PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال نجس بودن خون به گلبول قرمز مربوطه یا پلاسما ؟

AvAstiN
23rd June 2010, 01:02 PM
سلام [golrooz]

همون طور که می دونین ، خون از دو بخش تقسیم شده یکی سلولهای خونی ( همون گلبول قرمز ) و پلاسما . قرمزی خون به دلیل گلبول قرمز هست . حالا این که خون نجس هست به خاطر کدوم بخش خونه؟
این سوال رو هم از اون جهت جوابش واسم مهمه که گاهی اوقات پیش میاد که پلاسما خون فقط روی زخم باقی میمونه . اکثر مردم اونو نجس نمی دونن ( همون آب زرد رنگ رو می گم )

خیلی به این موضوع فکر کردم که نجاست خون به دلیل کدوم قسمت خونه؟ و اینکه اگه به گلبول قرمز مربوطه ، از اونجایی که کارای خدا بی حکمت نیست ، چه ماده ای تو گلبول قرمز هست که ضرر داره و حتما باید با اب شسته بشه ؟

البته چون همه این سوالات نیاز داره که فیزیولوژی خون رو دقیق و کامل بلد باشیم ، درخواست و سوال من اینه که از لحاظ فقهی ، کدوم بخش خون باعث نجس بودنشه ؟ گلبول یا پلاسما؟

kamanabroo
23rd June 2010, 06:38 PM
نوشته اصلی توسط placebo http://www.njavan.com/forum/images/buttons/viewpost.gif (http://njavan.com/forum/showthread.php?p=145371#post145371) سلام [golrooz]

همون طور که می دونین ، خون از دو بخش تقسیم شده یکی سلولهای خونی ( همون گلبول قرمز ) و پلاسما . قرمزی خون به دلیل گلبول قرمز هست . حالا این که خون نجس هست به خاطر کدوم بخش خونه؟
این سوال رو هم از اون جهت جوابش واسم مهمه که گاهی اوقات پیش میاد که پلاسما خون فقط روی زخم باقی میمونه . اکثر مردم اونو نجس نمی دونن ( همون آب زرد رنگ رو می گم )

خیلی به این موضوع فکر کردم که نجاست خون به دلیل کدوم قسمت خونه؟ و اینکه اگه به گلبول قرمز مربوطه ، از اونجایی که کارای خدا بی حکمت نیست ، چه ماده ای تو گلبول قرمز هست که ضرر داره و حتما باید با اب شسته بشه ؟

البته چون همه این سوالات نیاز داره که فیزیولوژی خون رو دقیق و کامل بلد باشیم ، درخواست و سوال من اینه که از لحاظ فقهی ، کدوم بخش خون باعث نجس بودنشه ؟ گلبول یا پلاسما؟

سلام
سوال خوب و دقیقی هست.

چیزی که در رابطه با خون و نجس بودن اون از نظر فقهی هست اینه که :
اگر جایی با خون نجس بشه حکم اینه که اول باید عین نجاست رو برطرف کرد، یعنی هر چی خون هست رو پاک کرد.
بعد هم جای خون رو تمیز شست.
البته گاهی لباسی خونی میشه و با وجود اینکه شسته میشه باز هم کمی لکه کمرنگی در اون باقی می مونه که می گن پاکه.
یه چیز دیگه هم نسبت به نجاست خون هست اینه که:
حیوانی که خون جهنده دارد، خونش نجس است اما مثل ماهی که خونش جهنده نیست نجس هم نیست.
فکر می کنم چیزی که از نظر فقهی درباره خون باشه همین باشه. و اشاره ای به اینکه کدام جزء خون نجس کننده یا نجس هست، نشده.
چیزی که هست اینه که عرفا باید به اون خون گفته باشه. اما اگه آب زرد رنگی باشه که خون نباشه یعنی عرفا بهش خون گفته نشه ، نجس نیست.

AvAstiN
23rd June 2010, 06:48 PM
پس عملا پلاسما نجس نیست؟
تو مسائل فقهی عرف رو در نظر می گیرن؟

kamanabroo
23rd June 2010, 06:54 PM
پس عملا پلاسما نجس نیست؟
تو مسائل فقهی عرف رو در نظر می گیرن؟

تو همه مسائل فقهی عرف رو مد نظر قرار نمی دن.
یعنی همیشه محوریت با عرف نیست.
بلکه جاهایی که شرع مقدس تعریفی از موضوعی نداره به عرف مراجعه میشه.
یا اینکه در هر عرفی تعریف خاصی هست، اینجور وقتا به تعریف عرف نگاه میشه.

پلاسما هم اگه جدای از گلبول بشه و عرفا بهش خون اطلاق نشه، ظاهرا نباید نجس باشه.

AvAstiN
23rd June 2010, 07:14 PM
به پلاسما تو عرف می گن ، آب خون

حالا فک کنم بهتر متوجه منظورم شین [shaad]

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد