PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ! غیبت کردن = خوردن گوشت برادر مرده !

*مینا*
4th June 2010, 09:12 AM
آیه شریفه 12 سوره مباركه حجرات :

http://www.maarefquran.com/tafsir/raahnemaa/images/QR4624.gif

ترجمه :
ای اهل ایمان، از بسیار پندارها در حق یکدیگر اجتناب کنید که برخی ظنّ و پندارها معصیت است و نیز هرگز (از حال درونی هم) تجسس مکنید و غیبت یکدیگر روا مدارید، هیچ یک از شما آیا دوست می‌دارد که گوشت برادر مرده خود را خورد؟البته کراهت و نفرت از آن دارید (پس بدانید که مثل غیبت مؤمن به حقیقت همین است) و از خدا پروا کنید، که خدا بسیار توبه پذیر و مهربان است.
در آیه فوق آبروی برادر مومن به گوشت تن او تشبیه شده ، و ریختن آبروی او به وسیله غیبت كردن به خوردن گوشت مرده او ! تشبیه شده .

چرا گوشت مرده ؟ چون غیبت در غیاب و نبود افراد صورت میگیرد ، مانند مرده ای كه قادر به دفاع كردن از خودش نیست . بنابراین همچنان كه خوردن گوشت مرده حرام است غیبت هم حرام است .

چند روایت در مورد غیبت :
1 ) پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله : ان الدرهم یصیبه الرجل من الربا اعظم عند الله فى الخطیئة من ست و ثلاثین زنیة ، یزنیها الرجل ! و اربى الربا عرض ‍ الرجل المسلم !:
((درهمى كه انسان از ربا به دست مى آورد گناهش نزد خدا از سى و شش زنا بزرگتر است ! و از هر ربا بالاتر آبروى مسلمان است ))!.

2 ) روزى پیامبرصلى اللّه علیه و آله با صداى بلند خطبه خواند و فریاد زد: یا معشر من آمن بلسانه و لم یؤ من بقلبه ! لا تغتابوا المسلمین ، و لا تتبعوا عوراتهم ، فانه من تتبع عورة اخیه تتبع الله عورته ، و من تتبع الله عورته یفضحه فى جوف بیته !؟
((اى گروهى كه به زبان ایمان آورده اید و نه با قلب ! غیبت مسلمانان نكنید، و از عیوب پنهانى آنها جستجو ننمائید، زیرا كسى كه در امور پنهانى برادر دینى خود جستجو كند خداوند اسرار او را فاش مى سازد، و در دل خانه اش رسوایش مى كند))!.

3 ) در حدیث دیگرى آمده است كه خداوند به موسى وحى فرستاد: من مات تائبا من الغیبة فهو آخر من یدخل الجنة ، و من مات مصرا علیها فهو اول من یدخل النار!:
((كسى كه بمیرد در حالى كه از غیبت توبه كرده باشد آخرین كسى است كه وارد بهشت مى شود و كسى كه بمیرد در حالى كه اصرار بر آن داشته باشد اولین كسى است كه وارد دوزخ مى گردد))!.

4 ) پیامبر صلى اللّه علیه و آله : الغیبة اسرع فى دین الرجل المسلم من الا كلة فى جوفه !:
((تاثیر غیبت در دین مسلمان از خوره در جسم او سریعتر است ))!.

5 ) امام صادق (علیه السلام ) مى فرماید: من روى على مؤ من روایة یرید بها شینه ، و هدم مروته ، لیسقط من اعین الناس ، اخرجه الله من ولایته الى ولایة الشیطان ، فلا یقبله الشیطان !:
((كسى كه به منظور عیبجوئى و آبروریزى مؤ منى سخنى نقل كند تا او را از نظر مردم بیندازد، خداوند او را از ولایت خودش بیرون كرده ، به سوى ولایت شیطان مى فرستد، و اما شیطان هم او را نمى پذیرد))!.

غیبت چیست ؟
در حدیثى از امام صادق (علیه السلام ) مى خوانیم : الغیبة ان تقول فى اخیك ما ستره الله علیه ، و اما الامر الظاهر فیه ، مثل الحدة و العجلة ، فلا، و البهتان ان تقول ما لیس فیه : غیبت آن است كه درباره برادر مسلمانت چیزى را بگوئى كه خداوند پنهان داشته ، و اما چیزى كه ظاهر است مانند تندخوئى و عجله داخل در غیبت نیست ، اما بهتان این است كه چیزى را بگوئى كه در او وجود ندارد .
((غیبت )) این است كه در غیاب كسى سخنى گویند، منتهى سخنى كه عیبى از عیوب او را فاش سازد، خواه این عیب جسمانى باشد، یا اخلاقى ، در اعمال او باشد یا در سخنش ، و حتى در امورى كه مربوط به او است مانند لباس ، خانه ، همسر و فرزندان و مانند اینها.
بنابراین اگر كسى صفات ظاهر و آشكار دیگرى را بیان كند غیبت نخواهد بود. مگر اینكه قصد مذمت و عیبجوئى داشته باشد كه در این صورت حرام است ، مثل اینكه در مقام مذمت بگوید آن مرد نابینا، یا كوتاه قد، یا سیاهرنگ یا كوسه !
به این ترتیب ذكر عیوب پنهانى به هر قصد و نیتى كه باشد غیبت و حرام است ، و ذكر عیوب آشكار اگر به قصد مذمت باشد آن نیز حرام است ، خواه آن را در مفهوم غیبت وارد بدانیم یا نه .
اینها همه در صورتى است كه این صفات واقعا در طرف باشد، اما اگر صفتى اصلا وجود نداشته باشد داخل در عنوان ((تهمت )) خواهد بود كه گناه آن به مراتب شدیدتر و سنگینتر است .

علاج غیبت و توبه از آن چگونه است ؟
باید قبل از هر چیز به درمان انگیزه هاى درونى غیبت كه در اعماق روح او است و به این گناه دامن مى زند بپردازد، انگیزه هائى همچون ((بخل )) و ((حسد)) و ((كینه توزى )) و ((عداوت )) و ((خود برتربینى )).
باید از طریق خودسازى ، و تفكر در عواقب سوء این صفات زشت و نتائج شومى كه ببار مى آورد، و همچنین از طریق ریاضت نفس این آلودگیها را از جان و دل بشوید، تا بتواند زبان را از آلودگى به غیبت باز دارد.
سپس در مقام توبه برآید، و از آنجا كه غیبت جنبه حق الناس دارد اگر دسترسى به صاحب غیبت دارد و مشكل تازه اى ایجاد نمى كند، از او عذرخواهى كند، هر چند بصورت سر بسته باشد، مثلا بگوید من گاهى بر اثر نادانى و بیخبرى از شما غیبت كرده ام مرا ببخش ، و شرح بیشترى ندهد، مبادا عامل فساد تازه اى شود.
و اگر دسترسى به طرف ندارد یا او را نمى شناسد، یا از دنیا رفته است ، براى او استغفار كند، و عمل نیك انجام دهد، شاید به بركت آن خداوند متعال وى را ببخشد و طرف مقابل را راضى سازد.

موارد اسثناء غیبت ؟
- در مقام ((مشورت )) مثلا براى انتخاب همسر، یا شریك در كسب و كار و مانند آن كسى سؤ الى از انسان مى كند، امانت در مشورت كه یك قانون مسلم اسلامى است ایجاب مى كند اگر عیوبى از طرف سراغ دارد بگوید، مبادا مسلمانى در دام بیفتد، و چنین غیبتى كه با چنین نیت انجام مى گیرد حرام نیست .
- در موارد دیگرى كه اهداف مهمى مانند هدف مشورت در كار باشد، یا براى احقاق حق و تظلم صورت گیرد .
- كسى كه آشكارا گناه مى كند و به اصطلاح ((متجاهر به فسق )) است از موضوع غیبت خارج است ، و اگر گناه او را پشت سر او بازگو كنند ایرادى ندارد، ولى باید توجه داشت این حكم مخصوص گناهى است كه نسبت به آن متجاهر است .

تذكر !
نه تنها غیبت كردن حرام است ، گوش به غیبت دادن ، و در مجلس غیبت حضور یافتن آن نیز جزء محرمات است ، بلكه طبق پاره اى از روایات بر مسلمانان واجب است كه رد غیبت كنند، یعنى در برابر غیبت به دفاع برخیزند ، و از برادر مسلمانى كه حیثیتش به خطر افتاده دفاع كنند، و چه زیبا است جامعه اى كه این اصول اخلاقى در آن دقیقا اجرا شود.

منبع : تفسیر نمونه

*مینا*
4th June 2010, 09:20 AM
چرا قرآن غیبت دیگران را به خوردن گوشت برادر مرده تشبیه کرده است؟

قرآن کریم در سوره حجرات می‌فرماید: "و لا یغتب بعضکم بعضباً أیُِحبّ احدکم اَن یأکل لم اخیه میتاً فکرهتموه (1)؛
نباید برخی از شما دیگری را غیبت کند، آیا دوست دارد یکی از شما گوشت برادر خود را بخورد در حالی که مرده باشد؟! مسلّماً آن را بد می دارید.".
در خصوص این آیه شریفه دو احتمال وجود دارد:

1 - این آیه در مقام کیفیت عذاب آخرتی غیبت کننده باشد، به این ترتیب که غیبت، در آخرت به صورت خوردن گوشت مرد? غیبت شده مجسم می شود، یعنی تجسم عمل غیبت در جهان آخرت، به صورت خوردن گوشت آنان مرده و گندیده است. شاهد این احتمان روایت شریفی است که از پیغمبر(ص) نقل شده : "در شب معراج گروهی را در آتش دیدم در حالی که مردار می خوردند ، از جبرئیل پرسیدم این ها چه کسانی هستند؟ گفت: کسانی هستند که در دنیا گوشت مردم را می‌خورند . یعنی غیبت مردم را می‌کردند.

2 - قرآن کریم برای بیان زشتی فوق العاده غیبت و عظیم بودن این گناه، این تشبیه را کرده، چون آبروی برادر مسلمان همچون گوشت تن او است و ریختن آبرو به وسیل? غیبت و افشای اسرار پنهانی همچون خوردن گوشت تن او است، تعبیر به مرده به خاطر آن است که غیبت در غیاب افراد صورت می‌گیرد که همچون مردگان قادر بر دفاع از خویش نیستند. غیبت ناجوانمردانه ترین ستمی است که ممکن است انسان دربار? برادر خود روا دارد .(1) این مثال قرآن کریم شاهدی بر زشتی عمل غیبت و زمینه ترک این صفت زشت می‌باشد.

پاورقی:1 - حجرات (49)، آیه 12. 2 - آثار الصادقین، ج 16، ص 120. 3 - تفسیر نمونه، ج 22، ص 184 و 185.

منبع : http://www.porsojoo.com/en/node/24348 (http://njavan.com/forum/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.porsojoo.com%2 Fen%2Fnode%2F24348)

Helix
4th June 2010, 09:42 AM
چرا گوشت مرده ؟ چون غیبت در غیاب و نبود افراد صورت میگیرد ، مانند مرده ای كه قادر به دفاع كردن از خودش نیست . بنابراین همچنان كه خوردن گوشت مرده حرام است غیبت هم حرام است .

سلام
يه چيز جالب اينكه من چند روزه دارم روي اين آيه فكر مي كنم و وقتي اينجا ديدم خيلي تعجب كردم كه دقيقا همين چيزي كه ذهنم رو به خودش مشغول كرده الان شده يه تاپيك!

يه چيز ديگه اينكه 2تا علت ديگه هم داره كه غيبت به خوردن گوشت برادر مرده تشبيه شده :
1. هيچ كس دوست نداره گوشت مرده بخوره و وقتي كسي بخواد غيبت كنه اگه اين تصوير رو تو ذهنش مجسم كنه اين كاررو نمي كنه.
2. اگه يه تكه از گوشت مرده رو بكنيم ، ديگه نمي تونيم بگذاريمش سرجاش.آبرويي كه بوسيله ي غيبت كردن از كسي بره ، ديگه رفته و نميتونيم برش گردونيم.

يه نكته ي ديگه هست كه تو اين آيه گفته شده "ظن به كسي نبريم كه بعضي از پندارها باعث معصيت مي شه" ما آدما خيلي هايي كه حتي تو خيابون مي بينيمشون ، تو ذهنمون با توجه به ظاهرشون قضاوت مي كنيم و يه حدسايي مي زنيم كه مشخص نيست درسته يا نه؟!
حتي بعضي وقتها تجسس مي كنيم (همونجوري كه تو آيه اومده) تا ببينيم حدس و گمانمون درست بوده يا نه ؟!
چه خوبه كه وقتي اين آيات رو مي خونيم به معنا و مفهومشون دقت كنيم و سعي كنيم به اونا عمل كنيم.

*مینا*
4th June 2010, 10:58 AM
سلام
يه چيز جالب اينكه من چند روزه دارم روي اين آيه فكر مي كنم و وقتي اينجا ديدم خيلي تعجب كردم كه دقيقا همين چيزي كه ذهنم رو به خودش مشغول كرده الان شده يه تاپيك!

ذهن منم به خودش مشغول کرده بود {happy} گفتم بد نباشه اگه یه تلنگری بدیم ... .

يه چيز ديگه اينكه 2تا علت ديگه هم داره كه غيبت به خوردن گوشت برادر مرده تشبيه شده :
1. هيچ كس دوست نداره گوشت مرده بخوره و وقتي كسي بخواد غيبت كنه اگه اين تصوير رو تو ذهنش مجسم كنه اين كاررو نمي كنه.
2. اگه يه تكه از گوشت مرده رو بكنيم ، ديگه نمي تونيم بگذاريمش سرجاش.آبرويي كه بوسيله ي غيبت كردن از كسي بره ، ديگه رفته و نميتونيم برش گردونيم.

آره آبرو .... به نظرت کسی که غیبت می کنه ، می دونه آبرو یعنی چی :-/
کاش همیشه یه آینه جولو چشمون بود ....

يه نكته ي ديگه هست كه تو اين آيه گفته شده "ظن به كسي نبريم كه بعضي از پندارها باعث معصيت مي شه" ما آدما خيلي هايي كه حتي تو خيابون مي بينيمشون ، تو ذهنمون با توجه به ظاهرشون قضاوت مي كنيم و يه حدسايي مي زنيم كه مشخص نيست درسته يا نه؟!
حتي بعضي وقتها تجسس مي كنيم (همونجوري كه تو آيه اومده) تا ببينيم حدس و گمانمون درست بوده يا نه ؟!
چه خوبه كه وقتي اين آيات رو مي خونيم به معنا و مفهومشون دقت كنيم و سعي كنيم به اونا عمل كنيم.

این کار و که اکثر مردم دارن ...

بدتر از همه چیز اینه که کسی که ادعای دوستی می کنه ، پشت سرت غیبت کنه .... نمی دونم شاید برای این که خودش و عزیز نشون بده ، شاید برای رفتن به اون بالاها ، حالا به هر علتی .... ولی خب این شعر هم خیلی زیبا گفته که ...

هر كس بد ما به خلق گويد ماچهره زغم نمي خراشيم

ما نيكي او به خلق گوييم تا هر دو دروغ گفته باشيم !

ولی این طوری بودنم سخته ....

چطوری میشه کسایی که پشت سرت بدگویی می کنن و بخشید ؟!!؟ :-/

Helix
4th June 2010, 03:32 PM
ولی این طوری بودنم سخته ....

چطوری میشه کسایی که پشت سرت بدگویی می کنن و بخشید ؟!!؟ :-/

به نظر من دل ما جاي كينه و دل گير شدن از آدما نيست!هرچند بدترين آدما باشن و بدترين حرفها رو پشت سرمون بگن.
اگه ببخشيم به اونا كمك نكرديم ، به خودمون كمك كرديم!
فكر كنم اگه اين جوري فكر كنيم مي تونيم ببخشيم!

درسته ، خيلي سخته ولي لذتي كه بعد از بخشيدن تو آدم ايجادميشه خيلي خيلي زياده.
شيريني بخشش خيلي بيشتر از اين حرفهاست.آدم يه آرامشي مي گيره كه قابل وصف نيست!

اين طور نيست؟

LaDy Ds DeMoNa
4th June 2010, 08:00 PM
متاسفانه خود من اگه از کسی دلخور باشم تا ازش پیش کس دیگه بدگویی و غیبت نکنم دلم آروم نمی شه
بدجوری افتادم تو گناه !!!!!!!
نمی شه هم ترک کرد
البته حیلی سعی کردم اما . . .

به بعضی خانم های که رعایت می کنن همیشه غبطه می خورم

به نظر من تو کشور ما ایران به جای اینکه فرهنگ اسلامی ( مثل دروغ نگفتن - بدگویی نکردن - تعارف الکی زدن - نجسس نکردن تو زندگی دیگران و ... ) رو ترویج بدن خیلی روی احکام خشک تاکید شده

من شنیدیم تو کشور ژاپن اصلا غیبت معنی نداره !!
یا کشور بوسنی و هرزه گوئین هم بیشتر فرهنگ اسلامی رعایت می کنن !!

اونوقت کشور اسلامی ما باید تو این چنین موارد هم عقب مونده باشه !!!

Helix
4th June 2010, 10:12 PM
متاسفانه خود من اگه از کسی دلخور باشم تا ازش پیش کس دیگه بدگویی و غیبت نکنم دلم آروم نمی شه
بدجوری افتادم تو گناه !!!!!!!
نمی شه هم ترک کرد
البته حیلی سعی کردم اما . . .

به بعضی خانم های که رعایت می کنن همیشه غبطه می خورم

مهسا جون ببخشيد ولي اينكه ميگيم نميشه فقط يه جورايي خودمونو توجيه ميكنيم و ترك اين گناه رو عقب ميندازيم!
اگه بخواين ميشه .درسته اولش يه كم سخته ولي تحمل اين سختي هم شيرينه.
مهم پشتكاره !
اگه به نكاتي كه تو تاپيك در مورد غيبت گفته شده دقت كنين و روش فكر كنين حتما تمام سعيتون رو مي كنين كه ديگه اين كار رو نكنين.

يا علي رو بگين و شروع كنين!
مطمئنم مي تونين.;)

kamanabroo
5th June 2010, 12:06 AM
ممنونم از مینا خانم که این بحث خوب و خیلی مفید رو ایجاد کردن @};-

بله تمام نظراتی که داده شده در مورد چرا گوشت مرده می تونه یه جورایی درست باشه.

طبق نقل یکی از اساتید اخلاق برای تمام اعمال ما انسانها
یه صورت دنیایی هست
و یک صورت آخرتی برای تمام اعمال ما هست

صورت دنیایی مثل وقتی بد اخلاقی می کنیم چهره ظاهری بد اخلاقی رو همه می بینیم
اما صورت آخرتی اعمال ما اینجوری که ما در دنیا می بینیم نیست بلکه به چهره واقعی خودشون در میان.

و لذا هر اخلاقی در هر فردی زیاد باشه دربرزخ به همون شکل محشور میشه
وقتی مثلا کسی سرش به شکل سگ محشور بشه کنایه از بد زبانی و بد خلقی ...

در مورد غیبت کردن هم همینطوره
چهره واقعی غیبت کردن همون خوردن گوشت مرده است
ائمه ما با درک درستی که که حقیقت گناهان داشتند هیچگاه به سمت گناهان حرکت نمی کردند.

همین درک درست رو هم سعی کرده اند که به ما منتقل کنند اما شرطش اینه که واقعا فکر کنیم
که مثلا در هنگام غیبت کردن واقعا داریم گوشت مرده می خوریم...
آیا حاضریم گوشت مرده بخوریم اونهم مرده انسانی؟

فکر کردن در این موارد خیلی می تونه ما انسانها رو در داشتن دید مناسب کمک کنه.

Sookoot
5th June 2010, 03:11 AM
در تشبیه زشتی غیبت کردن به خوردن گوشت مردار :

غیبت کننده با هتک حیثیت از غیبت شونده گویی به حیات وی خاتمه داده است

ووی را در ردیف مردگان قرار داده

لذا و جه تسمیه خوردن گوشت مرده ناشی از اهمیت ابروی انسان است تا حدی که معادل جان و روان ادمی قلمداد میگردد

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد