیجی مهدی،منگر من به نظام فعلی ایران توهین کردم که شما به نظام پهلوی توهین میکنی؟
نمیخوام به حرف مدیر بی احترامی کرده باشم.اما به اندازه کافی دلیل دارم که نظام فعلی رو ببرم زیر سوال،اینجا هم جای بحثش نیس چون عرض کردم،نمیخوام به مدیر بی احترامی کرده باشم.
خیلی دوست داشتی در مورد نظام بحث کنی،بیا سایت خودم.
شما هم حق توهین به نظام محمد رضا (خدابیامرز) نداری.

جناب مدیر،من توهین به مقدسات کردم یا شما که اون کتب رو قبول ندارید؟
من اون کتب رو قبول دارم.

سایت رسمی جناب صانعی می باشد و فیلتر است.(لطفا یه سر به این لینک بزنید: http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%D9%87%D8%B1%D8%B3%D8%AA_%D9%85%D8%B1%D8%A7% D8%AC%D8%B9_%D8%AA%D9%82%D9%84%DB%8C%D8%AF_%D8%B4% DB%8C%D8%B9%D9%87 (http://www.njavan.com/forum/redirector.php?url=http%3A%2F%2Ffa.wikipedia.org%2 Fwiki%2F%25D9%2581%25D9%2587%25D8%25B1%25D8%25B3%2 5D8%25AA_%25D9%2585%25D8%25B1%25D8%25A7%25D8%25AC% 25D8%25B9_%25D8%25AA%25D9%2582%25D9%2584%25DB%258C %25D8%25AF_%25D8%25B4%25DB%258C%25D8%25B9%25D9%258 7)

من توهینی به زنان نکردم،مشکل از شما است که آیات قرآن کریم و روایات رو توهین برداشت میکنید.

من اکثر روحانیون ایرانی را قبول ندارم،اما در بین این ها موارد اندکی هست که قبول دارم.

میدانید مشکل شما چیه؟
من مگه گفتم تیر کمون شاه یعنی پهلوی [nishkhand]پس معلومه خودتون به پهلوی میگی تیر کمون شاه[khande][nishkhand]

اخی ماشالله انقدر خودبین هستی که یک تنه مراجع رو قبول نداری[nishkhand]
از کی تا حالا رضا مفسد شده خدابیامرز[nishkhand] .تازه مگر من گفتم این نظام امامزاده هست ولی از رژیم پهلوی خیلی خیلی بهتره.
اقا امین به نظرم کمی بشین فکر کن و خوب ببین و الکی و از روی غرض حرف نزن خدا رو شکر با این صحبتهای شما ماهیتت معلوم شد.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد