PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چرا؟؟؟(لطفا تمام دوستانی که میخونن نظر بدن)

آبجی
3rd June 2010, 08:21 PM
چرا با اينكه هم نظر قران رو ميدونيم و احكام هم خونديم هنوز قوانين آن رو رعايت نميكنيم از هر لحاظ ,مثلا درباره خوردن حق ديگران با روشهاي گوناگون يا غيبت يا نماز يا حجاب يا ...

آيا ادعاي مسلمان بودن و رعايت نكردن كافيست ؟!

چرا جوان هاي ما هر روز از اسلام بيشتر فاصله ميگيرن در حالي كه در دنيا به سوي اسلام گرايش بيشتري پيدا ميكنن ؟!

چرا قدر شنيدن صداي اذان رو نمي دونيم ؟!

چرا در طول روز براي خواندن قران وقت نداريم و راجع به اون فكر نمي كنيم ؟!

چرا همش ميخواهيم همديگر رو ارشاد كنيم در حالي كه هر كسي بنا به فرمايش امام صادق ع كفايت اين كار رو ندارد!؟

چرا ارزشهاي اسلامي كم رنگ و زوركي شده؟!

چرا تا بحث از مسائل ديني ميشه بدون اينكه بهش توجه كنيم ازش مي گذريم؟!

چرا تو چت روم هاي ما همش مسائل روابط جنسی به جاي مطالب علمي يا حتي آشنايي مطرح ميشه؟!

چرا پوششهاي پسرا و دخترا اينقدر .................. ؟!چرا؟؟؟؟

ممنون میشم دوستان بگن چه راه حلهايي براي پاسخ به اين سوالات پيشنهاد ميدن sh_omomi70

kab
3rd June 2010, 08:56 PM
چرا با اينكه هم نظر قران رو ميدونيم و احكام هم خونديم هنوز قوانين آن رو رعايت نميكنيم از هر لحاظ ,مثلا درباره خوردن حق ديگران با روشهاي گوناگون يا غيبت يا نماز يا حجاب يا ...

والا من تا جایی که بتونم سعی میکنم رعایت کنم خداوکیلی خیلی حواسم رو جمع میکنم ولی ما که معصوم نیستیم شیر خام هم خوردیم گاهی اشتباهاتی میکنیم

نه والا با این کار فقط اسم اسلام خراب میشه

همون حکایت به نام دین سر دین را بریدن

چرا جوان هاي ما هر روز از اسلام بيشتر فاصله ميگيرن در حالي كه در دنيا به سوي اسلام گرايش بيشتري پيدا ميكنن ؟!

چون به نام اسلام داره خیلی کارا میشه که توی اونها رنگی از اسلام دیده نمیشه

طفلک جون های ما قربانی دست کثیف بعضی ... شدند

والا همون پسر و دخترای فشن هم ته دلشون به همون خدای بچه بسیجیا ایمان دارن فقط یه مقدار تحملشون کمتر بوده

والا من وقتی صدای اذان رو میشنوم انگار دوباره متولد میشم تمام وجودم به خروش میاد

حس بسیار خوبیه

این دیگه از سست بودن ایمانه

چرا همش ميخواهيم همديگر رو ارشاد كنيم در حالي كه هر كسي بنا به فرمايش امام صادق ع كفايت اين كار رو ندارد!؟

اینم از ضعف ماست از بس انسان های بی کفایت هی اومدن ما رو ارشاد کردن فکر کردیم ما هم میتونیم این کار رو بکنیم

چون دیگه به عنوان ارزش قلمداد نمیشن

چون از اونها استفاده ابزاری کردن

از بس از صبح تا شب هر 5 تا کانال تلوزیون و این طرف و اون طرف همش بحث از مسائل دینیه که اونها هم رعایت نمیشن

چرا تو چت روم هاي ما همش مسائل نامشروع به جاي مطالب علمي يا حتي آشنايي مطرح ميشه؟!

خداوکیلی من همیشه حدود خودم رو رعایت کردم و سعی نکردم حرفی بزنم که از گفتنش خجالت بکشم

اما فکر میکنم دلیلش همون احساس نیاز باشه همون بالا رفتن سن ازدواج و بسیاری از مسائل دیگه

جنبه های مختلفی داره

اول از همه بحث فرهنگه خب فرهنگ ما داره از بین میره استفاده از ماهواره داره خیلی چیز ها رو برای جون های ما ارزش گذاری میکنه که اصلا ارزش نیستن
تولید کننده های ما به دنبال سود بیشتر هستن و کاری به این مسائل ندارن
از طرفی خانواده ها مقصر هستن به وفور دیدم اولیائی رو که میگفتن ما جونیمون تو دوران شاه خیلی کارها کردیم که این جون ها نمیتونن انجام بدن بذارید آزاد باشن

خیلی ها فکر میکنن رعایت این مسائل فقط مربوط به ایام بعد از ازدواجه

در نهایت تنها عامل اینجا همون فرهنگ سازیه که متاسفانه توی کشور ما خلاف اون انجام میشه

ممنون میشم دوستان بگن چه راه حلهايي براي پاسخ به اين سوالات پيشنهاد ميدن sh_omomi70

خواهش میکنم وظیفه بود@};-

LaDy Ds DeMoNa
3rd June 2010, 09:04 PM
چرا؟! های مذهبی مان (http://njavan.com/forum/showthread.php?t=57219&highlight=%DA%86%D8%B1%D8%A7%D9%87%D8%A7%DB%8C+%D9 %85%D8%B0%D9%87%D8%A8%DB%8C)!!!!!!!!!

آبجی
3rd June 2010, 10:58 PM
چرا؟! های مذهبی مان (http://njavan.com/forum/showthread.php?t=57219&highlight=%da%86%d8%b1%d8%a7%d9%87%d8%a7%db%8c+%d9 %85%d8%b0%d9%87%d8%a8%db%8c)!!!!!!!!!

ممنون از اینکه لینک گذاشتی اما قبلا هماهنگ شده بود که جدا باشه ;;)

benny
3rd June 2010, 11:16 PM
نه هر که چهره برافروخت دلبری داند - نه هر که آینه سازد سکندری داند
نه هر که طرف کله کج نهاد و تند نشست - کلاه داری و آیین سروری داند
تو بندگی چو گدایان به شرط مزد مکن - که دوست خود روش بنده پروری داند

یاد بگیریم به نظر و اعتقاد همه احترام بگذاریم

ما نگوییم بد و میل به ناحق نکنیم - جامه کس سیه و دلق خود ازرق نکنیم

ودر آخر : چون که زیرا

آبجی
3rd June 2010, 11:28 PM
نه هر که چهره برافروخت دلبری داند - نه هر که آینه سازد سکندری داند
نه هر که طرف کله کج نهاد و تند نشست - کلاه داری و آیین سروری داند
تو بندگی چو گدایان به شرط مزد مکن - که دوست خود روش بنده پروری داند

ما نگوییم بد و میل به ناحق نکنیم - جامه کس سیه و دلق خود ازرق نکنیم

ودر آخر : چون که زیرا

در مورد این قسمت حرفتون دوست گرامی :

هنوز کسی چیزی نگفته که شما اینو میگید :-? نمیدونم بر چه اساسی شما اومدید و این حرف رو میزنید :-?? بهرحال هرکسی نظری داره به هیچ فردی هم بی احترامی نشده جهت اطلاعتون گفتم ;;)

khaalefer
3rd June 2010, 11:47 PM
البته كه نميشه جواب سئوالات همكارگراميمون رو اينجا بديم
ولي همينقدر بگويم كه هيچگاه مدينه فاضله شكل نخواهد گرفت چون
اولا
هوا و اميال انسانها به يك انداز نيست
ثانيا
اگر قرار باشه همه خوب باشند كه ديگر خوب بودن هدف نيست و بي معني
و در نهايت به شما حق مي دهم كه با مقايسه همين 3 دهه عمر خودم به صراحت نتيجه مي گيرم كه
جرم،جنايت،دروغ،بي ايماني بيشتر از قبل افزايش اهش يافته
كه دلايل متعددي مي تونه داشته باشه كه در بالا گفتم
اما يكيش نداشتن الگوي مناسب در جامعه برا آدمها مي تونه باشه
وكسي باشه كه الگوي تمام عياري باشه و همه از اون تقليد كنند
ممكنه هم باشه ولي بنا به دلايلي هر كسي اون رو قبول نداشته باشه
دوستان اين نظر شخصي منه هر كسي مي تونه هر جور دوست داشت فكر بكنه
شب بخير

yaalimolamadd
3rd June 2010, 11:49 PM
به نام خداوند جان آفرین
حکیم سخن در زبان آفرین
میلاد دخت پیغمبر..ام ابیها فرخنده ومبارک@};-

سلام خدمت بزرگواران

چون اینجوری راحتتریم..جدی میگم..طعنه نمیزنم..تا زمانی که وعدهای که گفته شده سر خودمون نیاد هرکاری دوست داشته باشیم میکنیم..
چون راه توبه بازه..فکر میکنیم موقع مرگ که رسید توبه میکنیم..دو رکعت نماز میخونیم گناهمون پاک میشه..همیشه مرغ همسایه غازه..
چون هنوز نتونستیم بین حق وباطل فرق بزاریم..هنوز مرزش را تشخیص ندادیم..یه جورایهم گناه کردن برامون شیرین میشه..شیطونه دیگه شیرینش میکنه..

نه..حرف تا عمل کجا

چون قدر و ارزش خودشون را نمیدونند..چون مثل جوانهای دیگر کشورها در منجلاب دست و پا نزدند ..چون هنوز تو مرداب گرفتار نشدند...چون اسلام واقعی را نمیدون یعنی چی!!!!

هنوز از دست ندادیم که آرزوی یه لحظه شنیدن را داشته باشیم..گوشمون پر از آوازهای نامربوط ..جای برای شنیدن سخن حق نیست..هنوز اذان را درک نکردیم..فقط شنیدیم..موقع نماز در بلندگوهای مسجد,رادیو و...... صدای اذان بلند میشه..هیچوقت نشستیم فکر کنیم این الله اکبر یعنی چی؟حی علی الفلاح یعنی چی؟

حضرت علی علیه السلام فرموده اگر میدانستید وقتی موذن اذان میگوید معنی این اذان چیست هر آینه که نمی خندیدید و بسیار می گریستید..واقعا چرا؟؟؟

چون فکر میکنیم اگر وقتمون را صرف خوندنش کنیم تلف شده..درصورتی که گفته شده ساعاتی را بنده صرف خدا میکنه جزء عمرش محسوب نمیشه..

این قضیه را زیاد شنیدیم که کسی میخواست جهان را اصلاح کنه...... دید اول باید که باید خودش را اصلاح کنه تا جامعه درست بشه..خودمون را بدون نقص و عیب میدونیم..
یه چیز بگم صادقانه فکر نکنید ساز مخالف میزنم ولی چون سعی شده لقمه رو دور سرمون بچرخونند به خوردمون بدهند..وارونه به ما نشون میدند..سخت..خشن ..و.........
من خودم دوستدارم پای بحث کسی بشینم که سخنش برام دلنشین باشه..
یه مورد دیگه چون الان همه شدند علامه..هر جامیری طرف یه خورده اطلاعات داره ..یه خورده کتاب خونده رفته بالای منبر..هی نصیحت..هی نصیحت..اگر بزارند اهلش این کار را انجام بدهند یقین بدانید کسی بی توجه ازش رد نمیشه.
چرا تو چت روم هاي ما همش روابط نامشروع به جاي مطالب علمي يا حتي آشنايي مطرح ميشه؟!
نحوه استفادش را بلد نیستیم..خودمون را گم کردیم..تقلید میکنیم..

واقعا چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟چرا جامعه ما داره رو به انحطاط میره؟ چرا داره سقوط میکنه؟عیب کار از کجاست؟؟ما جونا؟؟پدر ومادر؟؟جامعه؟؟سران کشور؟؟

پیشنهاد که نبود فقط حرف دلم بود

دلا غافل ز سبحانی چه حاصل
اسیر نفس شیطانی چه حاصل
بود قدر تو افزون از ملائک
تو قدر خود نمیدانی چه حاصل
یاعلی@};-
موفق باشید

benny
3rd June 2010, 11:49 PM
در مورد این قسمت حرفتون دوست گرامی :

هنوز کسی چیزی نگفته که شما اینو میگید :-? نمیدونم بر چه اساسی شما اومدید و این حرف رو میزنید :-?? بهرحال هرکسی نظری داره به هیچ فردی هم بی احترامی نشده جهت اطلاعتون گفتم ;;)

پست من جواب بود به پست شما تو شروع تاپیک و اون چرا ها

شما این ها رو گفتی بدون اینکه حتی 1 ثانیه به اون فردی که داره انجامش میده فکر کنی، من نه مخالفم نه موافق با وجود این چرا ها تو جامعه. فقط اینو برای خودم لازم میدونم که اگه کسی موهاشو با برق 220 ولت فرستاده هوا، خوب لابد یه دلیلی براش داره (که به من ارتباطی نداره، پس این اجازه رو به خودم نمیدم که تو کار طرف دخالت کنم)

مطمعنا روم های مذهبی هم وجود داره، ولی نباید از روم های س... ایراد گرفت، اجبار که نیست هرکی که میخواد میره هرکی نه نمیره

احترام گذاشتن به نظر/سلیقه/فکر ... دیگران یه جور ادب هستش و این بی ادبی به کسی بگی چرا پوششت فلانه (مثال هست. من خودم موافق خیلی چیزا نیستم ولی بالا تر گفتم که چرا به خودم اجازه دخالت نمیدم)

به نظر من اینکه درون فرد خوب باشه مهمه. ذات فرد مهمه. اینکه وقتی یه صحنه ی دلخراشی دید از صمیم قلب ناراحت شه، ناراحت شه از اینکه یه بچه 7-8 ساله داره با باباش تو خیابون آهنگ میخونه واسه پول در اوردن ، اونم تو زمستون (اینو به چشم دیدم) اینها درد جامعه هستش نه یه دختر پسری که دارن تو پارک قدم میزنن .
حرف زیاده ولی نه در حوصله تاپیکه و حس تایپ هست .

پیروز باشید

dodor
3rd June 2010, 11:50 PM
سلام دوست من!
پاسخ تمامی موارد بالا همه به درک ما از حقیقت چیز هایی است که پیرامونمون قرار دارند . و چه قدر به آن اعتقاد داشته باشیم ! ولی این اعتقاد زمانی بوجود می آید که درکی درست از تمامی موارد پیرامونمان به دست آوریم . هدف هر چیز را بدانیم . محدوده ی خودمان را درک کنیم پا از آن فرار تر ننهیم که همانا فراتر نهادنش باعث سقوط انسان می شود پس یادبگیریم که چه طور باشیم نه این که یاد دهیم که چه طور باشند. یاد گرفتن خیلی از مسایل و حفظ حدود آن همه بسته به نگاه(دیدگاه) فرد دارد پس باید نگاه همان را عوض کنیم .
اما باید گفت خدای تمامی انسان ها یکی است و خداوند بندگانش را دوست دارد پس نیاییم به جای خداوند برای بندگانش تصمیم بگیریم زیرا خود بس خطا کاریم(معصوم نیستیم) .
بیاییم بر اساس قطب نمای الهی حرکت کنیم و خداوند این قطب نما را به همه داده است زمان می خواهد تا عده ای از پستوی دلشان این قطب نما را پیدا کنند.
بگذاریم هر کس سرنوشت خود را خود انتخاب کند چرا که انسان دارای اختیار است. سعی کنیم عقایدمان با سرور خالق مان به روز کنیم تا در هیاهوی زندگی گرفتار نشویم.
موفق باشید.

آبجی
4th June 2010, 12:25 AM
پست من جواب بود به پست شما تو شروع تاپیک و اون چرا ها

شما این ها رو گفتی بدون اینکه حتی 1 ثانیه به اون فردی که داره انجامش میده فکر کنی، من نه مخالفم نه موافق با وجود این چرا ها تو جامعه. فقط اینو برای خودم لازم میدونم که اگه کسی موهاشو با برق 220 ولت فرستاده هوا، خوب لابد یه دلیلی براش داره (که به من ارتباطی نداره، پس این اجازه رو به خودم نمیدم که تو کار طرف دخالت کنم)

مطمعنا روم های مذهبی هم وجود داره، ولی نباید از روم های سکسی ایراد گرفت، اجبار که نیست هرکی که میخواد میره هرکی نه نمیره

احترام گذاشتن به نظر/سلیقه/فکر ... دیگران یه جور ادب هستش و این بی ادبی به کسی بگی چرا پوششت فلانه (مثال هست. من خودم موافق خیلی چیزا نیستم ولی بالا تر گفتم که چرا به خودم اجازه دخالت نمیدم)

به نظر من اینکه درون فرد خوب باشه مهمه. ذات فرد مهمه. اینکه وقتی یه صحنه ی دلخراشی دید از صمیم قلب ناراحت شه، ناراحت شه از اینکه یه بچه 7-8 ساله داره با باباش تو خیابون آهنگ میخونه واسه پول در اوردن ، اونم تو زمستون (اینو به چشم دیدم) اینها درد جامعه هستش نه یه دختر پسری که دارن تو پارک قدم میزنن .

پیروز باشید

پست من جواب بود به پست شما تو شروع تاپیک و اون چرا ها شما این ها رو گفتی بدون اینکه حتی 1 ثانیه به اون فردی که داره انجامش میده فکر کنی

دوست گرامی این قسمت رو کاملا اشتباه میکنید {big green}

شما جوری میگید که انگار کسی به شخص خاصی یا کسی توهین کرده نه دوست گرامی بیاید بهتر به قضیه نگاه کنیم .

چند تا سوال ساده هست نه !!! چند تا چرای ساده ( این درست تر هست ) که متاسفانه چیزی هست که شاهدش هستیم کسی رو محکوم نکردیم اسمی هم از کسی به میان اورده نشد .

مگه کسی الان این حرف رو گفته ؟؟؟ کسی از کس دیگری خورده گرفته ؟؟؟

به نظر من اینکه درون فرد خوب باشه مهمه. ذات فرد مهمه.

موافقم خودم با این جمله تون

تا همین دو پستی هم که زدید ممنون از توجه تون @};-

آبجی
4th June 2010, 12:30 AM
وقتی یک مشکل رو ریشه یابی می کنیم ، علاوه بر اینکه علت رو می یابیم ، درمان نیز به نحوی پیدا کردیم .

برای حل این مشکلات باید عوامل داخلی و خارجی رو از بین برد .

البته این حرف دوستان درست هست که باید دولت و نظام حکومتی تصحیح بشه ، همان طور که امام علی (ع) فرمودند و مظمون فرمایش ایشان این بود : اگر می خواهید جامعه را اصلاح کنید اول نظام حکومتی آن را اصلاح کنید .
نمی گم همه مسئولین بد هستند ولی اسلام در این کشور و دول اسلامی به صورت صحیح و دقیق پیاده نمی شه و همین امر باعث ایجاد یک دید اشتباه نسبت به دین و دیندار به وجود میاره .

در کشور ما یک جنبش نرم افزاری ایجاد شده که موازین حکومتی را با اسلام تطبیق می ده و اگر صبر کنیم تا این جنبش به هدفش برسه و کسی سنگ اندازی نکنه ، ثمرات آن را خواهیم دید .

در مورد قرآن و اسلام مین بس که از 1400 سال پیش تا الان کسی نتونسته اشتباه یا تناقضی در آن پیدا کنه و همین امر نشانه درست بودن و تطبیق اون با وجود انسانه .

هر کسی که درباره تناقضات و اشتباهات قرآن سخنی گفته ، از روی غرض بوده و تمامی سخنانش اشتباه بوده ، چون با قرآن و آیات ناسخ و منسوخ و ... آشنایی نداشته.

اما باید بگم که می شه گفت دو دسته هست این عوامل :

1- عوامل داخلی که به خود فرد مربوطه
2- عوامل خارجی که به محیط فرد مربوطه

هر کدوم از این دو عامل به بخش هایی تقسیم می شن :
عوامل داخلی :

1- راحت طلبی ما انسانهاست که باعث می شه ما در چهار چوب خاصی نباشیم و خودمون برای خودمون یک دین و یک برداشت از دین اصلی داشته باشیم . همین خودش یک سری فرایند داره تا به این پله برسیم و دنیای آدم بزرگ ها رو تشکیل بدیم مانند متقاعد سازی و دروغ به خود و بیشتر کردن حب به خود و ...

2-بعضی ها خیلی سختی می کشن ولی راحت طلب نیستن و در قرآن هم آمده که این چنین افرادی حب دنیا دارن و به خاطر دنیاشون به اسلام و قرآن روی نمی آوردند و دوای این درد یاد مرگ و قیامت است .

3-بعضی ها در ذات خوب هستن و دوست دارن خوب باشن ولی همت و قدرت انجام کار را ندارند و در تصمیم گیری ها ضعیف هستن .

و ...

عوامل خارجی :

1- دین ما ارث پدری و مادری است ، همین عامل باعث می شه در مورد آن تحقیق نکنیم و خدایی را که ندیده ایم بپرستیم . امام علی فرمودند من خدایی را که نمی بینم نمی پرستم .( البته رویت خدا امکان پذیر نیست و در اینجا دیدن صفات الهی است )

2-مقاصد شوم جهان استکبار و دنیا گرا که سد بزرگی برابر پیشرفت جامعه اسلامی است .

3- در محیطی که اشخاص به دین علاقه ای نشان نمی دهند و فقط در حد خواندن و ادای فریضه نماز باشد ، نسل های بعد هم از پای بندی کمتری برخوردار هستند .

و...

benny
4th June 2010, 01:10 AM
دوست گرامی این قسمت رو کاملا اشتباه میکنید {big green}

شما جوری میگید که انگار کسی به شخص خاصی یا کسی توهین کرده نه دوست گرامی بیاید بهتر به قضیه نگاه کنیم .

چند تا سوال ساده هست نه !!! چند تا چرای ساده ( این درست تر هست ) که متاسفانه چیزی هست که شاهدش هستیم کسی رو محکوم نکردیم اسمی هم از کسی به میان اورده نشد .

مگه کسی الان این حرف رو گفته ؟؟؟ کسی از کس دیگری خورده گرفته ؟؟؟

موافقم خودم با این جمله تون

تا همین دو پستی هم که زدید ممنون از توجه تون @};-

منظور کلی بود

(ایکن دستمال سفید به نشانه ی تسلیم) :d @};-

Himmler
4th June 2010, 01:33 AM
مشکل اینجاست که شما فکر می کنی هر چیزی که از نظر شما مناسبه خوب و هرچیز نا مناسب هم بده!!
نماز یعنی چی؟ برای خیلیها بی معنی و برای خیلی ها مسخرست.
پوشش مناسب بی معنی ترین حرفیه که میشه بیان کرد!
هر کسی خودشه که تصمیم می گیره چه پوششی داشته باشه.
و هزاران موضوع دیگه.
بهتره بجای اینکه صبح تا شب به رفتار و کردار مردم و لباس پوشیدن و ... گیر بدیم رفتار خودمونو اصلاح کنیم تا جزو 5 کشور دارای بالاترین فساد دولتی اداری نباشیم!
پلیس ما هم مثل شما فکر می کنه که بجای دزد و قاچاقچی افتاده دنبال دخترا مملکت واسه دزدا شده عشق و حال.
تا حالا گذرت به پاسگاه خورده؟ بری شکایت کنی با تو مثل دزد برخورد می کنن!!

benny
4th June 2010, 01:39 AM

مخالفتی با کلیت صحبت های شما ندارم، ولی دوست عزیز بهتره از الفاظ شایسته تری استفاده کنید. شما فرض این رو بگیر که خواننده ی مطلبت کسی هست که برای نماز یه ارزش هست.
امیدوارم فضولی منو ببخشید

Sookoot
4th June 2010, 01:40 AM
مشکل اینجاست که شما فکر می کنی هر چیزی که از نظر شما مناسبه خوب و هرچیز نا مناسب هم بده!!
و هزاران موضوع دیگه.
بهتره بجای اینکه صبح تا شب به رفتار و کردار مردم و لباس پوشیدن و ... گیر بدیم رفتار خودمونو اصلاح کنیم تا جزو 5 کشور دارای بالاترین فساد دولتی اداری نباشیم!
پلیس ما هم مثل شما فکر می کنه که بجای دزد و قاچاقچی افتاده دنبال دخترا مملکت واسه دزدا شده عشق و حال.

ظاهرا توجهی به پست اول استارتر محترم ننمودین

ایشون در پی چرایی اون سوالات هستند بدون جانبداری و بدون تعصب ونه بقول ادبیات شما گیر دادن

با احترام

شایسته است اگر پاسخی در خور سوال نداریم از پرداختن به حواشی پرهیز کنیم.

Shr776
4th June 2010, 01:56 AM
یه روز تو زندگیم بودی... همین جا رو بروم بودی...
اما آرزوم نبودی...
فک میکردم از آسمون...
باید بیاد یه روزی اون...
تا آرزوم بشه تموم...
یه اشتباهی کردمو...
دل تورو شکستمو...
نمیبخشم خودمو...
حالا پشیمون شدمو...

(http://www.4shared.com/file/147414076/dc24b24/05_Setare.html)
میخوام تو باشی پیشمو...
حق داری که نبخشی منو...

شرمندتم...
که ستاره داشتمو...

دنبال اون میگشتمو...

شاکی بودم از اینکه من ستاره ای ندارم...

ستاره بود تو مشتمو...

تکیه میداد به پشتمو...

احساسشو میکشتمو...

احساستو می کشتم...

Sookoot
4th June 2010, 02:05 AM

آبجی درود@};-
سوالات بسیار خوبی است و حتما رسیدن به چرایی ان راهگشا خواهد بود.

چون به پوسته دین توجه کرده ایم و نه مغز و محتوی و ریشه ان"بنابراین میبینیم که تاثیرش نیر چنین است.

به هیچ وجه بنظر من بهتر است اگر اصول انسانی را رعایت نمیکنیم نام مسلمانی را هم از خود برداریم تا لا اقل دین را بدنام نکنیم.

جوانان ما فطرتا پاک و خوش قلبند و گرایش ذاتی به حق وحقیقت جویی دارند وموضوعی را بدون منطق و دلیل نمی پذیرند از طرفی متاسفانه دستگاه های مسئول ضعیف عمل کرده اند وتربیت پذیری جوانان بیشتر از اینکه مانند سابق در خانواده متمرکز باشد از جانب رسانه ها مدرسه...دانشگه و دوستان است..کسی که در خارج از کشور است در فضای بی اعتقادی طبیعیست که روح خداجویی و گرایش به اسلام را بسی بیشتر قدر بداند.
بصورت مطلق اینطور نیست ..بانگ خوش اوای اذان همیشه و همه جا دلنشین است

شاید مشغله و شاید هم احساس بی نیازی میکنیم....هرچه هست اونی که ضرر میکنه ماییم چون ما به قران نیاز داریم و نه قران به ما

اصولا ما عادت داریم بیش از خودمان به سایرین بپردازیم و این عادت خوبی نیست/البته امر بمعروف و نهی از منکر واجب است اما انجامش هم هنر میخواهد و هم اینکه خودمان فاعل کاری باشیم که به دیگران تو صیه میکنیم.
واقعیتی است که متاسفانه وجوددارد و پاسخش در چند خط جفای به سوال است
من معتقدم چنانچه بحث جذاب و شفاف ارائه شود مخاطب خودرا خواهد داشت
چرا تو چت روم هاي ما همش مسائل ....به جاي مطالب علمي يا حتي آشنايي مطرح ميشه؟!
همش؟؟؟این خیلی مصداق کامل نداره که واقعا همش همین باشه "بهر حال مسائل علمی و سایر موضوعات هم هست اما تا حدودی منطقیست که طبع ادمی تابع لذت و اختلاط و گفتگو است.

همه ما تابع محیط و اکتسابیم صرفنظر از حس زیبایی نمایی و تمایل به جلب نمودن توجه دیگران از نقش تربیتی و میزان اعتقادات اشخاص نمیتوان غافل شد ضمن اینکه مستندا میگویم در مورد پوشش گاهی دخالت ها و شبیخون فرهنگی برای انحراف نسل جوان نیز تاثیرات خودرا میگذارد نمونه اش القا مد هاو رنگ های مختلف .

پاسخ در متن

آبجی
4th June 2010, 02:21 AM
یه روز تو زندگیم بودی... همین جا رو بروم بودی...
اما آرزوم نبودی...
فک میکردم از آسمون...
باید بیاد یه روزی اون...
تا آرزوم بشه تموم...
یه اشتباهی کردمو...
دل تورو شکستمو...
نمیبخشم خودمو...
حالا پشیمون شدمو...
میخوام تو باشی پیشمو...
حق داری که نبخشی منو...

شرمندتم...
که ستاره داشتمو...

دنبال اون میگشتمو...

شاکی بودم از اینکه من ستاره ای ندارم...

ستاره بود تو مشتمو...

تکیه میداد به پشتمو...

احساسشو میکشتمو...

احساستو می کشتم...

:-/:-??:-/

آبجی
4th June 2010, 02:35 AM
و هزاران موضوع دیگه.

اول یه تشکر میکنم که اومدی @};- اما حالا جوابها و سوالهای دیگه ام ;)

من اینو گفتم ؟ :-/ کجا اینا رو گفتم که خودم خبر ندارم :-?

قرار شده بود منطقی صحبت کنیم نه اینکه از روی تعصب اینجوری که در سایت رو باید ببندیم {big green}

و هزاران موضوع دیگه.

درسته ولی خب چرا بالا اون حرف رو زدی به نظرت اینا تضاد تو حرفات نیست ؟؟؟ به نظرت اگه یکی راه و اشتباه میره نباید بهش گفت و راه درست رو نشونش داد؟؟؟

نه دیگه ببین داری از بحث اصلی منحرف میشی {i dont want to see} بحث سر یه چیز دیگه بود نه اینایی که میگی بعدشم سیاسیش نکن دیگه {feeling beat up}

حالا به اون چرا ها جواب بده 8->

آبجی
4th June 2010, 02:40 AM
بهتره بجای اینکه صبح تا شب به رفتار و کردار مردم و لباس پوشیدن و ... گیر بدیم رفتار خودمونو اصلاح کنیم

میدونی با این حرفت یاد این متن افتادم :

روی سنگ قبر شخصی نوشته شده بود :
در کودکی دوست داشتم دنیا رو تغییر دهم، وقتی به جوانی رسیدم تصمیم گرفتم کشورم را تغییر دهم ، وقتی به میان سالی رسیدم تصمیم گرفتم شهرم را تغییر دهم ، وقتی به پیری رسیدم تصمیم گرفتم خانواده ام را تغییر دهم ، و حالا و حالا که نزدیک به مرگم فهمیدم که اگر از همان اول خودم را تغییر میدادم دنیا را هم میتوانستم تغییر دهم {rock on}

ElaBel
4th June 2010, 04:44 PM

خب به نظر من نه كافي نيست ، ولي اينو بگم كه برا خيلي ها كافيه

چون قدر اسلام رو نميدونن . و هرگز در مورد اسلام تحقيق نكردن كه بدونن چي گفته و چي ميگه ،

من ميدونم جمع چرا ميبندي آبجي ؟ولي در مورد بعضيا كه نميدونن چون تا حالا از ته دلشون به اذان گوش ندادن
وقت داريم آبجي جونم داريم با اين حرفا خودمونو گول ميزنيم ...

چون هر كسي از نظر خودش فكر ميكنه بي نقصه

فكر كنم تقصير بعضي از خانواده هاست كه فكر ميكنن هر چيزي رو ميشه با اجبار بدست آورد
نميدونم

آخه ميدوني چيه دوست دارن لباساشون مثل غربيا باشه يا حتي مو هاشون و خيلي از چيزاي ديگه فشن باشن
راه حل فقط خانواده

ممنونم آبجي @};-{big hug}

آبجی
4th June 2010, 04:52 PM
خب به نظر من نه كافي نيست ، ولي اينو بگم كه برا خيلي ها كافيه

برای چه کسانی ؟؟؟

وقت داريم آبجي جونم داريم با اين حرفا خودمونو گول ميزنيم ...

خب به نظرت این درسته ؟؟؟ گول بزنیم که به چی برسیم ؟؟؟ که چی بشه ؟؟؟

آخه ميدوني چيه دوست دارن لباساشون مثل غربيا باشه يا حتي مو هاشون و خيلي از چيزاي ديگه فشن باشن

:-? که اینطور . میدونی همین غربی هایی که میگی دارن خیلی از جنبه های مثبت فرهنگمون کشورمون رو برای خودش برمیدارن اما ما داریم از قسمتهای بد فرهنگ اونها برداشت میکنیم :-?

تا چه حد میخوایم جلو بریم ؟ اخرش میخوایم به چی برسیم ؟ چرا ما هر روز داریم دور میشیم اما میبینیم کسانی که به سمت اسلام میان هم کم نیستن فرق بین ما و اونها چیه ؟؟؟

نه نمیشه همه رو پای خانواده گذاشت درسته که تاثیر داره اما نه به اون مقدار

ممنونم ازت ;;)

Himmler
4th June 2010, 09:00 PM
درسته ولی خب چرا بالا اون حرف رو زدی به نظرت اینا تضاد تو حرفات نیست ؟؟؟ به نظرت اگه یکی راه و اشتباه میره نباید بهش گفت و راه درست رو نشونش داد؟؟؟

آبجی من، کیه که داره تشخیص میده بی حجابی یه اشتباهه؟
مثلا شما..
این از نظر شما اشتباهه نه از نظر من!
حالا بالاکس حجاب از نظر من اشتباهه از نظر شما درست.
جدای مسائل مذهبی. این یک چیز نسبیه و هر شخصی مختاره برای خودش تصمیم بگیره.
راستی Sookoot (http://www.njavan.ir/forum/member.php?u=26811) جان یادم باشه دفه بعد خواستم حرف بزنم اول از شما اجازه بگیرم.
اگه یادم رفت لطفا یاد آوری کن!

dodor
4th June 2010, 10:07 PM
سلام دوست من!
به نظر من همین جا بحث رو تموم کنیم چون در حدی نیستیم که بخواهیم راجع به آن نظر دهیم . منظورم اینست که هیچ گاه از این سوالات و بحث و جواب دادن ها نتیجه ای گرفته نشده است(از نظر من) . بله درست است که دوستان خوبی امدند و نظزشان را بیان کردند ولی این ها مسایلی نیست که ما بخواهیم برایش تصمیم بگیریم بگذاریم خود فرد برای خود تصمیم بگیرد . ممکن است بگویید امر به معروف و نهی از منکر چه می شود ولی جوابش ساده است .
به چالش کشیدن عقاید دیگران(چرا های جامعه ما) و فراموش کردن از خود بدترین ضربه ای است که می توان به خود زد! پس نیاییم فکرمان را در گیر مسایلی بکنیم بلکه خود شاید در جهلیم هر فرد باید از خود شروع کند . خداوند با انسان معیار هایی داده است این معیار ها همان ترازویی است که می توانیم با آن وضعیت مان را بررسی کنیم
هر کس باید مدینهی فاضله ی خود را بدست آورد هر کس برای خود حدودی دارد که نمی توان پا را از آن فراتر گذاشت . هر کس عقیده ای دارد . اگر اینظور می بود خداوند باید انسان ها را یک جور از نظر عقیده قرار می داد .
خدای هیچ کس عوض شدنی نیست و تا ابد همان خالقمان است زیرا این یک اصل الهی بودخ او خود ما را آفریده و ما در مسیر مان کمک می کند .
طبق فرما یش قرآن : در قبول دین، اکراهی نیست. (زیرا) راه درست از راه انحرافی، روشن شده است.
بگذاریم ندای هرکس او را بیدار کند زیر در بدترین شرایط هم صدایی تضعیف شده ولی آشنا می تواند انسان را دگرگون کند.
موفق باشید.
>> تاپیک برای مدتی دردسترس نبود چرا ؟

Admin
4th June 2010, 10:20 PM
مثلا شما..
راستی sookoot (http://www.njavan.ir/forum/member.php?u=26811) جان یادم باشه دفه بعد خواستم حرف بزنم اول از شما اجازه بگیرم.

با سلام خدمت تمامی عزیزان...

1. لطفا با آرامش با همدیگه صحبت کنید و فراموش نکنید جدای یک کاربر با همدیگه دوست هستیم ;)
حالا با اعتقادات متفاوت ...

2. در مورد جواب آقای هیملر ...

درسته هر کسی مختاره در جامعه ی اسلامی هر جور که دوست داره در مکان شخصی خودش بگرده.

همگی هم با آزادی اون فرد در تمامی سطوح در حریم شخصیش کاری ندارن.

ولی وقتی حریم عمومی میشه ، مربوط به اکثریت مردم و عموم میشه...

یعنی طبق نظر و سلیقه ی عموم باید خودش رو با اکثریت جامعه وفق بده نه اینکه هنجار شکنی کنه.

درسته ممکنه در اعتقادات اون فرد این جور مسائل کاملا عادی باشه و بخواد در آینده هم به فرزندانش یاد بده ...

ولی ما چی ؟
ما که دوست نداریم این فرهنگ ها که به نظر خودمون اشتباهه رو به فرزندانمون یاد بدیم آیا نباید در حریم عمومی امنیت اخلاقی فرزندانمون رو تضمین شده بدونیم ؟

پس با توجه به این نکات فکر می کنم همیشه در تمامی جوامع در این چنین مسائل نظر جمع مطرحه و اقلیت موظف به تبعیت از جمیع مردم هستند.

آبجی
4th June 2010, 10:48 PM
مثلا شما..
راستی Sookoot (http://www.njavan.ir/forum/member.php?u=26811) جان یادم باشه دفه بعد خواستم حرف بزنم اول از شما اجازه بگیرم.

خب ;;) اولا نبینم به کسی چیزی بگی اومدیم فقط نظراتمون رو بگیم ;;)Sookoot (http://www.njavan.ir/forum/member.php?u=26811) گرامی هم فقط گقتن که از موضوع بحث منحرف نشیم که حق هم دارن ایشون چیزی بهت نگفتن که اینجوری میگی :

ایشون در پی چرایی اون سوالات هستند بدون جانبداری و بدون تعصب ونه بقول ادبیات شما گیر دادن

با احترام

خب حالا بریم سراغ خورده که به من گرفتی {big green} :

به نظرت اگه یکی راه و اشتباه میره نباید بهش گفت و راه درست رو نشونش داد؟؟؟

این حرف من بود ;;)

این یک چیز نسبیه و هر شخصی مختاره برای خودش تصمیم بگیره.

درسته اینو قبول دارم اما ما یک سری کارها رو نباید انجام بدیم یه جورایی مثل قانون میمونه اینی که میگی هر کسی مختاره درست اما به چه نحوی ؟؟؟ این که یکی از فردا لخت بیاد {big green}{i dont want to see} تو خیابون این هنجار نیست ؟؟؟ این قانون شکنی نیست ؟؟؟ :-?

آبجی
4th June 2010, 10:57 PM
سلام دوست من!
به نظر من همین جا بحث رو تموم کنیم چون در حدی نیستیم که بخواهیم راجع به آن نظر دهیم .

داریم نظراتمون رو دوستانه برای هم میگیم چرا تمومش کنیم ؟؟؟

منظورم اینست که هیچ گاه از این سوالات و بحث و جواب دادن ها نتیجه ای گرفته نشده است(از نظر من)

خب انشاالله این دفعه به یک گوشه ای از این جواب ها میرسیم .

بله درست است که دوستان خوبی امدند و نظزشان را بیان کردند ولی این ها مسایلی نیست که ما بخواهیم برایش تصمیم بگیریم بگذاریم خود فرد برای خود تصمیم بگیرد . ممکن است بگویید امر به معروف و نهی از منکر چه می شود ولی جوابش ساده است .
:-? کسی امر به معروف نکرد که شما اینو میگی :-/ تصمیم هم نگرفتیم داریم نظراتمون رو برای هم میگیم . چه دلیلی داره که نظراتمون رو نگیم ؟؟؟

به چالش کشیدن عقاید دیگران(چرا های جامعه ما) و فراموش کردن از خود بدترین ضربه ای است که می توان به خود زد! پس نیاییم فکرمان را در گیر مسایلی بکنیم بلکه خود شاید در جهلیم هر فرد باید از خود شروع کند . خداوند با انسان معیار هایی داده است این معیار ها همان ترازویی است که می توانیم با آن وضعیت مان را بررسی کنیم
کجای این مسائله به چالش کشیدن بودن ؟؟؟

هر کس باید مدینهی فاضله ی خود را بدست آورد هر کس برای خود حدودی دارد که نمی توان پا را از آن فراتر گذاشت . هر کس عقیده ای دارد . اگر اینظور می بود خداوند باید انسان ها را یک جور از نظر عقیده قرار می داد .
دقیقا

خدای هیچ کس عوض شدنی نیست و تا ابد همان خالقمان است زیرا این یک اصل الهی بودخ او خود ما را آفریده و ما در مسیر مان کمک می کند .
طبق فرما یش قرآن : در قبول دین، اکراهی نیست. (زیرا) راه درست از راه انحرافی، روشن شده است.
بگذاریم ندای هرکس او را بیدار کند زیر در بدترین شرایط هم صدایی تضعیف شده ولی آشنا می تواند انسان را دگرگون کند.
@};-

موفق باشید.
همچنین ;;)

مشکلی نداشت که :-??

ریپورتر
4th June 2010, 11:01 PM

خب این که معلومه میخواهیم زیر ابی بریم و به قول خودمون ملت رو دور بزنیم{big green}

نه مسلمونی به رفتار هستش نه به ادعا

خب میدونی از بس بهشون اسلام جور وا جور نشون دادن گیج شدن و خیال میکنند پیشرفت و سعادت توی روش غربی هستش و تیپهای در پیت و عقاید ضد اسلامی

چون پایه های اعتقادیمون سست شده و خودمون رو گم کردیم و گاهی اذان رو باعث خجالت میدونیم

وقت که داریم ولی فقط یاد گرفتیم قران رو موقع نیاز یا سر ختم بخونیم جالبه بعضی ها رو دیدم میگن قران خوندن نشونه عقب موندگی هستش:-o

خب دیگه همه میگن ما پاک هستیم و اون یکی مشکل داره و هیچ وقت فکر نمیکنیم ایا خودمون این کار خوب رو انجام میدیم یا نه

ارزش اسلامی هیچ وقت کمرنگ نمیشه این ما و عقل و شعور ما هستش که داره کمرنگ میشه{happy}

خب اینم بر میگرده به همون تفکری که این مباحث رو بیخود و نشونه سر افکندگی میدونه

چرا تو چت روم هاي ما همش روابط نامشروع به جاي مطالب علمي يا حتي آشنايي مطرح ميشه؟!
کاملا درسته اینم نتیجه خدا رو فراموش کردن هستش

درسته و به خاطر این هستش که جوان ما خودش و هویتش رو گم کرده و اون رو قدیمی میدونه و برای هویت جدید جستجو میکنه و این پوششهای ضایع رو انتخاب میکنه

dodor
5th June 2010, 12:11 AM
سلام دوست من!

:-? کسی امر به معروف نکرد که شما اینو میگی :-/ تصمیم هم نگرفتیم داریم نظراتمون رو برای هم میگیم . چه دلیلی داره که نظراتمون رو نگیم ؟؟؟
منظور من از این امر به معروف تو این پست ها نبود منظورم وجود و الزام اون برای فرد در جامعه(که نیست) که شاید دلیل این مسایل باشد .

کجای این مسائله به چالش کشیدن بودن ؟؟؟
از نظر من یک جور چالش(درگیری عقایدی شاید متضاد که خیلی از مسایل را روشن می کند) و فهمیدن عقاید همدیگه است زیرا به خوبی(تا حدی) با این مسایل میشه دیدگاه فرد رو نسبت به خیلی از چیز ها فهمید .
این سوالات شما کمی(خیلی!:-/) هوشمندانه بود .
کافی است بدانیم چه می نویسیم! بیان نوشتار ما گویای حقیقتی است که قابل انکار نیست پس می توان تا حدودی به آن استناد کرد .

مشکلی نداشت که :-??
تا قبل از آنلاین شدن شما این تا پیک در دسترس من واقعا نبود چون مدام پیام این صفحه وجود ندارد ظاهر می شد .
منظورم من مواردی است که شما در عنوان تاپیک بیان کرده اید نه پست های این تاپیک .
موفق باشید.

kamanabroo
5th June 2010, 12:48 AM
سلام دوست من!
به نظر من همین جا بحث رو تموم کنیم چون در حدی نیستیم که بخواهیم راجع به آن نظر دهیم . منظورم اینست که هیچ گاه از این سوالات و بحث و جواب دادن ها نتیجه ای گرفته نشده است(از نظر من) . بله درست است که دوستان خوبی امدند و نظزشان را بیان کردند ولی این ها مسایلی نیست که ما بخواهیم برایش تصمیم بگیریم بگذاریم خود فرد برای خود تصمیم بگیرد . ممکن است بگویید امر به معروف و نهی از منکر چه می شود ولی جوابش ساده است .
موفق باشید.

سلام
من فکر می کنم شما یکسری مسائل رو با هم دارین خلط می کنین( قاطی می کنین)
اخلاق یه امر نسبی نیست!
چرا بعضی ارزشهای اخلاقی هستند که نسبت به جوامع فرق می کنن اما اصل قواعد اخلاقی همه برگرفته از عقل هستند و کاری به هیچ دین و مذهب و آیین هم ندارند.
و از آنجا که دین اسلام دینی کاملا عقلانی و ... است تمام دستوراتش منطبق بر امور عقلی و منطقی میشه.
پس اگه ما خودمون رو در حدی ندونیم که بحث کنیم یعنی در عقل خودمون باید شک کنیم دیگه!؟ بالاخره هر کسی بهره ای از عقل داره.

نسبت به اینکه هر کسی خودش باید راهش رو انتخاب کنه هم باید بگم :
اینجوری که دیگه پیشرفت انسانها هزاران سال به تاخیر می افتاد چون هیچ کسی ، کس دیگری رو راهنمایی نمی کرد و هیچ کسی هم سریع به نتیجه درست نمی رسید ...

شاید تشبیه ساده اش همین انتخاب رشته باشه.
اگه بخواهیم با این طرز تفکر که هر کسی باید راهش رو خودش پیدا کنه ...
به نظر شما چقد انتخاب های موفقی داشتیم؟
حالا همین رو در مسائل اخلاقی که گفتم عقلی هم هستن نگاه کنین!

اون چیزی که خوب نیست و جالب نیست تفتیش عقاید هست که
هر چی فکر کردم ، در این تایپیک اثری از این قضیه ندیدم.

dodor
5th June 2010, 01:23 AM
سلام

نسبت به اینکه هر کسی خودش باید راهش رو انتخاب کنه هم باید بگم :
اینجوری که دیگه پیشرفت انسانها هزاران سال به تاخیر می افتاد چون هیچ کسی ، کس دیگری رو راهنمایی نمی کرد و هیچ کسی هم سریع به نتیجه درست نمی رسید ...

شاید تشبیه ساده اش همین انتخاب رشته باشه.
اگه بخواهیم با این طرز تفکر که هر کسی باید راهش رو خودش پیدا کنه ...
به نظر شما چقد انتخاب های موفقی داشتیم؟
آیا قبول دارید که در نهایت خود آو باید تصمیم بگیرید و نه کسی دیگر درباره ی او! هیچ کس ازدرون دیگری با خبر نیست و این نمی تواند تضمیت کننده ی درستی این کار باشد . بله من در اصل مشورت شک ندارم ولی این حرف شما دلیل خوبی نیست . ببینید انسان دارای عقل است و عقل چیزی است که خداوند در اختیار او گذاشته است ولی این عقل در بدن هر انسان بهتر می تواند برای خود تصمیم بگیرد تا بقیه برای او .
این خود شما هستید که باید برای خود تصمیم بگیرید می توانید از نظرات دیگران بهرمند شوید ولی در نهایت تصمیم با شماست . شما انتخاب می کنید که چه چیز برای من خوب است یا نه . این را اضافه کنم معیار موجود برای سنجش درستی از نادرستی همیشه باید در سرلوحه کار قرار باشد .
باید خود را بسازد و نه جامعه او را. اوست که انتخاب می کند ولی جامعه(ناپاک) آن را به او تحمیل می کند....

من فکر می کنم شما یکسری مسائل رو با هم دارین خلط می کنین( قاطی می کنین)
اخلاق یه امر نسبی نیست!
چرا بعضی ارزشهای اخلاقی هستند که نسبت به جوامع فرق می کنن اما اصل قواعد اخلاقی همه برگرفته از عقل هستند و کاری به هیچ دین و مذهب و آیین هم ندارند.
و از آنجا که دین اسلام دینی کاملا عقلانی و ... است تمام دستوراتش منطبق بر امور عقلی و منطقی میشه.
پس اگه ما خودمون رو در حدی ندونیم که بحث کنیم یعنی در عقل خودمون باید شک کنیم دیگه!؟ بالاخره هر کسی بهره ای از عقل داره.
نه کاملا برایم واضح است . ببنید من نگفتم اخلاق یک امری نسبی است . توضیح را در بالا دادم ولی برای تکمیل بازهم می گویم اول خودمان را درست کنیم بعد به مسایل بپردازیم . آیا این حرف بدی است .... ؟

اون چیزی که خوب نیست و جالب نیست تفتیش عقاید هست که
هر چی فکر کردم ، در این تایپیک اثری از این قضیه ندیدم.
چرا اتفاقا با کمی توجه می شود به خیلی از مسایل پی برد (حیطه عقیدتی و اخلاقی) این واضح است . البته شاید من اشتباه می کنم و امیدوارم هیمن طور باشد .
ساده است این اولین بار نیست که چنین بحثی وجود دارد با یک نگاه به اطرافمان می توانیم خیلی از موارد را درک کنیم (عقیده و اخلاق رو مد نظرم است.)
موفق باشید .

Himmler
5th June 2010, 04:09 AM
اپتدا یه چیزی روشن بشه:
یه مثال می زنم...
ایران و انگلیس
ایران مسلمان و انگلیس مسیحی، ایران شیعه و انگلیس کاتولیک= هر دو کشور از کشور های مذهبی
در ایران دولت ادعای دموکراسی داره با یک شیوه عجیب و غریب، در انگلیس سیستم پادشاهی هنوز وجود داره و دولت اونجا هم اون کشور رو دارای دموکراسی میدونه.
ایران انگلیس رو استعمارگر و حامی تروریسم می دونه و انگلیس هم بالاکس ایران روحامی تروریسم میشناسه.
و اما مسئله ما:
درسته مصطفی جان. اگرچه حجاب در ایران نوعی هنجار شناخته میشه ( گرچه اگر کسی مایل به رعایتش نباشه خودتون بهتر میدونید چی میشه) اما در انگلیس هم بی حجابی هنجاره و کسی که حجاب داره
اما سوال اینجاست که چرا ما انقدر به حمایت از هنجار شکنی در یک کشور دیگه حساس هستیم ولی همون قدر که بیان می کنیم در کشور خودمون عمل نمی کنیم.
ضمنا برای بار صدم عرض می کنم:
امر به معروف، نماز، روزه، حجاب و .... برای شمای مسلمان ارزشه نه برای سایر ادیان یا عقاید.
وقتی انتظار دارید که دیگران به ارزشهای شما توهین نکرده و به اونها احترام بگذارند دو راه دارید:
اول اینکه شما هم رعایت مساوات رو بکنید و به اعتقادات دیگران احترام بگذارید.
یا راه حل دوم اینکه با زور همه رو وادار به ارزش نهادن به ارزشهای خودتون بکنید که فعلا راه حل دوم در ایران اجرا می شه.
و در آخر یه صحبت خصوصی با آبجی خانم خودم: نخونید بی ادب ها!
من دارم با دیوار حرف می زنم.
خودم می دونم.
هنجار شکن شناخته میشه.

Admin
5th June 2010, 08:48 AM
درسته مصطفی جان. اگرچه حجاب در ایران نوعی هنجار شناخته میشه ( گرچه اگر کسی مایل به رعایتش نباشه خودتون بهتر میدونید چی میشه) اما در انگلیس هم بی حجابی هنجاره و کسی که حجاب داره

خب اینجا مسئله این است که ...

با رعایت حجاب مسلمانان در انگلیس آیا به خانواده های آنان ضربه وارد میشه ؟
آیا باعث اشاعه ی فساد در جامعه ی انگلیس میشه ؟

خب مطمئنا نه ...

لازم میدونم این نکته عرض کنم که هنجار شکنی دینی یعنی عملی که فرد با اون به دین ضربه وارد کنه و باعث اشائه اخلاق های ناپسند عمومی بشه.

مطمئنا تو خود انگلیس هم تجاوز به عنف ، دزدی ، اعتیاد و این چنین هنجار شکنی ها مرسوم نیست و کسی خوشش نمیاد.

پس به این نکته توجه کنید که کدام باعث هنجار شکنی دینی میشه ...

رعایت حجاب یا عدم رعایت حجاب ؟

در هر صورت ملزم به ادامه ی بحث نمی دونم به تمامی عزیزان هم توصیه می کنم این موضوع رو کش دارش نکنن چون نه من می تونم اعتقاداتم رو به دیگری تحمیل کنم و نه دیگری به من ...

همگی موفق باشید

آبجی
5th June 2010, 11:14 AM

در هر صورت ملزم به ادامه ی بحث نمی دونم به تمامی عزیزان هم توصیه می کنم این موضوع رو کش دارش نکنن چون نه من می تونم اعتقاداتم رو به دیگری تحمیل کنم و نه دیگری به من ...

همگی موفق باشید

[tafakor] کسی قصد نداره که اعتقاداتش رو به طرف مقابل تحمیل کنه نمیدونم چرا چنین برداشتی کردید داریم نظراتمون رو میگیم و همین طور دوستانه بحث میکنیم نمیدونم تا چرا یه بحثی پیش میاد سریع باید بحث رو جمع کنیم و یا تاپیک قفل بشه ؟؟؟ چرا نباید تو هیچ بحثی به نتیجه برسیم ماشاالله همه مون سنی ازمون گذشته دیگه برای خودمون خوب و بد رو یه جورایی تشخیص میدیم حالا نه کامل اما نصفه که میتونیم [soal] وقتی داریم نظراتمون رو میگیم داریم راجبشون صحبت میکنیم چه دلیلی داره که نیایم و نگیم و ازش یه جورایی فرار کنیم و اونو نادیده بگیریم [soal] باز هم میگم هیچ کس نمیخواد اعتقادات خودش رو تحمیل کنه برداشت شخصی نکنید [esteress] ( جسارته ها رئیس اعظم بچگی کردم اینا رو نوشتم شما نخونش [esteress][negaran][labkhand])

kamanabroo
5th June 2010, 11:15 AM
سلام

آیا قبول دارید که در نهایت خود آو باید تصمیم بگیرید و نه کسی دیگر درباره ی او! هیچ کس ازدرون دیگری با خبر نیست و این نمی تواند تضمیت کننده ی درستی این کار باشد . بله من در اصل مشورت شک ندارم ولی این حرف شما دلیل خوبی نیست . ببینید انسان دارای عقل است و عقل چیزی است که خداوند در اختیار او گذاشته است ولی این عقل در بدن هر انسان بهتر می تواند برای خود تصمیم بگیرد تا بقیه برای او .

بله بنده هم کاملا با این صحبت شما موافقم

باید خود را بسازد و نه جامعه او را. اوست که انتخاب می کند ولی جامعه(ناپاک) آن را به او تحمیل می کند....

نه کاملا برایم واضح است . ببنید من نگفتم اخلاق یک امری نسبی است . توضیح را در بالا دادم ولی برای تکمیل بازهم می گویم اول خودمان را درست کنیم بعد به مسایل بپردازیم . آیا این حرف بدی است .... ؟

بله هر شخصی اگر دوست ندارد که تحت تاثیر جو خاصی باشد باید خودش ، خودش رو بسازد.
خیلی خوبه که ما اول خودمون رو بسازیم بعد جامعه رو
اتفاقا ایده آل هم همینه
چون شخصی که خودش رو کامل نساخته وقتی می خواد دست به ساختن اجتماع بزنه به میزانی که از خودش شناخت نداره از شناخت صحیح و بازسازی صحیح جامعه هم باز می مونه.

اما مسئله دیگری هم که هست اینه که
بالاخره ما نمی تونیم منتظر بشینیم تا مردم برن خودشون رو بسازن بعد بیان جامعه رو بسازن
چون همین حضور مردم داره جامعه رو شکل می ده
و از اهمیت جو و بارهای فرهنگی و فکری جامعه نمیشه غفلت کرد
همه ما در اندیشه هامون نقاط قوی و خوبی داریم
چرا اونها رو سعی نکنیم عملی کنیم در جامعه
هر آنچه که با عقل انسان جو در بیاد همه پشتیبانی می کنند بدون اینکه بخواهیم اسمی از دین و مذهب و ... روش بگذاریم

---------------------
ممنونم از نظراتتون

NANY_HAMIN
5th June 2010, 11:20 AM
همه حرفا که آخه گفتنی نیس

آبجی
5th June 2010, 11:21 AM
وقتی انتظار دارید که دیگران به ارزشهای شما توهین نکرده و به اونها احترام بگذارند دو راه دارید:
اول اینکه شما هم رعایت مساوات رو بکنید و به اعتقادات دیگران احترام بگذارید.
یا راه حل دوم اینکه با زور همه رو وادار به ارزش نهادن به ارزشهای خودتون بکنید که فعلا راه حل دوم در ایران اجرا می شه.
و در آخر یه صحبت خصوصی با آبجی خانم خودم: نخونید بی ادب ها!
من دارم با دیوار حرف می زنم.
خودم می دونم.
هنجار شکن شناخته میشه.

sh_omomi112 سلام خوبی ؟ بابا کی توهین کرد sh_omomi12 تو چرا این مدلی برداشت میکنی [nishkhand]

خب خوندمش دیگه میخواستی اون جمله رو اول بنویسی که نخونم [nishkhand] چند تا نکته رو باید متذکر بشم [khejalat] ( جسارته اما همه به بزرگی خودتون ببخشید ):

1- هیچ کس به اعتقادت کسی توهین نکرده .

2- کسی نمیخواد اعتقادات خودش رو به دیگری تحمیل کنه

3- تا الان به اعتقادات هم احترام گذاشته شده به غیر این من ندیدم

4- میدونی اینا برداشت های شخصی خودت بود که نوشتی [khejalat]

5- همینا یادم اومد [labkhand] [bamazegi]

آبجی
5th June 2010, 11:22 AM
همه حرفا که آخه گفتنی نیس

مثلا چی یعنی هیچ کدوم از جواب این چرا ها گفتنی نبود ؟؟؟ [soal]

kamanabroo
5th June 2010, 11:26 AM
امر به معروف، نماز، روزه، حجاب و .... برای شمای مسلمان ارزشه نه برای سایر ادیان یا عقاید.

ببینید دوست من
ارزشهای دین اسلام همه کاملا منطبق با عقول انسانی است
اگر شخصی واقعا بیاد و بفهمه که نماز و روزه و حجاب و امر بمعروف و... چیه مطمئن باش سعی می کنه بشخصه درزندگی خودش پیاده کنه و در مراحل بعدی هم در جامعه.

ما انسانها بعضی وقتا بدون اینکه مسئله ای رو بصورت کامل بشناسیم یا تایید می کنیم یا رد.
کاشکی بتونیم در اصلش و اهمیتش هم فکر و دقت بکنیم

خب اینجا مسئله این است که ...

با رعایت حجاب مسلمانان در انگلیس آیا به خانواده های آنان ضربه وارد میشه ؟
آیا باعث اشاعه ی فساد در جامعه ی انگلیس میشه ؟
خب مطمئنا نه ...
لازم میدونم این نکته عرض کنم که هنجار شکنی دینی یعنی عملی که فرد با اون به دین ضربه وارد کنه و باعث اشائه اخلاق های ناپسند عمومی بشه.
مطمئنا تو خود انگلیس هم تجاوز به عنف ، دزدی ، اعتیاد و این چنین هنجار شکنی ها مرسوم نیست و کسی خوشش نمیاد.
پس به این نکته توجه کنید که کدام باعث هنجار شکنی دینی میشه ...

همگی موفق باشید
با عرایض آقا مصطفی هم موافقم
الا اینکه به نظر من اینجا تحمیل عقایدی صورت نگرفته

به عقیده من چیزی که این بحث ها رو خراب می کنه اینه که ما می آییم و در بین نظرمون
مسئله رو سریع ربط می دیم به اونجه که الان تو کشورمون هست و
بخاطر همین بحث پیشرفتی نداره و در اینصورت هست که من هم می گم ادامه اش فایده ای نداره.

اما اگه بتونیم خارج از آنچه که در بیرون داره اتفاق می افته ( کاری به درستی و نادرستی اش ندارم) بحث کنیم و با عقل ها و اندیشه ها بحث رو ادامه بدیم و این رو هم همه کسانی که در بحث ها شرکت می کنن بفهمن و بدونن دیگه نیازی نیست که فکر کنیم کسی می خواد تحمیل عقیده بکنه...

در هر صورت اگر اینطور نشد همون بهتر که ادامه پیدا نکنه چون فکر می کنن که اینجا دارن برای دیگران تصمیم می گیرن
در حالی که اینجا فقط داره بحث میشه همین و بس و هر کسی هم نظر خودش رو داره با دلیل خودش.
و هر کسی هم با نظر و دلیل خودش می تونه دلایل دیگران رو قبول نکنه.

dodor
5th June 2010, 01:05 PM
سلام دوست من!
یک مطلبی یادم رفت اگر دوست خوبمون آبجی هم به این سوالات پاسخ بدن خوب است. (http://njavan.com/forum/member.php?u=14033)
البته ایشون پست هایی درباره این موضوع دادن ولی اگر نظرشون رو در مورد سوالاتی که نوشته اند بگن ممنون میشم.
.
موفق باشید.

تاری
5th June 2010, 01:08 PM

یارب
با سلام

چون درد مشترکی بود بشنو از سوز نی، زین قصه سر دراز دارد. هنوز به اینکه هر کدام از ما پله ای برای رشد همدیگر هستیم اعتقاد دارم.
بنده هم می پرسم آیا تا کنون جدی جدی به این سوالات پرداختیم تا به جواب برسیم؟! یعنی وظیفه بدانیم تا بدانیم نه اینکه برای مطالعه و گذشتن مطرح می کنیم؟
آیا تاکنون توی زندگی هنگ کردید تا بدانید برای چه هنگ کردید؟
آیا تاکنون به بن بست رسیدید تا بدانید برای چه به بن بست رسیدید در حالیکه اسلام نور امید است و امید.
آیا تاکنون راکد ماندید تا جریان دوباره را آرزومند باشید؟ در حالیکه مسلمانی و راکد ماندن یعنی کفر!
یک سال و نیم رکود زندگی فرصتی شد تا بدانم برای چه اسم مذهب داریم و عملا نه!
تا چه حد به آیه ی کن فیکون ایمان دارید؟
اگر واقعا در اندیشه ی یافتن جوابی هستید شما را دعوت به مطالعه ی این تاپیک می نمایم که با ذره ذره ی درد وجود جسمی و روحی شکل گرفته است (خیلی ارزشمند) و علت اصلی ورودم به گفتمان ها. هنوز هم به صورت تحقیق ادامه دارد.

چرا تو چت روم هاي ما همش مسائل روابط جنسی به جاي مطالب علمي يا حتي آشنايي مطرح ميشه؟!

در مورد این موضوع هم به شخصه، برای خود اجازه ی ورودشو نمی دم پس مجهوله که چه ساختاری داره و چه هویتی!
یاعلی، علی یارتان

آبجی
5th June 2010, 01:22 PM
سلام دوست من!
یک مطلبی یادم رفت اگر دوست خوبمون آبجی هم به این سوالات پاسخ بدن خوب است. (http://njavan.com/forum/member.php?u=14033)
البته ایشون پست هایی درباره این موضوع دادن ولی اگر نظرشون رو در مورد سوالاتی که نوشته اند بگن ممنون میشم.
.
موفق باشید.

[nishkhand] اون دو تا پست رو خوندی ؟؟؟ اونا هم از دلایلم بود [labkhand]

آبجی
5th June 2010, 01:24 PM
یارب
با سلام

چون درد مشترکی بود بشنو از سوز نی، زین قصه سر دراز دارد. هنوز به اینکه هر کدام از ما پله ای برای رشد همدیگر هستیم اعتقاد دارم.
بنده هم می پرسم آیا تا کنون جدی جدی به این سوالات پرداختیم تا به جواب برسیم؟! یعنی وظیفه بدانیم تا بدانیم نه اینکه برای مطالعه و گذشتن مطرح می کنیم؟
آیا تاکنون توی زندگی هنگ کردید تا بدانید برای چه هنگ کردید؟
آیا تاکنون به بن بست رسیدید تا بدانید برای چه به بن بست رسیدید در حالیکه اسلام نور امید است و امید.
آیا تاکنون راکد ماندید تا جریان دوباره را آرزومند باشید؟ در حالیکه مسلمانی و راکد ماندن یعنی کفر!
یک سال و نیم رکود زندگی فرصتی شد تا بدانم برای چه اسم مذهب داریم و عملا نه!
تا چه حد به آیه ی کن فیکون ایمان دارید؟

چرا ها رو با ایا چرا جواب دادی [soal][labkhand] حالا باید دنبال این ایا ها باشیم [bitavajohi]

تاری
5th June 2010, 02:46 PM
چرا ها رو با ایا چرا جواب دادی [soal][labkhand] حالا باید دنبال این ایا ها باشیم

اولا علیک سلام
دوما یعنی من اون مطالب لینکی گذاشته بودمو سریع خوندید؟!
اگر خونده باشید این سوالتون جای تعجب داره.
............
گفتم اگر واقعا به دنبال جواب باشند دوستان می تونند این لینک و ببینند.[shaad]

قسمتی از یک سوال کلی جهان تاری، با روشنایی های که در آن یافت و جاری شد.
کاش می شد حقیقت را گفت ولی مهم نیست.

...........................
یارب نظر تو برنگردد

[B]الله اکبر؛ خدا بزرگتر است. خدا بزرگتراز آن است که تو حتی بتوانی آنرا در تخیل خود جا دهی.
خدا خیلی بیکران است.

لا اله الا الله؛ تنها اوست که سزاوار ستایش است. تنها خدا.
تنهایی اش را باور کن. شریکی نیست برای او.

چگونه می توان خدا را به خدایی ستود. خدا را به بزرگی شناخت. بزرگی و عظمت آنرا در جسم خود جا داد.
نه! جسم کنار.
بزرگی خدا را چگونه می توان در روح خود تعریف کرد که به فنا پذیری جسم برسی و روح را بستایی در فناناپذیری آن.
می خواهم بدانم، خدا را در کُرنِشِ آسمان ها و زمین چگونه بر دل خود جاری کنیم که روحی چون صبر ایوب (ع) داشته باشیم و ایمانی چون ایمان ابراهیم (ع).
روح مریم داشتن را کجا می توان پیدا کرد. مریم ماندن و چون فاطمه (س) زیستن را چگونه دریابیم.
فقط به شنیدن قصص آنها، راضی نباشیم؟!

من امروز زندگی می کنم. من هویت دارم. من هستم پس...............چگونه؟!

زمانی ایّوبی بود برای مرگ فرزندانش و مصیبتهایی که از طرف خدا می دید شاکر بود.
چگونه می توان چون او شد؟!

زمانی ابراهیمی بود برای یافتن فرزندی، نذرها به درگاه الهی زمزمه می کرد. و زمانی همین ابراهیم نبی (ع) عزیز جانش را برای خدا تقدیم می کرد، شیطان لجوج را از سر راهش بر می داشت.
چگونه می توان چون ابراهیم با شیطان وجود مبارزه کرد و ایمانی راسخ داشت؟!

چگونه می توان چون مریم، فقط خدا را دید در محراب نماز. ایمان مریم را کجا بیابیم؟!

چگونه می توان چون حضرت زهرا (س)، پاکدامنی و شجاعت را تفسیر این روح کوچک و ضعیف خود گردانیم؟ که لحظه ای سختی های اندک زندگی را به تسبیحی خلاصه کنیم.

چگونه می توان زندگی را روانتر و آسانتر به پیش ببریم که فقط خدا را طالب باشیم و خدا را بنده.

در یک کلام؛ ایمانمان را چگونه گسترش و قوی تر سازیم که به نسیمی سختی چون کاه نلرزیم و فرو نریزیم.

می خواهم به قله های ایمان برسم. چگونه؟!

[khodahafezi]
..............
یادش بخیر چه روزی بود
و چه روزی شد؟

یاعلی

dodor
5th June 2010, 03:18 PM
چگونه می توان چون مریم، فقط خدا را دید در محراب نماز. ایمان مریم را کجا بیابیم؟!

چگونه می توان چون حضرت زهرا (س)، پاکدامنی و شجاعت را تفسیر این روح کوچک و ضعیف خود گردانیم؟ که لحظه ای سختی های اندک زندگی را به تسبیحی خلاصه کنیم.

چگونه می توان زندگی را روانتر و آسانتر به پیش ببریم که فقط خدا را طالب باشیم و خدا را بنده.

در یک کلام؛ ایمانمان را چگونه گسترش و قوی تر سازیم که به نسیمی سختی چون کاه نلرزیم و فرو نریزیم.

می خواهم به قله های ایمان برسم. چگونه؟!

این سه جمله آخری بسیار زیبا بود ولی ... حیف هنوز در پی یک یافتن خودمانیم. هویت گمشده مان را ....
ای کاش می گفتید ...
ای کاش می شد ...
بس است دیگر... نمی توان تحمل نمود ... کاش راهی به سوی آینده بود که خود را در انجا می یافتیم...
جایی که ذهنمان مجبور به پذیرش واقعیت های گذشته مان باشد...
واقعیتی که شاید تلخی آن در تمامی وجودمان رخنه کرده آزارمان می دهد ....
می توان گفت بعد وجودی مان کجا ست و بعد روحی مان کجا ... کاش می شد هر دو را کنار هم جمع کرد ...
کاش تفریق زندگی باعث برگشتمان به عقب نمی شد ...
کاش جمع زندگی آنفدر بزرگ بود تا برای مدت های زیاد جلوتر از خودمان بودیم ....
ولی...

Sookoot
5th June 2010, 08:12 PM
مثلا شما..
راستی sookoot (http://www.njavan.ir/forum/member.php?u=26811) جان یادم باشه دفه بعد خواستم حرف بزنم اول از شما اجازه بگیرم.

ظاهرا توجهی به پست اول استارتر محترم ننمودین

با احترام

.................................................. ...
ظاهرا از همین پست هم برداشت اشتباه نموده اید.بنابراین:

عزیزم حرف زدن اجازه نمیخواد بر اساس اداب بحث حاشیه روی " به اصل موضوع لطمه میزند.

پديده
6th June 2010, 01:20 PM
با سلام خدمت دوستان عزيزم :

از اينكه اين حقير را به بحث دعوت نموديد ممنونم .

اين حقير خيلي سعي نمي كنم كه خصوصا در فضاهاي مجازي وارد اينگونه بحث ها و سوالات بشوم چون :

1 - همانطوري كه برخي از دوستان فرمودند هر كدام از ما تنها قصد ارشاد يكديگر را داريم و براي طرف مقابل حق دگر انديشي را ملحوظ نمي كنيم .

2 - هر كدام از طرفين بحث مي پندارند آنها درست مي گويند و ديگران اشتباه مي كنند .

3 - برخي از دوستان براي استنادات خود از قرآن / احاديث استفاده كرده كه البته بسيار خوب است اما گاهي فراموش مي كنند كه استنادات ديگري هم هست و تاريخ از 1400 سال پيش شروع نشده بلكه هزاران سال و از قبل هم بوده است و استنادات برخي از دوستان كه قبل از 1400 سال پيش گفته مي شود ظاهرا ديگر اعتباري ندارد !!!

4 - مسائل ديني و مذهبي را مي توان با عقل و منطق بررسي كرد و يا پذيرفت و يا نپذيرفت / اما ديگر عزيزان مي پندارند خوب چون فلان امام اينجوري گفته است پس كاملا صحيح و درست است و بدون تعقل بايست آن گفته را پذيرفت و متاسفانه يك طرف قدرت تفكر و يا تعقل و نظر طرف مقابل را به استناد همان حديث به چالش مي كشاند .

5 - مسائل ديني و مذهبي اسلامي به دليل زمامداري سياسي حضرت محمد و حضرت علي و... گره ي شديدي با سياست خورده است و همانطوريكه اكثر مردم دين را از سياست جدا نمي دانند / اتفاقا به همين دليل و استناد گفته ي خودشان كه ( دين از سياست جدا نيست ) طرح و بررسي مسائل ديني و مذهبي حتما تير اصليش بر قلب سياست آماج داشته و بسيار مرتبط است .

6 - و چون سايست از ديانت جدا نيست !! پس نتيجه اين مي شود كه هر عملي و هر كاري در حوزه ي ديانت بطور مستقيم در حوزه ي سياست هم قرار مي گيريد و چون بحث ها ي سياسي فعلا جاده اي يكطرفه و بدون نظر را طي مي كند بنابر اين مسائل ديني و شريعت را هم تحت الشعاع خود قرار داده و در خصوص مسائل ديني نيز نمي توان اظهار نظر كرد مگر اظهارات و نظر هايي در جهت تاييد و مدح و ستايش اسلام و متوليان آن و تقريبا ظرفيت شنيدن و نظر ديگران كه غير از اين باشد تقريبا صفر است .

7 - مباحثه در هر زمينه اي كه باشد تابع شرايط است كه متاسفانه ما آن ها را خيلي وقت ها يا فراموش مي كنيم و يا آن ها را رعايت نمي كنيم و اين عمل خصوصا در حوزه ي دين و سياست كه دو حوزه ي حساس هستند باعث بحث و جدل و درگيري و يا خداي ناكرده اهانت به ديگري شده و بحث نتيجه اي غير از رنجاندن يكديگر نتيجه اي نمي دهد .

پس به دلايل فوق بنده ي حقير در اينگونه مباحث شركت نمي نمايم و توصيه ي برادرانه اين حقير به دوستان عزيزم نيز اين است كه سعي كنيد در حوزه هاي مباحث ديني و مذهبي و سياسي وارد نشويد .

ارادتمند دوستان
بروجرديان

Sookoot
6th June 2010, 07:48 PM
با سلام خدمت دوستان عزيزم :

از اينكه اين حقير را به بحث دعوت نموديد ممنونم .

اين حقير خيلي سعي نمي كنم كه خصوصا در فضاهاي مجازي وارد اينگونه بحث ها و سوالات بشوم چون :

1 - همانطوري كه برخي از دوستان فرمودند هر كدام از ما تنها قصد ارشاد يكديگر را داريم و براي طرف مقابل حق دگر انديشي را ملحوظ نمي كنيم .

2 - هر كدام از طرفين بحث مي پندارند آنها درست مي گويند و ديگران اشتباه مي كنند .

3 - برخي از دوستان براي استنادات خود از قرآن / احاديث استفاده كرده كه البته بسيار خوب است اما گاهي فراموش مي كنند كه استنادات ديگري هم هست و تاريخ از 1400 سال پيش شروع نشده بلكه هزاران سال و از قبل هم بوده است و استنادات برخي از دوستان كه قبل از 1400 سال پيش گفته مي شود ظاهرا ديگر اعتباري ندارد !!!

4 - مسائل ديني و مذهبي را مي توان با عقل و منطق بررسي كرد و يا پذيرفت و يا نپذيرفت / اما ديگر عزيزان مي پندارند خوب چون فلان امام اينجوري گفته است پس كاملا صحيح و درست است و بدون تعقل بايست آن گفته را پذيرفت و متاسفانه يك طرف قدرت تفكر و يا تعقل و نظر طرف مقابل را به استناد همان حديث به چالش مي كشاند .

5 - مسائل ديني و مذهبي اسلامي به دليل زمامداري سياسي حضرت محمد و حضرت علي و... گره ي شديدي با سياست خورده است و همانطوريكه اكثر مردم دين را از سياست جدا نمي دانند / اتفاقا به همين دليل و استناد گفته ي خودشان كه ( دين از سياست جدا نيست ) طرح و بررسي مسائل ديني و مذهبي حتما تير اصليش بر قلب سياست آماج داشته و بسيار مرتبط است .

6 - و چون سايست از ديانت جدا نيست !! پس نتيجه اين مي شود كه هر عملي و هر كاري در حوزه ي ديانت بطور مستقيم در حوزه ي سياست هم قرار مي گيريد و چون بحث ها ي سياسي فعلا جاده اي يكطرفه و بدون نظر را طي مي كند بنابر اين مسائل ديني و شريعت را هم تحت الشعاع خود قرار داده و در خصوص مسائل ديني نيز نمي توان اظهار نظر كرد مگر اظهارات و نظر هايي در جهت تاييد و مدح و ستايش اسلام و متوليان آن و تقريبا ظرفيت شنيدن و نظر ديگران كه غير از اين باشد تقريبا صفر است .

7 - مباحثه در هر زمينه اي كه باشد تابع شرايط است كه متاسفانه ما آن ها را خيلي وقت ها يا فراموش مي كنيم و يا آن ها را رعايت نمي كنيم و اين عمل خصوصا در حوزه ي دين و سياست كه دو حوزه ي حساس هستند باعث بحث و جدل و درگيري و يا خداي ناكرده اهانت به ديگري شده و بحث نتيجه اي غير از رنجاندن يكديگر نتيجه اي نمي دهد .

پس به دلايل فوق بنده ي حقير در اينگونه مباحث شركت نمي نمايم و توصيه ي برادرانه اين حقير به دوستان عزيزم نيز اين است كه سعي كنيد در حوزه هاي مباحث ديني و مذهبي و سياسي وارد نشويد .

ارادتمند دوستان
بروجرديان

بروجردیان عزیزم پس از 7 بند که از سیاست و دیانت و زمامداری بزرگان و شرایط مباحثه و دگر اندیشی فرمودی

در پایان تاکید کردید که در بحث شرکت نمیکنید

بزرگوار اگر مبادی اداب به هر دین و ایینی هستیم لازم است قواعد ان را هم رعایت کنیم"

این چراها که در ابتدای تاپیک امده"بر مدار موضوعات دینی و اجتماعی است نه سیاسی ""متوجه نشدم کدامیک از این چراهای تاپیک به قبل از 1400 سال بر میگردد.وچه اصراری دارید همه چیز را سیاسی کنید

ایا واقعا تاثیر صدای اذان سیاسی است ؟
ایا ادعای مسلمانی و وقت نداشتن برای تلاوت قران موضوعی سیاسی است؟
و یا اینکه چرا اموزه های دینی و ارزش ها کمرنگ شده موضوع سیاسی است ؟
پوشش و تربیت نسل جوان هم بنظرتان خواستگاه سیاسی دارد؟

با احترام "این ماییم که اصرار داریم با سیاسی کردن موضوعات دینی و اجتماعی از ان ها یک کلاف سردر گم بسازیم و فقط به نزاع و پرخاش بپردازیم "وگرنه بحث کردن و مجادله مناسب لازمه رسیدن به حقیقتی است که همه در پی انیم.

آبجی
6th June 2010, 08:17 PM
این چراها که در ابتدای تاپیک امده"بر مدار موضوعات دینی و اجتماعی است نه سیاسی ""متوجه نشدم کدامیک از این چراهای تاپیک به قبل از 1400 سال بر میگردد.وچه اصراری دارید همه چیز را سیاسی کنید

ایا واقعا تاثیر صدای اذان سیاسی است ؟
ایا ادعای مسلمانی و وقت نداشتن برای تلاوت قران موضوعی سیاسی است؟
و یا اینکه چرا اموزه های دینی و ارزش ها کمرنگ شده موضوع سیاسی است ؟
پوشش و تربیت نسل جوان هم بنظرتان خواستگاه سیاسی دارد؟

با احترام "این ماییم که اصرار داریم با سیاسی کردن موضوعات دینی و اجتماعی از ان ها یک کلاف سردر گم بسازیم و فقط به نزاع و پرخاش بپردازیم "وگرنه بحث کردن و مجادله مناسب لازمه رسیدن به حقیقتی است که همه در پی انیم.

دقیقا ممنونم از سکوت گرامی نمیدونم چرا تا این سوالات طرح میشه به جای اینکه بهشون جواب بدیم سعی میکنیم موضوع رو بکشیم سمت یه بحث دیگه [tafakor]

تو این تاپیک نه سیاسی بوده نه کسی قصد داره عقاید خودش رو به فرد دیگه ای تحمیل کنه [hoshdar] از اول تاپیک هم دارم اینو میگم [sootzadan] اما باز هم [nadidan] ... .

پديده
6th June 2010, 10:25 PM
با سلام :

جناب محمد جان اين سوال را از بنده نپرسيد / از آقايي بپرسيد كه گفت : (( سياست ما عين ديانت ماست و ديانت ما عين سياست ماست )) !!!!!!

از ايشان بپرسيد كه سياست چه ربطي به ديانت داشته است كه عينا هم باشد !!!

شايد اين جمله را تا به حال نشنيده ايد !!!!!!!!!!!

البته ببخشيد بنده بهتر است در بحث شما شركت نكنم / اين چيزي هم كه گفتم من باب اين بود كه شنيده بوديم و از خود نظري ارائه ندادم / چون اصولا توي اين فروم ايده پرداز و نظريه پرداز دانشمند زياده و ما فقط سعي مي كنيم ياد بگيريم .

با احترام
بروجرديان

Sookoot
7th June 2010, 02:20 PM
با سلام :

جناب محمد جان اين سوال را از بنده نپرسيد / از آقايي بپرسيد كه گفت : (( سياست ما عين ديانت ماست و ديانت ما عين سياست ماست )) !!!!!!

از ايشان بپرسيد كه سياست چه ربطي به ديانت داشته است كه عينا هم باشد !!!

شايد اين جمله را تا به حال نشنيده ايد !!!!!!!!!!!

البته ببخشيد بنده بهتر است در بحث شما شركت نكنم / اين چيزي هم كه گفتم من باب اين بود كه شنيده بوديم و از خود نظري ارائه ندادم / چون اصولا توي اين فروم ايده پرداز و نظريه پرداز دانشمند زياده و ما فقط سعي مي كنيم ياد بگيريم .

با احترام
بروجرديان

جناب بروجردیان

این 7 بند فرمایش شماست شایسته نیست برای پاسخ مارا به دیگری حواله میدهید

شما مطلبی گفتید و انتظار بود که منطقی پاسخ بدهید

عزیزم از شما که میفرمایید درکسوت استادی دانشگاه هستید بیش از این انتظار میرودکه سایر دوستان را با لحن تمسخر امیز:ایده پرداز و و نظریه پرداز و دانشمند بخوانید.

امید است لااقل با دانشجویان خود تعامل بهتری داشته باشید.

ارادت

پديده
7th June 2010, 04:15 PM
دوست عزيم جناب سكوت عزيز :

شما هميشه اينطوري مطلب ميخونين !!!!

قسمت هاي اولش رو ول مي كنين آخرياشو مي خونين ؟؟!!!!

بالاخره نرفتيد از اون آقا هه بپرسيد كه چرا و چگونه فرمود (( سياست ما عين ديانت ماست و ديانت ما عين سياست ما )) !!!

شما لطفا سوالات خود را از اين جمله بيرون بياوريد تا بعد به قضاوت بنده و دانشجويانمون بنشينيم !!!

ضمنا مگر گفتن دانشمند و ايده پرداز و نظريه پرداز جرمه ؟؟!!!

شما كه حقوقدان هستيد بفرماييد ماده ي قانونيش را ؟؟!!!

خوب بنده شما را دانشمند مي دانم / اين بده ؟؟!!!

ضمنا به اطلاع شما و ديگر دوستان عزيز مي رسانم كه اين حقير از امروز 17 / 3 / 89 عضويت خود را از اين سايت لغو نموده و استعفا كرده ام و از خدمت خواهران و برادران مرخص و به جايگاهي كه بايد مي بودم سفر مي كنم .

و از اينكه ديگر نيستم كه پاسخگوي شما باشم / بسيار متاسف و شرمنده ام .

براي همه شما عزيزان آرزوي سلامتي و تندرستي و شادكامي دارم

ارادتمند - بروجرديان

آبجی
7th June 2010, 04:48 PM
دوست عزيم جناب سكوت عزيز :

شما هميشه اينطوري مطلب ميخونين !!!!

قسمت هاي اولش رو ول مي كنين آخرياشو مي خونين ؟؟!!!!

بالاخره نرفتيد از اون آقا هه بپرسيد كه چرا و چگونه فرمود (( سياست ما عين ديانت ماست و ديانت ما عين سياست ما )) !!!

شما لطفا سوالات خود را از اين جمله بيرون بياوريد تا بعد به قضاوت بنده و دانشجويانمون بنشينيم !!!

ضمنا مگر گفتن دانشمند و ايده پرداز و نظريه پرداز جرمه ؟؟!!!

شما كه حقوقدان هستيد بفرماييد ماده ي قانونيش را ؟؟!!!

خوب بنده شما را دانشمند مي دانم / اين بده ؟؟!!!

ضمنا به اطلاع شما و ديگر دوستان عزيز مي رسانم كه اين حقير از امروز 17 / 3 / 89 عضويت خود را از اين سايت لغو نموده و استعفا كرده ام و از خدمت خواهران و برادران مرخص و به جايگاهي كه بايد مي بودم سفر مي كنم .

و از اينكه ديگر نيستم كه پاسخگوي شما باشم / بسيار متاسف و شرمنده ام .

براي همه شما عزيزان آرزوي سلامتي و تندرستي و شادكامي دارم

ارادتمند - بروجرديان

با تشکر از شما اقای بروجردیان که در بحث شرکت کردید اما به عنوان استارتر ازتون میخوام که دیگه به بحث ادامه ندید چون بحث داره به حاشیه میره و من به عنوان زننده این پست از همون اول هم گفتم که پست رو به حاشیه نبرید[hoshdar] .

پس همین جا از همه دوستان میخوام اگه جواب اون چرا ها رو میدونید بفرمایید در غیر این صورت لطفا از پرداختن به حاشیه و بردن بحث به جاده خاکی [nishkhand] لطفا خودداری کنید .

با تشکر از همه دوستان خوبم sh_omomi70

memata
8th June 2010, 12:28 AM
عرض سلام و تشکر بخاطر چراهایه خوبی که مطرح کردید و چه بهتر بود که صحت این سوالات رو به مباحثه میذاشتید چون همش بنظر درست نیست.
مثلا شما در اینجا بحث دین گریزی رو مطرح کردید
از اونجا که عمل به احکام از جانب تک تک افراد برای ما بروز عینی نداره این حس بوجود اومده ، در حالی که در ایام سوگواری ها ، سرور و بسیاری از فعالیت ها و مشارکت های افراد در جامعه اسلامی که ماهیت دینی داره ( حالا کار نداریم در جامعه فعلی ما شاید تناقضاتی با حکومت اسلامی ناب هم وجود داشته باشه ) عکس این قضیه رویت میشه.
در مقیاس فردی هم اگه بخوایم بحث کنیم یک فرد به مرور زمان و آشنایی بیشتر با چالش ها و سوالات بیشتری مواجه میشه که اگه دنبال پاسخ سوالاتش نره باز هم این حس کاذب براش بوجود خواهد آمد.

kamanabroo
8th June 2010, 12:37 AM
از آبجی گرامی می خوام که این تایپیک رو ببندن
چون از اول تا آخرش بیشتر به بحثهای بی نتیجه کشیده شده
و باز هم خلط بین مباحث اندیشه ای و فکری با مباحث روز موجب هدر رفتن وقت و .... میشه
و نتیجه ای هم در بر نداره.

------------
فکر میکنم که اکثر همکاران و مدیران هم این تایپیک رو دیده باشن و در صورت تمایل شرکت کردن
و دیگه وقتشه که اعمال مدیریت بشه.

آبجی
8th June 2010, 12:53 AM
موافقم با تشکر از همه عزیزانی که در این بحث شرکت کردند . هر چند دلم نمیخواست تاپیک بسته بشه اما ادامه بحث دیگه جایز نیست چون جوابها دیگه اون جوابهای سوالهای اول نیست و اینکه ممکنه کدورتی پیش بیاد [negaran].

جوابهایی هست که تو این تاپیک اصلا سوالی براشون طرح نشده [nadidan].

موفق باشید sh_omomi70 .

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد