PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : معرفی مصاحبه با بازیگر نقش فرشته وحی در سریال حضرت یوسف(ع)

diamonds55
19th November 2008, 01:30 AM
http://www.seemorgh.com/culture/desktopmodules/icontent2/showimage.aspx?id=16862&t=y&w=300&h=200&type=1

گپی با «اردلان شجاع كاوه» بازیگر نقش فرشته وحی در سریال حضرت یوسف (ع)

اردلان شجاع كاوه بازیگر نام آشنای سینما، تئاتر و تلویزیون كشورمان در سال ۱۳۴۱ در بیرجند متولد شده است. او در رشته بازیگری و كارگردانی، لیسانس و فوق لیسانس دارد و از سال ۱۳۴۸ پا به این عرصه گذاشته است.
شجاع كاوه در حال حاضر در كنار بازیگری، تدریس هم می‌كند. او در آثار سینمایی و تلویزیونی زیادی كاركرده كه از میان آنها می‌توان به بایكوت، گذرگاه، هراس، پنجاه و سه نفر، دادستان، عملیات كركوك، بر بال فرشتگان، دایره سرخ، آقای رئیس جمهور، اصحاب كهف، كلانتر، روح مهربان، صاحبدلان، چارخونه و به تازگی سریال «یوسف پیامبر» اشاره كرد.

شجاع كاوه در مورد حضورش در عرصه هنر می‌گوید: «۷ ساله بودم كه به عرصه بازیگری پا گذاشتم؛ با همان تئاترهای مدرسه. پس از آن جذب سازمان تبلیغات شدم و از طریق این سازمان در برنامه های متفاوتی حضور پیدا كردم و از آن دوره تاكنون نقشهای متفاوتی را تجربه كرده ام كه هر كدام شرایط خاصی داشته اند. اما آنچه برایم اهمیت داشته و دارد، ماندگاری و تأثیرگذاری نقشهایم است.»

● می‌گویم مردم شما را بیشتر با نقشهای جدی و یا منفی می‌شناسند اما چطور شد در طنز چارخونه ظاهر شدید؟
▪ می‌گوید: «چارخونه اولین كار طنز من به شكل روتین بود كه پیش از این هم در برخی كارهای تئاتر این فضا را تجربه كرده بودم، ولی «چارخونه» بسیار متفاوت بود. خود من هم فضای طنز را دوست دارم و به همین دلیل نقش داماد خانواده را قبول كردم.»

اما این روزها اردلان شجاع كاوه را با نقشی بسیار متفاوت در سریال «یوسف پیامبر» می‌بینیم.
از او در مورد حضورش در این سریال و ایفای نقش «فرشته وحی» می‌پرسم كه می‌گوید: «من علاقه زیادی به كتابهای تاریخی دارم و همین علاقه باعث گرایش من به كارهای تاریخی شده است. سالها پیش در سریال «مردان آنجلس» در یك نقش تاریخی ظاهر شدم كه همین تجربه و كار كردن در گروه آقای سلحشور باعث شد در سریال یوسف پیامبر(ع) هم نقشی متفاوت داشته باشم».

● می‌پرسم حالا چرا نقش فرشته وحی؟!
شجاع كاوه با مكثی كوتاه می‌گوید: «مگر چه اشكالی دارد نقش منفی ها هم یك روز متحول شوند و با یك نقش مثبت كه چه عرض كنم، با نقش فوق مثبت در قاب تصویر جای بگیرند؟! مگر نقش منفی ها دل ندارند؟!.. .»
▪ شجاع كاوه دوباره مكثی می‌كند و در ادامه می‌گوید: «البته از شوخی كه بگذریم، زمانی كه این نقش به من پیشنهاد شد، كمی‌در پذیرش آن دچار تردید شدم، اما پس از مدتی فكر كردن در مورد این نقش، سرانجام قبول كردم، چون برایم یك تجربه تازه بود. گذشته از همه این مسائل بازیگر باید خودش را با نقشهای متفاوت محك بزند. این روزها هراز گاهی كه با مردم برخورد می‌كنم، به من می‌گویند، اصلاً این نقش به تو نمی‌آید؛ من به این نظریات اهمیت می‌دهم، زیرا نظر بیننده برایم بسیار محترم است. اما قبول كنید كه بازیگر باید تجربه های تازه ای داشته باشد تا در یك نقش راكد نماند. هر چند من در عرصه كسب تجربه هنوز در ابتدای راهم.»
وی در ادامه می‌افزاید: «ظاهر شدن در نقشهای خاص تاریخی بسیار دشوار است، چون هیچ كس ما به ازای انسانی یا وجودی این شخصیت ها را ندیده است. درست مثل «فرشته وحی» كه تصویری در كتابهای تاریخی و دینی از آن نداریم و این نگاه و خلاقیت كارگردان است كه به این شخصیت تصویر می‌دهد. در هر صورت آثاری مثل سریال «یوسف (ع)» گذشته از افت و خیزهایش بیشتر برای ارایه اطلاعات تاریخی به مردم است و تغییر دادن نگاه و ذائقه مخاطبی كه با آثار سینمایی رنگارنگی در روزگار حاضر، رو به روست.به نظر من هر سریال یا اثر سینمایی بدون تردید كاستی هایی دارد، اما جسارت پرداختن به آثار سخت، علاقه و توجه ویژه می‌خواهد.»
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture (http://www.seemorgh.com/culture)
منبع: www.afatb.com

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد