PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال باید باور کنیم؟

Himmler
11th June 2010, 11:37 PM
چندی پیش خبری مبنی بر تولید یک هلیکوپتر (+ها بخوانند بالگرد) نظامی کاملا جدید در سایتهای وابسته به دولت گذاشته شد که متن تمامی آنها به شکل اعجاب آوری یکسان بود، به گونه ای که بر ما مشتبه شد این خبر را به صورت یکسان به همه خبرگذاری ها ابلاغ و به همه آنها هم هم زمان دستور چاپ و پخش داده باشند!!!

متن خبر بدین شکال است:

"بسم الله الرحمن الرحيم

در حال حاضر صنایع دفاع وابسته به وزارت دفاع ، طی پروژه هاي مختلفي همچون اورهال ، تعمير و نگهداري انواع هليكوپتر رتبه نخست را احراز نموده است. در زمينه توليد و طراحي نيز پيشرفتهاي قابل ملاحظه اي داشته است، در ميان اين پيشرفتها مي توان به توليد هليكوپترهاي ملي ، هليكوپتر شاهد ، بهينه سازي و ارتقاء انواع هليكوپترهاي ترابري و هجومي نام برد.

هليكوپتر شكاري

H/2091

محصول دفاعي جمهوري اسلامي ايران

اخيرا هلیکوپتري شكاري مشابه كبري اما با كارايي بالاتر به نام شكاري h/2091 كه شگفتي و خشم كارشناسان نظامي غربي بالاخص ايالات متحده را برانگيخته است ،توسط مهندسين صنايع دفاع طراحي و توليد گشته است ، كه نويد جهشي بلند بر تارك تكتولوژي روز دنيا را مي دهد. مراحل ساخت2091 در پنها انجام و طراحي آن به سفارش نيروي هوايي سپاه انجام گرفته است. از ويژگي هاي آن مي توان به كا بيني جدید با شیشه های دو جداره تخت و ضد گلوله و بدنه مقاوم سازي شده با آلياژهاي چند لايه مقاوم و نگهدارنده چرخانه دم مي توان برشمرد . چون محل نصب این موشکها مورد مقاوم سازی قرار گرفته است، کلیه این هلیکوپترها توانایی حمل موشک تاو یا طوفان(نمونه ي ساخت صنایع دفاع) در غلافهای 4 تایی را دارند. سرعت و مانور اين هليكوپترها در قياس با كبري در حد بالايي ارتقاء يافته است .همچنين از لحاظ شكل ظاهري نيز طراحي بهتري نسبت به كبري دارد.نيز قابليت پرواز در انواع اقليم هاي مختلف با ماموريت هاي متنوع ، قابليتي دو چندان به آن بخشيده است. موتورهاي ارتقاء يافته اين هليكوپتر حدود 5/1 برابر كبري قدرت بيشتري دارند. دقت هدفگيري با كمترين خطا، و پرواز در ارتفاع بالاو رادار با قدرت تشخيص از 230 كيلومتري و نيز هشدار دهنده ضد موشك از ديگر ويژگي هاي آن مي باشد.

همچنين در طراحي 2091 نهايت تلاش جهت راحتي خلبان انجام شده به طريكه خلبان در 2091 به راحتي همه اطراف خود را مي تواند مشاهده نمايد. مهندسين صنايع دفاع بر روي اينكه بتوان در جهت خلاف حركت 2091 شليك انجام داد در حال كارشناسي اين طرح مي باشند.كه در صورت موفقيت توان رزمي اين شكاري به مراتب بالا خواهد رفت.

تا كنون در حدود 10 فروند از اين نوع هلي كوپترها ساخته شده ، كه تماما در اختيار نيروي هوايي سپاه مي باشند. موشكي و نظامي معتقد است 2091 در صورت تكميل ، جايگزيني مناسب براي كبري ها خواهند بود.

مشخصات فنی :

نام :h/2091

نوع: هلیکوپتر تهاجمی / پشتیبانی ضد زره

كشور سازنده : جمهوري اسلامي ايران

حداکثر سرعت: 236 کیلومتر بر ساعت

حداکثر برد: 600 کیلومتر

طول: 16متر

بلندی: 4 متر

قطر ملخ: 13 متر

وزن خالی: 2802 کیلوگرم

حداکثر وزن برخاست: 4530 کیلوگرم

تسلیحات: تیربار سه لوله ی 20 میلیمتری "ام 197"، قابلیت حمل هشت موشک ضد تانک و موشکهای هوابه هوا و مقره های راکت انداز؛ قابليت نصب موشكهاي دوشپرتاب ميثاق 2.
منبع (http://njavan.com/forum/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.military.ir%2F modules.php%3Fname%3DForums%26file%3Dviewtopic%26t %3D7338%26start%3D0%26postdays%3D0%26postorder%3Da sc%26highlight%3D)
(آنها هم به نوبه خود منبع دیگری را ذکر فرموده اند)"

اما گذشته از تمامی این مسائل آنچه بسیار جالب می نمود مشخصات این ابر جنگنده سپاه پاسداران با نسل قدیمی همان کبری های دوست داشتنی امریکایی خودمان بود!!

کمی کنجکاوی ما را بر آن داشت که این شاهکار مهندسی ایرانی را با نوع قدیمی کبری مقایسه کنیم که البته به نتایج جالبی نیز دست یافتیم که البته به شما بزرگواران توصیه می کنیم هر سطر از مشخصات کبری را با سطر مشابه مشخصات 2091 مطابقت داده تا بهتر نتیجه گیری بفرمایید:

مشخصات فنی کبری:

http://dc252.4shared.com/img/313010891/859c7501/cobra-front-on.jpg?rnd=0.8071892749109505&sizeM=3

نوع: هلیکوپتر تهاجمی / پشتیبانی ضد زره
حداکثر سرعت: 226 کیلومتر بر ساعت
حداکثر برد: 507 کیلومتر
طول: 16.18 متر
ارتفاع: 4.09 متر
قطر ملخ: 13.41 متر
وزن خالی: 2993 کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست: 4536 کیلوگرم
پیشرانه: دو موتور توربوشفت "پرت اند ویتنی تی 400"
تسلیحات: یک برجک "جنرال الکتریک یونیورسال" برای تیربار سه لوله ی 20 میلیمتری "ام 197"، قابلیت حمل هشت موشک ضد تانک "تاو"، موشکهای هوابه هوا و مقره های راکت انداز

اگر کمی به مشخصات دو جنگنده دقیق شویم به راحتی در می یابیم که گرچه برادران داخلی در دادن آمار کمی کم حوصله تر بوده اند اما علی الظاهر و بنا به ادعای خودشان توانسته اند با کم کردن تجهیزات داخلی و به طور مستقیم وزن هلیکوپتر کمی بر سرعت آن بیفزایند که خود شاهکاری عظیم به شمار می رود.[entezar2]

همچنین با تغییر نام آن نیز بسیاری دیگر بر قابلیتهای عرفانی این جنگنده افزوده شده که جای بسی تقدیر دارد.sh_omomi110

در بقه موارد هیچ گونه تغییری به چشم نمی خورد و در بخش سلاحهای اصلی هنوز 2091 و کبری هر دو با حمل 8 تاو از رده خارج و همان تیربار قدیمی و راکتهای موجود در سالهای قبل در رده یکسانی قرار دارند، کبری قادر به شلیک به پشت نیست و مهندسین ایرانی هم هنوز بنا به ادعای خودشان در تلاشند تا 2091 را به قابلیت شلیک از پشت برسانند!! اما با وجود تمامی مشخصات یکسان و شباهتهای برابر که با عقل هر جنبنده ای قابل تشخیص است بنا بر ادعای همین مهندسین برتری همچنان با 2091 است زیرا بنا به ادعای آنان این هلیکوپتر با همان ادوات و تسلیحات بسیار دقیقتر عمل می کند!!
به زبان ساده 2091 بنا به ادعای مهندسینش تاو را دقیقتر به سمت هدف شلیک می کند!!
از آنجایی که موشکهای استفاده شده در هر دو جنگنده از نوع تاو است این سوال پیش آمده که چگونه یک تاو دقیق تر از تاو دیگر عمل می کند؟ و این احتمالا همان نکته ایست که کارشناسان نظامی غرب را به وحشت انداخته است!smilee_new2 (27)

اما نکته بسیار جالبتر که در مورد این جنگنده مطرح شد قابلیت بسیار جالب رادار آن می باشد که بنا به ادعای متخصصین ایرانی بالغ بر 230 کیلومتر می باشد که این فاصله نصف برد راداری یک ناو هواپیمابر کلاس نیمیتز (جدیدترین و عظیمترین ناوهای هواپیمابر کنونی ایالات متحده) و بیش از یک چهارم برد راداری یک آواکس ایالات متحده می باشد!![esteress]
به نظر می رسد با این اختراع جدید ایران به زودی در رده نخست تولید کنندگان رادارهای نسل جدید قرار خواهد گرفت.[nadanestan]

Isengard
12th June 2010, 09:28 AM
با سلام و دعای خیر

قبل از پرداختن به موضوع لازم است یک تذکر به هیملر جان بدهم ، عزیز دل اگر واقعا قصد مقایسه و بحث در زمینه نظامی و کلا در تمامی زمینه ها دارید ، بهتر است لحن تمسخر و کنایه را که در فرمایشات بالا به چشم میخورد کنار بگذارید ، حاج هیملر قبول بفرمایید که شما میتوانید بحث ها را طور دیگری آغاز کنید که جلوی بعضی سوء برداشت ها گرفته شود ، بنده به رسم ادب پست شما را ویرایش نکردم ولی توجه داشته باشید کوچک شمردن و تمسخر دستاوردهای دلاوران این مرز و بوم مغایر با قوانین تالار است و همان طور که قبلا هم عرض شد اگر قصد مقایسه دارید سعی کنید سوال خود را طوری مطرح کنید که عبارات کنایه آمیز در سخنانتان نباشد تا بشود بحثی در یک فضای سالم انجام داد ، چون تخریب و فضا سازی ثمری ندارد ، امید است از این به بعد به این نکته توجه کنید تا بنده شرمنده شما نشوم[cheshmak]......بگذریم....

در مورد موضوع ، هیملر جان بنده وقتی نوشته های بالا را دیدم کمی تعجب کردم چون درمورد این بالگرد اطلاعات چندانی منتشر نشده ، خوب شد منبع را گذاشتید بنده هم منبع اولی را چک کردم آنجا هم یک فروم هست برادر جان نه بیشتر و صحبتهایی که در آنجا میشود تضمینی نیست موثق باشد آن هم در زمینه نظامی ! به فرموده شما آنها هم از منبع دیگری برداشت کرده بودند بنده به آن نیز نگاهی انداختم واقعا به خاطر معتبر بودن مطلق اطلاعات به خود بالیدم[nishkhand]

اخوی در اینگونه زمینه ها ( نظامی و تولید ادوات و تسلیحات و... ) تنها اطلاعات منتشر شده از سازمانهای بانی پروژه معتبر می باشد ، برای داشتن اطلاعات دقیق ( برای تحلیل و مقایسه و... ) در چنین زمینه هایی یا باید پرونده و اطلاعات پروژه را مطالعه شود تا به چند و چون وجزئیات آن آگاه شوید ( که فکر نکنم امکان پذیر باشد ) یا باید شرکت سازنده و سازمانهای نظامی آن کشور اطلاعاتی دقیق و گسترده منتشر کنند ، پس در این مورد که اطلاعات چندانی در دسترس نیست ، نمی شود تحلیل دقیق کرد ، نویسنده این مطلب در آن وبلاگ هم تنها نظر شخصی خود را گفته و نمیشود آن را مبنا برای مقایسه قرار داد.

اما در مورد بالگرد مورد نظر این جستار مطالبی را عرض میکنم :

آنگونه که بنده اطلاع دارم بالگرد طوفان حاصل بهسازی و توسعه AH-1J SeaCobra هست ، بالگردهای کبری که قبل از انقلاب به ایران تحویل داده شدند اکثرشان از سری های نخست بالگرد کبری بودند و کبری پیشرفته و جدید در دست ایران نبود ، پس حتی سر سوزنی ارتقا و پیشرفت بسیار اهمیت دارد. نکته بعدی که شما باید توجه کنید این است که نمونه ارتقا یافته ایرانی کبری در سایتهای نظامی دنیا هم آمده و به صورت جدا در کنار سایر نسخه های AH-1J SeaCobraقرار گرفته است حال اگر تغییرات محسوس نبود هیچ وقت چنین اتفاقی نمی افتاد و در مطالب مرتبط با بالگرد AH-1J SeaCobra تنها اشاره کوچکی میشد که مثلا در ایران بالگرد AH-1J SeaCobra را با نام طوفان می خوانند. پس تغییرات و بهسازی ها در حد قابل قبول هست که نام این نسخه ایرانی در کنار سایر نسخه ها آورده شده است.

یکی از بهسازی های انجام گرفته زره بالگرد بود، بالگردهای کبری برای اینکه از ابتدا سازندگانش اصرار داشتند که کم وزن باشد تا بتواند قدرت مانور بالایی داشته باشد از زره بنده ضعیفتری برخوردار بودند و همین نقطه ضعفی بزرگ برای این بلاگرد به حساب می آمد چون در این گونه موارد بالگرد حتی در برابر تسلیحات سبک هم بسیار آسیب پذیر بود.

درمورد مطالب رادار و ... تلاشهای زیادی در زمینه مطالعات راداری و موشکی شده است و انصافا این تلاشها نتیجه های قابل قبولی داشته است.

اما موضوع اصلی که باید به آن توجه میکردید که نکردید ، تجربه و دست آوردهای جانبی اینگونه پروژه ها هست ، همانگونه که در خبرها آقای سردار احمد وحيدي وزیر دفاع اشاره فرمودند بومي‌سازي دانش و فن آوري ساخت و توليد بالگرد تك و تهاجمي، توليد انواع قطعات و مجموعه‌ها شامل انواع پانل‌هاي ساندويچي، شيشه‌هاي هوايي، فورج آلياژهاي فولادي و آلومينيومي ريخته‌گريهاي دقيق تحت فشار و ماسه‌اي، جوشكاري، فرم‌دهي قطعات به روشهاي سرد و گرم، مخازن سوخت مقاوم به ضربه، سامانه‌هاي گردانده، هيدرومكانيك، كنترل پرواز، سوخت رساني، متعلقات موتور، سامانه هاي نمايشگر چند منظوره (MFD) و نمايشگر تصويري ميدان نبرد (HUD) و مخابرات نوين، از دستاوردهاي اين پروژة هستند که اینها از اهمیت بسیاری برخوردار هستند، اهمیت خود جنگ اقزار در درجه دوم است ، با ساختن میتوان تجربه به دست آورد و این تجربه مهم است چون سرمایه ای میشود برای گام های بعدی.[cheshmak]

سربلند و پیروز باشید.

Himmler
15th June 2010, 12:22 PM
با عرض سلام خدمت مدیر جانSky Shield (http://njavan.com/forum/member.php?u=27132).
آدولف هیتلر:
کسی که با زهر به جنگ دیگران می رود، دیگران هم با زهر به جنگش می آیند.
فریدریش نیچه:
حقیقت می طلبد که اگر حتی زشت و غیر انسانی هم باشد بیان شود.
ایرانی:
جواب های هوی است.
......
Sky Shield (http://njavan.com/forum/member.php?u=27132) جان در اپتدا باید دقت می کردید که سر مقاله این بحثی که شروع کردید چه بود؟ "یک سوال"
سپس در متن بنده مشخصات ادعایی مهندسین توانمندتان را قرار دادم و نه چیز دیگری را! در ادامه هم مشخصات کبری را گذاشتم.
سپس از خواننده خواستم با عقل خودش مقایسه کند بین این نکته که انها در 40 سال پیش چه به ما تحویل دادند و امروز ما در بوق و کرنا چه ادعا کرده ایم؟

جایز نیست یک مسلمان دینش را بدون تفکر بپذیرد!

با استناد به جملات بزرگان که در اپتدای متن آوردم اینگونه به نظر می رسد که برخی قصد دارند با استفاده از اطلاعات پایین مردم در امور تسلیحات نظامی برای خود از هیچ افتخار بسازند! این برای من یکی قابل قبول نیست. شما اگر دوست داشتید باور کنید.
ضمنا در پایان هم اعداد ادعایی مهندسینتان را با حقایق موجود در مورد ناوها و آواکسها مطابقت دادم، گمان نمی کنم که منکر باشید محصول جدیدتان به نوعی با توجه به قد و قواره اش 2000 برابر ناو و به اندازه 6 آواکس در قسمت رادار قابلیت دارد!
گذشته از همه این مسائل و با توجه شدید به این مسئله که بنده و شما از قبل از این شناخت کافی از هم داریم و احترام زیادی برای هم قائل هستیم باید بگویم در متن بالا یک مقایسه ساده اتفاق افتاد، با توجه به ارقام ارائه شده از سوی دو طرف و یک تحلیل کاملا ساده از توانمندیهای ارائه شده از این هلیکوپتر با توانمندیهای دیگر ادوات، و این مسلما تمسخر نیست، تمسخر آن چیزیست که آنها ادعا کرده اند نسبت به عقل و شعور امثال من و تو!
بنده با همان لحنی مسائل را مقایسه کردم که آنان به مردم اطلاع داده بودند! و بعد اینکه هیچ توهینی به هیچ شخصی نشده.
در مورد جمله شما که فرموده بودید بنا به احترامی که برایم قائلید دست به ویرایش و یا حذف پست نزدید باید بگویم نباید این جمله را به یک دوست در یک جمع عمومی می گفتید.
پس از بدهکاری شما همین جا در می آیم و می گویم که به عنوان یک مدیر شما حق ندارید هیچ مقاله ای را بنا به این عنوان که با ادبیات شما یا عقاید شما جور در نمی اید حذف یا ویرایش کنید.

حالا که با هم بی حساب شدیم خواهش می کنم از قضاوت و حمایت یک طرفه از هر جناه یا گروهی دست بردارید، خداوند به ما عقل داده تا آنچه را که می بینیم یا می شنویم تحلیل کرده و راه درست و غلط را از هم تشخیص دهیم نه اینکه اگر طرف مورد علاقه ما هر چه گفت بپذیریم.
و همچنین امیدوارم هرگز از من نرنجیده باشی که اصولا کمی رک هستم ولی هیچ دشمنی یا کینه ای از هیچ کس ندارم به خصوص شما که در بعضی جاها نسبت به من لطف هم داشتید (خودت میدونی کجا[cheshmak])

در پایان یک مورد فنی:

فروش کبری ها در زمان محمد رضا پهلوی به ایران یک کلاه برداری بزرگ نظامی بود که بعدها در زمان جنگ رو شد! دلیل بهت و حیرت کارشناسان نظامی آمریکا پس از جنگ با عراق در مورد عملکرد این جنگنده همان کلاهبرداری بود. اما مسلما هر چه بود تغییر نام کبری به 2091 نبود.[cheshmak]

Isengard
15th June 2010, 04:48 PM
با سلام مجدد و وقت بخیر

اول از همه بابت جملات زیبای اول پست شما سپاسگزارم ، استفاده کردیم http://www.iran-far.com/images/smilies/biggrin.gif

در مورد رک بودن هم مشکلی نیست ، اتفاقا بنده بسیار هم خوشحال می شوم ، و دیگر اینکه بنده از شما نمی رنجم چرا که اینجا ما قصد گقتگوی علمی داریم و دوستی و رفاقت ما هیچ ربطی به این بحث ندارد و بنده در هر حال دست بوس دوستان هستم.[cheshmak]

بله شما راست می گویید بنده به عنوان فردی که سمتی دارم ، اجازه ندارم تنها به دلیل اینکه پست برخی با ادبیات و اعتقادات من سازگاری ندارد ، آن را ویرایش کنم. این درست ، ولی مگر بنده اعتقاداتم را نوشته ام یا شما از آن خبر دارید که چنین می فرمایید ای حاج هیملر؟! http://www.iran-far.com/images/smilies/biggrin.gif
من نه از گروه خاصی دفاع میکنم و نه گروه خاصی را می کوبم . این بنده حقیر تنها عرض کردم که شما یا من یا هر کسی دیگر وقتی از چند و چون کار و زحماتی که برای این پروژه و یا پروژه های دیگر کشیده شده ، مطلع نیستیم نباید اینگونه قضاوت کنیم. این موضوع از نظر من در تمامی زمینه ها باید رعایت شود.

خدمت شما عارضم که در مورد عنوان سوال ، چرا بنده دقت کردم و دیدم ، برای همین خاطر از شما خواهش کردم که وقتی موضوعات خود را آغاز می کنید خودتان هم این سوال را در نظر داشته باشید و بگذارید دیگران مقایسه را انجام دهند و لحن تمسخر ( از قول شما واکنش به برخی از ادعاها ) را کنار بگذارید ، گمان نکنم مقابل به مثل راه کار خوبی باشد ، اگر واقعا قصدش شما خیر است پس حتما به مقصود می رسید و فکر نکنم به کنایه زدن احتیاج باشد ، شما ارقام را بگذارید تا دیگران مقایسه کنند ( خط دهی به ذهن دیگران چرا؟ http://www.iran-far.com/images/smilies/biggrin.gif )

در مورد رادار این بالگرد بنده چون اطلاعات چندانی ندارم ، جهل نمیکنم و صحبتهای شما را نه تایید میکنم و نه تکذیب! ولی با اطمینان عرض میکنم همان طور که قبلا هم بیان کردم تلاشهای زیادی در زمینه مطالعات راداری و موشکی شده است و این تلاشها نتیجه های قابل قبولی داشته است.

اما در مورد این مشخصاتی که شما به نقل از منبع مذکور گذاشته اید :

حاج هیملر مگر مهندسین توانمند ما در آن وبلاگ جمع شده اند؟ همانطور که قبلا هم بیان کردم مطالب بالا چون منبع معتبری ندارد نمی شود زیاد وارد جزئیات شد ، بنده عرض میکنم وقتی مبنا درست نیست مقایسه دقیق امکان پذیر نیست ، مگر غیر از این است؟!

در کل بنده مخالف مقایسه نیستم ولی باید بر اساس مستندات مقایسه کرد.

یکبار دیگر هم صحبتهای آخرم در پست قبلی را یاد آور می شود :

اما موضوع اصلی که باید به آن توجه میکردید که نکردید ، تجربه و دست آوردهای جانبی اینگونه پروژه ها هست ، همانگونه که در خبرها آقای سردار احمد وحيدي وزیر دفاع اشاره فرمودند بومي‌سازي دانش و فن آوري ساخت و توليد بالگرد تك و تهاجمي، توليد انواع قطعات و مجموعه‌ها شامل انواع پانل‌هاي ساندويچي، شيشه‌هاي هوايي، فورج آلياژهاي فولادي و آلومينيومي ريخته‌گريهاي دقيق تحت فشار و ماسه‌اي، جوشكاري، فرم‌دهي قطعات به روشهاي سرد و گرم، مخازن سوخت مقاوم به ضربه، سامانه‌هاي گردانده، هيدرومكانيك، كنترل پرواز، سوخت رساني، متعلقات موتور، سامانه هاي نمايشگر چند منظوره (mfd) و نمايشگر تصويري ميدان نبرد (hud) و مخابرات نوين، از دستاوردهاي اين پروژة هستند که اینها از اهمیت بسیاری برخوردار هستند، اهمیت خود جنگ اقزار در درجه دوم است ، با ساختن میتوان تجربه به دست آورد و این تجربه مهم است چون سرمایه ای میشود برای گام های بعدی.

سرافراز باشید

Himmler
15th June 2010, 08:54 PM
باز هم تکرار.
1.کافیست فقط این عنوان را در گوگل جستجو کنید!
بیش از 100 سایت و وبلاگ این خبر را منتشر کرده اند که نکته جالب یکسان بودن متن تمام این خبر ها در تمام آنهاست!!
2. شما برای کار این مهندسین احترام قائلید، بنده هیچ نوع احترامی برای کلاه برداری چه مادی و چه معنوی قائل نیستم. این عقاید ماست که شما میگویید ارزش دارد این کار من می گویم بی ارزش است. پس بحث در این زمینه هم تمام است.
3.اینکه سردار نجار گفته این خوب است آن عالیست هم باید بگویم هیچ ماست فروشی تا به این لحظه نگفته ماست بنده ترش تشریف دارند.
4.اگر مبنای مقایسه را علمی بگذاریم و به نتایج آن نگاه کنیم شکست مهندسین محبوب شما و آبرو ریزی آنها (البته اگر آبرویی داشته باشند) قطعیست. آنها چیز جدیدی تولید نکرده اند، همان کبرای 40 سال پیش را دوباره سر هم کرده اند و این برای کشوری که ادعای داشتن رتبه اول در تولید علم را دارد فضاحتبار است.
Sky Shield (http://njavan.com/forum/member.php?u=27132) جان، بگذریم از حاشیه که تمامی ندارد. اگر تکنولوژی جدیدی دیدی به ما هم بگو. من که هرچه گشتم چیزی پیدا نکردم!!
همان تاو از رده خارج با همان مسلسل و همان ابعاد و همان مشخصات! فقط نامش شده بود 2091!
این یک افتضاح است. این یعنی کلاه برداری دوباره امریکایی ها از ما پس از 30 سال.
به فرض که اصلا خودمان تولید کردیم، در دنیای امروز تسلیحات هوایی، که غول بی شاخ و دمی مثل آپاچی را پر از ضعف می دانند و تره هم برایش خرد نمی کنند 2091 ما حکم اسباب بازی را هم ندارد.
دشمنان ما افغانستان و آذربایجان نیستند که از این طبلهای تو خالی بترسند. ما رویارو با آمریکا و روسیه و ... هستیم.
بحث را به طرف علمی شدن بکش. نه عقاید شخصی. انگار در این سایت فقط من و تو میدانیم هلیکوپتر چیست؟!! پس بیا کمی از هم اطلاعات بدزدیم. البته اگر پایه ای؟[cheshmak]

Isengard
15th June 2010, 11:07 PM
حاج هیملر اول یه صلوات بفرستیم بعد http://www.iran-far.com/images/smilies/biggrin.gif

کافیست فقط این عنوان را در گوگل جستجو کنید!
بیش از 100 سایت و وبلاگ این خبر را منتشر کرده اند که نکته جالب یکسان بودن متن تمام این خبر ها در تمام آنهاست!!
مرد مومن آیا خودت به عنوان یه تحصیل کرده این گفته رو قبول داری؟ اینکه صدتا ( اصلا من میگم هزارتا ) این مطلب رو که در صفحات خودشون گذاشتن دلیل بر صدق مطلب هست؟ اخوی من عرض میکنم منبع اصلی ( اونی که باید خبر بده اطلاعات زیادی منتشر نکرده ) اونوقت شما چطور انتظار داری ما ( حداقل من ) به این مطالبی که معتبر نیست استناد کنیم؟

شما برای کار این مهندسین احترام قائلید، بنده هیچ نوع احترامی برای کلاه برداری چه مادی و چه معنوی قائل نیستم. به قول شاعر که میگه ، نظر هر شخص محترم است http://www.iran-far.com/images/smilies/biggrin.gif
عقاید شما مال شماست ، اختیاراتشم با شماست [golrooz]

اینکه سردار نجار گفته این خوب است آن عالیست هم باید بگویم هیچ ماست فروشی تا به این لحظه نگفته ماست بنده ترش تشریف دارند.

فکر کنم منظور شما آقای سردار احمد وحيدي وزیر دفاع بود ، چون من سخن ایشون رو نقل قول کردم.

اما درباره ماست. اگر بگیم این ماست ترش است خوبه؟ اینجوری ارضا میشم؟ آقا اصلا اگر خدایی نکرده بونم لال قبیله سرخ پوستان هم به ایران حمله کنه ، مارو قورت میدن! http://www.iran-far.com/images/smilies/biggrin.gif

آخه چرا بی انصافی می کنیم ، ایران که از توانمندی خوبی ( حداقل برای دفاع ) برخورد دار هست ، هیچ کس نمیتونه اینو منکر بشه.حاج هیملر خدایی چرا براساس برخی اطلاعاتی که مستند نیست بخوایم تحلیل کنیم و با بی انصافی نقد کنیم؟!

در دنیای امروز تسلیحات هوایی، که غول بی شاخ و دمی مثل آپاچی را پر از ضعف می دانند و تره هم برایش خرد نمی کنند 2091 ما حکم اسباب بازی را هم ندارد.

هیلمر جان این مطلب رو دیگه داری شوخی میکنی نه؟ حاجی شما داری یک بالگرد سنگین رو با یک بالگرد سبک مقایسه میکنی و میگی بالگرد سنگین بهتره؟ حاجی اینکه دیگه مقایسه نداره همه میدونن آپاچی یک باگرد سنگین و خیلی پیشرفته و قدرتمند هست. کبری یک بالگرد سبک هست و در موقع مقایسه باید با همکلاسهای خودش مقایسه بشه ( در مورد تمامی تجهیزات همین طور هست ) این موضوع مثل این میمونه که بیای راکت آر پی جی رو با موشک بالستیک مقایسه کنی بعد بگی موشک بالستیک قدرتش بیشتره!

و اما مشکل اصلی اینجاست ، با اینکه بنده به طور مکرر ( در دو ارسال ) گفته های سردار را در مورد دستاورد ها و تجربیات این گونه طرحها ذکر کردم ولی شما به اصل موضوع توجه نکردی. این که واضح هست کشوری که تکنولوژی و تجربیات در یک زمینه خاص نداشته باشه نمیتونه توی اون زمینه تولیدی داشته باشه ، حالا به نظر شما این کشور باید بشینه گریه کنه یا آستین بالا بزنه و از یه جا شروع کنه؟

این تجربه برای یک کشور از آسمون نارل نمیشه که.

این بالگردهایی رو که ، شما با این دستاورد ایران مقایسه میکنی ، مال کشوری هست که بودجه نظامیش چند برابر بودجه کل کشور ما هست ، موقعی که داشت به خودش میومد تا پیشرفت کنه هشت سال جنگ بهش تحمیل نشده ، مادر سرمایه داری هست ، موقعی که جنگی شروع میشه کلی حال میکنه چون کارخانه هاش راه میوفته و با این امکانات کلی تجربه توی زمینه ساخت تجهیزات نظامی پیشرفته داره و.....

ایران پیشرفتهای خیلی خوبی داشته و کسی نمیتونه اون ها رو نادیده بگیره و حتما به مرور زمان هم این پیشرفتها افزایش پیدا میکنن.

برادر من شما به جان مطلب عنایت کن ، دستاورد پروژه ، تجربه های پروژه و....
هی من میگم این ماست رو بچش ببین چقدر خوش طعم هست ، شما برمیگردی میگی قیافش خوشگل نیست. http://www.iran-far.com/images/smilies/biggrin.gif

خب بریم سر مقایسه علمی ، اما در مورد بالگرد ، طبق اون مطالبی که من مدتها پیش در وب سایتهای نظامی غیر وطنی اونم به صورت مختصر دیده بودم ، اونطور که یادم میاد بهسازی بدنه بالگرد ، تجهیزات الکترونیکی ، دوربین دماغه بالگرد ، کابین و فکر کنم یه چیزی هم درباره شیشه های بالگرد نوشته بود ، متاسفانه حضور ذهن ندارم. این تعدادی از بهسازی هایی بود که در خاطرم مانده بود از طرف منابع غیر وطنی ذکر شده بود.

به هر حال امیدوارم به اصل موضوع بیشتر توجه کنیم تا ظاهرش.[cheshmak]

سربلند و پیروز باشید

Himmler
15th June 2010, 11:36 PM
این بالگردهایی رو که ، شما با این دستاورد ایران مقایسه میکنی ، مال کشوری هست که بودجه نظامیش چند برابر بودجه کل کشور ما هست ، موقعی که داشت به خودش میومد تا پیشرفت کنه هشت سال جنگ بهش تحمیل نشده ، مادر سرمایه داری هست ، موقعی که جنگی شروع میشه کلی حال میکنه چون کارخانه هاش راه میوفته و با این امکانات کلی تجربه توی زمینه ساخت تجهیزات نظامی پیشرفته داره و.....

ایران پیشرفتهای خیلی خوبی داشته و کسی نمیتونه اون ها رو نادیده بگیره و حتما به مرور زمان هم این پیشرفتها افزایش پیدا میکنن.

امریکا تاریخ طولانیی نداره که براش جای بحث بمونه.
هیچ امریکایی هم منکر وحشی بودن مهاجران اپتدایی و گاوچران بودن فرهنگ پدرانشون نیست!
اینکه چه اتفاقی افتاد که امریکا پس از دو جنگ داخلی بزرگ و دو جنگ جهانی در یک مدت کوتاه از اونجا به اینجا رسیده و امثال ما بهانمون اینه که عراقیا اومدن توپ و تفنگ در کردن مسئلست!
جسارت به اطلاعات شما نکرده و نمی کنم که جنگ جهانی دوم 6 سال طول کشید.
ولی جنگ بود نه تفنگ بازی مثل ایران و عراق!
مشخصه که بحث کبری داره به حاشیه میره و چون اینگونه بحثها به نفع سایت نیست خواهش می کنم اگر مایل به ادامه هستید به صورت خصوصی ادامه پیدا کنه. البته بنده چندان مایل به این بحثها و اصولا بحث نیستم! ولی اگه شما دستور بدید چاره ای نیست.
از اونجایی که جز بنده و شما احدالناس دیگری در این سایت نمی دونه هلیکوپتر چیه یا اگه میدونه دوست نداره از اطلاعاتش کسی استفاده که بهتر می بینم تو پیام خصوصی در این مورد بحث بشه و اصولا ولش کنیم این پستو!!
نظرت چیه؟؟!!

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد