PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نکته بسیار مهم جهت افزایش تعداد مشترکان سایت

آبجی
15th June 2010, 01:40 PM
در طول مدت فعالیت و راه اندازی این وب سایت ایمیلها و پیامهایی داشتم در باره اینکه چگونه میتوان تعداد اعضاء و مشترکین وب سایت را افزایش داد؟ البته منظور تعداد مشترکان فید سایت میباشد. البته همانطور که میدانید شاه کلید این قضیه کیفیت محتوی سایت، استمرار آن و طول عمر فعالیت وب سایت است، اما حتما شما هم وب سایتها و وبلاگهایی را دیده اید که علیرغم محتوی نسبتا خوب و طول مدت فعالیت زیاد، کمتر از آنچه به نظر میرسد تعداد مشترک و عضو دارند. قصد دارم در این پست داستان این وب سایت و کارهایی که در آن انجام دادم تا بتوانم نسبتا موفق باشم را برای شما مثال بزنم (البته در زمینه جذب مشترک). البته من هیچگونه ادعایی ندارم و اینکه این مثال را میزنم به این دلیل است که چندین نفر از من در باره راه و روش و مسیری که طی کرده ام از من پرسیده اند.

۱-مشخص کردن هدف و موضوع سایت: از روز اولی که تصمیم به طراحی و راه اندازی این وب سایت گرفتم میدانستم که نقطه هدف و پایانی من کجاست؟ و موضوعی که برای نوشتن انتخاب کردم هم رشته تخصصی من بود و هم علاقه من، بسیار مهم است در زمینه ای فعالیت نمایید که به آن عشق بورزید. و بی دلیل و انگیزه این وب سایت را راه اندازی نکردم، پس قبل از هر چیزی شما نیاز به یک چشم انداز و هدف دارید. این نکته را نیز بدانید که نیازی نیست شما علامه دهر باشید تا اقدام به راه اندازی یک بلاگ یا سایت نمایید، قرار است بسیاری از این موارد در طول مسیر بیاموزید.

۲-راه اندازی وب سایت : تقریبا انتخاب CMS و انتخاب قالب،دسته بندی سایت، انتخاب نام دامین و خرید هاست و . . . همه و هم تقریبا ۴۵ روز زمان برد. شما به هیچ عنوان نباید عجله کنید چرا که باید پایه های این بنا را بسیار قدرتمند بسازید و برای تمامی موارد ذکر شده وقت کافی بگذارید و حتما از چاشنی مشورت هم استفاده نمایید. البته در مورد من چاشنی تجربه هم بسیار کارساز بود چرا که قبل از این وب سایت تجربه راه اندازی چندین و چند وبلاگ و یک سایت شخصی را نیز داشتم. همچنین سعی کنید تمامی مواردی که در جهت کاربرپسند بودن و SEO بیس بودن است را رعایت نمایید، چرا که بیشترین بازدیدکنندگان و مشترکان را از طریق موتورهای جستج. بدست خواهید آورد.

شما نیز میتوانید قبل از اینکه مستقیما به سمت راه اندازی وب سایت خود بروید وبلاگ های رایگان را امتحان نمایید و برای خود تجربه مسب نمایید، همچنین نویسندگی در وب سایت ها و وبلاگهای معروف بسیار توصیه میشود چرا که علاوه بر کسب تجربه دوستان زیادی هم پیدا خواهید نمود.

۳-محتوی : شما باید بدون هیچ گونه چشم داشتی چند ماهه اول فعالیت خود را مشغول نوشتن مطالب بکر و مفید نمایید و سعی کنید مطالبی را انتخاب کنبد که تا کنون کمتر کسی در باره آن نوشته باشد. مطمئن باشید در صورتیکه مطالب مفیدی بنویسد سایت شما دیده خواهد شد.در این رابطه باید به پستی اشاره کنم که تقریبا آنرا میتوانم نقطه عطف فعالیت این وب سایت بنامم. اوایل فعالیت من در این وب سایت بود که با توجه به موضوعی که در وب سایتهای انگلیسی زبان زیاد میدیدم تصمیم به طراحی تقویم دیماه سال ۱۳۸۷ (http://www.ittop.ir/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.ittutorial.ir% 2F%3Fp%3D330) بصورت پس زمینه کامپیوتری نمودم. از این پست چنان استقبال بی نظیری صورت گرفت که علاوه بر اینکه به رشد تعداد مشترکان و رشد بازدید وب سایت بسیار کمک کرد باعث شد تا تصمیم بگیریم که پک تقویم سال ۱۳۸۸ را طراحی و منتشر نمایم. این پست تقریبا همه معادلات را به هم ریخت و با استقبالی که از این پست بعمل آمد ( بیش از ۳۰۰۰۰ بار دانلود این تقویم) باعث رشد صعودی آی تی تی گردید. این موضوعی بود که تا قبل از آن کمتر یا شاید هم اصلا به آن پرداخته نشده بود و شاید در یکی دو تالار گفتمان تقویم های تکی وجود داشت.

در اینجا ذکر این نکته را لازم میدانم که لینکدونی سایتهایی مثل آسان دانلود، پی سی دانلود، ۲DayLink و . . . بسیار بسیار به شما در این راه کمک خواهند کرد. البته این به شرطی است که شما مطالب خوبی بنویسید و صد البته توسط این وب سایتها دیده و شناخته شوید.

۴-ایجاد ارتباط : اگر فکرده اید که با محتوی غنی و بکر کل مسیر را به راحتی طی خواهید نمود سخت در اشتباهید. شما در طی این مسیر نیاز به دوستانی خواهید داشت که شما راهدایت و پشتیبانی نمایند، باید سعی کنید با وب سایتها و وبلاگهای مرتبط با موضوعیت سایت خود ارتباط برقرار کرده، با ادمین آنها دوست شوید، تبادل لینک کنید و . . .
شاید کمتر ادمین معروفی حاضر به تبادل لینک به یک وبلاگ نا شناخته و تازه کار شود، اما کافیست به پربازدید ترین وبلاگها و وب سایتها پیشنهاد نویسندگی بدهید، یعنی به عنوان نویسنده میهمان برای آنها بنویسید. به شما قول میدهیم که بالای ۸۰% وبسایتها و وبلاگهای پربازدید و معروف از این ایده استقبال خواهند کرد. یا میتوانید در زمینه تخصصی خود پیشنهاد بدهید و سر صحبت و دوستی را با دیگران باز نمایید. مثلا من مدتها قبل به بابک عزیز، نویسنده وبلاگ زنگوله (http://www.ittop.ir/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.zangoole.com%2 F) پیشنهاد دادم که به رایگان بنر وبلاگ او را طراحی کنم، که این ایده بسیار مورد توجه بابک قرار گرفت و بنری که هم اکنون در این وبلاگ مشاهده مینمایید حاصل همان تلاش سال گذشته من است.

۵-انتخاب روش صحیح برقرای ارتباط : بسیاری از دوستان هستند که از طریق بخش نظرات و یا تماس با ما برای ما پیغام میفرستید : وبلاگ بسیار خوبی داری، وبلاگ من را با نام “……..” لینک کن و بعد به من خبر بده تا من نیز تو را لینک کنم. این ایده بسیار ساده لوحانه ای به نظر میرسد و کمتر کسی است که این پیشنهاد شما را بپزیرد یا حتی اقدام به پاسخگویی به آن نماید. بهتر است شما آن وبلاگ را لینک نمایید سپس اقدام به ارائه پیشنهاد نمایید و متن پیام هم به این شکل باشد بسیار اثر گذار تر است: دوست عزیز وبلاگ بسیار خوبی داری، من شما رو در وبلاگم لینک کردم بسیار خوشحال خواهم شد اگر شما نیز مرا در بلاگ خود لینک کنید” یا حتی بسیار موثر تر خواهد بود که اگر شما وب سایتهای مرتبط و مفید در حیطه کاری خود را لینک کنید و اجازه بدهید در طول زمان خود این وب سایتها متوجه کار شما گردند، چرا که هر ادمینی آمار بازدید سایت خود را مشاهده و آنالیز میکند ومسلما متوجه ارجاع دهندگان وب سایت شما خواهد شد.

۶- داشتن صبر : شما باید بدانید که تمام سختی کار شما تا جاییست که تعداد مشترکان شما از بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر بگذرد و بعد از آن است که روند رو به رشد شما سرعت بسیار بیشتری میگیرد. البته تال رسیدن تعداد مشترکان شما به عدد ۱۰۰۰ شاید یکسال یا بیشتر زمان لازم باشد، اما ارزشش را دارد که این صبر را تحمل بنمایید. بعنوان مثال در باره این وب سایت تا تولد یکسالگی آن ( ۵ آبان ۱۳۸۸) تعداد مشترکان در طول یکسال به عدد ۱۳۰۰ رسیده بود . اما از آن موقع تا الان تعداد مشترکان به بیش از ۳۶۰۰ نفر رسیده است، پس میبینید که اگر کیفیت مطالب و خط مشی خود را حفظ نمایید روند رو به رشد بسیار عالی در انتظار شما خواهد بود.

۷- حفظ و استمرار کیفیت : مشترکان شما به سبک و سیاق شما عادت خواهند کرد، اگر عادت داشته اید که وب سایت خود را هفته ای ۲ بار بروزرسانی نمایید سعی کنید این رویه را حفظ کنید و کمتر مجبور به بر هم زدن نظم آن شوید. سعی کنید کیفیت مطالب را پایین نیاورید و در باره مطالبی که بیشترین طرفدار را دارد مطلب بنویسید. برای مثال شاید باور شما نشود اما بیشترین موضوعاتی که از طریق موتورهای جستجو وارد سایت آی تی تی میشود، آموزش طراحی وب سای، کارت ویزیت است.

۸-نوآوری : اگر میخواهید رشد چشم گیر و عالی داشته باشید باید با بقیه فرق کنید، موضوعاتی که مینوسید، دسته بندی های سایت شما و . . . اما نوآوری مسئله ایست که به افزایش تعداد مشترکان شما بسیار کمک خواهد کرد. برای مثال مسابقه ای که چنیدین ماه قبل در این وب سایت برگزار شد آثار و تبعات مثبت و منفی بسیار زیادی برای ما به همراه داشت.

از آثار و تبعات مثبت میتوان به : آشنا شدن با چند وبلاگ نویس بزرگ، افزایش تعداد مشترکان و بازدید سایت، آشنایی به چندیدن و چند طراح قابل اما ناشناخته و . . .

و آثار منفی آن میتوان به : ناراحتی عده ای از دوستان از نحوه قضاوت و داوری، بدقولی یکی از اسپانسرها جهت تحولی بخشی از جوایز که باعث ناراحتی عده ای از دوستان گردید اشاره نمود ، اما در مجموع آثار و تبعات مثبت این مسابقه بسیار زیاد بود و بسیار تجربه مفید و خوبی بود.

شما نیز میتوانید با برگزاری چنین مسابقاتی و یا برگزاری همایش و . . . نام خود را بر سر زبانهای بیاندازید و برای خود و جامعه وب فارسی مفید واقع شوید.
به تمامی فاکتورهای بالا شانس و مثبت اندیشی را هم بیافزایید و بدانید که اگر واقعا بخواهید، میتوانید.

نکته مهم : خواهشا با خودتون فکر نکنید که من دچار توهم و خودبزرگ بینی شده ام و فقط از آنجایی که بسیار زیاد علاقه دارم تجربه های موفقم را به تازه کاران منتقل کنم این پست را نوشتم. امیدوارم که موفق باشید و میتوانید روی حمایت و پشتیانی من هم؛ چنانچه حرف و مطلب تازه ای برای گفتن داشته باشید حساب کنید

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد