PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مقاله هلوکس (Holoox) چیست ؟

آبجی
25th June 2010, 12:12 AM
هلوکس (Holoox) یک سیستم عامل مبتنی بر کوبونتو است که هدفش فقط و فقط راحتی کار است . به عبارت دیگه هلوکس ساخته شده تا کار کاربر رو راحت کنه که امیدوارم همینجور بوده باشه . هلوکس از نظر پایه و بیس تفاوت زیادی با کوبونتو و اوبونتو نداره . واسه همین ورژن هاش با اوبونتو هستش و بیسش با اون تغییر میکنه ( حتی بخاطر این شباهت اوایل اسمشو میخواستم بزارم kubuntu plus که بعدا منصرف شدم )

خب حالا این هلوکس چه کارایی میکنه ؟
مطمئنا هلوکس با کوبونتو تفاوت هایی داره .

یکی از تفاوت ها تو برنامه هاشه . مثلا شما تو آخرین نسخه هلوکس میتونید فایرفاکس ، گیمپ ، Kdenlive ، وی ال سی و بسیاری برنامه های دیگه رو که تو کوبونتو از نمونه های دیگه ای استفاده شده یا اصلا استفاده نشده رو ببینید . حتی برنامه هایی هست که تو کوبونتو بوده و تو هلوکس دیگه نیست و کلا حذف شده . مثل quassel که یک کلاینت آی ار سیه .

همچنین تو هلوکس سعی شده بیشتر فرمت های صوتی و تصویری ساپرت بشه . این هم بر میگرده به همون قضیه راحت بودن کاربر . چون خیلی از کاربرها اصلا نمیدونند کدک چیه . چه برسه به اینکه بهشون بگی باید نصبشون کنی [nadidan]

از تفاوت های دیگه میشه یه سری امکانات رو نام برد که شاید هلوکس اولین توزیعی باشه که همچین امکاناتی داره . (شایدم نباشه [soal] )

مثلا یکی از قابلیت هایی که خودم خیلی دوسش دارم قابلیت مونت اوتوماتیک فایلهای iso هستش . به اینصورت که شما فقط رو فایل iso کلیک میکنید و بعد از چند ثانیه یه دیالوگ میاد که ایمیج شما تو فلان آدرس مونت شده . همچنین فایل منیجر (که دلفینه ) با همون آدرس باز میشه . حالا اگه خواستید دیگه مونت نباشه دوباره روش کلیک میکنید و بعد از چند ثانیه پیغام unmount به شما میده . البته این قابلیت که اسمشو گذاشتم HAIM یا Holoox Auto Iso Mounter قراره به ++C پورت بشه که بعد از اینکه پورت شد به صورت مستقل هم عرضش میکنم . آخه شاید یه بنده خدایی پیدا بشه که از هلوکس خوشش نیاد ، ولی از HAIM خوشش بیاد .

مثلا یکی دیگه از این قابلیت ها ، روت اکشن های هلوکسه . مثلا یه فایلی رو میخواهید پاک کنید و نیاز به مجوز روت دارید . تو هلوکس لازم نیست ترمینال باز کنید و توش تایپ کنید sudo rm file . فقط کافیه رو فایل یا فولدرتون راست کلیک کنید و بزنید delete as root . همینطور این کار رو میشه واسه اجرا ، کپی ، کات ، تغییر نام و ویرایش کردن فایلها هم انجام داد و … .

از نظر ظاهر هم هلوکس تفاوت هایی داره

مثلا یکمی رنگ های محیط تیره و یا روشن تر شدند . پس زمینه ، صفحه بوت و لاگین هم تغییراتی داشته اند . تم محیط پلاسما یکمی تغییر کرده . برای on screen display از Kosd استفاده شده یا مثلا تم پیشفرض فایرفاکس هم تغییر کرده و … .

چه باگهایی تو کوبونتو بوده و تو هلوکس نیست ؟

کوبونتو چندتا دونه باگ بسیار کوچولو داشت که تو هلوکس سعی شده رفع بشه . مثلا رنگهای qt بعضی مواقع بهم میریخت . برای رفع این قضیه مجبور شدم یه شل اسکریپت چند خطی بنویسم و بزارم تو استارت آپ کی دی ای تا موقع هربار اجرا چک کنه که رنگهای qt درست کار خواهند کرد یا نه . اگر قرار باشه درست کار نکنند اون شل اسکریپت درستش میکنه . یا مثلا تو همون شل اسکریپت چند خطی هم برای تنظیم جی تی کی قرار داده شده . البته خودم با این که این شل اسکریپت ها خیلی سبک هستند و شاید زمان اجرا شدنشون تا بسته شدنشون به چند صدم ثانیه برسه ، اصلا از این شل اسکریپت بازی ها خوشم نمیاد . ولی مثل اینکه چاره دیگه ای نبود .

هلوکس چه باگهایی داره که کوبونتو نداره ؟

خب از اونجایی که دیدم بعضی باگهای کوبونتو رفع شده ، گفتم بعضی باگهایی هم که تو کوبونتو نیست رو به هلوکس اضافه کنیم .

مثلا یکی از باگهای هلوکس اینه که با روت اکشن ها نمیتونید روی بیشتر از یه تعداد فایل عملیات انجام بدید . اندازه نگرفتم . ولی فکر کنم دویست سیصد تا باشه این تعداد .
یا مثلا پنل بالا از جنس کارامباست و باید به پلاسما پورت بشه که سعیمو میکنم این پنل تو نسخه نهایی کارامبا نباشه .

هلوکس کلی مشکل داشت . مثلا وقتی واسه اولین بار بالا میومد پنل پایین کج و کوله بود یا روت اکشنهاش فقط یه فایل رو میتونست کپی ، کات و یا پاک کنی .

برای اطلاعات بیشتر یه http://holoox.hyperray.net (http://holoox.hyperray.net/) برید .
دست بیلبو و نویسنده هاش هم درد نکنه [nishkhand]

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد