PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آموزشی Shell آموزش شل و این که شل چیست ؟

آبجی
25th June 2010, 06:15 PM
شاید تا به حال شماکلمه شل (shell) رو زیاد شنیده باشید ولی نمیدونید که اصلا یعنی چی ؟؟؟

ببینید دوستان شما هر کاری توی ویندوز یا توی هر سیستم عاملی (لینوکس , سلاریس و ..) که انجام میدید به صورت زبان دو دویی در میاد یا همون صفر و یک در میاد بعد به هسته سیستم عامل میخوره بعد به حافظه و بعد اجرا میشه مثلا فرض کنید که میرید توی cmd و میزنید dir خوب معلوم هست که این دستور محتویات یک دایرکتوری رو نشون میشه در واقع این دستور ابتدا به صورت صفر و یک در میاد و بعد اجرا میشه .

اون چیزی که دستورات شما رو میگیره و تبدیل به صفر و یک میکنه و اون رو به سمت کرنل سیستم عامل میفرسته همون شل (shell) هست !!!

حالا فرض کنید که اصلا چیزی در سیستم های عامل به اسمه شل وجود نداره اونوقت می فهمید که چه قدر کار با کامپیوتر دردسر ساز و سخت بود . مثلا برای اجرای همین دستور dir باید مقادیر زیادی از صفر و یک رو میزدید یا زبان های سطح پایین مثله اسمبلی و hex رو بلد بودید !!! .

اما یه نکته خیلی مهمی که در شل ها حائز اهمیت هست فرق اون ها هست مثلا شلری که در ویندوز استفاده میشه فرق میکنه با شلره سیستم عامل لینوکس .

اون شلی که در ویندوز استفاده میشه command.com هست (همون cmd رو میگم) و شلی که در سیستم عامل لینوکس به کار گرفته میشه شله bash هست که در پوشه bin ذخیره شده . و البته شل های دیگری هم وجود دارن مثله ksh (freebsd) و csh که در سیستم عامل unix system v استفاده میشه .
(http://www.amir7khat.blogfa.com/)

یک شل خوب چه ویژگی هایی داره ؟؟؟

اگه نظره منو بخاین من شل لینوکس رو بیشتر خاطرشو میخام تا ویندوز (البته این نظر رو از لحاظ هکری میگم )

چون که شل لینوکس از کامپایلر و دیباگر و ... خیلی خوبی بهرمند هست و این چیزی هست که در ویندوز نیست مثلا کامپایلر gcc در لینوکس قابلیت خیلی زیادی داره و در ضمن در عین قدیمی بودن خیلی هم قوی هست !!

کلا یه شل خوب باید برنامه های زیر رو ساپورت کنه ::

Netstat برای دیدن سوکت ها .

Gcc برای کامپایل کردن زبان c

Lynx یکی از browser های خیلی معتبر و عالی

telnet برای ارتباط به پورت ها و ....

dig این یکی رو کمتر شلی داره یا این که پولیه !!!

ftp برای تبادل اطلاعات !

Finger این یکی هم اطلاعات رو از کاربر میگیره .

چگونه میتونیم یه شل لینوکسی در ویندوز داشته باشیم ؟؟؟

شما میتونید برای این کار از برنامه cygwin استفاده کنید . اون رو نصب کنید و بعد دستورات خودتون رو مثلا ls – la رو اجرا کنید !!! خیلی برنامه عجیبی هست و میتونید همه اون برنامه هایی که در لینوکس فقط قابل اجرا هستن رو اجرا کنید مثلا اون برنامه هایی که با پسونده .sh هستن . البته اگه یه نسخه کامل از این برنامه رو گیر اوردین یکی هم برای من بفرسیتید !!

البته بعضی از isp ها خیلی لازج بازی در میارن و یعضی وقت ها اکانت شل رو به مشتری هاشون میدن برای اطلاعات بیشتر به isp خودتون تماس بگیرید بعد ازشونبپرسید .

و بسیاری از راه های دیگه هم هست که این جا , جای توضیح اون ها نیست .

(http://www.amir7khat.blogfa.com/)ایا باید زبان شل ها رو بلد باشم ؟؟؟
در جواب باید بگم که یاد گرفتن زبان شل هایی مثله command.com یا bash از نون شب هم واجب تره !

(http://www.amir7khat.blogfa.com/)البته شل bash به خاطر امکانات بیشتری که داره کار باهاش هم سخت تره و همچینین دستورات و فرامین بیشتری رو در خود جا داده .

بدیهی هست که دستورات شل ها مختلف هست مثلا در command.com از دستور ver برای دیدن مشخصات سیستم عامل بکار میره ولی همین دستور در لینوکس و در شلر اون که bash هست دستور uname –a استفاده میشه .

ولی در اکثر جا ها خیلی با هم فرق ندارن مثلا دستورات در لینوکس و سلاریس تقریبا یکی هست !!

امیدوارم که مفید واقع شده باشه

dodor
25th June 2010, 06:31 PM
تاپیکی که من می خواستم بزنم [narahatish] ولی دیدم استقبالی ازش نخواهد شد بی خیال شدم ....
خیلی موضوع بود.... ولی چه فایده سالی به یکبار کسی رد بشه بیاد نگاه کنه ....
می خواستم اسکریپت نویسی را بیام بگم ولی حیف ... من ناامید شدم از این انجمن بعد از چند تا پیکی که زدم یه دونه نظرم توش نبود آخه اینکه اخبار نیست من بیام بگم ....
شما(آبجی) میان اینجا نگاه میکنید ولی بعدش تا وقتی نظری نباشه هیج فایده ای نداره .... این جوری این تاپیک یه جای مرده تو این انجمن میشه .... هر جا هم که حرف میزنم .... اینجوری میشند >>[entezar]

آبجی
25th June 2010, 06:39 PM
تاپیکی که من می خواستم بزنم [narahatish] ولی دیدم استقبالی ازش نخواهد شد بی خیال شدم ....

مشکلی نداره شما تاپیک رو بزن خب اونی که میخواستی در موردش بزنی رو در همین تاپیک بزن [nishkhand] با هم بحث میکنیم کم کم بچه ها هم میان [cheshmak] شما نگران اون نباش [labkhand]

خیلی موضوع بود.... ولی چه فایده سالی به یکبار کسی رد بشه بیاد نگاه کنه ....
می خواستم اسکریپت نویسی را بیام بگم ولی حیف ... من ناامید شدم از این انجمن بعد از چند تا پیکی که زدم یه دونه نظرم توش نبود آخه اینکه اخبار نیست من بیام بگم ....
شما ناامید نشو تاپیک هاتون رو بزن اون وقت بگو نزده دارید تصمیم میگیری شما تاپیک رو بزن اگه کسی نبود اون وقت حرف از ناامیدی بزن تازه چرا ناامیدی [taajob] از این حرفها نداریما [porenerji]

شما(آبجی) میان اینجا نگاه میکنید ولی بعدش تا وقتی نظری نباشه هیج فایده ای نداره .... این جوری این تاپیک یه جای مرده تو این انجمن میشه .... هر جا هم که حرف میزنم .... اینجوری میشند >>[entezar]

باز هم میگم منتظر تاپیک های خوبتون هستم [entezar2] .

dodor
25th June 2010, 06:49 PM
مشکلی نداره شما تاپیک رو بزن خب اونی که میخواستی در موردش بزنی رو در همین تاپیک بزن [nishkhand] با هم بحث میکنیم کم کم بچه ها هم میان [cheshmak] شما نگران اون نباش [labkhand]

شما ناامید نشو تاپیک هاتون رو بزن اون وقت بگو نزده دارید تصمیم میگیری شما تاپیک رو بزن اگه کسی نبود اون وقت حرف از ناامیدی بزن تازه چرا ناامیدی [taajob] از این حرفها نداریما [porenerji]

باز هم میگم منتظر تاپیک های خوبتون هستم [entezar2] .
نه بابا یه چیزی رو از ته دل می گم نا امید شدم . این ها تجربه شده . تا وقتی کسی امتحان نکنه میره به تاریح می پیونده یک کدوم از کاربرای اسنجا نیامدند در مورد مشکلی در لینوکس دارند مطرج کنند واقعا این جوری شدم >>>[negaran] sh_omomi34
تا وقتی نظری نباشه همه چی بی فایده است چرا چون وقتی کسی میاد مطلب رو کامل می خونه سوال براش پیش میاد و بعد مطرح میکنه و شاید تاپیکی در مورد مشکلش میزنه و لی اینجوری مثل اخباره
اون همه مطلب تو این تالا ر هست یه دونه سوال پیش نیومده ؟؟؟؟ یادتون اولی که اومدم گفتم عجیبه این جا از لینوکس بد نمی گن یکیش از نظر ندادن ها بود
دلم واقعا پره هر چی بگم بازم کم گفتم .....
یه جایی شده تو انجمن که انگار نه انگاره ... بازم ممنون از لطف تون ولی دیگه امیدی ندارم ....
اینو جدی میگم بدون تعارف ...

آبجی
25th June 2010, 07:08 PM
نه بابا یه چیزی رو از ته دل می گم نا امید شدم . این ها تجربه شده . تا وقتی کسی امتحان نکنه میره به تاریح می پیونده یک کدوم از کاربرای اسنجا نیامدند در مورد مشکلی در لینوکس دارند مطرج کنند واقعا این جوری شدم >>>[negaran] sh_omomi34
تا وقتی نظری نباشه همه چی بی فایده است چرا چون وقتی کسی میاد مطلب رو کامل می خونه سوال براش پیش میاد و بعد مطرح میکنه و شاید تاپیکی در مورد مشکلش میزنه و لی اینجوری مثل اخباره
اون همه مطلب تو این تالا ر هست یه دونه سوال پیش نیومده ؟؟؟؟ یادتون اولی که اومدم گفتم عجیبه این جا از لینوکس بد نمی گن یکیش از نظر ندادن ها بود
دلم واقعا پره هر چی بگم بازم کم گفتم .....
یه جایی شده تو انجمن که انگار نه انگاره ... بازم ممنون از لطف تون ولی دیگه امیدی ندارم ....
اینو جدی میگم بدون تعارف ...

میدونی چون از پایه شروع نکردیم این دفعه نظرم اینه که از پایه شروع کنیم به یاد گیری بعد بریم لینک کنیم که بیان و نظراتشون رو و دلایل شون رو بگن اینطور خیلی بهتره مطمئنم جواب میده [porenerji]

dodor
25th June 2010, 07:17 PM
میدونی چون از پایه شروع نکردیم این دفعه نظرم اینه که از پایه شروع کنیم به یاد گیری بعد بریم لینک کنیم که بیان و نظراتشون رو و دلایل شون رو بگن اینطور خیلی بهتره مطمئنم جواب میده [porenerji]

مثلا من و شما می خواهیم با هم راجع به موضوعات بحث کنیم ! (
این همه موضوع من نعجب می کنم . تجربه خوبی تو این زمینه دارم تو دانشگاه ....
ولی واقعا تالاری که اینجوری باشه فعالیت توش معنایی نداره ...
دوست خوبم لینک کردن راجع به اون چقدر می تونه مفید باشه ؟ تو این همه مدت کسی نظری نداده الان می خواد نظر بده ؟؟!!!!!

H e l l i s H
4th July 2010, 06:32 PM
این Cygwin که فرمودین طبق گفته سازنده:

Cygwin is not a way to run native linux apps on Windows. You have to rebuild your application from source if you want it to run on Windows.
Cygwin is not a way to magically make native Windows apps aware of UNIX ® functionality, like signals, ptys, etc. Again, you need to build your apps from source if you want to take advantage of Cygwin functionality.

تقریباً هرکاری رو که رو سیستمهای یونیکسی میشه انجام داد در ویندوز قابل پیاده سازی است!
لینوکس به خاطر شلش دوست داشتنی نیست، به خاطر Stability و HA و سرویسهایی که میشه روش راه اندازی کرد قابل ستایشه!

و نکته از همه مهمتر secure بودن اونه!

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد